Blijspel vervangen door drama fes „Warmonds Fanfare" concerteerde in concertgebouw „Het Trefpunt'- B7ste Jaargang Vrijdag 21 maart 1958 no. 29397 Prachtig spel in aangrijpend stuk Het is gisteren voor K. en O. en voor Het Rotterdams Toneel een moeilijke dag geweest: de Rotterdammers zouden Devals blijspel „Goede Reis" komen spelen, doch zü werden overvallen door ziekte en zo kon hun optreden in genoemd stuk niet doorgaan. Om K. en O. niet geheel te duperen want vanavond kan er door het gezelschap in geen geval worden gespeeld is toen te elfder ure besloten om voor de eerste avond in de plaats van „Goede Reis" te brengen „De Boomgaard", hoevele moeilijkheden daaraan ook waren verbonden, daar het decor hiervoor reeds te Rotterdam was opgesteld en nu plotseling naar hier moest worden overgebracht,zodat de toneelmeesters handen vol werk hebben gehad. Te meer waar het decor voor „Goede Reis" reeds hier was. Maar alles is goed verlopen. „Goede Reis" zal nu waarschijnlijk in mei a.s. komen! Over de plotselinge ruil van stuk, een drama in plaats van een blijspel, kan men natuurlijk verschillend oordelen, doch wy voor ons menen, dat deze ruil een bijzonder gelukkige is geweest. overdrijving en gaf juist zodoende boeiend karakter aan de mislukkeling, die hij moest zijn. In Enny Meunier vond hij als zwakke, geslachtofferde vrouw een waardig te genspeelster, die wel heel knap, die de nodige onzekerheid in haar bij voorbaat verloren stryd opbracht. Manfred de Graaf speelde de zoon met verve, men denke aan de scene, als hij ten onrechte wordt beschuldigd van diefstal, door zijn vader bedreven. Spe ciaal mag Henny Orrie worden geprezen als dochter, als men bedenkt, dat zij deze rol in één dag had moeten over nemen van Ina van Faassen, die ook ziek was geworden. Jan Teulings, Wim Grefinger en Ria Vroemen voldeden de drie buitenstaanders uitnemend. Hans van Norden had voor een pas send decor gezorgd. Het gemis van een klein onderdeeltje, dat in Rotterdam was achtergebleven, werd niet opge merkt. Terecht had de opvoering een groot succes, hetgeen tot uiting kwam in een langdurig en hartelijk applaus. M. Want deze eersteling van de Engelse schrijver Robert Bolt, bekroond met wat men zou kunnen noemen een aanmoe digingsprijs van de Evening Standard (een prijs, die ieder jaar wordt toege kend) is, vooral als men rekening houdt met het feit, dat het een eerste toneel werk is, wel bijzonder sterk van bouw opzet en uitwerking. Men wordt gegre pen in een vaste ban en komt daarvan niet meer los. Men voorvoelt het tra gisch einde, dat onafwendbaar nadert, al weet men niet precies hoe het zal komen. Uitzichtloos gaat men het ver derf tegemoet. Met strakke lijn slaagde Jan Teulings als regisseur er in, om deze sombere realiteit tot leven te brengen. Somber is het, het verhaal van de fa milie Cherry. De vader, Jim, is een nietsnuttige dagdromer, die als verzeke ringscontroleur een mislukking is, al maar droomt van het bezit van een boomgaard, gelijk zijn voorouders eens hebben bezeten, doch terugdeinst voor de verwezenlijking van zijn droom, waartoe zijn vrouw hem als laatste red middel nog tracht over te halen. Daar bij is hij aan de drank geraakt. Een man zonder enig verantwoordelijkheidsgevoel voor zijn gezin, een zwakkeling op de levenszee, die schipbreuk lijden moet. Lichamelijk sterk, zodat hij daarin zijn kracht nog probeert te putten: het om buigen van poken is zijn hobby, die hem tenslotte, als zijn vrouw hem ten einde raad verlaat, noodlottig wordt. Als hij. in