Uitgelaten Leidse jeugd luisterde naar de „Golden Rock Steelband" Klankrijk bezoek uit de West VULPENKLINIEn „Cadetten" van kiezerskorps kwamen in Stadhuis bijeen Franse stoffen van Boussae in kleurrijke dessins één uit vele... 97»te jaargang Zaterdag 15 maart 1955 Tweede blad no. 29392 FILMS VAN DEZE WEEK: De Golden Rock Steelband van St.-Eustatius werd enkele jaren geleden opge richt om de jongelui van het armste eiland van het Koninkrijk wat afleiding te bezorgen in de lijn van hun natuurlijke begaafdheid voor muziek en ritme. De vreemdsoortige instrumenten, welke de leden van het orkest bespelen, werden op toevallige wijze in Trinidad ontdekt door een jongeman, die een beschuitblik in een bepaalde vorm trachtte te slaan. Daarbij merkte hij opeens, dat er drie zuivere tonen uit te voorschijn kwamen. Na veel experimenteren kon de knaap eindelijk een melodietje op het blik spelen. De eerste „pan" voor een steelband was ontstaan! Later werd de klank vervolmaakt doordat men zware olievaten ging gebruiken. Ook op St.-Eustatius legde men zich met veel ijver en enthou siasme toe op de vervaardiging van het ene instrument na het andere. Op een gegeven ogenblik bezat het eiland, waarvan de bewoners één hechte gemeen schap vormen, de meest verschillende soorten „pannen". Gisteravond werd de jeugd van Leiden volop in de gelegenheid gesteld om met de Steelband kennis te maken. Zij heeft deze kans niet voorbij laten gaan. In tegendeel! Het gelukkige initiatief van K. en O. had tot gevolg, dat een buiten gewoon groot aantal jongens en meisjes de Stadsgehoorzaal tot in alle hoeken vulde. Zo nieuwsgierig als zij aan het begin van de avond waren zo uitgelaten waren de jonge Leidenaars na afloop van het optreden der kleurlingen. Deze hebben overigens over gebrek aan belangstelling in ons land niet te klagen. De Golden Rock Steelband be gon haar tournee op 8 januari van dit jaar te Soestdijk, waarbij, zoals velen bekend zal zijn. Koningin Juliana als gastvrouwe optrad. De band is ook reeds voor de Nederlandse televisie geweest. De oprichter en promotor van de Gol den Rock Steelband. de heer J. J. Kien horst, vertelde in zijn welkomstwoord o.m., dat de steelbandmuziek vooral in Midden-Amerika veel opgang heeft ge maakt. Gebleken is echter, dat ook Europa zich voor deze muziek ontvan kelijk toont. Spreker stelde vervolgens de leden van de band aan het publiek voor. Achtereenvolgens verschenen Bam- bo. Sultan, Mervin, Walton, Charles, Icy, Eric en Francesco op het podium. Met z'n achten speelden zij de ene calypso na de ander. Over gebrek aan mambo's hoefde men trouwens ook niet te kla gen. Zelfs de Cha-cha-cha stond op het wel zeer uitgebreide programma ver meld. In verbazingwekkend snel tempo speelden de jongens uit St.-Eustatius allerlei populaire succesnummers. Noe men wij slechts de Bananaboatsong, Is land in the sun. Everybody likes, Satur- daynight enBuena Sera! Een pot pourri van oud-Hollandse liedjes sloeg evenzeer in. Wie zingen kon zong van zelfsprekend mee. Kortom er heerste van het begin tot het eind een aller- vrolijkste stemming. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat men slechts node afscheid nam van hen, die de ge hele avond op het podium stonden. Pas na vele toegiften konden de toneel knechten het doek voor de laatste maal laten zakken Het stormachtige applaus, waaraan schier geen einde kwam, was wel het beste bewijs, dat de Leidse jeugd mn-iwstop'n nm ttwn m BREESTRAAT U* TEL 23211 „Iets van waarde M au-mauv er schrikking Trianon „Indien U een mens zijn I levensstijl, gewoonten en. geloof" ontneemt, moet U er „iets van waarde" De Golden Rock Steelband ui, Tf.to of. Eustatius in actie. ..Iets van waarde" (Something of value), die de doelstellingen en de afschuwelijke gebruiken van de bekende Mau-Mau- beweging onder de Kikoejoe-negers in Engels Afrika realistisch schildert. De strijd tussen wit en zwart, die op de duur tóch uitgevochten zal moeten worden. Door geweld of overleg? D&t is de grote vraag, welke in de film behan deld wordt. Ge maakt kennis met de genoten had en dankbaar was voor het bezoek uit de West. Wat ons betreft mag de Golden Rock Steelband gerust nog eens in de Sleutelstad terugkomen! Zij nog vermeld, dat K. en O. deze succesvolle avond had georganiseerd in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie. stromingen onder de Engelsen ten op zichte van de leden der Mau-Mau. Zij ondergingen de „bloedeed", waarbij zij zich onontkoombaar verplichten de blanken uit „hun" land definitief te verjagen. En aan de hand van de ge schiedenis van een Mau-Mau-leider, die vroeger door een blanke geslagen is en nu daarvoor afschuwelijke wraak neemt aan het hoofd van zijn bende ver schrikking volgt op verschrikking! staat de hier getekende idealistische Engelsman. Deze ziet alleen een heil zame toekomst in een uiteindelijk vreed zaam naast elkander gaan van beide partijen, mits met gelijke rechten. Wie de Mau-Maustryd slechts uit de kranten kende, kan nu meebeleven wat de En gelsen moesten ondergaan. Een episode uit een gruwzame strijd, maar de weer gave is voldoende, om U rillingen te bezorgen en tot de overtuiging te bren gen, dat er iets ten goede veranderen moet daar in dat donker Afrika willen de 40.Q00 Engelsen er zich tegen de miljoenen zwarten handhaven De gevangene van de woestijn Jacht op Indiaanse rovers in Texas Lido De Amerikaanse staat Texas moge tegenwoordig een aangenaam oord zijn, een honderd jaar geleden was dat nog anders. De eenzame blanke boeren, stonden dikwijls bloot aan overvallen van rondtrekkende Indianen. Zo ook in deze kleurrijke Vistavision-film, die een beeld geeft va" 'het leven in die dagen. Als de ranch van Aaron Edwards door moordlustige Comanches is overvallen en hijzelf, zijn vrouw en een van hun kinderen zijn gedood, trekken Aarons broer Ethan tezamen met de stiefzoon Martin erop uit om de meegevoerde dochters van het gezin te achterhalen. Helaas. Lucy blijkt vermoord, maar Indianen In Leiden 3000 nieuwe kiezers Commissaris der Koningin in Zuid- Holland wees op burgerrecht en -plicht In Leiden zullen dit jaar voor het eerst circa 3000 nieuwe kiezers ze werden 23 jaar aan de verkiezingen voor de Prov. Staten en gemeenteraad deelnemen. Teneinde deze „cadetten" van het Leidse kiezerskorps van voorlichting te dienen werd gisteravond in de Bur gerzaal van het Stadhuis een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Een samenkomst, waarin na inleidende woorden van de voorzitter van de Politieke Jongeren Contactraad, de heer J. A. M. van Zonneveld, en van Leidens burgemeester, de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, hen gewezen heeft op de betekenis van en hun verantwoordelijkheid bij deze verkiezinqen. 