HET TOPMERK halfzware Werkgever sbonden achten de ontwikkeling verontrustend Gemeentepolitiek van de P. v.d, A. m Lijdt niet langer Loop der bevolking te Leiden Receptie Chr. Bouwbedrijfsbond afd. Alplien bij 40-jarig bestaan MAANDAG 17 MAART 1958 Exportfinanciering in de knel (Speciale berichtgeving) De drie Nederlandse verbonden van werkgevers het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestant-Christelijke Werkgevers in Nederland achten de huidige ontwikkeling op het gebied van de exportfinanciering verontrustend. Hun klachten hebben zy thans dan ook in een rapport samengevat, dat ter kennis werd gebracht van regering en Staten-Generaal. De verbonden zijn van oordeel, dat de door de regering tijdens de hoog conjunctuur in 1955 vastgestelde maximum-voorwaarden voor de krediet-verzeke ring, t.w. het deel van de koopprijs, dat vóór of bjj levering van de goederen moet worden betaald, en de maximale krediettermijn, tenminste weer op het oude peil teruggebracht dienen te worden. Verder moet er gezocht worden naar wegen om de behandeling van krediet aanvragen tot het uiterste te bespoedi gen. Dit zou - zo suggereren de Verbon den - bereikt kunnen worden als de re gering de directie van de Nederlandsche Crediètverzekering Maatschappij zou machtigen zelfstandig over de krediet aanvragen (tot een zeker bedrag) te be slissen. Thans moet namelijk nog veel vuldig overleg met overheidsinstanties gepleegd worden over deze aanvragen. De procedure zou aanzienlijk bekort kunnen worden, indien dit overleg ach terwege zou kunnen blijven, of vermin derd zou kunnen worden. Snelheid van beslissing is toch immers van groot be lang voor de industrieën, die op korte termijn dienen te besluiten of zij een bepaalde exportorder kunnen accepte ren. Kredietverlening De algemene banken - zo luidt het oordeel van de drie Verbonden - dient te worden toegestaan boven het krediet- plafond ten behoeve van de exportfi nanciering kredieten aan het bedrijfsle ven te verlenen, annex openstelling van herdiseontering van exportwissels door de Nederlandsche Bank. Een en ander analoog aan de mogelijkheden, welke de centrale banken in Duitsland, België en Frankrijk bieden. Hiervan zou niet al leen de industrie van duurzame en semi- duurzame goederen kunnen profiteren, doch ook de industrie van niet duurzame goederen. Terwille van een duurzame oplossing van de export-financiering en export kredietverzekering dient naar een regel matige toevloeiing van middelen naar de Export-Financiering Maatschappij te worden gestreefd. De drie Verbonden denken in dit verband aan obligatiele ningen (eventueel in het buitenland te plaatsen) en aan kapitaaldeelnemingen door banken en institutionele beleggers in de Export-Financiering Maatschap- Dij. Om tot een efficiënte en snelle kre dietverlening te kunnen komen, dienen - zo menen de Verbonden - overeen komsten gesloten te worden tussen de Eport-Financiering Maatschappij en de exporteur ter vaststelling van de totale kredietfaciliteit per jaar. Hierdoor zou bereikt kunnen worden, dat de exporteur niet voor elke transactie afzonderlijk krediet behoeft aan te vragen, waardoor vooral de kapitaal goederen produceren de ondernemingen, die grote hoeveelhe den kleine kapitaalgoederen exporteren, een belangrijke steun zouden ondervin den bij het verkrijgen van exportorders. De Export-Financiering Maatschappij zou bovendien - meer dan in het verle den is geschied - leningen moeten ver