Regeringstroepen zouden over een breed front naar Padang oprukken WEERBERICHT Spoedig beslissing te wachten? LENTE 1958 Wonderfuyn Warmond Liberalen wonnen tussentijdse verkiezing in Torrington Fa. D. KRET Zn. 97ste jaargang ZATERDAG 29 MAART 1958 No. 29404 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt6 Singel l- Lelden Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwerf.7^0 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hoessein: „Het bloed zal vloeien zoals liet nog nooit in Indonesië vloeide" Nadat generaal-majoor Nasoetion zijn commandanten het bevel had gegeven een algemeen offensief in te zetten tegen de revolutionaire regering, rukken thans volgens te Djakarta ontvangen berichten de troepen van de regering-Djoeanda over een front van 600 kilometer op tegen de strijdkrachten der Sumatraanse tegenregering. Men meent te Djakarta, dat de regeringstroepen meer naar het zuiden over een breed front naar de westkust van Sumatra, het bol werk der opstandelingen, oprukken. De regering-Djoeanda heeft medegedeeld dat de centrale troepen de oostkust van Midden-Sumatra hebben bezet. Dit gebied omvat 60 van het territoir der regering-Sjafroeddin. Indonesische militaire autoriteiten geven echter toe dat het mogelijk is dat de voornaamste gevechten eerst zullen worden geleverd, wanneer de troepen der cen trale regering Sumatra's westkust hebben bereikt. Gemeld wordt, dat de troepen der centrale regering woensdag j.l. het ter hoogte van de oostkust van Sumatra gelegen eiland Kampar zonder tegenstand te ontmoeten hebben bezet. In de te Medan uitgegeven bekendmaking, waarin dit wordt mede gedeeld, wordt gezegd dat het eiland door militairen van de regering- Sjafroeddin en van de „Daroel-Islam" gezamenlijk was bezet. Tingi te ontruimen om de verwoesting van deze plaatsen en onnodig bloedver gieten te voorkomen. In het oerwoud had de tegenregering echter al nieuwe centra gekozen voor het burgerlijke be stuur en de militaire leiding. Revolutio naire strijdkrachten waren bereid tot een langdurige guerilla. Tot slot gaf luitenant-kolonel Hoessein als zijn mening te kennen, dat de Centrale regering hinnenkort met het oog op de economische gevolgen van de strijd gedwongen zal worden tot on derhandelingen met leiders op Suma tra. Successen voor Padang Mobiele colonnes van de opstandelin gen hebben intussen de Indonesische regeringstroepen in wanorde terugge dreven van de weg die Padang met Palembang verbindt, aldus Radio-Pa- dang. De weg naar Palembang is de enige weg naar Midden-Sumatra die nog open is, nu Indonesische regerings troepen de noordelijke en oostelijke wegen hebben geblokkeerd en de Ma rine de havens van de opstandelingen hebben afgegrendeld. Luitenant-kolonel Achmad Hoessein leidde zelf de acties op de weg van Padang naar Palembang. Zo meldt radio Padang dat gevechten zijn uitgebroken tussen troepen van de opstandelingen en 500 Javaanse in woners, die bewapend waren met ge weren. die aangevoerd waren door vliegtuigen van de Indonesische lucht macht cn schepen van de Indonesi sche marine. Binnendringers worde*) gedood De grote slag, die dezer dagen in Mid den-Sumatra wordt uitgevochten, zal beslissend zijn voor het verloop van de burgeroorlog cn de toekomst van het land, zo heeft luitenant-kolonel Ah med Hoessein, „speciaal afgezant" en woordvoerder van de opstandelingen verklaard. Volgens de kolonel, die voorzitter is van de revolutionaire oorlogsraad, zal de slag zich bij Padang en Roekit Tinggi afspelen. Hij zei dat „alle bin nendringers zullen worden gedood' .Het bloed zal vloeien zoals er nog nooit bloed in Indonesië is gevloeid", aldus de woordvoerder. De inlichtingendienst van de opstandelingen zou hebben ontdekt dat de Centrale regering de aanval op Boekit Tinggi. het hoofd kwartier van de