£ltsr Friese boeken-expositie in Leiden TOUMNGCAR(S) Toonbeeld van culturele arbeid ener kleine volksgemeenschap WACHT NIET TE LANG Adjunct-directeur R. Riesling zilveren jubilaris bij Sikkens 97ste jaargang Maandag 24 maart 195S Tweede blad no. 29399 Dieven op pad Oud-lector R. A. Kern overleden De Fryske Akademy, de bloeiende wetenschappelijke instelling te Leeuwarden, met haar honderden over het gehele lang verspreide leden en donateurs, die intensieve bemoeienis heeft met welhaast alle verschijningsvormen der Friese cultuur, gaat elk jaar een Akademy-dag buiten Friesland houden. Leiden heeft daarvan de primeur. Deze zal plaats vinden op 29 maart in de Leidse Universiteit, waar prof. dr. J. P. Bakker van Amsterdam en mr. dr. K. de Vries te Leiden ieder een wetenschappelijk onderwerp zullen behandelen. Op de avond van die dag is een grote vergadering belegd in „Den Burcht" voor alle Friezen en belangstellenden in de Friese litteratuur. den nemen aan het Akademy-werk deel zeer veel „sneupers", toegewijde vorsers zonder speciale opleiding, die vooral ook in detailstudie, dikwijls met onblusbare speurzin, aan de Akademy onschatbare diensten bewijzen. Ter inleiding van deze Akademy-dag is in de Tijdschriftenzaal der Universi teitsbibliotheek een tentoonstelling in gericht van boeken, die in de laatste twintig jaar d.i. sedert de oprichting der Fryske Akademy in het Fries en over Friesland zijn verschenen. De tentoonstelling werd zaterdagmid dag in de expositiezaal geopend en zal tot 2 april duren. Als gastheer heette dr. A. Kessen, directeur-bibliothecaris der Rijksuni versiteit een groot aantal genodigden welkom. Onder hen bevonden zich mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin Zuid-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator, prof. dr. S. E. de Jongh, rector magnificus, mr. dr. N. F. Hofstee, secretaris van cu ratoren der universiteit, dr. T. P. Se- vensrna. oud-bifoliotheeicaris der Uni versiteitsbibliotheek, dr. S. Douma, bibliothecaris der Provinciale bibliotheek te Leeuwarden, mevr. mr. A. A. Vonde ling-van 't Hoff. bestuurslid en dr. W. Kok, directeur der Fryske Akademy. Dr. Kessen verklaarde met enthou siasme aan de totstandkoming dezer tentoonstelling te hebben medegewerkt, omdat he hem belangwekkend leek op deze wijze een overzicht te geven van de Friese literatuur der laatste twintig j jaren, ook op wetenschappelijk gebied. Wat in Friesland in letterkundig en wetenschappelijk opzicht gepresteerd wordt, ligt hier doorgaans aan de peri pheric der belangstelling, hoewel de be langrijkste uitgaven over Friesland wel in de Universiteitsbibliotheek voor handen zyn. Tijdens de verzorging dezer expositie, waarvoor het materiaal in hoofdzaak door de Provinciale biblio theek te Leeuwarden werd afgestaan, I had spreker zich gerealiseerd, dat de talrijke Frie9e publikatdes een uitge- I strekt terrein bestrijken. Grote werken I uit de wereldliteratuur werden in het - Fries vertaald, zelfs het complete oeuvre van Shakespeare. Het was hem een vreugde voor deze bijzondere collectie de gastheer te mogen zijn. ONTWIKKELING DER FRIESE LITERATUUR Mevr. mr. Vondeling-van t Hoff de echtgenote van de minister gaf ver volgens op charmante wijze een exposé over de ontwikkeling en de betekenis van de Friese literatuur vanaf de vroeg ste tijden. Zij wees op de betekenis der oudste Friese geschriften voor de rechts- listorie en de pholologie, de inspireren de grootheid van de zeventiende eeuwse dichter Gysbert Japicx, de taalbehou- dende functie der schrijvers uit de vo rige eeuw, om vervolgens aandacht te vragen voor de ontplooiing van het