Veel vraag naar mager vee J.P.A. van Vloodorp nam afscheid van Rotterdamse Bank ZATERDAG 15 MAART 1958 Rijzonder hartelijk en buitengewoon groot was de belangstelling, welke zich gistermiddag concentreerde rond de sympathieke figuur van de heer J. P. A. van Vloodorp, die in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nam van het kantoor Leiden van de N.V. Rot- terdainsche Bank. De heer Vloodorp, die op 18-jarige leeftijd als jongste bediende in dienst van deze instelling trad. was sinds 1 Januari 1950 in zijn kwaliteit van onder directeur de belangrijkste medewerker van de directeur, mr. M. A. V. Slingen- berg. Alvorens de vele zakenrelaties en vrienden gistermiddag tijdens een in het bankgebouw aan het Rapenburg gehou den geanimeerde receptie in de gelegen heid werden gesteld om van de heer en mevr. Van Vloodorp afscheid te nemen, deed dit een uit de klantenkring ge vormd comité, waarvan de heer B. de Jong de woordvoerder was. In een van zeer veel waardering getuigende toe spraak. wees de heer De Jong er op. dat de scheidende onder-directeur ieder onderwerp uit de bankwereld beheerste en dat men bij hem nimmer tevergeefs om voorlichting aanklopte. Met en door de heer Van Vloodorp. aldus spreker, stond het gehele bankwezen voor ons klaar. Een helder verstand paarde hij aan een grote mate van stiptheid, ter wijl wij alleen van zijn onkreukelbare De heer B. de Jong rechts) neemt afscheid van de heer J. P. A. van Vloodorp. (Foto L.D./Van Vliet) trouw sterk overtuigd zijn. Zijn manier van optreden had. aldus de heer De Jong, tot gevolg, dat hij zich uit de grote klantenkring een rij van vrienden maakte, die hem om zijn ijver zeer hebben leren waarderen. Als aandenken aan deze langdurige vriendschap en uit dank voor alle verleende service, bood de heer De Jong mede uit naam van tal van zakenrelaties de heer Van Vloo dorp een televisietoestel met tafel aan. Een geschenk waarmede de heer Van Vloodorp zich zeer verrast toonde en waarvoor hij hartelijk dankte. Zeer in het bijzonder richtte de heer Van Vloo dorp zich tot mr. Slingenberg. met wie hij negen jaar in voortreffelijke harmo nie heeft mogen samenwerken. Aan dit afscheid, dat mede werd bij gewoond do:or mr. G. P. Kortenhorst, onder-directeur van de N.V.. was dins- dag reeds een afscheid in de directie- en personeelskring van de kantoren Leiden. Sassenheim. Katwijk en Noord- wijk voorafgegaan. Tijdens deze bijeen komst weidde mr. Slingenberg uitvoerig uit over de capaciteiten van de heer Van Vloodorp. Een zilveren sigaren- en sigarettendoos met inscriptie. Varen de tastbare vorm van deze waardering en dank. Prot. Chr. lijst Zoals bekend zullen de CHU en de AR bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing wederom met een gecombineerde lijst uitkomen. Deze Prot. Ohr.-lijst ziet er als volgt uit: 1. D. van der Kwaak; 2. Mr. C. J. Woudstra; 3. J. van Iterson; 4. S. M. Stolp; 5. B. de Kier; 6. Mr. dr. H. D. M. Knol; 7. P. S. Harmsen; 8. J. G. Lamers; 9. L. Questroo; 10. mevr. A. G. de Mey— Schellingerhout; 11. J. Ravesteein; 12. J. van der Have; 13. mevr. mr. I. Geel- Geelkerken-Brusse; 14. A. Leeuwen- bui-gh; 15. J. Verduyn; 16. G. van der Vliet; 17. W. Bonda; 18. J. Pison; 19. P. M. de Joode en Ir. J. A. N. de Leeuw. Op de kandidatenlijst worden elf plaatsen ingenomen door CH-kandida- ten (de nummers 1, 3, 5, 7, 9, 10, 12, 14, 16. 18 en 20) en negen plaatsen door de AR-kandidaten (de nummer 2, 4. 6, 8, 11. 