Militaire Oorlogsslachtoffers vergaderden en zagen toneel Leidse raad kwam bijeen MAANDAG 24 MAART 1958 Bijeenkomst in Leiden De leden van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers afdeling Zuid- Holland noord worden door hun bond jaarlijks slechts eenmaal lastig geval len met een vergadering die dan het karakter draagt van een ware feest dag, een gebeurtenis, waarvan de her innering nog lang nablijft. Zaterdagmiddag vond deze feestelijke bijeenkomst weer in de kantine van de Doelcnkazeme plaats, onder voorzit terschap van de heer H. de Jager. Na eerst het overleden lid de heer Dick v. d. Heuvel te hebben herdacht en een minuut stilte te zijner nagedachte nis te hebben in acht genomen, liet de voorzitter het afgelopen, voor de bond niet ongunstige jaar de revue passeren. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en dc laatste onder dank voor het gevoerde financiële beleid gedéchargeerd. Naar aanleiding van het teruglopen van het batig saldo, werd uit de zaal het voorstel gedaan, een vrijwillige bijdrage van minstens f. 3 per jaar te betalen, het geen unaniem en met enthousiasme werd overgenomen. Een optiirfistischer geluid kwam naar voren in het jaar verslag van de sportcommissie. Goede resultaten zijn bereikt door de beide teams van het zit-vólleybal. In de competitie van de BNMO staat Leiden momenteel op de tweede plaats. De eerste wedstrijd tegen het politie team heeft een dergelijk enthousiasme opgewekt, dat momenteel de aaiivragen van volleybalclubs binnenstromen om wedstrijden zit-volleybal te spelen tegen teams van de bond. De bestuursverkie zingen verliepen zeer vlot. Bij ontbreken van tegenkandidaten werden de aftre dende bestuursleden bij acclamatie her kozen. De heer De Jager vertrouwde men voor een jaar weer de voorzitters hamer toe. In de kascommissie werden de heren Reekers en Maas gekozen, ter wijl de heer Stam weer als contactper soon voor Gouda zal optreden. Vergadering K.N.T.V. Zaterdag j.l. hield de afd. Leiden van de K.N.T.V. haar jaarvergadering. Het ledental blijft de laatste jaren vrijwel constant: er treden geregeld nieuwe leden toe, waartegenover staat dat soms leden moeten worden afgeschreven door vertrek naar elders of anderszins. Het afdelingsbestuur bleef ongewijzigd door dat op deze vergadering de aftredende bestuursleden, de heren Opdam en Zirk- zee bij acclamatie werden herkozen. In het jaarverslag werden als bijzonder ge slaagde activiteiten van het afgelopen verenigingsjaar vermeld het concert in de Lakenhal verzorgd door eigen leden; de excursie naar de Muziekinstrumen tenafdeling van het Gemeentemuseum te Den Haag en de lezingen van Hans Brandts Buys over Getal en Muziek en van dr. Chr, Vlam over „Musici uit Lei- dens verleden". Met goede moed gaat men dan ook het nieuwe verenigingsjaar in, waarvoor uit de kring der leden reeds enkele wensen werden kenbaar gemaakt. De voorzitter, de heer Iskar Aribo sloot deze geanimeerde vergade ring. I.K.I.-Voorschoten vierde feest in Leiden De personeelsvereniging van de Inter nationale Kunststoffen Industrie te Voorschoten, vierde zaterdagavond in het St.-Anthoniusclubhuis te Leiden het derde jaarfeest. De voorzitter van de p.v., de heer A. van Velden, sprak een openingswoord, waarin hij een geheel gevulde zaal welkom kon heten. Daarna was het de beurt aan het Cabaret Florida, dat onder leiding van Kees Nouens een gezellig programma bracht onder de titel „Sterren stralen uit Den Haag". Het was een programma bestaande uit vele nummers, die telkens prettig en beschaafd aangekondigd wer den door Joop Kranenburg, die vlak voor de pauze ook nog een nummertje solo-toneel ten beste gaf. Voor de mu ziek zorgden de drie Jelly's met hun accordeons en het Walco Mondaccor- deontrio, dat vooral de bewondering op wekte van de jeugdige liefhebbers van moderne muziek. Voor een bijzonder soort muziek zorgde de 17-jarige Cor Bieler, de kunstfluiter, die hoewel wij waardering hebben voor zijn optre den toch nog wel wat studeren mag. Mr. Sen goochelde met kaarten op een onnavolgbare wijze, hoewel hij steeds beweerde dat goochelen helemaal niet zo moeilijk is! John Meyer trad als imitator op en de Drie Howards zongen enkele liedjes, die ons niet alle bekoren. Een