Opstandelingen zouden nu volledig op de terugtocht zijn WEERBERICHT Tocli tegenoffensief op komst? Drie incidenten in één week aan de Israëlisch-Syrische grens 97ste jaargang MAANDAG 31 MAART 1958 No. 29405 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Radio-Medan heeft gisteravond medegedeeld, dat de opstandige troepen volledig op de terugtocht zijn voor de regeringstroepen, die oprukken uit Noord-Sumatra. De opstandelingen zouden zich voor bereiden op- een laatste verdediging in Padang en Boekit Tinggi. Luchtverkenningen zouden hebben uitgewezen, dat de opstandelin gen bruggen vernielen en een stroom vluchtelingen zou Padang ver laten. Ook zou volgens Radio-Medan het vliegveld van Padang in staat van verdediging worden gebracht om luchtlandingen van regeringstroepen tegen te gaan. Volgens Radio-Medan is buitenlanders, die in de nabijheid wonen van de hoofdkwartieren van de opstandelingen in Padang en Boekit Tinggi, aangeraden op hun huizen een groot rood kruis te schilderen. Een legerwoordvoerder heeft inmiddels in Djakarta bekend gemaakt, dat ongeveer 500 militairen van de tegenregering zich aan de rege ringstroepen in Noord-Sumatra hebben overgegeven. Hij zeide, dat vele andere opstandelingen zijn gedeserteerd en naar hun dorpen zijn teruggekeerd. Zij zouden behoren tot de voormalige troepen van majoor Nangolan. Deze zou thans nog beschikken over slechts 50 militairen, „hoewel er ook gewapende burgers bij hem zijn". Zij zouden zijn waargenomen in het gebied van Taratoeng, ongeveer 240 km. ten zuiden van Medan. In Oost-Sumatra waren 40 opstande lingen gevangen genomen, aldus de woordvoerder. de volgende verkiezingen zal winnen, al dus Assaat volgens Radio-Padang. ..Dan zal ons land de volksrepubliek Indonesië worden en Soekarno zal wegens zijn steun worden bevestigd als president van de nieuwste Sow jet-republiek". „Kaloekoe" te Singapore Het KPM-schip „Kaloekoe" is giste ren van Ned. Nieuw-Guinea te Singa pore aangekomen met 30 Nederlandse mariniers, een aantal Indonesiërs en een hoeveelheid Indonesische wapens aan boord. De Indonesiërs behoorden tot de be manning van scheepsruimte van de KPM. dat na de overneming door de In donesiërs. door de Ned. Marine werd aangehouden en naar Nieuw-Guinea werd opgebracht. Een woordvoerder van het Neder landse consulaat te Singapore zei. dat de Indonesische zeelieden binnen enkele dagen naar hun land zullen worden te ruggezonden. Drie KPM-schepen zijn gisteren uit Priok naar Singapore vertrokken. Ver wacht werd, dat vandaag nog twaalf schepen zouden volgen. De schepen had den een Nederlandse bemanning, ver sterkt met personeel van walinstallaties van de maatschappij. Minder militaire hulp van V.S. voor de NAVO-landen De Amerikaanse militaire hulp aan de j NAVO zal in het komende belastingjaar 95 miljoen dollar minder bedragen dan de steun in het lopende jaar Blijkens verklaringen van Amerikaanse functio narissen. wil de regering voor de NAVO wat militaire hulp betreft 737 miljoen dollar uittrekken tegen 832 miljoen in het lopende jaar. De economische steun zou gehandhaafd blijven op ongeveer 47 miljoen dollar. De militaire hulp is voor 226 miljoen dollar bedoeld voor raketten en voor modernisering van het luchtwapen. groot aantal voertuigen, voornamelijk jeeps, ter beschikking gesteld. Dit in toevoeging tot de tien schepen met klei ne wapens en munitie waarover eerder bericht werd. In kringen van de Amerikaanse mi nisteries van defensie en buitenlandse zaken werd geen geheim gemaakt van haar gunstige gezindheid jegens de an ti-communistische doelstellingen van de opstandelingen en van haar wantrou wen jegens president Soekarnos con tact met de communisten, aldus het blad. Volgens majoor Manaf Loebis berei den de opstandige