PAPif? EEN OPEN BRIEF AAN DE STAKENDE KLM-VLIEGERS IlifsldCj verdwiJn+ door Van vijfhonderdduizend gulden is nu geen cent meer over Agenda PUROL Met een enkel woord GUERLAIIN WOENSDAG 19 MAART 1958 Ceneraal-majoor vlieger b.d. TT. Versteegh, ond-commandant vliegschool in Soesterberg In „De Telegraaf" van hedenochtend richt generaal-majoor vlieger b.d. W. C. J. Versteegh, oud-onderdirecteur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij zich in een open brief tot de stakende vliegers van de K.L.M.: „Met diepe teleurstelling, maar ook met verontwaardiging, heb ik van uw besluit gelezen om tot staking over te gaan. Als oud-commandant van de vlieg school in Soesterberg, heb ik direct of indirect met de opleiding van versehei- denen uwer tot vlieger te maken gehad. Gij, militaire vliegers, kreegt door my of van door mij opgeleide instructeurs uw beginopleiding. Uw instructeurs van de R.L.S. zijn bijna allen vliegers en Instructeurs van Soesterberg. Ik meen dus met enig recht tot U te kunnen spreken, vooral omdat door uw besluit tot staken het Nederlandse vlie gerkorps in zijn geheel in zijn eer en goede naam wordt aangetast. Ik heb me verbaasd over het weinige eergevoel, dat U bezit om tot zulk een stakingsbesluit te komen, een besluit, onwaardig aan (res.-) officieren der Kon. Luchtmacht, onwaardig aan uw verantwoordelijke functie. Als oud-vlieger, wiens hart nog warm klopt voor de luchtvaart en vooral voor haar beoefenaars, ben ik door deze m.i. te veroordelen stakingsactie diep teleur gesteld en bovenmate gegriefd. Ik had gemeend U beter te kennen. Ik had beter van U en over U gedacht. Nog kan het er by mij niet in, dat gij de openbaarmaking der denigrerende, onware en daardoor ontoelaatbare op merkingen van uw bestuur tegenover uw directie en haar instanties heeft kunnen goedkeuren en zelfs nog onderschrijft zonder aan te dringen op een behoorlijk mondeling overleg, waartoe alle gelegen heid openstond. Dat gij. stakers. U na het daarop volgend onvermijdelijk ont slag (laat gij U ongestraft in het publiek beledigen, belasteren en met modder gooien?) van twee uwer col lega's zo diep verlaagt om tot staking over te gaan. heeft mijn achting voor U diep geschokt. Gij moest U diep schamen, gij van wie velen res.-officieren zijn, die de eed van trouw, gehoorzaamheid aan de wetten, aan H.M. de Koningin hebt gezworen en die deze eed openlijk en moedwillig geen eer bewijst. Hoe durft U straks als bemanningslid uwe Koningin nog in de ogen te zien? Of dacht U soms, dat met het verwis selen van uw militaire uniform met dat van de KLM alle fatsoensnormen en dure plichten van U afvallen? Wat blijft er door uw handeling nu over van het trotse gezegde „Hollands vlag wordt het hoogst gedragen in de lucht", een gezegde, dat tot heel de be volking van ons land sprak? Gij hebt die vlag. uw vlag, met voeten getreden, en door dit te doen heeft U de trots van Nederland diep gekrenkt en het vertrouwen, dat men in U had, diep beschaanid. In de ogen van het buitenland hebt U niet alleen uw maatschappij, de KLM, maar ook heel Nederland een slechte dienst bewezen. Zou het niet royaler, eerlijker zijn ge weest, indien U, geen genoegen kunnen de nemen met de U geboden arbeids voorwaarden en voorschriften der Maat schappij. de wens had te kennen gege ven deze maatschappij te willen verlaten in plaats van naar een U onwaardig machtsmiddel te grijpen en dat om een reden, die U als juist moet erken nen, n.l. het ontslag van twee collega's, die met hun agitatie U op een dwaal spoor hebben gebracht en die daarna hun onjuiste en giftige kritiek op de leiding der maatschappij op de pers hebben losgelaten en de wereld hebben ingeslingerd? Toch geloof ik niet, dat U. Nederland se vliegers, die thans in staking zijt ge gaan, zich zoudt kunnen en willen ver enigen met een dergelijke laakbare actie. Ik kan me indenken, dat, gedurende de vergadering, waarbij de gemoederen worden opgezweept en waarbij ieder een slag beter wil gaan dan de andere beslissingen in het vuur van het debat worden genomen of geforceerd, waarvan de consequenties niet in juiste mate zijn overwogen en doordacht. U heeft thans een paar dagen tot nadenken gehad, en wellicht weerhoudt valse schaamte U om ruiterlijk en eerlijk voor uw mening uit te komen. Doch toont nu als Hollander, dat U uw plicht kent en wat U aan uw eer als vlieger verplicht bent. Straks als gezagvoerder moet U ook zelf uwe beslissingen nemen zonder aan de leiband van anderen te lopen!" 