voortreffelijk nummer was van de twee Grochsons, die als clowns-acroba ten optraden. Clownesk optreden zagen wij ook van de drie Bollinies, terwijl er later op de avond nog een goochelshow werd verzorgd door de twee Crinesto's. Waar nodig zorgden Jan Boeke en Wim Post voor begeleidende muziek. De gezellige avond werd besloten met een bal o.l.v. Kees Nouens en met mede werking van Florida's Dancing Band. Britse onderscheiding voor dr. Maria Rooseboom Dr. Maria Rooseboom. directrice van het Ndtuui wetenschappelijk Historisch Museum te Leiden, is tot erelid van het Brits Koninklijk Genootschap voor Microscopie gekozen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 24 maart Veemarkt: Aanvoer ln totaal 1947; vette koeien en ossen 1281: varkens 666. Notering: vette koeien le kw. 300335, 2e kw. 270300, 3e k\w 250270; varkens (lev. gew.) 184. 182, 180 per kg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marlëtte Suzanne, dr,. van J. H. M. De Cock en J. E. Landman: Franci&ka Pou- lina. dr. van J. A. Sloot en W. Langezaal; Catharina. dr. van T. Bloemzaad en C. van der Steen; Johan Willem, zn. van J. W. Stoffers en A C. van den Haan; Peter Jan zn. van J. Domhof en J. van Grieken; Willem, zn. van L. D. Barnhoorn en J. den Hollander; Margje Anny. dr. van P. Overvllet en A. Star; Johannes Theodorus Antonlus. zn. van T. van der Voort en M. G. Wijfie; Wilhelmina Maria. dr. van W. Hartevelt en M. Karei; Willem Herman, zn. van G. J. de Weerd en G. Groenevelt. GEHUWD J. van Dam en L. Boon. OVERLEDEN A. H. van der Meij. 66 jr.. echtgenote van J. T. van Tongeren; J. M. van Latum, 48 Ir., echtgenote van W H. van Steijn; D Nieuwenhuiaen. 78 Jr.. man: H. Bruines 76 Jr echtgenote van L. van den Berg; A de Boer 70 Jr., echtgenote van A. Piket; H. de Bruin, él Jr., man. Na de pauze waarin door de koks- school voor thee met cake werd gezorgd, gaf de alg. secretaris van de BNMO mr. dr. W. K. J. J. v. Ommen Kloeke, een ruim overzicht over het bondswerk. Al lereerst wekte hij de leden op om in deze tijd van mogelijke economische te rugslag schouder aan schouder te blij ven staan om te betvaren wat er met zo veel moeite verkregen is. Hierna behandelde de heer Van Om men de buitenlandse contacten vooral in de wereldfederatie van Oud-strijders waarbij 36 landen zijn vertegenwoor digd met 20 miljoen leden en van wie de voorzitter van BNMO, de heer Van Lanschot president is. Het meest spre kende voorbeeld is dat de Sovjet-Unie volledige inlichtingen verschaffen over de toegezonden lijsten van vermiste sol daten. Het gesproken boek voor de blinde le den heeft de bijzondere aandacht van het hoofdbestuur, terwijl aan de achter gebleven weduwen, vooral in verband met het opgroeiende gezin de grootste zorg besteed" moet worden. Hierna gaf spreker nog enkele spre kende voorbeelden van hetgeen de sport voor de invaliden, geestelijk en lichame lijk, kan bewerkstelligen. Enkele vragen vormden tenslotte het einde van deze prettige jaarvergadering. Hiermede was de dag evenwel nog niet ten einde. 's Avonds hield de voorzitter voor de leden, die de middagvergadering niet hadden kunnen bijwonen zijn jaarrede, waarin hij het werk van de bond in het afgelopen jaar memoreerde. Tevens gaf hij een overzicht van het program van actie voor 1958. Vooral de sport en de revalidatie waren een onderwerp van be schouwing. Het toneelgezelschap ..Tavenu" uit Boskoop, onder voorzitterschap van de heer C. Hoogendijk, zelf lid van BNMO - en onder regie van de heer P. Verkaai, voerde op het kluchtige spel „Vrijdag de dertiende" waarin bijgeloof pantoffelhelden en Kenau's de zaal dé den bulderen van het lachen. Vooral in de twee laatste bedrijven werd door alle spelers zeer goed spel ge boden. waardoor het minder rolvast zijn in de eerste bedrijven dubbel en dwars vergoed werd. VOORSCHOTEN I RAADSAGENDA. De gemeenteraad van Voorschoten krijgt vrijdagavond, 28 maart, om 8 uur de volgende agenda te behandelen: aan gaan van diverse transacties in verband met aanleg verbindingsweg Vlietwijk— Krimwijk; beschikbaarstellen van een krediet van f4500 voor de aanleg van een centrale ontvanginstallatie voor radio en televisie in etagewoningen in de Vlietwijk; subsidiërmg landbouw school in Zoeterwoude; het treffen