Pas op voor pa a Moskou biedt Bonn vredesverdrag met geheel Duitsland aan Nieuwe slag 0111 Medan? K.L.M.-staking nu ten einde verkoudheid 10$: ftUKiOMMÏi Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 21 MAART 1958 In een geheime nota, welke woensdagavond door de Russische ambassadeur Smirnof is overhandigd aan Bondskanselier Adenauer, heeft de Sovjet-Unie de sluiting van een vredesverdrag met geheel Duitsland aangeboden, waarbij uit eindelijk de twee delen van^Duitsland herenigd zouden worden, aldus wordt in gezaghebbende kringen in Bonn vernomen. Dit aanbod, aldus zegslieden in Bonn, stelt niet langer de eis, dat het Westen de regering van Oost-Duitsland erkent. Bondskanselier Adenauer deelde gisteren tijdens het debat in de Bonsdag mede deze nota ontvangen te hebben, doch hij wilde over de inhoud geen bijzonder heden meedelen. De Sovjet-Unie wijst er in het document dan op, dat een of ander, geheel Duitsland vertegenwoordigend orgaan moet worden gevormd voordat een vredes verdrag kan worden getekend. Zij oppert dan de mogelijkheid, dat vertegenwoor digers van Oost- en West-Duitsland worden benoemd om het fundament voor zulk een ontwikkeling te leggen. Daaraan wordt de verzekering gekoppeld, dat daarin geen officiële erkenning van het regime in Oost-Duitsland gelegen zal zijn. Nadrukkelijk wordt ontkend, dat de Sovjet-Unie oveiVeegt afzonderlijke vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland te sluiten. Minister Von Brentano verklaarde verder, dat de Westduitse regering ervan overtuigd is, dat de instelling van een democratische orde in geheel Duits land op een topconferentie zou moeten worden besproken. „De regering meent niet dat het nut heeft de Europese vei ligheid tot een punt van bespreking op een topconferentie te maken, indien de Sovjet-Unie weigert over een Duitse hereniging te spreken", aldus Von Bren tano. Adenauer wil moderne wapens aanvaarden De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren bij het in de Westduitse Bondsdag gehouden debat over de buitenlandse politiek ver klaard, dat West-Duitsland zich in feite buiten de NAVO zou plaatsen, indien het zou weigeren mee te doén aan een strategische reorganisatie der NAVO- strijdkrachten, die het gebruik van kernwapens en raketten met zich zou brengen. „De Sovjet-Unie bezit kernwapens en raketten. Indien een belangrijk gedeelte der NAVO-strydkrachten niet op dezelf de wyze zou zijn uitgerust, zou de NAVO haar betekenis verliezen", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Indien de strategische plannen der NAVO die wij zorgvuldig zullen moeten bestuderen vergen dat ook West-Duitsland deel neemt aan de ontwikkeling der mo derne wapentechniek en wij zouden dit weigeren, dan zouden wij onszelf uit de NAVO sluiten". Het betoog van Bondskanselier Aden auer werd door zijn minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Heinrich von Bren tano, ondersteund. Deze verklaarde o.m.: „Ik kan de stelling niet onderschrijven, dat een atoombom, die in West-Duits land voor verdedigingsdoeleinden zou zijn opgeslagen, gevaarlijker zou zijn dan hetzelfde wapen in de Sovjet-Unie, doch dan voor aanvalsdoeleinden". „Val is vrijwel zeker" In kringen van Indonesische opstan delingen in Singapore werd vandaag verklaard, dat rondom Medan nieuwe gevechten woeden. Volgens hen zou dit de „echte aanval" op de stad betekenen. De gevechten van zondag en maandag, die eindigden met het terugtrekken der opstandelingen uit Medan, waren een voorbarige aanval geweest, die door een vergissing van de staf was ingezet, aldus deze kringen. Voorts verklaarden zij dat premier Djoenda gisteren de militaire comman dant van Oost-Java, kolonel Sarbini, om troepen voor Sumatra zou hebben ge smeekt. De regionale commandanten van Java weigeren troepen voor Sumatra af te staan, en de oorlog op Sumatra wordt gevoerd door het garnizoen van