b. gegadigden voor het pachten van de kantine BEDRIJFSRUIMTE ie Bach, Mozart en Faimré Raad van Voorschoten was dit keer vlot door de agenda heen Openstelling zwembad op zondag moeilijkheid in raad Leiderdorp MANNEQUIN BROODBAKKER MARKS a. lokefjuffrouw ZATERDAG 29 MAART 1958 giem Bijzonder grote successen in Zuiderkerk De musicerende student, zoals we hem kennen van het Kamerorkest „Collegium Musicum" en van het „Leids Studenten Zangkoor", is van andere geaardheid dan de toneelspelende. De laatste laat het klassieke repertoire vrijwel onaange roerd. Collegium Musicum en Zangkoor plaatsen de harmonische mens centraal en hebben zich vrijwel altijd gericht naar de geestehouding van de oprichters, die met Hans Brandts Buys hun Bach-kantaten beoefenden, al nath men sinds dien wijder armslag. Zo vertolkten zij in de Zuiderkerk naast Bach ook Mozart en Fauré. Na de Kroningsmis eind 1955 thans van Mozart de „Litaniae de venerabili altaris sacramento". Verrukkelijk rococo- werk, hartveroverende concertmuziek. In deze Litanieën heerst de tijdsmaak, de tydsgalanterie. Wederom is aan de solo sopraan de voorkeur gegeven, zij mag met coloraturen schitteren. De reproductie is een hachelijk werk. Het overmatig snelle tempo in het eerste deel heeft de strijkers dwars gezeten: maar innerlijke rust is een wet in de barokmuziek. Evenwel het Andante ver goedde alles, het liet opnieuw weten wat we van de Litanieën al wisten, dat de dirigent Hans van den Hombergh glans over zijn snarenspelers kan leggen en deze in het cantabile tot een gloedvolle, gedurfde streek aanzetten die respect afdwingt om de muzikale klank. Het Presto had een gelukkiger, bezielder tempo. Het concertino was bezet door het trio mej. C. O. van Regteren Altena en de heer J. R. Floor, le en 2e fluit, en F. K. Adriaanse, viool. Mr. Adriaanse is de habitué van „Collegium Musicum" al lang te goeder faam bekend. Hij gaf virtuoos en superieur spel. Het afstude ren betekende voor hem geen afscheid van het orkest! De luitisten excelleerden eveneens, maar mej. Altena won het van haar collega door de souplesse zowel van haar vlotte embouchure als van haar kleppentechniek, door haar boeiend coloriet, haar warme en energieke toon luidende en door de „lange adem", die bij deze stijl behoort. Enorm succes! Toen zij uit het haar aangeboden bloem stuk rode tulpen plukte om ze dirigent en concertino-partners in het knoopsgat te steken, verdubbelde de triomf, na ge bisseerde finale. Dat bisseren maakte het Presto zo poulair, dat we het her en der in de pauze hoorden fluiten, een pauze, die de Zuiderkerk zo druk en gonzend maakte als vanouds in de glorietijd van het L.A.K. sublieme totaalklank en van een tech nisch, welgeordend sluitend geheel doen ontstaan. De verhouding koor-orkest was boven dien overal met inzicht geregeld. Bij blazers zowel als strijkers zou verder afgeslepen kunnen worden. De dirigent, in al het élan van elegante, plezierige directie, heeft toch naar een intelligent reagerend apparaat met ensemble-begrip in de hand gehad, tot velerlei verfijning in staat. De solo van de bas Otto Ottens gaf volle bevrediging: een geschoolde, wel en prettig aansprekende stem. De hoofd partij, in Mozart zowel als Fauré, had als steeds de sopraan Ank Reinders. Met soepel gemak hanteert zij de coloratuur. De vroeger kleine stem wordt expansie ver, stralender en expressiever in de hoogte; enig glans-verlies in de laagte overwint zij hopelijk wel. Onmiskenbaar ontwikkelt Ank Reinders zich tot een begaafde vocaliste met een zuiver-wel- vende plastiek. Ook dit oud-lid van het koor zag zich met uitbundige bijval en bloemenhulde beloond. V. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer L. Hamming (Leiden) doct.ex. Geschiedenis de heer N. J. Out (De Zilk)kand.ex. Franse taal- en letter kunde de heer J. C. van der Meulen Haarlem)doct.ex. Sociologie mevr. H. G. de Goederen-Vrolijk (A'dam); doct - examen Geneeskunde II de heren T. J. Bierman (Haarlem), L. Hyams en I. I. Kahn (U.S.A.); semi-art-sex. mevr. N. Kaan-Heywood (Den Haag) en de heren T. E. Halbertsma (Oegstgeest), B. de Leeuw (Wassenaar) en B. van Leeuwen (Den Haag); artsex. mevr. N. A. M. Lodder-De Vries (Katwijk) en de heren C. M. van Bemmelen (Den Haag), F. J. Prins (Rotterdam) en B. Weisskopf (U.S.A.). AFRIKAANS WILDRESERVAAT. Fauré om te eindigen: een der aan trekkelijkste oeuvres van de Franse muziekliteratuur. Zijn Requiem leidt binnen in het rijk van de dood. Donker. Gisteravond hield het district Leiden zonder violen tot het innig lichtend van de Ned. Vereniging van Ex-politieke serene en lofprijzende „Sanctus" ver- Gevangenen uit de Bezettingstijd in „De schijnt. De hoog consordino strijkende Harmonie" een bijeenkomst. Na een in- verenigd met de harp. worden 1 1 1 1 T nnu violen, hier een verrassing, doordat zij zo lang hadden gezwegen. Nog onaardser vlucht neemt het „In Paradisum", waarmee het werk besluit. De zeven delen bijeen zijn als een snoer van volkomenheden. Voor een „Dies Irae" heeft Fauré echter geen plaats, verschrikkingen stroken niet met zijn natuur. Wel last hij een „Pie Jesu" in, aan de sopraan gegeven. Tussen deze Mozart en Fauré's Requiem stond Bachs 4de Brandenburg- se Concert, kostelijk speels werk. Altisten en koor hadden in „Introëtus" en „Offertorium" intonatie-problemen op te lossen. Hier spreekt Rauré, met moeilijke intervallen en een voor zijn tijd modern idioom. In de koorzang trof de distinctie van J. J. L. Mulders verlaat Leids Politiekorps Een bekende figuur in het Leids Po litiekorps, adjudant J. J. L. Mulders, zal dinsdag 1 april de dienst met pen sioen verlaten. Adjudant Mulder, die in verband met zijn werkzaamheden bij de afdeling Verkeer, ook in het Leidse leven van iedere dag een bekende figuur is, trad op 17 november 1919 in Leidse gemeentedienst. Voordien had hij zijn Genootschap „Kennis is Macht" DE JAARVERGADERING Het „Genootschap „Kennis is Macht" hield zijn algemene vergadering, welke door afwezigheid wegens ziekte van de voorzitter, mr. J. H. Valentgoed, geleid werd door het bestuurslid, de heer J. J. v. d. Berg. Na behandeling van de jaarverslagen van secretaris, penningmeester, directeur mü ta Stplteht bi het regimen I van de sS"100' en ,ïan overige commissies, Rode Huzaren vervuld Al na 1 weïden deze verslagen door de ledenver- Al spoedig na zijn indiensttreding werd hij belast met verkeersaangelegenheden, welke in later gadering goedgekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezingen werden de aftredende bestuursleden, t.w. werueu ue aaueuenae uestuursieuen. i.w. I keren M. J. P. Donkers, 2de voorzit- van een speciale afdr Verkeer. Vooral ra de tweede wereldoorlog heeft- hy zich L.iitengewoon verdienstelijk gemaakt by de wederopbouw van deze afdeling, waarvan hij ook thans nog één der steunpilaren is. In verband met dit afscheid is er maandagmiddag van 3.30 tot 4.30 uur in het Politiebureau gelegenheid om adju dant Mulders de hand te drukken. ter, M. C. Overduin. 1ste secretaris, G A. Y. de Jong, 2de penningmeester en J. F. J. Schamper, commissaris herbe noemd. Daarna vond met de aanwezige leden van het genootschap een uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats over d .erse aangelegenheden betreffende de school en het handelsavondonderwys in het algemeen. De gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteravond in een ongekend vlot tempo, onder strakke leiding van burgemeester C. J. van der Hoeven, de lange agenda afgewerkt. Het voorstel, dat de langste bespreking kreeg (1J£ uur), betrof de onrendabele aansluitingen voor de drinkwatervoorziening. Leifis Jeugdparlement In Leiden nog grond voor 3000 woningen leidend woord van de heer J. Th. Witte vertelde mevr. O. C. D. IdenburgSie- genbeek van Heukelom over haar be zoek. dat zij, in gezelschap van haar echtgenoot, bracht aan het Krüger Wildpark, een Afrikaans wildreservaat