wanhoop, eindelijk zijn zwaarste pook, die hij nimmer had kunnen bui gen, kromt, is voor hem de inspanning te zwaar en valt hij ten offer aan zijn verhoogde bloeddruk Dit gedeelte van dit drama, de strijd van man en vrouw, welke zij niet win nen kan, is bijzonder scherp getekend en uitgestippeld. Daarnaast tekent de auteur een zoon, een bijzonder moeilijke jongen, die au fond toch nog zo slecht niet is en een eigenzinnige dochter, die enigszins met vaderlijke eigenschappen is behept. Ook hier rake opmerkings gaven. Ietwat zwakker is ongetwijfeld, dat buitenstaanders, drie in getal, tel kens de gang in de gebeurtenissen moe ten brengen. Maar, zoals gezegd, het is geworden tot een aangrijpend en fascinerend drama. A Het wordt op keurige wijze vertolkt; de personen leven, worden tot echte mensen. De hoofdrol van Jim Cherry is in handen van Hans Kaart als gast. Wie denkt bij het noemen van Kaart niet aan een daverende blijspel-figuur? Maar hier bewijst hij, dat hij meer in zijn mars heeft, dat hij ook in het dra matische genre over een bezielende kracht beschikt. Eerst moest het talrijke publiek, dat de schouwburg nagenoeg geheel vulde, daaraan wennen, leek het er op. alsof het in Kaart de blijspelspe ler wilde zien, maar knap brak hy dit af en scherp zette hij deze zwakkeling op de planken. Bijzonder mooi was zijn spel. waar hij te diep in het glaasje heeft gekeken. Hij hoedde zich voor „BAKERSPROOKJE" IN DE KOKSSCHOOL „Bakersprookje" was de titel, welke op het programma stond. Dit was juist, want nauwelijks openden de toneelgor dijnen zich gisteravond in de kantine zaal van de kokssohool of het sprookje werd al zichtbaar, n.l. een ultra moderne huiskamer. t Om in de sprookjessfeer te blijven woonden in deze kamer een filmschrijver en een toneelspeelster. Of hun liefde wederkerig was, kon in het begin van de avond nog niet direct vastgesteld wor den maar het had wel iets vaneen sprookje. In deze sfeer past dan ook een man, die door zijn werkzaamheden zijn vrouw vergeet. En ook, héér kunt U ook niets kwalijk nemen, want als je altijd gewend bent op het toneel rond te wandelen, is het huishouden een zware opgave. Bovendien hoorde bij dit sprookje ook nog een ander echtpaar, maarook zo romantisch, nee, dat waren ze niet. Trouwens, aan romantiek geloofden zij niet eens! Temidden van dit sprook je, moet tenslotte ook nog een baker zijn, het is immers een ..bakersprookje?" Nu ze was er en ze mocht er ook zijn! Hoewel ze reeds de vijftig gepasseerd was. bestond er geen betere „zorg" voor de twee kinderen. Bovendien bleek zij uiterst geraffineerd te zijn en liet zij geen ogenblik voorbij gaan om de twee echtparen tegen elkaar uit te spelen. Met dit blijspel van Ronald Jeans, is de toneelgroep „De Clingendaelers" gis teravond opgetreden, en gezien de prestatie hebben zij deze taak serieus op gevat. Dit blijspel werd met veel vaart op de planken gebracht, en hoewel de koksschoolmannen niet meer in sprook jes geloven hebben zij dit geheel dank baar aanvaard, getuige de hulde, welke aan het einde van de avond aan de spelers gebracht werd. Adjudant Nieuwenstein opende deze avond en heette de talrijke aanwezigen o.w. overste De Leeuw, hartelijk welkom. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" IIIELD JAARVERGADERING De jaarvergadering van de Kvnolo- genvereniging „Rijnland", welke gister avond in „Zomerzorg" werd gehouden mocht zich in een grote belangstelling verheugen. De verslagen van secretaris en pen ningmeester, welke laatste een flink ba tig saldo vermeldde, werden onveran derd goedgekeurd. De heer F. A. J. Alofs werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer W. F. Masten broek mevrouw C. van Buuren-Veenen- bos werd benoemd. Na afloop van het officiële gedeelte werd een aantal door de Zuidafrikaan- se en Australische ambassades beschik baar gestelde kleurenfilms vertoond, waarvan vooral die van het beroemde Krügerpark de algemene bewondering wekte. Gistermiddag is een bromfietser bij het nemen van een bocht op het Noord - eindsplein uit de bocht gevlogen. De EHD heeft het slachtoffer, dat een her senschudding en oogwond opliep, naar V*r\d» Ziekenhuis overgebracht. Het bestuur van K. en O. deelt ons nader mee, dat de voorstelling welke hedenavond niet kan doorgaan, waar schijnlijk zal worden gegeven op 14 mei a.s. HOE RICHTEN WIJ ONZE WONING IN? Dat in deze zeer veel mensen tobben met woning- en woonruimtenood en daardoor ook kampen met moeilijkhe den voor de smaakvolle en verantwoorde inrichting van de veelal krappe ruimte, bleek wel uit de grote belangstelling in „Den Burcht" waar gisteravond een le zing met lichtbeelden werd gehouden, georganiseerd door de landelijke stich ting Propaganda Woninginrichting, actiecomité Leiden. Nadat de heer L. Taverne een korte inleiding had gehouden over het wezen en doel van bovengenoemde stichting hield de binnenhuis-architect, de heer Ep. Simons een causerie over de moge lijkheden van de hedendaagse woning inrichting. Aan de hand van schets- tekeningen en fraaie dia's liet spreker duidelijk uitkomen dat de moderne wo ninginrichting en meubelfabrikanten voor iedere kamer en ieder huis hoe klein ook duizenden mogelijkheden bieden en dat door de moderne vorm geving van meubelen en kleurschakerin gen iedere kamer gezellig en fleurig in te richten is. Ook de inrichting van kinderkamers of -hoekjes en vooral van de meisjes kamer werd besproken. Uit de tientallen vragen, welke het forum, dat na de pauze op het podium had plaatsgenomen, kreeg te beantwoor den. bleek duidelijk, dat velen bij de in richting van hun woning met moeilyk- heden zitten. De leider van het forum, de heer Joh. v. Weeren, voorzitter van een landelijke organisatie van Woningin richters, dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en wenste hen succes toe met het inrichten en wijzigen van het interieur van hun woning. Zilveren jubileum L. Vogelenzang Gisteren herdacht de heer L. Vogelen zang het feit, dat hy voor 25 jaar bij de N.V. Ned. Rotogravure My. in dienst trad. 's Ochtends werd hij in gezelschap van zijn vrouw en een zoon ontvangen in de directie-kamer waar een klein ge zelschap zich verzameld had en waar allereerst de directeur, de heer J. C. Sta- fleu de jubilaris toesprak. Spreker had bijzonder veel waarde ring voor het werk van de jubilaris, die als lid van de schoonmaakdienst letter lijk allerlei karweitjes opknapte en dit steeds met grote toewijding deed. Nooit was hem iets te veel en altijd wist de jubilaris zich uitstekend van zijn taak te kwijten. Spreker wenste de jubi laris nog vele gelukkige jaren toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud en het vererend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. MeVr. Vogelenzang werd verrast met een boeket bloemen. Hierna sprak namens het personeel de heer W. Streefland, die de populari teit van de jubilaris en zijn altijd opge ruimd karakter roemde. De jubilaris, al dus spreker, is een collega, die beslist geen vijanden heeft. Hij bood hem na mens het personeel eveneens een enve