(ruisiiig Herenweg en Kruisweg in ft oubrugge wordt spoedig verbeterd Amerika eigenlijk niet tevreden met de commerciële televisie - Raadhuis Koudekerk, daterend uit plm. 1825, wordt inwendig veranderd Verkeersgeleiders worden veel breder dan de huidige wegen Maar betaalde T. V. willen zij ook niet uit vrees voor inmenging van de overheid Programma's over het algemeen -netwerken op een tamelijk laag peil Oude herenhuis kreeg in 1933 zijn tegenwoordige bestemming 17ste jaargang Zaterdag 15 maart 195S Zesde blad no. 29392 Koffieteut valt ten offer aan verbetering Nu de aanbesteding en de gunning van de werkzaamheden ter ver- ctcring van het gevaarlijke kruispunt Herenweg—Kruisweg in de emeente Woubrugge hebben plaats gehad en de Amsterdamse Aan- cmingsmaatschappij te Den Haag binnen niet al te lange tijd hiermee a| beginnen, ziet het er naar uit, dat nog voor het einde van dit jaar c bijzonder gevaarlijke situatie ter plaatse tot het verleden, zal thorcn. Hoe ingrijpend deze verbetering wordt, moge blijken uit de afme- van het nieuwe kruispunt, dat diagonaal gemeten 49 en 40 meter urdt en van sloot tot sloot zelfs bijna 100 meter. De oude kruising daarentegen slechts 15 en 12 meter diagonaal. Dc wijze waarop de provinciale waterstaat thans dit kruispunt wenst beveiligen is het bewijs dat ook deze instantie al het mogelijke doet i hier een werkelijk veilige kruising aan te brengen. Voor vele weggebruikers is het ove- ;ens onbegrijpelijk, dat op deze zo erzichtebjke kruising in het verleden Ike ernstige ongelukken hebben kun- n plaats vinden, waarbij meerderp met delijke afloop. Het nog steeds toenemende verkeer ukt het echter nu noodzakelijk de teiliging voor de weggebruikers zo og mogelijk op te voeren. De Herenweg mag de belangrijkste rbinding tussen Amsterdam en de r.ele Rijnstreek genoemd worden, ardoor deze weg bijzonder intensief bruikt wordt. Dit zal ongetwijfeld nog er worden als over enkele jaren ook laatste schakel in de verbinding otterdamAmsterdam binnendoor", melijk het stuk van Gouwsluis naar door Boskoop gereed zal zijn. wetenschap heeft de Provinciale iterstaat er kennelijk toe gebracht, dit mispunt meteen maar zodanig te ver leren, dat men menselijkerwijs ge raken hier voor tientallen jaren er werkelijk van af is. Brede verkeersgeleiders De doorgaande betonweg Alphen Uimuden. die voorrangsweg is, zal ook na de verbetering voorrangsweg blij - ren. Echter zal deze weg, die nu, wat de rijbaan betreft, een breedte heeft tan nauwelijks zes meter, straks be staan uit twee ruim zes meter brede rijbanen, die door meer dan acht me- trr brede peervormige verkeersgelei ders van elkaar gescheiden worden. Deze verkeersgeleiders hebben boven- tn nog z.g. uitvoegstroken voor het iks afslaande verkeer, dat dus tijdig deze stroken kan voorsorteren. Ook verkeer over de kruisweg zal zowel n de Woubrugse als Ter Aarse zijde a de Herenweg naar en van het kruis- nt door acht meter brede verkeersge- iders gescheiden worden. Voor de ver tillende autobusdiensten zullen tevens de Heren en de Kruisweg aan de thterzijde, steeds voorbij het kruispunt eciale halteplaatsen worden gemaakt, lar de autobusondernemingen t.z.t. •ciale overdekte wachtplaatsen zullen ten maken. gehele kruispunt, dat thans een tonwegdek heeft, zal een klinkerbe- rating krijgen, waarbij de voorrangs- in een grijze betonklinker zal wor- n uitgevoerd en de Kruisweg een rmale rode klinkerbestrating krijgt, kleurverschil zal. zo hoopt men. voor automobilisten, die over de Kruisweg oversteekplaats naderen, nog een Ja waarschuwing betekenen. Eind november gereed Het werk, dat een bedrag van 168.600,vraagt, zal in acht maan- denn tijd moeten zyn uitgevoerd zodat find november dc openstelling van het verbeterde kruispunt verwacht kan worden. Tijdens de werkzaamheden zal i.et rkeer over de Herenweg bij het kruis- tfit worden geleid over een aan de tijde aan te leggen parallelweg, die over enige tijd toch zal komen. Het