tegenregering, zal doen vanuit Bankiang. dat ongeveer 140 km ten zuiden van de hoofdstad der op standelingen ligt. Kolonel Hoessein deelde voorts mee. dat zich in Indcnesie 800 Russen bevin den, van wie er 300 te Soerabaja de ac tiviteit van de-communisten leiden. De militaire strtategie van de Centrale re gering zou gebaseerd zijn op het mili taire Russischeradensysteem. Padang ontruimd De woordvoerder zei voorts dat de te genregering bereid is, Padang en Boekit Wat gebeurt er als Indonesië door het communisme veroverd wordt? Dan zullen de roden gaan uitzwrmen naar de Philippynen en Australië, zo meent Washington Post. Het ziet er naar uit of wij kunnen kiezen tussen het bevorderen van wa penleveranties aan de Indonesische op standelingen en de noodzakelijkheid om eens de Philippijnen en Australië te hel pen verdedigen tegen de roden. „Wat zal het zijn of maken George Marshall en Dean Acheson, in wier ambtsperiode het Chinese vasteland aan de roden verloren ging. nog steeds de Amerikaanse buitenlandse politiek uit?" zo vraagt de „Washington Post". Gaan de „roden" uitzwermen? De Washington Post is van oordeel, dat niets meer afbreuk heeft gedaan aan het begrijpen van wat er in Indo nesië gaande is, „dan de willekeurige en onberekenbare censuur die in Dja karta heerst, vooral nu een volledige berichtgeving noodzakelijk is". In Indonesië schijnt zich een toestand te ontwikkelen zoals dié tijdens de Spaanse burgeroorlog. De opstandelingen op Sumatra zeggen .dat Russische wa- militaire strategie van de Centrale re dering worden gezonden en Djakarta klaagt over hulp uit ongenoemde buiten landse bronnen, waaronder uitrusting van Amerikaanse oorsprong, aan de op standelingen. Spoorwegbonden in spoedvergadering Telegram aan minister In verband met de ernstige spannin gen onder het spoorwegpersoneel we gens het uitblijven van een beslissing over de voorstellen tot wijziging en verbetering van de loon- cn arbeids voorwaarden zijn gisteren de hoofdbe sturen van de vakverenigingen van spoorwegpersoneel in een gecombi neerde spoedvergadering bijeengeko men. Deze vergadering besloot een telegram te zenden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In dit tele gram hebben de hoofdbesturen uiting gegeven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling van de situatie onder spoorwegpersoneel, indien een redelijke beslissing langer uitblijft. Zij vrezen, voor de consequenties van deze ontwikkeling in de gezindheid van het personeel geen verantwoordelijkheid meer te kunnen dragen. Zij spreken in het telegram de ver wachting uit, dat nu onverwijld een voldoeninggevende beslissing zal worden genomen. Een afschrift van dit telegram werd. eveneens telegrafisch, aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden. De directie van de NV Nederlandsche I Spoorwegen, de Stichting van de Arbeid. het College van Rijksbemiddelaars en i de drie vakcentrales werden van een en ander eveneens op de hoogte gesteld doqor toezending van een afschrift van dti telegram. in Wij zfjn klaar om U te ontvangen. „CHALET D'VIJFF VLIEGHEN" res. 0 1711—855 Koninklijk bezoek op grammofoonplaat Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip aan Nederland is een bijzondere grammo foonplaat vervaardigd, welke een klank beeld bevat van de gebeurtenissen, waarbij de vorstelijke gasten waren be trokken. Vanmiddag wordt een exemplaar van dit klankbeeld op paleis Soestdijk aan Koningin Juliana aangeboden. Aan Ko ningin Elizabeth zal op Windsor Castle een exemplaar ter hand worden gesteld. Samensteller van het klankbeeld is de in Nederland werkzame Britse corres pondent George H. Franks De leiding van de opname berustte bij de heer J. W. Acda. chef-regisseur van Radio- Nederland Wereldomroep, terwijl de BBC. inleidend klankmateriaal ver strekte. Conservatieve