GOLDEN FICTION Prachtige Nederlandse grafiek op Parijse tentoonstelling bijeen Ex-veldmaarschalk Kesselring verdedigt S.S.-moordenaars Onder ons gezegdtoch maar Üever Maar dubieuze expositie van moderne kunst sinds I an Gogh Syrische artillerie beschiet drie Israëlische dorpen 97ste jaargang Dinsdag 1 april 1958 Derde blad no. 29406 Duitsers lieten in april 1945 enige landgenoten beestachtig ombrengen (Van onze Westduitse correspondent) Een van de meest trieste oorlogsprocessen van Duitsland vindt evenals die van direct na de oorlog te Neurenberg plaats. Het gaat ditmaal niet om Duitsers, die Nederlanders of Fransen hebben ver- moord; het gaat om een groepje ex-S.S.-ers, die in april 1945 eigen landgenoten op onmenselijke wijze lieten ophangen en die vandaag de dag nog verdedigd worden door een voormalige veldmaarschalk als Albert Kesselring! ,,De moordenaars zijn onder ons", zeggen vele andere Duitsers, maar voor tallozen blijven deze moordenaars nette mannen, die toevallig voor het gerecht zijn gekomen. Ga naar het kerkhof, daar zul je wat leuks zien April 1945: liet Zuidduitse dorp Bret.t- heim bevindt zich vlak bij het Ameri kaans-Duitse front. Een paar Hi tl er jon gens, gewapend met zogenaamde pant servuisten, komen het dorp binnen om het te .verdedigen" en het aldus bloot te stellen aan het gevaar van vernieti ging door Amerikaanse tanks. De boer Hanselmann ziet dit gevaar en ontwa pent de Hi tier jongens. Kort daarop komt een sterke SS-formatie Brettheim binnen. Men neemt Hanselmann gevan gen, „veroordeelt" hem ter dood en eist van burgemeester Gackstatter en de on derwijzer Wolfmeyer, dat zij het dood vonnis zullen ondertekenen. Zij weige ren, waarop zij eveneens naar van ijzer- draad gemaakte galgen op het kerkhof worden gebracht.. De Hitlerjongens schoppen de kisten om, waarop de drie dorpelingen met het ijzerdraad om hun hals onder een boom hadden moeten staanEen uur later loopt het elfja rige dochtertje van Wolfmeyer door het. dorp, op zoek naar haar vader. De Hit lerjongens, door haar gevraagd naar haar vader, zeggen grinnikend, „dat het meisje maar naar het kerkhof moet gaan: daar zul je wat leuks zien In 1955 stonden de zes schuldigen, on der wie de ex-SS-generaal Simon en de ex-SS-er Gottschalk, reeds voor deze misdaad te Ansbach terecht. Ze werden vrijgesproken, omdat de rechters meen den dat het geval niet duidelijk was. Het Bondsgerechtshof te Karlsruhe hief deze uitspraak op. maar versterkte de positie der beklaagden toch iets door mee te delen, dat het inderdaad in april 1945 mogelijk was, dat burgers erop uit wa ren de „verzetsgeest van het Duitse volk te verzwakken"Een Duitse krant sprak in dit verband niet ten onrechte van de innerlijke gespletenheid van de Duitse justitie, walmeer zij geconfron teerd wordt met het nazi-verleden. Dichterlijke moordenaar Ter verdediging van de beklaagden werden heel zonderlinge zaken aange voerd. Van de ex-SS-er Gottschalk, die de beestachtige executie leidde, en zich met cognac moed had ingedronken, werd gezegd, dat hij toch zo'n dichterlijk mens is! Zijn verdediger legde „ten be wijze" een sonate voor de rechters, die Gottschalk tijdens zijn verblijf in de ge vangenis had geschreven. Voorts werd Gottschalks karakter opgesierd door het vertonen van brieven aan zijn vrouw en van door hem gemaakte tekeningen. Voor de ex-SS-generaal Simon traden hogere machten in het krijt. Niemand minder dan de 72-jarige ex-veldmaar schalk Albert Kesselring durfde het aan om nog eens in de openbaarheid te tre den. Kesselring werd samen met Simon Amerikaanse radio zo groot als een sigarettenpakje (Van onze Amerikaanse correspondent) i Voor 10.95 dollar kan men in i Amerika nu al een zakradio kopen, die niet meer piaats inneemt dan een pakje sigaretten. Een batterij 1 heeft men niet meer nodig, want 1 deze „solar-radio" gebruikt zon- of 1 kunstlicht als energiebron. Men i kan alle normale stations horen met dit apparaatje en stoort geen andere