Mevrouw De Ruijter - De Zeeuw sprak voor P. v. d. A. - Oegstgeest Ondanks Djakarta's overwicht langdurige strijd verwacht DINSDAG 18 MAART 1958 Vrijdag: paasveetentoonstelliag te Leiden Rekord aantal inzendingen De inschrijving voor de Paasvee- tentoonstelling, welke a.s. vrijdag op het Leidse veemarktterrein wordt ge houden, overtreft de stoutste verwach tingen van het Vebo-bestuur. Een re cord aantal dieren naar voren ge bracht door vrijwel alle belangrijke mesters uit het westen van het land. wordt op deze expositie de zevende verwacht. Werden het vorig jaar in totaal 111 dieren, verdeeld over drie groepen, aangevoerd, thans ziln dit er 171 in niet minder dan acht groepen. Ook het aantal inzenders is groter: vorig jaar 46 en thans 51. Onder het aantal runderen treedt het rood-bont steeds meer op de voorgrond. In totaal bestaat deze collectie ditmaal uit 108 (v. j. 67) dieren. De aanvoer van zwart bont loopt echter terug. Tegen 27 die ren van vorig jaar, staan er thans 20. Moest het wolvee in 1957 verstek la ten gaan. dit jaar zijn 36 schapen voor deze expositie ingeschreven. Het aantal vette kalveren dat vrijdag naar een bekroning zal mededingen, is vergeleken bij vorig jaar iets gedaald: toen 13 thans zeven. De varkens zullen ditmaal op het appel ontbreken, hetgeen het Vebo-be stuur toeschrijft aan de dag. waarop deze tentoonstelling wordt gehouden De keuring geschiedt ook dit jaar weer volgens het puntenstelsel, hetgeen het voordeel oplevert, dat het dier in zijn totaliteit bekeken wordt. Met de stijging van het aantal in schrijvingen .houdt ook het aantal prij zen. dat voor deze tentoonstelling be schikbaar is gesteld, gelijke tred. Tal van particuliere bedrijven, veevoederfa brieken en ook de Bond van Veever voerders stelden thans ook een prijs be schikbaar. Hoewel het Vebo-bestuur over deze toenemende belangstelling zeer ver heugd is, meent de heer G. J. van der Stoel, die th»ns de plaats van de heer J. W. Bonda als voorzitter in neemt. dat een overdekte veemarkt- hal deze animo nog zou stimuleren. Wil Leiden, met het oog op de ont wikkeling in de randstad Holland, zijn belangrijke plaats als agrarisch centrum blijven innemen, dan zal hierin volgens de heer Van der Stoel spoedig moeten worden voorzien. Officieel zal deze paasveetentoonstel- ling vrijdagochtend om tien uur door wethouder D. van der Kwaak in 't Schuttershof worden geopend, waarna de voedselcommissaris voor Zuid-Hol land. de heer A. v. d. Hoek, een rede zal uitspreken. Overtreding Arbeidswet Voor de Leidse kantonrechter hadden zich gisteren de directeur en de ad junct-directeur van een broodbakkerij hier ter stede te verantwoorden wegens overtreding van de Arbeidswet. Op zon dag 22 dec. hadden zij elf bakkers in de broodbakkerij laten werken. De direc teur was niet verschenen, maar de ad junct-directeur had een verdediging op schrift gesteld, waarin hij de overtreding erkende. Door de op handen zijnde kerst dagen was er veel vraag naar krenten brood en daar men vreesde vóór de feest dagen niet klaar te zullen komen, werd besloten om op zondag het krentenbrood te bakken. Dit was, geheel vrijwillig, door elf bakkers gedaan. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste elf maal f.25 boete of elf maal 10 dagen; tegen de directeur en de adjunct-direc teur werd f. 10 boete geëist of 4 dagen. De plv. kantonrechter mr. De Koning wilde rekening houden met de moeilijke omstandigheden en veroordeelde de bak kers tot elf maal f.5 boete of elf maal twee dagen en de leden der directie tot f. T.50 of drie dagen. Automobilist reed door dalende spoorwegbomen Een vertegenwoordiger uit Den Haag had op 16 november j.l. met zijn auto niet voor de dalende spoorbomen der N.S. aan de Vinkweg gestopt, maar was doorgereden, terwijl op korte af stand een trein naderde. Verdachte, die gisteren voor de Leidse kantonrechter stond, kon zich niet herinneren 'ter y plaatse te hebben gereden, maar de ver balisant. de stationsassistent A. de Goede verklaarde, dat hij van de grijze auto, die door het rode licht was gereden, duidelijk het nummer had opgenomen. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, die de overtreding levensgevaar lijk vond. eiste f.20 boete of 20 dagen. De plv. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot f.20 boete of acht dagen. ONDER INVLOED OP BROMMER. Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een 50-jarige Leidenaar tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en f40 boete of acht dagen omdat verdachte op 5 augustus van het vorige jaar op de Rijnsburgerweg zijn bromfiets had bereden, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. De verdachte gaf dit toe Uit de stukken bleek dat verdachte in 1948 in een sanatorium was opgeno men. waar hij een refusalkuur had on dergaan. Verdachte zei dat hij na het geval, waarvoor hij nu terecht stond, geen druppel meer had gedronken. JUBILEUM C. BLEYIE. Gisteren herdacht, zoals gemeld, de heer C. Bleyie het feit. dat hij voor 40 jaar in gemeentedienst trad. Na de bijeenkomst in het Stadhuis, waarbij aan de jubilaris een koninklijke onderscheiding werd uitgereikt, vond een huldiging in het gebouw van de S.L.F. plaats. In de directiekamer werd de heer Bleyie dank gebracht voor zijn aan de gemeente Leiden bewezen dien sten. 'waarbij de wens werd uitgespro ken. dat de jubilaris met dezelfde op gewektheid als tot heden zijn taak zal mogen blijven vervullen! Ir. H. Klin ket overhandigde hier de oorkonde van het gemeentebestuur en de grati ficatie. Chefs en bestuursleden van de Per soneelsvereniging spraken de heer Bleyie op waarderende wijze toe. waar bij zij hun vreugde er over uitdrukten, dat de 'heer Bleyie zich spoedig had aangepast aan de sfeer en de werkwijze van de fabrieken en zich steeds een goed collega had getoond. In intieme kring was de heer Bleyie. vergezeld van zijn echtgenote, vervol gens het voorwerp van een kleine hul debetuiging van de naaste collega's, waarbij de heer P. Flippo de jubilaris toesprak. Hierbij werden aan mevr. Bleyie bloemen aangeboden, terwijl de jubilaris een attentie ontving. De heer Bleyie dankte tenslotte voor deze har telijke ontvangst. Verkeersovertredingen aan de lopende band Een Katwijkse arbeider stond gisteren voor de Leidse kantonrechter, omdat hij op 20 december j.l. met zijn bromfiets op de Valkenburgseweg 's avonds om 11 uur enige wielrijders had ingehaald en, hoe wel er geen ruimte voor was. toch pas seerde. waardoor een inwoner uit Val kenburg tegen de grond gesmakt werd en gewond. Deze had voor ruim twaalf gulden schade aan zijn fiets gekregen. De officier van Justitie mr. Van der Schans eiste f. 75 boete of 25 dagen, waartoe de plv. kantonrechter, mr. De Koning, hem conform de eis veroor deelde. Een Nieuwkoopse autobuschauffeur had op 24 september met zijn voertuig op de Breestraat niet voldoende afstand bewaard en, bij het links inhalen, een bromfietser aangereden. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste f. 40 boete of vijftien dagen. Uitspraak f. 35 of vijftien dagen. Een kweker uit Lisse stond terecht, DE NATUURVRIEND EN „INSECTARIUMKUNDE" Dat de leden van de Leidse Aquarium vereniging „De Natuurvriend" ware lief hebbers zijn. moge blijken uit het feit, dat velen van hen grote belangstelling toonden voor de lezing van de heer A. de Looze over „Tropische vlinders", wel ke gisteravond in het Logegebouw werd gehouden. Het is jammer, aldus spreker, dat niet meer aquariumliefhebbers iets onderne men buiten hun „onderwaterwereld" waarin