loppe met inhoud aan. Vervolgens sprak de onmiddellijke chef van de jubilaris, de heer W. Bie- rens, woorden van lof en waardering. Ook hij bood namens de collega's de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Nadat men nog enige tijd gezellig bij een was gebleven, bestond er voor het personeel gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. Kosten eerste fase „Plan Europoort" 65 miljoen Voor het begin van de eerste fase van .Plan Europoort" doen B. en W. van Rotterdam thans een voorstel aan de raad. De kosten van deze in grote lijnen om schreven werkzaamheden worden ge raamd op f65 390 700 Daarin is een bedrag van een miljoen opgenomen voor. het slopen van een groot aantal bunkers. Naar verwacht wordt zal het Ryk de opruimingskosten van deze oorlogsobsta kels voor zijn rekening nemen. Hr. Ms. JOHAN MAURITS VAN NASSAU 31 MAART IN DEN HELDER Hr. Ms- fregat Johan Maurits van Nassau, dat van 17 maart 1955 tot 9 fe bruari 1958 in Nederlands Nieuw-Gui- nea heeft vertoefd, zal maandag 31 mrt. te 12 uur in de haven van Den Hel der arriveren. Het schip heeft op de thuisreis Singapore en Aden aangedaan. Hr. Ms Johan Maurits van Nassau werd op 26 januari j 1. in Ned Nieuw- Guinea afgelost door Hr. Ms. fregat Evertsen. LEIDERDORP Zevende lustrum Ver. voer Ziekenhuisverpleging Op 23 maart a.s. zal het 35 jaren ge leden zijn, dat de Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging Leiderdorp-Zoeter- woude H R. werd opgericht. Reeds in 1893 werd in Leiderdorp op bescheiden schaal een ziekenfondsje op gericht. uitsluitend voor de leden van Petrimnium, met als doel een uitkering in geld bij tijdelijke ongeschiktheid tot werken. In 1912 werd dit fonds losge maakt van Patrimonium om even later c~k een naamsverandering te onder gaan en voortaan te heten „Algemene ken". In de paren na de eerste wereld- Ziekenkas voor Leiderdorp en Omstre- oorlog, toen tengevolge van een rege ringsbesluit een verpleegprijs per dag voor verpleging in het Academisch Zie kenhuis (voorheen kosteloos), werd in gevoerd van f.2.50 per dag, namen en kele bestuursleden der ziekenkas het initiatief om te komen tot een Vereeni ging voor Ziekenhuis Verpleging, om zodoende de minst draagkrachtigen in staat te stellen, deze kosten te kunnen voldoen. De oprichting vond plaats in 1923. Het operatiefonds werd in 1934 op gericht. Ondanks de moeilijkheden tijdens de oorlog bleef de vereniging bestaan, en de werkzaamheden zijn na die tyd zelfs nog uitgebreid. Dit alles is voor het bestuur reden geweest tot een feeste lijke viering van dit lustrum. Het be stuur recipieert maandagavond a.s. in het Dorpshuis. Tevens zal dan aan dacht worden geschonken aan het jubi leum van de heren A. Cats. Jac. de Jong en L. van Egmond, die 35 jaren onafge broken in het toestuur zitting hebben. OEGSTGEEST NIEUWE TEXTIELSTOFFEN Voor de Commissie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting hield mevr. dr. H. H. A. Zijlstra—Hartmans gister avond in de zijzaal van de Willem de Zwygerkerk een causerie over: „Nieuwe textielstoffen en hun behandeling". Mevrouw P. H. Smits—Witvliet sprak een openingswoord. Er werd een causerie gehouden over diverse soorten stoffen en over de wijze waarop deze stoffen behandeld dienen te worden. Het was voor de huisvrouwen een zeer interessante lezinge waarover veel vragen werden gesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba, dr van R. G. Steln en J. Zittersteijn. Ondertrouyd: S. J. Mechelse en G. P. van der Meij. Getrouwd: H. Tijsterman en J. J. de Ruyter. Overleden: J .F. van Wijk. 77 jaar, J. Tolsma, 63 Jaar. J. C. Offermans. 