Meubelhandelaar - ruim 3 ton schuld - spoorloos Churchill schreef 5000 pagina's tussen 73-ste en 83-ste jaar! Werkgevers tegen de nieuwe loonvoorstellen in de landbouw Ook Interpol werd ingeschakeld 97*te jaargang Dinsdag 18 maart 1958 Derde blad no. 29394 Geschiedenis Engelssprekende volkeren iverd in Amerika enorme bestseller (Van onze Londense correspondent) Dat Sir Winston Churchill zich al weer voor het eerst na zqn ziekte buiten zün villa in Roquebrune (aan de Rivièra) heeft vertoond en dat hij na de lunch in zyn geliefkoosde restaurant in Nice twee dikke sigaren heeft gerookt, bewüst duidelijk, dat hü met zün gezondheid op de goede weg is. Het is allerminst ondenkbaar, dat hü deze week nog naar Engeland terugkeert. Gisteren is in Londen het vierde en laatste deel verschenen van Churchills nieuwe en machtige werk „Geschiedenis van de Engelssprekende volkeren" (de grote democratiën). Dit deel houdt zich bezig met de 19de eeuw. De onuitputtelüke Churchill denkt alweer aan een nieuw boek. namelijk over de Engelse taal, welke hü zelf op weergaloze wüze beheerst. Churchill, die, behalve zün vier boekdelen omvattende redevoeringen, 45 boeken heeft geschreven, produceerde tussen zün 73ste en 83ste jaar met inbegrip van zün oorlogsmemoires meer dan 5000 dichtbedrukte pagina's, ruim 2 miljoen woorden bevattende!! Dit is meer dan enige andere levende schrüver in de Engelse taal tot stand bracht. „Life" kocht de rechten voor een miljoen dollar Heel zyn leven heeft Churchill zich bezig gehouden met de studie van oorlog en politiek. Het enige boek, dat hiervan afwijkt, vormen zijn opstellen over schil deren als liefhebberij, en zelfs dit was geschreven voor mensen als hij zelf, die gebukt gaan onder de last van een uit zonderlijke verantwoordelijkheid. Bij de samenstelling van zijn geschriften laat Churchill zich bijstaan door een toege wijde groep academische specialisten op het gebied van historie, met wie hy de stof eerst grondig bespreekt, hen vervol gens een schets van elk hoofdstuk toe zendt, waarna Churchill tenslotte voor de eindredactie zorgt. De „Geschiedenis van de Engels spre kende volkeren" was oorspronkelijk be doeld als één enkel deel, dat voor de oorlog zou versohynen. Churchill stond toen nagenoeg alleen tegenover Hitier. Met zijn boek wilde hy het democra tisch besef van de vrije wereld wakker sdhudden. Het is anders uitgevallen. Van toeschouwer werd hy hoofdper soon, die zelf de historie zou helpen ma ken. In de oorlog moest het boek blyven liggen. Maar Churchill werd de belang rijkste politicus ter wereld. Vandaar dat zün Amerikaanse uitgevers, die in hem een enorm handelsobject zagen, Chur chill na afloop van de stryd verzochten vier delen te schrijven. Het werd dan ook de grootste „bestseller" in Amerika buiten de romans om. Verwacht wordt dat. er van de vier delen meer dan 1.280.000 exemplaren in de Ver. Staten zullen werden verkocht. Het tijdschrift „Life", dat ook Churchill's oorlogsme moires publiceerde, kocht de rechten van zijn „geschiedenis" voor meer dan één miljoen dollar! Kritiek en bewondering Het laatste deel is, evenals de voor afgaande. in Engeland met gemengde gevoelens ontvangen. Churchill is een man van actie, die de actie van andere grote mannen beslissend acht voor de loop der historie. Zyn werk werd daar om te veel het verhaal van koningen, generaals en politici, terwijl Churchill de volken, waarover hij schrijft, nage noeg verwaarloost. Hij verzuimt aan dacht te wyden aan de economische en sociale factoren, aan de hervormers en andere denkers, die zoveel invloed op hun tyd uitoefenden. Dit neemt niet weg, dat ook zijn critici groot ontzag hebben voor de auteur, juist omdat hü het tegendeel is van een kamergeleerde. Zijn woorden wekken daardoor eerbied en Veertig doden bij auto-ongelukken Bü