Polikliniek heelkunde Leids A. Z. in doelmatig modern gewaad PameS Moeilijke verbouwing werd in drie fasen snel voltooid Aecordanto: een gemeenschap met specifiek gevoel voor distinctie en eigenwaarde JOHAN v. WIJK, DRAGER VAN RIJKE LEIDSE TRADITIE 97ste jaargang Maandag 17 maart 1958 Tweede blad no. 29393 Geopend door pro f. dr. W. F. Suerinondt Een zeer ingrijpende verbouwing en uitbreiding o.m. door een be scheiden nieuwbouw heeft de heelkundige polikliniek van het Leids Academisch Ziekenhuis in het afgelopen jaar veranderd in een modern ingerichte en geoutilleerde kliniek, waarin niet alleen medisch alle zorgen aan de patiënten kunnen worden besteed, doch waarin ook de sfeer, waarin de patiënt behandeld wordt, volledig is aangepast aan de moderne inzichten. Zaterdagochtend werd deze nieuw-aangeklede kliniek geopend door de oud-hoogleraar in de heelkunde prof. dr. \V. F. Suermondt, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de tot standkoming van deze ver betering alvorens in december j.l. zijn functie te verlaten. Typerend voor de moderne sfeer van de vernieuwde inrichting is de wacht kamer. een aantrekkelijke ruimte in gezellige kleuren en in de geest van deze tijd gemeubileerd. Deze wachtkamer biedt plaats aan circa 75 personen, wat royaal voldoende is wanneer men in aanmerking neemt dat per ochtend tussen de 100 en 130 patiënten door deze polikliniek worden behandeld. Een zeer belangrijk winstpunt is voorts, dat de ingang van de polikli niek naar de achterzijde van het ge bouw is verplaatst, waardoor de pa tiënten voor deze afdeling niet meer door het overige deel van heelkunde behoeven te lopen. Voorts kon door deze nieuwe ingang een logischer „doorstroming" door de polikliniek bereikt worden. Er is een nieuwe royale toegangsweg tot deze nieuwe Ingang gemaakt, die tevens mogelijk heid biedt voor een ruim parkeerter rein. CLUBAVOND L.Z.C. Zaterdag hield de Leidse Zwemclub voor haar leden een clubavond. De voor zitter. de heer J. van der Reyden. open de en heette ieder van harte welkom. Voor de kinderen was het tot 10 uur feest. Ze kregen een aantal aardige films te zien. Hierna volgde de trekking van een gehouden verloting. De voorzitter reikte enkele extra prijs jes uit aan jongens, die de meeste loten hadden verkocht. Na tien uur werd er nog wat gedanst. De band van de Leidse Hout U.l.o. o.l v. mej. Tonny v. d. Horst, met zang van R. v. d. Boogaard, zorgde o.a. voor vrolijke ontspanning. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het semi-artsexamen de heren B. Buis (Hengelo O.), J H. Nieu- wenhuijs (Dordrecht). F. R. Paasschen (Den Haag) en Tan Tek Tjie (Leiden). Artsexamen de heren F. M. W. Groot (Den Haag); H. Janssen (Heemstede); S. Sard (USA) en A. H. Waterman Delft; doet. ex. Psychologie mevr. Sie-Ew Jong Tjhoen Moy (Oegstgeest)doet. ex. klassieke taal- en letterkunde mej. A. E. Zijderveld (Den Haag); doet. ex Ned. recht de heren E. B Holleman (Den Haag) en R H. van Dyk (Leiden); kand. ex. Paedagoglek de heer W. H. Weekenborg (Amsterdam). Accordeon geest leeft in Leiden In een vorige beschouwing hebben we eens gewaagd van de „geest" van de luit, de gitaar, het cimbaal, omdat het horen van deze instrumenten vervlogen tijden, beelden, landstreken in ons oproept. Eens raakt ook het accordeon iti onbruik Enkele her en der verstrooide historisch geïnteres seerden zullen het blijven beoefenen en de latere generaties zullen spreken van „de geest van het accordeon". Maar die geest vormt zich in de dagen, waarin wij nu staan. De