I SCHUDEI's CITROEN Leerkracht staat in frontlinie van volksontwikkeling Noordwijks „Concordia''' 25 jaar MANNEQUIN kamermeisje meisje f 900.— 17ste jaargang Donderdag 13 maart 1958 Vierde blad no. 29390 Inspectiedag te Leiden Rijksinspecteur J. Machielsen: met de scholenbouw staat het er slecht voor! Tenvijl de leerlingen van het openbaar en christelijk onderwijs in de inspectie jlden vandaag vrij-af hadden, kwamen hun leerkrachten in de Stadsgehoorzaal Been ter bijwoning van de algemene vergadering van de Ver. van onderwjj- L(essen) in deze inspectie. Ook ditmaal was deze tot een traditie uitgegroeide ppectiedag zeer druk bezocht: de grote zaal was geheel bezet. inder de genodigden, die voor deze belangstelling toonden, waren o.m. Leidse wethouder van Onderwijs, de >r J. C. van Schaik, zijn collega, dr. Simon Thomas uit Oegstgeest, dr. H. ilp, inspecteur van Chr. Nat. School- jerwijs, de consulent in de lichame- ;e opvoeding, de heer J. Roggeveen, dr. J. M. Roosenschoon, chef van afdeling onderwijs, de gen. inspec- - van het onderwijs, de heer B. ranenberg, de heer J. C. Coers, gen. pecteur voor de lichamelijke opvoe- ig, terwijl ook de heren B. van Jul- igha en M. A. Vriend, resp. oud-rijks gemeentelijk inspecteur van het derwijs, wederom blijk van hun be- igstelling gaven. De rijksinspecteur in de inspectie Lei- de heer J. Machielsen, heette allen rtelijk welkom en wees nog eens op doel van deze bijeenkomst: verstevi- ig van banden van vriendschap en legialiteit en een confrontatie met of meer problemen, welke liggen op terrein van opvoeding en onderwijs. EXODUS.... Het jaar 1957, aldus de heer Ma- (hielsen. was voor het onderwijs in het algemeen en voor enkele scholen in iet bijzonder een moeilijk jaar o.a. door personeelsschaarste en afvloeiing ran leerkrachten naar het nijverheids onderwijs en landbouw- en kweek scholen. In dit verband sprak de heer tfachielsen van „een ware exodus". Een en ander had tot gevolg, dat isse-combinaties moesten plaats vin- i en dat er op enkele scholen een ;ort aan onderwijspersoneel dreigde, lukkig, aldus spreker, trad in menige looi de gehuwde onderwijzeres „als Idende engel" op. DE SCHOLENBOUW Vervolgens wees de heer Machielsen dat het er met de scholenbouw de inspectie Leiden slecht voor staat. Ronden het vorig jaar in totaal nog nieuwe lokalen en een gymnastiek- ;aal aan de schoolruimte worden toe- roegd. in dit jaar haalt men de helft niet. Bovendien zijn enkele klassen slecht misvest en-bouwt men thans „halve" lolen, waarbij men maar moet af- chten wanneer de andere helft er bij ut. )eze omstandigheden, gevoegd bij de anderende structuur van de maat- lappij en het gezin, scheppen pro- tmen voor de school en vraagt een tuwe bezinning. Van de deze ochtend behandelde ishoudelijke zaken noemen wij een lementswijziging, waardoor het mo- ïjk wordt, dat de secretaris en de nningmeester herkiesbaar zijn. De ntributie werd wederom vastgesteld f2,00 per jaar. De heer J. Chr. Bar sman werd herkozen als secretaris en heer G. J. Enzerinek in de vacature n de heer P. van Dam benoemd tot ituurslid. DE VERANDERDE MAATSCHAPPIJ EN DE SCHOOL Prof. dr. Ph. J. Idenburg sprak deze ochtend over „De veranderde maat schappij en de school". Prof. Idenburg, die erop wees, dat leerkrachten in de frontlinie van de volksontwikkeling staan, weidde aller eerst uit over de veranderingen, welke zich hebben voltrokken in de econo mische activiteiten van onze bevolking, in het karakter van de arbeid en in de vrije tijd. Was onze bevolking tot 180Ó voor 4/5 werkzaam in de agrarische sector, daarna vond een industriële revolutie