„Werkmans Wilskracht'' oogstte succes in gevarieerd program Ook in vruchtbare met Kokschool- en combinatie Sleutelkoor Dagbladschandaal in Wenen Veiligheid gewaarborgd bij de oefeiivliiebten met H-boiiimeii f oor goede oefening niet alleen namaak- maar ook ongeladenprojectielen nodig Mclkslijters nu de wanhoop nabij 9?«ta jaargang Woensdag 19 maart 1958 Tweede blad no. 29395 Musicologisch proefschrift aan Leidse Universiteit Vanmiddag is aan de Leidse Universi teit gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld ..Het Nederlandse Kinderlied' (Van 17701940), „een bijdrage tót de kennis van het Nederlandse kunstkin derlied", mej. M. F. E. Sanders. Promo tor was prof. .dr. E. W. Schallenberg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jolanda Maria Theresia. dr van P. Vln- kestijn en R. A. Noort, Jan Hendrik, zn van A. Plezier en S. Thiel, Wilfriedes Theodorus Johannes, zn van H. F. de Zwart en J. J. van der Vlugt; Jannetje Johanna, dr van G. Prins en J. M. Was senaar. Vincentius Hermanus Jozef Maria zn van A. H. J. Paardekooper en A. H. T. Fles. Adrianus Wilhelmus Jozef, zn van G J. Hillenaar en A. J. Zwaan, Gerrit. zn van G. Ravensbergen en M. J. Ravens- bergen. OVERLEDEN H. C. A. Hoogendijk, 46 Jaar. echtgenote van J. van der Hoek; C. W. Verhaar. 69 Jaar echtgenote van P. A. de Jong; J. A. A. Warnecke. 75 Jaar. man; J. P. KnlJ- «enburg, 75 Jaar, man. Maar daartegenover stond toch dit maal het grote voordeel van de geva rieerde nummerkeuze, die, gehoord het Leef verstandig! Borstel na elke maaltgd llw tanden. Raadpleeg geregeld de tandarts. maar.... dal is vuk gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD bij tand- of kiespijn uhlelleo. poeders of cachets.. Ze belpeo «orlrn afdoend, behouden lange tijd buo werking et) veroorzaken ,geeo vermoeidheid of versuffing. Zijn daardoor geschikt om tijdeoa bet werk te worden ingenomen. De Harmonie-Kapel „Werkmans Wilskracht" bezit in dirigent J. Dol een man, die een frisse en vaardige geest over het orkest brengt. Het invitatie concert van gisteravond getuigde daar volop van! Wel was men, ook door de samenwerking met het Koksschoolkoor (militairen) en het Sleutelkoor (jongens) tot een zeer uiteenlopende programma-combinatie gekomen, waarop stylistisch veel zou zijn aan te merken, maar dat kan nu eenmaal moeilijk anderswanneer er enkele ensembles aan het woord zijn. Het viel overigens te prijzen, dat het programma getuigde van twee duidelijk contrasterende delen: de ernst voor de pauze, de luchtigheid, uitgezonderd Mozarts „Ave Verum Corpus" (in de plaats van het soldaten- koor uit Gounod's Faust), daarna. Nadat voorzitter Van Weizen in zijn begroetingswoord, de beschermheer de heer W. Schrandt, de ere-voorzitter de heer J. Bij, afgevaardigden van 3 Octobervereniging en Ver. „Koningin nedag", alsmede die van zustervereni gingen welkom had geheten, klonk Al- fords mars „The standard of St.-George" op. waarin men zich, vooral de clarinét- tisten, nog op juiste temperatuur moest werken. Kéler Bela, eigenlijk Adalbert von Kehler, eenmaal de dirigent van de Jo sef Lannerkapel en de Kurhausconcer- ten te Wiesbaden, was een vruchtbaar componist. Volgens het commentaar wilde hij in de feestouverture „Tempel wijding" (arr. Dreissen), de kuituur en de sfeer der joodse gebruiken suggere ren, maar daarvan hebben wij in deze muziek niet veel gemerkt. Zij klinkt in tussen sonoor en imposant en „Werk mans Wilskracht" maakte van de hier geboden gelegenheid om klankrijk te werk te gaan, een dankbaar gebruik. Veel sterker intrensieke waarde ver toont echter de eerste suite van de En gelse componist Gustav Holst, die hier op eminente wijze de volksmuziek toe paste en met een uitstekend geschreven „Chaconne", een doorzichtig klinkende Intermezzo en een pétilante mars zijn gunstige compositorische naam veel eer aandoet. Deze suite werd volkomen naar de aard en met zorgvuldige toewijding geblazen. Een juiste keuze, die