13, 15, 17 en 19). Momenteel maken negen leden deel uit van de Prot. Chr. raadfractie. Voor het eerst komen nu ook twee vrouwelijke kandidaten op de Prot. Chr. lijst voor. LEIDSE ASSURANTIECLUB In „Het Gulden Vlies" werd gister avond de jaarvergadering van de Leidse Assuranteiclub gehouden. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer J. A. Harteloh, wei den de jaarverslagen uitgebracht. Hoe wel het ledental iets terugliep, was er een mooi batig saldo, dat gereserveerd werd voor de ontvangst van het jaar congres, dat tz.t. in Leiden wordt ge houden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. G. de Rooy herkozen en de heer L. Ph. Verboog (Fagelstraat 7) tot secretaris benoemd; de heer S. Th. Gos- linga zai in het vervolg de plaats van commissaris innemen. Woorden van dank richtte de voorzitter tot de aftre dende secretaris, de heer H. de Koning, die binnenkort naar Zeeland vertrekt. De aanbieding van een boek onder streepte deze dank. Een suggestie om in het vervolg ook middagvergaderingen uit te schrijven zal het bestuur onder de loep nemen. Na de pauze hield de heer Harteloh een inleiding over het onderwerp „Risico", waarin hij aantoonde dat risico twee elementen inhoudt n.l. nadeel en daarop aansluitend de kansberekening, speciaal de kans op nadeel of verlies. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frieda Christina, dr. van F. J. Bakker en T. Kat; Jacobus, zn. van H. W. Hama ker en D. de Vos; Willem Mario, zn. van H. Matters en P. W. Haasbroek; Astrld Catharlna, dr. van G. J. Hofman en A. va nde Zwan; Michiel, zn. van H. Slinger en L. Zaal; Alfred Nlcolaas Catharlna. zn. van T. L. Halverhout en H .J. C. P. de Bruijn; Hendricus Jacobus Maria, zn. van W. A. Akkerboom en P. M. van Rooijen; Heleentje, dr. van N. van der Leede cn L. J. Broekhuizen; Erik. zn. van H. Smit en M. C. Smit; Erik. zn. van J. Paauw en M. J. de Groot; Izaak Jacobus, zn. van J. van der Waal en K. Koele. ONDERTROUWD G. GroenendijkC. J. W. Elsgeest; M. KeereweerG. Seijn; J. P. van der Reijden en L. Binsbergen; D. H. N. Wanslnk en C. Boerc; H. G. Souman en C. M. W. Bou- ter; R. van den Hoven en M. M. van der Pol; E J. de Geus en M. A. Vermeulen; W. van Weerlee en J. T. Heruer; J. F. van Veen en P. S. Bredewold; C. Hartevelt en J. van Duuren; J. H. Leuering en W. Of- ferman; W van den Berg en C. Tuinhof de Moed; D. Boon en H. Rozier; J. B. Diersman en M. M. van Soest; P. F. van den Nleuwenhuizen en W. Kooiiman: N. Ie Mair en H. de Ridder; P. J. Bruné en A. de Moed; M. Sobus en A. J. Wassenaar; A. Constandse en S. H. Nieuwveen. OVERLEDEN P. Boot. 79 Jr., man; J. Plu, 51 jr., echt genote van A. G. Lagendijk; W. Groenen boom. 4(1 jr., man. K.V.P. heeft een nieuw bestuur De afdeling Leiden van de KVP heeft gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" een nieuw bestuur gekozen. Zoals bekend is het oude bestuur enige weken geleden afgetreden, nadat een algemene ledenvergadering een motie aannam waarin het beleid van het be stuur werd afgekeurd. De vergadering gisteravond stond onder leiding van de voorzitter van het Kringbestuur, de heer A. C. Deerenberg. Aan het begin van de vergadering deed hij een ernstig beroep op de leden als een eenheid de aanstaande verkiezingen tegemoet te gaan. Er waren 19 kandidaten bij het be stuur binnengekomen. Negen leden en een voorzitter moesten gekozen worden, waarna het bestuur nog aangevuld zal worden door een afgevaardigde van de JO-KVP. Met grote meerderheid van stemmen werd mr. J. van der Poel tot voorzitter gekozen en na hem de volgende leden; K. F. de