Verwachtingen 1958 Planbureau Radio Padang meldt verovering van Siantar door opslandigen Simbolon zal persoonlijk operaties leiden w Wanneer bent u een ander mens? In scliroot-zwendclzaak twee jaar geëist tegen referendaris 97ste jaargang Vrijdag 21 maart 1958 Derde blad no. 29397 "Th T Tl van de verwachte, aanzienlijke afneming rrii&vprlamne pjv muirlpr ivprk van het beroep van het bedrijfsleven oP lltl fHlC» 'Vt/I •t/j de gespaarde gelden van levensverzeke- Sterke daling van (le investeringen (Van onze parlementaire redacteur) Het Centraal Planbureau, dat als basis voor het regeringsbeleid ieder jaar een verwachting opstelt van de economische ontwikkeling in de naaste toekomst, voorziet in 1958, in vergelijking met vorig jaar, een vermindering van de bedrij vigheid (een procent), lagere produktie en daling van het nationale inkomen (beide bijna 2 procent), een geringe prijsverlaging, vermindering van de inves teringen met in totaal 2000 miljoen gulden, een en ander met als gevolg een omvang van de werkloosheid zoals thans of iets groter (aan het eind van het jaar 120.000 a 140.000 werklozen), maar ook met het gevolg dat door verkleining van de invoer en een geschatte stijging van de export met 3 de betalingsbalans ten opzichte van het buitenland over 1958 een overschot zal vertonen van 900 miljoen gulden, waarvan echter 560 miljoen nodig is voor aflossing van in 1956 en 1957 ontstane buitenlandse schuld. De deviezenvoorraad zal door verdere kapitaalexport met 150 miljoen of meer afnemen. Nog optimistisch Bovenstaande gegevens waren de re gering reeds bekend toen zij eind fe bruari de maatregelen afkondigde ter bestrijding van de werkloosheid. In zo verre is het weinig opwekkende beeld niet nieuw. De ervaringen van februari hebben inmid dels geleerd dat het Cen traal Planbureau met zijn verwachtin gen. waarvoor de berekeningen op 14 december j.l. werden afgesloten in sommige opzichten nog aan de opti mistische kant is geweest. In de economische ontwikkeling zit de dreiging van belastingverhoging. De ex tra uitgaven voor de werkverruiming zullen ongeveer 150 miljoen bedragen. Hel1 benzinebronnetje in Papendrecht opgedroogd Het raadsel van het benzinebronnetje onder de woning Bosch 68 te Papen drecht is nog niet opgelost. Men weet althans nog niet waar de benzine van daan gekomen is. maar het onderzoek, dat men ernaar ingesteld heeft, is in zoverre gevorderd, dat gevoeglijk aange nomen kan worden, dat er ergens in de nabijheid een groot vat of een tank in de grond zit. waarin op een gegeven ogenblik lekkage is ontstaan. Omtrent de plaats tast men nog volkomen in het duister, men weet ook geen verklaring voor de aanwezigheid er van. Nam men aanvankelijk aan. dat er een mengsel van olie en benzine uit de grond bor relde. nu weet men als resultaat van een onderzoek, dat de experts van de Ned. Aardolie Maatschappij hebben inge steld. dat het geen mengsel is en ook geen aardolie, maar zuivere benzine. Gisteren meende men te constateren, dat het bronnetje spoedig uitgeput zou raken en inderdaad, in de loop van de dag hield het stroompje benzine, dat tot dusver gestadig opgeborreld was. op. De mannen van de dienst voor gemeente werken gaan desondanks verder met hun onderzoek. Him opdracht is te weten te komen wat er nu eigenlijk precies aan de hand is geweest. Kinderpostzegelactie bracht bijna 2 miljoen op De netto opbrengst van de Kinder postzegelactie 1957 bedraagt f. 1.950.000. dat is f. 150.000 meer dan de actie van 1956. Aan dit resultaat hebben