de pro grammatische waarde van deze avond verhoogde. Na de pauze was „Werkmans Wils kracht" met enige marsen, Gershwins succesvol, pakkend „Strike up the band", de oud-vertrouwde Za-Dé mars van de voormalige directeur Ger. Dik en tot besluit de bekende )rPos'tkoets" in een effectvol arrangement, volop in zijn element. Maar bovenal willen wij de kapel hul digen om de stuwende vertolking van gedeelte uit de operette „Die Czardas- Ftirstin" van Kalman, waarmee werke lijk een staaltje van uitmuntend kunnen werd weggeblazen: een heerlijk klinkende potpourri, met een soepel en temperant- vol spelend „W. W." op z'n best! Het Kokschoolbestuur hoorden wij in geestelijke zangen onder directie van Henk Rijnbeek en met pianobegeleiding van Martien Opdam. Köthe's „Jesu dul- cis memoria", „O isis o siris" en het „Priesterkoor", beide uit Mozarts „To verfluit" en tot slot het Bachkoraal „Wohl mir, dass ich Jesum habe" wer den voor de pauze gezongen, het laatste in samenwerking met de jongens van het Sleutelkoor, die troffen door hun klare stemgeving. In het algemeen leken ons de tempi helaas wat aan de langzame kant. H^t Koksschoolkoor be schikt echter over goede, in zuiver on derling evenwicht gehouden stemmen, die soms te open klinken. „The desert song" van Romburg componist van niet minder dan 70 operettes geeft een schilderachtige impressie van de woestijn; de combinatie zang en orkest is effectvol en zuiver van sfeer. Het spreekt vanzelf dat behalve de Czardas- Fürstin" ook Elgars „Land of hope and glory" (eveneens zang en orkest) een triomfaal succes oogstte. Het is onvermijdelijk, dat arrange menten in de genoemde combinatie veelvuldig aan de orde zijn. Wij prefe reren voor de toekomst meer originele nummers, zoals de suite van Holst, die als uitermate kundig vakman en met coliristisch inzicht, de harmonie terdege geeft, wat haar toekomt. De jongens van het Sleutelkoor tijdens hun zang. (Foto L.D./Van Vliet) telkens grote applaus bij de vele toe hoorders bijzonder in de smaak is ge vallen. De heer Dol heeft zich eveneens een vakman betoond, die uit zijn man nen weet te halen wat er in zit en aan wiens gedisciplineerde leiding zy zich graag overgeven. De klank van W.W. is, eenmaal terdege ingespeeld, glanzend. Wij volgen de groei met be langstelling en verheugen ons over de kwaliteit der krachten, die ook onder de jongeren aan wie toch altijd de toekomst is! schuilt. Dit „invitatie"-concert hpeft dan ook een groot succes geoogst. Geluk kig gaan de W.W.-ers met ongebroken wilskracht voort! H. Het vreedzame gebruik van atoomenergie In het Prytaneum sprak gisteravond op uitnodiging van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde de heer H Granville Fletcher, onderdirecteur van het Informatiecentrum van de Verenig de Naties te Londen, over „De V.N. en het vreedzame gébruik van atoomener gie". De heer Fletcher, die reeds vele jaren aan bovengenoemde instelling werkzaam is, liet allereerst de geschiedenis van de ontwikkeling der atoomenergie de revue passeren. Ongeveer zestien jaar geleden wist een Italiaanse geleerde in een labo ratorium in Chicago de eerste geslaagde proefneming met kernsplitsing tot stand te brengen. Men heeft toen kort daarna te Cambridge een instituut opgericht, dat zich ging specialiseren in het nemen van proeven op dit nieuwe terrein. Toen tijdens de laatste wereldoorlog de eerste atoombom ontplofte heeft de wereld kunnen zien. dat een herhaling van deze gebeurtenis rampzalige gevol gen zal hebben. Daarom vroeg men in 1946 om een stopzetting van deze proeven voor militaire doeleinden en was er een streven tot internationaal samenwerken. Tien jaar later werd de eerste conferen tie hierover in Genève gehouden. Op deze conferentie hebben de verschillende landen hun gegevens wat betreft het atoomonderzoek uitgewisseld en is er zelfs sprake geweest van een samengaan van Oost en West. De heer Fletcher ver telde ook, dat er over de atoomenergie