Chr. Kweekschool - Leiden viert in mei a.s. het gouden jubileum 97ste jaargang Dinsdag 1 april 1958 Vierde blad no. 29406 Een der grootste protestant-christe lijke kweekscholen in ons land de Leidse aan de Paulus Buysstraat bestaat 1 mei vijftig jaar. De Vereni ging tot Stichting en Instandhouding van een Chr. Kweekschool te Leiden werd in 1906 opgericht. Direct na deze stichting werden de plannen voorbe reid tot de inrichting van een christe lijke kweekschool. Op 1 mei 1908 kon deze school worden geopend in de voormalige hervormde uloschool aan de Stille Rijn. Onder leiding van de directeur, de heer J. Schaap Hz., begon de school, die in de loop van deze halve eeuw ruim duizend leerkrachten heeft afgeleverd, met het geven van onderwijs aan 58 leerlingen. In dit jubileumjaar bezoeken 236 toekomstige onderwijzers en onder wijzeressen deze school. Het feit, dat slechts 69 van hen afkomstig zijn uit de Sleutelstad bewijst wel de streek- functie, welke de school inneemt. Op 2 januari 1932 betrok men het huidige gebouw aan de Paulus Buysstraat. In 1928 volgde dr. H. Schilp de inmiddels overleden eerste directeur op. Van 1928 tot 1955 was het dr. Schilp. aan wie de leiding van deze school was toever- LE1DERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Henderik, zn van W. F. A. Vermond, en H. H. Baars; Martien, zn van P. C. Kapaan en N. Hogervorst. Ondertrouwd: W. de Jong, 26 Jaar en N. Kooyman, 24 jaar. OEGSTGEEST Kandidaatstelling gemeenteraad A.R.: 1. J. den Ouden, 2. P. v. Nieuw koop, 3. J. P. Brouwer, 4. L. v. Veen, 5. A. v .d. Bos, 6. A. Goedhart, 7. J. A. Heidsma, 8. J. Amersfoort, 9. J. Hoge- woning, 10. G de Jong. K.V.P.: 1. J. G. Bergmeijer, 2. P. v. d. Hulst, 3 F. M. Steenmetser, 4. P. H. M. S. v .d Voort, 5. mevr. Creighton v. d- Berg, 6. J. Pitlo, 7. mr. J. Walter, 8. J. Wanst, 9. J. Döfferhoff, 10. G. Prin sen, 11. P. G. M. Gouverneur, 12. J. Thorn. —JUBILEUM Heden herdacht de heer H. Philippo het feit. dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de firma G. Lubbe en Zn., alhier. Burgemeester H. L. du Boeuff bood zijn gelukwensen aan en wees op het belangrijke werk van de ju bilaris bij de inzendingen voor tentoon stellingen. De heer Philippo werd on- i derscheiden met de Orde in zilver Oranje Nasau. De heer Lubbe prees de jubilaris om zijn ijver en vakbekwaam heid. De heer Philippo sprak een woord van dank. Benoeming De heer J. R. Wijbrands alhier is benoemd tot leraar bilolgie aan de Chr. H.B.S. te Aalten. WARMOND De paasloterij van de Jeugdbewe ging afdeling Jongensclub, waarvan de oobrengst bestemd is voor de aanschaf vn materialen voor de moderne hand arbeid, is dank zij de sympathie die de I vereniging onder de inwoners geniet, een I g'-oot succes geworden. De trekking werd verricht door kapelaan A. P. Loos. Er bestond voor deze trekking vooral bij de jeugd grote belangstelling. WASSENAAR ONVOORZICHTIGE AUTOMOBILIST De 22-jarige Amsterdammer A. J. Eykhuisen stak aan Den Deyl, na uit i zijn auto te zijn gestapt, zorgeloos het f.etspad over en werd door een brom fietser aangereden, waarbij hij een her senschudding opliep. Hij werd naar de Ursula-kliniek alhier vervoerd. De bromfietser J. Paats, uit Leiden, had een kleine wond boven zijn rechteroog en werd ter plaatse verbonden. Tentoonstelling Rijnlands Lyceum In het Rijnlands Lyceum wordt een tentoonstelling gehouden gewijd aan Europa. De expositie, die door de leer lingen is ingericht, heeft prof. dr. H. Bruigmans, rector van het Europa-col lege te Brugge, tot beschermheer. Er zijn zes klasselokalen ingericht, alle met vele foto's en maquettes. Het eerste lokaal draagt tot titel „Verenigd Europa", waarbij