niet minder dan 18.556 leerkrachten en ruim een half miljoen leerlingen van 1761 scholen meegewerkt in de actie „Voor het kind door het kind", be nevens duizenden vrijwilligers der plaatselijke comité's in de verkoop stands op de postkantoren. Het bestuur van de Stichting Neder lands Comité voor Kinderpostzegels toonde zich zeer voldaan over deze op brengst. De opbrengst van de actie is opge lopen van 1,4 miljoen in 1955 tot 1.85 miljoen thans. Totaal zijn de volgende aantallen ze gels verkocht: van 4 cent (plus 4 cent toeslag) 5.553.888; van 6 cent (plus 4 cent toe slag) 721.872; van 8 cent (plus 4 cent toeslag» 828.559; van 12 cent (plus 9 cent toeslag) 10.051.641 en van 30 cent (plus 9 cent toeslag) 719.919. JAARVERSLAG „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" In zijn jaarrede tijdens de algemene vergadering van de Kon. Ver. „Het Ne- derlandsche Trekpaard" constateerde de voorzitter de heer J. A. Stols met voldoening, dat 1957 meer inschrijvin gen in keurstamboek en hulpboek, meer inschrijvingen van veulens en hand having van het aantal dekkingen bracht Het aantal stamboekfokkers is het dub bele van voor de oorlog. Het jaarverslag van de vereniging vermeldt een ledental van 10.410. In het keurstamboek werden in 1957 1437 merriën en 23 hengsten opgenomen tegenover 1353 en 25 in 1956 In het hulpboek werden 450 merriën inge schreven en 4706 veulens, waarvan 1803 hengsten werden in het stamboek gere gistreerd. In totaal 700 meer, dan in 1956. Verleden jaar werden 825 trekpaarden uitgevoerd tegenover een invoer van 9936 slachtpaarden, 5750 ton paarde- vlees en 1160 hitten. Door grotere uit voer moet het niveau van de binnen landse fokkerij behouden en verhoogd worden, aldus het jaarverslag. STAKING BIJ BILLITON-MIJ. 1300 arbeiders van de bauxielmijnen der Billitonmaatschappij in Suriname hebben het werk neergelegd. De arbei ders eisen een loonsverhoging van 5 cent per uur. De directie der Billitonmaat schappij had meegedeeld, aan deze eis niet tegemoet te zullen komen en stelde een verhoging voor van 1 en 2 cent. De Surinaamse bemiddelingsraad tus sen werkgevers en werknemers tracht in het conflict een oplossing te vinden. DE HEER A. LABOYRIE NAAR DJAKARTA. De heer A. Laboyrie is benoemd tot hoofd van de afdeling politieke zaken bi) de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, in welke functie hij eerste medewerker zal zijn van de zaakgelas tigde van ons land in Indonesië, de heer Hasselman. Hij zal 26 maart met de „Willem Ruys" naar Djakarta vertrek ken. Deze week heeft de heer Laboyrie een afscheidsbezoek gebracht aan de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Marmis. De heer Laboyrie was tot zijn benoe ming in Djakarta hoofd bureau Zuid- Amerika aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken Daarvoor was hij werkzaam bij Nederlandse vertegen woordigingen in verscheidene landen. De nadelige gevolgen van de gebeurte nissen in Indonesië (waarmee het Cen traal Planbureau in de hierboven ver melde verwachting geen rekening heeft gehouden) worden eveneens op 150 mil joen geschat. De loonsverhoging voor de lagere en middelbare ambtenaren kost het Rijk per jaar 25 miljoen. Dat is te zamen 325 miljoen gulden en daar zullen nog wel enkele miljoenen bijkomen. De volledige vergoeding van de gestegen eigenaarslasten in de landbouw zou 10 miljoen kosten, als de regering de motie zou uitvoeren, die de Tweede Kamer vorige week heeft aangenomen. Lenen of belastingverhoging? Over de dekking van het tekort, door