Bree. H. Kortmann, mevr. H. J. Lindenhoff-Hop, S. Menken, P. Wal ter, Th. H. de Wilde, mevr. A. de Wit- Kraakman en J. van Zijp. Bij een tweede verkiezing behaalde de heer W. J. Juffermans de gewenste meerderheid, zodat ook hij in het bestuur werd ge kozen. De nieuwgekozen voorzitter dankte aan het einde van de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopte in de toekomst een verbindende factor in de samenwerking te zijn. Daarbij rekende hij op de steun van de oud-bestuursleden. HOOGLANDSE KERK In afwijking van de opgave onder de kerkdiensten in ons blad en m Her vormd Leiden gaat in de Hooglandse Kerk morgenochtend om 10.30 uur voor de heer Kooi (voor ds. Ottevanger). CORRESPONDENTIE H. v. d. W., te L. Een lezer is zo vriendelijk ons erop opmerkzaam te maken, dat volgens het bekende boekje van ir. G. L. Driessen „Leidse straat namen" de tegenwoordige Weversstraat vroeger Singelstraat heette. Auditie-avond V\ie gisteravond tegenwoordig u. het St. Anthonius Clubhuis, heeft VYurt- nen genieten van frisse, vrolijk* en soms ook ernstige muzikale voordrach ten. welke leden van de afdeling Leiden van d'Opreehte Amateur tijdens de tweede uitvoering ten beste gaven. De voorzitter, de heer Han Zirkzee, sprak in zijn openingswoord over een auditie. De avond was ook nu bedoeld als een soort proef, om te ontdekken tot welke prestaties Leidse amateurmusici- en -vocalisten in staat zijn. Spreker leg de er de nadruk op. dat ondanks het feit dnt een jury de artistieke prestaties zou tlordelen. 'men het niet als een wed strijd moest zien. Hij verwachtte, dat zowel de aard als hetpeil van de muzikale ..ontboezemin gen" een zeer uiteenlopend karakter zouden dragen, mede omdat sommige amateurs voor de eerste maal op de planken stonden en de nervositeit wel een woordje mee zou kunnen spreken. Afwisselend is de avond zeker ge weest. ondanks dat verreweg het groot ste gedeelte uit zang bestond. Zeer goe de prestaties wisselden zich af met min der bevredigende, maar over het alge meen was het artistieke peil niet laag. Ons viel vooral op de frisheid en het plezier waarmee allen optraden. De jury bestond uit mevr. Poortman - Dingeman, mevr. Ekker-v. d. Pas en de de heer Harm Smedes. Voorzitter Zirk zee begeleidde verscheidene deelnemers op uitnemende wijze, evenals mevrouw Deeleman. Opvallende prestaties leverde het be kende ensemble „Sempre Avanti" met de solisten Nel de Vries en Wim Brugman; ook Lida Spaans was vlot en charmant. De ensembles waren trouwens over het algemeen het meest in trek. „Rindu Ma- lukku", een Hawaaian-orkestje verdien de de ovatie volkomen, vooral indien men in aanmerking neemt, dat zij pas een jaar samen spelen. Bij de solisten in het lichte genre trad vooral op de voorgrond, Han Rotteveel, die enkele Franse chansons met gevoe lige voordracht, goede uitspraak en een prettige stem ten gehore bracht. Verdere .lichte solisten" bezongen in andere ta len de liefde, maar veel „baanbrekends" konden wij hierin niet ontdekken. Onder de beoefenaars van de serieuze muziek speelde de fluitiste mej. v. d. Heide niet onverdienstelijk. Haar colle ga's gebruikten allen de stem als instru ment. De heer A. F. de Jong en mevr. Nagtegaal hadden het meeste succes met hun liederen van Schumann. Bach en Catharina van Rennes. De vice-voorzitter van d'Opreehte Amateur, mr. Harm Smedes, hield tot sloteen leerzame beschouwing over de fouten die amateurs in het algemeen bij hun optreden maken; bovendien wees hij op de feilen welke hij deze avond bij de Leidse leden ontdekt