men planten en dieren verzorgt. Het houden en kweken van rupsen en vlinders het onderwerp van deze avond is binnenshuis zeker door iedereen te verwezenlijken, vooral daar de verzorging weinig geld en moeite vergt. Bovendien zal de liefhebber in de levenscyclus rupspop-vlinder, een dank baar studiemateriaal vinden. Aan de hand van kleurendia's van vele inheemse, en tropische rupsen en vlin ders besprak de heer De Looze verschil lende stadia der rupsen, waarbij opviel de bizarre vormen- en kleurenpracht, welke bij deze dieren kan voorkomen. Vele rijk gekleurde vlinders w.o. de Atlasvlinder, de grootste vlinder ter wereld met een vlucht van 23 cm., wer den letterlijk en figuurlijk aan het oog ontrold en gaven de aanwezigen een glimp te zien uit het praohtige onderdeel in de natuurstudie: „Insectariumkunde". Activiteiten rond het Leidse Volkshuis Van annexatie door Leiden is geen sprake Over het actuele onderwerp: Is de Randstad Holland overbevolkt? sprak gis teravond in hotel Het Witte Huis, het lid van Ged. Staten, mevr. mr. Chr. de Ruijter-De Zeeuw voor de P. v. d. A. afd. Oegstgeest. Na een kort woord door de voorzitter kreeg deze spreekster het woord, die de opmerking maakte dat er ongetwijfeld groter belangstelling zou zijn geweest wanneer het onderwerp zou hebben geheten „Wordt Oegstgeest geannexeerd". Zij vond het beter, dat het bestuur een breder onderwerp had gekozen en zo kwam zij te spreken over de Randstad Holland, die ook nog Utrecht insluit. Met de zomer en daarmede de va kantie in het vooruitzicht komen ook de activiteiten rond het Leidse Volkshuis los. Vindt het jongste kinderkamp 8 tot 10 jaar van 16—29 juli op het „Langeveld" te Noordwijkerhout plaats, de jongens en meisjes in de leeftijd van 1013 jaar gaan van 2—9 augustus naar Heino. Hier wordt in juli en augustus ra' i naar rechts was uiteeweken en een vak k"nnen opslaan. Dit jaar zoekt men naar recnts was uitgeweken en een bluiten de grenzen: van 19—31 Haarlemse chauffeur moest zich verant woorden, omdat hij met zijn auto in diezelfde straat geheel links had gere den. met als gevolg een ernstige botsing met zyn tegenligger. De officier van Justitie, mr. v. d. Schans, eiste tegen de kweker f. 25 boete of tien dagen en tegen de chauffeur f. 50 moete of 20 dagen. Uitspraak conform de eis. Een inwoner uit Leiderdorp was op 18 december met zijn bromfiets de Leider- dorpsebrug opgereden, terwijl op de smalle brug een auto naderde, waarvan de bestuurder verklaarde, dat de tegen ligger als het ware op hem afvloog. Hij had f 700 schade gekregen. De officier van Justitie eiste f. 50 boete of 20 dagen: uitspraak f. 30 boete of 10 dagen. STUDENT ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. Het tenlastegelegde acht ik bewezen, maar ik acht alle schuld afwezig en ontsla U van rechtsvervolging, zei de Haagse politierechter in de zaak tegen een 24-jarige juridische student uit Leiden. Deze stond terecht, omdat hij op 6 juni 1957 te Oegstgeest na een aanrijding met zijn scooter, waarbij schade zou zijn ontstaan, was doorge reden voordat zijn identiteit bekend was. De verdachte zei dat de man. met wie hij de aanrijding had gehad hem had gevraagd of hij er de politie bij wilde augustus is een Ardennentocht voor jon gens een meisjes van 15 jaar en ouder in het reisschema opgen-omen. Voor vrouwen zijn verder acht vakantieweken in „De Hoorneboeg" georganiseerd Ver der worden gezinnen weer in de gelegen heid gesteld hun huishoudentje voor een week over te brengen naar het nieuwe buitencentrum van het Volkshuis op het Langeveld te Noordwijkerhout. waar ook een pinksterweekeinde en een sport kamp voor jegens wordt gehouden. Be ginnen de clubs voor de vakantiebezig heden op 28 juli, daarvoor zijn de vrou wen