lenen en/of belastingverhoging, heeft de regering zich tijdens het debat over de werkloosheid nog niet willen uitspreken. Zü wil even de ontwikkeling van de ka pitaalmarkt aanzien om te beoordelen of het zonder bezwaar mogelijk zal zijn te lenen. Daaromtrent is het Centraal Planbureau optimistisch, omdat ver wacht wordt dat het beroep van het be drijfsleven op de kapitaalmarkt zal af nemen door een aanzienlijke daling van de investeringsbereidheid (ook in voor raden). Het aanzienlijk lagere peil der inves teringen wordt karakteristiek genoemd voor de verwachte situatie in 1958. Ver wacht wordt een daling van de bruto- investeringen in vaste goederen met 550 miljoen gulden (dat is 7,5%) door terug lopende investeringen in de industrie (met ruim 10%) en in de verkeerssector. Tevens wordt het aannemelijk geacht, dat er in 1958 sprake zal zijn van inte ring op voorraden, waaronder begrepen een daling van het onderhanden werk, met name in de woningbouw. In totaal zou de afneming van de investeringen in bedrijven dan ongeveer 2000 miljoen gulden bedragen in vergelijking met 1957. Beroep op kapitaalmarkt? Indien wordt aangenomen, zoals het plan was bij het opstellen van de Rijks begroting voor 1958, dat het Rijk geen beroep zal doen op de open kapitaal markt, aldus het Centraal Planbureau, dan zal de lagere overheid (gemeenten en provincies) geheel kunnen profiteren ringbanken en pensioenfondsen en een bedrag van 1400 miljoen gulden op de kapitaalmarkt kunnen aantrekken. Wordt nu tevens in aanmerking ge nomen dat de lagere overheid daaren boven gelden ter beschikking krijgt van het Rijk voor de financiering van de woningbouw, dan blijkt haar finan ciële positie zodanig te zijn verbeterd, dat er zelfs sprake zou zijn van een li quiditeitsoverschot. Onder deze om standigheden zou het Rijk een liquidi teitstekort hebben voor eenzelfde bedrag (becijferd op 330 miljoen gulden). Een andere veronderstelling van het Cen traal Planbureau is. dat het Rijk toch een beroep zou doen op de open kapi taalmarkt en het Rijk en de lagere over heid dienovereenkomstig in 1958 beide geen liquiditeitstekort, resp. liquiditeits overschot zouden hebben. De verwachting van het Centraal Planbureau dat de overheid een aan zienlijk groter beroep op de kapitaal markt zal kunnen doen, is in elk geval bemoedigend voor degenen die belasting verhoging beschouwen als „de slechte oneindigheid": door belastingverhoging grotere werkloosheid, vervolgens hogere uitgaven om de werkloosheid te bestrij den. daarna weer belastingverhoging om de kosten van de werkverruiming te dekken, enz. Prinses Margarel-ha van Zweden naar Spanje Prinses Margaretha van Zweden is gisteren per vliegtuig naar Madrid ver trokken. De Prinses reist in gezelschap van een Zweedse familie. Volgens een woordvoerder van het Zweedse hof, baron Reinhold von Essen, heeft de reis „niets te maken met En geland". Hij bedoelde hiermee, dat Prinses in Spanje Robin Douglas-Home niet zal ontmoeten. Toen Robin Douglas-Home in Londen gevraagd werd, of hij eveneens naar Ma drid zou vliegen, zei hij: „Geen sprake van. U bent er helemaal naast". (Advertentie) In 1962 grote expositie te Enschede In 1962 zal het 100 jaar geleden zijn. dat het stadje Enschede, dat toen, in 1862, nog geen 4000 zielen telde, werd verwoest door een brand, welke circa 800 woningen in de as legde. Het bestuur van de „Stichting Ten toonstelling Enschede", die in 1926, 1936 en 1951 (laatstelijk de FF) grote expo- soties organiseerde, heeft het plan om