Dulles bestudeert erkenning van de regering der „opstandelingen" WEERBERICHT Wie heeft voldoende stabiliteit? SJAH IS THANS OFFICIEEL VAN SORAJA GESCHEIDEN H. Walenkamp Zn Monaco heeft een troononvolger 97ste jaargang VRIJDAG 14 MAART 1958 No. 29391 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat het gehele vraagstuk van „erkenning van de opstandelingen in Indonesië door de juridische adviseurs van het ministerie van Buitenlandse Zaken „als voorzorgsmaatregel" wordt onderzocht". Hij zeide dit in antwoord op een vraag, of de V.S. bereid zijn aan de opstandelingen de „status van belligerentie" toe te kennen, op grond van het feit dat de centrale regering thans een blokkade tegen Sumatra heeft ingesteld. Minister Dulles zeide niet te weten of het feit van een blokkade vanzelfsprekend meebrengt, dat de „status van belligerentie" zou moeten worden toegepast. De normen hiervoor zijn vastgelegd in het internationale recht, aldus de Amerikaanse minister, en het hangt ervan af of een bepaalde beweging „voldoende stuwkracht en stabili teit heeft verkregen om een erkenning te krijgen". Minister Dulles zeide te hopen, dat als hij in Washington zal zijn teruggekeerd, hij het antwoord zal hebben op de kwestie van toeken ning van de „belligerentenstatus". Minister Dulles zei zichzelf vroeger als een expert op het gebied van internationaal recht te hebben be schouwd, doch nu enigszins achterop te zijn geraakt. Nu moet hij zich verlaten op zijn juridische adviseurs. naar Boekit Tinggi oprukken. Noch Djakarta, noch Padang wilden de berichten bevestigen, dat het Indone sische leger ook op de Westkust van Sumatra zou zijn geland en naar Padang zou oprukken. Gisteravond meldde Radio-Padang, dat Soengei Siak en Soengei Pakning aan de oostkust van Midden-Sumatra, zich nog steeds in handen der opstandelingen bevinden. De Centrale regering had be weerd. dat deze plaatsen door haar troe pen zyn bezet. De radio deelde mede dit te hebben vernomen van het dagblad „Haloean", in Padang. dat voorts meld de. dat de gevechten aan de oostkuri nog steeds voortduren en dat een aantal doden is gevallen. Volgens Radio-Padang bereiden de opstandelingen een tegenaanval voor op het eiland Bengkalis, aan de oostkust. De radio, die vroeger had gemeld, dat de troepen der tegenregering weliswaar waren geland, doch dat het binnenland van het eiland nog steeds in handen der opstandelingen is. Ook deelde Radio-Padang mede. dat een der leidende figuren van het gebied van Riouw (dat een deel van de Oost kust van Sumatra en een groep eilanden nabij de kust omvat) aan „Haloean" had gezegd, dat de bevolking die de Djakar- ta-regering haat, krachtig weerstand zou bieden aan het Indonesische leger. Onderhoud Dulles - Casey -De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft gis teren een ontmoeting gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles, en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Kringen, die in nauw contact staan met de drie ministers, verklaarden te geloven, dat Indonesië een der onder werpen was, die werden besproken. Gedelegeerden naar de bijeenkomst van de ministerraad der Zoavolanden verklaarden, dat Australië had voorge steld in het slot-communiqué een passa ge op te nemen over de situatie in Indonesië. Deze suggestie ontmoette evenwel krachtig verzet van de zijde van Thailand. Pakistan, Nieuw-Zeeland. de Philippijnen en de V.S., uit overweging, dat niet de minste schijn van inmenging in een binnenlandse situatie diende te worden gewekt. Het voorstel van Austra lië werd toen ingetrokken. Soekarno tegen interventie Tijdens een toespraak die hij te Makassar tot een groep officieren hield heeft president Soekarno gisteren ver klaard dat „buitenlandse elementen" trachten