let terkundige leven na 1914 het ge- wortejaar der Jongfriese beweging. Sinds dat jaar nam de produktie van ?riese boeken regelmatig toe en wel in iie mate, dat zij na de laatste oorlog elatief die van Hollandse overtrof. Zo verschenen tussen 1945 en 1948 in iet Hollands herdrukken wel, maar ertaalde werken niet meegerekend 34 dichtwerken, 1790 romans ene no- ellen, 324 toneelstukken, 1557 kinder oeken. Het Hollands lezende publiek s ongeveer 34 maal zo talrijk als het 'ries lezende. Niettemin kwamen in lezelfde periode in het Fries 21 verzen- undels, 51 prozawerken, 114 toneelstuk- «n en 59 boeken voor de jeugd uit. Dat dus verhoudingsgewijs 2 Friese boeken egen 1 Hollands. In het Friese culturele leven neemt Fryske Akademy, als centrum van retenschapsbeoefening en stimulerend ireaan. een belangrijke plaats in. Be- lalve tal van wetenschappelijk gevorm- Gebogen over Friese litteratuur. Van links naar rechts: dr. A. Kes- I sen. dr. J. E. baron De Vos van I Steenwijk. de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz en dr. W. Kok. directeur der Fryske Akademy. (Foto L.D./Van Vliet) aan het hoofd prof. dr. J. H. Brouwer, voordien hoogleraar te Groningen en thans nog bijzonder hoogleraar aan de Stedelijke universiteit te Amsterdam. DE OPENING Na deze verhelderende en interessante toespraak ging de Commissaris der Ko ningin, mr. Klaasesz geboren en ge togen Fries, rechtstreekse afstammeling van de bekende volksdichter dr. Eeltje Halbertsma over tot de officiële opening met een rede, waarin hy zijn grote waardering voor het hier getoonde initiatief uitte. Hij zeide lange tjjd de Het Leidse dievengild», is m de afge lopen dagen weer actief geweest. In de nacht van vrijdag op zaterdag is inge broken in een koffietent aan de Rijns- burgersingel. Het hangslot van de toe gangsdeur was verbroken en een bedrag van f 20.werd vermist. Eveneens door verbreking van een hangslot wisten on genode gasten zich in dezelfde nacht toegang te verschaffen tot een opslag plaats van een lompenhandel in de Langestraat .Hier werd een bedrag van f 25.ontvreemd. Tussen zaterdag en zondag is inge broken in een galvanische inrichting in de Van der Werfstraat. De toegangsdeur werd geforceerd. De inbrekers hebben in de kantoorlokalen laden en kasten on derzocht en een brandkast weten te openen. Ontvreemd werden f 120.en twee dozen sigaren. Drie pakjes sigaret ten. twee pakjes shag en f2— werden in de afgelopen nacht gestolen in het gebouw van de Dienst van Sociale Za ken aan het Steenschuur. PRACHTIG INITIATIEF. Zoals bekend werden in 1957 ongeldig verklaard de 8 rittenkaarten op de tra jecten Scheveningen-Voorburg en Hoge Rijndijk Kersenstraat - Oegstgeest. De mogelijkheid bestond voor het publiek om voor de ongebruikte ritten op reeds in hun bezit zijnde kaarten restitutie aan te vragen. Onze stadgenoot, de heer W. Wesselius, conducteur bij de N.Z.H.V.M heeft de reizigers toen verzocht afstand van het recht op restitutie te doen ten behoeve van een goed doel. Op deze wijze heeft hy een tegenwaarde van ongebruikte ritten weten in te zamelen van f. 92,05. Dit bedrag is op zijn verzoek ter be schikking gesteld van het Prinses Bea trix Poliofonds. t Advertentie) Reserveer nu reeds Uw TEL. k 1710—22444 (2 lijnen) Van 1927 tot 1950 in Leiden werkzaam In de ouderdom van 82 jaar is giste ren overleden de heer R. A. Kern, oud-lector van de Leidse Universiteit in het Soendanees, die als lector werk zaam was van 1927 tot 1942 en na de oorlog van 1945 tot 1950 als docent. Rudolf Aernoud Kern is Leidenaar van geboorte, een zoon van de Leidse hoogleraar in het Javaans aan de Leidse Universiteit