van ongerepte schoonheid en boeiende afwisseling. Mr. dr. P. G. Knibbe, die eerst onlangs van een bezoek aan Zuid- Afrika terugkeerde en mede aanwezig was, werd door spreekster in haar eau- j serie betrokken. Op zijn beurt gaf ook mr. Knibbe interessante aanvullingen. Prachtige dia's en een film vormden een j De verkoop van een stuk bouwterrein waardevolle toelichting op het cespro- I op de hoek van de Prins Bernhardlaan kene en de J. W. Frisolaan was voor (oud- pusu/iinivr pfriff inirn wethouder) de heer Dekker aanleiding v™i^ ?N SrRV TFhGDRAAn de voorgeschiedenis van dit perceel nog VERBAND EN HERV. JEUGDRAAD een5 op halen Oorspronkelijk was dit Het was de heer Eysink Smeets (KVP) die allereerst de rijkssubsidieregeling ten aanzien van onrendabele wateraanslui tingen bekritiseerde. Slechts afgeronde buurtschappen komen n.l. voor subsidie in aanmerking, terwyl het hier in Voor schoten ruim 40 percelen betreft, meest van agrariërs, die evenzeer om hygiëni sche redenen aansluiting behoeven. De heer Eysink Smeets sprak in dit ver band van discriminatie. In diverse gevallen vraagt aansluiting aan de drinkwaterleiding kapitale som men. En bovendien zullen de betrokke nen misschien nog meer behoefte heb ben aan aansluiting op het elektrici teitsnet en zullen zij een keuze gaan maken. Ook vond de heer Eysink Smeets het voorbarig om nu reeds te spreken over algemene tariefsverhoging van 6% als alle aansluitingen gemaakt zullen wor den. Spreker wilde wel akkoord gaan met een onderzoek, mits bespreking van de financiering pas later zou volgen. De heer Bakels (Prot. Chr.) vond het voorstel „klein" opgezet. Als burger van Voorschoten heeft iedereen recht op een aansluiting. De heer Dekker van dezelf de fractie vond het niet nodig zo'n haast te maken. De toekomstige ontwikkeling van de bebouwing brengt vele boerde rijen aan een openbare weg, aansluitend aan de nieuwe buurten. De heer Pels (P.v.d.A.) vond de finan ciering te vaag opgezet. De heer Van Eist (VVD) had waardering voor de voorbereiding van de verdere maatrege len. De raad bemachtigde daarop B. en W. met de betreffende bewoners en eigena ren in onderhandeling te treden. VERKOOP BOUWTERREIN de timbres, klankkracht en samenklank. Pe Hervormde Jeugdraad en het Ge- terrein nl. bestemd voor een openbare De reine stemmenstaat bi) de sopranen, j reformeerd Jeugdverband zullen een of bijzondere bebouwing en nu stelden al bij Mozart opgevallen, het uitstekend gezamenlijke Paaswudmg houden op j B. en W. voor het voor de bouw van een klankgehalte bij de tenoren, de zich zon- donderdag 3 april m de Gereformeerde j dnewoonlagenflat te verkopen. De heer der vocale bezwaren voegende alten en Kerk aan de Oude Vest. bassen hebben ogenblikken van een Medewerking zullen ver enen ds T. D. van Soest, die een meditatie zal hou den, ds. H. Heule, de organist Wam van der Reyden en de Christelijke Toneel groep Imperium, die enkele korte spelen zal opvoeren, n l.: Barabba, de Lijdens weg en een fragment uit „De Dag des Heeren" van Martinus Nijhoff. TAVERNE „NIEUW MINERVA" Nog juist voordat het vreemdelingen- seizoen weer op volle toeren gaat weer op volle toeren draaien, wist Hotel „Nieuw Minerva' aan zijn accommodatie een taverne toe te voegen. De inrichting van deze ta verne op de hoek van de Vrouwen- steeg en de Boommarkt is geheel in Oudhollandse stijl gehouden. Meubi lering en aankleding maken een gezel lige indruk. Voor de vele vreemdelin gen. die in de komende maanden Lei den zullen bezoeken, is deze smaakvol ingerichte taverne, met haar hoge schouw en „opkamer", zeker een aan winst. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Het flatgebouw aan de Rijnkade 1 a tot en met 1 f na afmijning bij af zonderlijke afslag totaal in bod: f41.301.koper: F. Brands te Leiden, q.q. voor f41.601. Woonhuizen en erven Waardgracht 158 en 160 resp. in bod: f2.500 en 2.000 zijn niet verkocht. KRUISAPPEL MAREKERK Onder ausipiciën van de Contactcom missie Evangelisatiewerk wordt donder dagavond in de Marekerk een interker kelijke samenkomst gehouden, waarin ds. J. Overduin, geref. predikant te Vee- nendaal, zal spreker over „Heden over leed de dood". De leiding van deze avond, welke wordt afgewisseld met koorzang en declamatie, is in handen van ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karei, zn. van H. van der Weijden en P. Moerland; Use. dr. van M. B. Altena en A. J. A. Gerritsen; Maria. dr. van P. Aben en J. van Rassen; Joanna Maria Petro- nella, dr. van J. J. Vogelaar en C. S. van Deursen; Frits, zn. van A. van Leeuwen en A. de Bruijn; Johannes Cornells, zn. van C. N. Blase en D. K. de MooU; Cor nells, zn. van C. Minderman en J. G. Azier; Peter Willem., zn. van W. van Tus senbroek en P. M. A. van der Wansem. ONDERTROUWD A. Bizzoni en S. Brouwer; L, Kroese- meyer en E. van Tongeren; K. Ouwerkerk en J. van Beelen; G. Nagtegaal en S. Baart; W. F. Crama en J. Nieuwenburg; C. van der Meet en C. van Haastrecht; D M. Visser en P. van der Meij; A. C. van Loo en S. Rensink; B. Stfijbos en H. W. Rol; H. R. Roman en G. T. Bauer; W. J. Br-akel en G. van Rijn; H Schilder en C Lensveldt; L. Keiman en C. J. Arnoldus; P. G. Buren en S. J. van den Bos; A. K. Erades en J. M. van Benten; G. de Smeth en A. L Antheunisse; G. L. G. Stalppaert en G. C. Fles; P. J. L. van der Klugt en G. P Stuifzand; J. L. Smit en W. B. G. van Dijk; J. T. Riedel en C. P. M. van ClcefJ. van Vliet en D. Heruer; J. H. M. Ploegmakers en J. Ouwerkerk; P. H.Rech- steiner en A. M. Bousle; J. J. van Egmond en H. J. Meere. OVERLEDEN W. J. Zwaan, 70 Jr., man; C. M. A. Bentz. 60 jr., vrouw; G. Gressie, 85 Jr.. man; D. M. Ages. 42 Jr.. man; J. van der Zwan. 53 Jr.. weduwe van P. Paap; W. Duiverman, 85 Jr.. weduwe van E. Wasse naar; C. van der Ham. 48 Jr., vrouw; P. H Byl. 8 weken, zoom OL Rraallenoord. 09 J*. echtgenote UQD, Van derPh*. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 29 maart Coop. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Andijvie 6879; snijbonen 550; kroten, gekookt 2025: boerenkool 19—25; rode kool 11—16; gele i de burgemeester gezegd had dat li. a i aina- kool 12; prei 4756; spinazie 41 stoofsla 78101; spruiten A 6083. Idem B 4870; uien 817; waspeen 1454; witlof 49116; per 100 stuks: komkom mers A 2132. idem B 1624; raapstelen 11—13; radijs 21—27; selderij 10—23. LEEUWARDEN, 28 maart Kaasmarkt: Gouda volvet f 1.891.90; Edammer 40 -f f 1.711.73. Stemming kalm. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) Dekker liet blyken, dat hy er nog steeds een voorstander van is dit perceel te ge bruiken voor de bouw van een vereni gingsgebouw van de Herv. Kerk, dat in de plaats van het dan af te breken ge bouw voor Chr. Belangen zou moeten komen. De heer Pels wenste het voorstel terug te laten nemen voor nadere bestudering, omdat hij het niet verantwoord vond zonder meer de bestemming van deze grond te wijzigen. De heer Van Eist daarentegen vond het prachtig, dat hier nog een stuk grond voor particuliere woningbouw beschik baar was. Nadat op een vraag van de heer Pels -.-X ter voor deze laan bij de besprekingen buiten beschouwing te laten en daar over nog geen beslissing te nemen. De heer Fortanier (KVP) wilde het hele voorstel terug laten nemen. Slechts de heren Dekker en Eysink Smeets waren het met hem eens. De heer De Groot (VVD) maakte bij de bespreking van het voorstel ernstige bezwaren tegen het plaatsen van knip- perbollen tegenover de Elstlaan. Spre ker betwijfelde het nut van knipperbol- len. Toen bleek, dat de raad verder wel akkoord ging met knipperbollen legde spr. zich bij het voorstel neer. WONDERLIJK SLOT Erg wonderlijk ging het toe aan het eind van de agenda, toen bleek, dat de fractie van de PvdA een tweetal schrif telijke vragen had gesteld, die op voor stel van de voorzitter aan de agenda werden toegevoegd. Zonder dat iemand op de volle publieke tribune kon nagaan, waarover