Radio Medan meldt 1111 successen, Min|stey Sunrhoff: o.a. de bezetting van Prapat Brits Koninklijk Paar uit Londen vertrokken WEERBERICHT Opstandelingen bijPakan Baroe op de vlucht geslagen H. Walenkamp Zn Salarissen van K.L.M.-vliegers 5% ten achter" Filmproducent Mike Todd hij een vliegtuigongeluk omgekomen Sterk verzet in West-Duitsland tegen aanvaarding atoomwapens 97ste jaargang MAANDAG 24 MAART 1958 No. 29399 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J, W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 knlniuccmi I7üll Het Indonesische leger heeft volgens Radio-Medan bekend gemaakt, dat drie plaatsen in het oostelijk deel van Midden-Sumatra zijn heroverd. Het zijn Kambiri, Airmolek en het vliegveld bij Lapoera. Ook hebben de troepen der centrale regering volgens Radio-Medan Prapat aan het Tobameer bezet. Volgens Radio-Medan is Kambiri de belangrijkste plaats, omdat zich hier olieinstallaties van de Caltex bevinden. Volgens het te Singapore opgevangen bericht van de zender te Medan is de bezetting van Prapat niet gepaard gegaan met hevige gevechten. De troepen van de opstandelingen, die onder leiding stond van kapitein Siti Johan, hebben zonder strijd te leveren de vlucht genomen met achterlating van talrijke voertuigen, o.a. enkele pantser wagens. In het gehele gebied van Prapat zijn thans zuiveringsacties aan de gang. Tenslotte meldt Radio-Medan, dat ongeveer 40 buitenlanders die zich te Prapat bevonden, zijn overgebracht naar Siantar, ongeveer 130 kilometer verder naar het noorden. Lirik Rangat bezet Het legerhoofdkwartier te Djakarta meldde voorts dat commandotroepen het oliegebied van Lirik-Rengat, 130 km ten oosten van Pakan Baroe, heb ben bezet. Pogingen van de opstande lingen om de taktiek van „de ver schroeide aarde" toe te passen, voor dat zij zich terugtrokken, waren door de regeringstroepen verijdeld. Deze troepen hadden geen verliezen gele den. In het gebied bevinden zich be langrijke installaties van de „Vacuum Standard". Volgens het legerhoofdkwartier is vrijdag j.I. het verkeer op de rivier de Siak heropend. Volgens Radio-Medan zijn de op standige troepen in het gebied van Pakan Baroe op de vlucht geslagen. Zij zouden hevig worden gebombar deerd. Radio-Medan deelde voorts mede, dat volgens een verklaring van de mi litaire commandant van Atjeh, over ste Gahoeroe, er in dit gebied geen opstandelingen zijn en dat zijn terri toir niet zou worden gebruikt als basis j voor een aanval tegen de Indonesische I regering. Beschieting van Bandoeng? Volgens een bericht van Radio-Padang hebben twee vliegtuigen der opstan delingen een aanval gedaan op Ban doeng. Zulks wordt echter door de Centrale regering tegengesproken. Geheime zender op Sumatra? De tegenregering heeft president Soe- karno er van beschuldigd een geheime zender te hebben opgesteld in de bossen van Sumatra. Volgens Radio-Padang verspreidt deze zender, „Radio-Andalas" genaamd, valse berichten. Korvet gezonken Volgens een bericht van Radio-Padang van zaterdagavond is een korvet van de Centrale regering in de Indische Oceaan gezonken tengevolge van beschadigingen, veroorzaakt door een beschieting door kustbatterijen van de tegenregering. Na dat het korvet door een ander korvet, de Radjawali, van Padang was wegge sleept, is het vergaan nabij het eiland Nias, ongeveer 400 km ten noorden van Padang. Het was op 12 maart door scho ten van de kustbatterijen getroffen en kreeg steeds meer slagzij tot het zonk. Russische interventie De Russische ambassadeur in Djakarta Zjoekof, heeft zaterdag de door de Indo nesische regering aangekochte tien Rus sische schepen, formeel overgedragen aan de minister van Scheepvaart, Nazir. In een toespraak bij deze overdracht, zeide de ambassadeur „dat de Russi sche bemanningsleden de Indonesi sche bemanningen zullen bijstaan met de navigatie en het onderhoud der schepen". (Dit betekent in feite inter ventie. Red. L.D.) Deze overdracht vormt de eerste fase in de verwezenlijking van de economische Advertentie R.S. Stokvis rijwielen HAARLEMMERSTR. 