oningin Elizabeth en haar gemaal gespannen voet met tijdschema ROTTERDAM HAALDE BRITS VORSTENPAAR JUICHEND IN Premier Mintoff van Malta zorgt voor een nieuwe ernstige erisis 7 v-^v\\ moedelijk gesprek met Britse lonie in Haagse Dierentuin Kinderkopjes t jaargang Donderdag 27 maart 1958 Vijfde blad no. 29402 Ongedwongen sfeer in Gemeentemuseum (Van onze Haagse redactie een koninklijk bezoek waarvan de onderdelen van minuut tot mi- volgens streng protocol zijn vastgesteld toch ivel een ongedwongen tgr kan hebben, is gistermiddag in het Haags Gemeentemuseum n. Want het bezoek dat het Britse koninklijke paar, samen met oningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene aan dat museum droeg dat karakter. De Britse vorstin en Prins Philip toonden zeer 'langstelling voor het vele interessante, dat de tentoonstelling „Toen \th regeerde te bieden heeft en bekeken veel meer stukken dan voren door ijverige hof-dignitarissen in overleg met de museum- ie ivas vastgesteld. Door de hierdoor ontstane achterstand van een ur raakte men ver achter op het tijdschema. ngin Elizabeth was gekleed in een irt mandarijnkleurige mantel, n van de voering uit doorlopende in zijde van een iets donkerder aar japon was van dezelfde stof voering en kraag. Daarbij droeg ze handschoenen, zwarte open schoentjes, een bij de kleur van I itel passend hoedje van gevloch- een zwarte tas en als voornaam- aad droeg zij links op haar man- fraaie diamanten broche. agin Juliana was gekleed in een luwelen deux-pièce. een witte hoed en een hermelijnen kraag. Beatrix droeg over een bruine sen zandkleurige, ribzijden man een klein kapje in dezelfde a witte schoenen. Prinses Irene blauwe japon een kort petit atjasje met blauwe schoenen en iloemde stoffen hoed. Prins Phi- ;g de uniform van maarschalk Royal Air Force. Koningin Ju- leeft persoonlijk een prachtige miniaturen, waarvan de Eliza- ise op de expositie in het Haags atemuseum te zien zijn. Zij wer- or de Britse vorstin dan ook urig bekeken en bewonderd, a volgde de plechtigheid in de ivesteynzaal waar burgemeester oten de Haagse gemeenteraad Koningin en de Prins voorstelde geschenk van de gemeente Den erd aangeboden. Deze vier histo- lenningen vielen, gezien de spon- acties van Koningin Elizabeth en hilip bijzonder in de smaak. Na •chtigheid leidde mr. Wijzen- e hoge gasten naar een speciaal waar het gastenboek ter teke- Op de tafel stond een antiek met inktpot en zandstrooier. in der voor de veren pen prijkte een vulpenhouder. Aan ieder e gasten werd tenslotte een fraai :n catalogus aangeboden van de stelling welke zij zojuist hadden warmte geen sinecure. Zo nu en dan kreeg iemand het te kwaad en moest naar buiten worden geleid. Ook hier duurde het wachten door de achterstand op het tijdschema wel erg lang. ..The Royal Artillery Band1' die op het po- dium had plaats genomen, heeft onte- De Prinsessen Beatrix cn Irene gefotografeerd tijdens het bezoek van het Vorstelijke gezelschap aan het Haagse Gemeentemuseum. genzeggelijk de toestand dragelijker ge maakt. Toen eenmaal het moment was aangebroken, waarop Koningin en Prins arriveerden, brak de spanning. Plechtig en statig klonken de tonen van het En gelse volkslied. Daarna gaven de ambas sadeurs van de landen, die door groepen personen op deze ontvangst waren ver tegenwoordigd. aan vorstin en prins de vereiste voorlichting. Het gehele bezoek vond overigens op een zo ongedwongen wijze plaats, dat van protocolair verloop moeilijk meer gesproken kon worden. De hoge gasten informeerden in het bijzonder naar het persoonlijk welzijn. De Koningin was reeds lang in het restaurant teruggekeerd, toen haar ge maal nog breedvoerig met enkele perso nen stond te praten. Het tijdschema was voor Z.K.H. een te verwaarlozen bij komstigheid. En velen in de Dierentuin zalen hebben die opvatting hogelijk kun nen waarderen BKEESTRAAT i PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Lette- i ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge- titelu „Het epos van Heraklios (een proeve van Swahili poëzie» de heer J. j Knappert, geboren te Heemstede en I thans wonende te Oegstgeest. j Gepromoveerd tot doctor in de Ge- neeskunde op proefschrift getiteld ..Over l de gevoeligheid van phagoc.vterende granulocyten voor geslachtshormonen", de heer W. A. de Voogd van der Straa- ten. geboren te Nieuwenhoorn en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cu mlaude. i Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Kwantitatieve benadering van het ver zuim door neurosen bij Nederlandse fabrieksarbeiders", de heer M. J. W. de i Groot, geboren te Velsen en thans wo- I nende te Leiden. MET BROMFIET GEVALLEN Gisterochtend is de 53-jarige K. Ha- lewin, wonende in de Magd. MÖonsstraat, op het Havenplein met zijn bromfiets I geslipt. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat zijn linkeronderbeen brak, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Feestelijk opgemaakte Hij wil ijzeren waarborgen van Londen inzake de werkgelegenheid op liet eiland (Van onze Londense correspondent) Er is een nieuwe ernstige crisis over Malta ontstaan. Premier Mintoff, die in de afgelopen week in Londen besprekingen voerde met de Engelse regering, i- onverrichterzake naar Malta teruggekeerd. Hij heeft geweigerd de destijds door hem gewilde samenvoeging van Malta met Engeland aan te bevelen, omdat hij de door de Britse regering gestelde voorwaarden te vaag acht. De onstuimige Mintoff heeft steeds geprobeerd Engeland het mes op de keel te zetten. In december dreigde de wetgevende vergadering van Malta op zijn voorstel alle betrekkingen met Engeland te verbreken, als de premier zijn zin niet kreeg. Dinsdag dreigde hij het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, indien Engeland het onvermijdelijk begrotingstekort weigert te dekken. Volgens Mintoff heeft Malta recht op economische en sociale subsidies in ruil voor de belangrijke diensten aan Engeland. Hij stelde zijn begroting op volgens het oorspronkelijke plan, hetgeen betekent, dat de fondsen na korte tijd zullen zijn uitgeput. Prins Philip toonde gisteren gro te belangstelling voor de Neder landse helikopter Kolibrie bij zijn bezoek aan de Jaarbeurs i Advertentie) Receptie en een half duizend mensen wa termiddag bijeen in de broei- zalen van de Haagse Dierentuin, akten deel uit van de in Neder- inwezige kolonie van bewoners Gemenebest. H. M. Koningin :h en Z.K.H. Prins Philip had- wens te kennen gegeven om hen een receptie te ontmoeten. De adden door vlaggen en een ovcr- an voorjaarsbloemen een kleurig gekregen. De aanwezigen waren steld dat zij als het ware hagen a waartussen de hoge gasten zich bewegen. Vooral aandacht trok iionale kostuum der vertcgen- ers van Pakistan en India. Spe- »or de dames, die dicht opeenge- onden, was het wachten in de Ook Rotterdam had zich extra opgemaakt, om de hoge bezoekers op waardige en feestelijke wijze te ontvangen. De politic had er zorg voor gedragen, dat de rijroutes zelfs van parkeerauto's waren vrij gehouden en de R.E.T. had voor deze dag een extra dienstregeling bekend gemaakt, waarbij de ge hele binnenstad door trams en autobussen kon worden gemeden. Wie over een oranjevlag of een nationale driekleur beschikte, had die ter opluistering uitgehangen. Ook wa ren er vele Britse vlaggen te zien en vele winkeliers hadden speciaal voor fraaie etalages gezorgd, waarbij de portretten, soms levensgroot, van het Britse vorstelijk paar in het middel punt stonden. Trams en schepen in de haven zagen er in hun pavoisement fleurig uit. maar het kernpunt van de versiering had men geconcentreerd in en om het stadhuis. Van het balkon van de Burgerzaal hin gen kostbare tapijten. In de omgeving van het raadhuis waren uitgebreide ordemaatregelen getroffen, want daar had zich wel de grootste mensenmassa verzameld, van wie er velen uit naburige gemeenten gekomen waren. Toen tegen kwart over één de konink lijke stoet het bordes van het stadhuis naderde, steeg er uit duizenden kelen op de ;rrel een spontaan gejuich op en werd er met vlaggetjes en zak doeken gewuifd. Van het bordes trad een viertal kin deren naar voren om bloemen aan te bieden, welke door de vorstelijke gasten minzaam werden aanvaard. In de benedenhal van het stadhuis werden de Britse vorstin en haar ge maal voorgesteld aan enige wethouders van Rotterdam, waarna het hoge ge zelschap door burgemeester Van Wal- sum naar zyn kamer werd geleid. Inmiddels waren ook Z.K.H. Prins Philip en Prins Bernhard