Koningin Elizabeth en Koningin Juliana passeren Leiden Lachende vorstinnen reden langs juichende menigte K O: Land en volk van Israël Eisen aan en voor middenstanders Residentie-Orkest speelde met élan voor Leidse kinderseliaar 97ste jaargang Woensdag 26 maart 1958 Tweede blad no. 29401 Heden 11.45 uur Groot en bijzonder hartelijk was ook in Leiden het enthousiasme, dat Koningin Juliana en haar gast Koningin Elizabeth II ten deel viel op haar route naar Den Haag. Vanaf de grens der gemeente (Hoge Rijndijk) tot aan de Voorschoter- weg riep een duizendkoppige menigte haar een vriendelijk en tegeljjk enthousiast welkom toe. Een uiting van vreugde, welke door beide vorstinnen met een gulle lach en een charmante armzwaai werd beantwoord. Precies kwart voor twaalf arriveerde de Koninklijke stoet, voorafgegaan door een escorte motorrijders der Kon. Ma rechaussee. aan de grens der gemeente. Bij de Wilhelminabrug, waar zich op het afgezette gedeelte dë burgemeester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder A. J. Jongeleen, de gemeente-secretaris mr. J. Bool en de commissaris van Po litie. de heer J. Dreeuws bevonden, min derden de auto's vaart, waardoor de be langstellenden een goede gelegenheid kregen een beeld in de Koninklijke hof- auto te werpen. Koningin Elizabeth, vriendelijk wui vend rechts naast haar gastvrouwe ge zeten, was gekleed in een diep donker blauw mantelpak met witgestreepte su rah; zij droeg witte handschoenen. Het jasje met bloezende rug. boven het nauwe rokje, gesloten met een kleine strik. Daar overheen droeg de vorstin een losse wollen marineblauwe mantel met geplooid schouderstuk. Een bijpas send hoedje met op de rand een vlinder completeerde het toilet. Koningin Juliana droeg een zee-groe ne zomertailleur. Was de drukte in de omgeving van de Wilhelminabrug aan de Leiderdorpse zijde wapperden de Britse, Nederlandse en Leid se vlag reeds groot, enorm was het aantal belangstellenden, dat zich soms vijf rijen dik had opgesteld ter weerszijden van de Nieuwe Vaart. Vrouw verbrand bij aanmakeni van kachel Gisteravond is de weduwe M. Peeters wonende in de Pastoor Opheystraat te Venlo by het aanmaken van een kachel zodanig verbrand, dat zy spoedig na het ongeval overleed. De kachel had sedert enige tyd niet meer gebrand en de schoorsteen trok niet goed. Mevrouw Peeters gebruikte een krant om het aanmaken te verge makkelijken. Daarbij hebben haar kle ren echter vlam gevat. Om hulp roepend liep zij de tuin in. De inwonende schoon zoon en buren doofden daar de vlam men met water en dekens. Hoewel me dische hulp spoedig ter plaatse was en zij snel met een ambulance naar het ziekenhuis werd overgebraoht bleek mevTOuw Peeters by aankomst reeds te zün overleden. Met duizenden schoolkinderen riepen hier nogmaals duizenden ouderen de teide vorstinnen een hartelijk welkom in de Sleutelstad toe. Het duurde slechts een seconde, doch dit was dan ook een moment, dat Leiden en zo was het ook in de Rijnstreek juichend zyn hulde bracht aan beide vorstinnen. Dank zij uitgebreide politiemaatrege len alle zijwegen waren afgezet kon de stoet in vlot tempo de Sleutel stad passeren. (Foto L.D./Van Vliet) Ondanks de druilerige regen waren vele duizenden samenge stroomd langs de wegen die de Koninklijke stoet door Leiden volg de. Het miezerige weer en de snel heid waarmede de stoet door de ha gen belangstellenden trok deden niets aan het uitbundige enthou siasme af. Op deze foto draait de met twee Koninklijke standaards getooide auto met de beide Vorstinnen de Wilhelminabrug af en de Kanaalweg op. Regionale voorlichting De Interdiocesane Katholieke Mid denstandsbond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam heeft het initiatief genomen, een grootscheepse actie te houden in zün gelederen om daardoor voorlichting te geven in bepaalde bran dende problemen. In het kader van dit „Groot regionaal Middenstandsappèl 1958" werd gister avond te Leiden de eerste van een acht tal bijeenkomsten gehouden, waarvoor men de medewerking heeft van de heren J. B. W. Meerbach van het Econ. Insti tuut voor de Middenstand en van de heer Jan Bakker, directeur van het bu reau van de NRKM en secretaris van de Culturele Raad. De heer Meerbach