3 Debby wordt nog door de De heer Van Zonneveld wees er in zijn gers in de besturende colleses moeten ™st8*h°utien- Het duurt vijf jaar voor woord van welkom en inleiding op, dat afvaardigen. Onze taak aldus spreker Ethaib Martui erin slagen het het stemrecht één van de vrijheden is houdt niet op bU het uitbrengen van meKje eindelijk te bevrijden, maar dan van onze democratie. Een vrijheid, welke onze stem en het toetreden tot een I kom alles 00,1 terecht Intussen heeft de echter de verantwoordelijkheid niet uit- j politieke organisatie. Als burgers zullen 1 Jfuedlge Lab"e Jorgensen nameluk ge- sluit. Spreker achtte het van belang, dat wij bereid moeten zijn ons land te die- h°0Pt- daI Martin terug zal keien en de jeugdige kiezers belangstelling tonen j nen en hierover onze activiteiten te ont- !^a,ar zVn vromv nemen. De tijd voor het werk van de provincie en de plooien I schrijdt echter voort en Laurie, die nu gemeente, waarin men leeft en werkt. In I de hoop heeft opgegeven, staat op het dit verband deed de heer Van Zonneveld 1 ,,an het einde van deze bijeenkomst, pUnt een huwelijk te sluiten met een de suggestie aan de hand tot het instel- j welk^ muzikaal werd omlijst door leden j ander. Op dat ogenblik keren Ethan en len van een ideeënbus, welke echter niet van j*e afdeling Leiden van de Minjon- Martin, wel erg toevallig, terug en er moet ontaarden tot een klachtenbus. Jeugdomroep, bood de burgemeester de spelen zich even dramatische als amu- Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin- Commissaris van de Koningin een luxe santé tonelen af. Een grote film kan dit schot, merkte in zijn toespraak o.m. op, uitgave ^an „Leiden vroeger en nu" Werk niet genoemd worden, al spelen er dat de toekomstige kiezers (essen) door aan- "et verlaten van het Stadhuis -nogal wat „sterren" in mee: John het uitbrengen van hun/haar stem I werd &an alle a s. jeugdige kiezers (essen) i Wayne, Vera Smiles, Natalie Wood en invloed kunnen uitoefenen op het pro- het boekje „Burgerschap en burgerzin" Jeffrey Hunter. Maar aan spanning vinciaal- en stadsbestuur. Hierdoor kan I uitgereikt. ontbreekt het geen ogenblik (behalve in men partij-kiezen. In vele dinken van I groot belang hebt gij straks, aldus spre- ker, een stem Deze vrijheid, welke ons land nog gelaten wordt, mag echter niet leiden tot ongebondenheid. Gezamenlijk hebben wij te streven naar een goede behartiging van het algemeen welzijn. Mede in de handen van jonge kiezers ligt de toekomst! Moge de gemeenschap straks beschikken over de talenten van uw energie! De Commissaris van de Koningin, mr. Klaasesz, die het van belang achtte, dat 26 maart circa 3000 Leidse kiezers voor het eerst hun stem zullen uitbrengen, j kon het zich indenken, dat de 23-jarige 1 leeftijd voor velen niet zo veel zegt. Er zijn andere leeftijdsgrenzen, die een I meer zinvolle betekenis hebben. Zo gaat i Deze collectie, die In vele landen van Europa en in Nederland wordt gebracht. Gronheitl bracht in Leiden voorjaarsshow (Van een bijzondere medewerkster) De Franse katoenkoning Boussae heeft door de Paryse Haute Couture een collectie modellen laten ontwerpen, waarvoor stoffen van zijn huis zijn gebruikt. men bij het bereiken van de zes-jarige leeftijd voor het eerst naar school, wor den bepaalde films eerst bij de 14-jarige leeftijd toegestaan, mag men met zijn 16de jaar' een bromfiets berijden, komt men op 18-jarige leeftijd in aanmerking voor een rij-bewijs en is men met 21 jaar meerderjarig. En nu komt daar de 23-jarige leeftijd bij Men ontvangt dan een oproepings- kaart om deel te nemen aan de stem ming Een recht, dat (voor de mannen) eerst in 1917 werd verkregen en bi] het vrouwenkiesrecht ook in 1919. Mr. Klaa sesz zag het als een voorrecht, dat wij 1 thans mogen stemmen, waardoor wij in- j vloed kunnen uitoefenen op de huishou- ding van de staat. De ervaring heeft I