twee auto-ongelukken in Peru zün zondag en maandag dertig mensen om bet leven gekomen. Op 50 km ten noor den van Lima kwamen tien mensen om het leven, toen een autobus op een onbewaakte overweg door een trein werd gegrepen. Op 400 km ten noorden van de Peruviaanse hoofdstad vielen twin tig doden bü een botsing tussen twee autobussen en een vrachtauto. In Mexico is zondag door het weige ren van de remmen een autobus veron gelukt. waardoor tien mensen om het leven kwamen en 56 mensen gewond werden. Australisch emigratie- centrum in Den Haag (Speciale berichtgeving) In de afgelopen zes jaar is het selectie centrum voor emigranten met be stemming Australië uitgegroeid tot een soepel werkend apparaat, dat berust op een uitnemende samenwerking tus- aen de Australische immigratie-dienst en het Nederlandse commissariaat voor de emigratie. Een nieuwe stap in de ontwikkeling van dit centrum was de opening van het geheel gerestau reerde perceel Bezuidenhoutseweg 171 te Den Haag, welke gistermiddag plaats vond. Het selectiecentrum, dat eerst In Amsterdam was gevestigd, is hiermee overgeplaatst naar de Hof stad. De thans beschikbare ruimte maakt een uitbreiding van de staf mogelijk, zo dat van nu af aan drie artsen en en kele selectieambtenaren 900 personen per week kunnen behandelen, wat een belangrijke verhoging van de capaciteit ten opzichte van de werkzaamheden in de hoofdstad betekent. In zyn openingswoord wees de Austra lische immigratie-attaché, de heer F. Robson, op de moeilykheden, waarmee men by het begin van de grootscheepse emigratie van Nederlanders naar Austra lië na de oorlog te kampen heeft ge had. Thans behoort dit alles tot het verleden en heeft men ervaring op kun nen doen met de methoden, volgens welke de „nieuwe Australiërs" het best kunnen worden opgevangen. In het selectie-centrum worden de aspirant emigranten medisch gekeurd. Een Australisch ambtenaar is tevens aanwe zig om hen van advies te dienen en na te gaan of men aan de te stellen eisen, bijv. wat betreft vakbekwaamheid, vol doet. Er is bovendien gelegenheid tot een gesprek met een ambtenaar van de Nederlandse emigratie-dienst. In het nieuwe bureau, bestaande uit een benedenverdieping van drie etages en geheel geschilderd in grüs, rood en grüsblauw. zullen stellig in de toe komst vele landgenoten de vol tooiing vinden van de eerste fase van hun emigratie naar een nieuw vader land. ontroering, hoe eenzijdig het werk vol gens wetenschappelyke maatstaven ook mag zyn. Ook een andere patient echünt aan de beterende hand. Het is de vroegere van Churchill onafscheidelüke Sir Anthony Eden, die zaterdag voor het eerst na vüf maanden door zün opvolger Harold Macmillan werd bezocht. Eden ziet er door het buitenleven gebronsd uit. Ook hü werkt op het ogenblik aan een boek. Soraja zal haar staat kunnen blijven voeren De Sjah van Perzië is van plan aan Soraja, van wie hy de vorige week scheidde de titel van Prinses toe te kennen. Voorts heeft hy bevel gegeven haar al haar kleren en eigen juwelen te zenden, zo is uit goedingelichte bron vernomen. De Sjah zou er op staan, dat Soraja haar hoge staat kan blijven voeren. Voorts verluidt, dat straten en plei nen in Perzische plaatsen, die naar So raja genoemd zyn, geen andere naam zullen krygen. Het Italiaanse tijdschrift Gente zegt uit Keulen vernomen te hebben, dat de Sjah van Perzië en ex-Koningin Soraja na de volgende reis van de Sjah naar de Verenigde Staten, een laatste ontmoe ting zullen hebben op de Antillen. Gente zegt, dat de Sjah aan Soraja om vergeving heeft gevraagd in een telefoongesprek van 19 minuten, dat op 12 maart tussen Keulen en Teheran ge voerd is. Gente beweert, dat dit gesprek herhaaldelyk onderbroken werd door het snikken van de Sjah. De Sjah probeerde bü die gelegenheid aan Soraja uit te leggen, dat hy