troepen onder majoor Nangolan een grootscheepse aanval op Fematang Siantar, 125 km. ten zuiden van Medan, voor. Genoemde troepen zouden zich te Taratoeng bevinden, waar zij dagelijks wapens en munitie uit Pa dang ontvangen. Volgens Radio-Padang worden de In donesische regeringstroepen terugge drongen in Oost-Sumatra na een mis lukte aanval op de weg, die Padang met Palembang verbindt. De radio zei dat de regeringstroepen 150 doden hadden verloren in een strijd die drie dagen ge duurd heeft. De regeringseenheden trok ken zich terug naar de stad Taloek. Zij zullen waarschijnlijk opnieuw een aan val doen, maar zij zullen hetzelfde lot ondergaan, aldus de radio. Volgens Radio-Padang heeft de Da- roel Islam verklaard de opstandelingen trouw te blijven zolang deze bereid zijn Atjeh na een eventuele overwinning au tonomie te verlenen. Kolonel Simbolon had verklaard be reid te zijn de Amerikaanse olieinstalla ties in Oost-Midden-Sumatra op te bla zen „indien dat noodzakelijk mocht zijn om Soekarno op de knieën te krijgen". Een correspondent van AFP meldt uit Padang. dat de opstandige regering de havenwijk van Padang heeft laten ont ruimen omdat een beschieting door het oorlogsschip ..Rajawali", en een landing van regeringstroepen in dit gebied, ge vreesd wordt. Op de wegen die naar Telok Bajoer leiden, staan militaire wachtposten, die al het burgerlijk verkeer tegenhouden. Men ziet overigens vrijwel geen parti culiere auto's, aldus de correspondent. Als gevolg van de benzineschaarste rij den er alleen maar militaire auto's. Het havengebied van Padang was gis teren leeg en verlaten. Aan de kaden liggen nog steeds de twee Nederlandse schepen „Bogowanto" en „Both", die er al waren toen de tegenregering gevormd werd. De bevolking van Padang zelf is in de afgelopen weken reeds afgenomen van 300.000 tot 100.000. Radio-Padang heeft een beroep ge daan op „alle nationalistische en reli gieuze leiders" om zich tegen het bewind van Soekarno te keren. „Soekarno wil een dictator zijn en indien hij de oorlog wint, zal er gc.en vrjjheid of geloof in God meer zijn". In de uitzending werd voorts gezegd, dat het volk van Midden-Sumatra lijdt onder de bombardementen door de In donesische luchtmacht. Ook zijn de prij zen van levensmiddelen sinds de landin gen van het Indonesische leger in het oosten van Midden-Sumatra met spron gen omhoog gegaan en is het leven voor de bevolking daar moeilijk geworden, al dus Radio-Padang. Centrale troepen niet naar Tapoeli Het derde regiment van Tapanoeli zal met alle middelen waarover het beschikt verhinderen dat de regeringstroepen van Java 't gebied van Tapanoeli binnenko men, zo heeft de bevelhebber van dit gebied, majoor Saroempaet, verklaard. Dit regiment is sedert de vorige week in feite in opstand tegen Djakarta, om dat Saroempaet geweigerd heeft kolonel Djamin Gintings - die hem had bevo len Prapat aan de oever van het Toba- meer te bezetten - te gehoorzamen. Als regeringstroepen in Tapanoeli ko men, zo verklaarde Saroempaet gisteren, zou dit betekenen dat wij niet in staat zijn om hier onze eigen zaken te behar tigen. Hij wilde liever neutraal blijven in het conflict, maar hij zal in geen ge val toestaan dat troepen uit een ander gebied, om welke reden ook, in Tapa noeli komen. Het betreft hier overigens alleen zuid en midden-Tapanoeli. Het noorden van dit gebied heeft zich bij de opstandelin gen aangesloten. Mr. Asaat over Soekarno Radio-Padang heeft gemeld, dat mr. Assaat, oud waarnemend president van Indonesië, president Soekarno ervan heeft beschuldigd, te pogen de Republiek tot een satelliet van de Sovjet-Unie te maken. De radio zei dat mr. Assaat uit Java naar Midden-Sumatra was gekomen om zich bij de opstandige beweging te voe gen. Hij zei