regering Macmillan zag vierde Lagerhuiszetel verloren gaan (Van onze Londense correspondent) Een onder grote spanning tegemoet geziene tussentijdse Lagerhuisverkiezing in het landbouwdistrict Torrington in het graafschap Devon is een zege geworden voor de liberalen. Maar het scheelde een haartje, want hun voorsprong op de .nationaal-libcralen" (conservatief), die als tweede eindigen, bedroeg slechts 219 stemmen! Zo gering was het verschil, dat hertelling nodig was. Het resultaat luidde: Mark Carter (liberaal), kleinzoon van de grote liberale leider Lord Asquith, die 50 jaren geleden premier was: 13.408 stemmen; Antony Royle (nationaal-liberaal en conservatief) 13.189 stemmen en Leonard Lamb (socialist)8697. Bjj de algemene verkiezingen van 1955, toen er géén liberaal meedeed, luidde de uitslag: nationaal-liberaal en conservatief: 20.124 stemmen, Labour (socialist) 10.812 stemmen. Regeringsmeerderheid 9312. Er stemde thans ongeveer 80% van de kiezers, tegen 69.1% in 1955. Van mok kend thuisblijven was dus geen sprake. Het is de eerste maal sedert 1929, dat een district bij een tussentijdse verkiezing naar de liberalen is overgegaan. Zy behaalden verder het grootste aantal stemmen, ooit sinds 1955 op hen uitgebracht. Door de liberale deelneming aan deze verkie zing ging 29% van de conservatieve en 10% van Labours aanhang verloren. Maar het is slechts een schrale troost voor de Tories, dat de liberale inmenging thans niet, zoals zo vaak gebeurt, tot een Labour-zege leidde. Ook ontevredenheid over de socialistische partij Deze foto geeft een zeer onge- bruikelijke gebeurtenis weer: een Koningin in Moskou op bezoek bij de president van de Sovjet-Unie. Het is Koningin Elisabeth van België, de grootmoeder van de hui dige Belgische Koning, die in een Russisch straalpassagiersvliegtuig van Brussel naar Moskou vloog om daar een muziekfestival bij te wo- SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Kans op koude lucht De Bilt verwacht tot morgenavond De kans stygt dat de koude lucht weer terrein zal gaan winnen. Tot het j zuiden van het land zal de koude lucht waarschijnlijk echter voor morgenavond nog -niet doordringen. 30 MAART Zon op: 6.22 uur; onder: 19.09 uur. Maan op: 13.23 uur; onder: 3.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.45 en j 23.37 uur. Laagwater te 5.45 en 18.45 uur. (31/3 hoogwater te 12.14 uur; laagwa- j ter te 7.21 en 20.17 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat alt 16 pagina's een Bijvoegsel Sofia Loren reikte de Oscar uit I Lean voor zijn regie van de film aan de Engelse filmregisseur David „De brug over de rivier de Kwai Indien er waarheid schuilt in de bewe ring, dat er thans sprake is van een liberale herleving, dan moest Torrington dit op overtuigende wijze aantonen. Dit deel van Engeland bezit namelijk een lange liberale traditie. Vandaar dat de Tories er vochten onder de vlag van de nationaal-liberale party, welke sinds de oorlog een onzichtbaar onderdeel vormt van de conservatieven. De regering roeit sedert juni 1956, toen ze een enorme klap kreeg in Tonbridge, tegen de stroom op. Zij verliest thans haar vierde Lagerhuiszetel. Volgens som migen is MacMillan thans moreel ver plicht af te treden en nieuwe verkiezin gen te houden, in plaats van in de herfst van volgend jaar. Hij wil namelijk de bui laten overdrijven, in de hoop op enig resultaat van een top-gesprek, een ver betering van de Amerikaanse economi sche toestand en een „vergeten" van het huurdersleed. Duizenden zullen immers in oktober uit hun woningen worden gezet, omdat zij de hogere huur niet kun nen betalen. Er zijn ook allerlei andere factoren, welke tot tegenspoed voor de conserva tieven hebben geleid. Zij hebben goede dingen gedaan, zoals belastingen ver laagd en meer armslag aan het bedryfs- leven