geest vindt gestalte in een ge meenschap. die een stijl ontwikkelt. Dat willen beschaven door middel van het accordeon is echter in vele Europese bijv. in smaak en geesteshouding. We i centra een proces, dat reëel op gang is kennen de geest van het motet of van 1 gebracht. Leiden behoort daartoe, het het madrigaal, ontwikkeld door de oude koren. Maar we kennen nog niet iets als „de geest van de fanfare" of van de harmonie, omdat de wil om te bescha- van door middel van deze vorm van mu ziekbeoefening nog te-zwak is gebleven. De polikliniek van heelkunde, waar schijnlijk de meest bekende afdeling van I verbandschaar het lint het Academisch Ziekenhuis bij de nieü 1 ner unr Prof. Suermondt knipt met een de facul- iici. ni.aucuiiaLii tiicucmiuia uij uc juci,- I~i t 1 l- medische Leidenaren, bestond vroeger i teitsKleur door. Kechts de directeur van het Academisch Ziekenhuis, de heer Jongsma in hoofdzaak uit een vrij kale zaal als behandelingsruimte, waarin slechts hier en daar opgehangen gordijntjes de illu sie wekten van rustige aparte kamertjes, benevens een kale wachtkamer met weinig gastvrije houten banken. Door overdekking van een binnen plaats en door bijtrekken van bv. de proefdierstallen die thans niet meer bij heelkunde ondergebracht zijn. werd een vergroting van de ruimte voor de poli kliniek verkregen. Geleidelijk aan (het werk in de poli kliniek is tijdens de verbouwing „ge woon" doorgegaan) werd in deze ver grote ruimte een revolutionaire vernieu wing tot stand gebracht. De vergroting van de ruimte werd vooral dienstbaar gemaakt aan de inrichting van een nieuw urologisch laboratorium, de hoog nodige uitbreiding van administratie- en archiefruimte en de inrichting van vele aparte onderzoek- en behande lingskamers. Bij de officiële opening herinnerde de 1 districtsbouwkundige van de Rijksge- j bouwendienst de heer P. C. Maas er aan. i dat de eerste plannen tot reorganisatie van de polikliniek dateren van 1951. Toen eerst in 1957 met de werkzaam heden een aanvang kon worden ge- J maakt is alles ondanks de moeilijke omstandigheden (er moest namelijk j steeds worden doorgewerkt) in drie j fasen vrij snel voltooid. Spreker wees op i de doelmatige inrichting en bracht dank j aan allen voor de prettige samenwer- i king zowel bij voorbereiding als uitvoe- J ring. De directeur van het Academisch Ziekenhuis de heer M. aanvaardde de nieuwe inrichting met een woord van dank uit handen van de heer Maas. bracht dank aan allen die aan de tot stand koming meewerkten, in het bijzonder prof. Suermondt. en wees op de veranderde opvattingen om trent de behandeling der patiënten, die zo duidelijk tot uitdrukking komt m de sfeer van de nieuwe polikliniek De heer heren" Jongsma droe'g het beheer van de poli kliniek op zijn beurt over aan prof dr. M. Vink. directeur van het laborato rium die mede namens de patiënten zijn dank uitsprak voor wat er tot stand was gekomen. De verschillende spre kers toonden in het bijzonder waarde ring voor het doortastende werk van dr. J. A. Noord ijk. de chef de clinique. Prof. Suermondt knipte na deze toe spraken met een verbandschaar een groen lint voor de behandelingsruimten door, waarna de vele aanwezigen een Een stuk studenleven vol Leidse tradi tie is verdwenen met Johan van Wijk, wiens overlijden op 77-jarige leeftijd wij zaterdag in het kort vermeldden. Een van de laatste nog in leven (zij het ook niet meer in functie) zijnde studenten- oppassers en tientallen jaren lang col- legiumsbediende. Het typisch Leidse instituut