1 en technische samenwerking tussen In donesia en de Sovjet-unie, merkte de ambassadeur op. Kranten verboden Op last van de militaire gezagvoerder van Djakarta is aan de socialistische „Pedoman", het grootste Indonesische dagblad, een verschijningsverbod opge legd. Volgens een woordvoerder van het plaatselijk militair commando, is dit ge schied „in het belang van de openbare rust en orde". „Pedoman" had in een hoofdartikel twijfel uitgesproken of de Russische schepen, die in Tandjong Priok zijn aan gekomen, wel zo leeg waren als was be weerd. Notosoelardjo, de hoofdredacteur van het linkse dagblad „Pemoeda" is op last van de militaire gezaghebber van Dja karta aangehouden. Hij zal worden ver hoord in verband met door het blad ge publiceerde berichten. Het linkse zondagsblad „Bintang Minggoe" meldde zaterdag, dat kolonel A. Kawilarang, militaire attaché aan de Indonesische ambassade te Wash ington, oneervol ontslag heeft gekre gen, omdat hij zijn standplaats heeft verlaten zonder voorkennis of toestem ming van het hoofdkwartier van het Indonesische leger. Naar het weekblad verder meldt, zou Kawilarang thans te Singapore zijn, op weg naar Noord Sumatra, waar hy het commando op zich zou nemen van de opstandige troepen onder majoor Nangolan. De „Bintang Minggoe" is hierop verboden. w STRIJD IN NOORD SUMATRA Minister Suurhoff is tot de con clusie gekomen, dat het reële in- komstenpeil van de vliegers van de K.L.M. in 1956, inclusief de ver hoging van april, hoogstens onge veer 5 procent bij het „Westeuro- pese peil" ten achter bleef. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft dit oordeel uitgesproken in een brief aan de Vereniging van K.L.M.-vliegers en aan de K.L.M. International Pilots Association. Persoonlijk acht de minister een andere, uit het beschikbare materiaal te trekken, conclusie van m°er belang, n.l. dat 1915 vliegers bij vier maat schappijen een lager en 654 vliegers van twee maatschappijen een hoger reëel inkomen genoten dan de vliegers van de K.LM., omdat het werken met een gemiddeld Europees salarispeil, gezien de zeer grote verschillen, weinig zegt. Het oordeel van de minister, dat thans ter kennis van de pilotenver enigingen is gebracht, is door deze verenigingen en door de directie van de K.L.M. bü voorbaat als een eind oordeel aanvaard. Beide partijen heb ben op zich genomen de besprekingen over de salarissen en de verdere ar beidsvoorwaarden van de vliegers op grondslag van dit oordeel voor te zetten. Zijn echtgenote Elizabeth Taylor had door verkoudheid van de reis afgezien De bekende Amerikaanse filmproducent Mike Todd (De reis om de wereld in tachtig dagen, filmversie van het boek van Jules Veme) is zaterdag als inzit tende van een particulier vliegtuig verongelukt. Het toestel stortte, toen het onderweg was van Burbank in Californië naar Tulsa in Oklahoma, ten zuid westen van Grants in de staat Mexico neer en verbrandde. Er bevonden zich vier personen aan boord, onder wie ook de scenarioschrijver Art Cohen. Alle inzittenden kwamen om het leven; identificatie was tengevolge van de verbran ding niet direct mogelijk. Mike Todds echtgenote, de filmster Elizabeth Taylor, vernam het slechte nieuws in haar huis in Hollywood en kreeg een zenuwtoeval. Zjj zou met haar man meegereisd zijn als ze niet verkouden was geweest. Kort voor het ongeluk had de piloot nog ijsafzetting gemeld. Het toestel kwam neer in een bebost heuvelachtig gebied, waar op dat ogenblik een dikke mist heerste. Grote hongersnood in Nepal en India Volgens oud-premier Tanka Prasad Asjarva van Nepal dreigen in het gebied van Katmandoe honderdduizend men sen van honger om te komen. De voed selschaarste is het gevolg van mis oogsten. De ziekte var, Prins Bernhard De griep, waaraan Prins Bernhard leed, is thans in zover overwonnen, dat de behandelende geneesheren de Prins hebben toegestaan vandaag deel te ne men aan de lunch ten paleize ter gele genheid van het afscheid van de Ita liaanse ambassadeur. Vandaag zullen de behandelende ge neesheren nader bepalen, aan welke ge deelten van het programma voor het Staatsbezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip door Prins Bernhard zal kunnen worden deelgenomen. (Advertentie) Diner ter ere van „showman van het jaar" afgelast Mike Todd nad zich een fabelachtig fortuin verworven. Hij kreeg vooral be- kendhe'd door zijn invoeren voor cine- Todd met „Liz" Taylor". Het echtpaar had drie kinderen, van wie twee uit een vroeger huwelijk - an Elizabeth. Todds zoon uit een vroeger huwelijk had zijn vader van het vliegveld komen halen. Gisteravond zou er in New Work een diner voor twaalfhonderd gasten zijn geweest, waar Todd als „showman van het jaar" zou zijn