voordeel te trekken uit de In donesische opstand. „Dit gevaar dient zo snel mogelijk de kop te worden inge drukt", aldus Soekarno, die verklaarde, dat deze buitenlandse elementen probe ren „Indonesië in een zeker blok te trek ken". Men legde deze laatste verklaring uit als een referentie aan de Westerse landen. Tijdens zijn buitenlandse reis, aldus Soekarno, had hij „zwart op wit" de be wijzen in handen gekregen, dat de daden van de opstandelingen niet zijn ingege ven door een verlangen naar meer autonomie. Hun daden zijn slechts af wijkingen. die de veiligheid van volk en staat in gevaar brengen. Laat ieder lid van de strijdkrachten zich realiseren, dat dit gevaar zo snel mogelijk de kop moet worden ingedrukt", aldus Soekarno. Situatie op Sumatra De Indonesische regering beweerde gisteren, dat de slag om Pakan Baroe afgelopen is, en dat de regeringstroepen Volgens een schatting van een der handelaren hebben kooplieden van Sin gapore in Midden-Sumatraanse pakhui zen copra en rubber ter waarde van 40 miljoen straits dollar opgeslagen. Deze waren konden als gevolg van de door de Centrale regering ingestelde blok kade, niet worden verscheept. Sommige handelaren verklaarden be vreesd te zijn geweest, dat de opstande lingen een politiek van de „verschroeide aarde" zouden hebben gevoerd, zoals was geschied ten tijde van de strijd tegen de Nederlanders. Zij spraken de hoop uit, dat er spoedig weer normale handels betrekkingen tussen Singapore en Mid den-Sumatra zullen heersen. Advertentie Advertentie) PITRIET WIEG 24.50 bekleed met gebloemde zijde, wit - bleu - rose HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Reiswiegjes te huur Ontevreden K.L.M.-vliegers Zal de „vulkaan barsten?" De leden van de Verenigin t K.L.M.-vliegers en die ar de K.L.M. International Pilots Association (IPA) hebben gisteravond langdurig in het Carltonhotel te Amsterdaam verga derd teneinde zich nader t« beraden over het salarisconflict en enkele as pecten, welke zich in verband hier mede de laatste tijd hebben voorge daan. Op deze bijeenkomst werd bevestigd, dat de 148 leden van de I.P.A. zich gezamenlijk hebben aangesloten bij de vereniging van K.L.M.-vliegers, waarin 448 Nederlandse piloten reeds waren georganiseerd. In een verklaring, welke het best van de vereniging na afloop van de bij eenkomst heeft afgelegd, werd geconsta teerd, dat de situatie ten aanzier van de verhouding tussen de directie van de K.L.M. en de vliegers in de afgelopen maanden van kwaad tot erger is ge worden. In een met algemene stemmen aan genomen resolutie spreekt men zijn ernstig misnoegen uit over het uitblij ven van het advies van de minister van Sociale Zaken in het salarisprobleem. Een advies zou vóór Kerstmis door de minister worden uitgebracht. De piloten menen na het uitkomen van het rap port. samengesteld door prof Haccou I en de heer Coppes een redelijke claim op een verbetering van de salarissen te bezitten. Van de zijde van het bestuur voegde men hieraan nog toe, dat de vlieger organisatie nog een week wacht op het uit te brengen ministeriële advies. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat na deze termijn, aldus de verklaring, de vulkaan tot een uitbarsting komt. Zolang deze aangeleger nog t tafel ligt van de minister van Sociale Zaken, kan de directie van de zoals zjj zich ook tegenover de minis ter heeft verplicht, uit de aard der zaak geen mededeling doen over enig facet van het salarisconflict, aldus luidde de mening van K.L.M.-z_,de naar aanleiding van de resolutie, welke op de bijeenkomst van de Vereniging van K.L.M.