gesproken werd, (ook de pers was niet ingelicht en kon slechts gissen naar het onderwerp) legde de heer For tanier een verklaring af, waarin hij zei, dat ten aanzien van de eerste vraag naar zijn mening het politiek fatsoen niet in acht was genomen, omdat in de vorige vergadering de heer Pels namens alle fractievoorzitters had gesproken. Spreker kreeg de indruk, dat de PvdA nn een verkiezingsstunt wilde uithalen. Mede namens de andere fractievoorzit ters deelde spr. mede. dat zij over dit punt niet zouden discussieëren. Uit een toelichting van de heer Pels begrepen wij, dat de eerste vraag han delde over de in Leiden gehouden voor lichtingsbijeenkomst over de ontwikke ling van de Rijnmond. De voorzitter zei- de. dat het college op haar standpunt bleef en dat hierover niet meer gespro ken moest worden, in het belang van de gemeente Voorschoten Het tweede punt scheen te gaan over richtlijnen voor de verdeling van woon ruimte. De overige agendapunten werden zon der veel -discussie aanvaard. Kerkvoogdij geen prys meer stelde op dit stuk grond, werd tot verkoop aan de heer Lobel besloten met de stemmen van de heren Dekker en Bakels tegen VERKEER Het voorstel tot diverse verkeers maatregelen (o.m. enkele parkeerverbo den) had de bewoners van de Prins Mauritslaan tot een adres aan de raad bewogen. Dit adres was echter nog niet bestudeerd en daarom stelde de voorzit- De stemmen staakten De raad van Leiderdorp kwam gisteravond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester K. van Diepeningen. De agenda bevatte geen punten, die veel discussie zouden vragen. Bij de ingekomen stukken was een schryven van het bestuur van de Zwem- en Polovereniging „De Does" met het verzoek het zwembad op zondagmiddag van 2 tot 5.30 uur nam. open te mogen stellen, en dat was dan ook het enige punt waarover gesproken werd. De heer Broxterman (KVP) wees naar Spr. is niet veranderd van gedachten Voedingswaarde van brood LEIDSE HUISVROUWEN BIJEEN Lezing met filmvertoning verzorgd door het Voorlichtingsbureau voor de Voedingsraad te Den Haag. Onderwerp: „De broodmaaltijd telt ook mee". Deze zinnen staan vermeld op de agenda van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De bijeenkomst, waarop een en ander betrekking heeft, werd gis termiddag in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" gehouden. Zij stond onder lediing van de presidente, mevr Wethouder Jongeleen: wij liggen op bouwschema achter Op de vierde zitting van het Leidse Jeugdparlement in de cyclus „Burger en gemeente" sprak gisteravond de heer A- J- Jonge' en. wethouder van Openbare Werken. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer J. A. M. van Zonneveld, die een kort welkomstwoord sprak. De heer Jongeleen gaf een uiteenzet ting over het werk van zyn „departe ment", dat een zeer uitgebreide afde ling is. In het byzonder behandelde de wethouder de woningbouw en het Leidse structuurplan. Uitvoerig beschreef de de heer Jongeleen de procedure, welke gevolgd moet worden vanaf de aan vrage tot bouw of verbouw om tot de vergunning te geraken: een lange weg langs verschillende commissies. Spreker zei, dat men in Leiden 4000 woningen te kort komt, hetgeen niet wil zeggen, dat wanneer men in staat zou zijn om 3000 woningen ineens te bouwen deze woningen ook direct bevolkt zouden worden. Dikwijls schrikt men terug voor de prijzige huren van de nieuwbouw. Met betrekking tot de krotopruiming vertelde spreker, dat per jaar ongeveer 2% wordt opgeruimd Wethouder Jongeleen schatte de tijd. welke nodig is om het woningtekort op LEIDERDORP NED. CHR. VROUWENBOND Gisteravond hield de afdeling der Ned. Chr. Vrouwenbond in het Gebouw haar eerste ledenvergadering. De presidente, mevr. van Stralen open de de vergadering. Mevr. van Stralen heette alle dames hartelijk welkom en sprak er haar vreugde over uit. dat deze nieuwe afdeling al ruim 90 leden telt. Hierna declameerde mej. C. A. Elink Schuurman enkele verzen van Henr. Ro land Holst. Guido Gezelle en Willem de Mérode. terwijl zij tot slot voorlas uit eigen werk: „De jonge fluitspeler en de Here Jezus". De presidente dankte mej. Elink j Schuurman voor haar prachtige decla- inatie en voorlezen. Na de pauze was er, ter uitbreiding van het bestuur, bestuursverkiezing en werden gekozen de dames Zandstra en van Houwelingen. Mevrouw Kruidenier en Mevr. v. d. Sterre verklaarden zich bereid de zieke leden te bezoeken. Mevr. v. d. Sijs-Schalkers sloot de ver gadering met dankgebed. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter H. A. Blaauwendraad, Hogewaard 4. Koudekerk, tel. K 1714—208. te heffen op 10 jaar. in welke periode dan 900 woningen per jaar gebouwd moeten worden, terwijl dan steeds 1300 woningen in aanbouw dienen te zijn. De wethouder vreesde echter, dat onder de huidige omstandigheden de woningbouw in Leiden niet eenvoudig op peil ge bracht zal kunnen worden; men ligt al op het schema achter. Voor Leiden geldt het grote probleem: waar moeten de huizen worden ge bouwd? In noord is nog slechts weinig grond voorhanden en elders is het al niet veel beter. Alleen plan zuid-west biedt de nodige ruimte, hierop is dan ook alle aandacht gevestigd en de plan nen zyn al ver gevorderd Voor het on derwijs is hier b.v. voorzien in de bouw van 14 scholen. Wethouder Jongeleen lichtte een en ander toe aan de hand van enkele maquettes, zodat de aan wezigen een beter inzicht kregen in de mogelijkheden welke een stadsuitbrei ding biedt. Er kunnen nog 3000 wonin gen worden gebouwd, maar dan is de gemeentelijke bouwgrond ook definitief uitgeput. De wethouder behandelde vervolgens in grote trekken het structuurplan en alles wat daarmede verband houdt. Men heeft hierbij te maken met de mening van verschillende gemeenten en het is niet altijd gemakkelijk tot overeenstem ming te komen. Op een kaart toonde spreker het belang aan van de buiten en binnengordel van wegen door de ag glomeratie, waardoor de binnenstad ontlast wordt. Ook wees hij op de enorme uitbreiding van de universiteitsoutillage en de noodzaak van recreatiegebieden, zoals de strook tussen Leiden. Zoeter- woude en Voorschoten. Bovendien heeft de gemeente grote plannen met het me rengebied. Tenslotte zei wethouder Jon geleen, dat dep lannen voor de citij- vorming en de sanering van de binnen stad in een vèrgevorderd stadium ver keren. Voorzitter Van Zonneveld dankte aan het einde van de avond de wethouder voor diens interessante en heldere uit eenzetting van onderwerpen, welke voor Leiden zo urgent zijn of straks gaan worden. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Brigltta H. M., dr. van M. H. Pot en J. H. T. Verdegaal; Maria S.. dr. van L. Wolters en J. M v. Muljen; Jac- i v. luuijcn, jut- quellne B M.. dr. van C. P. Onderwater I en V. J. M. Wlllemse. Ondertrouwd: C. Nlomantsverdriet en G. W. M Vester; E. R. E. Slaghek en E. J. S. Hulst: C. E. Langemeljer en C. M. van Schreven, F. R. J. van Egmond en E. H. TIJ1. Overleden; N. van Benten. 80 Jr K. Lewln 78 Jr.: A Parlevllet 82 jr W. Wag- ter. 90 Jr.; M. E. C. Raasch 71 Jr. over het algemeen twee maal per dag wordt gegeten) en schonk daarbij van zelfsprekend ook aandacht aan de voe dingswaarde. O.m. wees spreekster erop, jdat de waarde van het brood afhanke- 'lijk is van de uitmalingsgraad van de graankorrel. Het rijzen en bakken kun nen ook van invloed zijn op de waarde van het brood evenals de gistsoort, welke de bakker gebruikt. Met behulp van een flanelbord toonde spreekster de verschil len tussen bruinbrood, witbrood en rog gebrood aan. Verder sprak zij over de voedingswaar de van een aantal levensmiddelen, die men bij de broodmaaltijd kan gebruiken. Melk en boter zijn dat spreekt haast vanzelf onontbeerlijk Na de pauze werden films vertoond en wel één over de bereiding van brood en HagemanVerhagen, die aan het begin van de middag een vry groot aan- - tal huisvrouwen kon welkom