Prentenkabinet toont aanwinsten van zijn fotografische collectie Weet U heel zeker PRO JUVENTUTE IN EIGEN HUIS AAN HERENGRACHT »/ste jaargang Vrijdag 14 maart 1958 Tweede blad no. 29391 Groot belang voor de jeugd Zesvoudig jubileum bij Adr. van Ooy Gisteren had de N V. Textielhandel Adr. van Ooy jr aan de Breestraat niet minder dan zes jubilarissen in haar j midden. Het waren mej. M. C. Hendrik- j sen en de heren W. B. van Ooy, A. van j Haalem, W. Blok, A. J. Hendriksen en C. Penseel, die allen het feit herdach ten, dat zij vóór 121 - jaar bij deze N.V. in dienst traden. Ter gelegenheid van deze koperen jubilea vond gistermiddag i in Hotel Centraal een .druk bezochte receptie plaats. Zeer vele zakenrelaties en vrienden boden deze middag niet alleen gelukwensen, doch ook geschenken aan. Tijdens een hierna volgend diner heeft de directeur, de heer Adr. van j Ooy jr. zijn waardering uitgesproken over j de capaciteiten van elk der jubilarissen. Spreker toonde zich zeer erkentelijk voor deze „collectieve binding" aan een be- drijf, dat eerst 16 jaar bestaat en leidde j daaruit af. dat de sfeer goed is en allen zich in het bedrijf op hun plaats voelen Alle jubilarissen werden verrast met een enveloppe met inhoud In de avonduren verplaatste de feest vreugde zich naar het clubgebouw van de Speeltuinvereniging ..Westerkwartier" aan de Ten Katestraat, waar een caba retgezelschap onder leiding van de heer W. Speel het voltallige personeel een vrolijk programma voorzette. G. SCHLATMANN. De heer G. Schlatmann, oudste direc teur van De Faam's Kledingmagazijnen, gedenkt donderdag het feit, dat hij voor een halve eeuw zijn intrede bij deze firma deed JAARBEURS-DEELNEMERS. In onze opsomming van bedrijven uit Leiden en omgeving, welke deelnemen aan de a.s. Jaarbeurs te Utrecht, is gis teren abusievelijk de naam weggevallen van de Electro-industrie D. Hatenboer alhier, welke bovendien deelneemt aan de afd. Scheepsbouw. Dit laatste is ook het geval wat de N.V. Handelmij Elascon, de N.V. Kon. Ned Grofsmederij, het Technisch Confectiebedrijf en Groot handel Heska, en de N.V. Handelsonder neming „Neveka". alle alhier, de N.V. Scheepswerf „De Vooruitgang" Den Joh. Boot, de N. V. Scheepswerf Alphen P. de Vries Lentsch en de Motorenfabriek „De Industrie", alle te Alphen aan den Rijn, de Fabriek van Aluminiumprodukten Koco te Voorschoten en de N.V. Hout industrie „Northgo" te Noordwijk. dot hii dit poplin hemd niet I nodig heeft Coster staat bekend om zijn VERRASSENDE AANBIEDINGEN maar thans heeft hij er éen, die alle voorgaande overtreft. Louter en alleen om het voorjaarsseizoen op aparte wijze aan te kondigen komen wij met een VERBLUFFEND KOOPJE. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11. Meent hk. Goudsesingel, Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorpsw., W. Kruiskade 35. Morgen om 9 uur precies, begint de verkoop van jongenshemden in zware prachtige kwaliteit poplin. Leuke modellen, gemaakt om Uw boy er keurig gekleed en toch sportief te doen uitzien. Poplin hemden, die normaal 7.50 kosten, maar nü, omdat wij U een verras sing zonder weerga willen berei den, aanbieden in alle maten %S t/m 16 jaar voor In zes moderne effen tinten. Zolang de voorraad strekt. Dominee in cowboy-kostuum Met een soort vliegende „Arke Noachs" landde gisteravond ds. Gerald R. Cobb uit Texas met een chartertoestel uit Amerika op Schiphol. Behalve hijzelf en de bemanning van het toestel waren aan boord: 10 kalveren, 53 scha pen (waarvan 10 rammen) en 5 var kens. 1 In het toestel waren de dieren in ruime hokken uitstekend ondergebracht. Het was een zending fokvee van de allerbeste Amerikaanse farms bestemd voor Nepal. Zij was een onderdeel van een interkerkelijk Amerikaans hulppro gram voor Nepal, waar volgens Ameri kaanse experts dringen veestapel-verbe tering moet optreden. Sedert 1944 is in alle Amerikaanse kerken een inzameling voor fokvee