van diverse verkeersmaatregelen; aanschaf fing meubilair voor de neutrale kleuter school; verzekering van gemeentegel den tegen benadeling; regeling rechts positie vakonderwijzers openbaar onder wijs; toekenning duurte toeslag aan ge- meentepersoneel; opheffing onbewoon baarverklaring perceel Elstlaan 1; aan gaan van een vaste geldlening groot f251.0000; aangaan van een aantal over eenkomsten inzake de bereidbaarheid van het nieuwe politiebureau; verkoop strokje grond nabij Pr. Bemhardlaan 149; bechikbaarstelling f4000 voorvoor- bereidingskosten plan ..Adegeest"; ver pachting van gronden voor kortere duur; verkoop bouwterrein J. W. Frisolaan hoek Pr.Bernhardlaan; onrendabele wa teraansluitingen; overneming om niet FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen; Seley-van Houweninge, d. New York; Eijsvoogel-Stelma, z. Am sterdam; Maclaine Pont-Fjerdingstad, d, Bussum; Staal-Holleman, z. Rotter dam; Meyster-van der Burg, d. Rotter dam; Valk-Tulleken, d. Den Haag. Getrouwd: jhr. J. A. Stoop en jkvr. M. van Foreest, Den Haag; jhr. H. W. G. van de Poll en L. M. Abspoel, Zeist; A. L. Heimans en Vegting, Amsterdam; F. Insinger en J. Coomans de Ruiter, Door- werth; P. J. Winterink en E. M. van Goor. Heemstede. Overleden: D. G. J. Lemaitre. m. 57 j. Rotterdam; ir. W. K. van Oort, m. 80 j. Groningen; L. DekkerLaan, vr. Bloe- mendaal; J. Steur, m. 63 j. Aerdenlxit; dr. R. V. G. Claeys, m. 72 j. Amsterdam; G. Ch. Schellenberg, m. 63 j. Markelo; M. J. van Brummelen, m. 64 j. Rotter dam; P. J. Westenbrugge-Braber, vr. 66 j. Rijswijk; H. G. J. Norman-v. d. Meer vr. 84 j. Den Haag; J. C. Douw, m. 61 j. Den Haag; L. M. Wintgens-Kalff, vr. 85 j. Dén Haag. De mens, zijn werk en (le automatisering Ir. Ernst Hijmans sprak voor Hum. Verband Voor de gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond sprak gister morgen ir. Ernst Hijmans over „Wat is automatisering?" Een professor uit Delft, met wie spreker samenwerkt, ver zamelt de definities welke hij daarover in de literatuur tegenkomt en is thans reeds gekomen tot een aantal van 70. De commissie waarvan spreker voorzit ter was, welke commissie ingesteld werd door het Nederl. Instituut voor Efficiency gaat uit van de volgende omschrijving van automatisering: het invoeren van produktiemethoden, meet- controle-, administratie- en rekenme thoden, die gebruik maken van zelfwer kende systemen, machines, instrumen ten, enz. Zelfwerkend betekent, dat machines en instrumenten gedurende bepaalde tijd geheel, of voor een deel, zonder menselijke tussenkomst functioneren Wat betekent dit voor ons mens-zijn? Ir. welk opzicht geeft het onbehagen? Het woord automatisering, wekt bij velen angstgevoelens en voorstellingen als zou hierbij in de eerste plaats gedacht moe ten worden aan combinaties van stof felijke hulpmiddelen, die de mens be dreigen, t.w. a. in zijn stoffelijke be staansmogelijkheid, b. in zijn arbeids vreugde, welke hij bij het uitoefenen van zijn ambacht geniet, c. in zijn die pere menszijn de machine is alles, de mens niets Nu is de automatisering niet iets dat uit de lucht komt vallen doch het resultaat van een oeroude ont wikkeling van de teohniek. Om elf miljoen mensen in ons land te kunnen voeden, kleden, onderdak te verschaffen en aan hun andere stoffe lijke behoeften te voldoen kan men een voudig niet buiten automatisering. Waar komt de automatisering vandaan? Aan de hand van talry'ke historische voorbeelden toonde spreker aan hoe de mens in de strijd om de opvoering van produktiviteit en de inschakeling van menselijke arbeid gebruik maakt van uitvindingen en ontdekkingen. Dat uit vinden is een produkt van mensen en de menselijke geest. De meeste uitvindingen ontstaan bij toeval. Het is echter de mens die er gebruik van maakt en ze toepast. Wat op een lagere trap van de techniek verloren gaat. wordt op een hogere trap in versterkte mate terug gewonnen. De behoeften van de mensen nemen niet alleen toe in kwantiteit maar ook in kwaliteit. Terwijl Caesar en Augustus als bevoorrechten hun verlichting hadden door een olielampje, eist de gewone man van nu elektrische verliching van behoorlijke sterktegraad. De strijd van de mens gaat niet om het welzyn. De voortgaande ontwikkeling van de techniek maakt het mogelijk, dat veel minder mensen betrokken wor- i den in de landbouw en industrie en l daardoor veel meer mensen vrij komen I voor andere beroepen. Het denken en weten, dat vroeger slechts in kleine af- l gesloten gemeenschappen (kloosters) werd gevonden is thans een wereldlijke j aangelegenheid geworden. Volgens sta- tistieken bestond de bevolking van Ame- i rika in 1827 voor 80rr die in de land- I bouw, 10% die in de industrie en 10% die in andere beroepen werkzaam waren, j Thans is het 26% in de industrie. 