van de studentenoppasser be hoorde reeds enige tijd tot het verleden, en slechts een enkele oudgediende kan j tegenwoordig nog terugzien op zijn J wisselvallige, boeiende werk als zodanig j in een studentenmaatschappij, die thans Academisch zoveel karaktertrekken van weleer ver- W. Jongsma ioren heeft, dat de functie er niet meer in past. Johan van Wyk was één hun ner Bij het vernemen van zijn dood zullen duizenden in het gehele land zich „Johan" herinneren van jaren, van tien tallen jaren geleden, toen hy als niet- scudent vaak de belichaming was van de .Leidse geest", de „Leidse stijl", toen hij dag en nacht in touw was om „de met grote trouw en met een wel haast spreekwoordelijke nauwgezetheid te dienen. De tegenwoordige studentenmaat schappij kent de .studentenoppasser" niet meer. De man. die de heren stu denten in vrijwel alles terzijde stond om hun studiejaren te ontlasten van veel dagelijkse rompslomp, van boodschap pen, van correspondentie, van zorg voor kleding, als wandelend notitieboekje, kortom als bediende, die van alle mark ten thuis moest zijn. Reeds de jaren na de eerste wereld hebben haar definitieve einde bewerk stelligd herbergt de beide beste Nederlandse ac cordeon-orkesten, scheppingen van de leraar-dirigent Lauw Boellaard- Eén dier twee hoorden we zaterdag: „Aecordanto" Er ontwikkelt zich hier een ..accorde ongemeenschap", waarin een nieuw spe cifiek gevoel voor distinctie en eigen waarde zich baan breekt. De overheid merkt hiervan niet veel, omdat, men ..self supporting" werkt, niet om subsidies aanklopt. De figuur van de blazerskorpsen, dat men musiceert zonder de voorafgaande scholing van muziekonderwijs, verdwijnt hier, en de snelle technische en culturele progres- sieviteit tengevolge van dit onderwijs is iets zeer opvallends. De gemeenschap rond „Aecordanto" Johan van Wijk was een van de laatste wéét dat het altijd goed is en erkend j:_-jurnrrth waf riif. aPSAlsrhan nnlr in nr.iiflif» vertegenwoordigers van deze instelling die hij persoonlijk heeft overleefd. Als ;L rondgang door de afdeling maakten, j oorlog begon deze specifiek Leidse in- Onder hen bevonden zich o.m. de se ere- stelling haar einde te nadere, de laatste taris en adjunctsecretaris van curato- wereldoorlog en de grote maatschappe ren mr N. F Hofstee en mr J Dnjber, ]jjke wijzigingen in die tijd en nadien vertegenwoordigers de medische e \r..•entebestuur, - I GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. Heeft het leven een doel? Op de bijeenkomst van zondagmorgen werd bovenstaande vraag besproken. Er zijn in het mensdom een paar grote groepen te onderscheiden. Eén ervan gelooft onvoorwaardelijk in het bestier van een almachtig, persoonlijk Opper wezen; het levensdoel is uiteindelijk blinde aanvaarding van en gehoorzaam heid aan de lotsbestiering, door dit Op perwezen gesteld. De andere groep is in gesteld op een levenshouding, soms be rustend op een min of meer hoge ideo logie, soms op een van zedelijk geringe waarde; hun doel is zelfexpressie op zinnelijk, emotioneel of verstandelijk ge bied of een combinatie daarvan. En voor deze allen is het leven éénmalig. Zij denken bij de dood de gevolgen hunner daden in strijd met Paulus' woorden (Galatiërs 6:7) hier achter te laten. Geen der beide groepen komt tot wijs gerige en zedelijke uiteindelijkheden. De Theosophie gaat in haar wijsbe geerte en zedeleer daar verre boven uit. Zy stelt voorop en onkenbaar, oneindig Beginsel, goddelijk van aard. Met tus senpozen, aan zijn wezen eigen, treedt dit Beginsel