Is Egypte's president Nasser een nieuwe Hitler of een Saladin Partijpolitiek in Verenigde Staten zeker niet dominerend, maar toeh Hij werkt hardnekkig aan de verwerkelijking van zijn eens naïef geachte voornemens at kan liet Westen eraan doen? mm Tob niet neem een Lexi Verkiezingen doen invloed gelden lite Jaargang Zaterdag 15 maart 1958 Vijfde blad no. 29392 (Van onze reisredacteur) (I) Cairo. Wie vandaag de passende stukken iekt in de legpuzzel van het Nabije Oosten, stuit tcds op een man, die door de een als een nieuwe itler wordt beschouwd en door de ander als een tuwe Saladin, twaalfde-eeuwse sultan en be- ijder van tientallen miljoenen Arabieren. Die in heet Gamal Abdel Nasser, zijn functie is sinds president van de Verenigde Arabische Re- bliek. Wie heeft gelijk? Beide karakteristieken met gegronde redenen te omkleden. Zeker, l Nasser, is een dictator, een demagoog, een intri gant, die chanteren kan, die ontzaglijke politieke gokken waagt, die in razende woede kan reage ren. Maar even zeker kan men hem schetsen als een onomkoopbaar leider, die oprecht heeft ge probeerd zijn achterlijk land uit een moeras van stagnatie omhoog te trekken, die het bevrijd heeft van een pafferige, verziekte monarchie en die voldaan heeft aan het haast pathetische verlangen der Arabieren naar een beetje waardigheid en zelfvertrouwen. De vraag of Nasser een nieuwe Hitier of een Saladin is, lijkt voorshands een ^vereenvoudiging, zij is aan de academische kant. De oprechte democraten, die il principieel niet op dictators begrepen hebben, vergeten dat in de Verenigde jbische Republiek een democratie voorlopig ondenkbaar is en dat Nasser middels op de overstelpende meerderheid steunt. De Arabische nationalisten i hem verheerlijken, verliezen gemakshalve uit het oog, dat er van zijn mate- )e hervormingen weinig of niets is terecht gekomen. Maar het merkwaardige ischijnsel. dat het gekleurde, onderontwikkelde deel van deze wereld meer haakt ir genezing der geestelijke kwetsuren dan naar vulling van de lege maag uraan het gewend is geraakt valt niet te ontkennen. Verwarrende kaleidoscoop Onze reisredacteur W. L. Brugsma is zo juist teruggekeerd van een reportagereis door Egypte, de Soe dan en Ethiopië. In Cairo woonde hij het plebisciet bij, dat de merk waardige unie tussen Egypte en Syrië bezegelde, een samensmelting van twee (nog) niet aan elkaar grenzende Arabische landen, die het begin lijkt van een nieuwe poging van Gamal Abdel Nasser, de Egyptische president, om zich aan het hoofd van alle Arabieren te stellen. Van de Arabieren alleen? Het jongste grensgeschil met de Soedan, waar zo juist de eerste vrije verkiezingen gehouden zijn, wijst op Egypte's zuidwaartse ex pansiedrang, ingegeven door de be geerte naar een economisch-nood- zakelijke Nijl-unie zeker, maar misschien ook door de zucht een leidende rol te spelen in het ont waken van donker Afrika. De Soedan is geografisch en raciaal een brug tussen het Arabische noorden en het zwarte zuiden van het Afrikaanse continent. En dat zelfde geldt in velerlei opzicht voor Ethiopië, waar het Westen in Haile Selassie I, koning der koningin, uit verkorene van God, zegevierende leeuw van Juda, misschien zijn trouwste bondgenoot heeft. In deze landen vormen mystieke eenheidsdrang, hevige ambities, politieke, religieuze, raciale en eco nomische conflicten de steeds wis selende, kleurige patronen van een verwarrende kaleidoscoop. In zijn reportage, waarvan wij hierbij het eerste artikel publiecren, probeert onze reisredacteur deze kaleis- doscoop een ogenblik stil te houden, de gekleurde deeltjes een voor een tegen het licht te houden, zodat zij, wanneer zij straks weer door elkaar geschud zijn. gemakkelijker herken baar zullen blijken. Ticee grote problemen voor Amerika