mensen, want men luistert met behulp van een „gehoor-appa raatje". *i Tien bloemstukken per dag voor ex-Keizerin Soraja De echtscheidingsactie van de Sjah van Perzië en Keizerin Soraja zal op 5 of 6 april a.s. officieel worden ingeschre ven, direct na afloop van de plechtig heden voor het Perzische nieuwe jaar. Aldus is uit hofkringen te Teheran vèr- nomen. Onze Westduitse correspondent meldt: Perzië's ex-keizerin Soraja ontvangt nu al twee weken lang iedere dag in Keulen een reusachtige bos purperrode bloemen, die niet zoals men oorspron kelijk vermoedde van de Sjah, maar van een der rijkste mannen van Brazilië, de 40-jarige graaf Francesco Pignatari afkomstig zijn. Soraja en de graaf, die door zijn vrienden wegens zijn jeugdige uiterlijk baby-Pignatari wordt genoemd, hebben elkaar in het winterseizoen van 1956—'57 in St.-Moritz in Zwitserland en in Rome ontmoet. Het heet, dat de graaf tot over zijn oren verliefd op Soraja is geworden. Hij stuurt haar ook lange telegrammen, waarin hij haar vraagt toch naar een van zijn uitgestrekte landgoederen in Brazilië te komen om daar van alle vermoeienissen en opwin dingen van de laatste tijd uit te rusten. Soraja heeft de laatste weken al eens laten doorschemeren, dat zij misschien naar Zuid-Amerika zal gaan. Zij krijgt elke dag stapels brieven uit alle delen van de wereld, waarin haar huwelijksaanzoeken worden gedaan, en gagementen voor films worden aangebo den, en goedgemeende raadgevingen worden gegeven. Zelfs een 18-jarige handwerksjongen uit München en een O -jarige meester-bakker uit Hannover hebben haar hart en hand aangeboden. Iedere dag worden ongeveer tien bloem stukken bij haar afgegeven. Men meent te kunnen constateren, dat Soraja er thans niet meer zo melancholiek en treurig uitziet als een paar weken ge leden. in 1947 te Padua in Italië ter dood ver oordeeld, later begenadigd en vrijgela ten. Van Simon zei Kesselring. dat hij een oprecht mens is. een „absoluut ka rakter", een officier die geen onregelma tigheid bij zijn troepen kon uitstaan. En die paai- moorden in Brettheim, die Si mon heeft bevolen? Het ging er toen om mensen te redden, aldus Kesselring, we moesten aan het Westelijke front verder strijden teneinde de Duitse troepen in het Oosten in staat te stellen zich terug te trekken, opdat zij niet in Russische gevangenschap zouden vallen, etc. etc. Zo wordt ook nog heden ten dage de geest van Hitier en de zijnen verdedigd. De zielige mevr. Wolfmeyer, die, toen haar man door de SS werd opgehangen, in een kraaminrichting lag, kan in de rechtszaal huilend uitroepen, dat Simon en Gottschalk moordenaars zijn, maar de goedgeklede Simon en Gottschalk en hun al even goed geklede vier mede-be klaagden geloven nog altijd in het „recht" dat zij toen in pacht meenden te hebben en gedragen zich er naar, pre cies zoals helaas nog vele anderen van daar de dag dat „recht" niet willen ver loochenen. De Neurenbergse rechters evenwel zijn nog lang niet klaar met de „heren" - de moordenaars onder ons - die voor hen staan. Advertentie Voor extra zachtheid De lieer F. Lugt toonde zijn verzameling (Van onze Parijse correspondent) Twee exposities van Nederlandse kunst trekken momenteel in Parijs de aan dacht. In het Nederlands Instituut, waarvan men de activiteit ook op het gebied van de beeldende kunst nu met vreugde mag begroeten, en waar reeds eerder een opmerkelijke Breitner-tentoonstelling werd gehouden, heeft de heer Frits Lugt een kostelijke verzameling gravures bijeengebracht die betrekking hebben op het portret in Nederland en Frankrijk tussen 1575 en 1725. Een dergelijke expositie werd in Frankrijk noch in Nederland, of ergens elders, tevoren ooit georganiseerd, en voor de liefhebbers van deze speciale kunst is het bijzonder interessant waar te nemen hoe zich in figuren als Wiérix, Goltzius, Gheyn en, aan de andere kant, De Leu, Gaultier, later Mellan en vooral Nanteuil een voortdurende en vruchtbare wisselwerking heeft plaats