AMSTERDAM BEREIDDE AAN HET BRITSE KONINKLIJKE PAAR UITBUNDIG WELKOM WEERBERICHT H. Walenkamp Zn PALEISCRISIS IN ARABIE IS SUCCES VOOR NASSER 97ste jaargang DINSDAG 25 MAART 1958 No. 29400 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prins Bernhard alleen bij lunch en galadiner Het spectaculaire en uitbundige welkom, dat H.M. Koningin Elizabeth II van Engeland en Z.K.H. Prins Philip van Edinburgh op de eerste dag van het staatsiebezoek aan ons land is ten deel gevallen, moet de hoge Engelse gasten een indruk hebben gegeven van de grote plaats, die beiden in de harten van het Nederlandse volk innemen. Het imponerende vlagvertoon van onze Koninklijke Marine bij het binnenvaren van de Nederlandse territoriale wateren door het kloeke koninklijke jacht Britannia", de daverende saluut schoten en het eerbetoon van de Koninklijke Luchtmacht, maar bovenal het gejuich der duizenden langs de route in Amsterdam, zullen het Britse vorstenpaar overtuigd hebben hoe bijzonder dit be zoek door het Nederlandse volk op prijs wordt gesteld. Welkome gasten bereidt men een enthousiast onthaal. Welnu, in Amsterdam heeft het aan enthousiasme niet ontbroken. De gehele nacht heeft men in de hoofdstad doorgewerkt om de feestelijke aanblik van de stad te vervolmaken. De afdeling beplanting van Publieke Werken legde de laatste hand aan de weelderige bloemenversieringen, ae- Ruwe overtocht in koude, mistige nacht Na een lange tocht door het graafschap Essex, ging het Britse koningspaar gisteravond in Harwich, op de plaats waar anders de mailboten naar Holland vertrekken, aan boord van het koninklijke stoomjacht Britannia. Het wit, goud en blauw van de romp stak smetteloos af tegen de achtergrond van sombere loodsen en gebouwen. Matrozen van het tegenover Harwich gelegen Marinekamp vormden de erewacht. De commanderende admiraal van het deel van de Noord zee, dat met „De Nore" wordt aangeduid, maakte op de kade zijn opwachting. Twee militaire muziekkorpsen speelden toen de vorstelijke personen zich over de rode loper naar de loopplank begaven. In open goederenwagons stonden honder den met vlaggetjes zwaaiende en juichende schoolkinderen. Op dek aangekomen, wachtte de Koningin even en wuifde terug naar de menigte. De trossen werden losgemaakt en langzaam verdween de „Britannia" in de schemering naar zee, terwijl het „Rule Britannia" uit honderden kelen klonk. Op het achterdek zag Ihen de silhouettes van de vorstin en haar gemaal, die een laatste groet brachten •an hen, die achter bleven Aan boord van het koninklijke jacht was ook de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, die zich reeds eerder had ingescheept, lang voor Koningin Elizabeth en Prins Philip te Harwich aan boord waren gekomen. meentewerklieden waren druk in de weer met het ophangen van de vlaggen, in de stallen van het abattoir werden de paarden van de Rijkspolitie nog eens extra opgepoetst en ook het ceremonieel tenue werd nog eens nagekeken. Ook de politie reed de gehele nacht met vrachtauto's rond om hekken langs de routes te plaatsen. Gister avond laat werd nog vlug een generale repetitie gehouden met Rijks politie en koninklijke caleches. Zo streek Amsterdam de laatste plooien glad van zijn galatenue om deze morgen op waarlijk waardige wijze de hoge Britse gasten te kunnen begroeten. De enige domper op de feestvreugde was, dat Z.K.H. Prins Bernhard op advies van de behandelende geneesheren niet aanwezig kon zijn bij de begroeting. Hij nam alleen deel aan de lunch en zal het galadiner bijwonen. Zijn bezoek met Prins Ph;lip morgen aan de Jaarbeurs gaat echter wel