speciaal gewezen wordt op de diverse Europese organisa ties. Het tweede lokaal heet „Europa, wieg van recht en vrijheid", in welk lo kaal vooral de portretten van de grote denkers opvallen. „Europa en het Chris tendom" is de titel van het derde lo kaal. Verder vindt men nog „Europa telt in generaties", „Europa en het ra tionele denken" (vooral gewijd aan de vele uitvindingen), „Europa en de zee". Deze zeer instructieve tentoonstelling is hedenavond van 8 tot 10 uur en mor gen van 35 en 810 uur te zien. Jaarvergadering Buurtver. Oostdorp In het clubgebouw van de Voetbalver eniging Blauw Zwart werd de jaarver gadering gehouden van de Buurtvereni ging Oostdorp en Omgeving. De tweede voorzitter, de heer P. Zeg waard, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder het ere-lid, de heer J. M. Beyersbergen en de heren commissaris sen, die hij tevens bedankte voor hun werk. Ingekomen was een schrijven van de Wassenaarse Bouwvereniging over verlichting van achterpaden. Volgde het jaarverslag van de secre taris, waamit bleek, dat het ledental terugliep van 484 tot 460. Er waren di verse feestelijkheden, maar wegens om standigheden moesten er ook enige ver vallen. Het bestuur bleek voor verbete ringen in de buurtschap zeer actief en had de volle medewerking van het ge meentebestuur. Het verslag van de penningmeester gaf over het afgelopen verenigingsjaar een nadelig saldo aan van f 308,09 bij aan inkomsten f 1019. Er is overigens nog een reserve van f 714.94 en de ver eniging heeft materiële bezittingen. Voor zoveel de winnaars aanwezig wa ren werden de prijzen uitgereikt van de tuinenkeuring 1957. De contributie werd verhoogd van f 1.50 tot f.2.—. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Zegwaard gekozen tot voorzitter. Her kozen werden de heren J. W. Schrijvers en J. P- W. Snelderwaard. Niet herkies baar was de heer P. van der Wouden, in wiens plaats werd gesteld de heer G. Loovestein. De herziening van het re glement werd goedgekeurd. De heer P. van der Wouden werd be noemd tot lid van verdienste. trouwd. Op 1 september 1955 werd hij opgevolgd door de huidige directeur, mr. dr. K. de Vries. De viering van dit gou den jubileum begint maandag 12 mei met een sportdag. Leerlingen van mid delbare en kweekscholen uit Leiden en omgeving zullen die dag in diverse tak ken van sport de krachten meten. Dins dagavond d.a.v. heeft in de Pieterskerk een wijdingsdienst plaats waarin prof. dr. J. Schoneveld uit Den Haag oud leerling van de school de herden kingsrede zal uitspreken. Woensdag volgt dan een receptie voor genodigden in het „Gulden Vlies" (van 2.30 tot 4 uur). Ook de oud-leerlingen zullen bij dit jubileum betrokken worden. Voor hen heeft deze dag een broodmaaltijd plaats in het gereformeerde jeugdhuis. De festiviteiten worden op de avond van deze dag be sloten met een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. Het programma zal worden verzorgd door Vlak en Vlok, resp. een vereniging van actieve- en oud kwekelingen. AFSCHEID BIJ LEIDSCHE DUINWATERMIJ. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft onze stadge noot de heer A. de la Rie zijn functie bij deze maatschappij neergelegd. De heer De la Rie, die een diensttijd van ruim 38 jaar achter de rug heeft, werd indertijd als stoker bij de machi- nedienst aangesteld, toen de „stoom machine" nog in ere was. Later, toen de stoom verdreven werd door elektrici teit is hij werkzaam geweest in ver schillende functies o.a. als terreinwerker en filterwerker. Op 1 september 1938 werd hij uitge kozen, dank zij zijn plichtsbetrachting, opvolger te worden van de toenmalige magazijnmeester, die de dienst met pensioen