gevonden, waarbij beide landen zijde mochten spinnen. Het merendeel van de gravures, die hier bezichtigd en bewonderd kunnen worden, is afkomstig uit de rijke collectie van de heer Lugt, die een specialist is op dit terrein. Doordat de heer Frits Lugt echter bovendien met succes een beroep kon doen op andere, particuliere en officiële verzamelingen, mocht hij erin slagen hier een overzicht te bieden van een soms wat verwaarloosde uiting van beeldende kunst die, als gezegd, uniek mag heten en die bovendien nieuw licht werpt op meesters als Goya en Rembrandt, aan wiens grafische produktie overigens vorig jaar op deze zelfde plaats reeds eerder een expeditie werd gewijd. ken uit het werk van landgenoten, die naar hier emigreerden als Van Gogh, Mondriaan, Jongkind, van Dongen en laatstelijk Karei Appel, Corneille en Van Velde. Ofschoon men hier in het bijzonder van Vincent onder zijn vijftien bijdra gen enkele prachtige doeken vindt, die weinig Fransen vermoedelijk kenden, moet men het tooh betreuren, dat van andere Nederlandse Parijzenaars als Van Dongen en vooral Appel, hier ver scheidene schilderijen werden opgehan gen die op hun eigen exposities de laat ste jaren óók al te zien zijn geweest. En dit bezwaar geldt dan te sterker met betrekking tot Appel, wiens betekenis Te zwaar accent op persoonlijke kenze De andere tentoonstellling werd ge organiseerd in het kader van het Frans-Nederlandse culturele verdrag en vindt plaats in het Parijse Museum van Moderne kunst. (Musée d'art moderne) De opzet van deze manifestatie was een beeld te geven van de evolutie dei- Nederlandse schilderkunst sedert Van Gogh, een ontwikkeling waarvan men zich tot dusver in Frankrijk slechts een fragmentarische voorstelling kon ma- men niet behoeft te onderschatten om toch van oordeel te zijn dat hij hier toch wat héél royaal vertegenwoordigd werd. Vooral omdat de twaalf enorme doëken waarmee de catalogus opent, met 'hun felle, agressieve kleuren en concepties, de hele rest van de grootste zaal, en uiteraard in het bijzonder de mindetr „revolutionaire" kunstenaars, letterlijk verpletteren. Te kort geschoten Ook de andere abstracten van de stijl-groep als Mondriaan, Van Doesburg en Van der Lek. zouden zich hier over miskenning niet mogen beklagen. Daar entegen moesten figuren als Jongkind, Breitner en Toorop, om van minderen goden nog te zwijgen, genoegen nemen met niets of met bescheiden plekjes waar ze niet of nauwelijks op konden vallen. Natuurlijk is iedere keuze, speciaal in het domein van de kunst, voor discussie vatbaar. En ook heeft men, (zoals de organisatoren van deze expositie, die wel heel sterk de stempel van j'hr. Sandberg, de directeur van het Amsterdamse Stedelijke museum, draagt) recht van oordeel te zijn, dat in de moderne schil derkunst de abstracten de enige wijsheid en de volle toekomst in pacht hebben. Indien echter een tentoonstelling wordt georganiseerd onder officiële auspiciën, die een overzicht van een schilderkun stige ontwikkeling pretendeert te geven, dan schiet men in zijn opdracht tekort wanneer, gelijk hier, een toch wel nu al te zwaar accent op de persoonlijke esthe tische voorkeur wordt gelegd. Een be kend gematigd Frans criticus als Claude Roger-Marx van de Figaro Littéraire, die goed met de Nederlandse schilder kunst op de hoogte is, heeft in verband met deze manifestatie dan ook openlijk van een „misleidende expositie" durven gewagen. Jongetje gewond door ontploffende patroon GEVAARLIJKE LIEFHEBBERIJ tVan onze correspondent) Bij het demonteren van een stengun- patroon werd een 11-jarige jongen wo nende aan de Kruisweg 33, te Utrecht, aan het gezicht en de linkerhand ge wond. Toen het kind alléén thuis was, bemachtigde het een stengunpatroon en klemde die in een bankschroef. Het kind nam een vijl. zette die op het slaghoedje gaf toen met een hamer een klap op de vijl. De patroon sprong uit elkaar, waar bij de jongen door de scherven aan het gezicht en aan de linkerhand werd ge- I wond. Hij begon te schreeuwen en alarmeerde daardoor de buren. Een buurman nam de jongen achterop de fiets en bracht hem naar het Stads en Academisch Ziekenhuis, waar hij verbonden werd en vanwaar hij later naar huis kon teruggaan. De politie stelde een onderzoek in in het huis en vond op de zolder 141 patronen van di verse soorten en kaliber. Deze gevaar lijke verzameling bleek een liefhebberij te zijn van de pleegvader van het ge wonde kind. De afdeling Bijzondere Wet ten van de Utrechtse politie heeft de zaak in behandeling genomen. 