16% j in de landbouw en de rest in andere be- I roepen. De grote verwachting is dat het j zal worden 10% in de industrie 10% in j de landbouw en 80% in andere beroepen. De mensheid is op weg naar het be- schaafd zijn. Een wijd perspectief opent j zich om zaken aan te pakken .waaraan men vroeger niet durfde denken. On derwijs, wetenschap en kunst krijgen j een ongekende kans. Een geheel andere i gemeenschap is in wording. Er komt een geheel andere menseninhoud. Spreker eindigde met het citeren van een spreuk van Confucius. Voor de behandeling van een agenda, waarop weinig ingrijpende voorstellen stonden, kwam de Leidse raad heden middag bijeen. Na de opening deed de raad allereerst enkele benoemingen: dr. J. H. Croon te Wageningen werd benoemd tot leraar in de klassieke talen aan het Gymnasium. van gronden aan de Papelaan; aankoop van grondstroken ten behoeve van aan sluiting Kon. Julianalaan aan School straat; beschikbaarstelling f4100 voor voorbereidingskosten uitbreiding gas- bergingsinstallatie; verkoop strookje grond aan de Dillenburglaan; subsidië ring reclasseringsgenootschappen; ver betering drinkwatervoorziening; uitbrei ding speelplaats Chr. Kleuterschool Schoolstraat; aanleg schooltuintjes voor Chr. School Schoolstraat. Na een gehouden onderzoek is ge bleken, dat het bouwen van 8 winkels met bovenwoningen aan de Prinses Marijkelaan niet voldoende belangstel ling ondervindt. Men is thans voorne mens het aantal winkels te beperken tot drie. De overige grond wordt dan ge bruikt voor 4 eengezinswoningen in de middelbaar hoge huurtolasse. KANDIDATENLIJST PROT. CHR. GROEP De Protestants Christelijke groepe ring komt bij de gemeenteraadsverkie zingen in Voorschoten met de volgende kandidatenlijst, waarvan de oneven nummers behoren tot de C.H. Unie en de even nummers tot de A.-R. Staats partij 1. J. J. Dekker; 2. J. de Graaff; 3. M. Dirksen; 4. mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde; 5. dr. G. B. W. Huizinga; 6, E. P- Ba- kels; 7. J. v. d. Ende; 8. G. J. Rietmul der; 9. W. G- Duijts; 10. A. Th. v. d. Lecq; 11. H. Y. Gietema; 12. J. A. Par- mentier; 13. J. W. Barmentloo; 14. G. Los; 15. mevr. M. KloostermanFort- gens; 16. E. H. Broekema; 17. P. Ver met; 18. mevr. E. GroossKooy; 19. J. N. Arentsen; 20. W. Iestra. Simavi Het plaatselijk Simavi- comité houdt in de week van 2429 maart de jaarlijkse inzameling. De op brengst is bestemd voor Suriname en Nieuw-Guinea. Veel geld is nodig voor bouw, inrichting en steun bij de exploi tatie van een wijkgebouw annex poli kliniek in Paramaribo. Voorts vragen de beide hospitalen in Surinames bosland regelmatig hulp. WASSENAAH Jaarvergadering Nieuw-Wassenaar In Kasteel Oud-Wassenaar werd de jaarvergadering gehouden van de buurt vereniging „Nieuw Wassenaar". De voorzitter, ir. J. Steenhuis. begroette na een algemeen welkom in het bijzonder burgemeester S. baron van Wijnbergen. Na vaststelling van de notulen bracht de secretaresse het jaarverslag uit. waarin wordt vermeld, dat een bezwaar schrift was ingediend tegen het uitbrei dingsplan voor wat betreft de winkels aan de Stoeplaan en het geprojecteerde fietspad achter de Sparrenlaan. Het aantal leden bleef onveranderd 254. De rekening van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 84.94, in ver band waarmee het niet nodig werd ge oordeeld om tot contributieverhoging over te gaan. Het bestuur trad in zijn geheel af en werd ook in zijn geheel bij acclamatie herkozen. Wegens daarvoor gebleken belang stelling zal na de vakantie weer een autorally worden gehouden. Op 30 april zal bij daarvoor gunstige omstandighe den een mozaiekwedstrijd worden ge houden. Voor de jeugd werd weer op het programma gezet het Paashazenspel en het St.