geleerd, dat 90ro van ons volk daarvan gebruik maakt. NIET ZONDER ONS! Spreker toonde vervolgens aan, dat men ook op jeugdige leeftijd niet van de gedachte mag uitgaan-' „waar zul len wij ons druk over maken, men regelt de zaken ook zonder ons wel in Den Haag (landelijk en provin ciaal) en in Leiden (gemeentelijk)". Deze mentaliteit moet, aldus spreker, de kop worden ingedrukt, wil er van onze democratie iets terecht komen. Mr. Klaasesz, die er op wees, dat de provincie t.a.v. de politieke belangstel- I ling in „een vergeten hoekje" is gedrukt, gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van de belangrijke taak, welke het pro- vinciaal bestuur vervult. Zo heeft dit I bestuur o.a. een bemiddelende rol bij tal werd gisteren onder auspicién van de Fa. Gronheid in de foyer van de Stads gehoorzaal gepresenteerd. Vier Franse mannequins en een peerd met grote strikken. Hier deed ook Nederlandse, die voor haar Franse zus ters niet behoefde onder te doen, brach ten deze show. Het materiaal, dat voor deze ook voor de televisie reeds gebrachte show was gekozen, bestond v.n. uit katoen. Het is verbazingwekkend, welke fantastische resultaten met deze weliswaar veredelde katoen, worden bereikt. Voor de eenvou digste rok tot de geraffineerdste avond japon kan deze soepele, kreukherstel- lende stof gebruikt worden. De dessins zijn vaak betoverend mooi. Ditmaal wa ren zij v.n. ontleend aan smeedwerken uit de middeleeuwen, naar motieven van wandtapijten uit de 18de eeuw en de meer romantische dessins, naar medail lons en kleine Chinese gravures. Voor het huidige tijdperk was er gestreefd naar plakkaatkunst in de mooiste kleu ren van het schilderspalet. Voor de eenvoudige japonnen waren er veel ruitjes en strepen gekozen. De modellen hiervan waren vaak voorzien van platte, iets afstaande kragen en korte mouwtjes. De wijde rokken zijn klokkend of vaak voorzien van diepe plooien. Er werden veel effen blouses gebracht, met bijpassende bedrukte rok ken. Veel japonnnen waren voorzien van ceintures in contrasterende kleuren de ,,sac" zijn intrede, doch in een ge matigde vorm. Er was een heel mooi model in zwart oranje, de taille was ge broken en de rug geplooid. De brede ceintuur viel laag op de heup in een brede slip naar achter. Een andere vorm van de „sac"-lyn werd gebracht naar een ontwerp van Dior. De strakke japon was voorzien van een eveneens strak jasje tot op heup hoogte, zodat daar het accent viel Ei- waren verscheidene 2-delige cocktail kostuums. meestal strakke, opzij gedra peerde jurken met wijd vallende over- jurken, of slippen, die het idee gaven een overjurk te zijn. Bijzonder mooi was een groen gebloemde avondmantel in de trapeziumlijn, waaronder een rok in dezelfde kleur, waarop een lichtrose geplisseerde blouse getoond werd. De ballonrok kwam in allerlei vormen voor het voetlicht. Een grappig effect was een bleu met oranje rode rozen be drukte japon, die van onder was af gezet met rozetten Ook de rose ge bloemde japon, waarbij de ruimte van de ballon alleen aan de voorkant was verwerkt, was heel modieus. Prachtig materiaal voor deze coktailjaponnen waren de stoffen met gouddruk. Een blauwe bedrukte japon met wijde avond jas, die met goud was afgezet, was bij zonder fraai. De kleuren, die hier naar voren wer- Volgende week woensdag zaltrum van dit instituut aan de Drift Prins Bernhard als voorzitter van ie Utrecht openen. Twee foto's van het Spaans. Portugees en Ibero- enige vertrekken van dit centrum, spaans Instituut het ontvangsteen-1 De streepjes, die soms