39.000 wachten ep telefoonaansluiting In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1958 van het Staatsbedrijf der PTT. deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mede, dat de wachtlijst voor telefoon aansluitingen per 13 december 1957 nog 39.607 namen bevatte. De stand van het aantal wachtenden is ln 1957 echter aanzienlijk afgenomen, namelijk met 15 265. In Zuid-Holland wachten er 15.258 's-Gravenhage en Rotterdam met resp- 5138 en 6786 inbegrepen) per sonen. Reizen van de „Oranje" in het najaar Het m.s. „Oranje" van de Maat schappij Nederland zal, na een onder breking voor een viertal zomerreizen naar de Middellandse Zee, in juli en augustus, in september a.s. de geregelde afvaarten naar het Verre Oosten her vatten. De „Oranje" zal 10 september en 5 november a.s. van Amsterdam naar Singapore vertrekken. Als extra aan- loophaven in beide richtingen is Penang ingelast. Faillissement van gondberging Er kwam een stortvloed van verwijten (Spéciale berichtgeving) De zaak van de goudberging van de Renate Leonhardt heeft een sensationele keer genomen. Illusionist-goudzoeker P. Visser uit Wyde Wormer heeft, zo bleek tydens een vergadering belegd door oppositionele aandeelhouders van de Coöpe ratieve Bergingsvereniging Renate Leonhardt (CBRL) de bergingstoren verkocht voor f8250.aan een zekere Cornelissen te Amsterdam. Dit zonder toestemming van bestuur of aandeelhoudersvergadering. De vennootschap onder firma belast met de berging, waarvan de heer Visser beheerder is, heeft niets meer op bank of giro, noch iets in de kas. Hetgeen betekent, dat de f500.000.—, die de aandeel houders hebben gestort, zijn verspild aan een droombeeld. Overmaking der transfers Discriminatie der Nederlanders De Nederlandse werknemers in In donesië zullen dat deel van hun tegen woordige inkomen, dat zü naar Ne derland mogen overmaken, slechts na hun terugkeer in Nederland en na nakoming van hun arbeidsovereen komst kunnen opnemen. Indien zü hun betrekking voor beëindiging van de arbeidsovereenkomst opzeggen, ver spelen zij hun recht op transfer. In dit opzicht wordt volgens zakcnkrin- gen discriminatie toegepast in verge lijking met andere buitenlandse werk krachten, die elke maand gelden naar het buitenland mogen overmaken. Sedert het begin van de anti-Neder landse campagne in december j.l. zyn tal van Nederlanders voor afloop van hun arbeidscontract uit Indonesië ver trokken. In sommige kringen is men van oordeel, dat de byzondere bepaling voor de Nederlanders kan zyn bedoeld om hen in Indonesië te houden, doch men twijfelt er aan. of hiermee succes zal worden bereikt, daar de Nederlandse arbeidskrachten over het algemeen ge neigd zyn te vertrekken zodra zij menen, dat door hun vertrek hun firma geen schade zal ondervinden. Tal van hen zijn niet bereid voor geld in Indonesië te blyven. CALTEXPRESIDENT NAAR DJAKARTA De president van de Amerikaanse oliemaatschappij Caltex, H. Arnold, is vandaag uit Singapore naar Djakarta vertrokken. Hij deelde mede. dat de maatschappij thans de balans opmaakt der verliezen, welke als gevolg van de onderbreking gedurende 9 dagen van de werkzaamheden in Midden-Sumatra werden geleden. Hij zeide niet te weten wanneer de produktie zal worden her vat. BINNENLAND In de leeftijd van ruim 86 Jaar is te Neerijnen overleden i.t. baronesse van Pal- landt van Waardenburg en Neerijnen, ge boren baronesse van Hardenbroek-Berg- ambacht, die tot haar dood toe presidente- kerkvoogdes was van de hervormde ge meente van Waardenburg en Neerijnen, een unieke functie ln ons land. Minister Ca