gegeven, maar ook de conserva tieve pers erkent openlijk, dat ze daar- J bij vaak onpsychologisch tewerk gingen. Vermoeide regeringsploeg Torrington heeft toch wel bevestigd, dat de kiezers beu zyn, zowel van de conservatieven, die onvoldoende met hun tijd meegingen, als van de socialisten, wier denkbeelden eveneens verouderd zijn. De gemoedsgesteldheid is op het ogenblik dat de regering na zeven jaar bewind vermoeid is en dat nu maar eens iemand anders een kans moet krijgen. Of dat ernstig gemeend is. zal bij de algemene verkiezingen moeten blyken. Doorgaans brengt de Engelsman zyn stem niet uit op een partij, die geen schijn van kans bezit om de regerings macht over te nemen. Daarvan is by de liberalen geen sprake, zolang Engeland weigert evenredige vertegenwoordiging te aanvaarden. Bestond deze wel. dan zouden de liberalen in hun slechtste tijd reeds veertig Lagerhuiszetels hebben ge kregen. Nu moeten ze het met zes uit een totaal van 630 stellen! De liberalen hebben een historische rol gespeeld. Hun denkbeelden zyn thans gemeengoed, zowel bij Labour, wat de sociale politiek betreft, als bij de con servatieven, wat hun economische op vattingen aangaat. Vandaar dat de grote liberaal Sir Winston Churchill zonder gewetensbezwaar naar de Tories kon overstappen. Het is zeer de vraag of de liberalen opnieuw van dwerggroepje massapartij kunnen worden. Desniette min bracht hun overwinning vooral ge baseerd op een nationaal protest tegen alles en nog wat. een heilzame psycho logische schok toe aan de twee grote partijen. Hun monopolie wankelt, maar de verlammende geestelyk-politieke cri sis, waarin Engeland sinds de oorlog verkeert, duurt onverminderd voort Politieke stakingen onwettig, zegt Bonn Westduits vakverbond wil actie tegen atoomwapens De Westduitse regering heeft gisteren vastgesteld, dat een politieke staking volgens haar geen wettig middel is. Politieke uiteenzettingen horen in het parlement thuis. Dit is de korte inhoud van de verklaring, die regeringspers chef Van Eckhardt gisteren heeft afge legd. Hiermee heeft de bondsregering zich voor de eerste maal uitgesproken over de vraag of een politieke staking uit protest tegen de atoombewapening van j het Westduitse leger al dan niet geoor loofd is. Men kan uit het bovenstaande de conclusie trekken dat de bondsrege ring het ook niet mogelük acht dat over deze kwestie een volksstemming gehouden wordt. Von Eckhardt zei dat de besluiten, die genomen zijn na het debat over de bui tenlandse politiek in overeenstemming zün met de grondwet. De Bondsregering en de meerderheid van de Bondsdag (Tweede Kamer) hebben zich van de middelen van de parlementaire demo cratie bediend en zich aan de grondwet gehouden, aldus Von Eckhardt. Hfj maakte voorts bekend, dat het gesprek, dat op 1 april gevoerd zou wor den tussen Adenauer en bestuursleden van het Westduitse vakverbond, is uit gesteld. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. In elk geval zal het gesprek na Pasen gevoerd worden. Zoals bekend heeft Ollenhauer, de leider van de sociaal-democratische par tij. kortgeleden verklaard dat hij een staking uit protest tegen de atoombewa pening van het Westduitse leger niet in strijd acht met de grondwet. Het dagelijks bestuur van het West duitse vakverbond heeft gisteren in Hamburg een spoedvergadering gehou den over de kwestie of er al dan niet ge staakt moet worden uit protest tegen de atoombewapening van de Westduitse strijdkrachten. Er werd een resolutie aangenomen waarin het Westduitse vakverbond aan dringt op gezamenlijke betogingen uit protest tegen genoemd besluit. Het da gelijks bestuur zegt in een verklaring, dat het een volksstemming noodzake lijk acht om het standpunt van het volk te kunnen vernemen over de atoom bewapening. Als er geen officiële volksstemming