-Maartensfeest. Klachten over overlast van water wor den bij het bestuur ingewacht en zul len gezamenlijk te bevoegder plaatse worden ingediend. Na afloop van de vergadering hield de heer L. G. Oosterling een lezing over oud-Wassenaar. Wat Voorschotens raad gaat behandelen de heer C. Kivit tot tijdelijk leraar in de handelswetenschappen aan het Rem- brandt-lyceum, de heren I. Linschooten, H. Timmerman, G. D. M. de Zwaan en J. N. Gelok tot onderwijzer een resp. ae school aan de Burggravenlaan, Willem de Zwijgerlaan en de Damlaan (2 leer krachten). Tot leden van de Noorder commissie tot wering vap schoolverzuim werden herkozen de héren W. Caro, C. J. W. Brittijn, P. Fallaux, N. v. d. Heu vel, J. W. Leurdijk, G. J. v. d. Ploeg en mevr. A. LamanOnderwater en idem tot leden van de Zuidercommissie de heren N. Vreeburg, J. Schouten, J. Fluyt, H. C. F. de Greef, A. Reyngoud, P. J. M. Hoeks en mevr. C. de HartGodfriedt. Vervolgens 'hechtte de raad zijn goed keuring voor het verlenen van voor schotten op de vergoeding wegens kosten van vakonderwijs g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o voor heit jaar 1958. Akkoord kon men ook met het treffen van enkele verbeteringen aan vier gymnastieklokalen van scholen, uitgaande van de Ver. voor Ohr. Onder wijs. In verband met de noodzaak tot beperking van de overheidsinvesteringen wordt momenteel volstaan met het aan brengen van naadloze vloeren. Hiervoor werd een bedrag van f. 10.000 beschik baar gesteld. Voorts werd een bedrag van f. 1.662 gevoteerd voor ieen rijwielstalling t.b.v. de Rudolf Steinerschool aan de Lange- brug. Een voorschotregeling werd even eens getroffen voor de vergoeding we gens kosten van vakonderwijs der bij zondere scholen voor b.l.o. aan zwak zinnige kinderen. BOUW CHR. KLEUTERSCHOOL. Medewerking zal worden verleend om te komen tot de bouw van een kleuter school, uitgaande van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen in het zuidwestelijk stads deel. In afwachting van de totstandko ming van het schoolgebouw zal de schooi voorlopig worden gehuisvest in een tweetal lokalen van de Ger. school aan de Obrechtstraat. Voor deze inrichting werd een bedrag van f. 10.000 beschik baar gesteld. Bij het voorstel om het subsidie van f.9000 vroeg de heer Van Dijk (K.V.P.) of het bestuur van V.V.V. wel voldoende activiteiten ontwikkelt. Voorts of de bur gerij deze vereniging wel voldoende steunt. De heer Portheine (V.V.D.) zag ook gaarne meer steun aan V.V.V. uit de particuliere sector komen. Nadat de heer Van Weizen (C.P.N.) nog gevraagd had of dit bedrag wel vol doende is. mede gelet op de salariskos ten, merkte wethouder Van Schaik op, dat het thans te verlenen meerdere sub sidie besteed wordt aan hogere uitgaven (porto en salarissen). Daarnaast zal V.V.V. dit jaar nog een bedrag van f.4300 extra ontvangen. (Hiervoor vond in deze zitting alsnog een wijziging in de begroting voor het jaar 195T plaats. Red.). Met de heer Portheine is de wethou der het eens. dat uit particuliere bron bij V.V.V. maar weinig binnenkomt. Slechts 10% van de uitgaven komt uit handen van particulieren; de stedelijke overheid subsidieert de ontbrekende 90%. Conform wordt dan besloten. Ook alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden aangeno men. De zitting duurt voort. Fokker - Friendsliip voor Aer Lingus gisteren in lucht Meer dan een week voor op het sche ma, dat 2% jaar geleden voor de pro- duktie was opgesteld, heeft op deze, nog winterse, doch stralende eerste zondag van de lente in alle stilte het eerste Fokker Friendship F27 verkeersvliegtuig, dat in serie-produktie gereed is gekomen het blauwe luchtruim gekozen. Het toestel is bestemd voor de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus. Fokker heeft hiermede een belang rijke mijlpaal bereikt door na 25 jaar weer met een verkeerstoestel uit te ko men. dat de kleur draagt van een bui tenlandse luchtvaartmaatschappij. Na aanrijding doorgereden RIJNSBURGER VEROORDEELD (Van onze Haagse redactie) „Het is laaghartig en laf om na een aanrijding door te rijden en iemand in hulpeloze toestandachter te laten. Een dergelijke laffe daad begaat alleen een piraat van de weg en niet een behoorlijk mens", aldus sprak