bijzonder mooi verwerkt waren (zoals bij een blauw/ witte japon in het prinsessemodel» of j den gebracht, waren v.n. oranje rood. fijn geplisseerd. zodat men een heel an- cjeze tint werd ook veel in de acces van gemeentelijke kwesties te vervullen der kleureffect krijgt, vielen zeer in de moires gekozen, grijs, schilpadbruin, en strekt zijn zeggenschap zich uit over j smaak. j blauw en groen. tal van belangrijke provinciale en ge- Opvallend van deze show was de meentelijke aspecten. In dit verband halslijn, die gebracht werd in de hoog- I noemde spreker uitbreidings- en struc- I zomer en cocktailjaponnen. Deze werd tuurplannen, recreatie mogelijkheden, gevormd door V-vormige „galgjes", die i subsidiëringsaangelegenheden, satelliet- van achter rechttoe liepen. Een beige U||1C1CI6 Pillll I RUtlCS steden en het toezicht op de financiële japon met bruin gele noppen met een I suggesties der gemeenten. dergelijk decollecté, was heel mooi. EKKEER Tenslotte wees mr. Klaasesz erop, dat De chemisier, een japon die bijna voor j Burgemeester en wethouders v an Leiden zal er van de democratie iets terecht I alle leeftijden geschikt is. was in vele I brengen ter openbare kennis dat de komen, men actieve belangstelling zal variaties aanwezig. Een effen cognac- i MmirltMtraat en deKruisstraat met in- moeten opbrengen voor het politieke kleurt» popeline tapon In dit model. ,.'m leven. Men zal toe moeten treden tot een i oogstte veel succes. i •tnaioten voor hei etkeet met partij in ons land zijn er vele en Bij de geklede namiddag japonnen tulgen. rij- en trekdieren en vee, in beidt io politiek verband zijn vertegenwoordl- werden de wijde rokken vaak g*dra- richtingen. het begin, als het verhaal wat langzaam op gang komt). Bijzonder mooi is de I uitbeelding van het landschap, wat deze avonturen- en vechtfilm een grote aan- j trekkelijkheid geeft. Funny Face: 'n Charmante Audrey Luxor Er zyn niet zo heel veel Ne derlandse filmsterren en er is zeker maar één van het formaat van Audrey Hepburn, wier succes inzonderheid by de vrouwelijke jeugd over de gehele wereld zonder weerga is. De film, waarin zy haar grootste triumfen vierde, is ongetwijfeld „Roman Holiday", maar Funny Face"e waarin zij deze week in Leidens oudste bioscooptheater te zien is, bezit eveneens voortreffelijke kwali teiten. Fred Astaire is haar voornaamste tegenspeler en daarmede is meteen het karakter van deze film getypeerd: een vrolijke comedie, waarin het show element en de dans een belangrijke plaats innemen. Zij vervult hierin de rol van een mannequin, die in dienst van een Amerikaanse damesblad naar Parijs gaat teneinde in dit Mekka der mode de nieuwste creaties te tonen. Daarom heen ontspint zich een ro- monce met de fotograaf van het bewuste blad „Quality", vertolkt door Fred As taire en tezamen met Kay Thompson brengen zijn een reeks van charmante scenes, die uitmuntten door een gedis tingeerde uitbeelding en een geraffi neerd kleurenspel in pachtige. zachte tinten. Voeg daarbij een geestige dia loog. aardige leidjes en een regie van hoge artistieke allure en U heeft, de voornaamste kwaliteiten, welke -leze film maken ot een bijzondere. „Bakvis sen" hebben stellig zich het alleenrecht om Audrey „een echte schat" te vinden; ook de oudere vrouwelijke generatie en talloze leden van de mannelijke kunne zullen dit roerend met hen eens zijn Wij denken zo, dat deze Audrey nog wel een tweede week in Luxor zal blijven, maar adviseren overigens om het daarop niet te laten aankomen en niet het risico te olpen dit