voor Nepal aan de gang en reeds zijn in dit kader 10.000 stuks vee uit Amerika per vliegtuig naar Nepal gevoerd. Dominee Cobb komt uit het plaatsje Ben Arnold (Texas). Zijn ge meente heeft ditmaal de grootste bij drage geleverd bij de inzameling waaruit het vee werd gekocht en vandaar, dat de predikant het vee zelf mocht wegbren gen. Hij droeg daartoe een enorme breed gerande Texas hoed en een geruit Cowboy-overhemd. Dat is overigens maar show verklaarde hij na aankomst op Schiphol eerlijk. Het vliegtuig met levende have werd f voor een nacht in een verwarmde han- j gar gesleept en nadat de dieren verzorgd j waren (hooi en water was in grote hoe- veelheid aan boord) ging de Cowboy - dierensteward-dominee in een Amster dams hotel slapen. In de vroege ochtend werd de tocht met de vliegende „Arke Noachs" voort gezet en men hoopt zaterdag in Nepal te arriveren. Eigen bloemlezing van 22 fotografen Het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit heeft sinds 1953 een steeds groeiende belangstelling getoond voor de fotografie als modernste „prent"-techniek. Jaarlijks groeit sedertdien het fotografisch materiaal der verzameling. Thans is aan die verzameling een bloem lezing van werk van tegenwoordige bekende Nederlandse fotografen toegevoegd. Een deel van deze aanwinst is samengebracht in een expositie, die tot 12 april a.s. te bewonderen is. In tegenstelling met voorgaande foto-exposities van het Prentenkabinet valt, door de aard van de collectie, in deze tentoonstelling niet een vaste lijn te onder kennen, doch dit doet niets af aan de collectie, die juist boeit door grote verscheidenheid in stijl, in tijd en in karakter. De nieuwe collectie foto's bestaat uit opnamen van de leden der groep foto grafen van de Vereniging van Beoefe naars der Gebonden Kunsten G.K.F. Zij zijn door de fotografen zelf uit het eigen werk geselecteerd als representatief voor de laatste jaren, waaronder gezien de datering de laatste decennia moeten worden verstaan. Een groot deel van de foto's was reeds eerder in ander ver band geëxposeerd of in uitgaven van allerlei aard gepubliceerd (zoals opna men van Cas Oorthuys en Ata Kando). zodat de bezoeker vari de tentoonstelling telkens weer „oude bekenden" tegen komt. Dit werkt geenszins storend, in tegendeel. men krijgt daardoor vaak een associatie die de foto in het juiste licht stelt. Want veel van de getoonde opna men achten wij persoonlijk „op zichzelf" niet boeiend genoeg voor een plaats in een expositie. Anders ligt dit. wanneer het deze expositie geldt, die slechts een keur wil geven uit een nieuw ver worven collectie. Deze collectie is niet louter en alleen bedoeld als artistieke aanwinst doch bovenal als typering van de huidige fotografie, hetgeen van be lang is voor kunsthistorisch vormende taak van het museum. Deze collectie be hoeft niet in alle opzichten artistiek op het hoogste peil te staan; zij moet re presentatief zijn voor een periode. Niettemin: zeer veel van het geëxpo seerde materiaal is voortreffelijk. Op merkelijk is de grote verscheidenheid in stijl zelfs bij eenzelfde fotograaf. Het valt aan te nemen dat dit een gevolg is van de eigen selectie, die veelal ge richt zal zijn geweest op een zo groot mogelijke variatie. De meeste van de getoonde foto's treffen door stijl en techniek van de belichting, niet dooi de keuze van object of door (enkele uit zonderingen daargelaten) originele zienswijze. Er gaat iets traditioneels van deze collectie uit. doch in de goede zin des woords. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Teun is, zn. van T. van den Oever en J J. Wit; Vlco, zn. van J. H. G. van Lit en H. Cuperus; Catharlna Maria. dr. van F. N. Blekkingh en W. A. Alkemade; Wil helmus Henri Adrianus, zn. van P. J. M. Mooijman en B. M. T. Hoogeveen; Fran- clscus Antonius Maria, zn. van J. F. Burg- houwt en W. C. Groen ln 't Woud. GEHUWD C. van den Hoek en E. M. Boerdam; H. Honsbeek en M. M. van der Kwaak; T Gijsman en M. van Es; P. van Egmond en M. Arbouw; A. Sanders en C. Meijers; D. P. de Kreek en A. xan Poelgeest; J. T. Goel en S. G. Llem. OVERLEDEN A. van Leeuwen. 