had. (Advertentie) BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 25605 32731 Johan van Wijk overleden JARENLANG COLLEGIUMSBEDIENDE Een van de bekendste studentenoppas- sers en jarenlang bediende van het collegium van het L.S.C., Johan van Wijk, is na een langdurig ziekbed op 77-jarige leeftijd overleden. Johan van Wijk trad in de zomer van 1915 in dienst van het collegium en heeft sedertdien als studentenoppasser zeer vele generaties studenten aan zich ver plicht. Zijn trouw aan werk en studen ten waren in die jaren even treffend als de stijl waarin hij zijn werk verrichtte. Bij zijn 25-jang jubileum in 1940 werd hem tijdens een receptie een warme hulde gebracht, en bij de lustrumviering Landdag centrale van Chr. Hist, vrouwengroepen Mr. I. N. Th. Diepenhorst, lid van de Gedeputeerde Staten van Gelderland en lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft gisteren in de Bergkerk te Amersfoort het woord gevoerd op de landdag van de centrale van Chr. Hist. Vrouwengroepen. De vergadering werd geleid door de presidente van de Cen trale. het lid der Tweede Kamer, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen. Mr. Diepenhorst gaf een overzicht van het werk van de Provinciale Staten en belichtte enkele problemen, waarmede in het bijzonder de provincie Gelderland heeft te maken. Spreker achtte de taak van de provincie in velerlei opzicht be langrijk en meende, dat men als pro vincie, tussen rijk en gemeente staande dichter verwant is aan de laatste dan aan de eerste. Tenslotte noemde hij de provinciale werkzaamheden van het grootste belang voor de ontwikkeling van streek en gewest en ook voor behoud van het streekeigene. Na een geanimeer de discussie, voerde 's middags nog mr. P. J. V. Roscam Abbing, officier van Justitie te Utrecht, het woord over kin derrechtspraak. Rijksministerraad behandelt de uitwijzing van A. de Wit Gistermiddag is In de Treveszaal in Den Haag een vergadering gehouden van de Rijksministerraad van het Ko ninkrijk. waarin o.a. werd gesproken over een verschil in opvatting, dat is ontstaan over de kwestie van de uitwij zing uit de Ned. Antillen van de hoofd redacteur van het blad „Beurs en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit en de vraag of gouverneur A. B. Speeken brink van de Ned. Antillen volgens het Statuut de bevoegdheid heeft hierover een beslissing uit te lokken van de hogere koninkrijks-instanties. Na afloop verklaarde minister Jonck- heer, dat de besprekingen geheim waren geweest en dat hij dus over het verhan delde niets kon mededelen. Het verloop van zaken was echter naar zijn tevre denheid geweest. Er is over de kern der zaak nog geen beslissing genomen, maar er zijn in goede sfeer besprekingen ge houden. Er is een beslissing bereikt ten aanzien van het eerste stadium der te volgen procedure. Op de vraag, wat nu de volgende stap zal zijn. kon minister Jonckheer alleen, zeggen, dat dit zal af hangen van het overleg, dat hij thans met de regering te Willemstad zal voe ren. Loze beschuldiging Naar aanleiding van de beschuldiging, in 1950 reikte burgemeester Van Kin- «uit door de centrale Indonesische re- schot hem de zilveren eremedaille, ver- sering te Djakarta, dat Nederland de bezwaren tegen een Indonesische beslis- Sovjet-Unie plaatst grote order in Engeland De Sovjet-Unie heeft in Engeland een order geplaatst voor uitrusting ter waarde van 10 a 15 miljoen pond ster ling (100 a 150 miljoen gulden» voor een bandenfabriek, die te Dnjepropetrofsk in de Oekraine zal worden gebouwd, aldus