78 Jaar. KANDIDATENLIJST V.V.D. De volledige kandidatenlijst voor de V.V.D. luidt: 1. dr. K. Simon Thomas; 2. mevr. P- H. Smi'ts-Witvliet3. mr. M. A. V. Slingenberg; 4. G. Macovich; 5. mevr- E. de Tombe-Huurman; 6. F. J. Vossen jr.; 7. R. G. Stein; 8. J A. Bou- land; 9. ir. A. van Driel; 10. A. L. De- menint. WARMOND KANDIDATENLIJST V.V.D. De kandidatenlijst van de V VD. is als volgt samengesteld: 1. A. A. Sche pers; 2. dr. J. Venker; 3. A. C. Haarsma; 4. P. Houweling; 5. mr. E. E. Menten- "5SAV mm IwmmmNbI MARKTBERICHTEN LEIDEN. 21 maart. Veemarkt. Aan voer melkkoeien 120, vette koelen 180, varekoelen 160. pinken 25, graskalveren 6. vette kalveren 43, nuchtere kalveren 319. vette schapen 50, fokschapen 20. vette lammeren 1308. weldelammeren 78. var kens (zeugen), 31, schrammen 200, biggen 441, gelten 4. totaal 2.985. Notering: melkkoeien f8001055, vette koeien per kilogram slachtgewlcht f2.70 3.15, varekoeien f600825. pinken f300 500, vette kalveren per kilogram levend gewicht f 1.802.45, nuchtere kalveren p. kilogram levend gewicht f 1.201.50, nuch tere kalveren per stuk f 40.0055,00, vette schapen f80.00110,00, fokschapen f120 145, vette lammeren f 90125, zeugen f 275—300. schrammen f 70100, biggen f 4045. biggen extra kwaliteit f 4854. Handel: voor melkkoeien lui en duur, vette koeien matig, varekoelen rustig, pin ken kalm, vette kalveren willig, nuchtere kalveren vlug. vette schapen en vette lam meren goed. fokschapen kalm, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 21 maart. Kaasmarkt. Aan voer 7 partijen Goudse Kaas. Notering: lste soort f2.11 tot f2.18. tweede soort f 2,00 tot f2.10. Handel kalm. In Den Haag werden gisteren vier Marva-officieren beëedigd door de commandant van de Marva officier eerste klas R. M. Domme- ring. llllllllllilllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! BEURSOYERZICHT K.P.M. flauw Amsterdam, 21 maart. De gepubliceerde berichten over de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Paul, zn van G. A. Burger en A IJzerman; Norbertus O. Z., zn van T. P. van den Barzelaar en M. C. Compeer; Liliana L. M., dr van H. Thyssen en P. A. T. van Wagenberg; Rudolf M zn van D. van Klaveren en H. Sterk; Henriette L.. dr van H. Langerak en T. Tendelo. Ondertrouwd: G. Pot en A. A. Vrijburg; R. E. Driessen en A. E. M. Hoenderdos; W J. H. Keijzer en C. R. Riese. Getrouwd: A. W. Kluijtenberg en C. J Snik; C. J. van Staveren en E. W. M. van Noort; V. F. C. Truyen en B. W. C. M. Kerckhoff; J. de Jong en L. D. A. Win kel. Overleden: J. A. F. Herberich, 85 Jaar; W. Werkhoven. COLLECTE SIMAVI De Simavi-collectie voor Suriname en Nieuw-Guinea wordt gehouden in de week van 24 tot 29 maart a.s. Het nichtje uit Buenos Aires De CJMV toneelgroep voerde gister avond in het Porpseentrum de klucht in drie bedrijven „Het nichtje uit Buenos Aires" op. De voorzitter van de CJMV. de heer C. Stuit, heette de vele aanwezigen har telijk welkom. Het stuk. dat bijzonder aardig werd gespeeld vertelt van een rentenier Frans van Brongen, die dweept met Argenti nië. waarheen zijn broer Albert emi greerde en van diens pleegzoon Hans. die van het portret af verliefd is op het nichtje Annette. Met haar kamenier Conchita verschijnt Annette ten tonele tijdens afwezigheid van de heren en als zij van de huishoudster van de dweperij van haar oom verneemt besluit zij hem een lesje te geven. Het wordt een dolle boel, maar alles komt op zijn pootjes te