77 jr. weduwe van K. Blansjaar; T. van der Zwet, 77 Jr.. man; B. A. Harteveld, 61 Jr.. man. De fotografen, wier werk in de nieuwe aanwinst van het Prentenkabinet is ver tegenwoordigd, zijn Maria Austria. Lood van Bennekom. Eva Besnyö, Carel Bla zer, Hans de Boer. Violette Cornelius. Ed van der Elsken. Cok de Graaff. Paul Huf. Henk Jonker. Ata Kando. Aart Klein. Jaap d'Oliveira. Cas Oorthuys. P. D. van der Poel. Eddy Posthuma de Beer, Sem Presser. Annelies Romein. Kryn Taconis. Jan Versnel, Ad Windig en Hans Wolff. Advertentie Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverend, Kruschenkuur U goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naar mate de aansporende werking zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Een markante foto van Aart Klein, die een uitzondering vormt op het algemene karakter van de expositie j waarin de belichtingstechniek een overheersende rol speelt. INBRAAK ZUIDER-APOTHEEK In de naoht van woensdag op donder dag is ingebroken in de Zuider-Apo- j theek aan de Lammenschansweg. Een bedrag van f.275werd ontvreemd. Via i de achterzijde van Tiet perceel een deurslot werd geforceerd wist men zich toegang tot de apotheek te ver schaffen. j LEIDSE TUINIERS- EN BLOEMISTENVERENIGING De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- 1 vereniging „Door Eendracht Verbon- j den" vergaderde gisteravond in café i Aniba. De voorzitter, de heer J H. Smit, opende de bijeenkomst en heette de i aanwezigen van harte welkom. In het I bijzonder dankte hij degenen, die mate riaal hadden ingezonden voor het pun- tenstelsel. De heer Crama behaalde tien punten voor het puntenstelsel met een grote inzending van verschillende bol gewassen. Wat de wedstrijd betreft be haalde de heer Van Hoven 27. De Pree I 25'i. Hofman 25 en Verhagen 24 pun ten. Na de pauze vertelde de heer De Pree hoe en wanneer men het best zijn tuin kan veranderen. Hij noemde o.m. enkele heestersoorten en hun kwalitei ten op en gaf adviezen over harmoni sche kleurtoeipassingen. Voorts gaf hij voorbeelden van verschillende beplan tingscombinaties. Zo kan men heseters goed combineren met 'bloemplanten en vaste planten met eenjarige bolgewas sen. Er was later op de avond gelegen heid tot het stellen van wagen. Aanbieding ran gerestaureerd juweel vergt nog duizenden guldens De Leidse vereniging Pro Juventute heeft een „eigen huis". Het is nog een leeg huis, maar het is er toch, en dit betekent dat het werk voor de jeugd nu nog krachtiger kan worden aangepakt dan in het verleden mogelijk was. Het zeer fraaie zeventiende eeuwse kaaspak huis Herengracht 82, eigendom van de vereniging Hendrik de Keyzer, is in de afgelopen jaren onder toezicht van Monumentenzorg geres taureerd en staat thans ter beschikking van Pro Juventute, dat er eigen kantoorruimte in vindt en wat bovenal van belang is: ruimte voor jeugdbijeenkomsten, voor spel, ontwikkeling en opvoeding. Officiële publikaties KIEZERSKEGISTEK De burgemeester van Lelden brengt met betrekking tot de op 28 mei a.s. te hou den stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad ter openbare ken nis. dat van heden af een leder kosteloos Inlichtingen uit het klezersreglster 'kan verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Lelden, 14 maart 1958. De burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. Concert Residentie-Orkest voor lagere schooljeugd Naar wij vernemen zal op 25 maart 's middags te drie uur in de Stadsgehoor zaal een concert gegeven worden door het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo voor de leerlingen der openbare en bijzondere lagere scho len. zulks ter afsluiting van een cursus, welke op die scholen aan de hand van grammofoonplaten voor de