verliet. Tot heden heeft de heer De la Rie deze vertrouwenspost naar volle tevredenheid en op uitne mende wijze verricht. J.l. zaterdag werd in het privékan- toor van de directie in kleine kring af scheid genomen. Het ligt in de bedoe ling in de loop van het jaar op een personeelsbijeenkomst nog eens op dit afscheid terug te komen. Overigens zullen zijn collega's dezer dagen in de gelegenheid zijn om de scheidende de hand te drukken en te danken voor het vele wat hij voor maatschappij en personeel heeft gedaan. Het Volkshuis biedt jong en oud tijdpassering Het bestuur van het Leidsche Volks huis kan met voldoening op twee pro- paganda-dagen terugzien. Zondagmid dag werden 400. voor het merendeel jeugdige bezoekers geteld, die o.m. heb ben genoten van het kindertoneel. Ook gisteravond, toen het programma meer op de ouderen was ingesteld, was de zaal weer bijna vol. Een gitaargroepje opende de avond. De spelers, die enige tijd individueel les haddeng ehad. beoefenden eerst sinds kort het ensemble-spel. Niettemin was hun optreden een volledig succes. Ook de accordeoniste, die daarop voor het voetlicht kwam, oogstte een hartelijk applaus. Vervolgens gaven vier leden van de toneelgroep een vermakelijke schets met als plaats van handeling een bankje in het park. Tot besluit werd de prachtige docu mentaire film over de haringvisserij van Herman van der Horst vertoond, waar bij de geregistreerde geluiden de indruk dat- we op deze visvangst worden mede gevoerd. nog wisten te versterken. Na afloop was er gelegenheid de ten toonstelling te bezichtigen. Dit jaar was speciaal het werk van de uitblinkers ge- exposeerd om aan te tonen, dat het Volkshuiswerk er toe kan bijdragen eventuele talenten te ontwikkelen, hoe wel dit zeker niet als hoofddoel moet worden gezien. Wij zagen tal van opmerkelijke werk stukken uit alle afdelingen, vooral in die van de tekengroep, de werkplaats en de handenarbeid. Voorts lino's, boetseerfi- guren en nog veel meer. De bezoekers toonden grote belangstelling voor het bijeegebrachte, vooral voor de marionet ten. de poppen uit één stuk, bezemsteel en die voor het poppenspel. Ook de voortbrengselen van de afde ling oudere dames (en heren) en het kantklos- en weefwerk, dat met ere moet worden vermeld, werden bewon derd. Deze tentoonstelling versterkte nog weer eens de overtuiging, dat het Volks huiswerk voor jong en oud nuttige be zigheden en een prettige tijdpassering biedt. Bovendien: de opgedane kennis en vaardigheid kan in eigen omgeving altijd goed van pas komen! Moordzaak Heer De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwer ping van hetberoep van de echtgenote van de een rijwielhandelaar, te Heer, die in hoger beroep door het Ge rechtshof in Den Bosch is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens uit lokking van moord op haar echtgenoot, in augustus 1956. In deze zaak zal de Hoge Raad arrest wijzen op 13 mei- Afscheid bij Meelfabriek Van de heren A. Verboog en J. F. Hamann De Sleutels In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hebben de heren A. Verboog en J. F. Hamann, bei den procuratiehouder van de N.V. Meel fabriek „De Sleutels" v.h. De Koster Co. gistermiddag afscheid genomen van dit bedrijf, dat zij zoveel jaren op voor treffelijke wijze hebben gediend. Was de heer Verboog ruim een halve eeuw by „De Sleutels" werkzaam, zijn mede af scheidnemende collega maakte de 48 jaar vol. Vooruitlopend op het intieme afscheid, dat nog met de directie zal volgen, heeft de algemeen-procuratiehouder, de heer P. van der Voort, gistermiddag in de recreatiezaal van het bedrijf beide func tionarissen namens het kantoor en la- boratonumpersoneel