Hildegard Knef KOPENHAGEN i f,j,ila"l",'r „eerste liefde" keerde terug naar - j de schermen WIL WEER HOOFDSTAD VAN NOORDEUROPEES GEBIED WORDEN Zeer opmerkelijke verschillen met het dure Stockholm, dat lang zo amusant niet is Deense bed rij vigheid Levendige is tot een veel groter aantal kleine zelfstandigen, en dit leidt wederom tot meer bedrijvigheid. Geen lompen in Stockholm De toerist merkt het meteen, als hij in Denemarken al die winkeltjes met oude boeken en tijdschriften, oud goud en antiek ziet en aan al die wa- terlooplein-achtige keldertjes met oude kleren en schoenen, gebarsten kopjes en borden, roestig gereedschap en stoffige meubels voorbij gaat. Er is daarentegen geen Zweed die ook maar op de gedachte komt lompen enz. te verhandelen. Men moet er zelfs nog dankbaar zijn als de oude kranten gratis worden afgehaald! In het rijke Stockholm is er ook nie mand, die voor minder dan een rijks daalder, per uur sneeuw wil vegen. Het dubbele wordt zelfs geëist. En het gevolg is, dat men nu einde maart, door een modderpoel loopt. Zelfs de belangrijkste winkelstraten zijn smeri ger dan een achtersteegje in Kopen hagen, waar in deze dagen ook ver schrikkelijke sneeuwstormen hebben gewoed. Ondanks al zijn rijkdom, heeft Stockholm intussen toch iets dorps- achtigs. Men merkt dat in de tram en in de nieuwe ondergrondse. Daar schuift een massa langs elkaar, die zich klaarblijkelijk niet gelukkig voelt. „Ik viel vandaag onaangenaam op schreef eens een collega, „omdat ik in de tram moest lachen ledereen komt overal Terwijl de Stockholmer zich elle- bogend naar de deur werkt, vraagt de Deen eenvoudig zijn buur even plaats Vo groot \ucces op ffroadway o De bekende Duitse actrice Hil- sgard Knef heeft in de Ver- igde Staten een prestatie ge- terd, waarop niet zo erg veel Iropese artiesten zich kunnen roemen. In een theater aan badway spelen, betekent niet ben. dat men de ogen van de hele kunstminnende wereld op |h gericht weet, het betekent ik. dat men zich voor de laarste eisen gesteld ziet, die 1 kunstzinnig gebied gesteld nnen worden. Het moet dus als 2 artistiek succes van de eerste le gezien worden, wanneer in zoals Hildegard Knef fd als niet-Amerikaanse tt minder dan 576 maal op oadway de rol van Ninotchka ttolkt in Cole Porters ,,Silk tckings" htussen is Hildegard Knef weer ig in Duitsland als gevolg van Ir nieuwe contract met de UFA- Te- ht kan men van haar nu zeggen, I zü tot „haar eerste liefde" is iggekeerd, want het was ook bij t filmmaatschappij, dat Hildegard ir artistieke loopbaan begon- joewel de bewoners van het. Berlijn I niet graag zullen erkennen, de C van Hildegard stond niet aan de be. Zij werd in Ulm geboren. Maar is in de kinderwagen werd zy over IBerlijnse plaveisel gereden en het I ook in Berlijn, dat zij de scholen riiep. Toen zij het lyceum verliet Üe Europa in de verschrikkelijke Ivan de tweede wereldoorlog. Toch I het zeer begaafde meisje een htje als tekenares en schilderes bij !FA krijgen en zo begon haar werk r de film. Doch de wezenlijke grote successen, die haar naam in de tie wereld een reputatie hebben be- d, dateren van na de jongste we- borlog. Was het wonder, dat bij de |nare>. die dagelijks met allerlei Imensen omging, plotseling de wens i opgekomen om ook filmster te im. Hildegard nam les bij Else tien? Het bleef niet by èen stille gers en deze geroutineerde actrice eep al spoedig, dat zij met na- lijk talent te maken had. Zij liet le proefopnamen van Hildegard en en was helemaal niet teleurge- toen de verantwoordelijke pro- ieleiders bij het zien van deze e opnamen de schouders ophaal- Zij had vertrouwen in haar pupil rist met zekerheid, dat haar tijd eens zou komen. Intussen werkte legard te hooi en te gras eens mee bonte avonden in de provincie, studio-uitvoeringen voor soldaten verd zo steeds zekerder en vrijer. Wervelwind-carrière har het duurde tot na de oorlog Helmut Kautner haar het eerste (rolletje bezorgde in zijn rolprent ter den Briicken". In dit beschti- jrolletje kreeg het publiek voor de ke maal gelegenheid kennis te ma- met deze nieuwe ster aan het Ise filmfirmament., die daarna als komeet omhoog schoot. Men kan !