in openbaring. De laatste is telkenmale eindig en verloopt volgens een vooropgesteld, intelligent plan. Voor de uitwerking daarvan verschaft het de stuwende kracht. Alles en allen in een heelal zijn verbijzonderde aanzichten van dat plan en staan in onderlinge, ge ordende samenhang. Op deze aarde, één der vele velden van de werking der kos mische intelligentie, heeft deze in de de mens het stadium van zelfbewustzijn bereikt. Dit is voor de lagere natuur rijken geschied door evolutie, geleid door geestelijke wezens, wier bewustzijn ver eenzelvigd is met een aanzicht der god delijke intelligentie en die daaraan uit drukking geven. Deze voorbereidende evolutie voert tot de menselijke vorm, geschikt tot het functioneren van zelf bewustzijn, in ieder mens op een ver schillende trap van ontwikkeling. Zo Ontstaat een tijdelijk afgescheiden, zelf bewuste entiteit: een Ego. De bedoeling van de manifestatie is, dat ieder Ego door vele levens reïncarnatie een zodanige innerlijke, geestelijke evolutie zal doormaken, dat het uiteindelijk ge schikt wordt eveneens een medeuitvoer der van een kosmisch plan te worden. Dit is het ware doel van het leven. Het bezit van zelfbewustzijn brengt mede, dat er, alvorens te handelen, gewikt en gewogen wordt. De mens, die zyn taak begrijpt, zal zijn keuze zo trachten 'te bepalen, dat zijn leven in hoofdzaak in harmonie met de kosmische bedoelingen verloopt. Doet hij dit niet, dan weer streeft hij de vormende kracht in de natuur, misbruikt hij zijn aandeel daar in en dan ervaart hij door de opgewekte weerstand leed, strijd en pijn. In het andere geval verwerft hij in meerdere of in mindere mate innerlijke vrede. Straf en beloning schept de mens dus zich zelf en worden hem niet van buitenaf opgelegd. (Karma). Dit maakt hem tot een zedelijk verantwoordelijk wezen en bevrijdt hem van dogma en willekeur. Dit doet ons de hoge zedelijke en op voedende waarde der Theosophie zien. Voor juiste keuze op de weg is kennis nodig en die vindt de mens in de wijs begeerte der Theosophie. Deze is uni verseel en finaal. Dit kan van geen en kel wijsgerig of theologisch stelsel ge zegd worden. Doch uiteindelijk komen zij in het licht der Theosophie tot ver zoening. Hun seculair sectarisme ver bleekt daarin, omdat het in strijd is met de goddelijke openbaring. Afgescheiden heid is geen ware religie. wordt, wat dit gezelschap ook in studie neemt. Door dit vertrouwen kan „de geest van het verzoeknummer", een geest zonder geest, de dood sterven en daar mee veel romantische rommel, mitsga ders het niet kunstvaardige arrange ment. Dit alles maakt ons „Aecordanto" uitermate sympathiek. De verrassing in het Antonius Club huis was de Symfonische Impressie „Spring" ofte „Lente", van een ons on bekende G. S. Ma this, een oorspronke lijke. op klankkleur ingestelde composi tie die ongemeen boeide door de toon- schildering. de klankvinding, het sug gestieve oproepen van landschapsbeel den. Mathis houdt dit alles helder en doorzichtig, zonder één overbodige noot, wat niet betekent dat het figuur- en trillerwerk niet de hoogste speelvaardig- heid verlangt. We zien hier de kleur- zinlijke heletoons-toonladder toegepast, die Debussy graag gebruikte. Er is sterke verwantschap met de grote Italiaanse symfonicus Respighl, volledig mens van deze eeuw. Het is het aantrekkelijkste dat we ooit van „Aecordanto" hoorden. Daarom volgend maal nog eens Lente? De herhaling van Borodims „Steppen- skizze", waarvoor het accordeonorkest de geëigende timbres bezit, heeft ons eveneens