recht. ook met Hans. Na afloop bood de voorzitter de da mes bloemen aan en de heren een atten tie. Hij dankte mevr. A. van Kespen voor de openstelling van haar huis voor de repetities en de heer G. Oudshoorn voor de regie. „Het Concertgebouw".roept een buschauffer af, die ons moest afzetten bij ,,'t Trufpunt"! Het pleit voor de trots van de Nederlander op zijn wereldver maarde Amsterdamse orkest. Maar het pleit ook voor de populariteit die ,,'t Trufpunt" in zo korte tyd als Warmonds gehoorzaal verwierf. Daar hebben al een symfonie-orkest en het Nederlands Kamerkoor op de planken gestaan en „Warmonds Fanfare" is er kind aan huis. Zou men het eigen dorpsorkest voor het wereldberoemde willen ruilen? Een referendum zou geen twijfel laten: het „Concertgebouw" heeft geen „afdeling toneel", de Fanfare wel! Wij waren er voor de linkerbladzij de van het programma, „Afdeling Muziek", en we hoorden de voorzitter eerst ver wijzen naar het karakter van de mu- kiazbeoefening. een vrijetijdsbesteding het baswerk was overal te prijzen. In de ouvertures kwamen de meeste tekorten aan de dag in onvoldoend afslijpen en gelijktijdig maken van figuurwerk, chromatische lopen en overgangen. Hon- die veel studie vergt en waarvoor hij res- i dong doet geen concessies aan het tem- pect vroeg. Blij was hij wegens de grote po. dit was erg snel voor het bereikte belangstelling (heden vindt herhaling J studie-stadium. De studietijd leek te Druk van Lloyd op Indonesië De Indonesische minister van Scheep vaart. Mohammed Nazir heeft tijdens een persconferentie gezegd, dat zijn land de KPM-sehepen heeft teruggegeven, daar deze bij de Lloyds verzekerd waren voor een bedrag van 12 miljoen pond sterling. De verzekeringsmaatschappij zou dat bedrag van 120 miljoen gulden aan Nederland hebben uitbetaald en In donesië gunt Nederland dit bedrag niet voor de 36 schepen, die in dc Indonesi sche havens liggen en dat bedrag niet waard zouden zyn. De schepen zouden dan eigendom van Lloyds zijn geworden. In kringen buiten Djakarta meent men echter, dat de werkelijke oorzaak een enigszins ander karakter heeft. .Men meent te weten, dat Lloyds heeft ge dreigd geen enkel schip, dat op Indo nesië zou varen meer te verzekeren, zo lang dc schepen niet aan de KPM wa ren teruggegevenu. Een dergelijke maat regel zou een enorme schade hebben be rokkend aan het economisch leven in Indonesië. plaats). Een oud refrein liet hij horen één muziekvereniging is een arme ver eniging". Men kan ook zeggen: een dure vereniging. Maar de jeugd heeft in ieder geval de arme vereniging 200 gul den rijker gemaakt door vijf ton papier in te zamelen. En voor die jeugd werd een applausje gevraagd. Men houdt hier van marsen, waarvan er drie waren "Foster, Ord Hume, Johan de Wit). De drie overige nummers, door hun aard meer geschikt voor het Con certgebouw bestonden uit 2 ouvertures en de Aquarellen-suite van Delhaye. Die eerste ouverture noemde Meindert Boekei „Harlems Shadows" (Harlem Is een negerwijk van New York). In don kere vaagheid laat de componist het stuk aangrommen, waaruit het drukke leven zich loswoelt, morgen na de nacht. Dan zwellen ritmen aan. van de arbeid wel licht, en nemen melodieën de overhand, die uitmonden in een vol en zwaar or kest. C. Hondong, de dirigent, heeft het werk voortvarend opgezet en daar dit van de nodige struikelblokken voorzien was, vielen steekjes her en der. Veel minder scherp van samenklank bleek de „Neron ouverture dramatique" van Popy, meer doorzongen en ouder wets harmonisch in de