BRITS KONINKLIJK BEZOEK TEN EINDE Enkele malen onderbroken rijtoer door juichend en zonnig Rotterdam 'n TIP VAN BOOTZ Groots diner en daverend vuurwerk ,Zo, ga je trouwen besloten de derde en laatste dag Als een sprookje Beta ngstelling ivederopbou i v MET ZO'N 20.000 MENSEN OP EN OM DE COOLSINGEL 97»te Jaargang Vrijdag 28 maart 1958 no. 29403 Een kwartier na de vastgestelde tijd, 10 uur, werd het eerste stuk vuurwerk ontstoken. Nog maar nauwelijks hadden daarvan de eerste knallen geklonken of het gezelschap, dat aan boord van de „Britannia" aan de dis had gezeten, (Van onze correspondent) Het bezoek van Koningin Elizabeth en Prin§ Philip aan Nederland is ten einde. Even na half twaalf gleed gisteravond het koninklijke jacht „Britannia" van de Parkkade te Rotterdam, terwijl duizenden en nog eens duizenden op de heuvel en in het park het Britse koninklijke paar, dat aan het dek was verschenen, voor de laatste maal hartelijk toejuichten. In het felle licht van de schijnwerpers, die ook de televisiemensen bij hun werk bijzonder welkom was, wuifden Koningin en Prins gemaal langdurig naar de enthousiaste menigte, die de hoge gasten, ondanks het later uur, met hun bewijzen van sympathie uitgeleide deed. Langzaam ging de in licht badende „Britannia" van de wal, vaartuigen van het escorte omzwermden het koninklijke jacht. En nog steeds stonden Elizabeth en Philip aan dek. Kennelijk waren zij ontroerd door de spontaniteit en hartelijkheid van de Nederlanders. Steeds kleiner werd de „Britannia" tegen de donkere avondhemel. Het bezoek was ten einde. Ook op deze laatste avond was veel luisterrijks te bewonderen ge weest.. Tegen half negen reden de auto's voor, die Koningin Juliana. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene naar de Parkkade voerden. De kade zelf ivas afgezet, maar op de heuvel sloegen velen het grootse schouwspel gade. De ene auto na de andere reed voor bij de staatsietrap, ivaar lantaarns een lichtschijnsel vol sfeer verspreidden. Er was een weel de aan avondtoiletten te bewonde ren, die menigeen het gevoel gaf in een sprookje verplaatst te zijn. Aan het diner zaten ook aan de mi nister-president, dr. Drees en zijn echt genote, alsmede enkele ministers en hun dames en ambassadeurs en consuls van landen van het Britse Gemenebest. H. M. Koningin Elizabeth was gekleed in een avondjapon van zware oesterwitte satijn, met een nauwaansluitende rok. die van boven wijd uitstond, en een drie- puntige halslijn. Zij droeg voorts een diamanten diadeem, een aquamarijn halsketting en oorbellen. Koningin Juliana droeg een lichtge kleurde avondjapon met oosterse motie ven met daarbij een briljanten collier en een diadeem met briljanten en robijnen. Aan de rechterzijde van Koningin Eli zabeth was Koningin Juliana gezeten, aan haar linkerzijde Prins Bernhard. Aan de rechterzijde van onze lands vrouwe zat Prins Philip en naast hem Prinses Beatrix met de minister-presi dent dr. W. Drees. Aan de linkerzijde van Prins Bernhard zat Prinses Irene met minister Struycken. Onder leiding van kapitein K. A. Mclean, dirigent van het orkest, werd een muziekprogramma ten gehore ge bracht, in hoofdzaak van Engelse com ponisten, met als enige Nederlandse bij drage een boerendans van Julius Rönt gen. stond aan het dek. De ..gelanceerde" stukken die de rivier in een romantische gloed zetten, oogstten terecht veel be wondering. De voortwiekende meeuwen vormden stellig een van de hoogtepun ten van het vuurwerk, dat werd besloten meteen groots opgezette finale, bestaan de uit de Britse en Nederlandse vlag ge flankeerd door Big Ben en het Rotter damse stadhuis. Direct nadat het vuurwerk ten einde was, gingen Koningin Juliana, Prins Tegen half twaalf waren de laatste gasten vertrokken. Er reden tw ee kraan- wagens de kade on om de staatsietrap op te hijsen. De trossen werden losge maakt en langzaam werd de ..Britan nia" van de kade getrokken. Statig gleed het koninklijke jacht met de schepen, die het begeleidden, over de Nieuwe Wa terweg. Om tien minuten voor één van nacht werd Hoek van Holland gepas seerd, waar de Nederlandse escortesche pen lagen te wachten, die de „Britan nia" buiten de territoriale wateren zou den begeleiden. Een koninklijk bezoek in de ware zin van het woord, behoorde tot Een clochard in Parijs aan de Seine Riep plotsklaps heel hard: „Ah, quel veine Want daar dreef een Des TIP Hij was leeg in een wip. De clochard dachtEncore une douiaine!" Ini. hr. R. H., Breda ontv. 1 ft. TIP en 1 l.fl. Bootz' Oude Genever. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen emit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Reuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende orga nen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijnverwekkende onrein heden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. De Ruytermedaille voor telegrafist Papenhuyzen Wegens zijn bijzondere prestaties be toond bij de stranding van het m.s. Tjibantjet is op 24 maart 1958 aan tele grafist J. C. Papenhuyzen door de con sul der Nederlanden te Melbourne de zilveren De Ruyter-medaille uitgereikt. Telegrafist Papenhuyzen slaagde erin, toen de Tjibantjet op 22 september 1957 nabij Hongkong was gestrand onder zeer moeilijke omstandigheden het telegra fisch contact met de wal te bewerkstel ligen. Dank zij zijn activiteit werd het hoofdkantoor van de Kon. Java-China Paketvaartlijnen te Hongkong volledig op de hoogte gehouden van deze scheepsramp, waardoor het in staat was alle maatregelen te nemen, welke nood zakelijk waren. Ongedwongen sfeer in „The Mission Van onze correspondent) Wat de koninklijke gasten op hun rijtoer door de binnenstad van Rot- terdam in de praktijk hadden gezien, werd hun nog eens aan de hand van grote kaarten en maquettes getoond in het Bouwcentrum, waar de stoet om tien minuten voor vieren arri veerde, dus tivintig minuten later dan volgens het programma ivas vastgesteld. Daar ivaren ter ontvangst aanwe zig de voorzitter van het bestuur van de stichting Bouwcentrumdr. ir. Z. Y. van der Meer en de directeur ir. J. van Ettinger. In de hal werden nog andere bestuursleden aan de ko ninklijke bezoekers voorgesteld. Opzij daarvan was een kleine aula gemaakt waar ir. Van Ettinger bij beweegbare panelen een uiteenzet ting gaf over de activiteiten van het Bouwcentrum. Bij de hierna volgende rondgang toon den de hoge gasten levendige belangstel ling voor de wentelbare maquette, die zowel het gehele uiterlijk als het inwen dige van een fabriekscomplex liet zien. Via het scholencentrum bereikten de bezoekers het lichtcentrum. waar ir. L. C. Kalff enkele demonstraties gaf. In teresse toonden zij ook voor de panelen van Bakelite Ltd uit Londen, de eerste buitenlandse standhouder in het bouw centrum. opgesteld in het verf-, kleur en staalcentrum. Het slot van het bezoek gold de bi bliotheek op de eerste etage. Hier gaf de directeur van de Dienst van Stads ontwikkeling en Wederopbouw ir. C. van Traa bij een maquette en een kaart van Rotterdam een overzicht van net in uit voering zijnde wederopbouwplan. Voordat liet hoge gezelschap om vijf over half vijf het Bouwcentrum verliet werden aan Koningin Elizabeth. Ko ningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene fraaie boeketten bloemen aan geboden door vier in overalls gestoken leerlingen van de werkplaats van het Bouwcentrum. Opnieuw steeg er een hartelijk gejuich op toen de koninklijke bezoekers, na van de directie en het be stuur van het Bouwcentrum afscheid te hebben genomen, in de auto's plaats na men en hun rijtoer vervolgden „Vliegende Engel" Daar in het gebouw van ..De Vliegen- I de Engel", zoals "The Missions to Sea men" populair onder de zeelieden wordt genoemd, zal men nog lang napraten over dat merkwaardige halfuurtje in de late middag van 27 maart 1958 toen Ko ningin Elizabeth en Prins Philip, verge zeld van Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Irene "The Missions" bezochten. Want vooral daar in de kan tine op de eerste verdieping is het een kwartier lang een ongedwongen samen zijn geweest met landgenoten van wie de mees ten de zeeën bevaren en naar het gebouw