plaats. Momenteel werkt 37 tot 38 van onze bevolking in de indus triële sector. Een percentage, dat thans wel gestabiliseerd is. Grote verschuivin gen in het industriële arbeidsproces vin den niet meer plaats. De z.g. diensten sector (hoofdarbeid) in onze samen leving neemt echter nog belangrijk toe. Worden er onder de 1000 beroepsbeoefe naars in de landbouw 10 hoofdarbeiders gevonden en in de industrie en de nij verheid 100, in de dienstensector zijn dit er 300 bij economische diensten en circa 600 bij onderwijs, vrije beroepen en overheid. Beroepsbeoefenaars, die allen theoretische en intellectuele vor ming moeten hebben. Uitvoerig schonk spreker hierna aan dacht aan de traditionele arbeid (land bouw en ambacht), de machinale arbeid en aan de arbeid, waarbij de volledige automatisering haar intrede heeft ge daan en welke ook valt in de admini stratieve sector. Arbeid, waarin zich in de loop der jaren (mechanische) tal van veranderingen hebben voltrokken. Met het toenemen van deze maatschap pelijke veranderingen, houdt het be schikbaar komen van vrije tijd gelijke tred. Besteedde men b.v. in 1850 nog 56 van de dag aan werken, thans is dit nog 28 Honderd jaar geleden had men 11 van het jaar beschikbaar voor vrije tijdsbesteding, thans is dit reeds gestegen tot 39 De toeneming van deze vrije tijd ziet spreker als een wel vaartesymbool. Zo is b.v. het stoffelijk pauperisme in de westerse samenleving uit de weg geruimd. Hoewel men in stoffelijk bezit belangrijk is vooruitge gaan, wil dit nog niet zeggen, dat dit in geestelijk en menselijk opzicht ook is. Concluderende betoogde prof. Idenburg, dat het in deze tijd gewenst is, dat onze bevolking meer scholing en een grotere mate van menselijke vor ming en geestelijke rijpheid opdoet. T.a.v. het onderwijs merkte spreker o.m. op, dat dit onderwijs meer dan ooit dynamisch moet zyn, dat wij de oplei ding in groter verband moeten integre ren en dat wij niet voorbij mogen gaan aan de laatste levensvragen. Spreker is er van overtuigd, dat de voorraad talen ten van het Nederlandse volk nog niet is uitgeput. Er zyn nog enorme reserves aan intellectuele mogelijkheden, welke onder alle standen en klassen verspreid liggen. Wij emigreren, aldus spreker, naar een nieuwe tijd, welke een grotere geestelijke beweeglijkheid vraagt. VARIA De nationalistisch Chinese- ambassa de in Zuid-Korea heeft er een nieu we taak bijgekregen, die van huwe lijksmakelaar. Lt. Tsjen Sjoetsji van het nationalistische Chinese leger had genoeg van het vrijgezellenbe staan. maar zag er erg tegen op zelf op zoek te gaan naar een bruid en al die rompslomp te hebben van aanzoek en zo. „We hebben een ambassade in Seoel" dacht hij „laat. die het maar doen". Hij schreef aan de ambassade dat hij een rustige natuur had. veel hield van kunst, letterkundige wer ken schreef en geen gebreken had, en dat hij nu een ideale levensgezel lin zocht tussen 17 en 23 jaar. mins tens met middelbare schoolopleiding, niet gehuwd en charmant. De ambassade heeft ervan afgezien zelf naar zo'n ideale vrouw op zoek te gaan en maar een advertentie ge plaatst in de Chinese krant van Zuid-Korea. Hoewel spreker overtuigd is, dat het verwerven van kennis van grote beteke nis is, moet een deel van deze kennis gericht zijn op de vorming, van een per soonlijkheid. Wij moeten de kinderen onder het oog brengen, dat een beroep meer is dan een samenstel van tech nische of theoretische handelingen. Be halve, dat wij ze opvoeden tot goed bur gerschap, moeten wij door onze houding in de school bij hen iets ontsluiten van het geheim, dat achter dit leven staat. Na de discussie, welke