Twee van de 32-K.L.M.-vliegtuigen vertrokken gisteren van Amsterdam Tweede V.S.-kunstmaaii door marine gelanceerd Medan weer door regering bezet? WEERBERICHT Troepen der opstandelingen naar Tapanoeli teruggetrokken Nog geen officiële bemiddeling maar achter schermen veel actie Levensduur 5 tot 10 jaar? 97$te jaargang DINSDAG 18 MAART 1958 No. 29394 LEIDSCH DAGBL Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Uit de bijzonder verwarde berichtgeving uit Indonesië de radio uitzendingen uit Djakarta en Padang spreken elkaar telkenmale vol komen tegen valt te concluderen, dat majaor Nangolan, die met zijn troepen de stad Medan bezet had, deze weer heeft moeten ontruimen, alsook het vliegveld en de haven van Belawan en in zuide lijke richting teruggetrokken is. Dit als gevolg van het feit, dat majoor Manab Loebis uit Pematang Siantar nite tijdig genoeg versterkingen had gestuurd. Hij zou thans op wèg zijn naar Tapanoeli, dat zich, gelijk gemeld, bij de opstandelingen heeft aangesloten. Medan zou zich nu weer geheel in handen van de troepen van de centrale regering bevinden hoewel Radio-Padang zulks blijft ontken nen. De toestand in Medan is intussen nog uiterst chaotisch. Volgens gisteravond in Singapore aangekomen reizigers werd er in de haven van Medan nog gevochten, toen zij vandaar vertrokken. Radio-Medan deelde mee, dat het militaire commando van Noord-Suma- tra aan majoor Nangolan en zijn manschappen 24 uur de tijd heeft ge geven om naar Medan terug te keren en hun gedrag uit te leggen. Zij die aan deze order geen gevolg geven, zul len als deserteurs worden beschouwd, aldus radio Medan. Het commando gelastte de troepen in Noord-Sumatra geen orders op te vol gen van majoor Nangolan en zijn officieren. Voorts waarschuwde de radio de bur gers in Noord-Sumatra om Nangolan en zijn manschappen geen hulp te verlenen. Gemeend wordt, dat de opstandige eenheden bestaan uit twee bataljons infanterie en een compagnie mortieren, benevens enige deserteurs van het gar nizoen van Medan. Volgens de kringen der opstandelingen in Singapore heeft de thans 34-jarige Nangolan, kortgeleden een stafopleiding in de V.S. gevolgd. Via Radio Medan werd aan alle bur gers in het gebied van Medan gelast om de vuurwapens, die zij in hun bezit heb ben of die zij mocht hebben gevonden, bij de militaire autoriteiten in Medan in te leveren. Bij niet-nakoming van dit bevel, zullen krachtige maatregelen wor den genomen. Aan het slot van het verslag over de gebeurtenis::-n in Medan, gaf Radio- Padang een lijst van hoofdofficieren in Medan. die door de opstandelingen ge vangen zouden zijn genomen. Dit zouden zijn luitenant-kolonel Soejoeharto. gar nizoenscommandant van Medan. majoor Soehardi. commandant van de lucht basis Medan, en luitenant-kolonel Sang- kojo, commandant der cavalerie in Medan. Radio Djakarta, dat door Medan werd heruitgezonden, meldde gisteravond, dat acht officieren van de opstandige troe- I pen, die zondag een aanval deden op Medan. zijn ontslagen wegens „overtre- j ding»en schending van de discipline en j hun eed van trouw". Tot de ontslagehen behoren, majoor Nangolan, luitenant-kolonel dr. Naza- roeddin, majoor Siregar, majoor Said Oesman en kapitein T. M. Haramoeddin. Langkat door opstandelingen bezet Radio-Padang berichtte gisteren, dat nog een plaats in Noord-Sumatra, Langkat, door de opstandige troepen aldaar is bezet. Nabij Pakan Baroe wordt nog hevig gevochten. De helft van de aldaar ge- I lande parachutisten zouden zijn ver nietigd, de anderen zouden de vlucht hebben genomen. Verder zouden volgens Radio-Padang talryke officieren en soldaten van de regeringstroepen te Medan naar de opstandelingen zijn overgelopen. On der hen zouden zich twee