bezag „het midden- en kleinbedrijf in verband met beste dingsbeperking en produktiviteitsverho- ging". De situatie van het midden- en kleinbedrijf is de laatste maanden meer gecompliceerd geworden door de invloed van andere dan alleen invloeden van de bestedingsbeperking, die na een fabel achtige opbloei van het door de oorlog verwoeste Nederland kwam als de ver schrikkelijke ontdekking, dat de bomen niet tot in de hemel groeien. De verwachtingen zijn niet zeer roos kleurig. Ook het economische wereld beeld is allerminst opwekkend. De invloeden van de te verwachten conjunctuur-recessie zullen de midden stand zeker niet ongemoeid laten. De middenstander moet dan een compensa tie vinden voor de verminderde in komsten en hij kan die vinden in op voering van de produktiviteit. Niet door harder en langer te werken, maar door met dezelfde kosten te streven naar gro ter resultaten of met minder koeten naar hetzelfde resultaat. Spreker signaleerde een onvoldoende bedrijfsbeheer in tal van branches, dat hy illustreerde met het omzetverloop, zoals dat biykt uit de statistieken van het Econ. instituut voor de Midden stand. Dikwijls schuilt de oorzaak van dit euvel in het gemis aan begrip voor de waarde van een goede boekhouding. De middenstand moet niet alleen den ken aan eten en rekenen, zo antwoordde PROF. J. H. C. KERN Van hooggeachte zijde maakt men er ons op opmerkzaam, dat in het levens bericht van de oud-lector, de heer R. A. Kern in ons blad van maandag j.l. een onjuistheid is geslopen. De vader van de overledene, prof. J. H. C. Kern was n.L niet hoogleraar in het Javaans, maar de eerste Leidse hoogleraar in het Sanskrit. In 1865 hield hij zijn oratie. Hy bestudeerde en kende behalve het Sanskrit nog een on gelofelijk aantal talen waaronder het oud-Javaans, waarover hij belangrijke werken heeft gepubliceerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthonie Guillaume, zn. van G. van Lienden en A. C. J. Medenbach; Anthony, zn. van A. van den Hoek en M. Blonk; Cornelia Alida Johanna, dr. van J. J. van der Poll en C. M. Trompert; Maria, dr. van G. Homborg en M. W. van de Wijngaard; Wllhelmlna, dr. van J. J. van Weeren en D. J. van Tol; Gebke Hermine, dr. van J. Boolj en D. A. Hoogerbrug; Jo- sepha Maria, dr. van C. G. de Wit en M. Blommers. OVERLEDEN N. van Evert. 81 Jr.. man; P. H. van Leeuwen. 79 Jr.. man; C. Drieseen. 76 Jr.. echtgenote van C. J. van Valderen; A. J. Engelberts. 72 Jr., weduwe van L. van der de heer Jan Bakker vervolgens op de vraag ..waarom culturele verheffing van de middenstand?". Er zijn andere dan alleen materiële onderwerpen, die ook de middenstander ten zeerste betreffen. Daarom is onlangs in de NRKM een Culturele Raad opgericht, die zich ten doel stelt de bevordering van de cultu rele verheffing van de middenstand, die door de behartiging van de te sterk ma- terieel-gerichte interesse zozeer in de knel is gekomen. De middenstander liep allengs het gevaar, dat hij het doel van het leven uit het oog verloor. Men wil hem het oog openen voor de schoonheid. De middenstander heeft dringend behoefte aan gezonde ontspan ning om als mens evenwichtig en har monieus te blyven. Hij kan die vinden in het luisteren naar of beoefenen van muziek, het genieten van toneel of lite ratuur. De middelen daartoe zijn legio. De punten waarop de sociale raad - in zijn poging tot estetische vorming - de middenstander meent te kunnen aan vatten liggen in het economisch-sociale vlak. in het gezin, de organisatie en op vele terreinen daarbuiten. Spr. deed ver schillende suggesties waardoor hy ook meer richting zou willen geven aan het zedelijk-godsdienstige element. Deze idealen zijn echter niet te verwezenlij ken zonder medewerking van de indi viduele leden in de afdelingen. Beide sprekers kregen naar aanleiding van hun causerie heel wat vragen te be antwoorden. Hun repliek gaf aanvulling en verduidelijking van verschillende punten in hun betoog. Gouden zakenjubileum Th. W. v. d. Klugt Dezer dagen was het een halve eeuw geleden, dat mevr. C. v. d. Klugt-Later- veer in het pand Tweede Looierstraat 47 een levensmiddelenbedrijf opende, dat in 1934 door haar zoon, de tegenwoordige eigenaar, de heer Th. W. van der Klugt