zyn liefde voor haar ondergeschikt had moeten stellen aan zün verplichtingen als vorst. Hy vroeg en kreeg vergiffenis nadat hy de moei- lüke situatie van Perzië en de noodzaak een stryd tussen de groepen en stammen van zün land te vermüden, had uitge legd. Soraja maakte de Sjah geen enkel ver wijt en verzocht hem haar nog een keer te ontmoeten voor Jiij een andere vrouw zou huwen. De Sjah adviseerde Soraja toen om niet naar Perzië te komen en hü stelde een geheim rendez-vous op een eiland van de Antillen voor, na de reis die hü binnenkort naar de Verenigde Door trein meegesleurd en gedood De 70-jarige heer Klaasse is gister morgen op de spoorwegovergang nabü Heüoo door de trein van Alkmaar naar Amsterdam gegrepen en op slag gedood. Deze overweg wordt beveiligd door z.g. Amerikaanse spoorbomen, die slechts het rechter gedeelte van de rijbaan af sluiten. Het dalen van de bomen wordt aangegeven door het rinkelen van een bel. Vermoed wordt dat de heer Klaasse. die te voet in oostelijke richting de rails overstak de bel niet heeft gehoord en doordat bij aan de linkerkant van de weg liep ook niet heeft opgemerkt, dat de bomen zojuist gesloten waren. EUROPA-ZEGEL 1958 VOLGENS NEDERLANDS ONTWERP Een internationale jury, bestaande uit de directeuren-generaal der posterüen van de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft te Brussel uit de 14 ontwerpen voor het Europa zegel, dat dit jaar in de maand septem ber zal worden uitgegeven, het Neder- landse gekozen. Het ontwerp is van de heer A. van der Vossen te Oveneen en stelt voor de Europese samenwerking op postaal gebied, gesymboliseerd door hoofdletter E, waarboven een duif. Het zegel zal worden uitgevoerd in de hoofdkleur blauw voor het interna tionale verkeer en in de hoofdkleur rood-bruin voor het. binnenlandse ver keer. De zegels dragen als opschrift de naam Europa benevens de naam van het land van uitgifte. Staten gaat maken. Op die manier zou publiciteit vermeden worden en zou men bovendien uit de buurt van de vüanden van Soraja zijn, aldus Gente. Opsporing verzocM van een SUMATRA DEKBLAD U ziet: ait dit gave tabaksblad is feilloos een geurig dekblad gesneden. Wa£r is dat blad gebleven? Welke sigarenroker is de heler-te-goeder-trouw van dit sublieme Sumatra dekblad Dat móet wel een Senator-roker zijn! Dat móet wel een man zijn die prijs stelt óp een per fecte sigaar. Want de ware ken ners, de echte liefhebbers van een goede en goed gemaakte sigaar, kiezen Senator. Bij zulke sigaren-kieskeurigen, die uitslui tend het béste, het gaafste kie zen, zullen we het verdwenen dekblad moeten zoeken. Daar om dit extra sigarenbericht opsporing, aansteken en genie ting verzocht van een Senator sigaar. Signalementvoortref felijke mélange binnengoed uitstekend omblad van de béste'Java tabak - het geheel omsloten en prima afgewerkt met een superieur Deli-dekblad, dat oog en neus van iedere roker zal verrukken! Speciale kenmerkenMmmalleen al aan de geur te herkennen. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers acht het een gebrek aan reali teitsbesef, dat de landbouw onder de tegenwoordige omstandigheden met voorstellen is gekomen, die leiden tot een aanzienlüke loonsverhoging, indien zü zouden worden aanvaard. In zün orgaan, de Nederlandse In dustrie, herinnert het Verbond eraan, dat toen de regering het vorige jaar een nota indiende over de bestedings beperking en daarin een aantal maat regelen aankondigde, dat zou moeten worden genomen om vrüwel alle cate gorieën van onze nationale bestedin gen te beperken, hierbü een uitzonde ring werd gemaakt voor de landbouw. Ten aanzien van de landbouw werd voorgesteld de lonen met 3 te verho gen, een betere vergoeding te geven voor de eigenaarslasten en een hoger bedrag vast te stellen als ondernemers- loon van de boer. Alles tezamen werd de extra büdrage aan de landbouw ten ge volge van deze maatregelen begroot op f 200.000.000.