Pj. H. C. Kern. Hü volgde het middelbaar onderwijs aan de H BS. te Leiden en studeerde ver volgens te Delft voor Indisch ambtenaar, voor welke studie in Leiden in die jaren nog geen gelegenheid bestond. Dertig jaar lang vertoefde hij vervolgens als ambtenaar in het voormalig Ned. Oost Indië. waar hij vele functies bekleedde. In 1914 werd hij benoemd tot assistent resident van Modjokerto en in 1920 adviseur voor inlandse zaken van de gouverneur-generaal van Limburg Sti- rum. Zijn Indische loopbaan kwam ten einde, toen hij in 1926 benoemd werd tot lector in de Soendanese taal aan de Leidse Universiteit, welk ambt hij 1 juli 1927 aanvaardde. Behalve in de Soendanese taal gaf hü ook colleges in Makassaars en Boeginees en over de Islam in Indonesië. De heer Kern had een vruchtbare en gezaghebbende pen. Vele boeken en tijd schriftartikelen verschenen van zijn hand, o.m. „Javaanse rechtsbedeling". „Het Lêmës in het Soendaneesch", „Catalogus der Boegineesche I La Galigo handschriften in de Rijksuniversiteits bibliotheek te Leiden en elders" en „De Islam in Indonesië". Nadat hij in 1942 met emeritaat was 1 gegaan, trad hü van 1945 tot 1950 nog op als docent aan de Leidse Universiteit. Ook nadien echter heeft hij zyn weten schappelijke arbeid voortgezet, oa. met I de samenstelling van een nog niet uit- I gegeven Soendanees woordenboek. S fi? I nnmerkelijke ontwikkeling der Fri» mi aou gestadig Uit en worden getod door t voldoende te gebben g^lgd. een bekwame wetenschappelijke staf met Met «rwondering nam hij keniis ran Een kwart eeuw geleden trad de heer R. Kiesling als vertegenwoordiger in dienst van de Sikkens Lakfabrieken N.V. Zaterdag vierde hü. als adjunct-direc teur binnenlandse verkoop, zijn zilveren jubileum. In de geheel bezette kantine van de fabriek te Sassenheim is de heer Kiesling, die in Katwijk woont, zaterdag hartelijk gehuldigd door directie, collega's en relaties. Officiële publikaties VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het hoofdstemibureau oor de verkiezing van de leden van de rovinclale Staten in kieskring III (Lei en). brengt ter kennis, dat ln een open- are zitting van dit hoofdstembureau, te ouden op vrijdag 26 maart as., des voor- ilddags 10 uur. ln de koffiekamer (2e erdieping) van het Stadhuis, ten aan- en van iedere lijst zullen worden vast- esteld het aantal stemmen bij de op S maart as. te houden verkiezing van de ;den van de Provinciale Staten op Iedere andldaat uitgebracht, alsmede de som- icn van deze aantallen stemmen, tolden. 24 maart 1958. De voorzitter voornoemd. de hier uitgestalde rijke verzameling van belangrüke publikaties als toonbeeld van de culturele arbeid ener kleine volksgemeenschap. Hij vroeg zich daarbij af of het wel voldoende was deze expositie in deze, z.i. voor dit doel te weinig bezochte zaal te houden en gaf in overweging haar voort te zetten in Den Haag en te Rot terdam en dan op een opvallende plaats. In zijn Westindisohe jaren was hü onmiddellijk geconfronteerd met de pro blemen, dit voortspruiten uit tweetalig heid en de daarmede samenhangende moeilijkheden bij het onderwijs. De overeenkomstige situatie in Friesland heeft geleid tot conctacten tussen Suri naamse en Friese schrijvers, waarvan het voor enkele jaren verschenen Suri- name-nummer van het Friese tijdschrift „De Tsjerne" (De Karn) een interes sant resultaat was. Een gevoel van beschaamdheid kwam over hem als hij bedacht, dat de rand stad Holland ook het platteland van Friesland naar het heet leeg zuigt, alhans mede ontvolkt en dat nu Fries land hier deze bewijzen van zijn gees telijke spankracht komt aanbieden. Daarnaast