door en hij zal ook aan de lunch in de Residentie aanzitten. Ook morgenavond zal hij enige onderdelen van i het programma meemaken. Naar het zich nu laat aanzien, zal hij j donderdag aan het gehele programma kunnen deelnemen. Eerste begroeting reeds in volle zee Ondanks het koude, mistige en win derige weer, dat de ..Britannia" een nogal ruwe overtocht bezorgde, konden dc kanonnen van H.M. kruiser „De Zeven Provinciën" om precies 07.29 en 30 seconden vanochtend het eerste luide welkom over de Noordzee laten klinken voor het Britse vorstenpaar, dat op dat moment aan boord van de ..Britannia" over de grens van Nederlands territoriale wateren was gevaren. Het vorstelijke jacht, geëscorteerd door drie anti- onderzeeboot fregatten: „Grenville", „Paladin" en „Pellew", werd aan deze grens opgewacht door drie Nederlandse oorlogsbodems, naast „De Zeven Pro vinciën" ook nog door onderzeeboot jagers „Utrecht" en „Overijssel". Sa luutschoten van de kustbatterijen van IJmuiden voegden zich bij het gedreun van de scheepkanonnen toen de beide laatste Nederlandse bodems zich bij het „Royal Squadron" voegden om het op de verdere vaart naar IJmuiden te be geleiden. „De Zeven Provinciën" stoom de op naar Rotterdam. Salvo's Om acht uur precies gaf de „Gren ville" een salvo van 21 saluutschoten af, Advertentie R.S. Stokvis rijwielen HAARLEMMERSTR. 1 dat door en van de kustbatterijen te IJmuiden met een gelyk aantal schoten werd beantwoord. Het was inmiddels gaan regenen en er hing een kille mist over het water. Het was voor een van de Britse radioverslaggevers aanleiding om op te merken: „Waar de vorstin ook gaat, zij wordt achtervolgd door het slechte weer". Om kwart over acht voer het koninklijke jacht de met Engelseen Nederlandse vlaggen en gele narcissen versierde sluizen van IJmuiden binnen Er bestond een grote belangstelling voor deze aankomst Ondanks het tamelijk vroege tijdstip hadden honderden zich rond het slui- zencomplex opgesteld om te trachten een glimp op te vangen van de hoge gasten aan boord van het koninklijke vaartuig met de witte bovenbouw en de gele schoorsteen. Hun geduld werd be loond. In een beige-bruine mantel en met een hoofddoekje om heeft Koningin Elizabeth zich gedurende vijf minuien samen met haar gemaal op het ach terste zonnedek vertoond, terwijl het vorstelijke schip geschut werd in de IJmuidense binnensluis. Een luid ge juich steeg op van de kijkers. Om kwart voor negen zwaaiden de sluisdeuren weer open en schoof de ..Britannia" de sluis uit. op eigen kracht doorstomend naar Amsterdam, gevolgd door het Ma rine-escorte en voorafgegaan door enige politieboten. Dertien minuten over tien koos het koninklijke jr-cht ligplaats in het IJ. Het meerde af op de boeien nabij de Shellsteiger tegenover de westelijke doorvpart onder het Centraal Station. Terwijl de escorteschepen nog de Hem- brug passeerden, gierden 84 straalvlieg tuigen van de Kon. Luchtmacht, onder leiding van luitenant-kolonel vlieger C. A. M. Poublon. laag over de ..Britannia". Thunderstreaks. Sabres en Hunters joe gen met donderend lawaai over het IJ en brachten in formatie een luchtdefilé voor het Britse vorstenpaar. Slot op pag. 2 Zeggenschap over olie-opbrengsten nu op pro-Egyptische kroonprins overgegaan Slechts een etmaal na de ontkenning van een paleiscrisis in Saoedi- Arabië is in dat land toegegeven, dat de zeggenschap over de opbrengst van de oliebronnen en daarmee de feitelijke macht van Koning Saoed was overgegaan op zijn broeder, Kroonprins Feisal. In Londen beschouwt men dit als een eerste overwinning voor president Nasser in zijn