is van Russische zijde te Londen bekend gemaakt. Medegedeeld werd, dat dit de grootste bandenfabriek buiten de Verenigde Staten zal worden. De fabriek zal jaarlijks twee miljoen banden kun nen vervaardigen. Nu Amerika en het Westen in het algemeen een economische teruggang doormaken, dringen vele Engelse onder nemingen aan op uitbreiding van de handel met de communistische landen. Gesteund door de vakbonden, die werk loosheid vrezen, verlangen zij van de regering, dat zij de embargolijst herziet, die de verkoop van vele goederen, welke van strategische waarde worden geacht, naar de Sovjet-Unie verbiedt. De rege ring is trouwens zelf van oordeel, dat deze lijst moet worden herzien. Te Parijs wordt op het ogenblik een herziening van het embargo op de leve ring van strategische goederen bespro ken door een internationale commissie. Vechtpartij in Italië's Kamer van Afgevaardigden Bij een vechtpartij in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden zijn gisteren vier afgevaardigden (twee christen democraten en twee neo-fascisten) en drie zaalwachters die probeerden de vechtenden te scheiden, licht gewond. De vechtpartij begon toen de neo fascist Domenico Leccisi verklaarde, dat het een schande was dat onlangs bij een demonstratie in Rome de vlag van de partisanen naast de Italiaanse vlag had gewapperd (onze Romeinse corres pondent heeft hierover kortgeleden uit voerig verteld. Red. L.D.). De linkse afgevaardigden vlogen daarop woedend uit hun banken op en stormden met opgeheven vuisten op de neo-fascisten toe. Het duurde een kwartier voor de orde hersteld was. Daarop werd Leccisi op voorstel van de voorzitter voor twee dagen de toegang tot de Kamer ontzegd. Indonesië eist 12 mijiszone op Eenzijdige houding De leider van de Indonesische delega tie naar de internationale conferentie over het zeerecht in Geneve, mr. Ach- mad Soebardjo. heeft gisteren verklaard, dat „het duidelijk is, dat het ongehin derde gebruik van de binnenzeeen als verbinding tussen de duizenden eilanden van Indonesië moet worden gewaar borgd". Hij antwoordde on de Amerikaanse In zijn hoedanigheid van leider van de Ismaih Moslims brengt de nieuwe Aga Khan thans een bezoek aan zijn volgelingen. De Aga Khan legde in Nieuw Delhi een krans op de schrijn van Mahatma Gandhi. bonden aan de Orde van Oranje Nassau tegenregering te Boekit Tinggi zou steu- uit. Ook de praeses collegii, de heer M. i nen- wÜst men van bevoegde zijde in S. H. G. Heerma van Voss stelde toen De" UaaK eroi»- dat do minister van zijn grote verdiensten nogmaals in het Buitenlandse /aken. mr. J. M. A. II. licht en schonk namens het collegium Luns, er indertijd al attent op heeft ge- een aandenken bij dit 35-jarig jubileum. dat onzf' regering zich niet met De begrafenis van het stoffelijk over- de. interne aangelegenheden schot vindt woensdag a.s. te 1 uurplaats op de begraafplaats „Rhijnhof". TENTOONSTELLING GENERAL MOTORS De General Motors, die dit jaar een halve eeuw bestaat, heeft momenteel in een tent op het Schuttersveld een ten toonstelling ingericht. De gezamenlijke dealers uit Leiden, Rijnsburg, Alphen en Lisse tonen op deze „R.A I.