>t spreken van een wervelwind- ère. Door „Die Mörder sind unter „Zwischen gestern und morgen" iFilm ohne Titel" kreeg zij grote ndheid met als extra beloning een brscheiding in Locarno in 1947 als (te actrice". L een lang verblijf in de Verenigde en, keerde Hildegard in 1950 naar ksland terug en maakte zij onder i Forst de film „Die Sünderin". ke overal juichende kritiek ont ving. ,.'s Nachts langs de weg" is een film. die zy maakte met Hans Albers en die ook in ons land zo'n succes werd. Daarna heeft zij ook in twee Amerikaanse films een hoofdrol ver tolkt. respectievelijk met Tyrone Power en Gregory Peck. Hildegard Knef was in de loop der jaren gerijpt tot een per soonlijkheid van formaat, gestegen tot een niveau gelijk aan dat van haar beste Amerikaanse filmzusters. Wee degene, <1 ie eens iets extra's vraagt in Zweedse hoofdstad Zo is het ook in iets groter verband. De kleine zakenman heeft niet meel de tijd om vriendelijkheid te verko pen. Het hoge levenspeil kan slechts worden gehandhaafd, als men alles wat schijnbaar niets oplevert, schrapt. Alles moet zo uniform mogelijk wor den gedaan, en wee degene, die iets Coulissen bouwen Dit heeft zij niet alleen te danken aan haar talent, maar ook aan haar bereidheid tot harde, gedisciplineerde arbeid. In de voor haar moeilijke Jaren na de oorlog kon zij na veel moeite haar debuut als toneelspeelster maken op de planken van Viktor de Kowa's Berlijnse theater „Tribune" in een avondtoilet, gemaakt van ^een laken. extra's eist. Dat kost veel, want de werkster wil f. 2.75 per uur hebben, de bode van het goedgekeurde kruiers- bedrijf eist al f. 4.50. een voor enkele uren gehuurde typiste f. 6.—. een in Stockholm officieel erkende gids f. 12.en een h.b.s.-leraar, die bij lessen geeft f. 17.50 per uur Dit zijn (vastgestelde!bedragen waar de Denen van watertanden. Daar is het immers zo, dat de onderwijzer genoodzaakt is er nog iets bij te doen. De verslaggever van een groot blad geeft nog een tijdschrift uit of schrijft boeken. De piccolo heeft misschien nog een andere baan en is wel genood zaakt zyn beste beentje voor te zetten. Bovendien is de Deense bevolking vrij liberaal ingesteld, hetgeen aanleiding Hardnekkige (Van onze correspondent in Stockholm) In de Scandinavische familie wordt een zeer harde strijd gevoerd. Het gaat er namelijk om, welke stad zo niet als hoofdstad, dan toch als centrum van Noord-Europa moet worden be schouwd. Hier gaan dus niet alleen feiten een rol spelen, maar ook nationale gevoelens. Deze kwestie is evenwel niet alleen voor de Scandinaviërs van belang. Ook het buitenlandse bedrijfsleven, de zakenwereld en de scheepvaart, politici en de pers, diplomaten en kunstenaars en vele anderen willen graag weten aan welke stad de voorkeur moet worden gegeven als men zich in Scandinavië wil vestigen. Vóór de tweede wereldoorlog is Kopenhagen ongetwijfeld het „Parijs van het noorden" ge weest, „de grootste stad van Scandinavië". Er heerste een prettige stemming en er werd goed gegeten en gedronken. Vele zaken hadden hier hun filialen voor Scandinavië en bewerkten, van Kopenhagen uit, zowel Zweden als Noorwegen. Ook de pers was daar geconcentreerd. Gedurende de oorlog veranderde het beeld. De Zweden wisten van hun neutraliteit te profiteren en Stockholm werd een nieuw knooppunt. Na de oorlog hebben de Denen het niet bepaald gemak kelijk gehad. Het land had weliswaar niet zo erg geleden als Noorwegen, maar had toch een te zware klap gekregen om voor het buitenland aan trekkelijk te zijn. De tüden veranderen echter. Zweden is nog steeds