Djakarta, luchtlandingstroepen en de luchtmacht, aldus de opstandelingen kringen in Singapore. AFP meldt nog, dat volgens dezelfde kringen kolonel Simbolon aan het hoofd van een sterk bataljon naar Medan op rukt, om een verbinding tot stand te brengen met de troepen van majoor Nangolan en kapitein Sitapohan. Aan genomen wordt, dat deze laatste troepen zich ten zuidoosten van Medan hebben verspreid. Kolonel Simbolon zou gisteren uit Padang zijn vertrokken. „De beslissende slag tegen Medan wordt elk moment verwacht". Volgens dezelfde kringen zouden de opstandelingen over zes bataljons be schikken, tegenover het leger der Cen trale regering over slechts drie. „Onder die omstandigheden is de val van Me dan vrijwel zeker". Toelatingsexamen onaanvaardbaar Een werkgroep uit het Rijksschool toe zicht heeft, in opdracht van de minister van O., K. en W., een rapport uitge bracht over de inrichting van het voort gezet onderwijs, daarbij voortbouwende op de tweede onderwijsnota. De werkgroep acht het toelatings examen onaanvaardbaar. De werkgroep meent dat voor een voorlopige selectie bij de overgang van basisonderwijs naar voortgezet onderwijs in het bijzonder twee middelen in aan merking komen: 1. een nauw en geregeld contact tus sen basisschool en school voor voortgezet onderwijs. Dit contact, en de samen werking. die daarbij verondersteld wordt, kunnen wederzijds de ervaring en de kennis geven, nodig voor de vorming van een oordeel over de leerlingen met betrekking tot de aanstaande school keuze. 2. De proefklasse. In deze klasse wor den leerlingen, die niet zonder meer tot een bepaald schooltype kunnen worden toegelaten, in een aantal lessen ge dacht wordt aan 1624 lessen op hun geschiktheid voor het door hen gewenste schooltype nader beoordeeld in een periode <b.v. in mei), vooraf gaande aan het nieuwe schooljaar. „Oranje" in Singapore Met 520 evacuees Het m.s. „Oranje" is vandaag met 529 Nederlandse, Amerikaanse en Engelse evacué's uit Noord-Sumatra in Singa pore aangekomen. Ongeveer 300 van de evacué's waren Nederlandse onder danen en omstreeks 200 Amerikanen. Het grootste deel van de Nederlandse evacué's waren employé's van de H.V.A., die de meeste leden van haar personeel op de ondernemingen en ook van de staf van het hoofdkantoor heeft terug getrokken. In totaal kwamen 137 perso neelsleden van de H.V.A. met de ..Oran je" mee. De Good Year evacueerde 95 gezinsleden van personeel van haar Amerikaanse onderneming, en de United States Rubber Company 104. Andere maatschappijen, zoals de Portland Ce ment en de Shell evacueerden groepjes van 2 tot 8 personen. Voorts waren er nog 25 werkloze Nederlanders aan boord, die morgen per vliegtuig naar Nederland zullen doorreizen De overigen zullen de volgende week vertrekken. Ongeveer 100 van de Nederlandse evacué's zijn onder gebracht in het kamp van Changi, naby Singapore. De minister verwierp het Sovjetrus- sische voorstel voor een statenbond, die Oost- en West-Duitsland zou moeten omvatten, waaraan hij toevoegde: „Vrye verkiezingen in beide delen van Duits land zijn een onontbeerlijke voorwaar de. om tot hereniging te komen". STOKER SLINGERDE OP DE FIETS. Gedagvaard maar niet verschenen voor de Haagse politierechter, was een stoker bij een meubelfabriek te Wad- dinxveen. Wel was aanwezig een wacht meester I der Rijkspolitie uit Boskoop, die getuigde dat verdachte op 1 septem ber j.l. in Boskoop had gefietst terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. De stoker had geslingerd en wartaal uitge slagen. Getuige vertelde, dat de burge meester van Boskoop de verdachte op verzoek van zijn collega uit Waddinx- veen. op de zwarte lijst had geplaatst. I Vervolg van pag. 1 Er heerste gisteren op Schiphol na het bekendworden van de bereikte overeenstemming grote vreugde. „Dacht men nu heus, dat wij liever aan de grond staan dan in de lucht te zijn", zo lieten verscheidene vliegers