veel lof toege zwaaid voor hun trouwe plichtsbetrach ting en collegiale samenwerking. Woor den van dank en waardering, welke een tastbare vorm kregen in de aanbieding van een fruitmand. In gelijke geest sprak de voorzitter van de Personeels vereniging de heer J. C. Mattaar. In een speciaal woord richtte spreker zich voorts tot de heer Hamann, oprichter en voorzitter van de reisclub, in welke kwaliteit hij tal van onvergetelijke rei zen voorbzereidde. Namens het fabrieks- personeel sloot de heer P. Veerman zich bij deze woorden van dank aan. Enkele geschenken werden aangeboden. In de loop van de middag kwamen vele zakenrelaties, vriendén en beken den afscheid nemen. Bovendien toonden ook de beide directeuren, de heren H. J. de Koster en ir. F. K. T. Beukema thoe Water hun belangstelling voor dit ver trek. Geen teruggave vau Ned. plantages De Indonesische minister van Land bouw heeft medegedeeld, dat de eige naars van de Nederlandse plantages hun eigendommen niet terug zullen krygen zolang geen teruggave \/.in Nieuw-Guinea is geschied. Aangezien de plantages een waarde vertegenwoor digen van vier miljard roepiahs is op de schouders van de Indonesische be heerders een zware last gelegd, aldus de minister. Diefenbakers partij verrast door zege De onofficiële definitieve uitslag van de Canadese verkiezingen (zie ook pag. 1), zoals die door de Canadese pers is bekendgemaakt, luidt als volgt: Conservatieven 209 (113 in 1957); Li beralen 47 (106i; Coöperatieve Genene- bestpartij 8 (25); Soc. Kredietpartij (19); Onafhankelijken (2); Onafhan- kelijk-Liberalen (2); Onafhankelijk- Conservatieven (1). Eén zetel is nog niet beslist. De overweldigende overwinning van de conservatieven heeft zelfs de geestdrif- tigste aanhangers der partij verrast. Dit is de grootste nederlaag in de geschiedenis van de liberale partij, die door de Nobelprijswinnaar voor de vrede Lester Pearson wordt geleid. Deze ver klaarde, dat hij teleurgesteld was, maar geloofde, dat het voor het land goed is, dat één partij de meerderheid heeft. De partijleider van de Coöperatieve Gemenebestpartij (socialisten), James Coldwell, en die van de Sociale Krediet partij, Solon Low, werden in hun kies districten door de conservatieve kandi daten verslagen. De 69-jarige Coldwell verklaarde, dat hij zich uit het politieke leven gaat terugtrekken. De overwinning van de conservatieven is tevens de grootste in de Canadese geschiedenis. Premier Diefenbaker had het oude parlement ontbonden, omdat de meerderheid van zyn partij naar zijn mening te klein was om behoorlijk te regeren. Ned. Mijnen verhogen kolenprijzen De kolenmijnen van drie landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn vandaag het nieuwe kolen- jaar begonnen met prijswijzigingen, die ten doel hebben hun verkoop- politiek aan te passen aan de huidige toestand van de kolenmarkt. De Nederlandse kolenmijnen hebben bij de hoge autoriteit te Luxemburg nieuwe prijslijsten ingediend, die voor zien in verhogingen van de prijzen van huisbrandkolen met 2 a 7 gulden per ton. Voor enkele kwaliteiten industrie- kolen hebben de Nederlandse mijnen hun prijzen verlaagd met 0.75 a f. 3. per ton. De prijsverhogingen voor Nederlandse huisbrandkolen moeten wordèn gezien als een aanpassing aan het algemene prijspeil op de kolenmarkt in de E.G.K.S. De betrokken kolensoorten zijn tot dus verre steeds lager in prijs geweest dan de vergelijkbare soorten uit de andere landen der E.G.K.S. De verlaging van de prijzen van sommige soorten indus triekolen heeft eveneens ten doel de Nederlandse prijzen aan te passen aan de marktsituatie. De uitkering aan ongehuwde