in 1962 een grote tentoonstelling in En schede te houden, welke behalve op een herdenkingsplechtigheid en een versie ring van de stad, gericht zal zijn op een zeer moderne expositie van het kwali- teitsprodukt, de vormgeving en het handelsmerk op het gebied van industrie en landbouw. Volgens een bericht van Radio-Padang zouden de opstandige troepen in Noord-Sumatra de plaats Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, hebben veroverd, waarbij de regeringstroepen vluchtten met achterlating van hun wapenen. Er werd een felle strijd om de stad geleverd, aldus de radio. De opstandelingen, ter sterkte van een bataljon, stonden onder bevel van kapitein Sita Pohan, die onlangs wegens deelneming aan de opstand in Medan oneervol uit het regeringsleger is ontslagen. Pematang Siantar telt meer dan 300.000 inwoners. Het is een belangrijk verbindings- en handelscentrum tussen Indrapoera aan de oostkust en het oliegebied van het Toba-meer. Luitenant-kolonel Simbolon. minister van Buitenlandse Zaken in de tegenre gering, is uit Padang vertrokken om per soonlijk leiding aan de operaties bij Pematang Siantar te geven, aldus Ra- dio-Padang. Kolonel Simbolon is militair bevel hebber van Noord-Sumatra geweest. Hij werd indertjjd wegens zijn tegen Dja karta gerichte activiteiten afgezet door kolonel Djamin Gintings. —In kringen van de opstandelingen te Singapore werd verklaard, dat kolonel Simbolon aan het hoofd staat van een „operationele strijdmacht", bestaande uit soldaten uit Tapanoeli die na de Medan-affaire van december 1956 met hem gevlucht waren. Naar beslissende slag? In kringen van de Sumatraanse op standelingen te Singapore gelooft men, dat het hoofdkwartier der opstandelin gen zich voorbereidt voor een beslissende slag, tegen de regeringstroepen, die in Midden-Sumatra geleverd zou worden. Een derde deel van de bevolking van Padang, d.w.z. circa 50.000 mensen, is uit de stad geëvacueerd om de troepen meer bewegingsvrijheid te geven. In deze kringen zei men voorts, dat de opstandelingen van Atjeh en Tapanoeli. evenals de troepen van majoor Nangolan die zich uit Medan hebben teruggetrok ken, thans hun posities consolideren. Te Pakan Baroe en op de olievelden van Oost-Sumatra voeren de opstandelingen Op de rede van Sorong liggen de drie uit Indonesië ontsnapte KPM- schepen Swartenhond, Kalabahi en operaties uit die de bewegingen der re geringstroepen moeten belemmeren. Volgens Radio-Djakarta heeft de woordvoerder van het leger, overste Pirngadi. ten stelligste berichten van de opstandelingen in Midden-Sumatra tegengesproken, volgens welke zij Pakan Baroe zouden hebben heroverd. De re geringstroepen hebben, aldus Pirngadi, integendeel in de streek van Pakan Baroe, Doemai, Siak, Sri Indrapoera en Soegam de zuiveringsactie voortgezet, waarbij twee compagnieën der opstan delingen zich met hun wapens hebben overgegeven. Generaal-majoor Nasoetion, de chef van de generale staf. is te Djakarta te ruggekeerd na de inspectietournee die hij in verschillende delen van Sumatra heeft gemaakt. Pirngadi zei voorts, dat er geen enkel officieel bericht is ontvangen van on trouw van legereenheden in Atjeh en Tapanoeli. De militaire commandant van Atjeh, overste Sjamaoen Gaharoe, van wie beweerd was dat hij door de opstandelingen zou zijn gevangen geno men. heeft via Radio-Kota Radja mee gedeeld. dat er zich bij de troepen onder zijn commando geen enkele onregelma tigheid heeft voorgedaan. Een nieuwe president? In de kringen van de opstandelingen, voorzover deze