-vliegers is aangenomen. Perzische vorst aanvaardde aanbeveling; van hofraad „met diepe droefheid Het hnweigk van de 38-jarige Sjah van Perzië en de 25-jarige Keizerin Soraja is ontbonden, omdat het kinderloos is gebleven, aldus is vandaag in een com muniqué van het Perzische hof officieel bekendgemaakt. Dit besluit viel na drla zittingen van de hofraad, waarop men eenstemmig van mening was geweest, dat een kroonprins en troonopvolger een rechtstreekse afstammeling van de Sjah moet zijn. De raad had voorts verklaard, dat aanwijzing van een kroonprins noodzakelijk is om de belangen van het land en de toekomst van de constitutionele monarchie te waarborgen en onrust en verwarring te vermijden. De Sjah had met diepe droefheid de aanbeveling van de raad aanvaard en zjjn bewondering uitgesproken voor Soraja's toewijding aan 's lands belangen en haar diensten voor de welvaart van het land gedurende hun huwelijk. De Sjah had met nadruk verklaard dat zij haar hoge rang had verdiend. Uit het communiqué blijkt voorts dat er een boodschapper naar Soraja werd gezonden om haar óver de aanbeveling van de kroonraad in te lichten en haar antwoord te vernemen. Soraja had geantwoord, dat zij tot elk offer bereid was om het voortbestaan van de dynastie te verzekeren. Met opzyschuiving van zijn eigen gevoelens had de Sjah daarna op 10 maart j.l. op een vergadering van de kroonraad met instemming van de Keizerin besloten te scheiden. Het communiqué is gelijktijdig gepubliceerd te Teheran en in Keulen, waar de Keizerin vertoeft bij haar vader, Perzië's ambassadeur in de Bondsrepubliek. Ernstige incidenten in Parijs Manifesterende politieagenten bedreigden het Palais Bourbon Kan Radio Padang uit de lucht Radio-Padang heeft gisteravond zijn uitzending van 22.30 uur midden in een program onderbroken en is sedertdien op geen enkele golflengte, waarop gewoon lijk werd uitgezonden, meer gehoord. Het K.P.M.-beheer In een regeringsuitzending via Radio- Djakarta is bekendgemaakt, dat -en nieuw orgaan van toezicht is ingesteld voor het beheren van de KPM. In de verklaring werd er opnieuw de nadruk op gelegd, dat het regeringstoezicht van tijdelijke aard is. Handelaren opgelucht Chinese reders en handelaren te Sin gapore verklaarden gisteravond, j.l. op- j gelucht te zijn door de mededeling van de regering-Djoeanda. dat de havens aan de Oostkust van Midden-Sumatra door de strijdkrachten der Centrale Tevoren had al een betoging van ze- regering zijn bezet. ven duizend Parijse agenten op de bin- R.S. Stokvis rijwielen HAARLEMMERSTR. 1 Zonnig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Vannacht lichte tot matige vorst, mor gen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 MAART Zon op: 6.56 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 4.25 uur; onder: 13.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.18 uur. Laagwater te 7.20 en 20.13 uur. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Prinses Gracia van Mo naco heeft hedenochtend het lever geschonken aan een zoon. De jongen kreeg de namen Albert Alexandre Louis Pierre. Het kind, dat om 10.48 uur Ned. tijd werd gebo ren en op een half ons na acht pond weegt, is automatisch de troonop volger in het Monegaski sche vorstenhuis Gri- maldi. Direct na het bekend- worden van het door de Monegasken zo lang ver beide heuglijke feit werd overal in het vorstendom de rood-witte vlaggen uitgestoken. Grote aan tallen bloemstukken be gonnen op het paleis binnen te stromen. Hot is het tweede kind uit het hu welijk van Prins Rainier van Monaco met de vroegere Amerikaanse filmster Grace Kelly, thans Prinses Gracia Patricia. Hun eerste kind. Prinses Caro line. werd op 23 januari 1957 geboren. Mevr. Kelly was tijdens de bevalling in het paleis aanwezig. Prins Rainier en hofkapelaan Francis Tucker begaven zich terstond naar de paleiskapel voor een dankgebed Zes Monegaskische