aan de Pieter de Hoochweg wa ren gekomen om hun koningin te zien Het is voor vrijwel allen geworden een spreken met de vorstin en niet in het minst met Prins Philip die zich onder beroepsgenoten voelde, zeeman van-huis uit als hij is. De bisschop van Fulham en de pre dikant van "The Missions" in Rotter dam. rev. W. Popham Hosford. verwel komden de hoge gasten in het portaal van het kleine zeemanskerkje van St - Mary. Er volgde een korte rondleiding, en een voorstellen van bestuursleden in de hal: Toen trok men naar boven waar in de kantine een groot gezelschap bij een was. Alle officieren van in de haven liggende Engelse schepen er waren er zelfs uit Amsterdam voor overgekomen werden door dominee Popham Hos- ford aan de Koningin voorgesteld. Zij vroeg aan allen van welk schip zij af komstig waren. Gezellig converseren Uit öc aard van dc zaak was deze „rondgang" min of meer plechtstatig Maar vlak achter Koningin Elizabeth kwam Prins Philip en de gesprekken die hij aanknoopte met de zeevaren den waren onmiskenbaar van een vro lijk gehalte. Genoeglijk stond de Prins-gemaal, wijdbeens, de handen in de zijde, te converseren. Er werd meermalen hartelijk gelachen. Met commander D. W. Child, een wat welgedaan zeeman, oud-koopvaardij-of ficier, die in de oorlog in de marine reserve diende en nu een passagiers- dienst met het toeristenschip Lady Mar garet tussen Rotterdam en Bazel onder houdt. heeft Prins Philip geruime tijd staan praten. Commander Child droeg een groot aantal onderscheidingen op zijn uniformjasje, die natuurlijk de aan dacht van de Prins trokken. Prins Bern hard voegde zich later bij hen, nadat commander Child reeds aan Prins Phi lip had verteld dat hij Prins Bernhard in 1942 in Londen had ontmoet. Hij kon dan ook zeggen. „Kijk Hoogheid, daar komt de man aan over wie wij het hebben". Ook met leden van de Engelse kolonie onderhielden de hoge bezoeken zich. Maar al te gauw kwam het moment van vertrek. Beneden in de hal overhandigde do minee Popham Hosford aan Koningin Elizabeth en Koningin Juliana een foto kopie van de 250 jaar oude oorkonde van de kerk. Twee 9-jarige meisjes kwamen naar voren om de vorstinnen bloemen aan te bieden. Met deze bloemen werden de inmid dels voorgereden open caleches bestegen voor de rit naar de Parkkade, waar Ko ningin Elizabeth en Prins Philip zich zouden inschepen op de „Brittannia". Het werd wederom een triomftocht onder de warme stralen van een milde avondzon Het afscheid Uren voor het afscheid van de ko ninklijke gasten zou plaats hebben had den honderden mensen al een plaatsje gezocht langs de Parkkade, waar de spanning van minuut tot minuut groei de. Langs de kade lag de „Brittannia' De Nederlandse onderzeebootjagers .Utrecht' en „Overijssel" lagen voor en achter het koninklijke jacht, geflankeerd door twee Britse jachten. Met geregelde tussen pozen stopten auto's voor de loopplank van het jacht, waar de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Korten horst, mi nister-president dr. W. Drees. de ambas sadeur in het Verenigd Koninkrijk, mr. D. U. Stikker, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en vele andere autoriteiten uitstegen. Maar precies om half zes brak het mo ment aan waarop men had gewacht. De stoet kwam de kade op. In net eerste rijtuig de beide vorstinnen en de prin sessen Beatrix en Irene. Uit het tweede rijtuig stegen de beide Prinsen. Het was een indrukwekkende en kleur rijke stoet. De ere-wacht van de Mari niers. met vaandel en vaandel wacht, was tevoren al komen aan marcheren, met de Marinierskapel voorop. Bij aankomst van het koninklijk gezelschap speelde de kapel de eerste acht maten van „De Jonge Prins van Friesland". De koninklijke gasten, alsmede de gastvrouwe eri de gastheer drukten de hand van de genoemde aanwezigen. Na ae inspectie begroetten zij ook burge meester mr. G. E van Walsum, mr. K. P. van der Mandele en enkele militaire autoriteiten. Toen de beide vorstinnen voor de loopplank stonden klonk het Engelse volkslied. Er viel plotseling een stilte in, die echter verbroken werd