Samenvatting van de irabisclie vrijheid" leer terzake doende dan het twisten r de vraag welk etiket moet worden lakt op deze merkwaardige man, die carrière van Europese politieke lei- heeft gebroken, die Arabieren doet leten van extatische woordenstromen die de jongedames tussen Casablanca Bagdad doet zwelgen in romantische tangens, lijkt thans de vraag: „Wat is &er van plan, in hoeverre is dat strij- met onze belangen, wat kan het wes- hier zo al aan doen?" iet antwoord is grotendeels te vinden Sassers brochure „De filosofie van de 'Mie", door Nassers tegenstanders schreven als een Arabische „Mein flpf", door zijn aanhangers aange- i als een meesterlijke samenvatting Arabische wedergeboorte. Het werk tere! vijf jaar geleden beschouwd als onhandige dooltocht van een ern- e jonge, naietve officier op zoek naar ideologie, alsmede als bewijs dat mi- u6 academies geen broedplaatsen intellectuelen zijn. Maar - al doende t men - wie hetr vandaag herleest, t verbaasd rechtop zitten. Wat men de filosoof Nasser mag denken, zijn thure blijkt, aan de praktijk getoetst, programma te bevatten, dat de poll is Nasser met hardnekkigheid aan uitvoeren is. De rel van het Nijl-land lassers uitgangspunt is. dat de Ara- he nederlaag in Palestina slechts een doeisel is van de interne Arabische ilemen, het slagveld Israël slechts symbool van het grotere, werke- (e Arabische slagveld. Een punt om ®thouden. Op het Arabische slagveld est een politieke en sociale revolutie een gevoerd, 'n „positieve actie", po- -ie bundeling inplaats van politieke )rd (waaraan Nasser zelf in zijn jonge ta heeft deelgenomen), landhervor- g. ontketening van de Mohamme- ®se vrouw, geforceerde verhoging de levensstandaard door middel van tonale krachtsinspanning. Het be- tovekkendste deel behandelt echter ïpte's buitenlandse rol: het bruist "van Nassers allesoverheersende be- toheid: het anti-imperialisme. Welke ^nationale rol Nasser aan Egypte toe tie. blijkt uit het volgende: een leidende functie in de Arabische to, die door kunstmatige grenzen de imperialisten verdeeld wordt ge- toen het beheersen van de oliebronnen de Arabische landen; Nasser de redenaar: hij spreekt een slordig Aiabisch. uitzondering in een land van redenaars en her haalt zich veelal. Maar hij heeft een warme stem en bij het tover woord ..Arabia dat steeds weer valt, trilt het verlangen van de me nigte als een klankbord mee. e. niet afzijdig blijven in „de bloedige strijd tussen vijf miljoen blanken en 200 miljoen zwarten op het Afrikaanse continent, de plicht om het licht der beschaving te doen schijnen in de verste jungles. Nasser noemt daarbij met name „de Soedan, broederland welks grenzen alle gevoelige plekken in Afrika raken", en „de Nijl die Egypte's levensader is". d. samengaan van de verlangens en van het beleid der vierhonderd miljoen Mohammedanen in de wereld. Nasser besluit met een verwijzing naar Pirandello's ,.Rol op zoek naar een ac teur" en zegt: „Wij. en wij alleen, zijn door onze ligging voorbestemd en capa bel deze rol te spelen" Sterke tegenkrachten De gebeurtenissen der iaatste weken tonen overduidelijk aan dat president Nasser de doelstellingen van de jonge kolonel Nasser consequent nastreeft. Wat heeft hij ervan verwezenlijkt? Syrië is vrijwillig opgegaan in de nieuwe Arabische republiek <a>. Nasser beheerst weliswaar niet de oliebronnen, maar kan wei de kranen dichtdraaien: de pijpleidingen van de Iraakse olie lo pen door zijn provincie Syrië, de Saoedi- Arabische olie wordt door zijn Suez-ka- naal verscheept (b). Dat is heel wat. maar nog geen reden tot overschatting van Nasser. Zijn nogal overhaast uitge roepen nieuwe Arabische republiek heeft sterke tegenkrachten gewekt in Jorda nië. Irak, Libanon en Saoedi-Arabiè <a). Zijn poging om via