veel waardeloze propaganda bestaat, maar dat men niet vergeten mag. dat de ontwikkeling nog in de kinderschoenen staat. Een lichtzinnig denken over dit pro bleem is beslist afkeuringswaardig, aldus spreker. Vooral in Engeland is men zich de laatste tijd terdege bewust van de grote gevaren, die aan deze atoom energie ontwikkeling vastzitten. Hulp aan vluchtelingen COÖP. VROUWENBOND BIJEEN De afdeling Leiden van de Ned. Coöp. Vrouwenbond kwam gistermiddag in het gebouw van de Coöp. Vooruit bijeen. Als spreekster waft witgenodigd mevrouw J. Sarfaty—Bonn. Deze gaf een zeer uit voerige uiteenzetting van het vluchte lingenprobleem. Een probleem, waarmee wij allen te maken hebben. Mevrouw Sarfaty schetste het uitzichtloze bestaan van de meeste vluchtelingen, die ge dwongen worden om in allerlei kampen op één kluit samen te wonen. Zij sprak vervolgens over de hulp aan vluchtelin- I gen en in dit verband ook over de V.N. Het Bureau van de Hoge Commissaris der V.N. voor de Vluchtelingen, een van de drie vluchtelingenorganisaties, die voor de V.N. werken, zetelt in Genève en heeft een staf van ongeveer 130 per sonen. In totaal zijn er dertien bijkan toren. De twee andere V.N.-organisaties houden zich bezig resp. met de Pales tijnse en de Koreaanse vluchtelingen. Als noodgebieden in Europa noemde spreekster Duitsland met 220 000, Oos tenrijk met 210.000, Italië en Triëst met 45.000 en Griekenland met 20.000 vluch telingen. Mevrouw Sarfaty vreesde, dat het lang zal duren voordat het vluchte lingenvraagstuk in Oostenrijk zal zijn opgelost. Vervolgens behandelde zij en kele algemene aspecten van de hulp verlening. Goede hulp moet definitief en afdoende zijn. Met pakketten sturen en kinderen te logeren vragen alleen schieten wij niets op, aldus spreekster. Particulier initiatief op het gebied van hulpverlening is van zeer groot belang. Mevrouw Sarfaty eindigde haar causerie met te wijzen op de rol van Nederland in het vluchtelingenwerk. LECTORSBENOEMING. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de neurochirurgie, de heer W. Luyendijk, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universiteit. (Advertent 1p In haar interessante stellingen poneert mej. Sanders o.a. „de verbetering van het zangonderwijs moet beginnen op de lagere scholen; waar op de middelbare scholen een vak-musicus aanwezig is. moet niet aan anderen (dilettanten of half-gediplomeerden) een onderdeel van het muziekleven (bijv. het koor of het orkest) worden opgedragen. Dit maakt op de leerlingen de indruk van concur rentie en kan de positie van de vak-mu sicus t.o.v. zijn leerlingen verzwakken: het is nodig dat de docenten in de mu ziek contact hebben met hun collega's in de moderne talen, om een bepaalde periode uit de cultuurgeschiedenis ook via de muziek (speciaal het lied) te be lichten; het zangonderwijs op de kweek scholen moet in handen worden gelegd van ervaren koorleraren, die gelijk te stellen zijn met de leraren van een con servatorium; het toezicht op de L.S. moet. wat het zangonderwijs betreft, worden'overgelaten aan bevoegde krach ten. die met kennis van zaken kunnen oordelen en raadgeven. niet aan de ge wone inspectie van het L.O.; de muzi kale opleiding van de jeugd moet niet beginnen op de volksmuziekscholen - is dan altijd afhankelijk van de wil der ouders - maar op de L.S.; het is niet noodzakelijk, dat de eisen bij de eind examens nog nauwkeuriger omschreven worden, zodat niet een kandidaat op een school wordt afgewezen, die op een an dere school, met dezelfde cijfers, maar bij een andere commissie, geslaagd zou zijn. Commissaris van de Koningin komt naar Leiden BEZOEK AAN DE PAASVEETENTOONSTELLING. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. zal vrij dag een bezoek brengen aan de Vebo- paasveetentoonstelling. Het ligt in de bedoeling van mr. Klaasesz om ook de officiële opening in 't Schuttershof bij te wonen. Met Lissone Lindeman op reis In de foyer van de Stadsgehoorzaal verzorgde het reisbureau Lissone-Linde- mam gisteravond een interessante en kleurrijke toeristische filmavond, welke een grote belangstelling trok. Enkele aantrekkelijke kleurenfilms werden ver toond waarin de vakantiemogelijkheden voor het komende seizoen belicht wer den. De film „Rijden, reizen in een wagen tje" had tot onderwerp het transport in het algemeen op vakantietochten. zoals de vele expressen b.v. Rheingold, Austria-exipres. Rivièra-expres enz. ^On bekende streken van Frankrijk" legde de nadruk op het hart van Frankrijk met zijn grote rivieren en meren en zijn onbekende, doch zeer schone küst van Marseille tot de Spaanse grens. Bijzon der mooi waren de opnamen uit het na tuurreservaat „Camarque" bij Arles waar vele dieren vrij kunnen rondlopen. De film „Zonnig Italië" voerde de aanwezigen mee naar de Dolomieten, het Gardameer en de prachtige oude steden Verona waar de sfeer van Romeo en Julia nog hangt Padova en Venetië .Ook de beroemde marmer groeven werden niet vergeten. Een inleidend woord werd gesproken door de journalist Tom Hoogland. Hij vertelde vele bijzonderheden over het reisseizoen 1958. waarbij hij o.a op merkte. dat het midden van Frankrijk opvallend goedkoper is dan de rest van het land zodat het wel een groot con- Bild-Telegraf en Bild-Telegramm lijken op elkaar als twee druppels water (Van onze Ween se correspondent) Het Weense dagblad „Bild-Telegrafdat ook in het buitenland bekend is geworden, o.a. door zijn niet altijd serieuze be richtgeving. heeft op 12 maart opgehouden te ver schijnen. Bovendien is nu tegen de directie een klacht ingediend, omdat zij door het verstrekken van onjuiste gegevens grote geldsommen heeft wreten los te krijgen, of schoon zij wist dat het j bedrijf al minstens een j jaar lang rijp was om failliet te woirden ver klaard. Een grote bank instelling en twee drukke rijen hebben bij het ge recht het faillissement van „Bild-Telegraf" aan gevraagd. op grond van een schuld van 4 miljoen schilling. De totale schul denlast bedraagt 8 mil joen. Als voortzetting is nu vanaf 13 maart onder de titel „Bild-TelegTamm" in dezelfde opmaak een nieuw blad verschenen, waaraan de oude redactie van „Bild-Telegraf" ver bonden blijft. Eigenaar is F. Molden, de directeur van het bekende en se rieuze blad „Die Presse". Bovendien is nu opeens weer de oude „Bild-Tele graf" met een nieuwe re dactie verschenen! De di recteur Hans Behrmann verklaarde, dat het bedrijf niet al te veel schulden had en dat hij tegen F. Molden een aanklacht van diefstal, plagiaat en mis bruik van vertrouwen zou indienen. Hij deelde te vens mee. dat dat bedrijf opeens een bedrag van 4'j miljoen ter beschik king zou krijgen. Zeker is. dat politiek hierbij een grote rol speelt, want het blijkt dat de voorzitter van het kringbestuur van de Oos tenrijkse Volkspartij te Wenen. Fritz Polcar. zich voor de nieuwe ..Bild- Telegra f" interesseert en men neemt aan, dat deze partij het blad in handen wil krijgen om het voor haar propaganda te ge bruiken Volgens F. Mol den gaat de strijd om het behoud van een onafhan kelijke en vrije pers. die door de macht van de twee grote regeringspar tijen in gevaar komt. Een feit is. dat er op het ogenblik in Wenen twee kranten verschijnen, die als twee druppels water op elkaar gelijken en die elkaar tegelijkertijd op zeer onwaardige wijze be strijden en met modder gooien Gymnastiekgroepje „Rondom de Maredijk" viert tweede lustrum met een uitvoering Eens was het buurt- en speeltuin vereniging „Rondom de Maredyk". Nu is het alleen nog maar speeltuinvere niging. De buurtvereniging bleek geen levensvatbaarheid mèer te hebben. Het was niet het enige onderdeel van de vereniging, dat zijn activiteit moest staken. Zo ging b.v. ook het hand werkgroepje ten onder aan gebrek aan belangstelling. Maar het gymnastiek groepje wist zich door de jaren heen te handhaven. Het kon gisteravond met rechtmatige trots het tweede lustrum vieren met een uitvoering in het St.