een welvarend land, maar velen gaan naar Kopenhagen om zich te amuseren. En daar ontmoet de Zweed dan een bedrijvigheid die hem toch even te denken zou moeten geven. Wij kunnen beginnen met de kleinste factoren, de vriendelijke kruier, de behulp zame chauffeur, de vlugge piccolo en zijn talen machtig zijnde hotel-portier. Overal wordt men omgeven met een in Zweden geheel onbekende service. In Zweden zit men in de eerste klas en krijgt zijn vruchtenjuice In een blikje met een rietje. Het glas is weg „gerationaliseerd". De schoenen vindt men onge poetst voor de deur, want voor dergelijk werk is In de kelder een machine. In Zweden zyn hotels, die het ontbyt eerst na 11 uur kunnen serveren en het is een uitzondering als iemand in de hall staat om met de koffers behulpzaam te zyn. Kruiers zijn er nauwelijks meer, maar er is wel een karretje, dat de reiziger zolang mag lenen. Doe het zélf! Hiermede is niets afbrekends gezegd over de Zweedse mentaliteit. Het is slechts zo, dat de Denen nog service kunnen geven, omdat er een hardere concurrentie is. terwijl het Zweedse personeel is verwend door de nivellerende welvaartspolitiek. Het is voor de piccolo niet meer de moeite waard een koffer naar boven te dragen, en het kamermeisje zet gerust dc bel af. als ze te veel te doen heeft. Hildegard heeft het lange haar moeten opofferen voor haar rol in de nieuwe film .Madeleine en het Vreemdelingen legioen", Onmiskenbaar talent en bereidheid tot bard werken brachten haar naai de top Net als haar collega's zaagde en spij kerde zij om de coulissen voor elkaar te krijgen en tussen de bedrijven hielp zij zelfs mee met het veranderen van het decor. Zij was slechts bezeten van één doel: spelen Het is haar gelukt En hoe De eerste grote film, die na haar terugkeer uit Amerika is voltooid en die binnenkort ook in ons land in pre mière gaat. is „Madeleine en het Vreemdelingenlegioen", een imposant filmwerk van Wolfgang Staudte, waar voor wekenlang buitenopnamen wer den gemaakt in Noord-Afrika en Ita lië. Hildegard Knef komt ons in deze film als een heel andere Hilde tege moet .al was het alleen maar als ge volg van het feit, dat haar lange blonde haren moesten worden opge offerd. zodat er een pikante jongens kop is overgebleven. Haar vertolking in deze film is die van Franse lerares in Noord-Afrika. een bijzonder intelli gente. energieke en uiteraard bekoor lijke jonge vrouw, die zich tot taak stelt en daarin uitstekend slaagt, om le gioensoldaten te helpen bij hun vlucht uit de hel van het Vreemdelingenle gioen. Tot haar tegenspelers als le gioensoldaten van verschillende natio naliteiten behoren Hannes Messe- mer. Bernhard Wicki. Helmut Schmid en Joachim Hansen. Eigenzinnig, rebels Filmregisseur Staudte. die zich een grote faam verwierf met enkele we reldbekende na-oorlogse films, heeft in ons land vooral bekendheid gekregen door zijn regie van de Nederlandse film „Ciske de Rat" naar het boek van Piet Bakker, een van de helaas spo radische Nederlandse films, die ook in het buitenland opgang maakte. Met Hildegard Knef werkte hij al eerder samen in de film „Die Mörder sind unter uns", waarvoor hij het draaiboek schreef en die hij regisseerde. Het was vooral in deze film, dat hij zijn mees terschap toonde door het onzeker van de eerste Jaren na de oorlog, het zwe vende en ondefinieerbare van die tijd door zijn regie op knappe wijze in beel den te vangen. Filmcritici spraken van een bezetenheid der optische uitdruk king, van een zich losbrekende artis tieke verbetenheid in de hantering van het thema en de motieven. Het ritme en de dynamiek van het beeld drongen de eigenlijke handeling naar de achter grond. Dit alles is eigenlijk niet wonderlijk voor een markante persoonlijkheid als Staudte- Met zijn vaak eigenzinnige, rebelse natuur en heel zijn vitaliteit vecht Wolfgang Staudte bij voortdu ring tegen de