gearriveerd, die eveneens begroet werden door bur gemeester Van Walsum en wethouder J. U. Schilthuis. Het hoge gezelschap begaf zich ver volgens naar de kwistig met bloemen versierde raadzaal, waar reeds ter be groeting aanwezig waren de ambassa deurs der Gemenebestlanden, de consul van Nieuw-Zeeland en de consul-gene raal van Groot-Brittannie en Noord- Ierland te Rotterdam met hun dames en een aantal leden van de hofhouding. De overige genodigden werden vervol gens voorgesteld. Voordat in de Burgerzaal het noen maal, waar ongeveer 130 personen aanzaten, een aanvang nam, ver scheen het koninklijk gezelschap om even voor half twee op het balkon. Het enthousiasme van de buiten ver zamelde menigte laaide opnieuw op cn men hield eerst op niet juichen cn wuiven, toen de vorstelijke personen zich reeds voor de lunch aan tafel hadden begeven. Volgende week een debat Op verzoek van de Labour-oppositie zal het Lagerhuis waarschijnlijk nog volgende week een debat over Malta houden. De Engelse minister van Koloniën, Lennox Boyd, heeft duidelijk gemaakt, dat de regering er niets voor voelt met de plannen voor integratie van Malta met Engeland door te gaan. zo lang het door Mintoff aangetaste wederzijdse vertrouwen niet is hersteld. Er is echter geen sprake van, dat Engeland Malta in de steek laat. Integendeel, de plan nen om het eiland te helpen zijn onver anderd. De Engelse regering heeft een bedrag van 5 miljoen pond sterling uit getrokken voor economische steun aan het eiland. Aangezien het voorlopig dreigt mis te gaan met het integratie plan. dat in beginsel door de Engelse regering gehandhaafd wordt, stelde Lennox Boyd een politiek en economisch vijfjarenplan voor om de vruchten van de lange onderhandelingen niet te laten verloren gaan. Hoewel de Labour-oppositie van oor deel is, dat de Engelse regering fouten heeft gemaakt, heerst er in socialisti sche kringen het gevoel, dat de moeilijk heden vooral door Mintoffs houding zijn veroorzaakt. De Engelse regering is b*- I reid de besprekingen met Malta te her- I vatten, zodra de gemoederen gekalmeerd MALTA! In de omgeving van de Scheve- ningse vissershaven werd de auto van Koningin Elizabeth en Konin- gin Juliana door een groep enthou siaste vissersvrouwen in haar schil derachtige klederdracht bestormd Zelfs de. opperstalmeester die we op deze foto in actie zien. gelukte het niet om snel de orde te herstellen. In 1955 won Mintoff de verkiezingen op grond van zijn plan tot samenvoe ging van Malta met Engeland, Deze kwestie is nu naar de achtergrond ver schoven. omdat Mintoff van Engeland ijzeren waarborgen wil inzake de werk gelegenheid, welke de Britten onmoge lijk kunnen geven. Voorts eist hij extra- economische steun boven het reeds toe gezegde bedrag. De Engelse plannen gingen reeds ver in de richting van het geen Mintoff verlangde. Babyderm Haarwater (Hoar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon 1.90. Voor lange tijd toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de Oogjes.Toereikend voor ±60 wassingen. Floc. f. f.25. Alleen In Apoth. en Drogisterijen. Politieke manslag in Finsterwolde Scherpe verhoudingen (Speciale berichtgeving) De fractieleider van de PvdA in de gemeente Finsterwolde, de heer P. Alles, heeft bij de Rijkspolitie aangifte gedaan van een aanval op zijn persoon, waarbij hem een flinke deuk in zijn valhelm werd geslagen. De heer Alle» was bezig met het verspreiden van verkiezings- pamfletten, waarin vooral de CPN het moest ontgelden. Op de Ganzendijk werd hij, toen hij daarmee bezig was, tegen 12 uur gister middag met een stuk hout op het hoofd geslagen, waarbij bijn motor-valhelm voorkwam dat hij persoonlijk letsel op liep. Het bleef nu bij een deuk. Hoewel eigenlijk nog niets vaststaat, ligt het wel voor de hand. dat hier van een communistische represaille-maatregel sprake is. Reeds maandagavond tijdens de raadsvergadering werden op de pu- bieke tribune verschillende verwijten en opmerkingen, alsmede bedreigingen ge richt aan het adres van de heer Alles. In verband met de aanslag wordt ook wel een naam genoemd, maar waar de heer Alles alleen was met de aanvaller, is hier het bewijs moeilijk te leveren. Wanneer men echter afgaat op de ver spreide pamfletten (de CPN