werklozen Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Gortzak over de uitkering aan ongehuwde, bij hun ouders inwonende geen kostwinner zijnde werklozen krachtens de sociale voorzieningen rege ling b heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken het volgende geantwoord. de ongehuwde werklozen, die geen kostwinner zijnde bij zijn ouders in woont, wordt krachtens de huidige be palingen. geldend voor groep b der sociale voorziening, in het algemeen ge rekend tot het gezin van zijn ouders te behoren. Als regel zal hij derhalve wor den aangemerkt als „gezinslid" in de zin van de regeling, hetgeen betekent, dat hij geen aanspraak kan doen gelden op een zelfstandige uitkering. Een overeen komstige gedragswijze wordt naar de staatssecretaris meent te weten in het algemeen toegepast bij de uitkeringen, welke door de gemeentelijke diensten van sociale zaken op basis van de armenwet worden verstrekt. Op bovenstaande regel wordt in de sociale voorziening b in zoverre een uit zondering gemaakt, dat aan ongehuwde thuisinwonende werklozen in de leeftijd van 25 jaar en ouder gedurende een periode van 13 weken een tegemoetko ming in de kosten voor het levensonder houd kan worden verstrekt, welke mo menteel incl. f. 0.66 compensatie voor de AOW-premie f. 12.83 per week bedraagt. Het gehele vraagstuk van de uitkering aan ongehuwde thuisinwonende werklo zen krachtens de sociale voorziening b is reeds door de staatssecretaris in studie genomen naar aanleiding van een des betreffend verzoek der samenwerkende vakcentralen, alsmede naar aanleiding van een schrijven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van overeen komstige strekking. De staatssecretaris hoopt spoedig in de gelegenheid te zijn zijn standpunt ten aanzien van deze aangelegenheid nader De heer P. v. d. Voort neemt afscheid van de heer A. Verboog. Geheel links de heer J. F. Hamann. (Foto L.D./Van Vliet) BEURSOVERZICHT Iets hogere markt AMSTERDAM, 1 april De laatste tijd is er flinke handel ge weest in de Staatsobligaties in verband o.a. met de discontoverlaging. Hierdoor waagden ook particulieren een gokje in deze papieren. Vandaag werd er winst genomen en het geld herbelegd in aan delen. Door een en ander waren de koer sen voor de Staatsobligaties van 1 4 tot 3/8 lager t.o.v. gisteren Aan de f. 200.000 vraag voor de Staffellening kon ruimschoots worden voldaan. Insi ders achten de koers van de Staffelle ning op circa 92, met een rendement van plusminus Vaan de hoge kant. Dit wordt trouwens ook gezegd van de overi ge Staatsobligaties In het verdere beursverloop werd het verlies wat gere duceerd. Voor aandelen Kon. Olie bestond bij de opening wat belangstelling; na een koers f. 153.30 trok deze aan tot f. 153.70. Voor rekening van Londen werden enige stukken uit de markt genomen. T.o.v. gisteren bedroeg de koerswinst een halve gulden. Londen was ook geïnteresseerd in aandelen Philips. Na 261% trok de koers aan tot 262%. Parijs kocht Unile ver, die tussen de 334 en 335 schommel den tegen gisteren 333%. Aku's noteer den bijna een punt boven gisteren. KLM onveranderd op f. 108. In de Scheepvaartafdeling fluctueer den de koersen hoegenaamd niet; zij weken t.o.v. gisteren bijna niet af. Am sterdam Rubbers blijven de aandacht vragen in de Indonesische sector. Van zekere zijde worden reeds dagen achter een deze aandelen gekocht, zo ook van daag. Na een opening op 49 3/4 passeer de de koers de brug van 50 en noteerde 51. Hierop volgde een reactie; omstreeks het slot werd op 50% gehandeld tegen gisteren 48 3/4. Ook Ver. Deli's waren boven de vorige slotprijs. Na een opening op 6212 trok de koers aan tot 63 7/8 tegen gisteren 61'2. HVA's werden