heten, één over het gebruik daarvan. Er was op Onmiddellijk na de opening werd het i deze gezellige en bijzonder leerzame woord gegeven aan mevr. Van Vliet, middag voldoende gelegenheid om vra-- ,„-_„oriP.rYI£,r. Hnnr n* stellen over het behandelde wordt zondag waargenomen door de As. maandagavond om 8 uur vindt in de Willem de Zwijgerkeric de Paas- wydingsdiemt plaats van de Ver. v. Vrijz. Hervormden. Voorganger is ds. W. J. H. Hu beek. INGENIEURSBUREAU VOOR BOUWNIJVERHEID In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Ingenieurs- Bureau voor Bouwnijverheid te Oegst geest. is het dividend over het boek jaar 1957 vastgesteld op 12 in con tanten. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris ir. E. L. C. Sahiff werd op nieuw benoemd. Medische dienst In dit weekeinde nemen waar de dokteren Held, tel. 24649 en Lanen—Baron, tel. 21610. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dok ter Thies, Leidseweg 51, telef. 2520: voor wijkverpleegster: Gezondheidscentrum, telef. 2177. WASSENAAR Europa-avonden Lyceum In de zaal van het Rijnlands Lyceum werden donderdag en vrydag voor de leerlingen Europa-avonden gegeven met vertoning van de film „Het circus vluchtte" en tableaux vivants. Mej. Joyce Warren dankte bij de opening de leraren F. P. Huygens en J. Veurman, die de tekst voor de tableaux schreven. Het eerste tableau stelde Zeus, de op pergod en Kronos, vader tijd. voor, de laatste met zyn klok tijdperken in de geschiedenis van Europa aangevend van 1000 jaar v. Chr. tot op heden. Uitge beeld werden o.a. de schaking van Europa, de Franse revolutie, de Kolen- en Staalgemeenschap enz. Er was veel applaus. Medische dienst De medische dienst Deze vertelde allerlei interessante bij- j gen te zonderheden over brood (dat in ons land onderwerp. 'artsen De Neef en Oosterbaan. aanleiding van dit punt erop dat zon dagssport reeds eerder verboden is door dc raad. Er was geen voorstel van B. en W. te dien aanzien te verwachten. Nu ligt het anders, daar er een verzoek van buiten komt. Spr. betreurde net dat B. en W. dit schryven voor kennisgeving wilden aannemen. Op deze vraag dien) een antwoord te komen. Spr. wilde het bestuur berichten dat de raad akkoord gaat met de openstelling. De burgemees ter wees erop, dat de raad zich over een dergelijke kwestie reeds heeft uitgespro ken, en de raad heeft nu gelegenheid iets over te zeggen over dit bepaalde punt. De burgemeester stelde met na druk vast dat het hier geen zaak is voor B en W. om een preadvies uit te bren gen. De heer Nievaart (PvdA) acht dat de burgerij vijf jaar geleden niets wilde weten van sport np zondag Hier komt echter een verzoek uit de burgerij, en bovendien geldt dit een ontspanning en geen wedstrijdsport. Hij wil het verzoek toestaan, als de openstelling alleen voor leden is. De heer Kuylenberg (KVP) is ook ver hebben gegeven. Hij wil het verzoek toe- wonderd dat B en W. geen preadvies staan. OOK VERWONDERD De heer Los (AR) was verwonderd over het verzoek. De exploitatie was aan de vereniging opgedragen onder bepaalde voorwaarde. Hy achtte het onelegant dat men nu reeds verrui ming van de voorwaarden vraagt. en wenst het bad dus niet open te stel len. Noodzakelijke arbeid is niet te ver oordelen; arbeid voor de ontspanning van anderen, wees spr. echter beslist af. De heer Boot (AR) deelde de ziens- v, ijze van de heer Los. maar wees er bo vendien op dat de badmeester in ge meentelijke dienst is. De heer Van Winkel (CHU) is even eens tegen dit verzoek, aangezien hij het niet met zijn geweten in overeenstem ming kan bregen. De heer Broxterman wees er nog even op dat het bestuur na een jaar wel ver anderd kan zijn van inzicht mogelijk ook op aandrang van vele leden. De heer Snel. wethouder. (AR) sloot zich aan bij de heren Los. Boot en Van Winkel. Wij zijn een christelijke natie, die de zondagsrust moet bevorderen. Men mag niet zwichten voor het ge noegen van anderen. De heer Kuylen