zich uit bij het vernemen van de ge lukkige tijding. Ergens in een kamer plofte de kurk van een champagnefles. Een biertje werd weggegeven. Vele handen werden geschud om de be stuursleden te danken voor hun po gingen om het conflict op een bevre digende wijze op te lossen. En daarna gingen zij uit elkaar, naar huis. hun spullen bij elkaar zoeken om zo spoedig mogelijk klaar te staan als zij een oproep kregen voor het beman nen van een vliegtuig. „Misschien zal dat vanavond al zijn én wij hopen het maar." Het waren de woorden van velen. En uit die woorden bleek, hoezeer zij aan hun vak gehecht zijn en hoe sterk zij zich ondanks alle moeilijkheden, ver bonden voelen met de K.L M. Daaraan twijfelde ook de heer I. A Aler niet. toen wij hem naar zijn me ning vroegen. „Een belangrijke dag van daag. Met voldoening heb ik de spirit van de vliegers ook gewaardeerd, dat ze meteen weer aan de slag willen gaan. Op die manier zal de schade, die het be drijf in de gehele wereld heeft geleden, spoedig weer kunnen worden gecompen seerd. De vliegers, aldus de heer Aler. hebben direct na afloop van het be kend worden van het resultaat der be sprekingen verklaard nog vannacht het werk te zullen hervatten. Ik heb goede hoop op toekomstige betere samenwer king dan de laatste tijd het geval is ge weest en daar reken ik dan ook op", al dus de president-directeur. Gisteravond om acht uur vertrok het eerste KLM-toestel van Schiphol. Een chartervlucht van de Standard Oil Company naar New York via Londen. Reeds eerder had deze vlucht uitgevoerd moeten worden, maar er waren toen geen vliegers beschikbaar. Om elf uur 's avonds vertrok een andere DC-7C met bestemming New York. Vannacht om half vijf vertrok een vrachtmachine van de KLM naar Kopenhagen en daar- Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Meer dan dat zelfs, want de vlucht naar Biak, die door de staking moest worden uitgesteld, zal vandaag ook een aanvang nemen. VCCII, UC liJOl "1U V'lil U' ll'ifl ikWJJVlillMt,»-.! Vil Verdachte zelf had verklaard, dat al l na werd de normale dienst hervat, zijn broers en zusters waren gestorven en dat hij daardoor aan de drank was geraakt. Op die avond had hij tien bor rels gedronken. De rechter overwoog of het niet het beste zou zijn toezicht van het Bureau voor Alcoholisme op te leg- strpeif''van "{«xiShl? I oppervlakte e.d. heb- houder is. Om dit te laten onderzoeken i df"r S'St" "en vS 7ondPen°fn ViipiH iiii Hp znnir vpprtipn riaopn aan i Sierteeltpi odukten en voorts zouden in Tevens iaardigde h« een bevel uit tot Il^n zHn ^«"danwaa Stet1SsdaenK Van dC VerdJ,ch,e °P de j vergunning had T«i aanzien van ^Tet eerste meende de verdachte, dat de op gave wel tijdig was verzonden. Hij op perde de mogelijkheid, dat deze bij de post was zoekgeraakt. Wat het andere betrof zei hij dat er vergissingen waren begaan. De rechter legde de vennootschap resp. vijf gulden, twintig gulden en der tig gulden boete op. BOETEN VOOR RIJNSBURGERS Een boete van vijf gulden, één van dertig gulden en één van vijftig gulden eiste de officier van Justitie bij de Haagse economische politierechter tegen een vennootschap te Rijnsburg. De ven nootschap zou geen opgave van varië- (Advertentie) ERICSSON RADIO Verkoopkantoor 's-Gravenhage Uw handelaar kan U over de complete serie inlichten. t tf C i f J s' VOOR HEDENAVOND Hilversum 1 (402 m.). VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18 20 In strument. kwartet. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de Jeugd. 19.10 Meis jeskoor. VPRO: 19.30 Leven ln Nederland, klankb. 19.45 Unesco in Nederland. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Een Nationale Zaak. klankb. 20.45 Verstaat GIJ wat gij leest?, caus. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieen. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO: 18.05 Ritm. muz. 18.20 Ruimte vaart. caus. 18.30 Amus muz. 18.50 Open baar kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsuitz.: Emigra tierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 VVD, pol. caus. 19.35 Gram. 20.15 Act. 20.30 Pol. Forum. 21.00 Lichte muz. 21.25 Gevar. progr. 22.05 Pia norecital. 22.40 Gram. 22.50 Pasen hou den .caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazz- muz. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00-21.00 Sympathie en thee, een kijkje ln Engeland. VOOR ZATERDAG 22 MAART Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Instr. sext. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Annema- rleke, hoorspel met. muz. 11.35 Kamer- niuz. 12 00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13 20 Hnrmonle-ork. 13.45 Sportpraatje. VARA: 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Lichte muz. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Opera- koor. mannenkoor en ork. 15.35 Streek- uitz. 16.00 Kamerork en soliste. 16.45 Is de maat vol?, caus. 17 00 Dansmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz 18 45 Regeringsuitz.: Atlantisch Al lerlei. Een en under over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus, 19.40 Martin Buber. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen schets. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22.35 Een huwelijks aanzoek. hoorsp. 23.00 Nws. 23 1524 00 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO: 7 00 Nws 7.10 Gram 7 15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nws en weerber 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig?. 11.00 Voor de zieken. BINNENLAND In een bijeenkomst ln hotel „Witte- brug" heeft de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Meelfabrikanten, de heer H. J. de Koster, gistermiddag aan prof. dr. B. C. P. Jansen de Zilveren Broodmand 1957 overhandigd. Deze uitrei king geschiedde op grond van „bijzondere verdiensten voor de voedselvoorziening". De Zilveren Broodmand 1956 is vorig Jaar uitgereikt aan de toenmalige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dr. S. L Mansholt. Prof. Jansen heeft in een lange wetenschappeliji-c loop baan veel bijgedragen tot de voedingsleer. Als ambassade-attaché zal worden toegezegd aan de gecombineerde Nederl. permanente vertegenwoordiging bij de Eu ropese Economische Gemeenschap en bij de Europese gemeenschap voor atoom energie jhr mr. H. J. M. van Nispen tot Sevenaer. thans ambassade-attaché te Helsinki, die inmiddels die post heeft ver laten. Uit Nederland is in Suriname aange komen de heer D. van der Meulen. die onder auspiciën van het Departement v. Sociale Zaken ter beschikking zal worden gesteld tot het geven van adviezen aan vakbonden, vakverenigingen en aanver wante organisaties in Suriname. De heer van der Meulen zal ongeveer twee jaar in Suriname doorbrengen. Hij is ln Neder land door het N.V.V. belast geweest met de organisatie van een aantal kleinere bonden en vakverenigingen om deze sa men te brengen. De geschenken, die Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Suriname heeft gekregen, worden ln 12 kisten verpakt verscheept met het m.s. Richel van de K.N.S.M. Het drie en een halfjarig zoontje en enig kind van de familie Wolfswinkel te Voorthuizen is gistermiddag bij het spelen in de vijver in het Molenveen ge raakt en verdronken. Zijn kameraadjes waarschuwden even later een bakkers knecht. die het drenkellngetje op het droge bracht. Men paste geruime tijd kunstmatige ademhaling toe, doch dit mocht niet meer baten. Bij beschikking van de Staatssecre taris van O. K. en W., Is Ingesteld een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrach ten aan Nederlandse componisten in 1958. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: J. Mul te Haarlem, tot. lid M Flothuis te Amsterdam en P. Hup- perts te Utrecht en tot secretaris B. P Wagemans te Voorburg. De arrondissementsrechtbank te Dor drecht heeft de 29-jarige Zwijndrechtse meubelhandelaar, die tot dusver zaak ge dreven heeft ln het pand burgemeester de Bruinelaan 14. failliet verklaard. Men is er nog steeds niet in geslaagd de voort vluchtige meubelhandelaar, die 'n schuld van tegen het half miljoen heeft achter gelaten. te arresteren. De gouverneur van Suriname, de heer J van Tilburg, zal op 24 maart voor een dlenstbezoek van een maand naar Nederland reizen. Op de Oeterselaan te 's-Hertogen- bosch is gisteren het 4-jarige meisje W van Veggel onder de wielen van een aan hangwagen gekomen en terstond over leden. Het kind was aan het nummerbord gaan hangen van de vrachtauto die de aanhangwagen trok. Juist op het moment dat die zich in beweging zette. Toen het kind even later los moest laten en op de grond viel, kwam het Juist onder de dub bele wielstellen van de aanhangwagen te recht. In de zaal van het Kurhauscabaret te Schevenlngen wordt op donderdag 8 en vrijdag 9 mei het 12de internationale con gres gehouden van de "Nouvelles equipes Internationales". Aan deze bijeenkomst van de internationale unie van Christen- Democraten gaat op maandag 6. dinsdag 7 en woensdag 8 mei vooraf het tiende congres van de Internationale unie van jonge christen-democraten. De besprekin gen van de Jongeren-organisaties zullen in het algemeen gewyd zijn aan de mi gratie in het perspectief van de Europese integratie. Het congres van de NEI heeft als grondslag van de beraadslagingen de menselijke persoonlijkheid in de christen democratische politiek. BUITENLAND Een Brits marlnevliegtulg heeft in de nacht van woensdag op donderdag bij oefeningen in het afvuren van raketten een „gevaarlijke raket" verloren, die „vrij wel zeker" in zee ls gevallen. De politie is voor alle zekerheid over het verloren gaar van de raket ingelicht. De secretaris-generaal van de Soe danese Oemma-partlj. Abdoellah Chalil. is donderdag ln het Huis van Afgevaardig den van Soedan herkozen tot minister president. Verwacht wordt, dat Chalil een kabinet zal vormen bestaande uit leden van de pro-Westelijke Oemma en de De mocratische volksparty en liberalen uit het zuiden. Een Jury van blanken te Charlotte (Noord-Carollna) heeft de leider van de Ku Klux Klan in Charlotte en twee van zijn volgelingen schuldig bevonden aan een poging een school voor negerkinderen op te blazen. De drie mannen werden ver oordeeld tot verscheidene Jaren gevange nisstraf. Cesar Alconada Aramburu. Argen tijns minister van Binnenlandse Zaken en zijn collega van Onderwijs. Ernesto Salas hebben hun ontslag ingediend. Zij zijn het niet eens met de politiek van de re- gering-Aramburu. die welwillend staat te genover deelneming van buitenlands ka pitaal aan de exploitatie van de Argen tijnse olievelden. Blijkens de uitslag van de verkie zingen in Noord-Ierland zal de regering van Unionisten o.l.v. Lord Brooke-Bo rough weer voor vijf jaar aan het be wind biyven. De Unionisten die voor standers zijn van de band tussen Noord- Ierland en het Ver. Koninkrijk hebben van de eerste 32 zetel6 van het Lagerhuis die toegekend zijn. er 28 ln de wacht ge sleept. Het Lagerhuis telt ln totaal 52 zetels. In Washington is gisteren twintig cm sneeuw gevallen, waardoor het ver keer en de elektriciteitsvoorziening wer den belemmerd. De 45-jarige mevr. Henrietta von Schirach. de vroegere echtgenote van Baldur von Schirach. de voor malige leider van de Hitlerjcugd. die zijn straf nog steeds uitzit in Spandau, bij haar aankomst in Londen. Zij gaat daar bij de Britse legering de in vrijheidstelling van haar vroegere echtgenoot bepleiten. De Oostduitse gevolmachtigde voor de maïsbouw. Hans Buss, is naar de Duitse Bondsrepubliek gevlucht, aldus heeft de commissie van onderzoek van vrije juristen gisteren meegedeeld. Buss, die in het Westen de reputatie heeft een bekwame deskundige te zijn, zou er niet in zijn geslaagd de maïsbouw te lelden op de wijze