worsteling om Saoedi-Arabië te bemachtigen. Het plot selinge besluit van Riad (de hoofdstad van Saoedi-Arabië) wordt in de Britse hoofdstad opgevat als de prijs, welke de monarch heeft moeten betalen om zijn troon te behouden. Maar op het ogenblik gaat de controle van de financiën van het land over op de pro-Egyp tische Prins. tische beschuldigingen zijn positie in de Arabische wereld uitermate heeft ver zwakt. Zijn aanzien is nog nooit zo laag geweest als op het ogenblik. Er is in Saoedi-Arabië toenemende afkeuring over Saoeds verkwanseling van de enor me Amerikaanse olierechten. Nassers propaganda buit dit uit als een wapen om Saoed omver te werpen en de olie rijkdom zelf in handen te krijgen De olie levert Saoedi-Arabië 3'/2 miljoen gulden per dag op. Gevreesd wordt, dat Prins Feisal nu in staat zal zijn om op standen in Jordanië en de Libanon te financieren De bladen in Cairo jubelen Minister Selwyn Lloyd ontmoet politici De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zal tjjdens het staatsiebezoek van het Engelse ko ningspaar aan Den Haag morgen ook een ontmoeting hebben met een aan tal Nederlandse politici. Deze ontmoe ting zal plaats hebben tijdens een lunch, die minister Luns te zijner ere in zijn ambtswoning zal aanbieden en waaraan mede zullen aanzitten de voorzitters van de beide Kamers van de Staten-Generaal en andere voor aanstaande politieke figuren. Voor deze lunch zullen de beide mi nisters van buitenlandse zaken in een samenkomst, waarvoor anderhalf uur is uitgetrokken, besprekingen voeren over politieke vraagstukken. Daarbij zullen ook de Britse ambassadeur. Sir Paul Mason en de Staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel, aanwezig zijn. Het voornemen om deze besprekingen tijdens het Staat siebezoek te voeren bestond reeds ge ruime tijd. I Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip (geheel links) bij Geen nieuwe lacetten hun vertrek naar Nederland gefo- Russische ui nota miiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiniiiiiiimniinnnniniinitmni Amerika's positie ernstig verzwakt? Nasser opende zijn campagne om Saoedi-Arabië tot zijn zijde over te ha len met de ontnulling van een „kom- plot" tegen hem. georganiseerd door Ko ning Saoed. waarbij een bedrag van 22 miljoen pond sterling als omkoopgeld betrokken zou zijn geweest. Saoed had volgens deze lezing de eenwording van Egypte en Syrië willen verhinderen en Nasser willen laten vermoorden Opnieuw zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Overwegend matige wind ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest. Opnieuw zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 maart Zon op: 6.31 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 9.22 uur; onder: 0.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.40 en 19.02 uur. Laagwater te 2.22 en 14.45 uur. SJi"ïn vermoorden Ver- en zeggen dal Saoed behalve In naam. Pe.ïZr,™ £«- Amerikaanse Aram- reeds is afeetreden De gebeurtenissen l,n SK 5!"H' die de in- ,r. Saocdi Arabié vormen een bedrelgme meer rl mS» Saoedl-Arablè deelt, j van de Amerikaanse positie De olie In Srdat hli^7 nmee"ni 'Lil 1,11 fl'ks,c <ler Arabische staten wordt OneenierJt ...-.H, i e ooor Amerikaanse technici ueprodu- ven varT sïLd? entwen a J uubllj- ceerd De Amerikaanse luchtmacht be ven van Saoeds antwoord op de Egyp- 1 zit een basis In Daran Puhlikatie I verkiezingsuitslag O Morgenavond na de sluiting der stembureaus zullen wij vanaf onge il veer kwart voor acht óp de bekende overzichtelijke borden voor ons Bureau aan de Witte Singel de ver- kiezingsuitslag in Leiden bekend maken. ■Illllllll'llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Foto LD./Van Vliet) Zo waren vele duizenden getuige van het Engelse Koninklijke bezoek aan Amsterdam. Een van het tele visiescherm genomen foto tijdens het spelen van de volksliederen voor het Paleis op de Dam. Rechts Koningin Elizabeth, mid den Koningin Juliana en links Prins Philip. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De Sovjet-l"nie heeft gisteren geant woord op de jongste Amerikaanse bood schap, namelijk die van 6 maart. Daarin had YVashington gevraagd of het de be doeling was op een topconferentie be sluiten van betekenis te nemen of dat men alleen maar voor propaganda-doel- einden bijeen zou moeten komen. „De V.S. willen een bijeenkomst van rege ringsleiders om beslissingen van beteke nis te nemen, die een serieus begin vormen van een oplossing van tenminste enige belangrijke politieke kwesties, zo als enige stappen van betekenis om de bewapening te beperken en, door derge lijke besluiten, een atmosfeer te kweken, die geschikt is voor verdere regelingen", zo werd in de Amerikaanse nota gezegd. Van een belangrijke vooruitgang in het Sovjetrussische standpunt kan op grond van de nieuwe nota van Moskou bepaald niet gesproken worden. „De jongste Amerikaanse nota kan alleen maar een teleurstelling betekenen voor een ieder, die de topbesprekingen be schouwen als een betrouwbaar middel om de internationale spanningen te ver minderen", aldus de nota van Moskou. De Sovjetrussische regering is van oordeel, dat de V.S. „op het ogenblik trachten het gehele vraagstuk van de topconferentie tot het beginpunt terug te brengen". De Sovjet-Unie herhaalt dat zij wei gert het vraagstuk van de hereniging van de twee delen van Duitsland op een topconferentie te bespreken, daar naar haar mening deze zaak geheel tot de competentie van Oost- en West-Duiis- land behoort. De Sovjetrussische regering verklaart, dat bij de opsomming van de onderwer pen, die de Sovjet-Unie voor een top conferentie heefc voorgesteld, ook reke ning was gehouden met Amerikaanse voorstellen, waarover nuttige besprekin gen ter vermindering van de internatio nale spanning kunnen worden gevoerd. De Sovjet-Unie wyst opnieuw bespre king van de toestand in de Oosteuropese (communistische) landen van de hand. Zij herhaalt haar voorstel de onopge loste internationale kwesties geleidelijk te regelen, waarbij begonnen zou worden met de dringendste problemen, welker op lossing een verbetering van de gehele internationale toestand zou inluiden. De Sovjetregering acht spoedige over eenstemming over de samenstelling, tijd en plaats van een topconferentie nood zakelijk. Te dien einde moet men zonder uitstel beginnen met besprekingen over de voorbereiding en het bijeenroepen zo wel van de ministers- als de topconfe rentie, aldus de nota uit Moskou. tografeerd in Liverpool Street Sta tion te Londen. Haagse pyromaan aan het werk (Van onze Haagse redactie). Vannacht, moest de brandweer naar vijf verschillende plaatsen in Den Haag om een buiten geparkeerd staand mo torrijwiel dat in lichterlaaie stond, te blussen. Men neemt aan. dat een pyro maan aan het werk is geweest. Om 1.45 uur rukte een autospuit uit naar de Elandstraat waar een motor rijwiel in brand stond. Het vuur werd met een nevelstraal geblust: het voer tuig brandde geheel uit. Om halfdrie spoedde een autospuit zich naar de Van Blankenburgstraat, waar eveneens een buiten geparkeerd staand motorrijwiel als een fakkel brandde Kwart voor drie stond een motorrijwiel in brand in de Maretakstraat en om tien minuten over drie een