ls voelt niet voor de be noeming van een Staatssecretaris, die hem terzijde zou kunnen staan speciaal ten be hoeve van de onderwljswetgevlng. De mi nister deelt dit mee ln zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van O. K. en W. Naar de KNAC verneemt, zullen be stuurders van personenauto's met ingang van 30 maart a.s de Franse grenzen zon der carnet of triptiek kunnen passeren. Deze afschaffing van carnet en triptiek (uiteraard ook het laisser passer» houdt ln. dat Nederlandse bestuurders van per sonenauto's straks aan hun Nederlandse autopapieren voldoende hebben als ze naar Frankrijk gaan. Het m.s. „Willem Ruys". onder com mando van kapitein Frits de Jonge op weg van Indonesië, Malakka en Ccylon naar Rotterdam, wordt morgenochtend aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Het zal op deze 61e thuisreis, met inbe grip van ongeveer 185 reizigers voor tus- sentrajecten. aan het record-aantal van ruim 1100 passagiers onderdak geboden hebben Gisteren is ln stilte te Zutphen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer G. F. H. Giesberger. die van 1946 tot 1950 lid was van de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Vrijdag is hij ln zijn woning te Utrecht op 72-Jarige leeftijd vr(J plotseling overleden De heer Gies berger was van februari 1914 tot aan zijn pensionering op 1 Juli 1950 ln dienst van de Ned. Spoorwegen. Onbekenden hebben "s nachts een be zoek gebracht aan de kantoren van de N.V. O. aan de Schlekade te Rotterdam. Zij hrbben de brandkast geforceerd en hebben daaruit een bedrag van f 4.000, ontvreemd. De gouverneur van de Ned Antillen. de heer A. B. Speekenbrink, ls gisteren uit keren, zonder toelichting op het verbre- Willemstad naar ons land vertrokken. HU ken der verbindingen. 1 rel6t -da lilaml en Havana. TELEGRAAFVERKEER SINGAPORE- MEDAN HERVAT Een woordvoerder van de Engelse te- legraafmaatschappij Cable and Wireless Singapore heeft medegedeeld, dat de maatschappij haar normale telegraaf- vorkeer mot Meöan heeft hervat. Zater dag was Medan uit de lucht gegaan, om mandag voor slechts korte tijd terug te De vergadering te Utrecht in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen werd voorgezeten door 'n voor de gele genheid aangezocht onpartijdig voorzit ter, de heer P. Damsteegt uit Capelle aan de IJssel. De heer Visser werd er o.m. van be schuldigd dat hij helemaal niet wenste te varen met de toren en dat hij de ber ging aan alle kanten door een eigen machtig beheer in het slop bracht. Dit terwijl hij zelf ontelbare beschuldigingen richtte aan het adres van degenen, die hem met de beste bedoelingen terzijde stonden. Zelfs de duikers, die einde september nog eens een poging waagden om het wrak te lokaliseren en het goud te vin den, wreef hij oneerlijkheid aan, volgens het overzicht. Nu is de toren verkocht en de baten zijn reeds gebruikt voor het betalen van schulden. Waar zijn we aan toe? De heer Kuyl jr. uit Gorinchem stelde ln 30 punten dat het feit dat er sedert lang slechts een tweehoofdig bestuur be stond in striid was met de statuten, dat de nieuwe grijp-hap-plons methode niet het fiat had van de ledenvergadering, die toch ook duizenden guldens verslond, dat de CBRL die het geld fourneerde diende te weten of de stukken waarop de heer Visser zijn goudvisioenen ba seerde al of niet imaginair waren, dat de heer Visser met de gelden van de CBRL had gehandeld alsof het zijn privé-beurs betrof, dat er geen behoorlijke finan ciële afrekening was geweest, zoals de reglementen willen, en dat de aandeel houders nu eindelijk wel eens wilden weten waar ze aan toe waren. Men zou dan kunnen beslissen of het faillissement van de heer Visser moest worden aangevraagd. De vraag restte voorts, aldus de heer Kuyl jr., of de heer Visser, die zelf altijd de mond vol had van (een ieder onbekende) oplichters- praktijken daarvan wel mocht spreken (noem ze dan. zei spreker), nu men zich kon afvragen of dezelfde term niet moest worden gebruikt wat betreft de heer Visser zelf. De aandeelhouders eis