verheugd. Misschien had de lome gang in de monotone eindeloos- verzengende zandwoestijn van de moede en toch zingende karavaan nóg wat breder gesponnen melodiek kunnen krij- i gen, maar de gegeven reproductie mocht er zyn. Niet minder dan drie nummers ston den op naam van Würthner, dus alweer origineel. We geven aan de „Zwitserse Rapsodie" en aan de „Sprookjes Symfo- nietta" de voorkeur boven de Ouverture in C. In de gebonden vorm is Würthner zo sterk niet, hij moet kunnen ver tellen Het einde was een mars, voorafgegaan door een „Amphytrion-wals" van Doolle in bewerking van Hans Lüders, die kun dig de stemmen volgens hun eigen ge aardheid naar voren laat treden. Een vorige maal was „Aecordanto" niet op volle kracht door toetreding van nieuwe leden. Ditmaal wel. weer als van ouds. met zo'n voorbeeldige orkestrale discipline en haast onberispelijke voor dracht, dat we ons van „kritiek" ont slagen achten en tegelijk de loftuiging achterwege laten! In het teken van de „Accordeon-ge meenschap" staat het B-orkest van de jonge en heel jonge leden, die hun stu- 1 die-yver hebben betuigd, maar uiteraard aan grote kunst niet toe zijn. Maar wie weet welke verrassingen zij nog eens brengen, na veel en lang ingespeeld te jongen ging hij reeds in 1895 toen ook die andere bekende studentenoppas ser an Sierat, die nu een rustige levens avond slijt, in dienst kwam als knechjte van zyn vader op pad voor de heren studenten. Zijn vader. Pieter van Wijk, was lid van een oud geslacht van Corpsdienaren, die ontelbare jaren lang het blauwe livrei met ere droeg In 1909 nam hij de oppasserstaak van zijn toen overleden vader over, en in 1915 werd hij collegiumsbediende. Van generatie op generatie was hem de „Leidse stijl" eigen geworden, en hij heeft zich die aangeboren stijl waardig getoond. Ontelbaren, die nu veelal voor aanstaande plaatsen in de maatschappij innemen, herinneren zich de waardige wijze, waarop hij zyn dikwijls moeilijke taak wist uit te voeren, de accuratesse, i die zijn werk kenmerkte, de opgewekte i sfeer, die vrijwel steeds bleek uit alles wat hij deed. de behulpzaamheid waar- j van niet alleen de „heren" maar ook j de collegae en zovele anderen profiteren zjjn? zij hebben ook tot de oudervreugde mochten, zy nopof ferende bereidheid als jn zaaj bijgedragen, waar men nog Boerderijen in Rijnland Voor de Commissie voor Volkskunde van de Vereniging Oud-Leiden sprak de heer S. J. Bouma, wetenschappelijk hoofdambtenaar belast met de documen tatie van de landelijke bouwkunst, over boerderijen in Rijnland. Na op de verschillende aspecten van dit onderzoek gewezen te hebben, zoals de geschiedenis van het ontstaan, de zorg voor het behoud en de zorg voor de in de toekomst te bouwen boerderijen, sprak de heer Bouma speciaal over het onderzoek naar de geschiedenis van de boerderij in Rijnland. De boerderijen aldaar zijn over het algemeen goed geconserveerd, toch is er tengevolge van o.a. veranderde werk methoden veel aan verbouwd, zodat men slechts kan spreken van een Rijnlands type. Een gemeenschappelijk kenmerk hebben ze echter: de hooiberg is altijd buitenshuis. In hooi zit hooimijt en deze werkt nadelig op de kaasmakerij. Er zijn invloeden uit het noorden en van de Saksische boerderij. tot uiting komend in de plaatsing der koeien: in de boerderijen van het noordelijke type 9taan ze met de koppen naar de muur, in het Saksische type met de koppen naar het midden van de stal. Een gevolg van de kaasmakerij was de bouw van een zomerhuis naast de boer derij. waar de