-in-zakfor- maat" de nieuwe G.M -modellen. Zowel voor de economische als voor de meer luxueuze modellen is op deze expositie een plaats ingeruimd Bovendien is een afzonderlijke stand ingericht voor de Frigidaire elektrische huishoudappara- ten en koelmateriaal. De tentoonstelling is hedenavond tot tien uur geopend, morgen vanl-10 uur en maandag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. ander land wenst te bemoeien en zeker niet met die van Indonesië. In Den Ilaag is men kennelijk van mening dat het geen zin heeft om de loze beschul digingen van Djakarta telkens weer te gen te spreken. GOUDEN JUBILEUM DS. G. J. EYBERS Ds. G. J. Eybers. emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. woonachtig te 's-Gravenhage viert 22 maart zijn gou den ambtsjubileum. Bij de deelnemers aan de a.s. Utrechtse Jaarbeurs dient ook nog ver meld de Pottenbakkerij Vermeulen te Zoetenvoude als deelenmer aan een col lectieve inzending van de Rüksnijver- heidsdienst. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Alhoewel de aanvoeren op de rundvee markten thans snel toenemen en de weersgesteldheid nog allerminst gun stig genoemd kan worden, valt en de laatste paar weken toch een zeer opmer kelijke opleving in de handel waar te nemen. Zulks moet temeer frapperen als we in aanmerking nemen, dat de melk en zuivelpositie er toch in geen geval zo gunstig voor staat. Van hogerhand wil men in de gegeven omstandigheden de melk- en zuivelproduktie zoveel mo gelijk afremmen en de vleesproduktie wat opvoeren. Dus de boeren animeren om meer te mesten en vet te weiden. Maar aangezien de mesterij momenteel niet zulk een beste winst afwerpt en I per stuk toe. teerden daarvoor j.l. woensdag te Den Bosch tot f. 1000 en soms meer per stuk. Daar trekken steeds meer mesters en weiders heen om mager materiaal te kopen We zien ook veel Hollandse wei ders aan de markten te Doetinchem en Zwolle, waar de rode beesten uit de echte fokgebieden van het Maas-, Rijn en IJsselveeslag worden aangevoerd. In de zwartbonte guste koeien voor de komende weiderij verliep de handel nog langzaam, ofschoon de mooie vlees typen, die er werden aangeboden ook duur moesten worden betaald. Een vlotte aaankoop was er daardoor voor de wei derij nog niet. Onze noteringen varieer- d enin hoofdzaak van f650 tot f900 de weiderij in de vorige zomer in finan cieel opzicht teleurstelde, loopt men niet zo warm in de richting van de vlees produktie. De consument vraagt de laatste jaren in hoofdzaak „vlees" en vet is bijna waardeloos. De slagers zoeken dus op de markt naar een bij uitstek vleesbeest en zodoende brengen de wat te vette koeien voor de mester en weider te weinig op. Ook de producent moét dus een ma ger vleestyype hebben om aan het voe der te zetten. De roodbonte typen zijn daarvoor het meest geschikt en ontmoe ten daarom steeds meer kopers, met als gevolg, dat de pitjzen oplopen. We no- Intussen zijn de slachtveeprijzen de laaatste paar weken ook wel iets aan getrokken en ondanks er in de afge lopen week een tamelijk flink aanbod was werd alles goed verkocht. Voor een zeer fijne kwaliteit rund werd f 3.40 en soms meer besteed. 1ste kwaliteit van f. 3.10f. 3,30, 2de kwaliteit f. 2,85— f. 3,05 en 3de kwaliteit f 2,65—f. 2.75 ge middeld per kg geslacht gewicht. Op de eerste paasveetentoonstelling van dit seizoen, welke donderdag te Rhenen werd gehouden, werd een jong roodbont beest van de heer J. J. Meyer te Haarlemmermeer kampioen, terwijl dezelfde eigenaar met een collectie van 4 stuks de 2de prijs verwierf. Enkele inzendingen werden aldaar zeer duur verkocht. De handel in vette kalveren is deze week bij even minder aanbod zeer vlot geweest met hogere prijzen We noteer den van f.2 tot f.2.70 per kg en voor het lichte of mindere goed wat beneden f.3.