strekken aan buitenlandse ontwikke lingsbanken of aan buitenlandse centrale banken. Na 43 jaar trouwring terug Nu 43 jaar geleden verloor de heer N. Moene bij zjjn werkzaamhe den op het land van de familie Ballego aan de Witte Singel te Lei den, later verkocht aan de familie De Koster, zijn trouwring. Zijn weduwe werd dezer dagen verblijd, omdat de ring terugge vonden was door de heer Brussee. Raad van Advies Tenslotte zijn de werkgeversverbon den van oordeel, dat een Raad van ad vies, waarin ook de industrie is verte genwoordigd. dient te worden ingesteld. Deze raad zou de directie van de Ex port-Financiering Maatschappij in haar taak moeten bijstaan. De maatregelen, welke de financiering van de Nederlandse export veilig moeten stellen, dienen - zo zijn de drie werkge versverbonden van oordeel - zo spoedig mogelijk te worden genomen, teneinde een vermindering van de stijging van onze export in het lopende jaar te voor komen. Bij het overwegen, welke maatregelen wenselijk zijn, moet worden bedacht, zo- laten de Verbonden waarschuwend ho ren, dat de financieringsmogelijkhëden van de Nederlandse export gelijke tred dienen te houden met de zo noodzake lijk geachte toeneming van de export. Dit vereist een dynamisch beleid van alle bij de exportfinanciering en bij de exportkredietverzekering betrokken in stanties. Streekfederatie Rijn en Gouwe van de P. v. (1. A. in Alphen a. d. Rijn hijeen Op uitnodiging van de Streekfederatie Rfjn en Gouwe van de PvdA heeft za terdag in Hotel Toor te Alphen aan den Rijn de heer G. Borrie, landelijk secre taris van de sectie gemeente en provin cie een inleiding gehouden over het door de PvdA ontworpen programma voor het voeren van gemeentepolitiek. Na ingeleid te zijn door de voorzitter van de streekfederatie, de heer P. G. Valk te Boskoop, begon de heer Borrie met zijn toehoorders erop te wijzen, dat de tegenwoordige gemeentepolitiek be langrijk verschilt van die in de jaren voor 1940 Waren toen woningbouw, gezondheids zorg, sociale voorzieningen, werkverrui ming etc. in hoofdzaak gemeentelijke aangelegenheden, thans heeft de rijks overheid de opbouw van deze taken voor een groot deel tot zich getrokken. Ge meentebesturen blijven thans met de uit voering hiervan belast. Hierdoor is een groot deel van de gemeentelijke zelf standigheid verloren gegaan. Met nadruk wees de heer Borrie er echter op, dat het voeren van een ge zonde en verantwoorde gemeentepoli tiek een bijdrage kan leveren ln het sla gen van de politiek die de rijksoverheid - 'I s voorstaat. Gemeentebesturen dienen dit echter te doen op een wyze, die de be langstelling heeft van de burgerij. De heer Borrie ging er hierna toe over een aantal gemeentelijke aangelegenhe den aan een nadere beschouwing te on derwerpen. Als eerste en meest belangrijke noem de hij hiervan de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Bij de mees te gemeentebesturen heerst de mening, dat hen te weinig uitgekeerd wordt om tot een sluitende gemeentebegroting te komen. Dit heeft o.m. tot gevolg, dat voor 1958 niet minder dan 660 gemeenten in ons land met een inwonertal van ruim 8 miljoen zielen een aanvrage hebben ingediend om in aanmerking te komen voor een subjectieve verhoging. De heer Borrie was er van overtuigd, dat over het algemeen de gemeenten er finan cieel niet rooskleurig voorstaan ondanks de rijksbemoeiingen op financieel gebied o.a. wat betreft de woningbouw. Plan matige investering zal nodig zijn de