-Antonius Clubhuis aan de Mare. De voorzitter, de heer G. A. Sassen, vertelde in zijn openingswoord, waarin hij ook de talrijke aanwezigen welkom heette, dat men over het voortbestaan van dit groepje evepeens zorgen heeft gekend. Maar die lagen vooral op het financiële vlak. Vroeger konden buurt en speeltuinverenigingen bijspringen, maar nu komen alle lasten voor reke ning van de speeltuinvereniging. Men zal het nog een jaartje proberen, maar wellicht zal daarna op de ouders van de leden een beroep moeten worden gedaan. Hij hoopte, dat het niet vergeefs zou gebeuren. Het zou inderdaad jam mer zijn. wanneer ook dit facet van het leven .Rondom de Maredijk" zou ver dwijnen. In zijn tienjarig bestaan is het groepje gegroeid van circa 25 tot onge veer 75 leden. En er wordt met animo en enthousiasme gewerkt, zoals uit de uitvoering van gisteravond duidelijk naar voren kwam. De leiding berust bij mej. J. Cats, die in eerste instantie liet zien hoe men de allerjongste kinderen 'tijdens het spel tot nuttige oefeningetjes kan krijgen. Daarna leidde zij de ver- trast vormt met de prijzige Rivièra. De natuur vertoont hetzelfde beeld als Oostenrijk, doch de streek is voor de Nederlanders veel dichter bij de hand. Na afloop van de avond konden de be zoekers weer met frisse moed vakantie plannen maken. SCHRIFTEN, 36 blz p st. f 0.12 10 stuks f 1.10 DICTAATCAHIER, 80 blz. f 0.32 10 stuks f3. LOSBLADIG DICTAAT met papier, vanaf f 1.95 I HAARLEMMERSTRAAT 169 1 Macmillan stelt Lagerhuis genist (Van onze correspondent te Londen) Premier Macmillan heeft gisteravond in het Lagerhuis gezegd, dat de oorzaak van het incident, waarbij een nucleaire bom in het zuidelijk deel van de Ver enigde Staten neerviel, spoedig vastgesteld was. Amerika heeft Engeland boven dien vrijwel onmiddellijk ingelicht over een nieuwe veiligheidsmethode, waardoor herhaling van het voorval nagenoeg zal worden voorkomen. Macmillan bevestigd, dat nucleaire wapens door vliegtuigen boven Engeland worden vervoerd, doch uitsluitend by speciale operationele oefeningen of bij oefenvluchten, waarbij het nodig is om de wapens van het ene naar het andere vliegveld over te brengen. Dit zijn dan oefeningen in zo snel mogelijke verspreiding van militaire concentraties. Bommen, die hierbü werden vervoerd, waren nooit gereed voor onmiddellijk gebruik. Macmillan herhaalde, wat hij vroeger heeft gezegd, namelijk dat uitgebreide handgrepen door de bemanning nodig zijn om een bom voor explosie gereed te maken. De bommen kunnen niet per ongeluk worden afgesteld. vertraging zou leiden indien de beman ningen eerst hun bijbehorend gereed schap zouden moeten opzoeken. Oppositieleider Gaitskell vroeg waar om het nodig was om de bommen bij oefenvluchten mee te nemen, indien ze nooit op ontploffen werden afgesteld. Anderhalf jaar vruchteloos onderhandeld De melkslijters in het westen van het land zijn de wanhoop nabij. Dit bleek tijdens een vergadering van de Alg. Vereniging voor Melkvoorziening A.V.M. te Den Haag. Besloten is zich, na anderhalf jaar vruchteloos onder handelen met het ministerie van Eco nomische Zaken over een marge-ver hoging, tot de Staten-Generaal te wenden. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter de heer N. H. Blink, die een overzicht van de onderhande lingen gaf. Het laatste nieuws is, dat de minister nog steeds geen besluit heeft genomen en dat niet kan worden voor zien,wanneer dit wel zal gebeuren. De verhogingen zijn, naar ter verga dering opnieuw bleek, dringend nodig, omdat tal van slijters zich anders niet staande kunnen houden, hetgeen de melkvoorziening in gevaar zou brengen. Hoewel vele der slijters, die gisteren samen met directeuren van melkfabrie ken en commissies van bijstand verga derden, graag felle reacties in de vorm van demonstraties zouden zien, zwicht ten zij voor het argument van de heer Blink, dat men de kwestie voorshands nog bezadigd moet