'J A Yi.TVs EiGVRA; AVl-T.CTION'ES-PRCTOraS'l A •SecretloRi'.s ndicat- Marriix. seigneut de Sint Aide- gravures in het Nederlands Insti- gonde, door Wiérix, gegraveerd op I tuut te Parijs), zilver (tentoonstelling van portret- Prinses Margaret gisteren tweemaal in Windsor Castle Prinses Margaret is gisteren, na twee ontmoetingen met haar zuster Koningin Elizabeth in Londen teruggekeerd. Gisterochtend maakte de Prinses een rijtoer bij Windsor Castle, waar de Koningin verblijft. Na drie kwartier kre gen beide zusters gezelschap van Prins Philip en Koningin-moeder Elizabeth. Gistermiddag vertrok de Prinses van Royal Lodge, waar zij sinds haar terug keer uit West-Duitsland, zondag, ver blijft opnieuw naar Windsor Castle. Na een verblyf van ruim drie uur op Wind sor Castle vertrok zjj naar Londen. Zoals bekend is zou Koningin Eliza beth ontstemd zijn over het onderhoud, dat Prinses Margaret Townsend toe stond toen zij en prins Philip een staat- siebezoek brachten aan Nederland. Volgens het Britse blad „Daily Ex press" heeft kolonel-vlieger Townsend, die gisteren naar zijn standplaats Brus sel is teruggekeerd, tijdens het week einde nog een telefonisch onderhoud ge had met Prinses Margaret. Het Britse blad „Daily Mail", waar voor Townsend geregeld bijdragen schrijft, deelt mee. dat de kolonel in antwoord op een vraag heeft meege deeld alle reden te hebben aan te nemen dat zijn gesprek met Prinses Margaret op woensdag geen ontstemming heeft gewekt aan het hof. Hij zei verder te hopen, dat hij, wanneer hij aan het einde van de volgende maand weer naar Groot-Brittannië zal gaan, de Prinses te zullen ontmoeten. Van bevoegde zijde is vernomen, al dus de „Daily Mail", dat er vele voor- bereidingen zijn getroffen voor het onderhoud van de Prinses en de kolo nel. Het idee van een geheime ontmoe ting werd overwogen, maar als onraad- zaam van de hand Mr. Slikker: Breng Engeland Europa binnen Mr. D. U. Stikker, Hh. Ms. ambassa deur te Londen, heeft gistermiddag te Rotterdam op een lunchbijeenkomst van heit- departement Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver- heid en Handel gesproken over .De economische betrekkingen met Enge- i land". Hij gaf hierbij aan het slot de volgende overweging: „Het is onverstan- dig te blijven staren op nadelen en ge- 1 varen van een vrijhandelsgebied. Zoekt I positief naar oplossingen, die voor allen aanvaardbaar zijn en ons'de grote voor delen van een ruimer vrij afzetgebied j brengen. Vergeet niet, dat er haast geen j land in Europa is, dat de vergelijking met Engeland kan doorstaan, wanneer het gaat om daadwerkelijk opbouwen j van stabiele en doeltreffende staatkun- j dige instellingen, zowel in eigen land I als in de verbonden gebieden. I De Britten steken Europa de hand toe Grijpen wjj deze hand en brengen wjj I het Verenigd Koninkrijk daarmee het Europese kamp binnen, dan is de kans I groot, dat hun ontwikkeling naar de Europese integratie doorgaat. Er is geen sterker Europa, dan wanneer ook het Verenigd Koninkrijk daarmee ver bonden is", aldus mr. Stikker. Voor de ticeede dag achtereen botsing in het gebied van het meer van Hoeleh Voor de tweede dag achtereen hebben Syrische en Israëlische troepen elkaar gisteren in het grensgebied van het Hoeleh-meer beschoten. Israëlische boeren, die bij Tel Zahmoel in het noordelijk deel van de Hoeleh-vallei aan het ploegen waren, werden vanuit Syrische stellingen beschoten, aldus een Israëlische woord voerder. Het Syrische vuur werd door Israëlische troepen tot zwijgen gebracht, waarna het werk werd voortgezet. In militaire kringen te Tel Aviv werd voorts nog medegedeeld, dat gisteravond tenminste drie Israëlische dorpen in de streek van Hoeleh door Syrische artillerie zijn beschoten. Er deed zich een duel van twee en een half uur vóór. waarna om tegen zes uur gisteravond het vuren werd gestaakt, zulks door bemiddeling van de V.N.