geldschaarste op de kapitaalmarkt tegen te gaan. Het beleid van minister Hofstra wijst in die richting. Achtereenvolgens gaf de inleider aan de hand van het gemeenteprogramma richtlijnen voor het voeren van gemeen tepolitiek inzake de volkshuisvesting, onderwijszaken, recreatie, gezondheids zorg, ruimtelijke ordening en sport en culturele aangelegenheden. Aan het slot van zijn betoog weer de heer Borrie erop dat voor raadsleden van de PvdA on danks de rijksbemoeiingen en voor schriften toch nog een belangrijke taak is weggelegd. Uit de discussie, die hierna ontstond, bleek overduidelijk, dat vooral in het kader van de PvdA in de Rijn en Gouwe- streek al de behandelde gemeentelijke problemen hun volle aandacht hebben. Felle paklmisbraiul te Amsterdam (Speciale berichtgeving) Omstreeks half twee zaterdagmiddag is een felle brand, die door de Amster damse brandweer als „grote brand" werd gekwalificeerd, uitgebroken in een van de pakhuizen aan de Realen gracht te Amsterdam. Het bericht, dat wederom een Amsterdams pakhuis op de westelijke eilanden in lichter laaie stond, deed behalve de brandweer ook het publiek naar de bedreigde plaats stromen. De brand woedde in één van de zoge naamde ,.Groenland"-pakhuizen. In het pakhuis waren zeep en chemicaliën op geslagen van de N.V. Chemphar, welke een dochtermaatschappij is van de Persil fabrieken. Uit de bov .ïste ramen van het gebouw dat maar liefst 52 meter diep is en de naam ..Potaschvat" draagt, walmde een verstikkende rood naar buiten. De brandweer ging op alle verdiepin gen via ladderwagens met de slangen naar binnen, nadat eerst de ramen en deuren met bijlen verbrijzeld waren. Ook de drijvende motorspuit „Jan van der Een grote brand, verwoestte zater dagmiddag de opslagplaats van een zeepwarenfabriek aan de Realen gracht te Amsterdam. Een beeld van de brand, waarbij een enorme rookontwikkeling optrad. Heijden" arriveerde om de belendende pakhuizen nat te houden en uitbreiding van de brand te voorkomen. Het zeepwater stroomde aan alle kan ten langs de muren terwijl de kelder een schuimend meer van zeepsop werd. De zeephoeveelheid maakte de rookontwik keling nog dikker. Vier brandwachts moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Eén hunner moest worden opgenomen. De vlammen, die aanvankelijk uit het perceel sloegen, gingen over in een vuile, alles verstikkende rook. welke ge ruime tijd naar buiten walmde. Omstreeks half drie had de brandweer het ergste bedwongen, doch het duur de tot bij half vijf voordat de brand weer het sein „brand meester" kon geven. De nablussing heeft de gehele zondag in beslag genomen. Men weet nog niet, wat de oorzaak van de brand is geweest. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Schooltandverzorging beneden verwachting De uitbreiding van het aantal diensten voor schooltandverzorging blijft in ons land ver beneden de verwachting. Van 1921, het jaar van invoering van de eerste dienst voor schooltandverzor ging, n.l. in Dordrecht, tot nu toe valt globaal genomen de helft van de lagere schooljeugd onder geen enkele vorm van georganiseerde jeugdzorg, al betekent dit niet, dat allen, die tot deze groep behoren tandheelkundig onverzorgd zijn gebleven. Tot deze conclusie kwam zaterdag middag de heer F. J. Scherphuis, secretaris van de Centrale Raad voor sociale tandheelkunde op de algemene vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor sociale tandheelkunde, welke te Utrecht is gehouden. Wil