—. Het getuigt volgens het Verbond van een groot begrip in alle lagen van onze bevolking voor de positie van de land bouw, dat, toen in eenzelfde nota dus wel op een ongelukkig gekozen moment de bestedingsbeperking en een verbe tering van de positie van de landbouw werden aanhangig gemaakt, beide des ondanks zijn aanvaard. Spoedorder voor Wereldtentoonstelling De mobilofoonafdeling van de Philips Telecommunicatie-industrie in Hilver sum-Huizen heeft een spoedorder ont vangen van de gemeente Brussel en de 16 omliggende gemeenten voor het ver vaardigen van een mobilofoonset. ten dienste van de verkeersregeling bü de komende wereldtentoonstelling in de Belgische hoofdstad. De bestelling om vat het inrichten van 20 vaste mobilo- foonposten, waarvan 4 op het tentoon stellingsterrein en 16 in de omgeving I van Brussel. Voorts houdt de opdracht in de vervaardiging van 35 mobilofoon- posten, en 20 mobilofoons, te gebruiken door de Belgische motorpolitie. Op 17 april zouden de installaties in ge bruik moeben worden genomen. Het Verbond heeft zich echter, toen het hoorde dat de landbouw onlangs voorstellen heeft ingediend tot de in voering van een beloningssysteem op basis van werkclassificatie, en dat deze voorstellen uiteindelijk zullen resulteren in een verhoging van de landbouwlonen met ongeveer 8 af gevraagd of de landbouw zünerzüds wel begrip heeft voor de huidige eco nomische situatie van ons land. Dat ons land zich in een moeilüke economische positie bevindt, behoeft volgens het Verbond geen betoog. Is men enigszins op de hoogte met de landbouw of ziet men naar de grote nadelige saldi van het Landbouw Egali satiefonds, dan is het duidehjk dat de resultaten van de agrarische bedrüven zeker niet zo zijn, dat daar een loons verhoging kan worden gedragen, zonder dat die in de prijzen worden doorbere kend of de tekorten van het Landbouw Egalisatiefonds nog groter worden, aldus het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. Eens was het Charlie Chaplin, die met de jonge Jackie Coogan een film maakte, welke wereldbe roemd werd. Nu is er iets in de rol len omgekeerd. Jackie Coogan (rechts) maakt nu een film met de jonge Charlie Chaplin, een zoon van de beroemde acteur, die Jackie Coogan groot maakte. IJsco venter maakte te snel carrière (Van onze correspondent) Een Zwijndrechtse groothande laar in meubelen wordt op het ogenblik gezocht door Interpol. Sinds zaterdag is hij verdwenen. Het spoor houdt op in Roosendaal. Vast staat, dat deze 29-jarige koopman voor minstens drie en een halve ton schulden heeft aan relaties in Rotterdam, Barendrecht en Dordrecht. Zelfs is een Dordtse vestiging van een bankbedrüf gedupeerd. De oplich ting moet volgens de Zwündrechtse politie de laatste maanden zün ge pleegd door „een man, die onbegrensd was in zün activiteiten en wie de zaken tenslotte boven het hoofd ge groeid zün". Deze 29-jarige handelaar heeft met valse facturen en order bevestigingen gewerkt, waarmede hij op een dusdanig imponerende wüze heeft geschermd, dat talrüke relaties hem telkens opnieuw geld hebben wil len lenen. Een Rotterdamse firma heeft thans op hem een vordering van liefst honderdzestig duizend gulden. De voortvluchtige is een ondernemend man. Hij begon als ijscoventer in het Dordtse zaakje van zijn vader. Later is hü gaan varen en zo ongeveer twee ja ren geleden trok de handel hem zo sterk aan, dat hij in Zwündrecht een bescheiden opslagplaatsje huurde. Actief als hü was ging hij kantoren en bedrij ven af, waardoor hij langzaam maar zeker een redelijke omzet in kantoor meubelen kon verwerven. Gesteund door zijn fantasie toog hij er op uit om meer armslag te krügén en zo kon het gebeu ren, dat hij in de B. de Bruinelaan