gehuldigd. Minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot matige zuidoostelijke wind Vannacht minder vorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 MAART Zon op: 6.33 uur: onder: 19.00 uur. Maan op: 8.42 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 uur en 18.23 uur. Laagwater te 1.50 uur en 14.14 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. I rama en het Todd-AO-grootdoeksysteem. In de laatste tijd was zijn naam her haaldelijk genoemd door zijn verfilming van het hierboven genoemd boek van Jules Verne en verder door de feesten, die hij voor de première van die film liet geven. Kortgeleden had het echt paar nog een vliegtocht naar Moskou gemaakt. Ruim een jaar geleden huwde Tuinbouwtentoonstelling 1960 te Rotterdam Rotterdam gaat zich opmaken voor de „Internationale tuinbouwtentoonstelling 1960", die een even grote oppervlakte zal beslaan als de energie-manifestatie ,JE 55". Dit nieuwe evenement zal van de gemeente Rotterdam een uitgave vergen van rond drie miljoen gulden, t.w. een een miljoen werkkapitaal, f. 1,300.000 voor aanleg en verbetering van plant soenen en f700.000 wegens de medewer king, die van enkele gemeentelijke dien sten en bedrijven zal worden gevraagd. Demonstratieve vergadering in Frankfort (Van onze correspondent in West-Duitsland) Een algemene staking dreigt zowat alle raderen van het openbare leven in de Westduit e Bondsrepubliek stil te zetten, wanneer Bondskanselier Adenauer, zijn regering en zijn grote regeringspartij de pogingen liet opgeven de Westduitse strijdkrachten van atoomwapens te voorzien. Op een reusachtige bijeenkomst, die onder het motto „Strijd tegen de atoomdood" in de enorme congreshal en gelijk tijdig in twee andere gebouwen van het tentoonstellingsterrein in Frankfort aan de Main werd gehouden, kwamen telkens weer spreekkoren luid met de eis „Generalstreich" (algemene staking) voor de dag. Circa 10.000 personen namen aan deze demonstratie tegen de atoombewapening deel. Deze eis werd nog onder streept door de herhaalde uitroep: ..Willi Richter, handele". Willi Richter is de voorzitter van de DGIï (Deutsche Gewerkschafts Bund), de overkoepelende or ganisatie van 16 vakverbonden, waarbij over de 6 miljoen werknemers uit heel de Bondsrepubliek zijn aangesloten. Dezer dagen ontmoeting van DGB-leiders met Adenauer Willi Richter zelf. de voorzitter van de socialistische partij Erich Ollenhauer. de schrijvers Stefan Andres en Robert Jungk. en de protestantse theoloog prof. Vogel, die deel uitmaakt van de synode van de Evangelisch-Lutherse kerk in Duitsland, behoorden tot de sprekers, die het volk bij deze bijeenkomst op het hart drukten alles te doen om te ver hinderen, dat West-Dultsland in de kring van de met atoomwapens uitge ruste mogendheden wordt opgenomen. Robert Jungk vertelde zijn toehoor ders op aangrijpende wijze over zijn be zoeken aan Hirosjima en zei. dat er te genwoordig altijd nog tienduizenden mensen onder de gevolgen van het eerste gebruikmaken van de atoombom in 1945 hebben te lijden. Prof. Vogel meende, dat de protestantse kerk en het leger niet meer met elkaar konden samenwer ken, wanneer het tot een uitrusting van de strijdkrachten met atoomwapens zou komen. De beslissing over deze kwestie kon - zo meende hij, niet aan de pre dikanten afzonderlijk worden overgela ten. De kerk in haar geheel mocht dit vraagstuk niet uit de weg gaan. Prof. Vogel voorspelde een strijdvaardige houding van de Evangelische kerk, die aan de bebeurtenissen uit de nazi tijd zou herinneren. Willi Richter verklaarde na afloop van de bijeenkomst, dat dezer dagen een ontmoeting tussen enkele vooraanstaan de functionarissen van de DGB met bondskanselier Adenauer zal plaats heb ben. „Wij zullen daarbij zeer ernstige woorden met elkaar moeten wisselen. Over de kwestie van de atoombewape ning zijn wij het in het bestuur van de DGB volkomen met elkaar eens. ook met degenen die tot de CDU behoren". De betoging in Frankfort aan de Main luidde een heftige actie in. die deze week in heel de Bondsrepubliek wordt gevoerd. Feestelijk uitgeleide gedaan Nederlandse versieringen herinneren Britse hoofdstad tijdens kroningsfeesten O Slot pag. 2 Engeland kreeg vandaag een voorproefje van de koninklijke reis naar Nederland. Vanochtend reeds verlieten Koningin Elizabeth II en Prins Philip met de koninklijke trein Liverpool Street Station in) Londen. Voordat het koninklijke paar