bekroop hem een gevoel van jaloersheid. Het Provinciale bestuur van Friesland stelde de Gysbert Japicx- prijs en de Dr. J. H. Halbertsma-prys in, ter aanmoediging en onderscheiding van literaire en wetenschappelijke auteurs. De criteria lagen hier voor de hand. Ma-ar welke leidraad zou ge- vologd moeten worden bij het uitreiken van culturele prijzen in Zuid-Holland, waar van een aparte gewestelijke cul tuur niet kan worden gesproken? Met bewondering dacht hü met name aan de veelzüdige arbeid van de Fryske Akademy, de indrukwekkende interes se. die in het speurwerk der „sneupers" tot uiting komt, de spontaniteit waar- I mede de Friese bevolking belangrijke sommen bijeen brengt voor vergroting van het Akademy-gebouw het Cou- lonhüs te Leeuwarden en vooral aan het aantal en de kwaliteit der weten schappelijke teksten, die door bemidde ling van de Akademy worden uitge geven Maar het was bovenal met een gevoel van blüdschap, dat hü deze be- langryke tentoonstelling, waarover onze Friese medewerker nog een beschouwing zal geven, voor geopend verklaarde. Nadat de familie Kiesling was bin nengeleid. sprak de heer L. van der Plas. adjunct-directeur, een begroe tingswoord Hij noemde de jubilaris een sportieve figuur, die te vergelijken is met de leider van een voetbalelftal. Als hij een misstap doet roept iedereen ach en wee. maar als hij een goal maakt ontvangt hij niet de luide ovaties, die de speler in een voetbalwedstrijd krijgt. Daarna was het woord aan de heer A M Mees. directeur van de N V., die er op wees dat de jubilaris op een eenvou dige post is begonnen en thans een grote verantwoordelijkheid draagt. Mede aan hem is het te danken dat de fabrie ken in de afgelopen kwart eeuw zo sterk gegroeid zijn. Een verkoper heeft veel moeilijkheden te overwinnen, en dat is prettig, want zonder moeilijkheden zou het werk dor en saai zijn. Als blijk van de dank der directie bood spreker een enveloppe met inhoud en het gouden Sikkens speldje aan. Ook de heer ir. A. van Driel, eveneens directeur, sprak zijn waardering uit voor het werk van de heer Kiesling. Ook het bedrijf mag men gelukwensen, aldus deze spreker, omdat men een dergelijke werker 25 jaar heeft kunnen vasthou den. H ij bood namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift aan en voorts een tafel kleed. De heer G. J. Kooy, directeur De jubilaris, de heer R. Kiesling (links) wordt gelukgewenst door de heer Van Driel. (Foto L.D./Van Vliet) van de verffabriek „Alpha" te Alphen voerde het woord namens de gehele Sikkens-groep. Hij bood een boekwerk aan. De heer B. Engelenberg sprak namens de officiële verkopers en verkoopkan toren. U zorgt er voor aldus spreker, dat het ook ons goed gaat. al zijn wij het soms aanvankelijk helemaal niet eens met de wijze waarop U dat wil berei ken. Voor mevrouw Kiesling had spre ker een doos bonbons en voor de jubi laris zelf een scheerapparaat en een week-einde koffer. Voorts spraken nog de heren C. Rol namens de onderne mingsraad en dus namens het gehele personeel en de heer C. Littoov namens het persofieel van de verkoopafdeling. Beiden boden geschenken aan. Tenslotte sprak de heer Kiesling een dankwoord, waarin hij vooral de jon geren opwekte zich geheel in te zetten voor de hun opgedragen taak. Wie hard wil werken, kan ook iets bereiken, aldus spreker, die allen dankte voor de pret tige samenwerking en voor de steun in de afgelopen 25 jaar. De tocht van Britse vorstin dooi Leiden Zoals bekend zullen Koningin Juliana en haar gast Koningin Elizabeth II woensdagmorgen op haar tocht van Am sterdam naar Den Haag vanaf de Hoge Ründük de gemeente Leiden passeren. Van