STADSNIEUWS Vier voorzorgslandingen van de Koninklijke Luchtmacht ZATERDAG 8 MAART 1958 KM» Inenting tegen kinderverlamming Nadat vorig jaar alle in 1955 geboren kinderen opgeroepen zijn geweest voor de inenting tegen kinderverlamming komen nu aan de beurt de kinderen geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. Deze jaarklassen tellen rond 8600 kinderen. De inentingen worden verricht door de artsen van de G.G. en G.D. in het ge bouw van het St. Antonius Clubhuis, Mare 43. De inenting bestaat uit een serie van drie inspuitingen, waarvan de tweede plm. een maand na de eerste, en de der de minstens een halfjaar na de tweede moet worden gegeven. Voor de 1ste inspuiting zijn of wor de kinderen opgeroepen tussen dinsdag 11 maart en zaterdag 29 maart; de in- entijden zijn van 9 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Kinderen uit één gezin zullen steeds op dezelfde tijd worden opgeroepen. Indien men zich houdt aan de in de oproep vermelde tijd. kan men er op rekenen binnen 5 minuten gehol pen te zijn; het is dus van groot belang op de aangegeven tijd te komen en ook verder te letten op de op de oproeping vermelde aanwijzingen. De oproepingskaart moet meegebracht worden. Aangenomen mag worden, dat ieder het belang van deze inenting beseft. De inenting is van zo groot belang, dat deze thans voorrang moet hebben bij ande re inentingen (bijv. tegen diphterie kinkhoest of pokken). Aangezien tussen de inentingen tegen kinderverlamming en andere inentingen een tijdsduur moet liggen van enige we ken en de 2de inspuiting tegen kinder verlamming zal worden gegeven tussen 8 en 26 april, betekent dit dat voor de kinderen, die tegen kinderverlamming worden ingeent alle andere inentingen tot plm. 15 mei worden uitgesteld. Hoogheemraadschap Rijnland In de vergadering van het Hoogheem raadschap Rijnland zijn nabeschouwin gen gehouden over de storm van 25 februari jl., die Rijnlands boezem ener zijds had opgewaaid en anderzijds afge waaid. De mening van sommige leden, dat Rijnland meer had behoren te doen tot het voorkomen van die hoge stan den, werd door dijkgraaf en hoogheem raden niet beaamd; hunnerzijds werd meer aandacht gevraagd voor het feit, dat vele polderkaden niet voldeden aan de eis, dat de kruinshoogte minstens 10 cm. onder N.A.P. moet bedragen. In de waardering voor de waakzaamheid en energie, die door velen tijdens die avond en nacht aan de dag werden ge legd, waren alle aanwezigen het even wel eens. In verband met de voorgenomen bui ten gebruik stelling van enkele polder molens werd aandacht gevraagd voor het belang, dat die molens in noodge vallen kunnen hebben, naast hun bete kenis voor het landschapsschoon. Dijk graaf en hoogheemraden hebben toege- zegd in deze richting mede waakzaam te zullen zijn. De door Ged. Staten voorgestelde her ziening der salarissen van de topfunc tionarissen gaf aanleiding tot een uit voerige bespreking; het voorstel ter zake van de dijkgraaf en de diensthoof den is tenslotte met 21 tegen 8 stemmen aangenomen, nadat dijkgraaf en hoog heemraden hadden toegezegd te zullen komen met een voorstel ook ten aanzien van de verdere topfunctionarissen, als mede ten aanzien van de andere amb tenaren zodra het Rijksstandpunt be kend zal zijn. In de plaats van de heer C. van Beem, die in december overleed, is als hoofd ingeland toegelaten de heer G. G. Log gers, burgemeester van Aalsmeer. Tijdens een donderdag gehouden bij eenkomst van het personeel hebben ir. De Groot, plaatsvervangend ingenieur en de heer L. Klevering in waarderende woorden afscheid genomen van ir. P. de Gruyter. CHR. HISTORISCHE VROUWENGROEP. In cafe-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de Chr. Hist. Vrouwengroep onder voorzitterschap van mevr. N. Kuiper—Hazewindus haar jaarverga dering. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgehandeld, droeg mevr. J. W. v. d. Voet—v. d. Ven een stukje proza voor, gebaseerd op eigen ervaring. Hier na sprak de heer P. S. Harmsen over het onderwerp: „Wat ons te doen staat". Het is vanzelfsprekend, aldus spreker, dat we ons deze vraag in de drukke tijd, die aan de verkiezingen voorafgaat, stellen. Het doel van ons werken is toch om een zo groot mogelijk aantal stemmen te trekken op de lijst van de Chr. Hist. Unie. Over de samenwerking met de AR zei spreker, dat er inderdaad in belde partjjen personen te vinden zijn, die op een samensmelting aansturen. Spreker is echter van mening, dat niemand deze vereniging op dit moment mogelijk acht. Het laatste woord is hierover zeker nog niet gesproken. Wellicht zal de commis sie, tot welker oprichting op de alg. ver gadering te Amsterdam is besloten, hier goed werk kunnen doen. Tenslotte wekte spreker de aanwezigen op in de komende maanden te strijden voor de beginselen van de Chr. Hist. Unie. Na de pauze droeg mevr. Van der Voet nog enkele gedichten voor. De N.V. Textielfabrieken Van Wijk en Heringa heeft van het ministerie van Oorlog en Marine de opdracht ontvan gen voor het leveren van wollen dekens tot een bedrag van f. 858.350. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Abraham, zn van A. Ie Febre en D. Gljs- man. Johanna Maria Catharlna Josephina dr van C. A. Visser en M. J. van Velsen, Petrus, zn van L. Cerdljn en S. Westerho ven. Margaretha Jacoba. dr van B. Blok en W. Paauw, Helena Jacoba. dr van A van der Marei en H. J. van der Plas. Petrus, zn van A. Faas en J. Groenendijk. Elbert Adriaan, zn van A. M. Weaterhout en 71. Honig. Brigitte Eugenie Phlllppina Maria, dr van A. P. J. Meiman en E. W. M. Brands. ONDERTROUWD F. Gijsman en M. M. Beekman. A. Bek- ker en J. Hartevelt, J. H. Boom en C. Holswilder, J. M. Anlba en E. W. L. M. van der Leek, R. W. de Bie en C. K. Zwart, C. Lepelaar en J. Korendijk. W. Smit en E. van der Linden. J. Schreuder en J. Gulde- mond. F. Goossen en G. Koopman. OVERLEDEN J. C. Veerman. 3 Jaar. zoon. J. Kleljn, 85 Jaar. weduwe van J. J Molenaar. J. A Spierenburg. 52 Jaar. echtgenr-- van N. Holswilder. F K. Neuteboom. 52 Jaar. man T Veerman, 85 Jaar weduwe van M. 8e- gijn. Prof. dr. H. van Rooyen gaat heen als studentenpastoer Prof. dr. H. van Rooyen, die in 1939 als moderator van de R.-K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" naar Leiden kwam, zal binnenkort aftreden als studentenpastoor. Prof. dr. Van Rooyen zal in deze kwaliteit worden op gevolgd door dr. L. van Noort. een 37- jarige priester, die thans leraar is aan het Theologium der Kruisheren-orde te St.-Agatha-Cuyk. Prof. dr. Van Rooyen. die een groot voorstander is van de Civitas-gedachte, zal donderdag 20 maart officieel af scheid nemen, 's Middags van 2 uur tot 3 uur is er in het „Éigen Huis" van Sanctus Augustinus aan het Rapenburg voor genodigden buiten de r.-k. studen tengemeenschap een afscheidsreceptie. PRIJSVRAAG MUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUURWETENSCHAPPEN Leerlingen van middelbare en andere scholen kunnen meedoen aan een prijs vraag van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden. Gevraagd wordt een antwoord te geven op een 8-tal vragen, zoals b.v. Welke vormen van brillen werden voor 1740 gebruikt? Door wie en wanneer is de oudste bewaardgebleven slingerklok gemaakt? De antwoorden op deze vragen kunnen door een bezoek aan het Museum wor den gevonden. Het is niet zo moeilijk als het lijkt, doch meer een kwestie van speurzin dan van een grote dosis kennis. Vragenlijsten