-bestandscommissie. In het dorp Hoelata, aldus nog steeds de militaire Israëlische woordvoerder, werden twee mannen en een vrouw door de in het rond vliegende granaatscherven gewond. Er vielen bjj de Israëlische soldaten geen doden of gewonden. Maar volgens Radio-Cairo zouden de Israëlische verliezen zeer groot zijn, terwijl de Syriërs geen verliezen hadden geleden. Volgens dit radiostation hebben de Israëliërs niet het recht graafwerk te verrichten in het gedemilitariseerde gebied ten oosten van het meer van Hoeleh. De regering van Israël staat op het standpunt, dat het hier om Israëlisch gebied gaat. Egypte wil spoedzitting van de Veiligheidsraad Egypte heeft verzocht om een spoed zitting van de Veiligheidsraad van de Juwelen lagen op straat (Speciale berichtgeving) Het zal niet vaak voorgekomen zjjn, dat in de Amsterdamse Kalverstraat de juwelen zo van het plaveisel op te rapen waren. Toch was dit gisteravond laat het geval, nadat een onbekende dader een steen, omwonden met een witte doek, had geworpen door de etalageruit van de juwelierszaak van de heer B. Schipper in de Heiligeweg nabij de Kalverstraat. Dit gebeurde omstreeks elf uur. De dief maakte zich in allerijl meester van een groot aan tal juwelen, die in de uitstalkast wa ren geëtaleerd en verdween als een haas, daarbij een aantal van de kost baarheden verliezend. De echtgenote van de eigenaar was alleen thuis en reeds te bed. Toen de alarminstallatie rinkelde, ging zij kij ken en zag toen een man wegrennen en een andere man voor haar etalage komen staan. Het was de 49-jarige kan toorbediende A. van Ommen, die toe vallig in de Kalverstraat voorbij kwam op het moment van de inbraak en een uitvoerig signalement van de dader kon opgeven. Een jonge man, klein en ten ger met donker blond haar, gekleed in een grijs pak. Even later kwam de eigenaar van de zaak, de heer Schipper, thuis. Hij vond in de onmiddellijke omgeving van zijn zaak een ring van f 5000, een ring van f3.000, enige minder waardevolle rin gen en een broche van f 1 200 op het as falt van de Kalverstraat liggen. De re cherche van bureau Singel heeft de zaak in onderzoek. Verenigde Naties ter behandeling „van de Israëlische aanvallen op de grenzen van de Verenigde Arabisèhe Republiek en van de pogingen van Israël tot in bezitneming van de gedemilitariseerde zone", aldus meldt Radio-Cairo. Dit was meegedeeld, aldus de zender, door Saad Afra, hoofd van de Egyptische voorlichtingsdienst. Volgens Saad Afra zijn de Israëlische aanvallen en de pogingen het gedemilitariseerde gebied in bezit te nemen ih strijd met de be standsovereenkomst en vormen zy een gevaar voor de vrede. Tien jaar voor poging tot moord Wegens poging tot moord op zijn 24- jarige stiefdochter, heeft de rechtbank te Amsterdam vanochtend een 53-jarige los werkman uit Amsterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie had 12 jaar ge- eist. Mr. N. Debrot lid i.b.d. Raad van State Mr. N. Debrot, directeur van het kabi net van de gevolmachtigde minister der Ned. Antillen in Nederland, is met in gang van 1 april benoemd tot lid in bui tengewone dienst van de Raad van State In verband met verschillende hangen de vraagstukken, die er op het ogenblik met betrekking tot de Ned. Antillen zijn, achtte de Nederlandse regering het no dig, in de Raad van State iemand te benoemen, die haar daarover van advies kan dienen. De regering van de Ned. An tillen verklaarde zich hiermede te kun nen verenigen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9