reeds op donderdag 5 juni een dagje uit geweest. Tenslotte heeft ook de ouderen-werkgemeenschap „De Ratel" in de komende maanden weer tal van activiteiten op haar programma staan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het kand.ex. Sociolo gie de heren W. Dirkzwager (Schie dam). C. Vellekoop (Rotterdam) en Th. M. Steeman (Leiden). In Zuid-Holland wonen 924 mensen per km2, terwijl het gemiddelde 337 mensen per km2 bedraagt. In Drente is het maar 114. Die bevolkingsdichtheid is op zichzelf niet zo rampzalig. Van overbevolking is er eerst dan sprake, wanneer er geen bestaan te vinden is voor de mensen, die in een bepaald land of gebied wonen. Buiten de Randstad Holland heeft men blijkbaar de indruk dat het in het westen, wat betreft het wonen, in de toekomst hopeloos is. Niets is minder waar. Zij die het weten kunnen, menen dat er in 1980 3 miljoen mensen in de Randstad Holland huis vesting zullen moeten vinden, anderen, niet minder deskundigen komen weer met andere getallen, b.v. 3'- miljoen. Tal van onzekere factoren spelen hier bij een rol waarop Mevr. De Ruijter nader is ingegaan. Bij dit alles gaat het er om of er voldoende werkgelegenheid te vinden zal zijn voor die 3 a 3% mil joen mensen in dit gebied. En op dit punt was spreekster nogal optimistisch gestemd, waarbij zij uitvoerig inging op de mogelijkheden door industrialisatie, in welk verband zij erop wees. dat b.v. in het havengebied van Rotterdam van een tekort aan werkkrachten kan wor den gesproken. Die verdere industriali satie is broodnodig, ook al om aan de concurrentie in het buitenland het hoofd te bieden. Uitvoerig is mevr. De Ruijter ingegaan op de mogelijkheid om b.v. Rijksdiensten naar Gelderland of elders kleven, en waaraan ook sociale kanten vastzitten. Spreekster kwam tot de con clusie dat de z.g. Randstad Holland niet overbevolkt is. Vervolgens kwam het nationale plan ter sprake waarbij zü stil stond bij de toekomstige taken van Rotterdam. Delft, Den Haag. Leiden en in welk kader zij ook een taak zag voor onze gemeente. Van annexatie van onze gemeente was geen sprake, hoogstens van een grenscorrectie in de richting van het Morskwartier. Zeer belangrijk vond spreekster dat er ruimte biyft j voor recreatie. Voor Leiden en de randgemeenten zag zij de noodzaak nog niet in van een bovengemeente- lijk gezagsorgaan, daar de problemen j welke hier liggen niet zo zwaarwich tig zijn en binnen het raam van de wet gemeenschappelijke regelingen kunnen worden opgelost. Spreekster kwam tot de slotsom dat alle problemen rond de Randstad Holland planmatig dienen te worden aangevat. Bij de hierna gevolgde gedachtenwisse- ling stelde spreekster nog in het licht dat elke gemeente autonoom is en de grotere stad wel plannen kan maken, welke over zijn grenzen heen reiken, maar deze niet kan verwezenlijken zon der medewerking van G.S. en of de minister van Binnenlandse Zaken en tenslotte via een wet. En alle gemeen ten zijn G.S. en B Z even lief. de kleine GROSLIJST V.V.D. De VVD afdeling Voorschoten heeft I de volgende groslijst voor de Gemeen teraadsverkiezingen 1958 opgesteld. In alfabetische volgorde luidt deze: 1. G. A. Alers. 2. A. BeUdals. 3. P. D- Burggraaf. 4. J. H. van Eist, 5 A. de Groot, 6. W. Jansen, 7. J Kalverkamp, 8. G. P. Kamermans. 9- H. A. Korthals, 10. mevr. Th. H Kuhper—Groenewegen. 11 J. M. A M. Paanakker. 12. F H. Scheurkogel, 13 dr. J F Sirks. 14. A. J Stemerding. 15 G J. Stoop. 16. M. C. Tidemans. 17. J. P .Turion. 18. R. H. de Vries. 19 mevr A de Waal Malefijn- Spruijt, 20 mevr. J. E. Wiertsma-v. d. Boom. warmond BIRGERLIJKE STAND Geboren: Hendrlca E.. dr van J. H. Kor- tekaas en W. M Roest Getrouwd: P. Schoo. 25 Jaar en R. M E. van Berge Henegouwen. 24 Jaar Overleden: E H. A B Iaerlef. echtgen. van H. Walenkamp. 