de Soedan door te stoten naar donker Afrika en de bron nen van de Nijl zijn wederom mislukt (c). Samengaan der Mohammedaanse aspiraties is nog een droombeeld. En bovenal, de sociale revolutie in Egypte is op zoveel innerlijke traagheid vastge lopen. dat Nasser aan de verwezenlijking van zijn buitenlandse aspiraties is be gonnen. aleer hij zijn uitvalsbasis, een nieuw en sterk Egypte, heeft kunnen consolideren. Oplettende afzijdigheid De grote vraag is: wat nu? Zal Nasser proberen het natuurlijk en begrijpelijk Arabische eenheids- en vemieuwings- streven, waarin hij van alle Arabische leiders veruit de sterkste kaarten heeft, binnen redelijke grenzen te stimuleren of zal hij proberen het te forceren door gewaagde avonturen? Zijn karakter, dat aangeboren Egyptische voorzichtigheid en matiging aan uit verbittering gebo ren uitdagende driestheid paart, geeft geen antwoord op deze vraag. Oudere en wijzere raadgevers heeft 's werelds jongste dictator hclaas niet. zijn omge ving is heethoofdig, de onbekookte aan vallen op Koning Saoed. de machina ties tegen de Soedan en tegen Tunesië's Bourguiba geven te denken. Wat kan het Westen op dit kritieke moment doen? Het antwoord luidt: ..niets!" Althans: ophouden met fouten maken. Geen eco nomische hulp. die slechts verdenkingen wekt, geen irriterende leerstellingen, geen marionetten laten bengelen. Frank rijk verzoeken - zolang het al onmach tig is de Algerijnse crisis tot een ver standig eind te brengen - althans het bombarderen van Tunesische dorpen na te laten. Het Westen kan het uur van de waar heid, dat voor de Arabische landen na dert, slechts in oplettende afzijdigheid afwachten. Als Nasser zich beperkt tot een wetti ge politieke en sociale revolutie in Ara bisch verband, die vroeger of later onaf wendbaar is. welaan des te beter. Ver grijpt hjj zich in overmoed aan een Arabisch buurland of aan Israël, galop peert hij in donker Afrika, waar de na tionalistische leiders verrassend weinig van hem moeten hebben, over de schreef steekt hij vrijwillig zijn hoofd in een van de vele stroppen, die aan Egypte's grenzen hangen, dan. maar niet eerder, zou het moment gekomen zijn om op vorzoek van de aangevallene die strop dicht te halen. Op rechtmatige -/ron den wel te verstaan. (Van onze Amerikaanse correspondent) Nog meer dan anders rust er dit jaar een grote verantwoordelijk heid op de leiders van Amerika. De twee grote vragen waar de Ame rikaanse regering nu binnen afzienbare tijd antwoord op moet geven, zijn: a. welke maatregelen moet men treffen om de depressie te keren? b. moet men een top-conferentie met de Russen houden en op welke voorwaarden kan men dat eventueel doen? Beslissend voor lot van gehele wereld Het antwoord op die twee vragen kan van grote invloed zijn, niet alleen op het lot van Amerika, maar van de gehele wereld. Men kan ervan verzekerd zijn dat de Amerikaanse regering zich ernstig bezig zou houden met bovengenoemde vragen, ook al zou het jaar 1958 geen verkiezingsjaar zyn. Wij willen het dan ook beslist vermijden om de bin nenlandse politiek voor te stellen als de factor, die de komende beslissingen behéérsen zal. Wie echter realist is, zal toe moeten geven dat de partij politiek dit jaar haar invloed extra zal doen gelden. De grote beslissingen mogen door die partijpolitiek dan niet worden gedicteerd, zij kunnen er zeker door worden gestimuleerd. Nasser de roker: ..even opsteken" een gewoontegebaar dat zijn enige zwakheid verraadt. Hij rookt on ophoudelijk en inhaleert in nerveu ze spanning tot in de diepste diep ten van zijn brede borstkas. Wanneer dit geen verkiezingsjaar was, dan zou men waarschijnlijk met meer I geduld hebben afgewacht of het voor- I Jaar verbetering zou brengen in de eco- j nmische situatie. Nu is de sneeuw