men op dit gebied een chaos voor komen, dan is, volgens de heer Scherphuis, uitbreiding van mogelijk heden van de tandheelkundige verzor ging een dringende eis. Jongen sloeg agent knock out (Speciale berichtgeving) Op de hoek van de Wolphacrtsbocht en de C'lemensstraat te Rotterdam heeft een 17-jarige jongen gistermorgen een politieagent knock-out geslagen. Daarna heeft de politieman nog een stomp ge kregen van een 18-jarige vriend van de jongen. Op de Pleinweg zag de agent een 17- jarige tegelzetter een verkeersovertre ding begaan. Hij sommeerde de jongen, die op een racefiets reed. te stoppen, maar deze stoorde zich niet aan de sommatie. Hij en zijn vriend reden door alsof er niets aan de hand was. Met een auto, die juist passeerde, heeft de po litieman de achtervolging ingezet. In de Wolphaersbocht achterhaalde hij de jongens. Hij wilde de jongen meenemen naai- het bureau, maar voordat hij erop bedacht was. kreeg hij zulk een harde stomp, dat hij stond te duizelen. De agent, was door de stompen zo versuft, dat hij zich van het voorgevallene niet veel meer wist te herinneren. Hij heeft zich ziek moeten afmelden. De jongen werd naar het bureau gebracht, waar zich later zijn vriend, die was gevlucht, kwam melden. Ongekend goede zaken op achtste HISWA Met een totaal van 53.000 bezoekers (vorige tentoonstelling in 1956 42.000) en ongekend goede zaken heeft de 8ste HISWA-watersporttentoonstelling de stoutste verwachtingen overtroffen. Vele exposanten vooral die van motoren zijn van mening, dat zich thans een geheel nieuwe categorie watersportbe oefenaren aandient en dat de van vele zijden gegeven raad de recreatie meer op het water te zoeken, in brede kring wordt opgevolgd. Verschillende soorten boten weiden zowel in het binnenland j als naar het buitenland verkocht. Vele j grote kruisers vonden een weg naar En- geland, Amerika en Griekenland. Eén exposant verkocht zijn gehele serie ge- exposeerde motorboten twaalf maal aan een importeur uit de Verenigde Staten. Directieleden van grote buitenlandse scheepvaartmaatschappijen kwamen naar Amsterdam om de plastic reddingboot van een Amsterdamse scheepswerf te bekijken. De negende HISWA-watersportten- toonstelling wordt in 1960 gehouden. Textieljaarbeurs is teleurgesteld OVER WEGBLIJVEN PRINS PHILIP EN PRINS BERNHARD De voorzitter van de Stichting Neder landse Textiel jaarbeurs, de heer J. C. Bottenheim. heeft op een persconferen tie ter gelegenheid van de komende tex tieljaarbeurs, zich tot tolk gemaakt van alle deelnemers aan de Jaarbeurs op het Vredenburg. toen hij er' zijn spijt over uitdrukte, dat Prins Phil' en Prins Bernhard tijdens het bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs op 26 maart a.s. uitsluitend de afdelingen op het Croese- laanterrein bezichtigen. De heer Bottenheim wees erop, dat het Vredenburg, waar binnenkort ook het nieuwe secretariaatsgebouw verrijst, het hart van de Jaarbeurs is waar ex posanten reeds vele Jaren trouwe deel nemers zijn gebleken. (Advertentie) In week van 6 t.m. 12 maart 1958 GEVESTIGD A. de Groot en fam. passagiersbedr. grt. vrt. Pres. Steinstr. 20. H. J. HebliJ en fam bouwkundige, Bernhardstr. 2; N. Bernauer geb. Smit en fam., Magd. Moonsstraat 13a, L. Reeder en fam., bedrijfsleider, Maredljk 173, L. A. van der Weijden en fam., land arbeiders. Sophiastraat 36. B. C. Slegten- horst en fam., boekhouder, Boshuizerlaan 30; C. F. de Ryk en fam., constructeur. Moddermanstr. 