43 Jaar over te brengen, waaraan veel bezwarenmisschien wel het meest, aldus spr hebben. Dat had hij niet gewild. Beide partijen hadden schade. Er was even gesproken en verdachte was in de me ning geweest, dat elke partij voor zijn eigen schade zou opkomen. De officier van justitie had f 40 boete of acht da gen geëist. leiderdorp JONGE KERK In *het wijkgebouw aan de Eikenlaan vergaderde gisteravond de Jonge Kerk. Na de gebruikelijke opening en het welkom door de voorzitter werd een filmstrook vertoond: Zie wij gaan op naar Jeruzalem. Deze filmstrook is gemaakt van foto's van een lekenspel, dat door negers uit Oeganda gespeeld is. Het geheel werd geïllustreerd met de bij dit spel gezongen negro-spirituals. Zondag werden in de Geref. Kerk tot ouderling gekozen: de heren D. Braam; L. C. Bulens; P. Meyer; M. Vis ser en A. J. v. d. Wijngaard en tot dia ken; C. Gordijn en A. van Poelgeest. VOORLOPIGE KANDIDATENLIJST K.V.P. Het bestuur van de K.V.P. heeft aan HU behoudt o m. een prettige herinne ring aan de ingebruikneming van het K L M-gebouw in Londen, waar hU de bloemenversiering verzorgde. Dc groot ste en meest eervolle opdracht verkreeg hij in 1956 voor de inrichting van de bloemententoonstelling in Keulen met een oppervlakte van 9000 m2. Reeds nu is op de heer Buurman beslag gelegd voor het arrangement van de interna tionale tentoonstelling in Rotterdam, welke in 1960 wordt gehouden en in mei a.s- is er opdracht van de Neder landse Bloemistexü werk voor hem aan de winkel op de jaarbeurs te ParUs. Daarnaast werkt de heer Buurman re gelmatig mee aan de supervisie over het bindwerk voor de praalwagens van het bloemencorso in de bollenstreek. Samen met zUn vrouw, die een groot werkzaam aandeel heeft in de zaak, en zyn meesterknecht, de heer F. v. d. Mark, die zaterdag a.s. ©veneens zijn zilveren jubileum viert .heeft de heer de hand van het uitgebrachte advies van j Buurman hard gewerkt om aan allerlei de adviescommissie de voorlopige kandi- I zowel eenvoudige als moeilyke opdracn- te voldoen en hy hoopt a/. vele i ten daten voor de kandidatenlyst gesteld. -- 1 H. Broxterman; 2. A. M Kleiss; 3. jaren in de toekomst te kunnen doen- P. W Goddyn; 4. H. Kuilenberg; 5. P. J. M. Evers 6. Th. J. I. Welling; 7. J. Koot; 8. J. M. Neervoort; 9. R. de Bruin. Zondag 30 maart, vindt de groslyst- stemming plaats. Vier barakken in Ambonezenkamp afgebrand Honderd personen dakloos Tegen het middaguur is brand uitge broken in het Ambonezenkamp „De Schattenberg" in Westerbork. In de voorste barak was de brand ontstaan en door de harde wind is deze op drie andere barakken overgeslagen. In totaal zUn 4 barakken afgebrand. 100 van de 500 gezinnen zUn dakloos. Zij worden ondergebracht in het overige gedeelte van het kamp of naar elders overgebracht. De oorzaak is niet bekend. Morgen weer vliegdiensten op Medan In een bekendmaking van Djakarta, welke door Radio-Medan werd uitge zonden. werd medegedeeld, dat de vliegdiensten op Medan morgen zullen worden "hervat. IR. J. J. M. VEGTER BENOEMD TOT RIJKSBOUWMEESTER Met ingang van 1 mei 1958 is ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden benoemd tot Rijksbouwmeester. Met deze benoeming is voorzien in de vacature, die in augus tus 1957 was ontstaan wegens het ver trek met pensioen van lr. G. Friedhoff. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten lager; Staatsfondsen hoger Amsterdam, 18 maar: De K LM.