ten inzage van de documenten op grond waarvan de heer Visser hun goud bij bergen heeft voorgespiegeld, doch die niemand ooit heeft gezien. „Wij willen de heer Visser als mens en vriend tegemoet treden", aldus de heer Kuyl jr.. als hij onweerlegbare be wijzen levert dat hij geen oplichter is. Een zielig gezicht Toen heklom de man, die tientallen mensen hun spaarduitjes deed steken in een lucratief lijkende onderneming zelf het spreekgestoelte. Nergens leverde hij een steekhoudend argument. Het was een zielig gezicht. Daar stond een oude man, die een stort vloed van woorden uitte zonder dat hy de vergadering, die het vertrouwen in de zaak geheel had verloren, kon over tuigen. „Ik heb geen bewondering voor de be schuldigingen en ik wil niet tot dit peil afdalen. Ik acht dat ver beneden mij". „Wy betreuren de situatie voor de aan deelhouders. Bij meer goede wil had dit voorkomen kunnen worden". Met dergelijke volzinnen en lange technische ontboezemingen trachtte de heer Visser zich te verschonen van de klemmende vragen. Reëel was zijn ant woord pas toen hij moest zeggen dat er geen cent meer over was. behoudens enig materieel, van het f. 500.000 grote aandelenkapitaal. Op zijn best zijn er nog een paar dui zend gulden te achterhalen. „Wij hebben een gokje gewaagd", zei de voorzitter sarcastisch. We hebben misschien genoeg over voor een kop koffie. Nu rijst de vraag: „Gaan we verder?". Zo ja. dan is een grondig onderzoek gewenst, zowel naar de papieren als naar het wrak. Voorts moet er een nieuw bestuur ko men. d t i P t J l' VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) VARA: 1800 Nws. en comm. 18 20 Act. 18.30 RVU: Ethiek en Techniek, door dr. C. J. Dippel. Tweede lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Langs nieuwe wegen, toespr. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Gfevar. progr. 22.40 Gram. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws 23.15 Dansmuz. 23.5024.00 Soc. nws. ln Es peranto. Hilversum II (298 m.) NCRV: 18.00 Leger des Hellsmuz. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Orgelconc. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Pas- siestonde, 21.00 Concertgebouwork en so list. 22.00 Inleiding vakantierubriek. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverden king. 23 00 Nws. 23.15 Sportultsl. 2320 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 15.30—16.00 V. d. kind. NTS: 160017.40 Eurovisie: Voetbalwedstrijd DuitslandSpanje. NTS: 18.0018.40 Eurovisie: Rep. v. d. eerste vergadering v. d. Europese Gemeenschappelijke Orga nen te Straatsburg. NCRV: 20.00 Route Nationale 6. 21.50 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG 20 MAART Hilversum I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9 00 Gym v d. Vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Ka- merork. en solist. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Plano- spel. 12 50 Uit bet bedrijfsleven, caus. 13 00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber 14.00 Blok fluit en klavecimbel. 14 30 Voor de huls vrouw. 15.00 Cabaret. 15.30 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17 00 Voc)r de Jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws 18.15 Dansmuz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Wie opent de kluis? 2000 Nws 20.05 Radlo- Philharm. ork. en soliste. 21.25 Moord en parfum hoorspel 21.55 Gram. 22.40 Act. 22 50 Sportact 23.00 Nws. 23.15 Beursber v. New York. 23.16 Act. of gram. 23 25—24 00 Dlscotaria. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7 10 Gram 7 45 Mor gengebed en liturg, kal 8 00 Nw6. en weerber. 8.15 Gram 8 50 Voor de vrouw. 9 40 Schoolradio. NCRV: 10 00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Omr. koor. 12.00 Middagklok noodklok. 12 03 Gram 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb meded. 12 38 Gram. 12 50 Voordr. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Plano, vlooi ên bariton. NCRV: 14.00 Promenade ork. en soliste. 14.45 Voor de vrouwen. 15.15 Zang en pla no. 15.45 Gram. 16 00 Bijbellezing. 