Indonesië kondigt luclitblokkade rond gebied van Singapore aan WEERBERICHT Flagrante schending van luclitvaartovereenkomsten Washington acht kansen op een topconferentie „fifty -fifty" O,: 97ste jaargang MAANDAG 10 MAART 1958 No. 29387 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W H<mny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sln8el 1 Le'ae"' Hoofdredacteur: J. Brouwer r.7.50 per kwartaal; (.2.55 per maand; I 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie 25041. Redactie 21507 Twaalf internationale luchtvaartmaatschappijen, die het vliegveld van Singapore aandoen worden gedupeerd door een verklaring van de Indonesische regering, welke een uitgestrekt gebied ten zuiden van Singapore voor alle vliegtuigen tot verboden gebied proclameert. Daarmee heeft zij het vliegverkeer tussen Singapore en Brits-Borneo vrijwel onmogelijk gemaakt en de luchtdienst Singapore—Australië tot een omweg van bijna 200 kilometer gedwongen. Dit vliegverbod werd gisteravond afgekondigd en is voor onbe paalde tijd ingegaan. Het gebied, ongeveer 12.000 vierkante kilometer groot, omvat de Riouw-archipel en een aantal Indonesische eilanden tussen Singapore, Malakka en Sumatra. Op de luchthaven te Singapore werd het verbod „een flagrante schending van de internationale luchtvaartovereenkomsten genoemd". Djakarta dreigt met invasie Volgens Radio-Padang heeft de In donesische regering gedreigd „zeer spoedig" troepen op Sumatra te laten landen. Volgens Radio-Padang was deze bedreiging vervat in strooibiljet ten, die zaterdag door de Indonesische luchtmacht boven Padang zijn uitge worpen. In de biljetten werd de bevolking gezegd niet bjj het plaatselijke vlieg veld te komen en de stad te verlaten. In de uitzending werd gezegd, dat de mensen „om deze dreigementen lach ten". In een zaterdagavond voor Radio- Padang gehouden rede heeft de Mi nister van Buitenlandse Zaken van de tegenregering, luitenant-kolonel Simbo- lon, gezegd, dat de stafchefs in Djakarta een operatie tegen Midden-Sumatra en Noord-Celebes beramen. Een deel van de manschappen en uitrusting voor de operaties was reeds uit Djakarta' ver trokken. Radio-Padang heeft meegedeeld dat de Indonesische regering „haar dreige menten had.laten vergezellen" door een aanval met bommen en boordwapens op een brug bij Keloempang, ten zuiden van Padang. Radio-Padang heeft reeds tot de luisterraars gezegd dat zij „zich niet moeten laten beïnvloeden door de ge ruchten die verspreid werden in de pamfletten die zaterdag uit vliegtuigen werden neergelaten". In deze pam fletten, die werden verspreid door twee Mitchelbommenwerpers van de In donesische luchtmacht, die op grote hoogte vlogen, werden de inwoners van Padang gewaarschuwd dat spoedig rege ringstroepen aan land zouden worden gezet en werd gezegd dat zij de stad moesten verlaten. De radio zei dat de bevolking kalm en waakzaam moet blij ven en dat de ambtenaren hun taak zo als gewoonlijk moeten uitvoeren, maar met een groter gevoel van verantwoor delijkheid. In kringen van de opstandelingen in Singapore is verklaard, dat indien de troepen van de centrale regering in grote getale nabjj Padang aan land zouden worden gezet, de opstandige strijdkrachten niet zouden trachten tegenstand te bieden, maar zich in het oerwoud zullen terugtrekken. Van daaruit zal dan een guerilla worden gevoerd. De opstandelingen zouden voorts de verbrande aarde politiek toepassen en er voor zorgen, dat de regeringstroepen geen voedsel krijgen. Volgens de Straits Time ligt in Midden-Sumatra voor een waarde van 50 miljoen gulden aan produkten, die het eigendom zijn van zakenlieden in Singapore. Getracht wordt met kleine prauwen rubber, copra en koffie van Sumatra naar