die door de Oostduitse commu nistische party wordt gewenst. De 180 Israëlische bioscopen zyn donderdag, als protest tegen de hoge be lasting, die de bioscoopeigenaren moeten betalen, gesloten geweest. - De medische faculteit van Barcelona is donderdag tot nader order gesloten. Deze maatregel ls genomen, nadat een ultimatum van de rector-magnificus aan de studenten om het collegebezoek te hervatten, was verstreken. De studenten ageren tegen het besluit om de specialis tenopleiding met twee Jaar te verlengen. - Naar Radlo-Boedapest meldt, zullen er op 25 maart te Boedapest verkiezingen worden gehouden voor „Volkscommissies van toezicht", die bevoegd zullen zijn ln vrijwel alle openbare bedryven en fabrie ken. met uitzondering van regeringsde partementen en militaire instellingen, controle uit te oefenen. De commissies zullen bestaan uit „vertrouwde arbeiders" en leden van de communistische partij. Hun taak zal ook zijn het bestrijden van „corruptie, bedrog, tegenrevolufcio- nalre activiteit en straatschenderij". „La Perichole", komische opera van Offenbach Het jaar 1850 is voor de operettecom ponist, Jacques Offenbach, van beslis sende betekenis geweest. Tevoren had hij een paar jaar in Duitsland rondge zworven, maar daar geen vaste grond onder de voeten gevonden. Hij keerde naar Frankrijk, naar Parijs, waar hij zijn opleiding aan het conservatorium geno ten had. terug en werd door toedoen van de directeur van de Comedie Frangaise dirigent van het Nationale Theater. Hier kon Offenbach zijn vleugels uitslaan en zijn bijzondere talenten voor het lich tere muzikale genre, de operette, ont plooien. Die ontplooiing geschiedde in de betrekkelijk onafhankelijke positie, die Offenbach innam, doch niet in volle vrijheid. Dat gebeurde pas, toen hij zelf een theater te Parijs opende, waar hij ongeremd zijn inzichten in praktijk kon brengen en zich niet behoefde te storen aan kritiek op de onderwerpen, die hij met zakelijk beleid koos. Met een natuur lijk raffinement maakte Offenbach van zijn theaterstukken een onfeilbare sti mulans voor de verschuivingen in de politieke verhoudingen, die in het mid den van de negentiende eeuw aan de gang waren. Men kan wel zeggen, dat Offenbachs werken een tendens hadden, die destijds zeer actueel was en die hem mede een groot succes bezorgde. De politieke strekking van zijn operet tes heeft voor ons alleen nog historische betekenis. Maar dit wil niet zeggen, dat zij voor de hedendaagse mens afgedaan zijn. Het tegendeel is wel gebleken door de uitzending, die de AVRO gisteravond verzorgde van Offenbachs operette achtige komische opera „La Perichole", een heruitzending van een televisiever toning. die de Metropolitan Opera Asso ciation kortgeleden voor de National Broadcasting Company heeft gegeven. Die heruitzending heeft wel enige schade berokkend aan de zuiverheid van het beeld, maar men heeft toch de indruk kunnen krijgen, dat met deze opvoering voortreffelijk werk is verricht, zowel door de actrices en acteurs, door het bal let. koor en orkest, als door de regie, die vaart in het spel bracht, een flitsende afwisseling van dwaasheden, humor, ernst en dramatiek, dit alles opgebouwd tot een hechte eenheid, tot een schitte rend kijkspel, gemaakt door rijke mon tering. Men heeft kunnen genieten van de werkelijk verrukkelijke zang van de sopraan Laurel Hurley en de bariton Theodor Uppman en andere uitstekende zangers. De komische bariton Cyril Rit- chard speelde uitmuntend de rol van de onderkoning van Peru, om wiens figuur zich de felle spot van Offenbach op de verderfelijke toestanden in Frankrijk van omstreeks 1850, concentreerde. Voor de modern ingestelde kijker had de spot 11.45 Gram. 12 00 Middagklok noodklok 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. KRO: 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engel se les. 14.40 Boekbespr. 