politiezijde verzoekt men ons mede te delen, dat honden en katten zoveel mogelük binnen worden gehouden, wan neer de stoet in aantocht is. Voorts worden de bewoners van huizen waar langs de Vorstinnen zullen rijden ver zocht de vlag uit te steken. Het publiek wordt aangeraden om zich op te houden naby de Wilhelminaburg en de aanwij zingen van de politie op te volgen. De auto's zullen hier vaart minderen en in vrij langzaam tempo over de brug rij den. Op de brug zelf wordt echter niemand toegelaten. De stoet wordt tus sen kwart over elf en kwart voor twaalf in Leiden verwacht. Chr. Metaalbedrijfsbond A.L. VERHOOG VOLGT P. BARENDSE ALS VOORZITTER OP In het gebouw voor Chr. Soc. Belan gen werd de jaarvergadering van de afd. Leiden van de Chr. Metaalbedryfsbond gehouden. Na een inleidend woord van de voorziter, de heer P. Barendse, brach ten de secretaris en penningmeester, resp. de heren A. v. d. Velden en W. Breedyk hun jaarverslagen uit. Bü het punt: bestuursverkiezing, deelde de voorzitter mede een herbenoeming niet te aanvaarden. In zyn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer A. L. Ver hoog. Op aandrang van het bestuur stemde de heer Barendse er in toe om voorlopig daarvan nog deel uit te blijven maken. Tot nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer J. Vermeer. T.z.t. zal het bestuur nog worden uitgebreid met een vertegenwoordiger van de beambten- groep. Besloten werd het elfde lustrum van de afdeling op 24 en 25 april feeste- lük te vieren. Namens het bondsbestuur werd de heer Barendse dank gebracht voor het vele werk, dat hü in het belang van de organisatie heeft verzet. Behalve op wetenschappelyk en didac tisch terrein trad de heer Kern ook op verschillende maatschappelijke gebieden op de voorgrond. Jarenlang was hij lid van de gemeentecommissie der Herv. Kerk, terwyl hiji na lange tijd als zodanig werkzaam te zijn geweest, ook tal van jaren deel uitmaakte van het bestuur van het Leids Diaconessenhuis. Voorts was hü geruime tüd bestuurslid van de afdeling Leiden van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. De heer Kern was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal donderdagmiddag om één uur plaats vinden op de begraaf plaats aan de Groenesteeg. Lezers schrijven Waar blijft het Leidse Dierenasiel? In uw Blad van zaterdag jJ. lees ik, dat er in Oegstgeest een dierenasiel is opgericht en dat de besprekingen met de afd. Leiden van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren er niet toe hebben geleid samen een asiel te bou wen. Waarom heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging niet ingegre pen? Nu moet er natuurlijk in Leiden ook een asielkomen. De dierenvrienden schünen niet te weten, wat het exploite ren van een goed asiel kost. Met een goed asiel bedoel ik een asiel waar de dieren tot hun natuurlijke dood kunnen verblyven. Een asiel moet geen handels huis worden. Verkopen van de rashon den en de straathonden afmaken, als er geen tehuis voor te vinden is. Deze die ren kunnen er toch niets aan doen dat lelük zün! Op een schreven van mü. gericht aan een beheerder van een groot asiel in ons land, waarin ik vroeg of de dieren nog worden afgemaakt, kreeg ik als ant woord: „Wü moeten gezonde verkoop bare honden hebben". Aan deze toestanden moet nu eens een einde komen. Een werkelijke dieren vriend zal geen gezond dier afmaken, omdat het dier lelijk is. Kom dierenvrienden laten wü nu eens daadwerkelijk dierenbeschermen en ko men tot het bouwen van één groot asiel en wel in Leiden, natuurlijk aan een trambaan geleden. Nabij de tramhalte Kersenstraat ligt nog een groot terrein. Dit