een toonzaal opende. Dat was in februari van het vorige jaar. Zwündrecht kreeg vertrouwen in deze ras-organisator, die bovendien zijn mondje best kon roeren. Snel wist hij het gewoonlyk tot een vertrouwelük ge sprek te brengen, kortom een wijde kring van zakenmensen ging in hem geloven. De toonzaal moest weldra wor den verbouwd, niet één, maar twee maal. Conferentie over zeerecht in tweeën uiteengevallen De zeerechtconferentie in Genève, die reeds drie weken büeen is, is in twee hoofdgroepen uiteengevallen ten aanzien van de belangrijkste kwestie van de kwestie van de breedte der territoriale wateren. Een groep, onder leiding van de Ver enigde Staten en Engeland, dringt krachtig aan op aanvaarding van een strook van drie mül. De andere groep met de Sovjet-Unie aan het hoofd be pleit het recht van de landen om hun eigen grenzen tussen drie en twaalf mijl vast te stellen. De eerste categorie landen staat op het standpunt, dat de limiet van drie mül de enige is, die volgens het inter nationale recht te verdedigen is. De landen van de tweede categorie zeggen, dat een meerderheid van staten in de praktük een limiet van meer dan drie en maximaal twaalf mül toepast. De conferentie verkeert nog steeds in iet stadium van het algemene debat en is nauwelüks begonnen aan een uitvoe rige behandeling van de ontwerp-arti- kelen, die haar door de commissie voor internationaal recht van de Verenigde Naties aün voorgelegd. Uitslag van de Russische verkiezing zoals verwacht Het officiële Sovjetrussische persbu reau Tass meldt, dat 133 miljoen kiezers 99.97 procent van het kiezerscorps gisteren gestemd heeft bü de verkiezin gen voor een nieuwe Opperste Sovjet. 99.67 procent van de kiezers stemde voor de officiële kandidaten voor de raad van de Unie en 99.72 procent voor die van de raad der nationaliteiten. De drie Amerikanen die op Russische uitnodiging de verkiezingen in Moskou gevolgd hebben, hebben gisteren een on derhoud van anderhalf uur met partij secretaris Kroesjtsjef gehad. Er werd voornamelük gesproken over de Rus sische binnenlandse politiek. De Ameri kanen zouden vermoedehjk vandaag ver trekken. Bij de verkiezingen van zondag maak ten ruim 420 000 kiezers hun stem on geldig door op het stembriefje door de naam van een andere kandidaat heen te schrijven of door andere afwükingen van de verkiezingsprocedure. De groot ste statistische verrassing was de stü- ging van het totaal aantal kiezers van 120 miljoen in 1954 tot ruim 133 miljoen thans, deels veroorzaakt door de toene mende levensduur van de Russische burgers. Verloving Margaretha-Robin vermoedelijk in juni De verloving van Prinses Margaretha van Zweden en Robin Douglas-Home zal „hoogstwaarschünlük" in juni worden bekend gemaakt, zo wordt uit gezag hebbende bron in Stockholm vernomen. De zegsman, die onbekend wenst te blüven en in nauw contact staat met het koninklijk gezin, verklaarde voorts dat Prinses Sibylla, de moeder van Mar garetha. geen bezwaar heeft tegen een huwehjksverbintenis tussen haar dochter en de Engelsman, zoals sommige Britse bladen hadden gemeld. „De verloving zal hoogstwaarschünlük bekend worden gemaakt, wanneer Ro bin in juni (in Stockholm) is terugge keerd", aldus de zegsman. „JOH.AN VAN OLDENBARNEVELT" 24 MAART THUIS Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslüst ter inzage van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmaatschappü „Neder land". Het schip dat 26 februari van Soerabaja en op 28 februari van Tand jong Priok is vertrokken, wordt aan staande maandag in Amsterdam ver wacht. Vertrouwen gebruikt De man heeft dat vertrouwen „goed" gebruikt. Steeds meer geld had hü voor zijn zaken nodig en steeds vaker ging hü leentjebuur spelen. Zün methode was even indrukwekkend als eenvoudig. Bij een Dordtse drukkerij, die overigens te