-staking heeft nauwelijks invloed op de aandelen. Na een opening op f. 107,50, daalde de koers tot f. 106,60, tegen gisteren als slotprys f.108; de handel was minimaal. Aandelen Kon. Olie noteerden inge volge Wallstreet circa 2 gulden lager dan de slotkoers van gisteren, terwyl de koers zich f.1 beneden pariteit New York stelde. Philips bleef vrijwel prijshoudend. Unilever hield zich goed en veran- Geref. Jeugdcentrale Gisteravond sprak in gebouw Irene aan de Hoofdstraat prof. I A. Diepen- Drst voor de Geref. Jeugdcentrale Daar de voorzitter, de heer Menninga, verhinderd was aanwezig te zijn. werd de avond geleid door de tweede voorzit ter. de heer Rodenburg. Deze las Pi 150 en ging voor in gebed. Prof. Diepenhorst sprak over het on derwerp: „Heeft de staatkunde nog enige zin?" Allereerst belichtte hij de Daar het bedrUL in het bijzonder op derde niet veel, vergeleken bU de vorige zaterdag, zijn eisen stelt en de ruimte dag. Aku leed een verlies van 2 punten, te beperkt is. kan de jubilaris niet op ae Op de Scheepvaartmarkt daalden de gebruikelyke wijze receptie houden. Hy j koersen Aandelen K.P M hadden het ls evenwel zaterdag a.s. de gehele dag meest van aanbod te lyden en verloren in de zaak aanwezig, dus degenen die tegen het sluiten, van de beurs op 119' z dit wensen hebben gelegenheid genoeg I circa 5 punten. De overige waarden le- het echtpaar Buurman geluk te wensen, den verliezen van 1 tot 3%. De cultuurfondsen veranderden nau- VOORSCHOTEN welijks De Staatsfondsen stelden zich merendeels boven de vaste prUzen van gisteren. Aandelen Vromen Papier werden 4 punten hoger bieden (143) geadviseerd op het gunstige dividendvoorstel van 10% in contanten of in 6% obligaties. Uitslagen onderlinge competitie: Groep I: Braggaar—dr. v. Schaik 01 dr. Vernietdr. v. Schaik P Segaar—Smit 0—1. P Segaar—Jansen 1—0. WaasdorpSluiter 1—0. Smit— dr. v. Schaik 10. Groep II: RenswouN. Segaar 10. Beurs van Amsterdam i indUStr. obi],.ti« Philips Dollarlng '51 Dinsdag 18 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. v»* Een gelukkige moeder met haar ses Gracia met in haar armen prins jonge zoon, gefotografeerd in hetAlbert Prinselijk Palcis te Monaco. Prin- (telefoto) MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 18 maart. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 4886. Weektotaal 6687. vette koeien en ossen 350. gebruiksvee 1365. vette kalveren 230. graskalveren 219. nuchtere kalveren 2284. varkens 100, big gen 48. paarden 70. veulens 12. schapen of lammeren 173, weide/zuiglammeren 18. bokken of gelten 17. Prils ln cents per kg.: vette koelen le kw. 300—335, 2e kw. 270—300. 3e kw. 250- 270. vette kalveren 230-255. 220-230, 200- 220. slachtpaarden 260 240 220 Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 425 2e kw. 300 3e kw. 250, nuch tere kalveren 53 47 42. biggen 48 38 32. schapen 100 90 70. lammeren 100 80 70. kalfkoeien 1275 1000 850. melkkoeien 1275 1000 850, vare koelen 886 725 600, vaarzen 880 780 580, pinken 575 475 375. Oordeel van waarnemers Waarnemers in Singapore zyn van oordeel, dat de „burgeroorlog" in Indo nesië, die is begonnen met de bombardementen op de radiostations van Boe- kit Tinggi en Padang en verschillende strategische doelwitten in het door de revolutionaire regering beheerste gebied door vliegtuigen van de Centrale rege ring, en werd voortgezet met de ontscheping van Javaanse commandotroepen en parachutisten op de Oostkust van Midden-Sumatra en bij Pakan Baroe, onge veer 200 kilometer het binnenland in, ondanks de aanvankelijke successen der regeringstroepen, zeer lang zal kunnen duren. Deze waarnemers merkten op. dat on danks de onbetwistbare superioriteit der strijdkrachten van Djakarta, de met zeer dichte oerwouden begroeide bergen in Sumatra zich byzonder goed lenen voor een guerilla-oorlog Bovendien rekenen de opstandelingen van Padang. die vol gens hun zeggen reeds de steun van het aangrenzende gebied van Tapanoeli heb ben gekregen, ook op hulp van Atjeh, en later nog van Zuid-Sumatra en van Celebes en de Molukken. Voorts