prof Idenburg gelegenheid gaf op enkele facetten van zijn inleiding nog iets dieper in te gaan, schorste de heer Machielsen de bijeen komst. In de middaguren volgden de leerkrachten met grote interesse een opvoering van en toen kwam dr. Frost", waarvan het gezelschap Puck een gave vertolking gaf. Diverse leermiddelenstands boden de aanwezigen een goede gelegenheid om kennis te nemen van hetgeen er in de laatste tijd op het terrein van onderwijs en opvoeding is verschenen. Een koebocht. N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN Advertentie) Landing op Sumatra's Westkust? Het regeringsgezinde, nationalistische partij-orgaan „Soeloeh Indonesia" heeft gemeld, dat regeringstroepen een landing hebben uitgevoerd op de westkust van Midden-Sumatra. Ge dekt door het geschut van de torpedo- bootjager „Gadjah Mada" en van an dere oorlogsschepen, alsmede door vliegtuigen van de luchtmacht storm den de troepen aan wal. Volgens het blad zullen zij naar Padang opruk ken, om de leiders van de „revolutio naire regering van Indonesië" te ar resteren. „Soeloeh Indonesia" meldde, dat de landing geschiedde op hetzelfde tijd stip, waarop maandag drie plaatsen aan de Oostkust van Midden-Suma tra door regeringstroepen werden he- zet. Met betrekking tot de landingen op de Oostkust, verklaarde het legerhoofd kwartier volgens het blad: „Wij trek ken voorwaarts", doch men was niet bereid mede te delen of daarbij ge vechten hadden plaats gehad. Tot slot meldde „Soeloeh Indonesia", dat de Indonesische marine enkele door de „rebellen" gebruikte schepen heeft buitgemaakt. Wapens uit buitenland? Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft verklaard, dat de regeringstroepen die Midden-Surnatra zijn binnengeval len, hebben ontdekt, dat de opstande lingen door de lucht worden bevoorraad met wapens uit het buitenland. De woordvoerder van het leger, lui tenant-kolonel Pirngai, zeide, dat de in vasietroepen een plan om op de olie installaties bij Pakan Baroe de „ver- schroeide-aarde-politiek" toe te passen, wisten te verijdelen. Wat betreft de buitenlandse wapens, verklaarde hij, dat buitenlandse vlieg tuigen boven het. vliegveld van Pakan- Baroe geweren, andere wapens en muni tie voor de opstandelingen hebben uit geworpen. Het grootste deel van deze wapens werd door onze troepen in be slag genomen. Door onze bezetting van het vliegvêld, is het thans moeilijk, dat wapens uit het buitenland de opstan delingen bereiken, aldus Pirugadie. Het vliegveld van Pakan-Baroe, de stad en de haven bevonden zich na de be zetting door de regeringstroepen in goede orde. Onze troepen werden door de bevolking hartelijk verwel komd. Het moreel van onze troepen is goed. „Rebellen"-troepen en de politie betuigden hun trouw aan de centrale regering. Vanuit de Riouw-Arehipel zullen spoedig levensmiddelen en an dere dagelijkse benodigdheden naar Pakan-Baroe worden overgebracht", zo zei Pirugardie Evacuatie Amerikanen onnodig Premier Dj ol an da heeft vanmorgen bevestigd, dat de regeringstroepen gisteren Pakanbaroe hebben bezet. Hij voegde daaraan toe, dat de Cal- tex-installaties thans weer normaal zullen kunnen functioneren en dat de rerrein van Alphia nog altijd bitter slecht In het clubblad van de voetbalver eniging „Alphia" wordt weer eens de undacht gevestigd op de zeer slechte toestand van het hoofdterrein van deze tereniging. aangelegd door de Neder landse Heidemaatschappij. Een der Khryvers in het clubblad gaat zelfs lover het terrein te vergelijken met ten koebocht. Om een der laatste wed strijden te kunnen laten spelen, heb ben vijf bestuursleden en een zestal leden van 