Singapore te smokke len. Op sommige punten duurt de overtocht slechts ongeveer anderhalf uur, maar de Indonesische marine patrouilleert in dit gebied. De zakenlieden zijn bang, dat evenals tijdens de politionele acties alle opslag plaatsen, voorraden en winkels in brand zullen worden gestoken, als de opstan delingen zich terugtrekken. In kringen SOLEX bro H. Walenkc van de opstandelingen in Singapore wordt verwacht, dat de regeringstroe pen aan land zullen gaan bij Padang, dus aan de Indische Oceaankust. Vol gens andere berichten echter zijn troe penconcentraties waargenomen op de Riouw-archipel. Volgens aanhangers van de revolutionaire regering zal een lan ding in Midden-Sumatra „tot de onder gang van Soekarno leiden". Andere provincies zullen in opstand komen, zeiden zij. Voorts zou het Indonesische leger niet bij machte zijn een offensief in Sumatra te ondernemen. Nog geen tekenen van inval In te Singapore ontvangen berich ten wordt verklaard, dat er zondag nog geen tekenen waren van een ver wachte inval van Indonesische rege ringstroepen op Midden-Sumatra. De enige militaire activiteit van de dag was het verschijnen van drie kleine schepen van de Indonesische marine voor Pariaman, een stadje ten noorden van Padang, aldus de berich ten. De schepen bleven slechts kort. Kolonel Hoessein, de stafchef van het opstandelingenleger, heeft gisteravond via Radio-Padang tot zijn troepen ge zegd: „De tijd is gekomen, dat gij uw trouw aan de revolutie kunt bewijzen en voor onze idealen kunt strijden". Hij riep de burgers op waakzaam en gereed te zijn voor een militaire actie vande regering van Djakarta. Moordploeg Radio-Padang verklaarde, dat op Java een „moordploeg" van 30 man, bestaande uit Middensumatranen, wordt opgeleid voor een aanval van het commando-type op het opstande lingenhoofdkwartier te Padang. 0 Slot op pag. 2 Met vele andere bouwwerken op de naam ..Brussel 1900 :al dragen, sitie. dat zozeer contrasteert met de de Wereldtentoonstelling in Brus- langzamerhand vorm. Een lucht- moderne bouwstijlen. welke de rest sel krijgt ook het oude stadje, dat opname van dit deel van de expo- van het terrein kenmerken Moskou boekt propaganda-winst van belang door sterk op bijeenkomst aan te dringen 'Van onze Amerikaanse correspondent) Deskundigen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, indien zy zouden wedden, achten de kansen „fifty-fifty", dat er dit jaar een topconfe rentie zal worden gehouden. Britse diplomaten slaan daarentegen de kans voor zulk een bijeenkomst zelfs hoger aan: zo ongeveer in de verhouding van 7 tot 5. Twee dingen gelden zowel voor Amerika als voor Engeland, doch voor Engeland in sterker mate: de belastingen zyn hoog ten gevolge van de bewapening en de bevolking is beducht voor de catastrofe van een moderne oorlog. De reactie van het Amerikaanse publiek is: „Als onze regering dan zo moeilijk met de Russen op kan schieten, Iaat zij dan althans proberen wat voor de hand ligt en op het hoogste niveau de zaak uitpraten". Maar, wat in persoonlijke relaties logisch zou zijn en kans op succes zou bieden, is minder belovend en lonend in de diploma tieke betrekkingen tussen wereldmachten. Verschil in nuance tussen Engelsen en Amerikanen Vandaag beslissing Prinses Mai'garetlia heeft zich inzake Sjah-So,aja. steeds niet 'verloofd v-ï<r 7al in hol nalcis van "*0 1 Van „de zaak uitpraten" komt in de diplomatieke praktijk van de topconfe rentie niet veel terecht. Zulk een confe rentie duurt slechts enkele dagen en van een discussie is nauwelijks sprake. De staatshoofden of eerst ministers houden daar een aantal speeches tegen elkaar (na afloop van een zitting wor den die onmiddellijk aan de pers ver strekt) en in een slot-communiqué