is wel een terrein bestemd voor de industrie, doch het Gemeentebestuur moet maar eens van dit standpunt af stand doen. De jaarlijkse ontvangst aan Hondenbelasting is ook niet onbelangrük. W. F. K. DE KIEVIT. Naschrift van de Redactie. De afdelingen van de Vereniging zün geheel zelfstandig, zodat het hoofdbe stuur niet in kan grijpen in deze kwestie. De financiële band met het hoofdbe stuur is er een van beneden naar boven, en niet omgekeerd. De afdelingen finan cieren hun eigen acties (ook het asiel) en dragen een deel van de contributie af aan het hoofdbestuur. Ook in dit opzicht heeft het H.B. dus geen vinger in de pap. Overigens betreuren ook wy het. dat men niet tot overeenstemming is kunnen komen met Leiden, dat nu een asiel gaat bouwen in Zoeterwoude. Advertentie Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zunrbrand dadelijk. Vele tienduizenden lüders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zyn dan ook een ware uit komst - ook in de hardnekkigste geval len En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zün over het resultaat, ze helpen van 't eerste ogenblik af dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. Het Nieuwe Toneel braelit vlotte opvoering van „Mislukte levens" Dat de toneelvereniging „Het Nieuwe Toneel" niet voor een kleintje vervaard is, bleek zaterdagavond wel tüdens de opvoering van „Mislukte Levens" in de Burchtzaal. „Mislukte Levens" is een moeihjk stuk om te spelen en omdat er veel personen in voorkomen met zeer uiteenlopende karakters was de taak van de regisseur niet gemakkelyk. Bovendien heeft dit toneelspel weinig climax en acties, van daar dat het gesproken woord alle accent krygt. Toch was de keuze van de regisseur J. Sleyser, wat betreft de spelers verant woord. Ook heeft hü nauwkeurig gelet op de vaart van het spel. zodat een vlotte opvoering de aanwezigen van het begin tot het einde wist te boeien. De inhoud van het stuk was even zwaartillend als de titel. Het handelde over het probleem van de ongehuwde moeder. Deze moeder, als dienstmeisje werkzaam in een molenaarsgezin heeft een kind. wiens vader in de loop van het stuk de molenaar zelf blükt te zijn. Het huwelijk van deze molenaar met zün vrouw is geen gelukkig huwelijk. De wrijving wordt nog groter als de zoon het voornemen heeft met het dienst meisje te trouwen. De vader is bang, dat zün daad uit zal komen en doet alle moeite om dit huwe- lük te voorkomen. Zo wordt langzaam het toneelstuk „Mislukte Levens" opgebouwd, een uit zonderlijk stuk. dat niet meer in deze tüd geplaatst kan worden. Toch is „Het Nieuwe Toneel" door deze opvoering, een sportje hoger ge klommen op de wankele ladder van de amateurtoneelwereld. C. Rijsbergen, in zün creaéfo vee molenaar, had zeker niet de gemakke- lükste rol. Hü moest de harde persoon uitbeelden, maar had nogal eens moeite hierin te volharden. Zo was de molenaar in het tweede en derde bedrüf een andere, dan in het be gin. O.i. was de laatste vorm wel de beste. Zün spel met zün vrouw en zoon was zelfs goed te noemen. Mevr. S. Rysbergende Vroede, als vrouw Donk. had ook een aardige rol. Als slachtoffer van het plagen van haar man was zij de tydelijke figuur, maar het dreigde gauw tè zeurderig te worden. Iets meer fut, iets meer persoonlijks was wel welkom geweest. Hun zoon. de heer H. Kuyvenhoven, acteerde zeer gemakkelijk en natuurUjk. waardoor hy het tempo van het stuk goed op wist te voeren. MeJ. R. Vermont was niet erg rolvast en bracht ook iets te veel deemoed in haar spel. De humoristische figuur in dit stuk was de wisselloper J. Sleyser. Hy typeerde de echte dorpse roddel- figuur en was in