volgens Radio-Padang. dat president Soekarno een burgeroorlog in Indonesië had ontketend zonder te po gen te onderhandelen. President Soe karno hoopte aan de macht te blijven wat er ook gebeurde. Als hij de opstan delingen zou neerslaan, zou zijn positie versterkt worden en als hij verloor zou hij nog volgens de grondwet president zijn. Maar wij weten allen welke partij Men was echter algemeen van gevoe len dat er voor de opstandelingen zeer weinig hoop op overwinning was, of schoon zii misschien in staat zouden zijn voor bona onbeDerkte tiid guerilla- Bezorgdheid »<-ucs t. voeren. De „New York Times" heeft gemeld, dat de militaire autoriteiten bezorgd zijn over het voortduren van de vijan delijkheden in Indonesië. Het blad be- i richtte, dat zij in 't bijzonder bezorgd waren over de berichten inzake ern stige gevechten na de aanvankelijke rust na de vorming van de tegenregering op 15 februari. Het blad meldde uit Washington, „de autoriteiten hier zijn onder de indruk van de groeiende mate van Russische militaire leveranties die de Indonesische regering ontvangt in haar pogingen om de opstand te onderdrukken". Volgens inlichtingen die te Washing ton werden verkregen had Moskou aan de Indonesische regeringstroepen een Meer dan een uur lang werd gisteren niet mortieren en machinegeweren geschoten V.N.-waarnemers wisten gevecht te beëindigen In de centrale sector van de Israë lisch-Syrische grens zijn Israëlische strijdkrachten en troepen van de Ver enigde Arabische republiek (van Egypte en Syrië) zondag 75 minuten lang slaags geweest, aldus een Syrische mili taire woordvoerder. Een woordvoeder van het Israëlische leger verklaarde, dat Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Schraal weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen. Matige tot krach tige wind tussen oost en zuidoost. Aan houdend koud, met vannacht voorname lijk in de noordoostelijke helft van het land plaatselijk lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 APRIL Zon op: 6.17 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 15 59 uur; onder: 4 39 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 51 en 13.15 uur. Laagwater te 8.41 en 21.21 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De klokketoien op het terrein van de Wereldtentoonstelling te Brussel waarin het Nederlandse carillon is aangebracht. Op de achtergrond het vrijwel voltooide Atomium. Nationalisatie De „Daily News" beeft vandaag uit Washington gemeld, dat nieuwe be- richten ingewonnen door inlichtingen diensten die verontrustend zijn voor mi- i litaire en burgerinstanties, aanwijzingen gaven dat de Indonesische regering voornemens was misschien binnen drie maanden de Amerikaanse oliebelangen tor waarde van 2 miljard dollar te na tionaliseren. De „Daily News" meldde dat Indone sische technici, die na nationalisatie op de olieterreinen nodig zouden zijn, vol gens berichten twee maanden geleden een spoedopleiding in de Sovjet-Unie waren begonnen. zware mortieren, tanks en machinege weren bij dit gevecht gebruikt zijn. Het gevecht is het derde incident dat zich binnen een week in het gebied van het meer van Hoeleh afspeelde. In dit ge bied graven IsraëJische arbeiders een af wateringskanaal. De Israëlische woord voerder zei, dat de Syriërs zondagmid dag omstreeks 12 uur begonnen te vuren op de Israëlische arbeiders. Israëlische iroepen maakten hier een eind aan. Later schoten de Syriërs met machine geweren, aldus de woordvoerder, Dit vuur werd beantwoord door Israëlisch ge schut, dat de versterkte stellingen van de Syriërs bestookte. Volgens de Israëlische woordvoerder waren militaire waarnemers van de V.N. getuige van het gevecht. Door hun be middeling werd het vuren gestaakt. Is raël heeft een