oversten, een majoor en drie kapiteins bevinden. Evacuatie van buitenlanders In te Djakarta ontvangen berichten uit Medan wordt gezegd, dat de buiten- landse gemeenschap in stad en omge ving, ongeveer 1300 zielen tellend waar- van 800 Nederlanders, voorbereidingen treft voor een spoedige evacuatie. Het is nog niet bekend of de snel veranderde toestand hun aanleiding heeft gegeven deze voorbereidingen te staken. Het telegraafverkeer met Medan is gisteren gestaakt. Slot op pag. 2 Atjeh vecht Radio Padang maakte intussen be kend: majoor Nangolan, heeft aan president Soekarno een ultimatum ge steld om een einde te maken aan het gebruik van geweld in Midden-Suma- tra, en. dat hjj anders tot actie zal overgaan. Volgens dit radiostation zou niet alleen Tapanoeli, doch ook Atjeh naar de opstandelingen zjjn overgegaan. Ook troepen in Atjeh zouden in ge vecht zijn gewikkeld met regerings troepen. Geen nieuwe voorstellen in brief van Boelganin De Sovjetrussische ambassadeur in Londen, Malik, heeft gisteren aan. de Britse premier Macmillan een brief van maarschalk Boelganin overhandigd. Deze is een antwoord op Macmillans schrijven van 8 februari. Men verwacht binnen twee dagen officiële publikatie. Men meent echter te weten, dat Boei- ganins brief gaat over de verschillende aspecten van een topconferentie. In goedingelichte kringen in Londen ver luidt, dat Boelganins brief geen belang rijke nieuwe voorstellen bevat. R.S. Stokvis rijwielen H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 1 Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele verspreid voorkomende sneeuw buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen noord en oost. Aanhoudend koud weer met in de nacht lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 MAART. Zon op: 6.47 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 6.08 uur; onder: 18.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.02 en 15.13 u Laagwater te 11.01 en 23.22 uur. (Advertentie) Rangeerder door trein gedood Been afgereden, bekken verbrijzeld (Speciale berichtgeving) Op het emplacement IJsselmonde van de Ned. Spoorwegen stond van nacht om half één de 24-jarige ran geerder K. Kroes tussen twee stil staande wagons om die aan elkaar te koppelen. Toen hjj zich buiten de rails wilde begeven, werd hij verrast door kunstmaantje draait op het een locomotief die enkele wagons op- duwde. De man viel en kreeg vier ogenblik als derde kunst satelliet wielen over zich heen. Het rechter- om de aarde, in gezelschap van de been werd afgereden en het bekken c„-r D, verbrijzeld. In allerijl werd de ran- tweede Spoetnik tan de Kussen en geerder naar het ziekenhuis vervoerd, de eerste Explorer van het Ameri~ waar hij vanmorgen om half vijf is kaanse leaer overleden. y STAKING IN EEN IMPASSE (Van onze correspondent) Twee K.L.M.-vliegtuigen zijn gisteren van Schiphol vertrokken. Twee van de twee en dertig, die officieel hadden moeten starten. Het eerste toestel vloog in charter voor een oliemaatschappij in Bei roet en vertrok precies om 7 minu ten over vijf. Uren voor het ver trek stond de super-constellation Isotoop" startklaar op het plat form. Toen omstreeks 4 uur bekend werd, dat het toestel zou vertrekken, sloten vele politiemannen, hoofdzakelijk be staande uit geüniformeerde K.L.M.- bedrijfspolitiemannen, een cordon om de machine. Voor en achter de ma chine werd een radio-auto van dc Schiphol -1 orreinpol i tie geplaa tst De bemanning op de twee vliegers na ging normaal aan boord van het toestel, dat leeg naar Londen zou vlie gen. Om 6 minuten over 5 kwam een kleine auto aanstuiven, waaruit drie mannen sprongen, namelijk twee vier- banders (gezagvoerders), te weten de heren J. A. Deknatel, die in burger was, en J. A. P. M. Houba, in uniform ge stoken, benevens een K.L.M.