familie's zomers huisde. De kaas lag dan te rijpen in de boer derij en in de ongebruikte schone stal. De heer Bouma vertoonde vele mooie diapositieven, gedeeltelijk eigen opna men. gedeeltelyk door de heer Van Varik gemaakt, in verband met een in de oorlog door Oud-Leiden gehouden enquête. Tenslotte wees spreker erop, hoe wen selijk het was, dat de regering geld ter beschikking stelde om boerderijen te restaureren. Zij moeten aangepast ble ven aan het huidige bedrijf en zullen SCHAKEN L.S.G. kampioen door grote zege op De Pion Door een verpletterende 82 overwin ning op het Rotterdamse „De Pion", werd het eerste tiental van het Leids Schaakgenootschap kampioen van de 2e klasse KNSB. Slechts twee partijen wisten de Rotterdammers in hun voor deel te beslissen, de overige acht lever den voor onze stadgenoten de volle winst op. Onze felicitaties! De gedetailleerde uitslagen waren: LSG 1—De Pion 1: C. B v. d. Berg— J. P. Mahutte 10; prof. dr. W. v. d. Woude—D. Verschoor 1—0; H. Th. Wei landJ. Geuvers 1—0; W. H. v. d. Nat J. Poolman 01dr. W. L. Groeneveld J. Vente 10; dr. P. C. v. ArkelA. P. Hoogwerf 10; M, v. SteenisA. P. Maakensohijn 10; Th. v. d. Oord jr. R. Roodzant. 01W. G. Demmendal A. Wielinga 1—0; J. v. SteenisJ. Zuidendorp 1—0. Totaal: 82. OPENING GEREF. SCHOOL j OBRECHTSTRAAT De nieuwe Geref. School aan de Obrechtstraat (Zuid-west) zal maandag I 31 maart 's middags om drie uur offi- cieel geopend worden. Tevens zal dan het hoofd, de heer L. Noorduin, worden i geïnstalleerd. dan een sieraad van het Hollandse landschap zyn. De heer Bouma oogstte veel bijval en werd door de voorzitter, de heer A. Bicker Ca ar ten. hartelijk bedankt. Een kijkje in de zaal waaromheen de onderzoekings- en behandelings- j kamertjes zijn ingericht. (Foto L.D./Van Vliet) Toogdag Geref. Jeugd in Lisse Op 2de paasdag houden de gerefor meerde meisjes- en jongelingsverenigin gen uit het district Zuid-Holland Noord een toogdag in de HBG-hallen te Lisse. De huishoudelijke vergadering, die altijd in de morgenuren werd gehouden, zal dit jaar vervallen. De Paasliturgie zal verzorgd worden door de heer C. G. Karssen,, die tevens zal spreken over „Jong gereformeerd aan het werk". Voor het eerst zal ook een gezamenlijke broodmaaltijd worden gehouden, waar bij ds. H. Heule uit Leiden als tafel- praeses op zal treden. In de middag vergadering spreekt ds. G. Meynen uit Utrecht over „Een overwinnend Leger". Een groep Westlandse jongelui zal een lekenspel opvoeren en het muziekkorps „Echo der Duinen" uit Noordwijk zal een show ten beste geven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Bram. zn van F Koolmoes en C. Siera; Hillegonda Antonnetta. dr van T. Knop- pert en E. Bette; Angeline Catharlna. dr. \an F. J. Dolstra en C. A G. van Leeuwen Frans Jarig, zn van W. J. Kooy en A. Je- roense. GETROUWD i. Wt>nd*rgem en O. M. Tassen. het er om ging moeilijkheden voor an deren op te losse.n Nauwelijks zijn uderdom. veeleer de veranderde omstandigheden brachten zijn oppasserstaak geleidelijk tot een einde, doch als collegiumbediende heeft hij nog zelfs in 1950 een grote huldi ging ondeigaan, waarbij hem een ko ninklijke onderscheiding ten deel viel, en bij het lustrum 1955 was hij andermaal, zij het ook in beperkte mate. present. Nadien is zijn gezondheid minder en minder geworden. Wanneer woensdag namens het LS.C. aan zijn graf getuiigd zal worden van waardering voor wat Johan zovele tien tallen jaren voor Corps en studenten heeft gedaan, dan zullen de sprekers slechts uitoverlevering