de bedoeling het langzame verkeer, lis wielrijders, bakfietsen en met arden bespannen wagens, vanaf Al- ?n cot aan Rijnsaterwoude over een later aan te besteden en aan te leggen z.g. parallelweg te geleiden. Hierdoor zullen de beide smalle rijwielpaden aan de binnenkant van de bomenrij komen te vervallen, en zal de rijbaan aan weerszijden hiermee verbreed worden. Schema Het werk zal aanvangen met het om leggen van een drietal sloten, het ma ken van enkele bruggetjes en andere kunstwerken. Daarna zal het stukje pa rallelweg worden aangelegd en dan pas wordt het kruispunt zelf aaneepakt: al lereerst wordt het betonwegdek opge broken. Zaterdag 15 maart is de fatale datum voor het echtpaar De Brave, omdat deze datum als uiterste termijn gesteld is, waarop zij de koffietent met de daar achter staande woning moeten hebben ontruimd. Een week voor deze datum wist het echtpaar nog niet waar het een nieuwe woning zou kunnen betrek ken. Voor zijn handel in tweede-hands hout heeft de heer De Brave bovendien een flinke opslagplaats nodig. Zoals in zoveel gevallen moet hier het particulier belang wyken voor het algemeen belang. Voor de betrokke nen is dit niet prettig voor de weg gebruikers zal de uit te voeren ver betering echter van grote waarde zfjn. Hopelijk is nu ook een eind gekomen aan dc vele, vaak zeer ernstige onge vallen. 162 was het telefoonnummer, dat een i Amerikaans passagier direct na aankomst op de luchthaven van Zurich draaide. Hij was twee dagen tevoren per Swissair vliegtuig de At- lantische Oceaan overgestoken en in Keulen uitgestapt om eerst enkele Duitse relaties te bezoeken, ai vorens naar Zwitserland door te reizen. De stewardess aan boord van het vlieg tuig had op de man nogal indruk gemaakt en dus vroeg hy haar tegen het einde van de reis om met hem te dineren. „Mag ik uw telefoonnummer", vroeg de Amerikaan aan de char mante stewardess. ..ik zal u opbel len zodra ik in Zürioh ben". Zulke ogenblikken vereisen van de stewar dess een grote dosis taktisoh in zicht. Zonder de persoon al t.e zeer te kwetsen moest het verzoek afge wezen worden. Zij antwoordde dus: „Belt u nummer i62 maar!" Groot was de ontsteltenis van de Amerikaan toen hij. nadat de ver binding tot stand was gekomen, in- plaats van de lieftallige stewardess een vrouwenstem aan de telefoon kreeg, die hem het laatste weerbe richt mededeelde (Advertentie) Koffietent Zoals elke medaille twee zijden heeft, zo is het ook bij deze verbetering van dit kruispunt. Immers naast de vreug de, die er ongetwijfeld algemeen is over de komende verbetering, is er toch een schaduwzijde aan het geheel, nl. 3t feit. dat juist door deze verbetering het echtpaar K. de Brave, een van zijn voornaamste bronnen van inkomsten wordt ontnomen. Het gaat hierbij na melijk om de exploitatie van de koffie tent op de zuid-oost hoek van het kruispunt, die reeds meer dan 23 jaar door de heer K. de Brave en zijn echt genote beheerd wordt. Het zag er aanvankelijk bij het ma ken van de eerste plannen naar uit, dat er voor de heer De Brave een goede kans kwam aan de overkant van de Herenweg, een nieuwe lunchroom met een flink parkeerterrein er naast in ex- plotatie te brengen. Naar mate de tijd vorderde en ook het verkeer steeds druk ker werd, kwamen de plannen van de heer De Brave op steeds losser schroe ven te staan, totdat men in Den Haag uiteindelijk niets meer bleek te gevoelen voor een koffietent met parkeergelegen heid op een der hoeken van een derge lijk gevaarlijk kruispunt. Hiermee was meteen een streep gehaald door het voortbestaan van deze koffietent, die voor zeer vele chauffeurs Steeds een welkome gelegenheid is om even te pau zeren. Bovendien plaatsen vele autobuspas- i sagiers hier hun rijwielen, waarmee j zy des morgens naar de autobushalte j komen en des avonds weer naar de j woning in Ridderbuurt of andere om- i liggende woongemeenschappen rijden. Ook deze rijwielstalling zal straks tot I het verleden behoren. E.H.B.O.