16.30 Planorecital. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.10 Kamermuz. 18 30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19 50 C.H.U., pol. caus. 2000 Radiokrant. 20.20 Gevar. pro gram. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriften- kron. 22.10 Kerkorgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. Knauw aan de fantasie Staande de vergadering werd een soort bestuur gekozen, dat een volgende ver gadering zal voorbereiden, waarop men over de te nemen stappen zal beslissen. Meer dan honderd mensen gingen heen. misschien, maar dat is niet zo zeker, met een ernstige knauw, toegebracht aan hun fantasie. Een oude man wierp de heer Visser een stortvloed van verwijten naar het hoofd. Een van de vele teleurgestcl- den. 3309 in totaal, die meende uit een bodemloze put goud te kunnen halen. Zonder toren is de berging in ieder geval in een ernstige impasse geraakt. Advertentie Om Ute raden bij de keuze van Uw schoonheidsprodukten en moke-up artikelen zal een specialiste van hel INSTITUT DE BEAUTÉ te Uwer beschikking staan VAN DE 24 TOT DE 29 MAART TOM WESTEN BREESTRAAT, 45 - LEIDEN TEl. 23851 - 32590 Het Noorse Parlement heeft gisteren het legaat van de ln 1946 overleden Ne derlandse mevrouw Laurlne Maarschalk ten behoeve van de tbc-bestrijdlng Noorwegen aanvaard. Het legaat bedraagt 2,7 miljoen kronen (anderhalf miljoen gulden) BUITENLAND Einde mei zal van Italiaanse zijde een aanvang gemaakt wqrden met de boor werken ln de Montblanc. De tunnel zal te Entreves, nabij Courmayeur, beginnen op een hoogte van 1300 m. en een lengte hebben van 12 km. HIJ zal een dubbele autoweg hebben van 8 50 m. breedte en nabij Les Pelerlns de Chamonlx uitmon den op een hoogte van 1.203 m. Voorzien wordt dat zesduizend arbeiders aan belde kanten te werk gesteld zullen worden. Met het eerste ln communistisch China gebouwde televisietoestel z(jn met goed gevolg proeven genomen, zo meldt het Chinese persbureau „Nieuw China". Te Praag zijn acht Tsjechoslowaken tot gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaar veroordeeld, omdat zfj zich schuldig zouden hebben gemaakt aan „tegen de staat gerichte acties" na op verboden spri- ritistlsche seances contact te hebben ge zocht met de geesten van „kapitalistische leiders". De veroordeelden hadden vla een medium van Thomas Masaryk, de stich ter en eerste president van de Tsjechoslo- waakse republiek Eduard Benesj. diens op volger. en wijlen de Tsjechische schoenen koning Thomas Bata de „belofte" gekre gen. dat het communisme ten val zou ko men en het kapitalisme ln ere zou worden hersteld. In de afgelopen 48 uur hebben ten minste acht personen ln de Zwitserse Al pen het leven verloren, omdat zij onder lawines werden bedolven. Het Zwitserse Instituut voor het tegengaan van het la winegevaar heeft thans vla de radio waar schuwingen aan skisportbeoefenaars doen uitgaan. De 3.500 ton metende bark „Passat", een vlermaster en zusterschip van de „Pa- mir", die verleden Jaar ln een orkaan op de Atlantische Oceaan ls vergaan, hetgeen aan tachtig opvarenden het leven kostte, zal voorlopig, hangende een nadere toe lichting door de te Lllbeck zetelende raad voor ongevallen ter zee betreffende zijn oordeel Inzake het vergaan van de „Pa- mlr", niet uitvaren. Deze toelichting wordt ln mei a.s, verwacht. De Cubaanse opstandelingenleider Fi del Castro heeft de „totale oorlogaan president Batista verklaard. Die totale oorlog gaat op 1 april ln Na die datum zal op al het openbare verkeer ln de pro vincie Orlentes, waar de opstandelingen opereren, geschoten worden. „Wie een openbare functie ln de provincie bekleed zal als verrader worden beschouwd en te rechtgesteld kunnen worden. Wie nu nog tot het leger van president Batista toe treedt, zal na 1 april als oorlogsmisdadi ger vervolgt worden." De Ierse premier Eamon de Valera, die ter gelegenheid van "St. Patrick's Day" drie dagen te Londen verbiyft, heeft giste ren aldaar op een persconferentie gepleit voor het verlenen van