door een on stuimig gejuich toen na de muziek het Engelse koningspaar de staatsietrap opwandelde, nagewuifd door Koningin Juliana. Prins Bernhard. Prinses Bea trix en Prinses Irene. Enkele passeren de schepen lieten hun sirenes loeien. Op de „Brittannia" ontvouwden zich aan een der masten de Britse konink lijke standaard. De leden van ons vorstenhuis stapten onmiddellijk in de auto's die intussen waren voorgereden. En hoewel het of ficiële bezoek nu was afgelopen, zou den zij zich later op de avond na een kort verblijf in Huize ten Bosch weer op de „Brittannia" bevinden om aan te zitten aan een galadiner, dat was aangeboden door H.M. Koningin Elizabeth II en Z.K.H. Prins Philip, verleden. Koningin Elizabeth van Engeland j ham de Engelse Kerk te Rotterdam, betreedt met de bisschop van Ful- waar zij gisteren een bezoek bracht. II achtend, dringend en zonnebadend (Van onze correspondent) We hebben de aankomst en begroeting van de beide koninklijke echtparen en der 2 Prinsessen gezien als een van de I naar schatting 20.000 mensen tellende menigte, die tegen één uur in de mid- j dag voor het Rotterdamse stadhuis aan de Coolsingel was samengedromd. Het was een plezierige ervaring voor uw verslaggever om nu eens niet te staan op het voor pers, radio, t.v. en film gereserveerde gedeelte, maar ge- j woon tussen het publiek, tussen de huismoeders en kantoormeisjes, de postbodes, beursbedienden etc. En we hebben al wachtend op de komst der hoge gasten tegen de achter kant van politiepaarden moeten aan kijken, een harde boodschappenmand van een opdringende dame in onze rug moeten trotseren en geduldig moe ten verduren hoe een omvangrijk man nonchalant ons colbertje gebruikte als asbak voor zijn sigaar. Dat „colbertje" spreekt boekdelen om trent het verrukkelijke voorjaarsweer, waarmee we op deze Engels-Nederlandse feestdag werden verwend. En hoe fraai kleurden al die vlaggen op de zonover goten Coolsingel en het stadhuisplein, dat was getooid met alle vlaggen van het Britse Gemenebest. De enorme, dicht- opeen gepakte massa, vermaakte zich al zonnebadend met de aanblik van zichzelf en men wees elkaar op de tal rijke bijzondere tafereeltjes, die de bou levard gaf te aanschouwen. Daar waren weer de met nieuwsgierigen dichtbezette bouwsteigers en schuttingen op de aan de Coolsingel in aanbouw zijnde panden en de elkaar aan vensters en op daken verdringende kijkers. Een aparte plaats i was vlak voor het stadhuis gereserveerd voor enkele honderden kinderen, uit En- I gelse ouders of in Engeland geboren. Zij waren rijkelijk voorzien van vlaggetjes in de kleuren der landen van het Geme- nebest. En het volk keek met bewonde ring naar de fraaie bloemversiering van het stadhuisbalkon in lichtblauwe en oranje kleuren en naar de twee mare chaussees in gala (met enorme beren mutsen), die op de stoep van het stad huis straks de blanke sabel zouden presenteren. Dat gebeurde prompt toen het hoge gezelschap tegen kwart over I een in een stoet van glanzende limousi- nes onder daverend gejuich voor het j stadhuis arriveerde. Niet zo mooi was de aanblik van de Standaard van Koningin Juliana, die op de rechter stadhuistoren werd ge hesen, toen de vorstelijke bezoekster was binnengegaan. Die Standaard ver toonde een groot gat in de reohter- onderzijdeEnfin, de spontane vreugde over het bezoek van het Engels vorstenpaar was er niet minder om. Aan het gejuich en het feestelijk zwaaien met vlaggetjes kwam schier geen einde. Op het bordes van het stadhuis werd de vorstinnen bloemen aangeboden, eveneens aan de Prinsessen. Het was een aardig tafereeltje, dat jammer genoeg niet door kapelmuziek werd opgeluisterd. „Waar is de Mari nierskapel?" hoorden wjj herhaalde malen opmerken. Iets later dan verwacht arriveerden Prins Philip en de Prins der Nederlan den in een gesloten auto. Ook zij werden hartelyk toegejuicht. Een klein half uurtje verstreek met ceremonieel binnen het stadhuis, voordat het geduldige pu bliek opnieuw gelegenheid kreeg blijk te geven van zijn grote blijdschap over het vorstelijk bezoek. Toen de