aanpakken om in het openbaar niet in diskrediet te komen. De uitingen ter vergadering waren niet alle even bezadigd. De handelwijze van Economische Zaken wordt volko men onaanvaardbaar geacht. Men kan niet langer gedogen, zo werd gezegd, dat nog verder met de belangen van duizen den melkslijtersgezinnen wordt gesold. Er is, zo werd geconstateerd „voldoende springstof om een geest van verzet aan te wakkeren". In de uiterste spanning wordt nu het effect van het request aan de Staten- Generaal afgewacht. Van Labourzijde werd opnieuw gepleit voor een stopzetting van deze vluchten met atoom- en H-bommen. Betoogd werd. dat de geschiedenis van de lucht vaart een geschiedenis is van fouten, die later hersteld werden. Een fout met een H-bom zou echter onherstelbaar zijn voor miljoenen. Macmillan antwoordde hierop, dat de gevolgen van het incident in Amerika overeenkomstig de verwachting waren en dat zeer weinig schade was aange richt. Stopzetting van vluchten met nucleaire wapens zou de oefening bena delen en ook de H-bom als afschrik kingsmiddel verzwakken. Aneurin Bevan, de woordvoerder van de oppositie voor de buitenlandse poli tiek. zei dat het eerst was voorgesteld dat het noodzakelijk was om de bommen in de lucht te hebben als middel tot af schrikking. Dit argument had men nu blijkbaar laten vallen. Thans wordt ge zegd. dat het nodig is voor trainings doeleinden. Bevan wilde weten wat Mac- milla.i bedoelde met het „vervoeren van bommen bij wijze van operationele oefening". Macmillan antwoordde, dat er geen voortdurende patrouille is. zoals een po litieagent. die de ronde doet. Voor trai ning is het nodig, dat zowel de bom als het afstelapparaat worden meegevoerd. De bom is in de lucht nooit op scherp gesteld. Macmillan zei, dat er vaak grote hoeveelheden bommen in oefenvlucht worden meegevoerd en dat het onver standig zou zijn ze te lang te scheiden van het afstelapparaat. Hij bedoelde hiermede kennelijk dat, als bij een plot selinge noodtoestand de bommen ge bruikt zouden moeten worden, het tol Macmillan zei dat, in zoverre het toe stellen betreft, welke in Engeland zijn gestationeerd, zoveel mogelijk imitatie- bommen worden gebruikt. Maar de pre mier was van mening, dat bemanningen geoefend moesten worden om met de werkelijke, maar ongeladen bom om te gaan. Het was juist een week geleden, dat een Amerikaanse B-47 bommenwer per per ongeluk een niet op scherp ge stelde atoombom liet vallen in een tuin in Zuid-Carolina. Er was geen nucleaire ontploffing en de hoeveelheid radio-ac tieve straling was niet genoeg en ook niet van de soort om iemand letsel te ver oorzaken. Dit bevestigde wat zowel de Britse als Amerikaanse autoriteiten in het verle den hadden beweerd, namelijk dat in dien een nucleaire bommenwerper ge durende een oefen- of patrouillevlurht verongelukt, het stralingsgevaar, indien het al bestond, uitermate gering zou zijn. De ongerustheid in Engeland is door de gedachtenwisseling in het Lagefhuis natuurlijk niet helemaal weggenomen. Er was nog een speciaal punt. waarop Macmillan beloofde later terug te komen. De vraag werd namelijk gesteld of er. indien een vliegtuig met een atoombom aan boord in vlammen zou neerstorten, in dat geval geen radio-ac tief gas zou worden verspreid- schillende meisjesgroepen van opklim mende leeftijd, soms met behulp van de heer De la Rivière aan de piano, bij enkele goed uitgevoerde ritmische oefe ningen of bij het werk aan de toe stellen. Gelukkig had zij voor de uit te voeren stof niet te hoog gegrepen, zodat sterk de nadruk was gelegd op de perfectie van werken. Ook het dames groepje oogstte veel succes met zijn optreden. Bijzonder gewaardeerde onder delen van hét vlot afgewerkte program ma waren voorts de demonstraties van de dames aan de ongelijke brug en de heren op de lange mat van het keurkorps Leiden. Rest ons nog te vertellen, dat het pittige jubilerende groepje van de speel tuinvereniging een nieuwe vlag kreeg