zich te Singapore bevin den, werd gisteren gezegd, dat de tegen regering in Midden-Sumatra binnenkort een nieuwe president van Indonesië zal aanwijzen, ter vervanging van president Soekarno, die door de tegenregering niet langer als president wordt erkend. Men noemde als kandidaten voor het presi dentschap dr Moh. Hatta, en de voor zitter van de ..Masjoemi". Moh. Natsir- Wellicht zullen binnenkort te Padang afgevaardigden van verschillende ge bieden op Sumatra en Celebes bijeen komen om een president aan te wijzen. Verklaring van Sjafroeddin Premier Sjafroeddin van de Indone sische tegenregering heeft verklaard, dat hij „het zich niet kan veroorloven de Caltex toe te staan te werken in het be lang van de regering-Djakarta". Hij legde deze verklaring af nadat in Djakarta was bekendgemaakt dat de Caltex haar werkzaamheden in Pakan Baroe zal hervatten. In de afgelopen dagen hebben nog andere functionarissen van de revolu tionaire regering laten doorschemeren dat de installaties van de Caltex zullen worden vernield, indien dit de enige manier is om te voorkomen dat Dja karta van de olie-winning profiteert. Sjafroeddin verklaarde tegenover U.P. dat het „onverdraaglijk" zou zijn indien Djakarta inkomsten geniet van de olie velden van de Caltex. omdat de Cen trale regering hierdoor „in staat zal worden gesteld de oorlog tegen ons voort te zetten". Hij getuigde zijn spijt erover, dat de Amerikanen in het gebied geen acht sloegen op de door de tegenregering ge geven waarschuwing. „Onder de huidige omstandigheden kunnen wij hun veilig heid niet garanderen", voegde hij eraan toe. Niet onder de Russen Sjafroeddin heeft voorts verklaard, dat Soekarno Indonesië onder Russische heerschappij wil brengen. ..ik ben ervan overtuigd, dat elke Indonesiër zich tot de dood hiertegen zal verzetten" „Wij zul len niet vrij zijn. voordat Soekarno ver slagen is. Soekarno is niet langer onze president. Djoeanda en zijn kabinet zijn marionetten van Soekarno en het par lement werkt niet langer voor het volk, maar voor Soekarno". „Deze strijd ver liezen betekent, dat wij onder heerschap pij komen van Rusland en de commu nistische landen". „Soekarno wil dictator zijn. Ik bezweer U niet te denken aan de moeilijkheden en aan het verlies van levens. Vecht met alle wapens die we hebben om onze vrij heid te verdedigen", zo zei de leider der revolutionaire regering. „Oranje" naar Singapore Naar wij van de Maatschappij „Neder land" vernemen heeft kapitein H. Zeil maker. gezagvoerder van het m.s. „Oranje" vandaag aan de directie ge seind. dat de „Oranje" gisteren met 520 evacué's. onder wie behalve Nederlan- aan ders, zich ook Amerikanen en Engelsen bevinden, uit Belawan naar Singapore is boord van een der schepen gaan1 vertrokken. Banjoewangi. Op de foto ziet men hoe Nederlandse militairen W ■mm Daarvoor behoeft u geen m öccn ton cc] tC SpC,Cn Cn iedere rol ln CCn "anderc huid" te kruipen •••wanneer u de goede gewoonte Wacht stoffige ruimten. drukke straten en volle trams een roi King pepermunt aan te spreken, dan voelt reeds een „ander" mcns Internationale betrekkingen vereisen onkreukbaarheid van onze ambtenaren"' (Van onze Haagse redactie) De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Maris, heeft gistermiddag een gevangenisstraf van twee jaar geëist tegen een 56-jarige referendaris, voor malig hoofd van de afdeling ijzer en staal van de Directie Industrie en Handel van het ministerie van Economische Zaken te Den Haag. Zoals bekend geeft deze verdachte toe, dat hij