-functio naris. In stormloop ging men de vlieg tuigtrap op, die onmiddellijk werd weg gerold, waarna de vliegtuigdeuren wer den gesloten. De motoren sloegen ron kend aan. Direct rolde de machine van het platform naar de startbaan Hier werden de motoren warm gedraaid. Om 11 uur 's avonds vertrok een DC—7C machine ..Rode Zee" volgens schema naar New York, met 29 passa giers aan boord. Deze machine werd eveneens bemand door twee gezagvoer ders, namelijk de heren G. J. Schipper en D. Warnink. Te middernacht verklaarde het hoofd van de vliegdienst van de K.L.M.de heer Bach, nog niet t° wet*m of men vandaag in staat zou kunnen zijn één of meerdere vliegtuigen te bemannen. Stil op Schiphol Het was stil op Schiphol. Overal zaten functionarissen van de douane, mare chaussee en de gronddienst een kaartje te leggen of ze maakten grapjes met de vele tientallen journalisten, t.v.- en film mensen, die de gehele dag en nacht op Schiphol op wacht hadden gezeten. Men kon niet zeggen, dat de stem ming gedrukt was. Er was eerder een gevoel van „nu is eindelijk de bom ge barsten", want het was op Schiphol bij alle diensten, die erbij betrokken wa ren, reeds lang bekend, dat het rom melde bij de K.L.M. Het rommelde niet alleen in de sector van de salariëring, maar het rommelde vooral in de team geest. De teamgeest, die in het voor oorlogse en ook in het na-oorlogse K.LM.-verband zo groot is geweest onder de bezielende leiding van dr. A. Plesman. Oudere piloten, die reeds gepensio neerd zijn, hebben het hoofd geschud, omdat de teamgeest verdwenen is. Deze oud-gezagvoerders zoeken thans naar stig naar 'een formule om als bemidde laars in hét conflict te kunnen op treden. Aldus vertelde de Vereniging van Pi loten gisteravond laat op een perscon- Na vete mislukkingen De Amerikaanse marine is er gisteren in geslaagd met behulp van een Vanguard-raket een tweede Amerikaanse kunstmaan in haar baan om de aarde te brengen, zodat er nu drie kunstmanen om de aarde draaien: de Russische Spoetnik II, de Explorer van het Amerikaanse leger en de „Vanguard", die officieel „Beta 1958" heet. De slanke driedelige Vanguard-raket met de slechts 16 cm. grote bolvormige satelliet werd om 13.16 uur Nederlandse tijd onder bijzonder gunstige weersomstandigheden gelanceerd en steeg vlot op, een spoor van vuur en rook achterlatend. President Eisenhower heeft het succes van de marine dat volgt op twee mislukkingen waarover in de pers heel wat te doen is geweest persoonlijk wereldkundig gemaakt. Het officiële Sovjetbureau Tass meldde maandagavond de geslaagde lancering, zonder enige com mentaar. Dr. John Hagen, de directeur van het Vanguard-project, heeft verklaard, dat de vrijwel bolvormige Vanguard-satelliet en het derde deel van de raket met een snelheid van 29.000 tot 30.500 km. per uur een baan beschrijven waarvan de afstand tot de aarde varieert van 4000 km. tot 640 km. De satelliet heeft vol gens dr. Hagen een levensduur van vijf tot tien jaar. de omlooptijd bedraagt 135 minuten. De baan van de Vanguard maakt een hoek van 33 graden met de evenaar, waardoor de kunstmaan in Europa, met uitzondering van het zui- ferentie. Zij deelden verder mede, dat het conflict thans persé niét gaat over de salariëring. Er werden onderhande lingen gevoerd en wij voelden ons te leurgesteld"' over de gang van zaken. Maar wij zouden hiervoor nooit gestaakt hebben, aldus zeiden de woordvoerders van de verkeersvliegers. Wij zouden hiervoor nooit gestaakt hebben, ware het niet, dat men onze woordvoerders het woord heeft willen ontnemen en op straffe van optslag de mond heeft wil len snoeren. Dit is iets. wat wij niet kun nen nemen, zo werd