werd overgenomen. In maart 1954 ver plaatste de jubilerende zakenman het bedrijf, dat ook nog enkele jaren aan de Tweede Looierstraat 13 gevestigd was, naar het perceel Catharinastraat 2. Met deze overplaatsing ging een belangryke uitbreiding gepaard. Ter gelegenheid van dit halve eeuw feest vond gistermiddag in de recreatie zaal van de Meelfabriek „De Sleutels" een receptie plaats. Het feit. dat de heer Van der Klugt ook in de Leidse voetbal wereld een bekende figuur is ruim 20 jaar was hy scheidsrechter voor de KNVB was mede aanleiding dat deze receptie zeer druk bezocht was. Behalve tal van zakenrelaties en een deputatie van „De Spar" boden deze middag ook hun gelukwensen aan mr. J. J. de Jongh. voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB. afgevaardigden van de Leidse afdeling van de Centrale Organi satie van Voetbalscheidsrechters, de Voetbalvereniging LDWS. van welke ver eniging de heer Van der Klugt jaren lang voorzitter was, van de Leidse scheidsrechterscommissie van de KNVB en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Van der Klugt. Tal van ge schenken en vele bloemstukken werden aangeboden. Aan het einde van deze ge animeerde middag dankte de jubilerende middenstander voetbalvriend voor deze grote belangstelling Historische Vereniging „Oud Wassenaer" bood Koningin Elizabeth wandbord aan De Historische Vereniging „Oud-Was- sennaer" heeft vanmorgen aan H.M. Koningin Elizabeth van Engeland een wandbord aangeboden. Hierop wordt de verbondenheid van het Huis Windsor met Wassenaar tot uitdrukking ge bracht. Philip van Wassenaer, die om streeks 1200 Heer van Wassenaer was, is een van de oudst bekende voorvaderen van de Engelse vorstin. Het geschenk is de Koningin vanmor gen ter hand gesteld, voor zy uit Am sterdam naar Den Haag vertrok. Het wandbord toont de wapens van Enge land. Nederland, Philip van Wassenaer en de gemeente Wassenaar. Als tekst is aangebracht „Verleden en heden groe ten U". Achter op het bord is de datum van 26 maart 1958 vermeldt, ter herin nering aan de doortocht van Koningin Elizabeth door Wassenaar. De foto toont het aangeboden wandbord. GOUVERNEUR NED. ANTILLEN IN ONS LAND De heer A. B. Speekenibrink. gouver neur van de Nederlandse Antillen, arri veerde vanmorgen met het K L M.-toe stel uit New York in Nederland. De heer Speekenbrink deelde mede, dat zün be zoek een consultatief en oriënterend karakter draagt. Nieuwe staat tien jaar Op 24 april zal het tien jaar gele den zyn. dat de Staat Israël werd ge sticht. Naar aanleiding van dit zo be langrijk historische feit sprak gister avond in de met leden van K. en O. gevulde foyer van de Stadsgehoorzaal, de directeur van de Stichting „Collec tieve Israël Actie", de heer J. L. Pa- lache, over het onderwerp „Een volk keert terug". Aangezien het totale beeld van land en volk van Israël, geprojecteerd tegen de historische achtergrond en tegen de veel vagere achtergrond die toekomst heet, zich niet in één avond in woorden laat vastleggen, behandelde spreker i slechts enkele aspecten. Israël is een aan de Middellandse Zee gelegen land en heeft een heerlijk subtropisch kli maat. Zyn grondgebied is iets kleiner dan dat van Nederland, doch men vindt er een verscheidenheid aan natuur schoon. die in één woord verbluffend is. De ontginning van de Negebwoestyn wordt, aldus spreker, krachtig ter hand genomen. De nieuwe staat werd in hét leven geroepen om een rustig en vredig thuis te vormen voor die honderddui zenden. die, om welke reden dan ook, zich in Israël willen vestigen. Burgers uit niet minder dan 72 laden zyn in de afgelopen jaren naar Israël vervoerd. Deze immigratie schept vanzelfsprekend tal van problemn. Deze worden echter zoveel mogelijk, mede dank zy het werk van vele officiële instanties, opgelost. De jeugd wordt in militaire dienst welis waar opgeleid tot de wapenhandel, doch zy wordt tevens voortreffelijk opgevoed. Voor vele ouderen kost het zich aan passen aan de nieuwe levens techniek Nasleep van de botsing op de Breestraat in oktober Op 1 oktober j.l. deed zich voor het Postkantoor op de Breestraat een bot sing voor tussen een tankauto met ben zine en een vrachtauto met oplegger, welke tegen de tankwagen opreed na niet