klaroenstoten. We denken dat het de vier Aquarellen zyn die het meest hebben bekoord. Dat begon met „Balerina". vlot maar rustig genoeg neergezet om de fanfaristen aan het nuanceren te krijgen. Een prettig speelstuk. Beeld II laat een geiten hoe- derswijsje horen, met een lieflijk duetje tussen sax en althoorn. Dan wordt de goede oude tijd beschreven, in de sfeer van Gounod's Faustballet. Het slot Is een Rondo voor kinderen, waarin heel geestig als rondo-thema het begin van de Turkse mars uit Mozarts piano sonate verschijnt, die van de piano lessen welbekend is. Dat is allemaal heel goed vertolkt. In alle werken verder is in het alge meen de stemvoering best geslaagd en GEESTESZIEKE TERUGGEBRACHT (Van onze Haagse redactie) De woensdagavond uit de Stichting „Rosenburg" te Loosduinen ontvluchte geestteszieke, is gistermiddag om vier uur door een burger ontdekt in een tuin huisje in het kassengebied tussen de Leyweg en de Houtweg te Den Haag. De politie kon hem zonder moeite meenemen en terugbrengen naar de In richting. Legeraanvoerder ontkent De militaire woordvoerder in Djakar ta, luitenant-kolonel Pirngadie, heeft vanmorgen de berichten tegengesproken, dat de opstandelingen Pematang Siantar zouden hebben bezet. Tevens ontkende hij, dat de opstande lingen een aanval zouden hebben gedaan op Pakan Baroe. en tenslotte ook dat eenheden van de opstandige troepen Medan zouden zijn binnengedrongen. ..Al deze gebieden zijn onder controle der regeringstroepen", zo verklaarde overste Pirngadie. krap gemeten. Maar aan de hartelijke byval heeft dit niets veranderd! Daarna maakte de dirigent plaats voor een regisseur, de heer J. Ouwe hand. Deze heeft het ensemble „De vro lijke Noot" een in Noorwegen spelend toneelwerk van Rosita Peters laten op voeren: „En de bossen zingen hun lied". V. dat al haar schepen, die in Indonesische havens worden vastgehouden, door de Indonesische regering zouden worden vrijgegeven, lieten niet na van invloed te zyn op de koers van de aandelen. De directie van de K.P.M. te Amsterdam deelde echter mee, dat zij noch van In donesische zijde noch van haar kantoor in Djakarta tot op heden iets over de vrijgave van haar schepen heeft verno men. De koers van de aandelen stelde zich vanmiddag echter een achttal pun ten lager. De opening geschiedde op 115, nadat een enkel stuk in de niet-officiële ochtendhandel op 113 van de hand was gedaan. Geleidelijk aan herstelde de koers zich tot 116 117, tegen een slot- prijs van gisteren 123. Indien de sche pen niet voor 9 april worden vrijgegeven heeft de K.P.M. een claim op de assu radeurs van f.120 miljoen Op deze claim waren de laatste tijd nogal wat aandelen uit de markt genomen. Ten gevolge van gemelde publikaties volgde vandaag een koersreactie. De flauwe stemming voor de aandelen K.P.M. was van invloed op de overige scheepvaart- waarden. die vrijwel over de gehele linie 1 tot 2 punten lager openden. In het verdere beursverloop werd dit verlies vrijwel geheel teniet gedaan. Er was ruime handel in deze hoek. Voor de internationale waarden be stond heel weinig belangstelling. Uni levers, Philips en Aku's waren prys- houdend, doch aandelen Kon. Olie stel den zich iets beneden de vorige slot- prijs. Nu de vrede bij de K.L.M. getekend is, en het werk weer met frisse moed is hervat, betekende dit voor de aande len van de maatschappij een stimulans, waardoor de koers zich wederom kan verbeteren tot f. 109,70: een eulden ho ger dan gisteren, toen de koers een winst boekte van f.2,50. Cultures ver deeld, Amsterdam Rubber iets hoger, Verenigde Deli's wat lager. De Staats fondsen veranderden t.o.v. gisteren hoe genaamd niet. De 51/4obligaties van de Bank voor Ned. Gemeenten werden op 101 1011/4 (101) vernomen. De Wo ningbouwlening werd iets lager op 107 1 4 tot (107%) geadv'~>erd. De handel op de obligatiemarkt was belangrijk stiller dan de vorige dag. WISSELKOERSEN Amsterdam. 