14 50 Gram. 14.55 Fanfare ork. 15 15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Mannenkoor. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.45 Lichte muz. 18.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overzicht. 18.25 Strijkork. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Omr. ork. en solist. 20.10 Licht baken. caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Gram. 21.05 Pleidooi voor een non. hoorsp. 22.00 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de Zondag ln. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 Vragenspel. 20.45 Caraibi- sche rapsodie, documentaire film. 21.15- pl.m. 22.00 Een wereld als Wlever, TV- spel, met muz. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Dansmuz. 12.30 Koorzang. 13.00 Gevar. progr. 13.15 Fllmprogr. 13 55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Scrapbook for 1908. 16.00 Gram. 16.30 Or- kestconc. 17.40 Sport. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.45 Amus. muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interv. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Hoorsp. 23 45 Avondgebeden. 24.00 0.06 Nws. Engeland, BBC, Light Progr. (1500 en 247 m.). 12.00 Dansmuz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. (Om 13.30 Nws.i 13.45 Sportparade. 14.10 Orkestconc. 14.45 Gram. 15.30 Amus. muz. 16.05 Sport. 16.20 Lichte muz 16 45 Sport. 17.50 Gram. 18.00 Sport. 19.00 Gitaarclub. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Sport .20.30 Nws. en gevar. progr. (Om 21.30 en 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0 15 Latijns-Ame rikaans muz. (Om 0.30 Nws.). 0.55-1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 15.30 Volksmuz. 19.00 Nws. 19.30 Madrigalen. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Populaire muz. 1.00 Lichte muz. 2.155.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.). 280 en 235 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.05 Ork. conc. 14.35 Hoorsp. 16.00 Operamuz. 16.30 Ork. conc. 16.55 Gram. 17.00 Gewijde muz. 17.30 Ork. conc. 19.03 Kamermuz. 22.03 Gram. 23.52—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 ni.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Journ. 15.00 Amus. ork. 15.30 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.00 Ork conc. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Matthaus-Passion. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Romantische muz. 20.00 Matthaus-Passion (2e deel). 21.45 Gram. 22.00 Nws 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 12.54 Idem. 13.00 Nws. 16.00 Disco-club. 17.00 Nws. 17.10 Operamuz. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. Stadszaal (grote zaal)Famllle-avond Chr. Hlst. Unie. 7i uur nam. Rehoboth: Leden verg. Ned. Chr. Vrou wenbond. Spr. dr. L. D. Terlaak Poot. 8 uur nam Gulden Vlies: Lezing over huidverzor ging en make-up. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): WD. Sprekers mr. J. Wilkens, prof. mr. A. V. Molenaar en mevr. F. T. van der Torren-Veendorp 8 u. nam. Leiderdorp Dorpshuis. Politiek cabaret. P.v.d.A. 8 uur nam. Warmond Trefpunt. Uitvoering Muziekver. Warmonds Fanfare. 8 uur nam. uiteraard niet de oorspronkelijk bedoel de betekenis, maar wel betekende deze uitzending een avond van kostelijk amu sement, dat geïnspireerd werd door de daaraan ten grondslag liggende prachtige geestrijke muziek met schone melodieën, ongecompliceerde harmonieën en pun tige ritmen. Deze grote muzikale waarde heeft „La Perichole" ongetwijfeld haar renaissance in Amerika doen beleven, waarvan wij in Nederland dankzij de AVRO ook getuige mochten zijn. De radio-commentator en gewezen dirigent Max Tak leidde de uitzending in en gaf voor elk bedrijf van de opera een over zicht van de handeling. ZATERDAG Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Zuidwijk. 1.56 u. nam. Doelenkazerne: Bond van Ned. Militaire Oorlogs-slachtoffers. Toneelver. „Taveerne" speelt „Vrijdag de 13den". 