deze vorm dan ook zeer geestig. De heer B. Steenberg, was absoluut niet te verstaan. Het zou beter zijn, als hü in 't vervolg wat meer naar de zaal sprak. Verdere medewerkenden waren mevr. A. C. Sleyser—Klerk en mej. N. Duffels. Voor de aanvang van het toneelstuk, herdacht de voorzitter Sleyser, in enkele woorden het overlüden van het be stuurslid de heer L. van Es. Na afloop bleef men nog gezellig bü- een. terwül „The O.K. Rythme Stars" oJ.v. F. J. J. Houps voor de imiziek zorgde». Uitdeling van haring NIET ALLEEN IN LEIDEN EEN TRADITIE. Niet alleen Leiden heeft met 3 ok tober een haringtraditie, ook in Faan onder Niekerk (Gr.) kent men sinds eeuwen een dergelyke op histori sche gronden rustende traditie. Deze haring-uitdeling geschiedt omdat in 1476 een zekere Menno Feltema, blijkens een oude oorkonde, aan het St.-Geer- truidsg as thuis te Groningen 16 grazen land te Faan legateerde onder beding, dat jaarlyks een ton haringen aan de armen te Faan moest worden gezonden. Bij wanprestatie mocht de geestelykheid te Faan de helft van het gelegateerde land aantasten, teneinde zich de ton haring te verschaffen. De voogdü van het Gasthuis heeft blykens de oude stukken steeds aan deze verplichting voldaan, met uitzondering van de Franse en de Duitse tüd, toen inplaats van haringen geld werd gezonden. Het Gast huis huisvest nu 35 ouden van dagen. Annex aan de gebouwen is een kerk van de Vrüz. Hervormden. Het Gasthuis werd in 1405 gesticht om onderdak te verlenen aan trekkende pelgrims. Tien jaar later werden ook al armen van de stad toegelaten. In de loop der eeuwen kreeg de voogdü allerlei legaten. Een er van zorgde voor dit oude gebruik, dat uit folkloristische oogmerk zorgvuldig in ere wordt gehouden. Zaterdag zün de voogden van het Gasthuis weer met een vat haringen na^r Faan getrokken. De ton met ha ringen werd gerold naar het huisje naast de kerk, waar de oud-ouderling K. Kronenburg de uitreiking leidde. Hü heeft deze plechtigheid al 42 jaar mee gemaakt en kweet zich ook nu uitste kend van zün taak. De uitreiking was afgekondigd vanaf de preekstoel in het oude kerkje te Niekerk en daarenboven in het dorp aangeplakt. Er meldden zich 130 afnemers-gezinnen. Voor elk gezinslid was er een tweetal haringen. De afnemers waren allen mensen, die een haring niet versmaadden en het leuk vonden, dat een oude traditie in ere bleef. Jeugd van „Prediker" vierde vrolijk feest Teneinde meerdere jongens en meisjes kennis te laten maken met haar werk, organiseerde de Stichting .Prediker" zaterdag een propaganda feestavond. Ook enkele ouders gaven op deze ge zellige avond blük van hun belangstel ling. De heer H. A. Korswagen opende de bijeenkomst op de gebruikelyke wyze. Daarna zette hü in het kort uiteen waar het bij .Prediker" voornamelyk om gaat, nl. het brengen van een verantwoorde ontspanning, welke is afgesteld op de naam van de vereniging „En gedenkt aan uwen Schepper in de dagen uwer Jonge lingschap". De heer Korswagen sprak de wens uit, dat de verschillende afde lingen zich zullen uitbreiden en dat de vriendschapsbanden verstevigd worden. Woord en daad waren vervolgens aan de jongelui. De meisjes van de Zondags school zongen een aantal versjes en Hans v. d. Kwaak declameerde. En band bracht wat vrolüke muziek in Dixieland- stül ten gehore. Tevoren had de meis jesclub enkele boerendansjes uitgevoerd en de Jongellngsvereniging een schetsje gespeeld. Na de pauze voerden meisjes èn jongens een toneelstukje op. Kortom er was van alles wat Veel te vlug naar de zin van de jongelui was deze genoeg- lyke avond afgelopen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3