-. Ook de nuchtere kalveren, waar van het aanbod zeer groot was, werden behoorlijk goed geplaatst tegen f.1- tot f. 1.25 per kg levend gewicht. Veel ex port voor beide categorieën. De wolveehandel verliep eveneens in een behoorlijk vlot tempo, tegen bevre digende prijzen. Jaarlingen voor export deden in hoofdzaak tussen f 90 en f. 110 per stuk en we zagen enkel lichte ooien met jonge lammeren voor f. 135 van eigenaar verwisselen. De varkensmark t kon ook zeer goed worden genoemd. Bij niet te grote aan voeren hepen de prijzen weer wat op. Prima vleessoorten f 1,80f. 1,85; zwaar dere soorten f. 1.76f. 1.80 en licht goed aflopend op f. 1,70. zeugen f. 1.48f. 1.58 per kg levend gewicht. Biggen en lopers met redelijke vraag vast in prijs. Voor de werkpaarden verliep de handel nog kalm en voor slachtpaarden vlot met hoge pryzen, nl. f 2,10 tot aan f. 2,45 per kg geslacht gewicht. sing van een gordel van 12 mijl van ter ritoriale wateren te leggen rondom de gehele Archipel. Het beschouwen van de eilanden als aparte eenheden met htm eigen territo riale wateren zou „een ernstige inbreuk betekenen op de rechten van de be trokken Staat'. zeide hij. „Wij kunnen niet toelaten, dat deze verbindingen in gevaar worden gebracht door de aanwe zigheid van buitenlandse oorlogsschepen in de interinsulaire wateren", aldus Soe- bardjo. „De praktijk in de tweede we reldoorlog heeft voldoende aangetoond, dat bijna alles kan worden gedaan on der het mom van militaire noodzaak. De handhaving van neutraliteit in oorlogs tijd is in een gebied zoals Indonesië zeer moeilijk", voegde hij hieraan toe. De Amerikaanse afgevaardigde. Athur H. Dean. had eerder de Indonesische be slissing „een eenzijdige poging" genoemd om „grote gebieden van open zee. die eeuwenlang door sehepen van alle lan den vrij zijn bevaren, (ot territoriale wateren en wellicht zelfs tot binnen landse wateren te verklaren". Soebardjo voerde nog aan. dat de ver klaring van de Indonesische regering van 13 december 1957 uitdrukkelijk in hield, dat de vrijheid van scheepvaart werd gewaarborgd „zo lang en voor zo ver niet in strijd met de veiligheid van Indonesië of in strijd met haar belan gen". Tweede kunstmaan zichtbaar De tweede kunstmaan zal ook gedu rende het weekeinde van Nederland uit nog te zien zijn. zo deelt de Utrechtse Sterrenwacht mede. maar hij zal vroeger verschijnen. Morgenochtend gaat zij om 4 39 uur door het zenith, maandag om 4.22 door het zenith en dinsdag om 5.55 uur laag door het zuidwesten. De kunstmaan zal zo helder zijn als een heldere ster en beweegt zich van noordwest naar zuidoost. Straalkachel in badkamer: een vrouw gedood Gisteravond is in haar woning aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam een 49-jarige mevrouw C. A C Gruwel in de badkamer met de elektrische stroom in aanraking gekomen. Vermoedelijk I heeft zij een elektrische straalkachel willen verzetten en daarbij de stroom door het lichaam gekregen. Buren, die hoorden gillen, hebben haar man ge waarschuwd en deze heeft in de bad kamer onmiddellijk de stop weggetrok ken. Zijn vrouw was toen echter al overleden. OEGSTGEEST Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Van Walchren. tel. 22030. Kandidaten V.V.D. Bij de kandidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezing zijn voor de VVD als eerste drie kandidaten aangewezen dr. K. Simon Thomas, mevr. P. H. SmitsWitvliet en mr. M. A. v. Slin genberg. VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179. telef. no. 2527; voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum. tel. 2177. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter J. van Nes (tel 7119) en dokter H. Walenkamp (tel. 220). BEVOLKINGSONDERZOEK T.B C. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal in onze gemeente plaats hebben van 2025 april in hotel „De Zon". In dit verband heeft de burgemeester in een rondschrijven, dat huis aan huis be zorgd is, de inwoners opgewekt deel te nemen aan dit onderzoek, opdat deze gevreesde ziekte zoveel mogelijk uitge bannen wordt- Ook dit jaar zal de muziekvereni ging Warmonds Fanfare, deel nemen aan het te houden Bloemencorso, wat gehouden wordt op 26 april in de bol lenstreek. Weer t.b.-onderzoek Evenals in 1955 zal er in Warmond wederom een bevolkingsonderzoek op tu berculose worden gehouden. Dit onder zoek zal plaats vinden van 22 tot en met 25 april a.s. De plaats van het onderzoek is wederom hotel De Zon. Dezer dagen zullen de hulsbezoekers rond gaan om de bevolking voor dit on derzoek in te schrijven. Ten gemeentehuize werd gisteravond een vergadering belegd voor het werk comité bevolkingsonderzoek. Deze ver gadering was tevens bedoeld als instruc tie voor de huisbezoekers. De vergade ring stond onder leiding van dr. H. A. G. M. Walenkamp. De burgemeester sprak een speciaal woord tot de vrijwilligers en wees op het belang van hun medewerking voor het welslagen van het onderzoek. Dr. De Ruiter, districts arts van het consultatiebureau T.B.C. uit Leiden, gaf een aardige uiteenzetting over de medische kant van het onderzoek. De heer Van Rijn. team-leider van de FO- TU. gaf met behulp van dia's lichtbeel den over de T.B.C. bestrijding. De heer M. M. B Pieterse. secretaris van het FOTU-comité gaf hierna mede deling en instructie over de administra tieve kant van de zaak. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Ten Cate en Jaarsma. Russische emigranten Aan boord van het Russische m.s. Pulkovo, dat uit Leningrad naar ons land onderweg is, bevinden zich twee uiterst zeldzaam voorkomende z.g. sneeuwluipaarden, die zijn aangekocht door het Dierenpark Wassenaar. Stad en platteland „De mogelijkheid tot samenwerking van stad en platteland" was het onder werp van een forumavond in „Het Wa pen van Leiden", uitgeschreven door de Jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Het forum bestond uit mevrouw Stammers-Brou- wer en de heren Bakker. Snelleman, Theil, v. d. Ende en Klaasens. Door de heer Bakker werd een inlei ding gehouden over het onderwerp, dat al heel oud is. maar sinds vijftig jaar in Nederland aanhangig is gemaakt, door dat het platteland dreigt te worden op geslokt door de Randstad Holland. Het is nu de vraag hoe de plattelander met de anderen moet omgaan, een sociolo gische kwestie dus. Er is veel voor nodig om contact te leggen: in de eerste plaats openheid, de wil om elkaar te verstaan. Als men zich losmaakt van vooroordeel, ontdekt men, dat er geen tegenstellin gen zijn. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Er volgde een leven dige discussie MARKTBERICHTEN Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok- I ter E J. Hoefman, Hooftstraat 40. telef. no. 30070. LEIDEN, 15 maart Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg Andijvie 5264; kroten 6; kroten gekookt 25; rade kool 1214; gele kool 13. p;ei 2448; spinazie 5871; stoofsla 3874; spruiten A 61109. Idem B 47—108. uien Plcklers 1523; waspeen 2842; witlof r cincnr\/\nii 50—104. Per 100 stuks: bloemkool 74; LEIDERDORP knolselderij 6—7; sla A 12—23. Idem B 1416; raapstelen 69: rad lis 27—34- selderij 813. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9