pleegt men de tegenstellingen wat bij te vijlen of te verdoezelen, zulks om de wereld niet al te somber te stemmen. Wij krijgen de indruk, dat het publiek in Amerika met wat minder verwach ting tegenover een topconferentie staat dan in het om zijn nuchterheid be faamde Engeland. Ten dele kan men dit verklaren uit het feit, dat in Engeland de oppositie-partij sterk aandringt op zulk een conferentie, terwijl in Amerika geen der twee partijen energiek in die richting stuwt. In het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken geloven vele beroepsdiplomaten niet dat de Russen werkelijk ernaar streven om de spanningen in de wereld te vermin deren door het houden van een confe rentie op het hoogste niveau. Tot dus verre heeft men daar de indruk, dat de Russen voornamelijk agenda-punten wensen te bespreken, waar zij zelf voor deel van kunnen verwachten en zolang dat zo blijft, zien bedoelde diplomatieke milieus weinig heil in een topconfe rentie. Men geeft echter toe, dat de Russen, door zo sterk aan te dringen op de con ferentie, een propaganda-winst van be lang boeken. Teneinde deze Russische propaganda-winst te niet te doen, wordt tweeërlei tegen-actie bepleit, sommigen zijn van mening dat het Westen maar voor de dag moet komen met voorstel len, die tot de verbeelding van de massa spreken Men noemt als mogelijkheid bijvoorbeeld de suggestie om alle verdere A- en H-explosies te doen uitvoeren door het internationale agentschap voor atoomenergie, dat ernaar zou moeten streven explosies zonder „fall out" te bereiken. Anderen betogen: laten we zo spoedig mogelijk opnieuw een topconferentie houden. Laten we er de grootst moge lijke publiciteit aan geven "en aldus aan onze bevolking tonen, dat we geprobeerd hebben wat we konden. Vandaag zal in het paleis van *e Sjah van Perzië te Teheran een spe ciale raad bijeenkomen om een com muniqué op te stellen betreffende de toekomstige status van de 25-jarige Keizerin Soraja, zo is volgens United Press officieel medegedeeld. In deze raad hebben ervaren staats lieden, met inbegrip van enkele oud premiers en vele leidende politici, zit ting: In hofkringen verwacht men, dat het communiqué ook vandaag nog zal worden uitgegeven en dat naar alle waarschijnlijkheid daarin de ontbin ding van het keizerlijk huwelijk zal worden bekendgemaakt. Volgens welingelichte kringen in Teheran kan het huwelijk nog slechts gered worden, indien de Sjah te elfder ure van 0edachten veranderen zou en zijn „ultimatum" zou intrekken. Zoals bekend houdt dit „ultimatum" in, dat de Keizerin zou moeten kiezen tussen een scheiding of ermede instemmen, dat de Sjah een tweede vrouw neemt, die hem eventueel een opvolger zou schen ken. hetgeen volgens de mohammedaan se wetgeving mogelijk zou zijn. De Kei zerin, die momenteel bij haar vader in Keulen verblijft, zou deze tweede mo gelijkheid vooral op aandrang van haar Duitse moeder echter catego risch van de hand hebben gewezen. De oom van Soraja, senator Amir Jang Assad Bakhtiaii, die als afgezant van de Sjah naar Keulen was gereisd is giste ren naar Teheran teruggekeerd. Men meent te weten, dat hij Soraja's ant woord naar de Perzische hoofdstad heeft gebracht. Koud Europa In vrüwcl geheel Europa heeft het de afgelopen nacht gevroren. De laagste temperaturen werden gemeld uit Noord- Europa waar minimumtemperaturen werden gemeten van 20 tot 30 graden onder nul. In Midden- en West-Europa daalde de temperatuur op vele plaatsen j 5 tot 10 graden onder het vriespunt. In Spanje en Noord-Italië kwam lichte vorst voor. In ons land meldde het sta tion Ypenburg met -11 graden de laag ste minimumtemperatuur. Plaatselijk ging de sterke nachtelijke afkoeling met mist en rijpvorming