14. J. Mulder kok, a.b. ws. Galgewater t o 10; N. J. van Gessel, tech. ambt., Moddermanstr. 36. A. P. Heijke, analiste, Korevaarstraat 6, J. M. Ockeloen arts, Papengracht 19; J. M. Vis geb. de Waard. Vijf Meilaan 99; J. J. Veldman, Hooigracht 94; M. Bouman, Plantsoen 103a J. A. Florussen, gezinsverzorgster, Mors singel 8; K. Tan. Rljnsburgerweg 22; E. J. M. van Polanen geb. Stikkelman, Juliana- straat 22; J. Coenen, Rijn- en Schiekade 95b; J. D. W. M. Bol geb. Derksen, Heren gracht 100; A. Pletersen. spoorwegarbeider. Dahliastraat 15a; R. E .Blanken, chauffeur monteur, T. Brandsmalaan 41; M. K. Hod- jes, onderwyzeres. Nieuwe Rijn 27a; C. de Jager. Kaarsenmakersstraat 7; M. J. van Heusden geb. van Katwijk, Zoeterwoudse- singel 67; K. Haven, verpleeghulp. Lijster straat 4; P. A. Pollmann, kantoorbedien de. Hoogstraat 3; M. J. van Oort, verpleeg ster, Bernhardkade 2; G. M. J. van Dam, naaister, van Bemmelenstr. 20; J. M. Hae- nen, Marlenpoelstraat 15; W. B. G. van Dijk, a/b achter Zoeterwoudseweg; J. Brandt, los werkman, Sumatrastraat 52a: T. Konlngs, ateliernaaister, Evertsenstr. 27 G L. van Loon, militair, Jul. van Stol berghof 33; G. B. Takken, 11. verpleegster Drulvenstr. 3; G. A. Noest, Boisotkade 5; P. J. C. van der Pas, tuindersknecht. Hof- laan 129; K. Eltingh, 11. verpleegster, Rijns burgerweg 10; J. Groeneveld, Hoge Mors- weg 19; J. van der Zee, Hoge Morsweg 19; L. Taverne, de M. van Streefk.str. 49. VERTROKKEN R. W. Kropholler en fam., van Groen- hovenstraat 13. naar Ned. Nieuw Guinea; L. D. Noordhoek en fam, van Temminck- straat 19, naar Ridderkerk. Bolnes, Natal- straat 6; J. K. Smelik en fam, van Kool park 16 naar Amersfoort, Vermeerstraat 88; W. J. Spendel en fam., van v. d. Waalsstraat 37. naar Groningen, Huijgens- straat 7; G. Martens en fam.. van Merel- straat 35. naar Breda. Balfortstraat 28; G. W. Bisschoff en fam, van Rijnsburgerweg 14, naar Verenigde Staten van N.-Amerika; J. L. Makkinga en fam., van Amstelstr. 1. naar Voorschoten. Prof. Einthovenlaan 3; J. P. van der Maden en fam., van Minne broersgracht 3, naar Haarlemmermeer. Hoofdweg 1621; J. Freeke en fam.. van v. "t Hoffstraat 40. naar Amsterdam. Sleg Vaz Diazstraat 1311; C. P. de Reus en fam., v. Haagweg 56, naar Irak; A. N. van der Bijl en fam, van a/b thv. Noordeindeplein 8a. naar Voorschoten. Leidseweg 130b; H. A. Gimbrére, van Verdamstraat 60, naar Til burg, Nw Bosscheweg 96; W. L. Ellemers, Rijnsburgerweg 10, naar Amsterdam, Von- Uelstraat 6211; G. Veenstra, van Rapen burg 116, naar Emmen, Buitenweg 35; J. S. Wojclk, van Rijnsburgerweg 153, naar 's- Gravenhage, Apeldoornselaan 161; J. de Geele, van Noordelnde 2a. naar Den Hel der, Buitenhaven 5; T. Haisma, van Witte Singel 27, naar Driebergen-Rijsenburg, Hoofdstraat 221; D. Nederlof, van Buys Ballotstraat 51. naar Eindhoven, Boutens- laan 6; A. J. Reidlng geb. Kooger, van Ju- lianakade 14. naar 's-Gravenhage, Hof wijkstraat 19; C. Colijn, van Pr. Wilhelmi- nastraat 45. naar Aalsmeer, Chrysantenstr. 21; M. E. R. Schrijner, van Nachtegaallaan 5. naar Haarlem. Marsstraat 145; A. H. C. de Haas, van Bilderdijkstr. 7, naar Nijme gen. St. Annastraat 289; L. M. de Geus, van Fagelstraat 44, naar Utrecht. Nwe Gracht 42; C. G. Verhage van Uiterstegr. 