-post opgeheven Wat echter straks misschien zwaarder I zal wegen is het ontbreken van enige I directe hulp bij een voorkomend onge- I val op dit kruispunt. Natuurlijk wordt aangenomen, dat de verbeteringen een behoorlijke beveiliging van het kruispunt met zich meebrengt. Dat neemt echter niet weg, dat het hier een gelijkvloerse kruising blijft, met alle gevaren daar aan verbonden. Mevr. De Brave, die haar diploma E.HB.O. jaren geleden met succes be haald heeft, verleende reeds bij tal van zeer ernstige ongelukken de eerste hulp. Zij was dan ook de beheerster van eer. complete Rode Kruis Post, die zij juist dezer dagen naar Den Haag heeft moe ten terugsturen hebben veel invloed (Van onze Amerikaanse correspondent) Het Amerikaanse publiek denkt, dat het zijn televisie-programma's gratis krijgt, maar dat is een illusie. Wel is het waar dat de televisie-kijkers niet RECHT STREEKS voor hun programma's moeten betalen. Reeds jaren werken diverse maatschappijen aan systemen, waarbij het publiek voor speciale programma's zal moeten betalen. Men heeft automaatjes ontworpen waar men kwart-dollars in moet stoppen om bepaalde programma's te kunnen zien en men heeft ook andere betaalmethoden bedacht. Voorstanders van betaal-televisie betogen, dat het publiek op die manier betere programma's zal kunnen krygen en al be loven zij op dit punt niets het is mogelijk dat men aldus programma's zou zien met weinig of geen reclame er in. Het ziet er echter niet naar uit, dat zulke betaalsystemen binnenkort ingevoerd zullen worden. De commissies van Huis en Senaat (Tweede en Eerste Kamer) die zich met deze zaken bezig houden, hebben zich formeel uitgesproken tegen proefnemingen met deze systemen. (Advertentie) Het verzet tegen proeven met betaal televisie kwam vooral van de grote „netwerken". Wij vertalen het Engelse woord „network" hier maar zo letterlijk mogelijk. Wij kennen immers dat begrip niet en het Nederlandse „netwerk" kan er o.i. wel mee door. Wat ïseen netwerk? Men zou het kunnen omschrijven als een grote organisatie, die aan reeksen plaatselijke televisie-stations program ma's verkoopt. Zulke programma's kun nen per draad of draadloos worden overgebracht. De locale T.V.-stations hebben natuurlijk ook plaatselijk nieuws en plaatselijke programma's, maar zulk een locale zender kan zijn kijker veel meer bieden en stygt in aanzien, wan neer hij gedurende een aantal uren per dag het programma kan vertonen van de CBS of NBC, om nu maar de I belangrijkste twee te noemen. Wat is het hoofd-argument van de netwerken tegen betaal-T.V.? De presi denten van alle grote netwerken hebben aan het Congres als hun mening te ken nen gegeven, dat het publiek (met uit sondering van een aantal nieuwere 'films» nagenoeg hetzelfde culturele en ontspanningsprogramma zou krijgen via betaal-T.V. Het verschil zou alleen zijn, dat het publiek zijn T.V. nu gratis krijgt en er dan voor zou moeten betalen (men 'schat 50 dollar cent per toneelstuk, 60 cent per opera en 75 cent per film». Thans heet de televisie „vrij". Maar wanneer een autofabriek of een bier brouwerij gratis aan het publiek een lprogramma aanbiedt (en daar omheen ireclame maakt), dan moeten de kijkers idaar natuurlijk toch voor betalen, wan- 'neer zij later die auto of dat bier kopen. De „advertentie-kosten" zijn een deel van de prys! Bedenkelijk veel tijd Niets heeft gedurende de openbare (discussie van deze problemen meer in- i druk op ons gemaakt dan het feit. dat !men in tachtig procent van de Ameri kaanse gezinnen vijf uren per dag 35 uren per week naar de televisie kykt. Wij willen graag toegeven, dat er nu en dan goede programma's zyn op de tele visie. Politieke interviews, een enkel toneelstuk of een operette, speciaal voor T.V. bewerkt, grote reportages enz. Maar over het geheel genomen is het peil toch zo matig, dat het werkelijk als een ont stellende mededeling klonk, dat miljoe nen dagelijks vijf uren min of meer ver doen, terwijl ze in het halfdonker voor het T.V.