zijn zy ervan overtuigd, dat de buitengewoon ernstige economische en financiële situa tie van Djakarta en Java in hun voor deel zal werken en dat de partij, die het economisch het langst kan volhouden, uiteindelijk de overwinning zal behalen. De verbindingen over de weg en langs de rivieren op Sumatra zijn bui tengewoon slecht en lenen zich geens zins voor de verplaatsing van een groot aantal militairen. Bovendien worden de troepenbewegingen overzee nog gehinderd door het gebrek aan scheepsruimte, waaronder Djakarta na het uitvallen van de Nederlandse sche pen van de K.P.M. gebukt gaat. De Centrale regering beschikt over slechts één torpedobootjager, vier kor vetten en enkele patrouillevaartuigen. In Italië zUn vier fregatten besteld, doch hiervan is er slechts één afgele verd en daarmede worden op het ogen- bliek proefvaarten gehouden De luchtmacht beschikt behalve over het door Rusland geschonken „Uyushin" -transporttoestel en 10 of 12 „Super Convairs" en Dakota's van de Garoedia Indonesian Airways die voor het trans port der troepen kunnen dienen, over ongeveer 100 toestellen, waarvan enige voormalige Amerikaanse „Vliegende For ten" B-25, „Vampire'-jagers en „Mu- stang"-jagers reeds verouderd zyn. De effectieve strüdkrachten van de landmacht bestaan uit ongeveer 185.000 man. terwyl de opstandelingen over 17.000 man beschikken. Dit laatste cijfer zou echter ln de toekomst ver- lubbeld kunnen worden. Een vraag, die thans rijst, is welke houding der buiten de wet gestelde ■n'^elingen van de Darocl Islam zal zyn. Hun krachten, die worden ge schat op meer dan 100.000 man. zijn Ned. '53 3% Grootboek obl.3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3'b Ned. '53 (3Mi) Ned. '56 3Mi Ned '48 3 >4 Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3',; Ned. '37 3 Ned. W.B. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap v Gelder Hoogovens cert Mtlller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips 261 Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr (f. 20. Idem (50 f.20.— Holl. Amer hjn Java China Paket K.LJV1 Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie Vorige Slotkoers koers v. heden 91% 91% 81 verkiezingen zoals die gehouden worden I Braggaar—Boxman l-f-0. M Segaar— in Amerika. Engeland en Italië. Spre- Braggaar-VjVerstrateN. Segaar ker meende, dat deze wijze van verkie- 01. RenswouBoxman 10 zingspropaganda niet geschikt is om het I Groep III: AnkerW. Akker 0—1. i politieke leven te verheffen Na de KouwenhovenGrobbe 0—1. Hulleman i tweede wereldoorlog heeft Nederland i —Anker 1—0. v. d. Geest—Berkhuizen verschillende Kabinetten gehad, maar, j 01 Berkhuizen—Honsbeek 0—1. v. d. zo meende de spreker, zij voeren geen MareiBerkhuizen 10. v. d. Marei uitgesproken staatkundige koers. De Hulleman 0—1. kiesverenigingen lyden een kiwynend leven; er is geen groot enthousiasme meer onder ons. zoals dat bij verkiezin- gen in vroeger jaren het geval was. Prof. Diepenhorst behandelde de vele hiervoor aan te wijzen factoren. In zyn slotwoord zei prof. Diepen horst. dat er in de toekomst behoefte zal zijn aan verantwoorde christelijke i staatkunde met Oranje in het hart. Vooral de jeugd wekte hy hiertoe op. Ds. Banga sloot deze zeer leerzame avond. OEGSTGEEST Vogelvlucht Nieuw-Guinea In „Het Witte Huis" hield de vereni ging Gemeentebelang in samenwerking met het Kon. Instituut voor de Tropen een avond waarop de heer L. Coomans de Ruiter sprak over de vogelwereld van Nieuw-Guinea. In Nieuw-Guinea komen, aldus spr.. de meeste vogelsoorten en rassen voor van geheel Z O -Azië Zeer veel in Ne derland bekende vogelsoorten treft men ook daar aan In het binnenland is het echter zonder goede voorstudie zeer moeilijk de verschillende vogelsoorten te ontdekken. De