klacht ingediend bij de gemengde bestandscommissie. De Syriërs beschuldigen de Israëliërs ervan, dat het draineringswerk wordt uitgevoerd op Arabisch grondgebied. Het Israëlische blad „Lamerhaf" meldt, dat de Israëlische regering Syrië langs diplomatieke weg heeft doen weten, dat de werkzaamheden op Israëlisch grond gebied worden uitgevoerd en dat zij zich er niet van laat weerhouden dit werk te voltooien. Egyptische consul-generaal moet Jeruzalem verlaten I De Jordaanse regering heeft gelast, dat de Egyptische consul-generaal in I Jeruzalem, Moehib Samra, het land ver- I laat. Hij wordt als „persona non grata" j beschouwd wegens „verdachte activiteit", j Het is de tweede keer, dat een consul- I generaal van Egypte Jordanië moet ver- laten. De vorige keer was op 10 juni j van het vorige jaar. Toen werd ook een Egyptische militaire attaché in Amman uitgewezen. Zij werden beschuldigd van samenzwering tegen de koninklijke fa- milie en de regering van Jordanië, i Egypte reageerde door de terugroeping van de Jordaanse ambassadeur in Cairo te eisen en op 16 juni werd bekendge maakt, dat Jordanië zijn ambassade in Cairo zou sluiten. Sclirootfraude kostte K.S.G. 2'/2 miljoen Als gevolg van de valse verklarin gen, afgegeven door een Nederlandse referendaris van Economische Zaken, heeft de Hoge Autoriteit van de Ko len- en Staalgemeenschap voor 22.204 ton schroot ten onrechte subsidie ge geven. Dit kostte het Vereveningsfonds 646.200 dollar (dit is ruim 2' i miljoen gulden) Dit antwoordde de Hogt Autoriteit op de schriftelijke vragen, gesteld door de heren Van de Goes van Naters en Nederhorst naar aanleiding van de schrootfraude. Verder deelde de Hoge Autoriteit mede, dat men heeft besloten op korte termijn voorstellen te ontwerpen, die een doel treffender controle op de herkomst van het schroot mogelijk zullen maken. Advies van advocaten wordt inge wonnen over de in te stellen rechts maatregelen ten einde schadevergoeding te krijgen. Dr. P. J. Platteel gouverneur van Netl. Nieuw-Guinea By K. b. is met ingang van 1 mei 1958 benoemd tot Gouverneur van Nieuw-Guinea dr. P. .1. Platteel te 's-Gravenhage. thans directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale belangen te 's-Gravenhage. Dr. Plat teel is 46 jaar. Hij is lidmaat van de Geref. Kerk en lid van de A.R. partij. I)r. Platteel stelt zich voor, zich gedurende 4 tot 6 weken hier te lande te oriënteren op de hem wach tende nieuwe werkkring alvorens naar Ned. Nieuw-Guinea te vertrekken. Dr. P. J. Platteel. die op 14 augustus 1911 is geboren, volgde aan de Rijks universiteit te Utrecht de Indologische studie en promoveerde in 1936 tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „De grond slagen der constitutie van Ned. Indië", een historisch-staatsrechtelijke studie over de ontwikkeling der koloniale ge dachte in Nederland ten tijde van de Franse overheersing, en het onder in vloed van die ontwikkeling opgestelde eerste regeringsreglement van 1815. De glanzende motorkap van de koninklijke auto weerspiegelt het j hartelijk afscheid tussen Koningin I Juliana en Prinses Irene van bur ge- j meester Gotwaldt van Etten. aan I welke plaats zij een bezoek brach- i ten bij hun reis door West-Brabant j om zich op de hoogte te stellen van I de werkloosheidsproblemen. Dr. van Baal legde zijn ambt lieer Tijdens een plechtige zitting van de raad van diensthoofden heeft dr. J.van Baal het ambt van gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guina vanochtend neer gelegd, hij heeft dit overgedragen aan de onder-voorzitter van de genoemde raad, J. C. Baarspul, die als waarnemend gouverneur optreedt. Voor de overdracht sprak de gouver neur een rede uit, waarin hij wees op de zorgelijke omstandigheden van het ogenblik. Wij