in vele delen van Amerika nog niet eens weggedooid, maar toch dringen beide partijen in concurrentie reeds krachtig aan op vergaande anti-depres sie-maatregelen. De Democraten hebben het politiek bezien betrekkelk gemakkelijk Zij dragen, ook al zijn ze in de meerder heid in het Congres, toch niet de hoofd verantwoordelijkheid, wanneer in het najaar zou blijken dat de economie zich niet had hersteld of er nog slechter aan toe was dan thans. De Democraten kunnen daarom wat onbezorgder op belastingverlaging, kre diet- en werkverruiming aandringen dan de Republikeinse regering, die thans voor een moeilijk dilemma staat. Gevaar voor inflatie Die regering moet vermijden om „te weinig te laat" te doen. maar zij moet er tevens voor oppassen om opge jaagd door de oppositie „te veel te vroeg" te doen. Een te vroeg doorgevoerde fikse belas tingverlaging zou bijvoorbeeld tot een gevaarlijke inflatie kunnen leiden. De Republikeinse regering volgt daarom nog altijd een middenweg, maar de po litieke drang om de Democraten de wind uit de zeilen te nemen, wordt met de dag groter en vice-president Nixon heeft zich thans uitgesproken voor een belastingverlaging, indien de toestand niet snel verbetert. Hij schijnt daarbij de steun te hebben van de overigens conservatieve Dulles, die er zich vooral bezorgd over maakt, dat Amenka's aan zien in de wereld zal dalen, wanneer tengevolge van een depressie Ame rika minder zal gaan kopen op de we reldmarkt. Topconferentie De tweede grote vraag betreft de top conferentie. Men kan niet zeggen dat de Amerikaanse regering door de De mocratische oppositie gedreven wordt m de richting van zulk een conferentie. Anders dan in Engeland is hier de pu blieke opinie vrij lauw ten aanzien van zo'n verheven bijeenkomst. En toch speelt ook hier de binnen landse politiek een bescheiden rol. Het is algemeen bekend dat het de Republikeinen op het ogenblik niet goed gaat en de regeringspartij vreest in no vember nog meer in de minderheid te komen dan zij nu reeds is. (Het gehele Huis wordt dan herkozen en een derde van de Senaat). Nu biedt een min of meer geslaagde of zelfs een geslaagd lijkende topconfe rentie een kans om het prestige van de Republikeinen weer te doen stijgen. Eisenhowers populariteit is zelden zo groot geweest als toen hij, eind juni 1955 op een mooie zonnige zondagmorgen te Washington terugkeerde na de conferen tie te Genève Nogmaals, de binnenlandse politiek Is niet de beheersende factor in de proble men waar de Amerikaanse regering zich \oor ziet gesteld maar voor een zekere invloed van de partijstrijd mag men niet blind zijn. VARIA Automobilisten en het winkelende publiek keken vreemd uit hun ogen in een van de wijken van Chicago. Maar de autoriteiten' verzekerden de verbaasd toekijkende toeschou wers. dat zij geen visioenen zagen. Er rende inderdaad vee door do straten met de politie op de hielen. Het vee. dat naar de slachterijen werd gevoerd, maakte een gulzig ge bruik van de kans om te ontsnap pen toen een vee-vrachtauto in el kaar zakte In de daar op volgende opwinding werd een van de beesten doodge schoten. een tweede in een hoek ge dreven in een van de drukste stra ten. terwijl zes andere dieren met behulp van de politie en cowboys van de slachterijen opgevangen werden. Een sergeant van de politie zei, toen hij hoorde, dat een van de beesten neergeschoten was: ,Het ge vaar is tenminste verminderd. Een van onze jongens heeft zojuist een woeste stier doodgeschoten, op het no-nent. dat hij met de horens om laag. op hem aanstormde". Maar de 'nauffeur van de veewagen, die rap por' kwam uitbrengen, maakte aan die snoeverij gauw een einde door te verklaren: ..Het vee in mijn wa gen bestond uitsluitend uit koeien".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7