berg meende dat er wel vrijwilligers zou de nzijn onder hen, die daar dienst zou den moeten doen. Het verzoek verkreeg een gelijk aan tal stemmen. Voor stemde de heren Veldhuyzen, Kuylenberg, Boon, Nie vaart en Broxterman; tegen de heren Los. Peereboom. Boot. Snel en Van Winkel. De heer Schoppen (Gem. Belang) was wegens ziekte verhin derd de vergadering bij te wonen. In een volgende raad zal opnieuw over dit verzoek worden gestemd. De overige, door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden alle zonder bespreking aangenomen. Broussa karpetten Van d Berg Oss, een dei- grootste tapijtfabrieken uit Nederland, levert ons die fraaie karpetten waar onze klanten zo waarderend over praten. Ze zijn ook prachtig van dessin en kwaliteit. Kom kijken en praten bij: N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY jr.. Breestraat 39 - Leiden Studerend jong meisje maat 3638. vraagt werk om te showen. Brieven bureau van dit blad onder no. 1487a. Bijpassende kleedjes van die fraaie Broussa tapijten zijn in ieder dessin uit voor raad leverbaar by: N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY jr.. Breestraat 39 - Leiden Gevraagd een zelfstandige TH. G. HENDRIKS Hoge Rijndijk 252 Leiden - Telefoon 23167 DAG EN NACHT TAXI Parkstraat 5a - Tel. 22513 Morsstraat 60a - Tel. 26584 In kwaliteit en vertrouwen staat onze zaak jarenlang bekend. Van vader op zoon, van moeder op dochter breidt onze relatie zich uit. Hoe komt dat Door kwaliteit en vertrouwen. Voor contant en voor termijn dezelfde prettige en vlotte be diening by: N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY jr., Breestraat 39 - Leiden CREMATIE Heeft U reeds een CODICIL geschreven Wacht niet tot bet te laat is. Op veroodc worden formulieren hiervoor gaarne verstrekt. VERENIGING VOOR FACULTATIEVE CREMATIE Riouwstraat 186, 's-Gravenhage Het bestuur van de Zwem- en Polovereniging DE DOES, Leiderdorp roept sollicitanten op voor diensttyd en salaris nader te regelen. (bij de kantine is een uitgebreid windvrij zonne terras. Terrasmeubilair aanwezig). Sollicitaties voor functie a en inschrijvingen onder b. zo spoedig mogelijk in te zenden aan het secretariaat DE DOES, Hoofdstraat 6. Leiderdorp. TE HUUR GEVRAAGD in Leiden of naaste omg moet beslist droog zijn i.v.m. papieropslag. Een minimum vloeroppervlakte circa 400 m2. Volledige inlichtingen worden spoedig ingewacht onder nummer 4278. R.-K. APOTH.ASSISTENTE zoekt per 1 mei gestoff. zit- slaapk., liefst omg. Acad. Zie kenhuis. Mej. I. OUD,. Jac. Catsstraat 45, Hilversum. Ja.die leuke slaapkamerkleedjes in moderne dessins doen het geweldig. Het kan de kop niet kosten Uw slaapkamer hier mee op te frissen. Wij laten U de kleedjes gaarne zien: N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY jr. Breestraat 39 - Leiden. Notaris A. H. DOIJER te Lei den is voornemens op vrij dagen 11 cn 18 april 1958 's avonds 7 uur in het Nota rishuis te Leiden, bij inzet en afslag publiek te verkopen: onder Leiderdorp: 1. Woonhuis met voor-, zy- en achtertuin en erf ACA CIALAAN 2, hoek Hoogma- deseweg, groot 289 ca., ver huurd voor f.5150 p. maand. 2. Woonhuis met voor- en achtertuin en erf ACACIA LAAN 4, groot 155 ca., ver huurd voor f. 55.50 p. maand. Onder Leiden: 3. Woonhuis met erf LANGE- BRUG 95, groot 55 ca.; boven LEEG EN ONVERHUURD TE \N VAARDEN, ben. ver huurd voor f6.70 per week. Lasten p. jaar plm.: 1. f. 47.35; 2. f.4259; 3. f. 29.22. Bezichtiging: 8. 10, 15 en 17 april van 24 uur njn. Betaling koopp. 19 mei 1958. Koper van perc. 3 dient zelf te zorgen voor het verkrygen van woonvergunning. Inl. verstrekt gen. notaris. Telef. 32341. Leuke blokdekens frissen Uw slaapkamer op. 1- en 2-persoons maten. De modernste dessins. In wol en half wol. Ook de bekende merkdekens van Van WIJK direct leverbaar uit voorraad. N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY jr., I Breestraat 39 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9