gepaard. jnieuw uitstel, nu tot halverwege mei? Robin's vader ontevreden over gang van zaken Prinses Margaretha en Robin Douglas— Home hebben besloten hun verloving uit te stellen. Zij zullen zich dus niet tijdens zijn huidig verblijf in de Zweedse hoofd stad verloven, zo werd gisteren uit Stockholm vernomen. Een hofcommuniqué maakte bekend dat DouglasHome vandaag naar En geland terug zou vliegen. Hij zou in het voorjaar opnieuw naar Stockholm ko men. Het communiqué repte niet van een verloving. In kringen, die nauwe relaties met het hof onderhouden, wordt vernomen dat DouglasHome een uitstekende indruk aan het hof heeft gemaakt, in het bij zonder op de 75-jarige monarch. Een woordvoerder van het Zweedse hof zei, dat er geen sprake van was dat DouglasHome aan het hof was afge wezen, maar de verloving van een prin ses was een „bijzonder ernstige aange legenheid". De Koning had de kwestie louter als grootvader, wie het geluk van zijn klein dochter ter harte gaat, bekeken, aldus de woordvoerder, die eraan toevoegde dat de Koning, in het geval dat de beide jong emensen absoluut zeker van him gevoelens voor elkaar waren, geen be lemmering op hun weg zou leggen. In welingelichte kringen, die in nauw contact staan met het Zweedse hof, wordt gezegd, dat er alle kans op is, dat de Prinses en DouglasHome zich in mei zullen verloven. Beiden willen, dat de verloving door gaat, zo wordt verklaard. Het feit. dat Prinses Sybilla, de moe der van Prinses Margaretha. wellicht twijfelt aan de wenselijkheid van een Aanhoudende winter De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist maar ook verspreide opklaringen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.: Vannacht op de meeste plaatsen matige vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 maart Zon op: 7.05 uur; onder: 18.36 uur. Maan op: 1.09 uur; onder: 10.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.19 en 19.44 uur. Laagwater te 3.00 en 15.29 uur. DH nummer bestaai uit 12 pagina's. Deze eerst nu vrijgegeven foto toont het snelste en krachtigste wa pen van de Amerikaanse duikboot- vloot, de ..Graijback"Het is niet waarde ervan wordt bepaald door de inrichting als lanceerbasis voor Regulus 11-raketten, die met atoom ladingen over grote afstand kunnen atoom-onderzeeër, doch de\ worden gelanceerd. De foto toont het middenschip met de startinrich ting voor de raketten, welke boven of onder de oppervlakte afgescho ten kunnen worden Jemen opgenomen in Arabische republiek President Nasser van de Verenigde Arabische republiek en Kroonprins Mo hammed el Badr van Jemen hebben zaterdag in Damascus een overeenkomst getekend, waarbij Jemen als deelstaat wordt opgenomen in de Verenigde Ara bische republiek. De overeenkomst voorziet in de op richting van een opperste federale raad. waaraan een economische, een culturele en een defensieraad zullen worden ver bonden. (Volgens het semi-officiële Egyptische blad „Al Sjaab" zal de opperste raad be staan uit president Nasser van Egypte en Koning Acbmed van Jemen. Deze raad zal de besluiten van de andere ra den moeten goedkeuren). De toetreding van Jemen tot de Ver. Arabische republiek brengt de totale be volking van de republiek op circa 31.800 000 De verdeling is als volgt: 23.400.000 Egvptenaren. 