van de directie van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel te Vlissingen enige tienduizenden guldens aan steekpenningen heeft aangenomen als beloning voor het afgeven van valse verklaringen omtrent de herkomst van door de Zeeuwse maatschappij verhandeld schroot. Deze zgn. „derde landen verklaringen" werden afgegeven voor schroot dat was aangekocht buiten de landen, aangeslo ten bij de Europese Kolen- en Staal gemeenschap, of voor schroot, afkom stig van gesloopte zeeschepen. Het te kort aan ijzer maakte import uit niet- KSG-landen soms noodzakelijk. De han delaar kon deze inkopen doen tegen een hogere prijs dan de KSG-prijs en deze hogere prijs bij verkoop ook weer door berekenen. omdat de uiteindelijke koper tegen overlegging van de „derde-landen- verklaringen" het meer betaalde terug ontving van de daartoe opgerichte KSG-pool. waaraan alle staalfabrieken in de zes laneem aangesloten bij de ge meenschap, bijdragen. Aangezien de referendaris valse derde- landen-verklaringen afgaf voor staal, dat door de Zeeuwse Metaalmaatschap pij binnen de KSG tegen normale prijs gekocht was, konden de betrokken han delaars enorme winsten maken, door het tegen onrechtmatig hoge prijzen te ver kopen. Het KSG-bureau betaalde het gelag. Publiek teleurgesteld In zijn requisitoir tegen een 33-jarige in Den Haag woonachtige Pool. die me de-directeur is van de N.V. Zeeuwse Me taalmaatschappij. zei de officier van Justitie o.m.: ,,Er is rumoer om de frau des in de Europese Gemeenschap "voor Kolen en Staal ontstaan. Het publiek heeft zich deze zaak aangetrokken, om dat de KSG als een der voorposten van de Europese integratie beschouwd wordt, zodat fraudes daar meer stof doen op waaien dan onregelmatigheden, die ge pleegd worden in een particulier bedrijf. Een dergelijke gecompliceerde fraude zaak valt uiteen in een reeks van ver schillende strafbare feiten. Bij de straf rechterlijke behandeling van een derge lijke zaak komt dikwijls - tot teleur stelling van het publiek - van de affaire, waarvan met zoveel Ophef gewag is ge maakt, weinig te voorschijn. Zo is het ook hier: de behandeling van deze straf zaak werpt maar een zeer beperkt licht op de geruchtmakende „schrootzwen- delaffaire van de KSG". Maar al is misschien veel in het duis ter gebleven, één ding is duidelijk vast komen te staan: de omkoping van een Nederlandse departementsambtenaar. Juist ook omdat Nederland partner is in een internationaal verband, moet de integriteit van zijn ambtenaren boven alle twijfel verheven zijn. Overigens mag de strafwaardigheid van de omkoper in de gegeven omstandigheden nauwelijks geringer worden aangeslagen dan die van de omgekochte". Aldus de officier van Justitie, mr. Maris, die. zoals wij van Justitie, mr. Maris, die tegen de di recteur van de NV Zeeuwse Metaalmij. wegens omkoping een gevangenisstraf van anderhalf jaar eiste. Vrijspraak gepleit Een van de verdedigers van de direc teur. de Haagse advocaat mr. A. Mout. bracht o.m. naar voren, dat het Open baar Ministerie en de rechtbank voor de beoordeling van de schuldvraag niets hebben aan de verklaringen van de re ferendaris over diens persoonlijke opvat tingen over de zaak. De directeur geeft weliswaar toe, dat hij tienduizenden gul dens heeft afgeschoven aan de bewuste departementsambtenaar, doch hij ont kent en het is ook niet bewezen (aldus pleiter), dat de schroothandelaar heeft begrepien, dat de referendaris handelde in strijd met zijn plicht, evenmin als bewezen is. dat de schroothandelaar het ware