jeugd is ge houden door Ru Zevenhuizen. Deze cur sus was in het leven geroepen op initia tief van de enkele jaren geleden door het gemeentebestuur ingestelde commis sie tot esthetische vorming van de school jeugd. Het concert is bedoeld als proef, teneinde na te gaan in hoeverre er bij de leerlingen der lagere scholen al be langstelling voor een „concert" bestaat. Naschrift redactie: Wij achten het voor de jongeren een buitenkans al op zo jeugdige leeftijd in kennis te komen met een orkest als het Residentie-Or kest en bovendien onder directie van niet minder dan de eerste dirigent Van Otterloo. Wij bevelen de leerlingen dan ook van harte aan van deze unieke ge legenheid gebruik te maken. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, geti teld „The relationship between „Enta moeba invadens" Rodhain and its hosts", de heer A. B. Stam, geboren te Den Haag en 'thans wonende te Leiden. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Van der Hamvan Hoorn, z., Den Haag; Pont—Diemer Kool, Am sterdam; GreweldingerWiefkers, z., Vlaardingen; SeldenrathBlom, d., Ve nezuela. Overleden: J. M. Coeland, m., 73 iaar, Apeldoorn; A. Herweijer, m., 69 jaar, Lagos Nigeria; A. A. Werdmüller von Elggvan Rietschoten, vr.. 74 jaar, Den Haag; J. WilbrenninckMeyjes, vr., Velp. CORRESPONDENTIE H.v.d W. te L. De naam Singelstraat komt in het Leidse stratenboekje niet voor en is ons cok niet bekend. LEGER DES HEILS Tot besluit van de deze week gehou den nationale inzameling van het. Leger des Heils vindt morgen de jaarlijkse spel'djesdag plaats. OEGSTGEEST Jonge kerk Gelukkig toeval Het werk van Pro Juventute onder vond in Leiden tot dusver moeilijkhe den door gebrek aan een eigen centrum, waar de jeugd kon worden opgevangen. Ook het ontbreken van kantoorruimte maakte het werk niet gemakkelijker, maar met persoonlijke offers was deze moeilijkheid nog wel te overwinnen. Het gemis van een opvangcentrum was evenwel een zeer ernstig bezwaar. Daardoor immers kon slechts in zeer beperkte mate activiteit in groepsver band worden ontplooid voor de kinderen uit onder voogdij staande gezinnen en anderen tot wie de bemoeiienis van de vereniging zich uitstrekt. Een gelukkig toevalstreffer heeft de vereniging echter een goed eind op weg geholpen. Het op de lijst van Monumen tenzorg staande oude kaaspakhuis He rengracht 82. daterende van 1660. en eigendom van de vereniging Hendrik de Keyzer. werd enkele jaren geleden uit wendig gerestaureerd. Voordien was het een ruine, thans is het herschapen in een architectonisch juweel uit het ver leden. De aard van het gebouw en de eisen van Monumentenzorg maken het echter ongeschikt voor bewoning, zodat de eigenaresse en Pro Juventute geluk kig waren elkaar te vinden. In gebouw „Irene" hield de Jonge Kerk van de hervormde Gemeente gisteravond een avond waarin gesproken werd over „De kerk in de gloeiende gemeente". De heer W. Doedes hield een causerie over de uitbreidingsplannen van Oegst- geest. Hij gaf een korte historische uit eenzetting van de oorsprong en de groei van uitbreidingsplannen. In de middel eeuwen waren er nog geen stedebouw- kundige problemen. Pas in het begin van de 19de eeuw, bij het ontstaan van de industriële revolutie zag men moei lijkheden ontstaan. Het willekeurig bouwen veroorzaakte uit stedebouw kundig oogpunt gezien, de lelijkste ef fecten. Oud-Oegstgeest is wel gezellig maar slecht van opzet. Het hervormde centrum is midden in dit plan opgenomen, terwijl het rooms- katholieke centrum langs de Rhijngees- terstraatweg zal komen te liggen. Binnen 10 jaar hoopt men dit plan te kunnen verwezenlijken. Hierna sprak de heer J. A. Mulder J over de taak in de randstad Holland. PREMIÈRE „DE TAAL DER BLOEMEN" De première van de film „De taal der bloemen" zal gegeven worden op vrijdag 28 maart, 's middags te 7.30 uur in het Seinposttheater te 's-Gravenhage. Deze kleurenfilm is in opdracht van de Vereniging „De Nederlandse bloemiste rij". vervaardigd door de N.V. Film fabriek Profilti ten dienste van de be vordering van de afzet van snijbloemen in het buitenland. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, zal een inleidend woord spreken tot de film. LEEG EN KAAL Pro Juventute heeft thans het pand. waarvan de inwendige restauratie en verbouwing kort geleden gereed zijn gekomen, gehuurd. Leeg en kaal. maar toch als omhulsel voor het belangrijke menslievende werk dat er in de toe komst in verricht zal kunnen worden. De moeilijkheid voor Pro Juventute is echter, dat de vereniging tot dusver geen eigen centrum bezat, en dat over heidssubsidies voor dergelijke centra al leen gegeven worden voor materiaal- vervanging en niet voor nieuwe inrich ting. De verenigingen Pro Juventute zijn zelfstandige plaatselijke organisaties, die slechts landelijk samenwerken in enkele activiteiten zoals de uitgave van ae bekende Prinsessekalender. De op brengsten daarvan worden verdeeld over ae verschillende verenigingen, die ook een aandeel krijgen uit de opbrengsten van de kinderpostzegels. Maar verder dienen de plaatselijke verenigingen op eigen wieken te draaien. Ook van de ge meente kan geen financiële steun wor den verwacht. PARTICULIERE STEUN ONMISBAAR Het hangt dus van particuliere bij dragen af, in welke mate Pro Juven tute de thans geboden gelegenheid tot ontplooiing van groter activiteit zal kunnen benutten. Bijdragen die zeker tot een bedrag van vijfduizend gulden moeten oplopen, wil het gebouw doel treffend en aantrekkelijk kunnen worden ingericht. Want zoals gezegd: het gebouw is nog leeg. Op de begane grond is er een aan trekkelijke ruime zaal, die aankleding behoeft. De jeugd kan er reeds thans opgevangen worden, maar op den duur kan men niet volstaan met de kale ce menten vloer en de kale wanden. De al leraardigste zolder met eeuwenoude bal ken en andere herinneringen aan het verleden, is voortreffelijk als knutsel- ruimte en voor ander werk in clubver band. maar ook die zolder behoeft outil lage en aankleding. Daartussen op de eerste etage zijn vier kantoorvertrekjes ingericht, die er nu nog kaal en leeg bii staan. Zij kunnen pas him diensten gaan bewijzen als zij (desnoods zeer eenvoudig) gemeubileerd zijn. Pro Ju ventute hoopt, dat er voldoende belang stelling en waardering voor haar wéïk bestaat, om dit alles met veler hulp in betere en doeltreffender staat te bren gen. Ondanks die leegte van het gebouw heeft men plannen reeds nu met de activiteiten in dit nieuwe centrum een aanvang te maken, terwijl voorts ter welkome aanvulling van de financiële middelen van tijd tot tijd ruimten voor andere jeugd- en buurtvereni gingen zullen worden verhuurd. In 1957 had Pro Juventute contact met ruim 400 kinderen, moeilijke kinde ren en kinderen uit moeilijke milieus, waarvan het merendeel kinderen uit 217 onder voogdij staande gezinnen. Niet minder dan 174 medewerkers beijverden zich. om een opbouwende invloed uit te oefenen in de ontwikkeling van deze probleem-jeugd. Om enkele activiteiten te noemen: maandelijkse samenkomsten die door ongeveer 50 kinderen werden bezocht, spelavonden. bezoek aan activi teiten van de Leidse Jeugd Actie, deel neming aan de avondvierdaagse, het jaarlijkse kamp in Heerde. dat alles met beperkte middelen en in te hooi en te gras beschikbare lokaliteiten. Nu kan dat werk een centrum vinden, dat zeer gunstig gelegen is ten opzichte van de wijken, waarop de activiteit van Pro Juventute in sterke mate is georiën teerd. Nu kunnen ook deskundigen op allerlei gebied worden aangetrokken, die wat kunnen doen voor de in moeilijk heden geraakte jeugd, een jeugd die thans ook weet waar hulp te vinden is. De zeld zaam mooie zeventiende eeuwse trapgevel van het nieuwe tehuis van Pro Juventute aan de Herengracht. (Foto L.D./Van Vliet» (Advertentie) 'Smorgens

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3