4.500.000 Jeme- nieten en 3.900 900 Syriërs In de zaterdag gesloten overeenkomst. Handvest voor de oprichting van de Verenigde Arabische Staten" geneten. wordt bepaald dat Jemen zijn interna tionale status zal behouden, maar dat de Unie „Verenigde Strijdkrachten" zal hebben. Dulles: naar communistisch despotisme De Amerikaanse minister van Buiten, landse Zaken, John ^oster Dulles, heeft verklaard dat de „zogenaamde theorie van een geleide democratie" van presi dent Soekarno van Indonesië een „pret. tig klinkende naam" is voor „wat, naar ik vrees, zou eindigen in een communis, tisch despotisme". Hij zei. dat de V.S. bly zouden zijn indien zij de niet-communistische ele menten in Indonesië die daar in werke. lijkheid in de meerderheid zyn een gro tere invloed zien uitoefenen dan in he; verleden het geval is geweest. Dulles zei dit in een getuigenis voor de commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Huis van Afgevaar digden, welke onlangs een besloten bij- I eenkomst hield. verloving, is waarschijnlijk de reden voor het compromis om het besluit tot later uit te stellen. Ik wantrouw vrouwen, die ja zeggen op voorwaarden Majoor Douglas-Home, Robin's va der, heeft in een interview met de „Sunday Dispatch" gezegd, dat de hele zaak hem begint te vervelen. Robin's voorvaderen hebben nooit aan iemand verantwoording hoeven afleggen. Ze zijn gevangen gezet, ze zijn opgehangen wegens hoogver raad en ze zijn op de slagvelden van Engeland gesneuveld. Ze hebben ge dood en zijn gedood - maar nooit waren zij iemands voetveeg. Ik wil niet opscheppen over afkomst, maar de Home's hebben hier ongeveer duizend jaar lang de lakens uitge deeld". Majoor Douglas-Home, die in Greenlaw (in het Schotse graaf schap Berwickshire) een grote boer derij heeft, zei: „Ik ben met een Noorse getrouwd. Als Robin op een Noorse verliefd geworden was, zou het niet lopen zoals nu. Ik heb niets tegen dat Zweedse meisje, hoe heet ze ook weer? Ik heb die naam nog nooit goed kunnen uitspreken. Maar ik ivantrouw vrouwen die „ja" zeg gen onder voorwaarden. Ik kan me geen meisje voorstellen, dat zo zou optreden öf ze wil hem trouwen, öf ze wil het niet. Als ze een knip voor haar neus waard is, trouwt ze nu of nooit, en zoals hij het wil. Anders zouden hun levens een Zweeds dra ma worden". Aldus majoor Douglas-Home. de vader van Robin Douglas-Home, die zijn mening niet onder stoelen en banken steekt. Geen aanhouding Indonesisch schip I De regeringswoordvoerder te Djakarta heeft medegedeeld, dat geen officiële be vestiging is ontvangen van berichten I over het aanhouden van een Indonesisch schip door een Nederlandse oorlogsbo- dem in straat Bangka op donderdag j 1. In deze berichten was gezegd, dat het Djakarta geregistreerde vrachtschip i „Min Hoang" van een oorlogsschip dat de Nederlandse vlag In top had opdracht had gekregen te stoppen en aan een on derzoek was onderworpen. Het communistisch partij-orgaan Ha rlan Rakjat" meldde dat deze oorlogs bodem werd geescorteerd door twee on derzeeboten. De woordvoerder zeide, dat hiervan geen officiële bevestiging werd ontvan gen. Tweede kunstmaan zichtbaar De tweede kunstmaan, die gedurende enkele weken niet te zien is geweest, zal. volgens mededeling van de Sterren wacht te Utrecht, in de komende dagen weer goed zichtbaar zijn. Zij verschijnt op alle dagen 's morgens op ongeveer hetzelfde tijdstip, nl ongeveer tien voor zes en is dan in het noord-oosten te zien. gaande van noord naar oost. Morgen bereikt zij een hooete van on geveer 50 graden Naar sohatting zal zij aan het eind van de volgende week reoht over Nederland vliegen. Jongetje verbrand Een tweejarig jongetje is door brand om het leven gekomen toen zaterdag in een woning aan de Biezendwars- straat te Nijmegen een fles met ben zine ontplofte. De fles stond in de te warme keuken. Er ontstond by deze explosie een binnenbrandje. Het ruim tweejarig zoontje, dat toevallig in de keuken was, kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het moest worden overgebracht naar het Canisiuszieken- huis, waar het aan de gevolgen van de brandwonden is overleden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1