het woord kun nen voeren, want Johan van Wijk is in vele opzichten (hoewel niet in alle!) een der laatste vertegenwoordigers ge weest van een reeds lang voor hem ge storven rijke traditie. enige uren gezellig bijeen is gebleven. Om. is daar geluisterd naar solo- en ensemble-verrichtingen van „Accordan- to"-leden. waarbij we even het Hohner- kwintet en het vertolken van de Sabel- dans van Chats ja toerlan. apart noemen. V. m MAMCA.r handen ruw of schraal HAMEA-GEIEIG5ÜE3 Geen straf voor stranding Sch 325 De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is tot de conclusie gekomen, dat aan de schipper van de motorlogger „Oceaan 8" SCH 325. wiens schip op 9 november 1957 in de buitenhaven van Scheveningen aan de grond is gelopen en flinke schade opliêp. geen schuld kan worden verweten in een mate. dat hij daan-oor behoort te worden gestraft. Als gevolg van dit vastlopen werd aan de SCH 325 ernstige schade aan bodem, roersteven en voortstuwer toegebracht. Acht de Raad voor de Scheepvaart geen termen aanwezig de schipper te straffen, wel is zij van oordeel, dat het binnenlopen van de haven van Scheve ningen bij een waterstand van 30 dm. en een diepgang van 26 dm. tijdens aan merkelijke zeegang risico van stoten door het schip meebracht en dat uit dit geval lering kan worden getrokken, dat de voorzichtigheid gebiedt onder ge noemde omstandigheden op dit punt een ruimere marge te nemen, temeer daar men van gemelde maten nooit helemaal zeker is. Vroegere gunstige ervaringen bij nagenoeg gelijke of soms ongunsti ger omstandigheden mogen daarbij geen rol spelen, daar de bodemgesteldheid ter plaatse voortdurend kan wisselen door het verlopen van de zandige zeebodem. OEGSTGEEST LEGER DES HEILS In deze week zal de jaarlijkse collecte voor het Leger des Heils worden ge houden. Lezers schrijven Spaar de vogels In een der Leidse bladen, las ik een dezer dagen een advertentie van een firma die in verband met de zaaitijd zijn luchtbuksen aanprees. Ik wil ter zijde laten dat deze zakenman zijn goe deren op deze wijze aanprijst, maar toch kwam bij mij onwillekeurig de er gernis naar boven, omdat ik haast da gelijks met deze ondingen te maken krijg. Niet alleen dat ik het een onwaardige sport vind om op onze weerloze vogels te schieten, maar nog erger vind ik het als in de tuin op een speciaal plaatsje lokzaden worden gestrooid en de arge loze beesten vanuit een slaapkamer raam worden neergeknald. Veelal vleu gellam liggen te zieltogen tot vermaak van de schutter. Ook in bomen en strui ken zijn de vogels niet veilig. Maar wat voor mij de zaak nog urgenter maakt is het wiegje met de baby. die een tuin verder door de moeder in het zonnetje is gezet Zelf ben ik tuinman van be roep. Alleen met grasmaaien wordt door ons enig lawaai gemaakt, maar verder doen wij ons werk rustig en meestal verborgen tussen heesters en planten. Wij kunnen ieder ogenblik verwachten dat zo'n venijnig loodje of metalen pluimpje in de ogen geschoten wordt. Meestal zijn het jeugdige schutters die overmoedig zijn en die geen verant- woordelijksgevoel bezitten, maar laten dan toch. de ouders wijzer zijn en niet dergelijk speelgoed aanschaffen. Hoewel dikwijls juist de ouderen hierin voor gaan. hoop ik toch dat zij die hetzelfde opmerkten als ik er alles aan zullen doen dat deze gevaarlyke en mijn^ in ziens zeer onwaardige sport op alle mogelijke manieren wordt tegengegaan, want ongelukken blijven niet uit. U dankend voor de ruimte. Een tuinman.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3