kwam later in de nacht men een antwoord op het pamflet van de PvdA) blijkt wel dat de i politieke tegenstellingen in Finsterwolde op scherp staan en het niet verwonder- lijk is, dat het tot een uitbarsting is ge komen. Overigens was gisteren in Fin sterwolde van politieke activiteit niet veel te merken. De lijstaanvoerder van de CPN. Harm Haken, was druk in de j weer met het vervoeren van kiezers naar de stembureaus, maar daar hield het dan ook mee op. De uitslag heeft bewezen dat de 'bevolking nog steeds vertrouwen I in de raadsmeerderheid heeft. URGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Tells, zii. van J. N. Hol en J. C. Jacoba Wilhelmlna Henriètte. dr. 'lorlsson en G. R. Wübkes; Johan- lem, zn. van I. van de Wetering arljt; Karin Maria, dr. van F. Kie- A. M. van Meel; Bernadette Joan- a, dr. van W. M. Droogh en J. M. Klcy; Eduard Antonius, zn. van en J. M. H. Blonk; Jan Hendrik s. zn. van J. H. G. Sierat en H. John. zn. van F. H. Westerkamjj A. Rugebregt; Jannette, dr. van irama cn E. J. Fokkens; Jan Ru- rie. zn. van J. J. Dingjan en F. Kupers. OVERLEDEN Kettner, 68 Jr. man: A. J. M. Fi- 50 Ir., echtgenote van F. H. A J. P. van der Hulst, 77 Jr., man; a. 84 jr.* man. I Preside» I Eisenhower acht dieptepunt van teruggang nabij President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie gesproken over de economische teruggang In de Ver enigde Staten. Hij deelde mede. dat hij niet zou overgaan tot belastingverlaging of enig ander programma, dat mogelijk in de toekomst de Verenigde Staten ernstig zou treffen. De president zei. dat het dieptepunt van de recessie zeker dichtbij was of mogelijk reeds werd bereikt. Naar zijn eigen mening heeft de recessie vermoe delijk op het ogenblik het ernstigste punt reeds bereikt. Sprekend over de mogelijkheid van belastingverlagingen en andere anti- recessiemaat/regelen verklaarde de presi dent. dat men zeer voorzichtig moest zijn met wat men in de loop van het I jaar aan de economie doet en alleen naar de onmiddellijke moeilijkheden i moest zien. waarin het land zich bevindt. Doet men dit niet. dan zou men het land alleen maar in moeilijkheden bren- gen, die zelfs nog erger zouden kunnen zijn. De president heeft nooit de moge- lijkheid uitgesloten, dat er een toestand zou kunnen ontstaan, waarin belasting- verlagingen wenselijk zouden kunnen i zijn. Ieder die nadenkt zou echter de i situatie ernstig bekijken en zich niet in paniek tot handelen laten brengen. Een moeilijkheid ten aanzien van een mogelijke belastingverlaging is. dat de militaire uitgaven steeds groter worde:, en het volgende jaar aanzienlijk groter zullen zyn dan thans. Ook zijn er nog andere voorstellen voor uitgaven, die de nationale begroting zullen doen stijgen en elke belastingverlaging zal de kloof Natsir beschuldigd Uitlokking moordaanslag op Soekarno Regeringsgezinde dagbladen in Dja karta hebben vandaag Moh. Natsir, de voorzitter van de Islamitische en an ti-communistische partij Masjoel. be schuldigd opdracht te hebben gegeven president Soekarno tijdens diens jong ste bezoek aan Karachi te vermoor den. Dit is de eerste campagne op grote schaal tegen Natsir na diens vertrek, zes weken geleden, naar Midden-Sumatra. De linkse „Pemoeda" schreef, dat Natsir spoedig zal worden gedagvaard. Natsir verblijft op het ogenblik bij fa milie in Padang en zou. voorlopig niet van plan zijn naar de hoofdstad terug te keren. De linkse bladen melden onder vette koppen, dat Natsir aan een Indonesische student in Pakistan opdracht had ge geven de president tijdens zijn bezoek aan Karachi in januari j 1.. tc vermoor den Volgens deze berichten was deze s'udent, wiens naam niet werd genoemd lid van de Darocl Islam-beweging Hij studeerde op een Amerikaans»- beurs. In cic berichten werd nog gemeld, dat hij zou zijn gearresteerd, doch er werd niet bij gezegd waar cn door wie. Opvallend is het sterke verlies van de j tussen inkomsten en uitgaven groter I maken. Eisenhower adviseerde het Ameri kaanse volk te kopen als het meent een koopje te hebben en er niet over te piekeren, of er in de toekomst misschien I maatregelen genomen zullen worden, als I verlaging van de accijns op nieuwe auto mobielen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7