vanmorgen de offi cier van Justitie bij de Haagse politie rechter in zijn requisitoir tegen een 40- jarige bloemenkoopman uit Rijnsburg, die zich had te verantwoorden omdat hij in de avond van 16 april 1957 met zijn bestelauto op het fietspad naast de RÜnsburgerweg te Leiden een wielrijd- ster had aangereden, waarna hij zonder te stoppen was doorgereden, terwijl het slachtoffer min of meer ernstig gewond op straat bleef liggen. De verdachte zei op het fietspad te recht te zijn gekomen ten gevolge van het feit, dat hij door een tegenligger plotseling werd verblind. Na de aanrij ding was hij in paniekstemming doorge reden. van de kook, vooral omdat zijn zoontje nog maar enkele maanden eer der op dezelfde plaats door de tram was doodgereden, zo vertelde verdachte. Als getuige trad een garagehouder op, die wist te verklaren, dat de verdachte, juist voordat hy door de politie werd gevonden, zich had voorgenomen om zichzelf aan te geven. Mede in verband met het gunstige reclasseringsrapport, dat over de verdachte was uitgebracht, volstond de officier met een eis van f. 100 boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftyd van drie jaar. Na pleidooi van verdachtes verdediger, veroordeelde de politierechter de bloemenkoopman. die nog een blanco strafregister heeft, alleen tot betaling van een boete van f. 150 subsidiair 60 dagen. BEURSOVERZICHT Philips niet Hoger Amsterdam, 24 maart Vandaag maakte de beurs kennis met de jaarcijfers en dividendvoorstel van het Philipsconcem. De cijfers werden gunstig beoordeeld en met het onveran derd dividend van 14 was men het volkomen eens. Een en ander was ech ter reeds grotendeels in de koers van de aandelen verdisconteerd. De goede berichten van dit wereldcon cern kwamen echter in een markt, die volkomen lusteloos is en zonder rich tinggevoel. Er werd gehandeld rond de 264 (onv.). Aangezien Londen iets winst nam, drukte dit het koerspeil. Unilevers bleven nauwelijks prijshoudend. Kon. Olie kon zich f. 2.- verbeteren ingevolge Wallstreet. AKU's werden op 154 3/4, ruim 1% hoger, uit de markt genomen. De dochteronderneming van dit concern, de American Enka, heeft een meerder heidsbelang verworven in The Tex Cor poration in Amerika. Deze maatschap pij is producent van met plastic bekleed kabel en isolatiemateriaal. KLM f. 1.- in reactie na de forse koersstijging van de laatste dagen. In Scheepvaartwaarden ging nog het meest om. De aandelen stelden zich echter 1 a 2 punten lager. Cultures ver waarloosd met 1 punt verlies voor HVA en Amsterdam Rubber. Voor de staatsobligaties bleef goede belangstelling bestaan. Er gaan geruchten over een verdere discontoverlaging door de Ned. Bank. Dit werd reeds vandaag in de koers ver disconteerd. 5 1/4% obligaties Bank Ned. Gemeen ten werden op 101 Vi (101 3/8) verno men). WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 maart Londen 10.61%—10.62%; N. York 3-78ft—3.76H; Montreal 3.87%—3.87V8; Parys 89-77%— 89.874; Brussel 7.50%—'7.60V8; Frank furt 90.44490.494; Zlirioh 86.564 86.614; Züriöh (vr. fr.) 88.33 4—88 38 4; Stockholm 73.134—'73.184Kopenha gen 54.82—54-87; Oslo 53.044—53.094: Milaan 60.814—60.864; Wenen 14.59% 14.604. Vogeltentoonstelling voor district Rijnstreek? Op initiatief van de heer W. Langen- berg te Boskoop, districtscommissaris van het Nederlands verbond van vogel en volièrehoudersverenigingen is zater dag in hotel Centraal te Alphen een in formele bijeenkomst gehouden inzake de plannen om in januari van het volgend jaar in het district een grote tentoon stelling te houden. Van de elf aangeslo ten afdelingen, t.w. Woerden, Koude kerk, Nieuwkoop, Boskoop, Waddinxveen Roelofarendsveen, Noordwijk, Katwijk, Noordwijkerhout, Leiden en Alphen, bleek de vereniging in Leiden niet ver tegenwoordigd te zijn. De talrijke aan wezigen werden door de heer Langen- berg welkom geheten waarna deze met- een het doel van de bijeenkomst uiteen zette. Hij had zich voorgesteld volgend jaar na de te houden verenigingsten toonstellingen een districtstentoonstel- ling te houden, die dan in een der bij het district aangesloten plaatsen zou kunnen worden gehouden. Over de plaats waar deze expositie gehouden zou wor den is uitvoerig besproken. In de eerste plaats werd gedacht