zich vanavond om half zeven in Harwich inscheept aan boord van de.. Britannia", maakte het een tocht van tachtig kilometer door het graafschap Essex. Met de trein werd gereisd naar de stad Chelmsford, waar Koningin Eli zabeth en haar gemaal officieel in het stadhuis werden ontvangen en hun door het gemeentebestuur een lunch werd aangeboden. Per auto vervolgden zjj hun tocht naar Colchester, waar eveneens een officiële ontvangst plaats vond. Ten slotte reisden zij naar Harwich voor eenzelfde plechtigheid. De burgemees ters wensten het koninklijk paar een goede overtocht toe, een wens welke verre van overbodig was, gezien de scherpe koude en de stormachtige wind. Wanneer het koninklijke paar vrijdag uit Nederland naar Engeland terug keert, zal het feestelijk worden ontvan gen, eerst in Dover en daarna in Folkestone. De Engelse bladen geven beschrijvin gen van de voorbereidingen in Neder land en de BBC vergastte de luisteraars gisteren op een belangwekkende repor tage over Amsterdam. Den Haag en Rotterdam De drie steden met hun overvloed van Engelse vlaggen en af beeldingen van de Britse koninklijke familie doen de Engelsen sterk herinne ren aan Londen ten tijde van de kro ningsfeesten. Grote belangstelling De Britse belangstelling voor het be zoek is niet alleen groot als gevolg van de buitengewoon hartelijke gevoelens van het Engelse volk voor het Neder landse, maar ook wegens het feit dat de enige twee regende Koninginnen elkaar Zondagsdienst voor post (Van onze Haagse redactie) De postdienst zal op Koninginnedag als gewoonlijk de diensten uitvoeren als op de zondagen. Er zijn op die dag geen postbestellingen. Ook voor de posttrei nen geldt op die dag de zondagsdienst. In de nacht ervoor en ln de nacht volgend op de 30ste april zullen de nachtposttreinen niet rijden. Koningin Elizabeth van Engeland, die morgenochtend in ons land ar riveert voor een driedaags bezoek, inspecteerde zaterdag haar lijf wacht. the Yeomen of the Guard, in de tuin van Buckingham Palace. De Koningin in gesprek met een van de lijzige leden van het korps. voor het eerst officieel ontmoeten en dat beide vorstelijke paren tot eenzelfde jonge generatie behoren. Prins Bernhard en Prins Philip hebben in vele opzich ten een gelijkgerichte belangstelling, waarbij wetenschap* industrie, sport en luchtvaart in het middelpunt staan. Toer. Koningin Juliana in 1950 haar staatobezoek aan Engeland bracht, was Koning George VI haar gastheer. Overi gens wordt in Londen nog opgemerkt, dat het bezoek een symbool is van een vriendschap, welke de officiële en for mele kant verre te boven gaat. Bijzonderheden in bladen Een correspondent van de Sunday Express meldt uit Amsterdam.dat de chef-kok van het koninklijke paleis met een chronometer in de hand een gene rale repetitie heeft gehouden voor het staatsbanket. Hij stelde een diner samen dat gelijk is aan hetwelk aanstaande dinsdag de koninklijke gasten zal wor den aangeboden In verband met de vlotte afwerking van het programma is voor elk van de vijf gangen, waaruit het banket zal bestaan, een kwartier uitge trokken. Volgens de correspondent heb ben de chef-kok en zijn assistenten zes weken lang de diverse schotels voorbe reid, welke door Koningin Juliana wer den uitgekozen. Steeds weer hebben de 52 lakeien ge oefend met borden en schalen van het zelfde gewicht als de 800 zilveren scho tels, waarop het banket zal worden opgediend. Steeds weer hebben zij onder leiding van det met zijn chronometer gewapende chef de 42 treden beklommen van de trap tussen de paleiskeuken en de dinerzaal. Met lege borden werd de denkbeeldige maaltijd opgediend, waar bij scherp op de hiervoor nodige tijd werd gelet. Een van de lakeien verklaar de dat het opdienen van dit banket het personeel meer energie zal kosten dan een wandeling van zestig kilometer. In de wijnkelders werden 50 flessen champagne, 36 flessen rode en 24 flessen witte wijn voor de 212 gasten uitgezocht. Een gewicht van zeven ton aan zilver, glaswerk porselein en tafellinnen werd naar Amsterdam overgebracht. Wanneer Prins Philip woensdag een bezoek brengt aan de Jaarbeurs, zal hem als geschenk voor Prins Charles een model worden aangeboden van een typisch Nederlands draaiorgel, dat Engelse melodieën speelt. Volgens de Engelse bladen geeft Nederland vijf miljoen gulden uit aan het staats bezoek.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1