op 86 vernomen (85). Bouwlening, rente- spaarbrieven en 5 1/4% Bank Ned. Ge meenten werden vrijwel onveranderd vernomen. Het gunstige jaarverslag van Zwanenberg-Organon was nog niet vol doende bekend. Koers 305 (onv.). Reclame-acties in strijd met tie wet? Op verzoek van de staatssecretaris van Economische Zaken heeft het hoofdbe drijfschap detailhandel over de werking van de uitverkopenwet 1956 gedurende de recente winteropruiming, aan de staatssecretaris medegedeeld dat het be stuur op grond van algemene waarne ming en niet op grond van een daartoe ingesteld onderzoek) een indruk heeft verkregen, dat, vooral in de confectie- j sector, reclame-acties zijn gevoerd, die in strijd zijn met de wet of schijnen te zijn. Deze acties, aldus het bestuur, hebben in de confectie-sector en in andere sec toren, o.a. de schoenhandel kettingreac ties veroorzaakt. Bij dit soort acties gaat het immers niet alleen om het ruimen van een seizoenvoorraad. maar tevens speelt een rol het feit. dat men niet wil toelaten, dat een collega door voortijdige acties de vraag naar zich toetrekt. Vanuit de gehele detailhandel gezien - zo meent het bestuur - kan gesproken worden van een naleving van de bepa lingen van de wet. doch vanuit een be paalde sector gèzien, met name vanuit de confectie-sector kan gesproken wor den van het vermoeden dat in min of meer ernstige mate de bepalingen van de wet. zijn overtreden. Het is het. bestuur gebleken, dat onbe kendheid bij een aantal ondernemers met het feit. dat de aanvangsdatum ver zet is van 1 januari naar 15 januari van invloed is geweest op het tijdstip, waar op bepaalde acties zijn gevoerd. De in druk is bovendien gevestigd, dat enkele ondernemers hun acties hebben afge stemd op de bij het publiek nog bestaan de opvatting, dat de opruiming op 1 ja nuari zou beginnen. Een en ander zou zich echter slechts zeer incidenteel heb ben voorgedaan. Het komt tenslotte het bestuur voor, dat niet de keuze van de begindatum, maar eerder bepaalde conjuncturele om standigheden, die de seizoenverkopen hebben beinvloed, oorzaak waren, da< in opvaliendermate dan voorheen bepaalde reclame-acties vóór het begin van de op ruimingsperiode hebben plaats gevonden. Het bestuur acht het tenslotte wense lijk dat met betrekking tot de komende opruimingsperioden een zodanig onder zoek wordt ingesteld, dat een betere be oordeling van de werking van de uitver kopenwet door het hoofdbedrijfschap mogelijk zal zijn. Royal N.V. vervaardigde 250.000 schrijfmachines Hedenochtend is de 250.000 ste schrijf machine, vervaardigd door de Royal McBee Nederland N.V., gereed gekomen. Het was de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young, die in de fabriek te Leiden het blokje verwij derde, waardoor deze machine de laat ste etappe van het produktieproces kon afleggen. Deze korte plechtigheid werd, behalve door enkele directe medewerkers van de ambassadeurs, de voltallige Raad van Commissarissen van de Vennootschap, de hr. A. A. Ryan, president-commissaris van het Royal McBee concern in Ame rika en de heer A. F. Niendorff, hoofd van de Royal McBee International, ook bijgewoond door dr. E. L. Kramer, di recteur-generaal voor de Energievoor ziening en de Industrialisatie. Tijdens de daarop volgende ontvangst in het gebouw aan de Oosterkerkstraat 11 door de directeur, de heer J- F. Ballard, bracht de heer Ryan dank aan degenen, die in de afgelopen jaren hebben mede gewerkt aan de totstandkoming en de groei van deze fabriek in ons land. Sinds men in 1953 begon is deze onderneming met meer dan 1300 werknemers de grootste Amerikaanse in ons land ge worden. De N.V. heeft twee fabrieken in Nederland, één