's morgens vroeg tot half twaalf aan het veld gewerkt, zand ge- ftrooid en gaten geprikt om het water kwjjt te raken. De wedstrijd is toen {tspeeld, maar het terrein was na af loop in een modderpoel herschapen. Het vorig jaar is getracht door egali- Ing verbetering aan te brengen, het- tn echter een volkomen mislukking is ileken. De hoofdfout zit in de drai- je, die ondeskundig en slordig is ge- d. Uit een onderzoek is gebleken, dat erdere drains geen aansluiting had- n, zelffs lagen er enkele decimeters !er dan de andere! )at „Alphia" hierover niet weinig ge- gd is, laat zich denken, temeer omdat to b\j de aanleg .de verzekering kreeg eerste klas veld te zullen krijgen, nu toe is van deze toezegging, aldus schrijvers in het clubblad, bitter wilg terecht gekomen, iet wrevel wordt opgemerkt, dat de reniging de gemeente wel de volle huur Kt betalen, maar dat het terrein nog !t voor 50% 'te gebruiken is. Men eft zich dan ook tot het gemeente- ïtuur gewend om hulp en medewer- ter verkrijging van een oplossing a de moeilijkheden, waarvoor „Al- ia" zich geplaatst ziet. De Heidemaatschappij heeft toege- Id, indien uit het onderzoek zou blij- n, dat bij de aanleg fouten zijn ge- aakt, deze te zullen herstellen op kos- a van deze maatschappij. Het zal on- totffeld nodig zijn het gehele terrein doorgraven De Koninklijke Nederlandse Voetbal md heeft inmiddels het terrein afge- Urd voor het spelen van wedstrijden, lar voor dit seizoen nog dispensatie rleend, die echter, zo vernamen wij, ar het seizoen 19581959 zeker niet Bieuw verleend zal worden. Wil „Al- het volgend seizoen niet zonder Wdterrein zitten, dan zal in de ko tode zomermaanden tot herstel moe- J worden overgegaan. is begrijpelijk, dat men in Alphia- ingen het gesol met het terrein zo agzamerhand beu is geworden, van- ar de wat bittere 'toon in het club- »d van deze sympatieke vereniging, binnenkort het veertigjarig bestaan bpt te vieren. Jubileumuitvoering op maandagavond a.s. Vijf en twintig jaar geleden kreeg de Chr. Jongelingsvereniging „Volg MU" te Noordwyk aan Zee een jonge loot aan de oude stam. Verschillende van haar leden speelden een flinke party op de mondaccordeon en in de gedachten van deze jongelui rijpte het plan in clubverband hun muzikale talenten te gaa noefenen. Zo kwam op 17 maart 1933 In het zaaltje van de Ned. Herv. Kerk een groepje liefhebbers bijeen onder leiding van de heer Gerrit Stijf, een man afkomstig uit Neerbosch en zeer actief in het jeugdwerk. Die avond besloot men tot oprichting van de Noordwjjkse Mondaccordeonvereniging „Concordia". Het eerste bestuur stond onder voor zitterschap van Gerrit Stijf, bijgestaan door de heren J. Slagtveld, 2e voorzit ter, A. van Delft en W. van der Niet, die het secretariaat voor hun rekening namen, C. van Beveren en D. van Rooijen voor hel beheer van de finan ciën en J. Plaatser als algem. adjunct. Enthousiast begon de circa 25 leden tellende club onder leiding van de heer Stemfoort te studeren en te repetpren. Het duurde dan ook niet lang of ..Con cordia" presenteerde zich in garage Centraal", toen de plaats van veie uitvoeringen aan het publiek. Dit op treden viel zozeer in de smaak, dat de club snel in groei toenam en na enkele jaren reeds 70 leden telde. Na een goed half jaar werd de heer Stemfoort afgelost door een beroeps musicus, de heer J. J. van der Reyden uit Leiden, aan wiens eminente lei ding „Concordia" in deze kwart eeuw van haar bestaan een belangrijk deel van haar muzikale kwaliteiten dankt. SUCCESSEN Enkele jaren later verscheen het Noordwijkse „Concordia" op verschil lende landelijke concoursen. Behalve aan