in de Vlierboomstraat. Drie minuten later kwam bij de brandweer een melding binnen dat een motorrij wiel in de Abrikozenstraat bezig was uit te branden. De brand in de Abrikozenstraat had plaats voor een perceel, de vlammen sloegen door de ruit. waardoor in de voorkamer de overgordijnen en de vitra ge eveneens verbrandden. De recherche stelt een onderzoek in. In alle gevallen werd het vuur met een nevelstraal ge blust. Discontoverlaging De Nederlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto verlaagd van V/2% op 4%. Onze financiële redacteur tekent hier bij nog aan: Reeds geruime tijd zijn de verhoudin gen op de geld- en kapitaalmarkt ge makkelijker. niet alleen ten onzent, maar ook in de V.S. en in Engeland, waar het disconto, zoals bekend, onlangs van 2 3 4 tot 2 14 en van 7 tot 6% is verlaagd. Er is dus sinds de laatste maanden een duidelijk merkbare kentering op de geld- en kapitaalmarkt, waartoe niet in de laatste plaats de verbeterde deviezen- positie van ons land heeft bijgedragen. Sinds het dieptepunt van 9 september 1957. toen de goud- en deviezenvoorraad tot f. 3.119.000.000 was gedaald, heeft de geleidelijke toeneming nu reeds circa f. 1.400.000.000 bedragen. Het is daarom niet bevreemdend dat de Ned. Bank zich met haar disconto bij de lagere geldkoersen op de open markt aanpast en het wisseldisconto, dat einde januari j.l. van 5 tot. 4 was verlaagd, thans tot 4heeft terug gebracht. Het is alleen maar jammer, dat deze verlaging gepaard gaat met. beter ge zegd: een gevolg is van. een dalende conjunctuur, hier. zowel als in het bui tenland. Het zijn vooral de geringere investe ringen bij de bedrijven, welke de vraag Opstandelingen teleurgesteld Waarnemers in Singapore voor spellen. dat, tenzij de Indonesische opstandelingen met opmerkelijke tegen-acties komen, zij voor de keuze komen te staan zich te con centreren op guerilla-acties vanuit het oerwoud en de heuvels van Sumatra, of asiel te zoeken in het buitenland. Het nieuws is fragmentarisch en verwarrend. Bij een vergelijking van de beriehten krjjgt men echter de indruk dat de opstandelingen zich op twee plaatsen terugtrekken, namelijk bij het Toba-meer en bij de olievelden van Pakan Baroe en in berichten uit Boekit Tinggi wordt te verstaan gegeven, dat de door de Centrale regering ingestel de blokkade een zware slag voor de opstandelingen is. Men gelooft, dat de opstandelin gen het onderspit zullen delven, tenzij de Atjehers uit Noord-Suma- tra of kolonel Barlian uit Zuid- Sumatra tijdig party kiezen. Waarnemers wyzen op de moge lijkheid, dat de opstandelingen de sympathie van deze gebieden voor hun zaak overschat hebben. Volgens gegevens die Singapore ereiken. beheerst Djakarta mo menteel de helft van Sumatra en maken de troepen van de Centrale regering snelle vorderingen in an dere gebieden. Waarnemers zijn van mening, dat een val van de revolutionaire regering in vele delen van Azië be schouwd zou worden als een Ame rikaanse nederlaag en een commu nistische overwinning. Kringen der opstandelingen in Singapore zijn verbitterd en gedes illusioneerd over het uitblijven van krachtdadige hulp uit een of andere hoek ondanks de openlijke Russi sche Interventie In het Indonesisch conflict. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll naar kapitaal hebben doen afnemen, hoe wel de behoefte uit een bedrijfs-econo- misch oogpunt ongetwijfeld aanwezig is. Het is de conjuncturele onzekerheid, welke de bedrijven thans van investerin gen weerhoudt, deze althans ln belang rijke mate doet beperken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1