gezegd. Dit is ook de reden waarom verzocht werd de na men van de woordvoerders niet te noemen. O Slot pag. 2 den van de Sovjet-Unie, niet zal kunnen worden gezien. De satelliet is zeer klein (een stevige grapefruit) en heeft twee zenders aan boord, de ene met een frequentie van 108 megacyclus, de andere met een fre quentie van 108.03 megacycles. Eerstge noemde wordt gevoed door kwikbatte rijen, de tweede ontleent zijn energie aan de zonnestralen, die in energie wor den omgezet door middel van zes kfieine „vensters" in de huid van de satelliet. Het kunstmaantje heeft zes antennes. Eerstgenoemde zender zal circa twee weken kunnen blijven functioneren, de andere theoretisch zolang als de kunst maan bestaat Tot 4000 km. hoogte Dr. Hagen verklaarde voorts nog. dat tijdens het lopende Geofysische Jaar nog zeven pogingen zullen worden ge daan om volledig uitgeruste Ameri kaanse satellieten het luchtruim in te zenden De nu gelanceerde Vanguard is, evenals de Explorer 1, een proefsatelliet. De volgende kunstmanen zullen verder in de ruimte doordringen en dr. Hagen achtte het niet uitgesloten, dat binnen een jaar een kunstmaan gelanceerd zal worden die een reis rondom de maan maakt Voor een vergelijking tussen de twee Amerikaanse en de twee Russische kunstmanen verwijzen wij naar elders in dit blad. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. I Gisterochtend werd deze opname gemaakt op Schiphol: vanuit de lege restauratie ziet men op het platform de I\LM-machinc rooi zoals alle andere lijntoestellen van Lima staan, die had moeten ver- de KLM. trekken, maar aan de grond bleef Twee straaljagers in IJsselnieer gestort Piloten omgekomen Twee F 84 F „Thunderstreak" straaljagers van het 315e squadron van de Kon. Luchtmacht zijn gisteren, na schietoefeningen op de Vliehors, niet op de basis Eindhoven terugge keerd. Vermoed wordt dat zij tussen Fnkhuizen en Volendam met elkaar in botsing zijn gekomen, waarna zij in het IJsselmeer stortten. Er waren drie toestellen naar de Vliehors vertrokken: daarvan is alleen dat van de vluchtcommandant, de eerste luitenant vlieger J. A. van (Dommelen (25), uit Haarlem terug gekomen. De. naar als zeker wordt aangenomen, omgekomen piloten zijn de 27-jarige tweede luitenant-vlieger R. P. Roepert ci* Veldhoven (N.B.) en de 25-jarige twee-Ie luitenant vlieger J. C. Zonhoven uit Eindhoven. De heer Roetert was gehuwd en had geen kin deren. De heer Zonhoven was even eens gehuwd en had een dochtertje. I Een zuil van vlammen, die een rook- i pluim naliet, terwijl zij met een bc^g naar beneden kwam. werd gistermiddag omstreeks tien voor half drie door e?n arts uit Edam boven het IJsselmeer n i noordelijke richting waargenomen. De i medicus, dokter L. van Bommen, die :n I zijn wagen reed, schatte, dat hij de vrij I grote vlammen een voorwerp met een I brandende staart circa 10 15 secon den waarnam voor zij achter de dijk aan zijn gezicht werden onttrokken. Toen hij vanaf de dijk nog even ging kijken was alleen nog rook te zien. Twee vliegers van een squadron van vier, dat gistermiddag van Eindhoven cp weg was naar de Vliehors, hebben even eens iets waargenomen. Een van hen [meende een rookpluim in de lucht te zien. de andere twee zwarte strepen. Het staat wel vast. dat de waarneming van de Edamse arts betrekking had op het verongelukken van de toestellen. Deze waarneming is de enige positieve geble ken. Diverse vliegtuigen en reddingboten hebben een onderzoek ingesteld, doch zonder resultaat. Wel heeft een vlieg tuig van de opsporings- en reddings dienst van de Marine een afwerpbare tank, een pylon-tank op de aange geven plaats alen drfjven. Uiterst vertcarde toestand i

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1