gehouden mocht worden, zal het verbond overwegen of de vankbonden onder hun leden een stemming moeten organiseren teneinde de mening van de leden te kunnen peilen, aldus de verklaring. Voorts wordt in de verklaring een be roep gedaan op alle lagen der bevolking om deel te nemen aan de actie onder het motto „strijd tegen de dood door atoomontploffing", die zondag j.l. op een massabijeenkomst te Frankfort is ont ketend en die door de sociaal-democra ten gesteund wordt. Aantal Nederlandse ondernemingen terug Een driedaagse bespreking over het lot van de Nederlandse onder nemingen in Indonesië door pre sident Soekamo en de Nationale Raad heeft geleid tot de aanbeve ling aan het kabinet om een aantal daarvan, meest winkels, aan de eigenaars terug te geven, zo wordt heden uit zeer gezaghebbende bron te Djakarta vernomen. Openbare nutsbedrijven en maat schappijen op het gebied van het openbaar vervoer dienen te wor den genationaliseerd, aldus de aanbeveling. Ondernemingen die als belang rijk voor de Nederlandse economie worden beschouwd, moeten onder regeringstoezicht blijven totdat Nederland bereid is Nieuw-Guinea over te dragen aan Indonesië. Nederlandse investeringen in de ar chipel tot een bedrag van anderhalf miljoen dollar werden door de Indone sische regering „overgenomen" tijdens de anti-Nederlandse actie van december, nadat de V.N. er niet in waren geslaagd een oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea te vinden die bevredigend voor Indonesië was. De status van deze inves teringen is nog vaag. Vele zijn onder toezicht van de regering of van het leger geplaatst. In sommige gevallen wordt de Nederlandse directies de toe gang tot haar kantoren ontzegd. Een zegsman uit de omgeving van de Nationale Raad zei dat het optreden tegen de Nederlandse ondernemingen niet alleen een gevolg is van de „nieuwe koers" van Indonesië in de strijd om Nieuw-Guinea, maar ook van de een zijdige opzegging van de overeenkom sten van de ronde-tafelconferentie door Indonesië. Schadeloosstelling Er Is een commissie ingesteld om de Nederlandse ondernemingen in drie groepen te verdelen. De ondernemingen van de eerste gToep zullen misschien in de komende zes maanden aan de eige naars worden teruggegeven. Hieronder zouden vallen winkels en mogelijk ook kleine bedrijven zoals bakkerijen. De eigenaars zouden het recht hebben hun bezit te verkopen, maar alleen aan Indonesiërs. De zegsman acht het waarschijnlijk dat er over de schadeloosstelling voor te nationaliseren ondernemingen zal wor den onderhandeld tussen de autoritei ten en de eigenaars zonder hulp van derden. Hij zei dat cie raad ook gesproken heeft over de kwestie van de Nederlandse deskundigen in Indonesië. Op de vraag of aanbevolen is deskundigen te dwin gen in het land te blijven als zij „on misbaar voor de Indonesische economie" worden geacht, zei de zegsman dat op dat punt geen besluit genomen is. HJ voegde daaraan toe dat algemeen wordt aangenomen, dat het hun vrij staat te vertrekken als zy dat willen. De raad besprak ook de positie van het Indonesische personeel van de Nederlandse bedrijven en kwam tot de slotsom, dat daaraan een zekere mate van zeggenschap in het bestuur van de onder regeringstoezicht gestelde maatschappijen moet worden gegeven. De zitting van de Nationale Raad viel samen met een massale uittocht van Nederlandse zakenleiders. Velen van hen verklaarden de hoop om in de naaste toekomst nog zaken te kunnen doen. te hebben opgegeven. Fr zijn uiteraard uitzonderingen op deze alge mene regel, doch het feit dat er on der de 2000 Nederlanders, die dit weekeinde Djakarta verlaten, vele directieleden zijn. kan als een aanwij zing worden gezien, dat zy over het algemeen besloten hebben hun zaken op te geven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1