aan Boskoop, als de oudste vereniging; daarnaast is gewe zen op Avifauna en andere grote zalen in het district. De verenigingen zullen deze voorstellen in eigen kring nader be spreken. De kampioenen van deze ten toonstelling zullen mogelijk worden in gezonden naar de bondstentoonstelling. DIVIDEND N.V. ECONOSTO 15 Aan het jaarverslag 1957 van de N.V. Econosto. Bureau voor Economische Stoomproduktie, te Rotterdam, ontle nen wij. dat voorgesteld wordt van het beschikbare saldo ad f. 762.561.93 te be stemmen voor uitkering van een divi dend van 15% op de gewone aandelen en van 5% op de prioriteitsaandelen f. 225.200, voor statutaire winstdelingen f. 136.800. voor toevoeging aan de extra reserte f. 397.400. alsmede voor over brenging naar het nieuwe boekjaar f. 3161.93. Voor de aanleg van de verbindingsweg Krimkade-Vlietwijk zijn nog enkele per celen grond niet in eigendom van de gemeente overgegaan. B. en W. stellen de raad nu voor van de Ver. Kinderzorg te Den Haag aan te kopen enkele ge deelten grond f.2 per vierk. m.) en water (k 5 ct. per vierk m.) en een ge deelte dijkweiland f. 0,80 per vierk. m.). Bovendien zal aan dezelfde vereni- niglng nog tegen zelfde prijs wat grond verkocht worden, 'terwijl van de aange kocht grond, zolang de gemeente die niet nodig heeft, een gedeelte thans als tuingrond in gebruik, van jaar tot jaar verhuurd worden tegen f. 350 per ha. Tenslotte vragen B. en W. een krediet van f. 1000 voor het maken van een afscheiding en drie doorgangshekken. ANTENNEWOUD. B. en W. stellen de raad voor in de 73 in de Vlietwijk te bouwen étage- woningen een centrale ontvanginstalla tie voor radio en televisie te doen plaat sen, om ie voorkomen, dat op deze wo ningen een woud van antennemasten gaat verrijzen. De kosten worden ge raamd op f. 4500, terwijl de exploitatie kosten zijn begroot op f. 5644,11 per jaar. Als iedere woning, onafhankelijk van de vraag of inderdaad van de aansluiting gebruik zal worden gemaakt, haar aan deel in de kosten bijdraagt, zal een extra huur van f0,28 per week berekend moeten worden. VERKEERSVOORSTELLEN. B. en W. doen de raad diverse ver- keersvoorstellen, waarvoor een krediet van f. 2650 nodig is en bovendien aan jaarlijkse kosten f. 160, is begroot voor de elektriciteitsvoorziening van de knipperbollen. Een stopverbod wordt voorgesteld voor een gedeelte van de Hyacinthstraat aan de even zijde, de Kon. Wilhelminalaan aan de oneven zijde, de Prins Maurits- laan, Frederik Hendriklaan en Prinses Irenelaan aan één zijde, steeds wisse lend per week op maandag om 13 uur. Een wachtverbod zal moeten komen in de Prinses Marijkelaan aan de even zijde. B. en W. wensen tegenover de Elst laan een voetgangersoversteekDlaats te maken. Zij stellen voor in de Donklaan één richtingsverkeer in te voeren voor ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. KLEUTERSCHOLEN Het bestuur van de Vereniging Neu trale Kleuterschool te Voorschoten ver zoekt een krediet van f4025.voor dp aanschaffing van meubeltjes en kasten. B. en W. stellen de raad voor het ge vraagde krediet te verlenen. De Hervormde Kleuterschool in de Schoolstraat vraagt medewerking tot uitbreiding van de speelplaats. Het komt erop neer. dat de huidige speel plaats verder betegeld zal worden en dat de uitbreiding in de richting van de Kon. Julianalaan voorzien zal wor den van een grasmat en een heester- beplanting. De rest van deze grond zal bestemd worden voor schooltuintjes van de Herv. Lagere School. DRINKWATER In de raad van Voorschoten is reeds dikwijls gesproken over die percelen in de gemeente, die nog niet aan een drinkwaterleiding zijn aangesloten. B. en W. hebben de raad nu een uit voerig rapport toegezonden, waarin zij. deze zgn. onrendabele aansluitingen be spreken. Zij komen tot de conclusie, dat aansluiting van deze 42 percelen aan de waterleiding, hetzij aan het buizennet van de N V. Leidsche Duinwater Maat schappij, hetzij aan het buizennet van de N.V. Tien Gemeenten een totaal be drag van f 170.C00 zal vergen B. en W. menen, dat de bijdrage van de gemeente in deze kosten geraamd kan worden op 50%, maar het zal niet mogelijk zijn. dit bedrag ten laste van de gewone dienst te laten vallen, daar nu reeds de begroting niet sluitend te maken