-toestel zitten te hangen. Zon der een spier te vertrekken verklaarde Frank Stanton, de president van CBS: „de Amerikanen wijden aan de televisie meer dan drie maal zoveel tijd als zij besteden aan enige andere vorm van ontspanning of studie Deze statistische gegevens zyn ons in ziens vry bedenkelijk voor de geestelyke en lichamelijke gezondheid van een volk en helaas moet men wel aannemen, dat de statistiek nauwkeurig is. De televisie adverteerders gaan namelyk nauwkeurig na hoeveel mensen zij op bepaalde uren van de dag en avond kunnen bereiken. Geen verandering In theorie zou het mogelijk moeten zijn, dat men ook in Amerika voor de televisie betaalt, zoals dat in Nederland gebruikelijk is. Maar vrijwel niemand pleit hier ten gunste van zulk een Euro pees. niet-commercieel systeem. Men Is hier al spoedig beducht, dat een soort T.V.-belasting de overheid zeggenschap in T.V.-programma's zou geven en men verdedigt het commerciële systeem, dat men heeft met de leuze van „onderne- mingsvryheid". Men kan de stelling moeilijk bewijzen, doch men krijgt sterk de indruk, dat de producenten in Amerika de T.V. als een prachtig, ja een uniek reclame-gebied zyn gaan beschouwen. Voor betrekkelijk weinig geld kunnen zij miljoenen kijkers „hypnotiseren" om bepaalde produkten te kopen. Deze greep op vrijwel het gehele Amerikaanse volk zullen die pro ducenten absoluut willen handhaven. Het lijkt daarom zeer wel mogelijk, dat de kern van het verzet tegen een niet- commercieel systeem en zelfs tegen be taal-televisie, gezocht moet worden in de reclame-behoevende Amerikaanse mas sa-industrie. Deze industrie vertegen woordigt zulk een macht en de belangen van massa-produktie en netwerken z(jn zo vervlochten, dat het niet waarschijn lijk lijkt, dat er binnen afzienbare tijd verandering zal komen in het Ameri kaanse televisie-systeem. NIEUWE UITGAVEN In de reeks „Weten en Kunnen" ver sohenen in herdruk de deeltjes: Kleurenfotografie. mogelijk voor leder* amateur-fotograaf door W. C. van Wijk Microscopie voor ledereen, door J. C. Alders. De opvoeding van de hond, door P. M. C. Toepoel. Uitg. N.V. Kosmos. Amsterdam. ..Hutspot", kleine verhalen voor grote mensen, door Jan Loon. met Illustraties van Jac. Berendsen. Ultg. D. van SIJn Sc Zonen. Rotterdam. De inaatscliappU van nu en morgen, ln opdracht aan prof. dr. W. Banning, ge schreven door zijn vrienden. Uitg.: De Ar beiderspers. Amsterdam. Deze schetstekening brengt de de bushaltes getekend en geblokt komende situatie bij het kruispunthet te slopen koffiehuis. Ten behoe- in beeld. In zwart staan de voor rangsrijbanen van de weg Alphen- l.eimuiden getekend, in grijs de weg Woubrugge-Aardam, de in- roegstroken naar de zwarte voor- tangsrijbanen, de nieuw aan te leg gen weg voor het langzame verkeer, de fietspaden etc. In zwart zijn ook ve van de duidelijkheid van de te kening zijn de om te leggen sloten niet getekend. Aan de randen van de tekening hebben de wegen de huidige breedte. Het huidige kruis punt ligt midden tussen de ver keersgeleiders die de voorrangs rijbanen scheiden. (Van onze correspondent) Het gemeentehuis van Koudekerk zal, zo heeft men in de laatste raadsvergadering besloten, inwending grondig gerestaureerd worden. De plannen zijn niet nieuw: reeds enkele jaren geleden was men van zins het oude herenhuis, dat allerminst geschikt meer is als raadhuis, te verbouwen. Door allerlei oorzaken, en de laatste tijd door de beste dingsbeperking, is het echter steeds bij plannen maken gebleven. Thans heeft men dan het plan een zodanige verbouwing te doen uitvoeren, dat het gebouw doelmatiger gebruikt kan worden. Het huidige raadhuis werd gebouwd telt dat zij, als zy op theevisite ging b(j Co™- buitenpla tussen 1820 en 1830 door Nicolaas Sam son, destijds notaris te Koudekerk. De notariële standplaats werd echter in 1850 opgeheven en de familie Samson verkocht het pand aan Gerrit Dorre- paal