belang van de ..derde-landen-ver- klaringen' heeft beseft. Het enige, wat de verdachte volgens pleiter zou hebben begrepen, is dat schroot met een der gelijke verklaring veel meer opbracht dan zonder. „Het enkele feit van het geld geven kan niet leiden tot de gevolgtrekking, dat het gegeven werd met het oogmerk om de ambtenaar te bewegen in strijd met zijn plicht te handelenzo zei mr. Mout. „Kan dat nooit, bij geen enkele be drag?, onderbrak de president, ..Als je een ambtenaar nou een tientje geeft..." Pleiter wees erop, dat er veel onuitge sproken is gebleven tussen de schroot handelaar en de referendaris. De eerste duizend gulden vond de ambtenaar in een doosje sigaretten, dat de handelaar hem gegeven had. Er werd geen woord over vuil gemaakt „Het bewustzijnsproces in de geest van de verdachte is een integrerend be standdeel bij de beantwoording van de schuldvraag", aldus pleiter, die vervolg de „een vrijspraak zal het rechtsgevoel van het publiek niet bevredigen, maar is hier desondanks op zijn plaats". „Rechtzetting" De andere verdediger van de hande laar, mr. M. L. Weijl. was van mening, dat er omtrent de schrootaffaire diverse misverstanden bestonden. Deze zouden, volgens pleiter, te wijten zijn aan publi caties in de pers. Letterlijk vervolgde hij: „Na hetgeen in de kranten over deze zaak geschreven is. begrijp ik de uitdrukking: liegen alsof het gedrukt staat". Naar aanleiding van deze uitla ting kreeg de advocaat van de president een terechtwijzing. Op verzoek van de president nam hij daarop zijn woorden terug. Verder geen corruptie In zijn requisitoir tegen de voormalige departementsambtenaar ging de offi cier van Justitie in op het verzoek van de raadsman tot het horen van de chef van de verdachte. Pleiter zinspeelde op de mogelijkheid, dat deze chef op eni gerlei wijze ook betrokken zou zijn ge weest bij de affaire. Dat is beslist niet het geval. Ook de Tweede Kamerleden Van der Goes van Naters en Nederhorst hebben al geinformeerd naar de con trole bij het ministerie van Economische Zaken en het is komen vast te staan, dat deze beantwoord aan de allerhoogste eisen. Er is geen kruid tegen gewassen als iemand, die het briefpapier van het mi nisterie onder zich heeft, thuis daarop valse verklaringen opstelt. Een andere vraag is of er nog meer knoeiers zijn np het departement. Hiernaar is een onder zoek ingesteld en gebleken is, dat bij de KSG-kas te Brussel uitsluitend valse verklaringen aanwezie waren van ver- d ach te, die dus kennelijk de enige frau- I deur was, welke het mini-terie van Eco nomische Zaken ontsierde", aldus mr. Maris. Hij voelde zich miskend De verdediger van de referendaris, mr. L. P. van der Does. trachtte de oorzaak van het déraillement duidelijk te maken. De verdachte schreef gedurende de be zetting valse rapporten aan de lopende band. Alhoewel dit na de oorlog zeer ge waardeerd werd. voelde verdachte zich miskend. Hij meende, dat hij voor een betere functie in aanmerking kwam. dat hjj het werk deed en dat anderen met de eer gingen strijken. Hij voerde in verband met de herhaalde ziekte van zijn vrouw en kinderen ren voortduren de strijd tegen economische moeilijkhe den. Verder noemde pleiter de schroot handelaar „geen beste jongen". De verhouding tussen de handelaar en de referendaris was volgens pleiter dte tussen de slang en de muis. Mr. van der Does vroeg de uitcr 'e clementie voor zijn cliënt. De rechtbank zal op 3 april in beide zaken vonnis wij zen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9