vrolijke schouwspel te missen De blauwe sluier Ontroerend spel van Jane Wyman Casino Een beoordeling van „De blauwe sluier" komt eigenlijk neer op een beoordeling van Jane Wyman, want deze ongemeen knappe actrice is vrijwel voortdurend in het beeld. Zij draagt en maakt de geschiedenis van de kinderloze weduwe, die haar leven in dienst stelt van de opvoeding van andermans kin deren. Het verhaal is niet geheel vrij te pleiten van sentimentele effecten en ze ker het slot is een concessie aan het pu bliek, maar men is bereid dit te verge ten bij het zien van de ontroerende ge stalte, die Jan Wyman geeft aan de fi guur van Louise Mason. Scherp ge nuanceerd en innig doorleefd speelt zij de rol van de vrouw, die vlak achter elkaar haar man en haar baby moet ver liezen en dan verder haar liefde voor kinderen uit als kinderjuffrouw. Een voortreffelijk rolletje is ook van Charles Laughton, de radeloze weduwnaar, die dolgelukkig is als de jonge verpleegster de zorg voor zijn zoontje op zich wil ne men. Hij vraagt haar zelfs ten huwe lijk, maar Louise weigert en vertrekt. Zo gaat het steeds. Als zij zich weer aan een of ander kind heeft gehecht, wordt er een spaak in het wiel gestoken, moet zij haar koffers weer pakken om elders ee trachten de genggenheid van de jeugd te winnen. Enkele malen wordt zij ten huwelijk gevraagd, maar steeds weegt de verantwoordelijkheid voor „haar" kinderen te zwaar. Haar alles- opofferende liefde brengt haar zelfs in aanraking met de politie en dan dreigt zij alles, waarvoor zij heel haar leven geijverd heeft, te verliezen, wanneer de scenarioschrijver niet die plotselinge draai aan het verhaal had gegeven om toch maar vooral een gelukkig einde te krijgen. Maar wanneer men dit gefor ceerde slot en de andere details uit dit soms wat te breedvoerig uitgesponnen verhaal allang vergeten is, zal men on getwijfeld nog met vreugde terugdenken aan de boeiende en glanzende creatie van Jane Wyman. Mannen zonder wet Weg van ex-misdadiger gaat niet over rozen Rex In de jaren, dat in het „wilde Westen" de mannen eigenlijk geen an dere wet erkenden dan het „recht van de sterkste" (of misschien beter „het recht van de snelste") was het v°°i' een man met twijfelachtige reputatie niet zo gemakkelijk om de voorgenomen ver betering van zyn leven door te U tten. Zelfs niet, wanneer een knappe, resolute jonge vrouw hem daarbij behulpzaam wilde zijn. Iets dergelijks wordt ten minste gesuggereerd in de film. die deze week aan de Haarlemmerstraat wordt vertoond. George Montgomery, de held uit vele van dergelijke woeste rolpren ten, beeldt de figuur van Billy Ringo uit, de voormalige schelm, die het wel eens aan de andere kant van de wet wil proberen. Nu stamt hij kennelijk niet uit zon erg beste familie, want zyn broer Matt heeft ook al een zwaar beladen kerfstok. Deze moet daarvoor boeten achter flinke sloten, maar ze blijken niet sterk genoeg te zyn. Eenmaal wc:r op vrye voeten, wil Matt roet in het betere eten van zyn broer gaan gooien. Een en ander gaat uiteraard niet zonder slag of stoot, er komt heel wat avon tuurlijk leven in de brouwerij, doch uit eindelijk komt alles mtuurUJk op zyn pootjes terecht. Maar voor die tyd zyn er heel wat robbertjes gevochten. (Advertentie) Moderne combinatiemidden kastje opgehangen tussen zij kastjes. Eén greep uit de enorme collectie. Vraag rijk geïllustreer de catalogus door storting van f 3.- op giro no. 5316 van Kempke^ Meubelfabrieken N.V. Waddinxveen. Vermeld no. LD 281

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3