Janszoon, de stamvader van de thans in ons dorp wel bekende familie Dorrepaal. Hij was een zeer vermogend man, want hij bezat te Koudekerk niet minder dan zes boerderijen en diverse percelen los land, terwijl hij zich ook eigenaar kon noemen van een boerderij te Zoeterwoude en enkele percelen los land in de Groenendijk, te Hazerswoude. Zyn weduwe. Marytje de Jong, die te Koudekerk geboren werd in de tegen woordige boerderij „Molenzigt", bleef net huis bewonen tot haar dood op 17 april 1867. Tuinhuis De volgende bewoonster was mevr. Van Teutem, die grote veranderingen rond het gebouw liet aanbrengen. Aan de weg, met de ingang aan de tuinzijde verrees een fraai tuinhuis, dat later van een verdieping werd voorzien en ingericht als secretarie. Dit pand is thans bewoond door de heer A. Witte. Mevrouw Van Teutem leefde, zoals zij aan haar stand verplicht was. Men ver- de familie Koning, die de buitenplaats „Lust-Rust" in de Hondsdyk bewoonde (dit huis is thans onbewoonbaar ver klaard en ontruimd), het rijtuig voor liet komen. Alles ging geheel in styl met koetsier en palfrenier; en dat voor zo'n kleine afstand! Na haar werd het huidige gemeente huis bewoond door mevrouw Geertruida Alieda Cunaenus-Groenia, de weduwe van burgemeester E. H. J. Cunaenus. Zij overleed te 's-Gravenhage op 19 oktober 1887. Haar zoon Coradin, kunstschilder van beroep, bewoonde in die dagen het zgn. „Fort" in de Hoogewaard, in die dagen nog een fraaie buitenplaats. Burgemeester Crommelin was daarna bewoner van het huis, en na diens ver trek werd de heer A. Dorrepaal eige naar. Deze was toen wethouder der ge meente en overleed op 25 november 1900. Zijn weduwe Beatrix van den Akker bleef er daarna nog wonen tot haar dood op 22 februari 1915. Zij was de dochter van de grote veekoper Dirk van den Akker, die de hofstede „Rhijnenburch" aan de Rijndijk bewoonde. Hoewel het huis daarna in het bezit van de familie Dorrepaal bleef, diende het toch als ambtswoning voor burge meester Oberius Kapteyn, totdat in 1924 de heer Dirk Dorrepaal, eveneens wet houder van Koudekerk, zich er vestigde. Verkocht Op 15 juni 1933 kwam het huis op een publieke veiling en werd het ge kocht door de gemeente Koudekerk, die het liet inrichten tot raadhuis. Aanvankelijk was het gebouw groot genoeg, doch door de uitbreiding van het personeel en de werkzaamheden kreeg men te kampen met ruimte gebrek. Er werken thans vier ambtenaren in een vertrek van 29 m2. in welke ruimte ook nog de nodige kasten zijn aange bracht. De plannen Het heeft de gemeente-architect heel wat hoofdbrekens gekost in dit oude ge bouw goede hulsvesting te scheppen voor de burgemeester, de raad, het per soneel en de archieven. De secretarie zal worden vergroot tot 45 m2, doordat een gedeelte van de lange gang en de huidige burgemeesterskamer by de be staande ruimte worden getrokken. De scheidingsmuren zullen vef-vallen en plaats maken voor stalen balken, die de bovenverdieping moeten dragen De raadszaal, tevens trouwzaal, zal tevens de kamer van de burgemeester worden. Deze ruimte wordt 1.50 meter groter door het uitbreken van enkele kasten en het plaatsen van een nieuwe schei dingswand. Om meer daglicht binnen laten wordt in de oostelijke muur een raam aangebracht. Deze ruimte zal tevens gemoderniseerd worden, door het aanbrengen van een nieuw plafond, een nieuwe betimmering en een nieuwe ver lichting. Een nieuw verfje zal het ge heel vervolmaken. De archiefruimte tenslotte zal doel matiger worden ingericht. Men zal er stalen rekken en kasten plaatsen, het geen mogelyk wordt doordat deze ruimte een meter dieper wordt. Het gehele werk wordt geraamd op f 17.000.welk bedrag de raad reeds beschikbaar stelde. Het wachten is nu alleen nog op de goedkeuring van j hogerhand. Het is te hopen dat deze spoedig afkomt, opdat Koudekerk weer een raadhuis heeft, waarvoor men zich niet behoeft te schamen b(j het binnen treden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17