goede diensten door de Verenigde Staten, om een einde te ma ken aan de verdeling van Ierland. De studenten aan de Spaanse medi sche faculteiten te Madrid, Barcelona en Saragossa weigeren colleges te volgen uit protest tegen een nieuwe regeling, volgens v.elke de speclalistenoplelding twee Jaar langer zal duren .De rector-magnlflcus van de universiteit van Barcelona heeft mee gedeeld. dat er maatregelen tegen de stu denten zullen worden genomen, als de col leges tegen donderdag niet normaal wor den gevolgd. Aan de Italiaanse filmster Glna Lol- lobrlglda is een schadevergoeding van zes duizend gulden toegekend, omdat- ln re clame voor een bekend merk Vermouth een foto van haar zonder toestemming was gebruikt. Glna zal de helft van dit geld voor liefdadige doeleinden bestemmen. De 67-Jarlge Fransman Pages, die ver leden week een prijs van 40.000.000 frank 400.000 gulden ln de Franse staats loterij heeft gewonnen, ls ln de nacht van maandag op dinsdag aan een hartaanval overleden Pages had reeds tegenover Jour nalisten verklaard, dat hij het niet aan durfde het heuglijke feit te vieren, omdat zowel hij als zyn vrouw aan een hartkwaal leden Toen zijn vrouw van het winnen van de grote prijs hoorde, was de reactie van haar hart zodanig, dat een dokter te hulp moest worden geroepen. Het Venezolaanse blad „Le Naclonal" maakte gewag van een bericht van zijn correspondent te San Chrlstobal, volgens hetwelk meer dan 500 beambten van de "oormallge nationale veiligheidsdienst van Venezuela een wijkplaats zouden hebben gevonden ln Columble. voornamelijk ln de grensstreek met Venezuela. Engelsman met Engelsen. De televisiekijkers kregen gisteravond gelegenheid de film te zien die Caval- canti van een der geestigste werken van Charles Dickens ..Nicholas Nickleby" heeft gemaakt. Cavalcanti, documenta list pur sang en een der voormannen van de avanfcgarde vervaardigde deze film 1947 in zijn Engelse tijd. Van 1930 af reeds in Engeland sentimenten ont plooiend met de vervaardiging van vele documentaires, was hij zich na de oor log gaan toeleggen op de speelfilm. Nicholas Nickleby vormde er een resul taat van, niet zo bekend overigens als de film „Dead of night". Toch was het geen sterke televisie-introductie, deze Dickens-verfilming, van Cavalcanti's bijzondere begaafdheid. De Engelsen zelf waren er het meest verbaasd over, hoe een buitenlander zo miskenbaar in hun karakteristieke hoedanigheden kon doordringen. Engelsman met de Engel sen TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Sportpanorama. 20.35 La Perichole, opera. 21.5522.25 Problemen- rubriek. Engeland. BBC Home Service (330 m.). 12.00 Voor de scholen. 13.00 OrkestcolTc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Meded. 14.15 Amus. muz. 15.00 Voor de scholen. 16.00 Amus. muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Gram. 17.45 Caus. en gram. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Sport. 19.45 Tenor en pla no. 20.00 Concertork. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Discussie. 22.45 Amus. muz. 23.30 Caus. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland, BBC. Light. Progr. (1500 en 24* m.). 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en Fabrleksfanfare. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en voor de arb. 14.00 Pianospel. 14.15 Amus. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Amus. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lich te muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Theater- en filmmuz. 18.30 Nws. en gevar. muz. 19.00 Lichte muz. (Om 19.30 Nws.). 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en quiz. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Ge var. progr. 22.30 Nws. en Amus. muz. 23.00 Gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.15 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.). 0.55 1.00 Nws. Nordnest Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ka mermuz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Solistenconc. 19.00 Nws. 19.20 Dansmuz. 