beide Konin ginnen, de Prinsen met de burgemeester op het balkon verschenen barstte een i minuten lang gejuich los. i Minzaam wuifden de twee vorstinnen naar de menigte en ook Prins Philip i groette vriendelijk tevens kennelijk ge- imponeerd door de aanblik van het I grotendeels herbouwde stadscentrum met zfjn talrijke zeer hoge en moderne ge bouwen. Eerst toen het hoge gezelschap weer door de glazen balkondeuren naar binnen was gegaan, verspreidde zich de enorme mensenmassa, waarop de ver keersagenten aan hun taak konden be ginnen, het verstopte verkeer weer op gang te brengen Koningin Elizabeth in hout (Van onze Londense correspondent) Een houten model van Koningin Eli zabeth is dezer dagen vervaardigd over eenkomstig de juiste maten van lichaam en ledematen. Op haar voorstel zal het wordt gebruikt door kunstschilders, die opdracht ontvangen een portret van de vorstin te maken. In de toekomst zal Koningin Elizabeth alleen poseren wan neer de schilders aan het hoofd bezig zijn. Het houten model zal worden aange kleed met Elizabeths gewaden en juwe len, afwisselend al naar gelang de aard van de opdracht. Het zal haar vele lang dradige uren stilzitten besparen. Prins Philips portret zal binnenkort op glas geschilderd worden om een plaats te krijgen in de kathedraal van Sint Paul. De Prins poseert op ideale wijze. Hij zit namelijk doodstil en zwijgt en de meeste portretschilders houden er niet van dat hun uit te beelden figuur praat ziek is (Advertentie) 3T REDUCTIEBON No (Kg Stalen divanbedden (sleemodel) voorzien van sterke staaldraadmatras. Nu In nieuwe uitvoering. Geheel gemoffeld 1 5 jaar garantie 2 pers. 1 20 x 1 90 norm. pr. 42.50 Tegen Inlevering van bon 38.75 1 pers. 80 x 1 90 norm. pr. 25 50 Tegen inlevering van bon 22.75 I VROOM S DREESMANN LEIDEN ALPHEN MAART 1958 Krantenstrijd in Wenen onverwacht geëindigd (Van onze Weense correspondent) Het onverkwikkelijke pers-schandaal tussen Bild-Telegraf en Bild-Telegramm is onverwacht ten einde gekomen, door dat de Weense rechtbank heeft ver klaard dat F. Molden, de uitgever van Bild-Telegramm, deze titel niet mag gebruiken. Molden geeft nu met vrijwel de gehele redactie van Bild-Telegramm (die hy van Bild-Telegraf had overge nomen i een nieuwe boulevard-blad uit, dat onder de titel „Express' dagelijks in drie uitgaven verschijnt, namelijk 's morgens, 's middags en 's avonds. Maar het blad staat hierin niet alleen, want „Neuer Kurier" verschijnt nu ook in drie oplagen per dag. Het is de vraag of de oude. weer ten leven gewekte, maar financieel uiterst zwakke Bild-Telegraf deze massieve aan val zal kunnen uithouden, vooral omdat in verband met het pers-schandaal tien tallen processen over in beslag genomen bladen, aanklachten wegens plagiaat, eerroof, belediging, diefstal en laster aanhangig zijn en veel kapitaal zullen verslinden. Enthousiaste menigte deed hoge gasten uitgeleide RB Met een witte anjer in het B -g -m 1 ~t 1 ~1 ~t n knoopsgat van de revers van hun j H Bernhard gistermiddag brachten 5 a aan het gebouw voor werktuig- en B - heepbouwkunde der Technische Hogeschool te Delft. Prins Philip 5 5tapte op een dezer ordecommis- 8 irissen toe. wees op de anjer en nformeerde: ..Zo. ga je trou- c -en0 De student vertelde. H 8 dat hij ter ere van het hoge be- 8 zoek met. een anjer was getooid, h H waarna Prins lachend zijn weg H —volgde. b 'aaiiBiiaiiiRiHiiiiaï Prins Philip. Koningin Elizabeth. Prins Bernhard. Koningin Juüana en Prinses Irene gefotografeerd op het balkon van het Rotterdamse Stadhuis, van waar zij de samenge- stroomde menigte groetten. Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene van boord Dit gebeurde na een J bijzonder hartelijk afscheid. Koningin Elizabeth wierp nog een kushand naar I onze koninklijke familie voordat deze in de wachtende auto's stapte. De regen, die voor korte tijd was opgehouden, had het weer voor het zeggen gekregen. De gasten werden oneer een paraplu c.ie door matrozen van de .Britannia" werd opgehouden, uitgeleide gedaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11