traagheid, de vervlak king en het egoïsme van onze tijd. Zijn sterke persoonlijkheid straalt tezelf dertijd warmte, humor en menselijk heid uit. Zelf zei hij eens: De film is mijn enige uitdrukkingsvorm en ik ben regisseur, omdat ik geloof, dat ik fil misch Iets te zeggen heb". Trouwens Staudte beschouwt de film als het stiefkind van de Muzen, dat hU ware kunst wil verheffen en iedere bepaald onartistieke filmstof wijst hij van de hand. en een hand. die het venster sloot talmde een poosje, wijl het meisje floot. (Vrij naar Gorter'6 „Mei") f Een nieuwe lente en een nieuw geluid: ik wil dat dit lied klinkt als het gefluit, dat ik vaak hoorde voor een zomernacht in een oud stadje, langs de watergracht te maken. Daar komt nog iets anders bij. In Kopenhagen, zelfs ook nog in Oslo, zijn hotels en zaken waar de ge wone man niet komt. Die heeft daar geen geld voor. Enkele zaken zijn als het ware gereserveerd voor de diplo matie en andere hoge heren. In Stock holm echter kan men overal gemengd publiek ontmoeten. Zelfs de duurste gelegenheden kunnen door iedereen bezocht worden. Dit is een zege van het socialisme, die echter niet door iedereen met blijde ogen wordt ge zien. Hiermede hebben wij enkele ver- sohillen tussen de twee steden ge noemd. Wij zouden er nog aan toe kunnen voegen, dat Kopenhagen ruim een miljoen inwoners heeft, terwijl Stockholm amper op 900.000 komt De strijd tussen de twee steden gaat thans goed beginnen. De sterkste zet is daarbij de enorme hotelbouw. Stock holm heeft er weliswaar eri'.ele grote hotels in de buitenwijken bijgekregen, maar Kopenhagen krijgt er twee direct in het centrum. De S.A.S. bouwt er een van 22 verdiepingen en 475 bedden. En de slogan is: minder luxe, meer comfort. Vreemd genoeg ziet een arm land als Denemarken niet tegen de hotelkosten op. Het hotel zal 16 miljoen kosten hetgeen minder is dan een van die nieuwe jet-toestellen, die het aantal Amerikaanse toeristen op zijn minst 100 procent zal doen toenemen. Slechts zó heeft Kopenhagen een kans, de poort van Europa te worden. Men doet ook alles om de luchthaven tot de thuishaven van de S.A.S. te maken. Stockholm kan het gewoon niet meer bybenen en ligt op dit gebied al ten achter. Enkeling en organisatie Inmiddels heeft de Zweedse hoofd stad enkele andere troeven in handen. De bedrijvigheid van de vele kleine lui den is vervangen door enkele machtige lichamen. Inkoop en verkoop, scheep vaart en transport, werkgevers en werknemers, radio en televisie, alles is dermate georganiseerd en geconcen treerd. dat geen nieuweling er tussen kan kómen. Neem de kruidenierszaken op het platteland. Zij hebben alleen nog maar mogelijkheid van bestaan als zij zijn aangesloten bij de coöperatie of bij de even sterke inkoop-centrale. En als de inkoop-chefs van deze cen trales zouden zeggen, dat zij geen Hol landse haring in blik wensen, zou het voor de vertegenwoordiger wel moeilijk worden nog iets in Zweden kwijt te raken! Door deze structuur wordt natuur lijk veel tijd en werk bespaard, al lijdt de kleine zelfstandige er onder. En zo zijn wij dan weer bij het begin van ons betoog. Rest slechts af te wach ten of de Deense bedrijvigheid van de enkeling zowel als van de grote maatschappij het wint van het Zweedse organisatie-talent. Politiek gezien blyft Stockholm in ieder ge val een belangrijke post. omdat het klimaat voor een gesprek tussen Oost en West er gunstiger is gewor den. Er zyn zelfs waarnemers, die de politieke weersgesteldheid in de Finse hoofdstad Helsinki nog beter vinden. Het grote nadeel is slechts, dat de Zweden ook op dit gebied nauwelijks hun gevoelens laten mee spreken. maar de wereldproblemen tot een formule maken, zoals ook de secretaris-generaal der' V.N. Ham- marskjöld een formule heeft gemaakt voor het menselijk geluk. Raadhuisplein in Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17