deze concourssuccessen heeft de Noordwijkse Mondaccordeonvereniging nog bijzonder prettige herinneringen aan het marslopen in de „Dennen" en op het strand. Onvergetelijk ook is de uitgaansdag naar de weesinrichting te Neerbosch, waar voorzitter Gerrit Stijf zijn zwart-wit geüniformeerd 70 man tellend korps aan de staf en de weesjes presenteerde. Steeds stond ..Concordia" klaar om wat vreugde in het leven van anderen te brengen. Daarvan getuigt het optre den voor de patiënten van „Sole Mio", de Dr. Mr. Willem van den Berghstich- ting. „Rhijngeest", de kleuterschool en voor de militairen in de Morspoort- kazeme te Leiden. NOODMAATREGEL De vijf oorlogsjaren waren moeilijk. Verscheidene leden moesten van het to neel verdwijnen en bij wijze van nood maatregel besloot men dames voor de club te werven. Weldra speelden zij een beste partij mee en dit „gemengd" bla zen bleek een zo doeltreffend recept om ..Concordia" tot meerder bloei te bren gen, dat de dames voorgoed in de club opgenomen werden. Na de bevrijding bloeide ..Concordia" weer op. Er kwamen jonge krachten in de club en al bleef haar sterkte beneden dat van de voorloorlogse jaren, men be hield een trouwe kern. die met haar druk bezochte jaarlijkse uitvoeringen een zeer gewaardeerde bijdrage aan Noordwijks culturele leven gaf VRUCHTBARE STEK Ondubbelzinnig heeft deze telg van „Volg Mij" in de voorbije kwart eeuw bewezen niet zo maar een wilde loot te zijn, maar een levenskrachtige en vruchtbare stek, die haar wortels diep In onze gemeenschap heeft geslagen. ..Concordia" is thans een stabiele club met verschillende veelbelovende jonge muzikanten. Natuurlijk zou het bestuur graag zien. dat zich nog wat mondaccordeonliefhebbers onder de ver enigingsvaan schaarden. Met vertrouwen gaat men echter de volgende 25 jaar te gemoet, hopend, dat de heer Van der Reyden nog lange tijd de dirigeerstok voor „Concordia" zal zwaaien. JUBILEUMUITVOERING Ter gelegenheid van haar zilveren feest geeft de vereniging maandagavond a.s. in „Lido" een uitvoering, waar on der meer speciaal gearrangeerde jubi leumklanken ten genore zullen worden gebracht. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de heren J Lindhout, voorzitter, P. Harteveld. 2e voorzitter. L Vlieland, secretaris, E. Steenvoorden, penningmeester. C. Vlieland. 2e pen ningmeester en H. van Dijk. muziek- commissaris, zal in de pauze de geluk wensen van zusterverenigingen, geno digden en belangstellenden in ontvangst nemen. Het Noordwijkse Cabaret, waaraan medewerken Nard Augustinus. Henk Steenvoorden, Frank Vink. Nellv Me- demblik. het Zingende Duo en The Electro Boys, verzorgt het feestelijk ge deelte van de jubileumavond. Vijf Amerikanen in een cabine van een kunstmaan opgesloten Vijf officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren te Dayton in Ohio in een cabine opgesloten waarin zij vjjf dagen lang zullen worden bloot gesteld aan omstandigheden, die zich voordoen in een kunstmaan in de ruimte. De mannen zitten in compartimenten, die iets ruimer zijn dan een stuurhut van een eenpersoonsvliegtuig. In deze '•uimten zijn instrumenten aangebracht, die zij in een ruimteschip zullen moeten bedienen en bovendien zijn er apparaten voor psychologische tests. In de cabine bevindt zich een rust- afdeling met slaapplaatsen, levensmid delen en een elektrische kookgelegen heid. Voortdurend worden hersenkloppingen hartslag, bloeddruk, temperatuur en spierspanning van de proefpersonen ge meten- Lancering weer uitgesteld Een poging om een aluminium minia tuur-kunstmaan (van 15 cm.) te lance ren met een Vanguard-raket van de Ame rikaanse Marine is gisteren op het laat ste ogenblik uitgesteld. Men was met de urenlange controle op de lanceerbasis te Cape Canaveral bijna gereed, toen door technische moei lijkheden vertraging optrad en de tijd dat de vloeibare zuurstof, die als brand stof wordt gebruikt, zonder gevaar in de raket kan blijven, werd overschreden. De proef, die nu reeds driemaal uit gesteld moest worden, zal in de nabije toekomst worden herhaald. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! Amerikaanse oorlogsschepen niet lan ger nodig zijn voor de evacuatie van de Amerikaanse onderdanen. Toen hem de vraag werd gesteld of de aanwezigheid van deze schepen zo dicht bij Sumatra een schending van de Indonesische territoriale soevereiniteit betekende, antwoordde de premier, dat de Amerikaanse oorlogsschepen zich daar niet zonder toestemming der Indo nesische regering zouden bevinden. Vanmorgen is het kabinet onder lei ding van Djoeanda in vergadering bij een geweest, om de situatie op Sumatra te bespreken. Bepaalt Atjeh morgen zijn houding De „Singapore Standard" neeft van daag geméld, dat de Indonesische re gering een hoofd-officier naar Atjeh .heeft gezonden om een eventuele aan sluiting van Atjeh bij de opstandelingen in Miaden-Sumatra te „saboteren". De „Singapore Standard" voegde er nog aan toe. dat Atjeh morgen zijn de finitieve houding zal bepalen. Gisteravond spraken vertegenwoordi gers der opstandelingen het vertrou wen uit, dat na de invasie in Midden- Sumatra, geheel ï«joord- en Zuid-Su- matra en ook West-Java zich bij de opstandelingen zullen aansluiten. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 13 maart. Leidse Coóp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: An dijvie 6279; kroten, gek. 1625; boeren kool 2850; rode kool 1013; gele kool 11—13; prei 3757; rabarber 26—56; spi nazie 6685; spruiten A 5594», idem B 4084; uien Picklers 1123; waspeen 32 38; witlof 47108. Per 100 stuks: bloem kool A 380, knolselderie 7-8, komkommers C 43—57; sla A 23—28, idem B 1620. Per 100 bos: raapstelen 711: radijs 29 36; selderij 7—11. BARNEVELD, 13 maart Elerveillng SBEAanvoer 782.420 stuks. Handel in kleine eieren vlug, ln grotere kalmer met aflopende prijzen. Notering: Eieren van 5860 gram f 11,92 tot f 12.16; eieren van 6063 gr. f 12.29 tot f 12.40; eieren van 63—67 gr. f 12,31 tot f 12.91; eieren van 67—72 gr. f 13.05 tot f 14,25, alls per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Elervelling Bar- neveld-Ede: Aanvoer circa 900.000 stuks. Handel redelijk, Notering: Eieren van 58 60 gr. f 11.65 tot f 11.79; eieren van 60 63 gr. f lli87 tot f 12.43: eieren van 63 67 gr. f 12,57 tot f 13,04: eieren van 67 69 gr. f 13.23 tot f 13,42, alles per 100stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.200 000 stuks. Handel redelijk. Notering: Eieren van 57 65 gr. f 12 tot f 13, algemene prijs f 12,25 kiloprijs f 1.99. basis 61,5 gr. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver van Bierhandelaren: grote eieren f 12,25 tot f 13, gewicht 6268 gr., kleine eieren f l'l 50 tot f 12, gewicht 56—61 gr. BOSKOOP, 12 maart Coöp. Veren. „De Boskoopse Veiling": Diversen per tak Forsythiatakken le kw. 3850. id. 2e kw. 2533; Sierkers-Hlzakuratakken 2e kw. 4)1; Prunustrilobatakken, lekw. 3739, ld. 2e kw. 2126. ld. vertakt 2332; Slerkers, per knop le kw. 34, 2e kw. 20; Slerkers Roseatakken 2237; Magnollaknoppen, takken per tak 2231; Rododendron koppen per kop 2835, ld gemengd 21. Diversen oer bos- Forsythia 1 30—1.90; Andromedatalad 2356; Slerkers 1.50 1.60: Prunustriloba 801.50; Seringen- takken 1.40; Mahoniablad 4985. Het bekende Berlijnse modehuis