vogeltrek uit het Noor den geeft o.a. ijsvogels te zien. terwyl met de trek uit het Zuiden lepelaars en verschillende tvpische Australische vo gels meekomen. Verschillende soorten kasuarissen en vooral paradijsvogels be sprak de heer Coomans de Ruiter aan de hand van lichtbeelden. De paradijs vogels zijn de eeuwen door zeer geliefde leveranciers geweest van veren voor da meshoeden. Uitsterving bedreigde hen daardoor. Tegenwoordig mag de Papoea alleen voor de eigen tooi deze vogels schieten. Aan blanken mogen ze alleep worden geleverd ten behoeve van we tenschappelijke doeleinden. Met zijn ruim 1850 vogels tellende collectie had spreker enige exemplaren meegebracht om er de kleurenpracht en de byzonder- heden van te tonen. Na de pauze werden de merkwaardige broedgewoonten van de „priëel-vogels" besproken. Zilveren zakenjubileum W. Buurman Toen de heer W. Buurman het woon- huis aan de De Kempenaerstraat 28 in Ned Stoomv MU 1933 huurde en kon laten verboy wen als I Kon Paket My bloemenmagazijn, werd in onze ge- Stoomvaart MU Ned meente voorzien in een dringende be- hoefte, hetgeen thans na 25 jaar gesta dige groei goed merkbaar is. Het thans in eigendom behorende pand is te klein geworden, ondanks de bouw van een ruime bloemenkas en een interne ver bouwing kort geleden Die groei heeft de heer Buurman te danken aan zUn Uver en bovenal aan zyn grote vakbe kwaamheid HU behoort tot die kleine WISSELKOERSEN Amsterdam. 18 maart Londen 10 62%10.62%N. York 3.78%—3.78% Montreal 3 88—3 88%; Parys 89 77%— 89 87%; Brussel 7 593,-7 597,; Frank furt 90.28%90.33'iZürich 86 49% 86.54%; Zürich (vr. fr 88 3588 40: Stockholm 73.12%—'73.17%Kopenha gen 54.84%—54 89%O$lo 53.07%— 53 12',.; Milaan 60.79%—6084%; Wenen 14.57%14.58%. 90 A 89% 90% 91% 91% 91% 9011 90 A 85 85% 86% 85% 86% 851* 88% 88% 86% 86% 107 107 90 89% 93% 93 91% 9111 62*» 62% 87% 87% 86% NDELEN 25% 24% 76 77 150 150 49% 49 64% 64 88% 87% 31 29% 56% 56% 11% 10% 155% 153% 191 191 297 296 178 180 292 288 310 311 225 221 261% 260% 150 153% 330% 330% 205 200 176 174 641% 635 154.30 154.35 152.35 132% 130 129 127%. 108 106 60 126% 124% 124% 119 145 142 148 146% 201 199% 130% 128', 123% 118% Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 2% 86% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede'54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIYE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 198 94% 94% 95% B 86% 87 B 85% 85% 95 95% 80% 80% 83% 90% 94 Va 94 91% 91% 90% 90 90% 221 36% 37 172 173 94 65 64 478 B 475 L 10% 10% 69% 69% H.B.U. eert186% Rott. Bank 169% Twentsche Bank154 exd. Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum. H. MU Ned. G. en 8p. fabr. Kon. Ned Grofsm Internatlo Rott. Droogdok MU Tieleman en Dros Ned. MU Walv.rrt. Spoorwegen Dell 8poorweg MU- Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nlcke] Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motora Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States 8teel 197% 186'. 167% 153 24 A 77 i 45% 39% 49% 35 exd. 87% 43S 68% 26 A 60 A 8% 24 A 75 45% 39 49 34 A 85% 42% B 67% 26% 59 verspreid over Nnord-Sumatra, West- groep van Nederlandse bloemisten, die Java en Noord-Celebes. grote buitenlandse opdrachten krUgen. NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 90 91 Den Haag 1937 1 3.. 83 Lelden 1947 90 R'dam '37 I-HI 3% 82 91 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VR. 17/3 Edelmet Kon AA 46 47 Pref wi idem 55%OB Electrolas B 320GB Holl Constructie 345 B Ing our v BouwnUv 129GB 133 %GB Int Kunststof! Ind 30 7/8 307, Leidsche Wolspinn 149 149% Sikkens Lakfab '53 397% 399GL Ver Touwfabrieken 154 154% Wernlnk's Betonm. 76 B 77 Van Wijk Textiel 67% 66

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9