goeder trouw was. liet hij facturen maken met het briefhoofd van een IJsselsteinse meubelfabriek, waarin hij in een verre van nauw contact stond. Hij ging zover, dat hij een stempel ver vaardigde, waarmede hij de facturen een legaal cachet verleende. Regelmatig ging hü zijn relaties af en haalde dan op de juiste momenten de facturen te voorschyn, waarop uiteraard gefingeer de posten waren geschreven in de orde van 60, 70 of 80 mille. „Die moet ik be talen, maar het geld heb ik niet bü de hand. Morgen komt er weer een reeks betalingen binnen", oreerde hij, „hebben jullie even 40 mille voor me te leen?" Hü kreeg het geld. kreeg ook kre diet van een Dordtse bankinstelling. Maar er was meer geld nodig, steeds meer. Op een goede dag schoot rijn fantasie hem weer te hulp. Het gevolg was. dat hü een (zich/elf gestuurd) telegram als lokmiddel gebruikte. Daarin was een verzoek vervat van een groot warenhuis met talrijke filialen. „Lever 850 salonkasten van f 300.per stuk". Een order dus van een kwart miljoen en weer mocht hü lenen. Niet verantwoord Het administratiekantoor, dat de boe ken bühield. wist van niets. De man verantwoordde de leningen niet. Zün van een Dordts warenhuis „overgeno men" bedrijfsleider wist evenmin iets. En de twee bestelwagens bleven maar rijden, want de man leverde door het gehele land. Een Rotterdamse meu- bileerinrichting, die tevens een finan cieringskantoor heeft, is door de mani pulaties van deze fantast, die nochtans iets van zakendoen schijnt af te weten, wel het zwaarst gedupeerd. De Zwyn- drechtenaar staat bij haar voor f 160 000 in het krijt. De Dordtse bankinstelling heeft een vordering van büna f30.000, een Barendrechtse koopman van f 97.000 en nog drie Barendrechtenaren van f8 000, f5 000 en f3 000. In Dordrecht wonen drie krediteuren. die tezamen voor f 44.000 goed zün en in Rotterdam is er tenslotte nog een firma, die f 17.000 tegoed heeft By elkaar ongeveer f362 000. Wellicht, dat er nog enkele aangiften binnenkomen, zegt men bij de Zwijndrechtse politie Zijn vorderingen en voorraad had hij bij een aantal rela ties teeelük gecedeerd Intussen heeft de politie beslag gelegd op de toonzaal met de beide opslagplaatsen en de daarin aanwezige meubelen. Alles büeen vertegenwoordigen deze activa ongeveer 80 duizend gulden. Op de deuren zitten nu zegels. Donderdag is de meubelhandelaar voor het laatst op geld uit geweest, ken nelijk met de bedoeling een spaarpot te vormen voor zün vlucht. Ook toen werkte hü weer met valse orderbevesti gingen. De Rotterdamse relatie ver schafte hem f27 500 en dezelfde dag be taalde ook de kassier van de Dordtse bankinstelling hèm f 20.500. De meubel handelaar heeft toen geweten, wat hü met dit geld zou doen. Zijn vlucht stond vast. Wat hij bijelkaar kon schrappen, stopte hü in zijn portefeuille. Een laatste poging om nog een flinke som te veroveren, ondernam hy zaterdag morgen. andermaal in Rotterdam. Daar vroeg bij om f40 000, die hij nota bene des middags zou terugbrengen. Ditmaal ving hij bot en toen ook de bank geen cent terug zag van de laatste lening ..ik kom de centen morgen terugbren gen, had hij tegen de kassier gezegd") ging de zaak volkomen scheef. Zondag deed zowel de bank als de Rotterdamse firma aangifte bij de Zwijndrechtse politie, maar de ge wiekste zakenman was verdwenen. En secuur verdwenen ditmaal, het betrof nu niet een twee- of driedaagse trip na een goed handeltje, zoals hij die meermalen placht te maken. Weldra immers kreeg men in Zwiin- 'recht het seint ie. dat de al zes iaar >ude auto. waarin de handelaar reed, »an een Roosendaalse garagehouder was verkocht. En bij hem houdt het spoor op, zodat een vlucht buiten de landsgrenzen tot de mogelijkheden be hoort. Vandaar, dat Interpol is inge schakeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5