staan gezamenlijk voor een vrijwel oneindig arbeidsterrein en voor d oneindige taak, welke verricht moet worden met gebrekkige middelen. Maar de zaak is de moeite waard om ervoor te blijven strijden en om nimmer af te laten. De wnd. gouverneur hield vervolgens een rede, waarin hij o.a con stateerde, dat gouverneur Van Baal in een vijftal dadenrijke jaren op onbe perkte wyze zijn persoon gegeven heeft voor de belangen van Nieuw-Guinea. Dr. Van Baal zal op 4 april uit Biak naar Nederland vertrekken. EVC- kader zich achter plaatst Reuter Dr. P. J. Platteel. de nieuwe gou verneur van Nieuw-Guinea. In 1937 werd dr. Platteel uitgezonden naar het voormalige Nederlandsch- Indië, waar hij als bestuursambtenaar werkzaam is geweest op verschillende standplaatsen eh in verschillende ran gen, zowel op Java als in de buitenge westen. Bij het uitbreken van de oor log met Japan werd hij eind 1941 als reserve-officier onder de wapenen ge roepen. Na de capitulatie in maart 1942 bleef hij in Japanse krijgsgevangen schap tot eind 1945. Na deze gevangen schap vertoefde hij enige maanden in Australië. Van 1946 tot begin 1950 is hij weer als bestuursambtenaar in verschillende functies werkzaam geweest, o.m. als resident in Oost-Java en laatstelijk als secretaris van het departement van Binnenlandse Zaken in oprichting van de Negara Oost-Java. In verband met de belangrijke diensten door dr. Plat teel aan den lande bewezen bij het bestuurlijk en politiek orde scheppen in verschillende delen van Oost-Java. onder moeilijke en gevaarlijke omstan digheden. is hij in 1948 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Na de soevereiniteitsoverdracht isdr. Platteel naar Nederland teruggekeerd. Tijdens een zaterdagmiddag in de zaal van „Artis" te Amsterdam gehouden spoedconferentie van circ» 250 kader leden van de E.V.C., onder leiding van de heer F Reuter, is met 6 stemmen tegen een resolutie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de moeilijkheden in de E.V.C. niet gezocht moeten wor den in het tekortschieten van het secre tariaat, het verbondsbestuur of andere bestuurders van de E.V.C., maar in het feit. dat men tracht partijpolitieke moei lijkheden te verleggen naar de E.V.C. en deze daar op de ruggen van de leden der E.V.C. te laten uitvechten. De con ferentie wijst dergelijke methoden met alle kracht van de hand en keurt dan onvoorwaardelijk goed, dat de instan ties in de E.V.C. maatregelen nemen om dit optreden in de E.V.C. te beletten. De conferentie is verder van mening, dat het vormen van tegenleidingen in de vorm van commissies of anderszins di recte scheuringshandelingen betekenen en dat die bonden, die daaraan mee doen, zichzelf buiten de E.V.C. hebben gesteld. Gisterochtend werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam een algemene hoofdbestu- renvergadering gehouden, belegd door de commissie van contact tussen de E.V.C.-bonden, waar volgens een pu- blikatie in „De Waarheid" aan de orde zou komen het beleggen van een E.V.C-. congres binnen twee maanden. De pers werd op deze bijeenkomst van de tegen partij van de heer Reuter en zijn aan hangers niet toegelaten. Van september 1950 tot eind april 1951 is hij werkzaam geweest bij het minis terie van Binnenlandse Zaken. Vervol gens trad hij in dienst van de ge meente Rotterdam als adjunct-direc teur van de Gemeentelijke dienst voor sociale zaken. In 1945 volgde zijn be noeming in zijn tegenwoordige functie. Op het laatstgehouden jaarlijkse congres van de vereniging van direc teuren van overheidsinstellingen voor sociale arbeid (Divosa), in juni 1957 te Maastricht gehouden, is dr. Platteel ge kozen tot voorzitter van het hoofdbe stuur van deze vereniging.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1