was. Zij menen, dat in dat ge val een ter dekking van deze uitgaven noodzakelijke tariefsverhoging, die on geveer 6 zal zijn. verantwoord is. B. en W. vragen de raad nu een prin cipiële uitspraak, om daarna met de eigenaren van de betrokken percelen contact op te nemen en te zien of rea lisering mogelijk is. GASHOUDERS B. en W. vragen de raad een krediet van f 1400.om te komen tot voorbe reiding van de erhoging van de gasber- gingscapaciteit. Nu bergen de beide ho- gedruk-gashouders en de oude gashou der 3000m3, terwijl in 1957 het maxi male dagverbruik reeds 8040 m3 be droeg. Contractueel is de gemeente ver plicht 60% van het dagverbruik te kunnen bergen. Uitbreiding tot 5000 m3. door het bouwen van twee hogedruk- houders zal wel noodzakelijk zijn. Op verzoek van het college van B. en W. heeft het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening een onderzoek inge steld naar de aard van het drinkwater, waarbij geconcludeerd werd, dat het ge wenst was door het invoeren van zgn. droogfilters het water beter te ontijze- ren. te nitrificeren en met voldoende zuurstof te beladen. De totale kosten worden geraamd op ongeveer f 105.000.terwijl voor de voorbereiding f 14.000.nodig wordt ge acht. De kosten van het onderzoek naar een eventueel toe te passen ontkleu ringsmethode. worden geraamd op f2000.— f3000.—. B. en W. vragen de raad nu f17000.- te voteren voor de betreffende voorbe reiding en het onderzoek. Beurs van Amsterdam Maandag 24 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl.314 81 Ned. '47 314 (3) 90'/s »1% Ned. '51 314 91% 9214B Ned '53 (314) 9114 91H Ned '56 314 91V, 9114 Ned '48 3'/, 8414 84% Ned. '54 314 85 86 Ned '55 I 314 86'4 86% Ned. '55 II 314 88% 8814 Ned. '37 3 8614 86% Ned. W.B. lening 6% 107 107% Dollarlng '47 3 89 8914 Investeringscert. 3 93 A 93 1 Ned 62-64 3 92fJ 93TV Cert. NWS 61% 61% Indie '37 A 3 8814 89% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 24% 24 Nat. Handelsbank ..74 73 Ned. Handelmij 149 149% Amst. Rubber 50% 49% Deli My .en (Ver.) 65 64 H.V.A 88 85% Java Cult29% 28 Senembah 56 56 Vorstenlanden11% 10% A.K.U 153% 154% Berkel's Patent (v.) 189 189% Calvé Delft cert 299% 299% Kon Pap v Gelder 177 178 Hoogovens cert 288 288 Miilleren Co N8 324 322% Ned. Kabelfabr 222 223 Philips 264% 264% Philips pref 151V4 152 Unilever 334% 343 Wilton Feyenoord 203% 205 Biliton 2de r 171 74 Dordtse Olie gew 644 650% Kon Petr (f 20.— 153.40 155.20 idem (50 f 20.— 153.20 155.40 Holl Amer lijn 13034, 13314 Java China Paket {26% 124 g'sH. 169 108,50 Ned Stoom» M« 12e,/S 1251,4 Kon Paket Mij 11534 112% Stoomvaart Mij Ned 14714 14s' Nievelt Goudr eert 148% 147% v Ommeren cert 203 203' Kon Rott Lloyd 132% 130 Ned Scheepv Unle 122% l*'0% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 91% 92 Den Haag 1937 1 3.. 83 Leiden 1947 90 I R'dam '37 I-m 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93 98% Premieleningen A'dam '53 3 99 98% A'dam '51 2% 87% 87% A "dam '56 I 2% 85 84% A'dam '56 II 2% 95 95% Eindhoven '54 2% 81 80% Enschede'54 2% 83% 82% Den Haag '52 I 2% 91 90% Idem II 2% 94% 95 R'dam '52 12% 91% 92 Idem II 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 88% 90% NIET-ACTIVE 4ANDELEN Bank- en CredietinsteUingen* Amst. Bank 197 198 H.B.U. cert185% 185% Rott. Bank 168% 170 Twentsche Bank152 152 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 218L 216L Borneo Sum H Mij 39% Ned G en Sp fabr 166166B Kon Ned Grofsm 93 92 Internatio 541^ 64 Rott Droogdok Mij 471 475 Tieleman en Dros 03/. 9% Ned. My Walv.vrt. 733/* 7$ Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R. 24ft Intern Nickel 75% Anaconda 46% Bethlehem Steel 39%. Cities Service 48% Genera] Motors 34ft Kennecott 87 Republic Steel 42% Shell Oil 67y4 Union Pacific 26% Un States Steel 59% 8% 24% 76% 48 39% 49%exd. 35% 90 42% 67% 26} I 59 ft Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 21/3 Edeimet Kon AA 46 Pref wa idem 55%GB Electrolas B 322B Holl Constructie 360 Ing our v Bouwnyv 133GB 133% Int Kunststof! Ind 30% 30 Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab '53 149% 148L 397B 393 Ver Touwfa brieken 154% 154% Wernlnk's Betonm 79 76% Van wyk Textiel 66% 66%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4