Heinz Oester gaard heeft dezer da gen circa 100 nieuwe modellen voor de komende zomer getoondalle in trapeziumvorm. Hier ziet men de modellen ..Sorrent" (links), dat werd vervaardigd van Italiaans lin~ nen van een beige kleur met rood en groen borduursel, en ..Lagune"» eveneens van Italiaans lavendel- kleurig linnen met garnering. GOUDA, 13 maart Kaasmarkt: Aan voer 4 partijen kaas, le kwaliteit per kg.: 2.132,18; handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 maart Groenteveiling: waspeen A export (pen kist) 9,2-0<11,70, idem A binnenland (per kist) 6,408.80, Idem B export (per kist) 7,90<10.10, Idem B binnenland (per kist) 3,20&.20; groene kool 2626; schorse neren A 27. idem C 48; boerenkool 28 37; rode kool 7,1011,50; kroten (per kist) 1<1,60; selderie 1112; knolselderie (per 100 st.) 423: gele kool 10,5012,60; uien (per kist) 4; spruiten A 7583; wit lof 6879. Aanvoer waspeen 47.000 kg., waarvan 29.000 kg. voor export werd af gezet. ROELOF ARENDSVEEN. 12 maart Bloemenveiling: Blauwe Druifjes 1831; Irissen 1.301.40; Anemonen 6084; Pru nus 85<1.26; Freesla's 5895. Tulpen: v. d. Eerden 731.06; Sonja 6973; Rose Copland 751.18; Golden Harvest 80 109; Apeldoorn 1.36—1.51; E. Eddy 61— 83; Reforma 83—95; White Sail 71—1.02; Carara 801.06; Snowdon 7093; Hllle- garde 6996; Elmus 7391; Campflre 70 —77; Zenober 53—73; W Pltt 73—03; White Virglne 781.07; Queen Elizabeth 8395; Prinses Beatrix 9098: Bandoeng 8086; Lustige Wlthwe 6891; Piccadilly 7094; Wlntérgold 7598; Crown Impe- rial 7094; Athleet 901 04; Pink Gem. I 7583; Early Queen 7075; Bartlgon 69 I 82; Prunus 7086; Hoangho 7076; I Overdale 8097; Parkiettulpen 1 001 20; I Dubb. Tulpen 5992 -per bas. Narcissen: Buxton 3845; King Alfred 45—58: Rem- brandt 42—60; Actea 2538; Werelds Fa- vorlet 5057: Cheerfulnus 4452; Carl- ton 4055: Early Glorie 3250; Narcissen volle grond 2336 per bos Forsytla 33; Prunus 1725; Am. Anjers 1032 per st. RIJNSBURG. 12 maart Bloemenvei ling Flora: Tulpen: Beatrix 90110; Cop land 105—135; Cordell Huil 100—125; Campfire 85—120; Prunus 85<125; At traction 125150; Red. Champion 120 140; Edith Eddy 6085; Yellow gem. 110 135; Belöna 115130; Cornlforus 80 95; Brilliant Star 4055; Mn v. d. Hoef 7090; Pac Blossom 7595; Electra 65 85; Oranje Nassau 7080; v. d. Eerden 100120; Oriënt Express 11120; Al bright 80—95; Superbe 75—90; Krelage 7080; Apeldoorn 190230: Generaal de Wet 100105; Topscore 90100; Picca dilly 7075; Elmus 85-100; White Pitt 80- 90 Karel Doorman 100120; Zenober 70 85. Narcissen: Rembrandt 7082; Golden Harvest 65—72; Carlton 64—75: Helios 60 56; Poetaz L 4051: Laur. Koster 40 47; Blauwe Druifjes 3038; Freesla 70 95. alles per bos Hyacinthen 1120 per stuk. Anemonen 610 per 100. RIJNSBURG. 12 maart Groentevei ling: Rode kool 714: gele kool 612- groene kool 420; boerenkool 3040; uien 1520; waspeen A 1555, B 1540 per kilo; knolselderij 5—15 per stuk. ,Ao„I2 maart- Groenteveiling: Witlof 1. 85—94. Idem 2. 66—32, Idem stek 2.3—57: spinazie 70—79, Idem B 49—55' P*rel,^0:Mwï?peen 36~37: spruiten 51: Stoofsla 60—;65; kroten B i—7; boerenkool i-^ales per kg Sla C 8—17; knolsel derij 10—18 per stuk; radijs 26 pen stuk. I Het D.M.O. Glamour Dept. Erk. Inst. voor een doeltr. opleiding tot Vraagt vrtfbl. inl. Den Haag. Frankenstr. 2 - Tel. 551642 Gevraagd net en een voor de linnenkamer, kun nende verstellen; in het Tehuis voor Ouden van Dagen Kaarsenmakersstr. 7, Lelden PUDDINGFABRIEK GRONINGEN TE LEEN GEVRAAGD voor direct, tegen hoge rente terug te betalen. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 2419.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7