21 maart Londen 10-61%—10.62%; N. York 3.78%—3.78%; Montreal 3-87A—3.87H: Parijs 89.75— 89.85; Brussel 7.59%—7.60; Frankfurt 90.34%00.39%Züriclh 86 54—86 59; Zürich (vr. fr.) 8833%—88.38%Stock holm 73 1373 18. Kopenhagen 54-05' 53.10%; Milaan 60.79%—60 84%; Wenen 14.59—14.60. (Deze pag. Is gedeeltelik gecorrigeerd) Beurs van Amsterdam Vrijdag 21 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 91% 91% Grootboek obl.3% 81 Ned. '47 3% (3) 90y8 90% Ned. '51 3% 91%B 91% Ned '53 (3%) 91A 91% Ned. '56 3>4 91% 91% Ned '48 3% 84 84% Ned. '54 3Vi 85% Ned '55 1 3% 8611 86 2 Ned. '55 II 3% 88% 88% Ned. '37 3 86% 86% Ned. W£ lening 6% 107A "97 Dollarlng '47 3 89 89 Investeringscert 3 93% 93A Ned 62-64 3 92% 92H Cert. NWS 61 %L 61% Indië '37 A 3 88% 88% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 25% 24% Nat. Handelsbank 76% 74 Ned. Handelmy 149 149 Amst. Rubber 50% 50% Deli Mfj.en (Ver.) 66% 65 H.V.A88% 88 Java Cult30 29% Senembah 57 56 Vorstenlanden11% 11% AX.U 154% 153% Berkel's Patent (v.) 191% 189 Calvé Delft cert. 299 299% Kon. Pap v Gelder 180 177 Hoogovens cert287 288 MUlleren Co NJ3. 319 324 Ned Kabelfabr 220% 222 Philips 263 264% Philips pref 151% 151V* Unilever 334 334 K Wilton Feyenoord 204 203% Biliton 2de r 172% 171 Dordtse Olle gew g43% 644 Kon Petr (f 20.154.10 153 40 idem (50 a f 20.— 154.15 153.20 HoU Amer lijn 133 132% Java China Paket 126% 126% K-L-M108.6O 169 Ned Stoomv My 127y4 126% Kon Paket Mij i23 115% Stoomvaart Mij Ned 14714 Nlevelt Goudr cert 249x4 liSVi v Ommeren cert. 201% 203 Kon Rott Lloyd ,32 s. 13214 Ned Scheepv Unie 123% 122% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 i3%) 3 91% Den Haag 1937 1 3 83 Lelden 1947 90 R'dam -37 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93 93 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 2% 87% B 87% A'dam '56 I 2% 84% 85 A'dam'56 n 2% 95% 95 Eindhoven '54 2% 80% 81 Enschede'54 2% 83 83% Den Haag '52 I 2% 91 Idem n 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 91% 91 Idem H 2% 90% 90% Utrecht *52 2% 90L 88% NTET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 197% 197 HJB.U. cert185% 185'- Rott. Bank 168 168% Twentsche Bank 152% 152 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 220 L 218L Borneo Sum H Mij 38% 39% Ned. G. en Sp fabr 167 L 166 Kon. Ned. Grofsm 94 93 Internatio g4% 64% Rott. Droogdok Mi) 475 3 471 Tieleman en Dros gx- 9% Ned. M1J. Walv.vrt. 79 73% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 8% Araerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern Nickel 75 A Anaconda 45% Bethlehem Steel 39% Cities Service 49% General Motors 34 Kennecott 86% Republic Steel 42% Shell Oil 67% Union Pacific 26,*« Un. States Steel 59% 24 A 75% 46% 39% 48% 34,», 87 42% 87 V4 26% 59% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 20/3 Edeimet Kon AA 46 Pref wa Idem 55%GB Electrolaa B 322B 1 Holl Constructie 360 Ing our v Bouwnyv 134 %GB 133GB Int Kunststof! Inn 30% 30% Leldsche Wolsplnn 149'.. Sikkens Lakfnb "53 4Ó0L 397B Ver Touwfabrleker 153% 154% Wernlnk's Betonm 79% 79 Van Wijk Textiel 66% 66

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7