voldoende afstand te hebben be waard. Men herinnert zich, dat het maar weinig scheelde, of er had zich in de Leidse binnenstad een ernstige ramp voorgedaan, welke gelukkig door het snelle en energieke optreden van de brandweer voorkomen kon worden. Gis teren had een chauffeur uit Leiden zich voor de kantonrechter alhier te verant woorden, omdat zijn auto, namelyk de tankwagen, in zo'n slechte staat van onderhoud verkeerde, dat het brandblus- apparaat vastgeroest had gezeten. Het had daardoor niet verwijderd en ge bruikt kunnen worden, aldus de aan klacht. De chauffeur van de trekker met oplegger een melk-tankauto moest zich verantwoorden, omdat hij te dicht op de andere auto had gereden. De raadsman van eerstgenoemde verdachte, mr. Houthoff. wees erop, dat bij een controle, welke kort aan het ongeluk was voorafgegaan, tank en brandblusappa- raat in goede staat bleken te verkeren, wat hy met foto's en een deel van het apparaat aantoonde. Ook de hoofdagent van politie Voorn, die by de brand aan wezig was geweest, kon niet verklaren, dat de tank in slechte staat van onder houd verkeerde. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, achtte het niet be wezen. dat het brandblusapparaat niet gebruikt kon worden en hij vroeg dan ook vryspraak. Wel achtte hij bewezen, dat de tweede verdachte niet voldoende afstand had bewaard, weshalve hy f. 75 boete eiste of 25 dagen. De plv. kanton rechter mr. De Koning sprak de chauf feur van de benzine-auto vrij en ver oordeelde de andere chauffeur tot f. 50 boete of 25 dagen. eveneens weinig moeite. De heer Pa- lache vertelde als byzonderheid, dat vier jaar geleden niet minder dan 20.000 Joden uit Jemen in Israël aankwamen. Deze mensen, die in beschaving 2000 jaar ten achter warend), waren te voet naar Aden gereisd en werden vandaar met vliegtuigen naar de nieuwe staat Israël gebracht. De joodse Jemenieten ryden nu op tractoren en in auto's en hebben de enorme ontwikkelingsachterstand in drie jaar weten te overbruggen. Met nadruk wees spreker er op, dat Israël zoveel mogelijk mensen wil ontvangen, land in cultuur wil brengen en cultuur en wetenschap ontwikkelen. In de oprichtingsacte staat o.m. duide lijk vermeld, dat iedere Jood het recht heeft zich in Israël als vrij burger te vestigen. Het land heeft het in eco nomisch opzicht echter zeer moeilyk, omdat het een geïsoleerde positie in neemt tussen de verschillende Arabische volkeren Het aantal inwoners bedraagt thans twee millioen. Aan de hand van een aantal kleurendia's zette dc heer Palache de puntjes nog eens extra op de i. Na de pauze werden enkele by- zonder interessante en leerzame films vertoond. Verkeersovertredingen Een koopman uit Voorburg had op 16 januari j.l. met zyn auto op de Veurse- weg onder Voorschoten zonder op de naderende tram te letten op de tram baan achteruit gereden met zijn auto, waardoor hij daarmee in botsing was gekomen. De officier van Justitie mr. Van der Schans - verdachte stond giste ren voor de kantonrechter hier ter ste de terecht - eiste f. 45 of 15 dagen. Ver dachte verzocht clementie, daar hij zelf veel schade had gekregen en de schade aan de tram moest vergoeden. Om die reden veroordeelde de plv. kantonrech ter. mr. De Clercq. verdachte tot f. 30 boete of tien dagen, erop wijzende, dat de tram altyd voorrang heeft. Een vertegenwoordiger uit Leiden stond terecht, omdat hij op 12 januari, komende met zijn auto van de Blauw- poortsbrug, op de Prinsessekade, toen hy linksaf wilde slaan om de Apothe- kersdijk op te ryden. de doorgang niet had vrygelaten voor een wielrijdster en deze had aangereden, waardoor haar fiets beschadigd werd. Tegen verdachte, die de overtreding erkende, eiste de of ficier van Justitie mr. Van der Schans f 60 boete of 10 dagen. De plv. kanton rechter mr. De Clercq veroordeelde ver dachte conform. Een chauffeur uit Amsterdam stond terecht omdat hy op 30 januari, met. zyn vrachtauto aan het Haagse Schouw niet voldoende afstand had bewaard en te laat had gestopt, waardoor een grote ravage was ontstaan. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste f. 45 boete of 15 dagen. Uitspraak f. 25 boete of 10 dagen. Een groot aantal personen uit Leiden stond terecht omdat zy in januari met een motorrijwiel gereden hadden 2?n- der rijbewijs. Eis: f. 30 boete of tien da gen. Uitspraak: f. 30 boete of 10 dagen met teruggave van het in geslag geno men motorrijwiel. ZOETERWOUDE AUTO IN BRAND Een uit Leiden afkomstige auto is gisteravond omstreeks kwart voor twaalf op de Ryksweg 4 A onder de gemeente Zoeterwoude in brand gevlogen. De brandweer uit Leiden heeft het vuur gedoofd, maar kon niet voorkomen dat de wagen geheel uitbrandde. (Foto L.D./Van Vliet) ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen A wis- en natuurkunde de heer K H. Mattheus (Den Haag); voor het kand. examen K' wis- en natuurkunde de heer F. Th. Spieksma (Leiden)voor het kand. examen K wis- en natuurkunde de heer A. A. v, d. Broek (Leiden); voor het kand. examen F wis- en natuurkun de de heer J. J. van Houte (Leiden); voor het doet. examen Geologie de heer B. N. Koopmans (Leiden); voor het doet. examen Scheikunde de heer G. Heümens Visser (Leiden); voor het doet. examen Natuurkunde de heer J. R. Luyten (Leiden)voor het kand. examen Franse taal- en letterkunde mej. A. M. ten Geuzendam (Den Haag). WIELRIJDSTER VIEL Gistermiddag omstreeks half vyf is een 50-jarige wielrüdster, die aan de julianakade woont, op het kruispunt Maresingel-Herensingel-Julianastaat te gen een plotseling de w~eg overstekend en tot nog toe onbekend gebleven kind aan gereden. De wielrydster kwam te vallen en liep een kaakfractuur op. Ook brak zy haar neusbeen. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar een ziekenhuis. Dezer dagen is ingebroken in een kantine in de Leidse Hout. die in ge bruik is van de korfbalvereniging K.N.S. De ongenode gasten hebben een ruit ingeslagen en van binnen uit een raam geopend, zy braken een kast deur open en namen een doos met 36 chocolade repen mee. Het „proefconcert", op initiatief van de Commissie voor de Esthetische Vorming van de Schooljeugd, gegeven door het Residentie-Orkest onder leiding van dirigent Willem van Otterloo is gistermiddag in de prachtig bezette Stadsgehoor zaal een groot succes geworden! Niet alleen dat door middel van een sinds september door Ru Sevenhuysen de jeugd bestaande uit leerlingen van scholen voor lager en byzonder lager onderwys uitnemend op de -uit te voeren werken was voorbereid, doch ook het Residentie-Orkest betoonde zich van zyn beste, bezielende kant. Muisstil hebben de honderden kinderen geluisterd naar twee bekende, populaire werken: t.w. Tsjaikowsky's Notenkrakerssuite en „De Moldau" (Vltava) van Smetana, beide boeiend geïnstrumenteerd en volkomen geschikt om de jongeren in spanning te houden. De heer B. Swanenburg, gemeentelyk inspecteur voor het onderwys, leidde dirigent en orkest in, wees erop dat hier een „waagstuk" aan de orde was en gaf aan het orkest de verzekering dat de jeugdige bezoekers precies wisten, hoe zij zich op een concert als dit te gedragen hadden. Welaan: dat is even precies uitgekomen! Men kon, zoals dat heet, een speld in de zaal horen vallen en ook tydens de korte explicaties van Willem van Otterloo luisterden allen gecon centreerd. Men kent in onze stad al sinds jaar en dag de jeugdconcerten voor leerlingen concert voor een zó jeugdig gehoor was bepaald een „experiment". Gelukkig is van middelbare scholen, welke door „Toonkunst" georganiseerd worden, doch een dit experiment met een groot succes bekroond, getuige de intensieve luister- overgave en het applaus. Wy ontvingen reeds nu de verzekering, dat in de toe komst een herhaling zal plaatsvinden. We kunnen het gehoor daarmee van harte gelukwensen. Een concert als dit leent zich vanzelfsprekend niet voor een muzikale kritiek en daarvoor was bepaald ook geen reden. De uitgevoerde stukken waren reper toirestukken, die het orkest door en door kent. Zy zyn bovendien met groot élan gespeeld, alsof het een concert voor volwassenen gold! Een nuttige basis wordt door een concert als dit voor de kinderen, die door middel van bovengenoemde cursus reeds volledig met de geheimen van het symfonie-orkest vertrouwd waren gemaakt, gelegd. Hierboven een groepje van hen, luisterend in gespannen aandacht. Aan de commissie onze erkenteiykheid voor de organisatie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3