in Leiden en één in Cuyk. Bijzondere dank bracht de heer Ryan ook aan dr. Kramer als vertegen woordiger van de minister van Econo mische Zaken, en hij verzocht dr. Kra mer de zojuist gereed gekomen schrijf machine mee te willen nemen en aan de minister aan te bieden als blijk van erkentelijkheid. Namens prof. Zijlstra aanvaardde dr. Kramer dit geschenk in dankbaarheid. Valkenburg Propagancla-avond V.V.D. in Uitgaande van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, werd gisteravond in zaal De Vries, een vergadering gehouden, waarin als spreekster optrad mevr. P. H. Smits-Witvliet, voorzitster van de centrale Leiden van de VVD, over het onderwerp: De verkiezingen van 26 maart, hun uitslag en mogelijkheden. De belangstelling voor deze avond was niet groot. vullende werken moet gaan komen. Hoe was de belastingpolitiek van onze rege ring eigenlijk? Sparen werd praktisch onmogelijk ge maakt. want overal moest belasting van betaald worden. Bij de gevoerde nuur- politiek was weinig aantrekkelijks meer om de particuliere bouw te bevorderen. De kleine man ging eenvoudig zeggen: „Ik maak maar liever op wat ik bezit, want het bezit geeft toch maar onzeker heden. Men ging dus bij het heden le ven. Dit is het uitvloeisel van een rege ren met een sterk socialistische inslag. Zeker, de VVD wil niet terug naar sterk verouderde toestanden, ook wij gevoelen voor sociale voorzieningen, aldus spr.. maar het eigen initiatief mag zeker niet weggenomen worden. In de rondvraag werden nog diverse punten door spreekster toegelicht en gaf zij een uiteenzetting hoe men in VVD- kringen denkt over het te voeren rege ringsbeleid. Mevrouw Smits ging ook nog nader in op het punt, of men in Valkenburg bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen ook met een VVD- lijst moet uitkomen. Dan zal overleg met andere groeperingen noodzakelijk zijn. Een afdeling van de VVD in Valkenburg zou een eerste vereiste zijn. Enkele wen ken hiervoor werden gegeven. Na een kort dankwoord van de heer De Bruin aan het adres van de spreek ster werd deze slecht bezochte, maar toch zeker geslaagd® avond, besloten. Slechts geringe belangstelling De leiding van deze avond berustte bij de heer C. de Bruin, die een kort wel komstwoord sprak. Direct hierna kreeg mevr. Smits-Witvliet het woord. Spreekster vroeg zich allereerst af waarom deze avond belegd was. Wil men ook hier een afdeling van de VVD op richten? Hoe is de positie van de VVD? De laatste verkiezingen hebben een enorme winst opgeleverd. Zal dit voort gaan? Dit is en blijft voorlopig een open vraag. Jarenlang is het een bepaalde traditie geweest, te stemmen op een par tij van zijn eigen opvatting en levens overtuiging. Hoe is nu eigenlijk de voor uitgang van de VVD tot stand geko men? Bij de laatste verkiezingen is een bepaalde uitspraak gedaan door een deel van het Nederlandse volk. Is dit ei genlijk niet een reactie op datgene wat zich de laatste jaren op het politiek ter rein heeft afgespeeld. De vrijheid werd op allerlei manier beknot en aan banden gelegd. Nu mag men ook weer niet gaan zeggen, dat dit alles de schuld van de regering is, maar wel is er teveel ge tracht dit op socialistische wijze op te lossen. Daar is de veelbesproken beste dingsbeperking afgekondigd en dit is misschien ook wel noodzakelijk geweest. Maar de bestedingsbeperking had men niet zo moeten opvoeren, dat er werk loosheid ging dreigen en men met aan- Communisten beschuldigen Ver. Staten De secretaris-generaal van de PKI, Aidit heeft vandaag de V.S- beschul digd van wapenleveranties aan de op standelingen in Midden-Sumatra. De V.S. hadden volgens hem de op standelingen niet alleen