20.00 Joods progr. 21.45 Nws. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 1.00 Ork. conc. Krankrfjk 3 (Nat. Progr.). 280 en 235 m. 12.00 Operamuz. 13.00 Nws. 14.00 Ka mermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.00 Kapiermuz. 20.00 Ork. conc. 21.40 Muzikale nieuwtjes. 23.5224.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Zang. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les (Om 16.00 Koersen). 16.02 Kla vecimbelrecital. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kind. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Bra bantse kron. 20.40 Verz. progr. 21.30 Lit terair progr. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio- Universltelt. 22.30 Koorzang. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Lich te muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 19.20 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.55 Idem. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Propaganda- verg. A.R.-Partij. Sprekers: mr. T. A. van Dijken, mr. dr. N. G. Geelkerken en ds. G. van Duinen. 8 uur nam. Gravensteen: Voordracht prof. mr. 3. M. van Bemmelen over: „Criminologie en strafrecht". 7 3/4 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag" 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Relaver. Spr. Ted. de Wit. 8 uur nam. Rapenburg 61: Ver. van Gerepatrleerden. Lezing R. de Bruin „De Indische Neder landers tijdens de Japanse bezetting en daarna". 8 uur nam. Den burcht Jacobazaal)Selskip Frys- lan. Lezing W. Brouwer over Het Friese boek. de Friese schrijver en de Friese men sen". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. A. A. Gerbrands over: ..Swervers van die woestijn". 8 uur nam. Rijksmuseum van Geologie: Lezing C. J. Overweel over: „Vulkanische uitbarstin gen". 8 uur nam. Gerecht 10. Kleurenfilm over Grieken land. Spr. de Roo van Westmaas. 8 u. nam. Zomerzorg. Contactavond Vespaclub. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel. „Goede Reis". 8 uur nam. St. Antonlus Clubhuls: Zuidhollandse damkampioenschappen voor amateurs 8i uur nam. Zomerzorg: Jaarverg. Kynologenver. ..RUnland". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Lezing Ep Simons over woninginrichting. 8 uur nam. te Cantine Doelenkazerne. Opvoering blij spel „Een bakersprookje" door Toneelver. „De Cllngedaelers". 8 uur nam. Levendaal 1Demonstraties schilderen. 2.304.30 en 8.9 30 uur nam. Warmond Trefpunt. Uitvoering Muzlekver. Warmonds Fanfare. 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): Familie-avond Chr. Hlst. Unie. 7J uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel „Goede Reis". 8 uur nam. Rehoboth: Leden verg Ned. Chr. Vrou wenbond. Spr. dr. L. D. Terlaak Poot. 8 uur nam Gulden Vlies: Lezing over huidverzor ging en make-up. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): VVD. Sprekers mr. J. Wilkens. prof. mr. A. V. Molenaar en mevr. F. T. van der Torren-Veendorp. 8 u. nam. Schuttershof. Opening paasveetentoon- stelling Vebo. 10 uur voorm. Warmond Trefpunt. Uitvoering Muzlekver. Warmonds Fanfare. 8 uur nam. Aan de hoofdfilm ging in de serie Kleine steden van Europa" merkwaar dig genoeg een Amerikaanse bijdrage vooraf, handelend over Anamosa in de staat Iowa. Radio over Brits koninklijk bezoek Gisteren is producer Harry Middle- ton van de B.B.C. in Hilversum gearr - veerd. die de zorg heeft voor de reeks van radioreportages, klankbeelden en andere uitzendingen, die de Britse radio in de komende week zal wijden aan het bezoek van het Britse koninklijk paar. Na de vele voorbereidende besprekingen die reeds eerder werden gevoerd, beeft de B.B.C.