carabinieri in hun blauw met rode uniformen repten zich op de door een stralende zon besche nen rots van Monaco naar hun kanon nen om de 101 vreugdeschoten af te vuren. ondergang van het kabinet betekenen nenplaats van het centrale politiebureau plaats gevonden, waarbij een hoofdin specteur, die de orde wilde herstellen, door zijn ondergeschikten tot zwijgen werd gebracht. Daarna zette deze ongebruikelijke stoet van verbolgen politiedienaren zich in be weging onder de helse begeleiding van hun eigen politiefluitjes. Öp weg naar het Palais Bourbon waagde geen enkele j politieman, in uniform en in functie, het de collega's tegen te houden, zodat urenlang het verkeer in de gehele bin- nenstad totaal was ontwricht. Laat in de avond, toen de manifestan ten weer waren afgedropen, ontving Fe lix Gaillard nog de minister van Bin nenlandse Zaken. Bourgès-Maunoury. en dinsdag zal de premier in het parle ment een verklaring over deze ernstige incidenten afleggen. De prefect zal hoogst vermoedelijk als zondebok de laan worden uitgestuurt. maar ook de regering mag zich nu op verhoogde moeilijkheden voorbereiden. In parlementaire kringen, en daar niet alleen, wordt het als een hoogst gevaar lijk teken beschouwd, dat de regering nu zelf op haar eigen politie niet meer blijkt te kunnen rekenen. De aanleiding van de betoging moet gezocht worden in een extra premie, die de politie, die de laatste maanden door de overvallen van Algerijnse terroristen veel slachtoffers heeft gehad, al lange tijd was toegezegd. De premie is nu ein delijk wel losgekomen, maar ten bedra ge van een veel lagere som dan eerst door de regering zou zijn beloofd. In ieder gevaJ zal dit muisje nog wel een staartje krijgen en het is zelfs niet ui gesloten dat deze „opstand der poli tiemannen" dinsdag a.s. bij de stemming over de laatste vertrouwenskwestie de ondergang van het kabinet Felix Gail lard bezegelen zal. <Van onze Parijse correspondent) De leden van de Franse Nationale Vergadering hebben gisteren wel bijzonder spannende en angstige ogenblikken beleefd, toen een me nigte van ongeveer twee duizend po litieagenten, in burger gestoken, uit protest tegen te lage salarissen en gevarentoeslagen, het parlementsge bouw omsingelden en tegen de wei nige parlementariërsdie hun neus buiten de deur durfden te steken, een bijzonder dreigende houding aannamen. Molestaties van een parlementariër door deze dienaren van de Openbare Orde kon nog maar net vermeden wor den en de politieprefect, die iiiings door premier Felix Gaillard in het Palais Bourbon, waar ook hij zat ingesloten, ontboden was. voelde zijn oren tuitten van alle beledigingen en verdachtmakin gen die hij door zijn inferieuren naar het hoofd geslingerd kreeg. Morgen zal het in het prinsdom een openbare vrije feestdag zijn en alle jachten in de haven zullen gepavoiseerd worden. Prinses Gracia maakte het wel: de bevalling is zeer goed verlopen. Ook de toestand van de baby is uitstekend De troon van de Orimaldi's bestaat thans 990 jaar. In Monaco bestaat geen belas ting en geen dienstplicht maar de 20.000 Monegasken zouden volgens een verdrag van 1919 met Frankrijk deze rechten hebben verloren en bij Frankrijk zijn ingelijfd indien er bij de dood van Prins Rainier geen mannelijke of vrouwelijke troonopvolger zou zijn. Klein model H-bom voor de jachtbommenwerpers in V.S. Generaal O. P. Weyland, oud-opper bevelhebber van do luchtstrijdkrachten der Verenigde Naties gedurende de Ko reaanse oorlog en thans commandant van de Amerikaanse tactische lucht macht, heeft gisteren op een vergade ring te Fort Worth, in Texas, verklaard dat de Verenigde Staten een kleine wa terstofbom hebben vervaardigd, die door de jachtbommenwerpers van zijn wapen kan worden