7.30 uur nam. Prediker. Propaganda-feestavond Stich ting „Prediker". 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). „Het Nieuwe Toneel" speelt „Mislukte Levens". 8 uur nam. Universiteitsbibliotheek. Opening ten toonstelling van Friese boeken. 4 uur nam. Rapenburg 6. Jaarvergadering Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. 8 uur nam. St. Antoniusclubhuis. Feestavond Per soneelsvereniging I.K.I. te Voorschoten. 7.45 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spr. ir. Ernst Hijmans. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadhuis Gemeenteraad. 2 uur nam. Herengracht 34: Werkavond Leidse Smalfilmliga. 8 uur nam. T. Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stationsweg 12: Buitengewone aandeel houdersvergadering N.V. Leidse Duinwater Mij. 12 uur 's middags. Ned. Inst, voor Praeventieve Genees kunde (Wassenaarseweg). K. en O.-cursus Kinderverlamming. 8 uur nam. De Doelen. Ledenvergadering Leidse Amateur Fotograf en ver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Jaarfeest Centr. Ver. van Markt-, Straat- en Ri- vierhandel. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal). Volo. Lezing Chr. G. v. d. Linde over fotografie. 8 uur nam. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Wie is Janus?" door Ned. Comedie. 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis. Receptie i.v.m. 35-jarig bestaan Ver. voor Zieken- huisverpleging Leiderdorp-Zoeterwoude H.- Ryndijk. 7.309 uur nam. DINSDAG Stadszaal (foyer)K. en O.-lezing I. L. Palacke over „Collectieve Israël Actie". 8 uur nam. Stadszaal. Jeugdconcert Residentie-or kest o.l.v. W. van Otterloo. 3 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Regionaal Mid denstandsappél. 7.45 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. B. H. Stricher „De stuwdam van Aswaan". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Wie is Janus?" door Ned. Comedie. 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal)Uitvoering „Mattheus Passion" door „Ex Animo". 7.15 uur nam. Oegstgeeest (Hoge Morsweg) Aandeelhoudersverg. N.V. Ingenieursbur. voor Bouwnijverheid. 4 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Uitvoering „Mattheus Passion" door „Ex Animo". 7.15 uur nam. Kamerlingh Onneslaan 22. Jaarvergade ring Wit-Gele Kruis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy. (tot 14 april) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdageD 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t/m 12 april). BIOSCOPEN Li(lo: „Jenny", 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: „Groot alarm bij de geheime dienst". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Het Bolshoi Ballet". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Sénéchal". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tot de laatste man". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apotheken wordt tot zaterdagmorgen 22 maart waar genomen te Lelden: door apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V d 3 S <D i CM Helsinki onbewolkt no 4 -16 0 Stockholm half bew. nno 3 -10 0.1 Oslo half bew. nno 3 -6 0.1 Kopenhagen half bew. no 11 -5 0 Aberdeen zwaar bew. windstil -5 0.1 Londen onbewolkt n 2 4 0 Amsterdam sneeuwbui n 2 -3 0.2 Brussel geh. bew. n 2 -3 0 Luxemburg sneeuw nno 3 -4 0.1 Parijs onbewolkt n 4 -4 0 Bordeaux onbewolkt nno 3 0 2 Grenoble onbewolkt nw 8 -0 0 Nice half bew. nnw 4 5 0 Berlijn zwaar bew. nno 5 -4 0 Frankfort zwaar bew. nno 2 -3 0 München sneeuw nw 5 -5 1 Garmlsch P. sneeuw nno 2 -6 5 Zürich geh. bew. nw 3 -4 0.1 Genève onbewolkt nno 6 -2 0 Locarno onbewolkt w 5 4 0 Wenen licht bew. wnw 9 0 0 1 Innsbruck sneeuw zw 1 -4 7 Rome licht bew. z 3 7 8 Ajaccio licht bew. nw 5 12 0 Madrid zwaar bew. windstil 3 0 Mallorca half bew. nw 3 12 0 Algiers onbewolkt zw 8 9 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2