-reportageleider samen met de ploegleider van de Nederlandse radio, Tom Nieuwenhuijzen, het preciese plan voor de reportages samengesteld De B B.C. krijgt in de Amsterdamse Koop mansbeurs een centrale post voor de diverse reportages voor de eerste dag en voorts zowel in studioruimte als op het gebied van de techniek en andere ac commodatie alle medewerking van de Nederlandse Radio Unie. Wat de Nederlandse radioreportages aangaat, deze zullen gezamenlijk door de omroepverenigingen geschieden en een groot aantal reporters zal er aan meewerken, ook van de Wereldomroep. Men zal diverse gebeurtenissen vooral op de eerste dag rechtstreeks uitzen den. daarnaast opnamen maken en sa menvattende reportages geven omstreeks de uren van het nieuws. De eerste repor tage kan al dinsdagochtend om halfacht worden verwacht, als de Engelse en Nederlandse radioreporters op een met speciale zenders uitgeruste sleepboot naar de drie mijlszone varen om er de begroeting te zien. Later varen zij mee naar het IJ om de debarkatie te ver slaan. De Nederlandse radio heeft een centrale post in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ingericht. In de Neder landse radio zullen diverse klankbeel den en muzikale programma's aan En geland zijn gewijd. De B.B.C. zal klank beelden over Nederland uitzenden, on der andere „portret van drie steden" namelijk Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en voorts ieen aantal directe re portages uit Amsterdamse oorden van vermaak in het programma ..Saturday night ln the light", op zaterdagavond a.s. De Britse radiogroep bestaat uit zes reporters en één verslaggeefster. ZATERDAG Halte Posthof: Excursie Kon. Ned Na tuurhistorische Ver. naar Zuidwijk. 1.56 u. nam. Doelenkazerne: Bond van Ned. Militaire Oorlogs-slachtoffers. Toneelver. „Taveerne" speelt „Vrijdag de 13den". 7.30 uur nam. Prediker. Propaganda-feestavond Stich ting „Prediker". 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). „Het Nieuwe Toneel" speelt „Mislukte Levens". 8 uur nam. Universiteitsbibliotheek. Opening ten toonstelling van Friese boeken. 4 uur nam. Rapenburg 6. Jaarvergadering Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. 8 uur nam. Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spr. Ir. Ernst Hymans. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadhuis Gemeenteraad. 2 uur nam. Herengracht 34: Werkavond Leldse Smalfilmliga. 8 uur nam. T. Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stationsweg 12: Buitengewone aandeel houdersvergadering N.V. Leidse Duinwater Mij. 12 uur 's middags. Ned. Inst. voor Praeventieve Genees kunde (Wassenaarseweg). K. en O.-cursus Kinderverlamming. 8 uur nam. De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Jaarfeest Centr. Ver. van Markt-, Straat- en Rl- vierhandel. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy. (tot 14 april). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t/m 12 april). BIOSCOPEN Luxor ..Funny face" a.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lhlo „De gevangene van de woestijn". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „De blauwe sluier". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Iets van waarde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Mannen zonder wet". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Als het Jonge koren rijpt". De avond- en nachtdienst der apotheken wordt tot zaterdagmorgen 22 maart waar genomen te Lelden: door apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8 tel. 26274. By geen gehoor by llxv buisarts ot specialist hel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V d <3 3 m/s 'i SN Helsinki onbewolkt o 2 -14 0 Stockholm zwaar bew. no 3 -5 0 Oslo sneeuw no 6 -2 1 Kopenhagen sneeuw o 8 -2 2 Aberdeen licht bew. nnw 3 -1 0 Londen zwaar bew. nno 5 0 0 Amsterdam geh. bew. no 2 0 0 Brussel geh. bew. no 3 -1 0 Luxemburg zwaar bew. ono 2 -4 0 Parijs licht bew. zzw 2 6 1 Bordeaux half bew. zw 2 5 1 Grenoble zwaar bew. windstil 5 3 Nice half bew. n 4 7 17 Berlijn sneeuw ono 3 -1 0.1 Frankfort geh. bew. ono 2 -1 0 München zwaar bew. windstil -6 0 Zürich zwaar bew. ono 2 -3 3 Genève mist ono 1 2 6 Locarno licht bew. o 3 -1 0 Wenen geh. bew. zw 2 -3 0 Innsbruck half bew. no 1 -4 0.1 Rome zwaar bew. ono 3 8 9 AJacclo half bew. no 2 7 16 Madrid geh. bew. windstil 7 0 Mallorca half bew. windstil 3 0 Algiers licht bew. zw 1 6 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2