met wapens ge holpen, maar „zij waren eveneens voor bereid gedeelten van Sumatra te bezet ten onder het voorwendsel de Ameri kaanse onderdanen en ondernemingen in dit gebied te beschermen". Aidit keerde zich ook tegen de westelijke in vesteringen in Indonesië en leverde kri tiek op die Indonesiërs, die Nederlands kapitaal hadden verdreven, maar Ame rikaans, Westduits en Japans kapitaal aanmoedigden. Het linkse blad Bintang Timoer heeft aangekondigd, dat het documenten zal publiceren die bewijzen, dat „een Ame rikaanse ambassadeur de opstandelingen heeft gesteund". WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 april Londen 10.6316 10.64; New York 3-79A3.791\; Mon treal 3.89 A3.89\f,Parijs 89.9o90 05 Brussel 7.61%7.62; Frankfurt 90.53— 9058; Zurich 86.75—86.80: Zürich (vr. fr.) 88.50%—88.561/2; Stockholm 73 25% —73.30'. Kopenhagen 54.91 '.—54 96% Oslo 53.13—53.18; Milaan 60.92%-60.97'2 Wenen 14.62 %-44.6314. Beurs van Amsterdam Dinsdag 1 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 33/4 83% 93% Grootboek obl.3% 81 Ned. '47 3% (3) 92'. 92 Ned. '51 3% 93'. 94 Ned. '53 (3%) 92'. 91% Ned. '56 3% 92 91% Ned. '48 3% 86'. 86% Ned. '54 3% 87 87 Ned. '55 I 3% 87 87 Ned. '55 II 3V4 88 88 Ned. '37 3 86% 86% Ned. WB. lening 6% 107% 107% Dollarlng '47 3 9114 91% Investeringscert. 3 93,* 93A Ned. 62-64 3 93'. 93 Cert. NWS 60% Indië '37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 8614 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24 24 Nat. Handelsbank 71%* 72% Ned. Handelmij148% 148% Amst. Rubber 48% 50% Deli My .en (Ver.) 61% 63 H.V.A85% 86% Java Cult28% 2814 Senembah 54% 55% Vorstenlanden10% 9% A.K.U156% 157% Berkel's Patent (v.) 192 192% Calvé Delft cert. 292 292 Kon. Pap. v. Gelder 178% 178% Hoogovens cert288 290 Müller en Co. N.B. 319 321% Ned. Kabelfabr222% 223 Philips 261 263 Philips pref152% 153 Unilever333% 334% Wilton Feyenoord 203 202% Büiton 2de r170 171 Dordtse Olie gew. 639% 641% Kon. Petr. (f. 20.153.30 154.20 idem (50 k f20.153.35 153.65 Holl. Amer. lyn 131 130% Java China Paket 120 119 K-L.M108 108 Ned. Stoomv. My. 126% 126% Kon. Paket My109 108 Stoomvaart My. Ned 141% 141 Nievelt Goudr. cert 145% 144% v. Ommeren cert. 197% 198 Kon. Rott. Lloyd 129'A 130 Ned. Scheepv. Unie ng" 117' NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- cn Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92 92 Den Haag 1937 I 3 86B Leiden 1947 90 R'dam '37 I-in 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 95 Premieleningen 96 B 96% A'dam '51 2% 87 87% A'dam '56 I 2% 84 A'dam '56 II 2% 94 94% Eindhoven '54 2% 81 82% Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 90%. 91 94% 93% R'dam '52 I 2% 90% 91 91 Utrecht '52 2% 91 91 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 201 201% 185% 185% 170% 172% Twentsche Bank 155 154 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 215 Borneo Sum. H. My. 82% 34 Ned. G. en Sp. fabr. 167 170 Kon. Ned. Grofsm. 95 96 Internatio 57% 58% Rott. Droogdok My. 476 470 Tieleman en Dros 9% 9 Ned. My. Walv.vrt. 75 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% 74% 74% 46 H 46% Bethlehem Steel 39%. 38% Cities Service 49% 49% General Motors 34% 34% 88% 87% Republic Steel 41% 41B 70% 69% 26 A 26 A Un. States Steel 58%. 97% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 31/3 Edelmet. Kon. AA 46% 46% Pref. w.a. idem 57GB 330 Holl. Constructie 360B 350 Ing. bur. v. Bouwny v 124GB 125 Int. Kunststoff. Ind 29% 31 Leidsche Wolspinn. 146 145 Sikkens Lakfab. '53 403 400L Ver. Touwfabrieken 155% 153 Wernink's Betonm 79 78% Van wyk Textiel 67% 66% 113 114

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11