aangeboden, het zelfstandige dames groepje werd verrast met 12 hoepels en mevrouw Bavelaar het restant je in de kas van het voormalige handwerk- groepje had besteed voor de aankoop van een doosje met verbandmiddelen, dat ter gelegenheid van dit jubileum eveneens werd geoffreerd. Verre van elegant Het hoofd van een openbare lagere school te dezer stede gaf ons inzage van een folder, welke dezer dagen is uit gereikt aan de kinderen van een aantal scholen. Dit geschiedde aan de uitgang, waartegen uiteraard geen bezwaar ge maakt "kan worden. De bedenking geldt dan ook niet de plaats van uitreiking, maar wel de inhoud. In rebus-vorm wordt namelijk opgewekt bij de verkie zingen van volgende week woensdag op de A.R.-kandidaat te stemmen. Hier mede worden dus de leerlingen van lagere scholen betrokken in de politieke strijd en wij kunnen ons voorstellen, dat genoemd schoolhoofd, geheel af gezien van de partij die zich daaraan schuldig maakt, tegen een dergelijke methode bezwaar heeft. Hierin staat hij bepaald niet alleen. Deze handel wijze is. zacht gezegd, verre van ele gant. Het wekken van politieke belang stelling onder de jeugd is begrijpelijk, maar het betrekken daarin van kinde ren. die de lagere school bezoeken, gaat over de schreef. Ter vermijding yan mogelijk misver stand wijzen wij erop. dat het noemen van de naam van ons Blad in deze fol der buiten onze voorkennis is geschied en uitsluitend betrekking heeft op de bekendmaking van de oplossing en de prijswinnaars. Broederschap van Oud-padvinders KRING RIJNLAND KWAM BIJEEN De Kring Rijnland van de Broeder schap van Oud-Padvinders hield gister avond een bijeenkomst in het districts hoofdkwartier der N.P.V. Rijnland aan de Hooglandse Kerkgracht. Als spreker was uitgenodigd de heer A. H. Witte, waarnemend directeur van het gerech telijk laboratorium van het departement van Justitie, die een causerie hield over „Het gerechtelijk natuur-wetenschappe- lijk onderzoek ten dienste van de Jus titie". Aan de hand van tal van lichtbeelden ging de heer Witte de moderne metho den na, die door het gerechtelijk labo ratorium worden toegepast ter opspo ring van de overtreder. Een van de middelen om meer over de daders van een strafbaar feit te weten te komen is de methode van het aanpassen. Spreker liet b.v. zien hoe een diefstal bij de pos terijen in het gunstigste geval kan wor den opgehelderd. De restanten van een verscheurde brief brengen bij een weten schappelijk onderzoek in het laborato rium meestal meer over de dader aan het licht, zodat de gevolgtrekkingen ge makkelijk te maken zijn. Door recon structie op het projectiescherm konden de O P V-ers zien hoe men in bepaalde gevallen in het laboratorium te werk gaat. „TIENDAAGSE VOOR DE WONINGINRICHTING" De landelijke Stichting Propaganda Woninginrichting (S.P.W.) organiseert dit jaar voor de 6de maal van 20 t/m 29 maart een actie onder de naam: „Tien daagse voor de Woninginrichting" In tal van steden in Nederland wor den tijdens deze actie naast uitgebreide exposities op het .gebied van woningin richting. ook modelwoningen en z.g. „Forumavonden" georganiseerd. Ook Leiden zal dit jaar actief deel nemen. Een dertiental zaken op het gebied van woninginrichting houdt morgen ter gelegenheid van de opening van deze „Tiendaagse" in „Den Burcht" een Fo rumavond. Hier zal de binnenhuis architect Ep Simons een interessante lezing met lichtbeelden houden over: .Praktische en esthetische woningin richting". Men heeft gelegenheid vragen in te dienen op het gebied van algemene woninginrichting en over eigen wo ning. Deze vragen worden na de pauze door een deskundiig forum beantwoord. Vader schoot op stiefdochter Twaalf jaar geëist Wegens een poging tot moord op ztJn 24-jarige stiefdochter H is gistermiddag ter zitting van de rechtbank te Amster dam 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 53- jarige los arbeider uit Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3