37, naar Ned. Nieuw Guinea; F. Branden burg van den Gronden, van Jan van Goij- enkade 19. naar Doorn, Mariniersweg 7; C. J. W. H .Engel, van Witte Singel 55 naar Rotterdam, J. Evertsenplaats 217; A. A d. Wall Bake, van Witte Singel 89, naar Laren N-H, Naarderstraat 82; J. M. Ger ling, van Witte Singel 89, n. Helloo, Ken- nemerstraatweg 51; S. Stevens, van Haag- weg 172a, naar Gouda. Turfmarkt 65; A Mangoenwigata Soerjadi, van Boerhaave- laan 47, naar Duitsland; G. M. H. Cox, van Hoogl. Kerkgracht 29, naar Rotterdam, Eendrachtsstr. 27b; P. W. van der Boog, van le Binnenvestgracht 6, naar Hilver sum, Noodweg 37; H. G. Wiggers, van Lijs terstraat 5, naar 's-Gravenhage, Gouden regenstraat 181; W. J. Roberts, van Oude Singel 146, naar 's-Gravenhage, Pauwen laan 82; P. Smittenaar. van Havenkade 3a naar Arnhem. Slaakweg 139; W. van Ber- kel. van Beijenrlncklaan 26, naar Amers foort, Leusderweg 45; H. L. E. van Well, van Rapenburg 24. naar Rotterdam. Leede 119: A. L. Sollewijn Gelpke. van Noord einde 30. naar Rotterdam. Burg. Lef. de Montignylaan 65; J. van der Reijden, van Trompstraat 49, naar 's-Gravenhage. Pre- toriusstraat 3; E. Hiep geb. Kleijn, van Lammermarkt 7. naar 's-Gravenhage. Olst- straat 44; E. L. Boutmy. van Rijnsburger weg 10. naar 's-Gravenhage. van Boetze- laerlaan 15; H. Kuiper, van Ri)nsburger- weg 31b, naar Amsterdam, Milletstraat 16III; W. van Egmond. van Trompstraat 66 naar Brunssum. Peerdendries 10; A E. van Burik. van Rijnsburgerweg 10. naar Amers foort. Jac. Catslaan 5; F. Gomez Beltran, van Zoeterw. Singel 39 naar Spanje. A. J. M. Streef van Rijnsburgerweg 86, naar La ren, Sneekweg 24: J. Tesselhof, van Heren straat 54. naar Zweden; T. de Jong. van Hoge Morsweg 26. naar Enschede, Haaks bergerstraat 151; S. van der Hoeven, van Duinhof 11, naar 's-Gravenhage. Seinpost duin 26; G. M. Bonte geb. Favier, van Ma- redijk 87a. naar Zwijndrecht, Pegasusstr. 17. C. J. F. Gertenaar geb. Kamphues. van Bothastraat 2a. naar 's-Gravenhage. Hol landerstraat 91; W. E. M. Kraayvanger geb. Padberg, van Leeuwerikstraat 11. n. Leiderdorp. W. de Zwijgerlaan 43; M. Me- chlelsen, van Rijnsburgerweg 86 naar Oter- leek. Noordervaart D51; F. C. Hoogervorst. van Langestraat 51. naar Sassenheim, Jac. van Beierenlaan 3; M. M. Goosen, van Ka naalstraat 24, naar Schiedam, W. de Zwij- gerlaan 12; J. A. Berends, van Paviljoens hof 28, naar Utrecht. Biltstraat 48bls; J. van Braak, van Rynsburgerweg 86. naar Velsen, Meeuwenlaan 49. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 14 maart. Coöp. Veren. ..De Boskoopse Veiling". Diversen per tak: Slerkers: Hlzakuratakken, le kw. 1.10-1.30 idem 2e kw. 1.00-1.05, 3e kw. 6.43, Prunus- triloba le kw. 3142; Idem 2e kw. 1824; idem vertakt 1324; Forsythiatakken. le kw. 3650, idem 2e kw. 2836; Seringen- takken Stepman le kw. 3340, idem 2e kw. 2227; Rododendronkoppen in soor ten per kop le kw. 2838; idem 2e kw. 20 22, Magnoliaknoppen per knop 1227; Diversen per bosi: Sierkers-Hizakura 1.10— 1.70, Mahoniablad 6380. Prunustriloba 1.001.50. Lathyrus 52, Forsythia 601.30 Andromedablad 4953. Diversen per plant Primulaplantjes 1420. Jap. Azalea's 90; Begoniaplantjes 19; Cinneraria 7580; Hangplantjes 25-29. ROTTERDAM, 17 maart. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1801. Vette koelen en ossen 1143. Varkens 658. Prijs in cents per kg.: vette koelen le kw. 300-335, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250- 270; exportvarkens 182 180 en 178. Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! wmmKÊmmmaaÊtm Er is sinds 1920 heel wat veranderd! Op velerlei wijze is zaterdagmiddag tijdens de in gebouw Concordia onder voorzitterschap van de heer K. A. Versloot gehouden receptie, uiting gegeven aan de grote dankbaarheid voor het feit, dat de afdeling Alphen van de Neder lands Christelijke Bouwbedrijfsbond het veertigjarig bestaan onder deze omstan digheden mocht gedenken. Er bestond voor deze receptie, zoals te verwachten was, grote belangstelling uit velerlei kringen, zij het dan dat het voornamelijk de leden en vertegenwoor digers waren uit de Christelijke Vakbeweging, die het bestuur van de jubilerende afdeling gelukwensen kwamen aanbieden. Namens het gemeentebestuur kwamen burgemeester Z. Bruins Slot en de secretaris de heer A. Veenhuijien. Ook de pioniers ontbraken natuurlijk niet; met name willen wij noemen de heren C. Koren, C. G. Hogendoorn en P. Snel, die tot de oprichters van de afdeling behoren en van wie de heer C. Koren 27 jaar het voorzitterschap heeft waargenomen. De heer Versloot gaf een terugblik over de afgelopen veertig jaar, waarbij hij er met trots op wees, dat ook de christe lijke werknemersorganisaties algemeen erkend worden, waarbij spreker wees op de vertegenwoordiging in gemeenteraad, Prov. Staten, Tweede Kamer en ver schillende kerkbesturen. Een zwarte bladzij noemde spreker het, dat Alphen een aantal jaren geleden werd terugge zet van de derde naar de vierde loon- klasse: gelukkig is dit inmiddels weer veranderd. Hij wees tevens op de toestand in de crisisjaren, toen de afdeling 101 le- De oud-voorzitter de heer C, Koren (rechts) feliciteert de voor zitter van de jubilerende afdelingi de heer K. A. Versloot (links), en de reden waarom destijds de bond werd opgericht. Namens alle pioniers bood hij aan alle bestuurders sigaren en de feestcommissie sigaretten aan. Burgemeester Bruins Slot sprak na mens het gemeentebestuur, waarbij hij wees op de toestand in de jaren tussen 1SU en 1930, die toen verre van roos kleurig was. Er is met succes gestreden voor verbetering in arbeidsvoorwaarden en -toestanden, waarop de werknemers reeds lang recht hadden. Namens de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond sprak de heer J. van den telde, van wie er 80 werkloos Wieringen, de heer D. Hoppenbrouwer waren. Thans telt men leden. dit namens de R.-K. Bouwbedrijfs- bond St. Jozef; de heer G. Holmer liet TAL VAN SPREKERS zijn woorden vergezeld gaan van een De eerste spreker was de heer W- v. d. e"ve!?PP£ 1^,i?h0Ud' ,V?ï?er_sprakfn Lea. die. namens de Nederlandse Bond ïï^fdsrf°UTJerd van Werknemers in de Bouw- en Hout nijverheid hartelijke woorden sprak tot het jubilerende bestuur, waarbij hij Alphen een der prettigste en meest ac tieve afdelingen van de bond noemde. De heer A. den Ouden jr. sprak na mens de afdeling Rijnstreek van de Ne derlandse Aannemers Bond. Deze sprak de wens uit, dat spoedig de nieuwe CAO tot stand zal komen, waardoor een einde gemaakt kan worden aan de chaotische toestand in de bouwwereld. Oud-voorzitter C. Koren sprak en kele woorden over de oude toestand kant. de afgevaardigden van de afde lingen Ter Aar, Zwammerdam, Wou- brugge en Aarlanderveen, de heer J. Verduin uit Zwammerdam, de heer De Klerk-Wolters sprak namens de afdeling Leiden en de voorzitter van de Chris telijke Besturen Bond, de heer W. Geer lof. De heer Versloot dankte aan het eind van de middag allen voor hun vrien delijke woorden en geschenken. Hedenavond vindt er in Avifauna een feestavond plaats, waaraan door Sempre Avanti's ...Jong en Jolig" uit Leiden medewerking wordt verleend.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4