vervoerd. ,.F,r bevinden zich op dit ogenblik op verschillende punten in de vrije landen eskaders vliegtuigen van de Amerikaan se tactische luchtmacht, die sneller vlie gen dan de geluidsgolven zich verplaat sen en die in staat zijn op elk gewenst tijdstip een aanval op een vijandelijk doel uit te voeren. Deze toestellen zijn geen duizenden kilometers van een toneel van moge- j li.ike strijd, waar ook ter wereld, ver wijderd; integendeel, zij zullen in ge val van een onverhoedse vijandelijke aanval de eerste tegenaanval hebben uit gevoerd. voordal de „grote broers" van de Amerikaanse strategische luchtmacht zijn verschenen voor het doen van ver geld ingsaanvallen", aldus generaal Wey land. Geheel indruisend tegen het protocol is het heugelijke feit van de geboorte van een Prins bekendgemaakt door een onbekende jonge vrouw, die in een op welling van enthousiasme het nieuws uit een raam van het paleis naar de wachtende menigte buiten schreeuwde. Portretten verwijderd Uit het paleis en de openbare gebou wen van Teheran zijn de portretten van Keizerin Soraja reeds verdwenen Ook in de bioscopen van de Perzische hoofdstad is geen afbeelding van de vorstin meer te zien. Intussen vindt de Sjah het klaarblijkelijk helemaal niet leuk weer „vrijgezel" Xe zijn geworden. Want hij is een gevoelige, vriendelijke man, die zich zolang mogelijk tegen deze scheiding om s taatsredenen heeft verzet. Men verwacht dan ook niet, dat de Sjah zeer spoedig tot een nieuw hu welijk zal overgaan. Zijn stemming schijnt daar helemaal niet naar te zyn. Mrekwaardig genoeg heeft de pers in Teheran in de afgelopen dagen met geen woord melding gemaakt van de op han den zijnde scheiding, ofschoon er in de wereldpers toch ruimschoots aandacht aan werd geschonken. Krachtens het huwelijkscontract krijgt Soraja tien miljoen rial (circa 450 000 gulden) bij wijze van schadevergoeding Bovendien krijgt ze nog een maande lijkse uitkering. De grootte hiervan is echter nog niet bekend. Over haar di recte toekomstplannen heeft men zich niet uitgelaten, maar men acht de mo gelijkheid uitgesloten, dat zij een film- cohtract zal sluiten. Zij zou eerst naar Zuid-Amerika willen gaan om daar te trachten haar leed te vergeten. (Advertentie) Drie K.P.M. schepen - 90 evacués - vroegen bescherming Marinevoorlichtingsdienst deelt zakdoeken Om nooit tc vergeten De mee: Omstreeks 9 uur in de ochtend van woensdag 12 maart werden door Hr. Ms. Evertsen drie schepen verkend in de buurt van Menado. B(j aanhouding op ruim 21 mül (40 km.) uit de kust bleken het de KPM-schepen Swartenhonut, Banjoewangi en Kalabahi te zijn, welke de Nederlandse nationaliteit bezitten. De schepen bleken Nederlandse evacué's uit I de Minahassa aan boord te hebben Bewoners van de Vlietweg onder de ee- De Nederlandse gezagvoerders deelden nieente Zoeterwoude zagen gistermidr.ag mee Menado te hebben verlaten omdat c a- 3 uur een man in de Vliet drijven, die zij het wenselijk achtten veilige havens <^jn arm om een bootje had geslagen De op te zoeken en verzochten assistentie inmiddels gewaarschuwde politie bracht en bescherming der Koninklijke Marine, het lichaam van de drenkeling op het De schepen zijn onder escorte van Hr. droge, waarna bleek, dat het de heer W. Ms. Evertsen en Hr. Ms- Drenthe raar Groenenboom was, die in Zoeterwoude 42-jarige man verdronken Ned. Nieuw-Guinea gedirigeerd. Naar wij vernemen bedraagt het aan tal Nederlandse evacué's aan boord van deze schepen negentig. woont aan de Vrouwenweg 43 Hoewel nog getracht is de levensgeesten op te wekken, mocht dit helaas geen resultaat meer opleveren. Het slachtoffer is 42 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kin deren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1