zijn verkrijgbaar aan het Museum (Steenstraat IA, Leiden). Inzendingen uiterlijk 29 april. LEGER DES HEILS-COLLECTE Volgende week wordt in Leiden de jaarlijkse collecte van het Leger des Hells gehouden. Met collectebussen en intekenlijsten zullen de Heilssoldaten aan huis en in kantoren en fabrieken om een bijdrage vragen. Deze inzame ling is door de leiding van het Leger on der het teken „Contact" geplaatst. Men wil contact zoeken met allen, die het moeilijk hebben op geestelijk en maat schappelijk terrein. Tegenover de geeste lijke nood wil men de evangelie bood schap plaatsen. De collecte in Leiden wordt bestemd voor het werk in de te huizen voor het bedreigde kind. de on georganiseerde jeugd, de ongehuwde moeder, de maatschappelijk niet aange paste en de bejaarde. „d'OPRECHTE AMATEUR" De afdeling Leiden van de Stichting „d'Oprechte Amateur" houdt vrijdag in het Antonius Clubhuis een tweede ama teuravond. Het zeer gevarieerde programma bevat zowel klassieke als meer populaire mu ziek. o.a. voor piano, zang. fluit en gi taar; de leden zullen solistisch en ln en- sembleverband optreden. Het kwintet „Rindl Malukku" zal Am- bonese melodieën ten gehore brengen. Bovendien werkt aan deze avond net Chr. Mandolinegezelschap „Sempre Avanti" mede. De na-kritiek zal ver moedelijk wederom door de vice-voor- zitter der stichting, mr. Harm Smedes. gehouden worden. De leiding van het programma is in handen van Han Zirkzee. DE ZENDING IN ZUID-AFRIKA Lezing ds. E. Reymond Op uitnodiging van de Waals Her vormde Gemeente te Leiden hield gis teravond ds. Eugème Reymond uit Lausanne, algemeen secretaris van de „Société des Missions de la Suisse ro mende". in de Waalse Bibliotheek een lezing over de Evangelische Zending in Zuid-Afrika. Spreker behandelde zeer uitvoerig het uiterst moeilijke probleem der apart heidspolitiek in de Zuidafrikaanse Unie. die niet alleen een rassenpolitiek, maar ook een klassenpolitiek is. waarin de vrees een element van grote betekenis is. Lange tijd heeft spreker in de Unie vertoefd, waar hij uiteraard veel om gang had gehad met. de gekleurde be volking: de botsing van het eigene ka rakter der blanken en dat der gekleur- den schept bijzondere moeilijkheden voor de zending in dat land. Zeer fraaie lichtbeelden illustreerden het zegenrijke werk der Zwitserse zending, zowel op medisch als op evan gelisch gebied. Zwarte maand voor Leids verkeer In de week van 28 februari tot en met 6 maart vonden in Leiden in totaal 29 verkeersongevallen plaats, waarvan 24 met alleen materiële schade en 5 met lichamelijk letsel voor de betrokkenen. Het totaal aantal verkeersongevallen in Leiden ln het lopende jaar is daardoor gestegen tot 314. De afgelopen week was. gezien de ge bruikelijke cijfers, niet ongunstig, maar slechts één van de dagen van die week viel in de maand februari. Daardoor kon die maand niet „meeprofiteren" van dit betrekkelijk gunstige cijfer. Het gevolg hiervan en van de voorgaande hoge weekcijfers was dan ook. dat februari 1958 een totaal aantal aanrijdingen in Leiden van 160 opleverde. Dat was 47 meer dan in februari 1957. toen er „slechts" 113 aanrijdingen waren, waar van 83 met alleen materiële schade en 30 met gewonden. Van de 160 van de afgelopen maand waren er 119 met al leen materiële schade, de overigen had den ook lichamelijk letsel entwee doden tot gevolg. Een zwarte maand dus voor het Leidse verkeer vergeleken bij de cijfers van februari 1957, toen er bij de veel minder ongelukken geen doden vielen LEIDERDORP Jaarlijkse feestavond R.C.L. De Leiderdorpse Voetbalvereniging RCL heeft de goede gewoonte elk jaar een feestavond te verzorgen voor haar leden en donateurs. Zo ook gisteravond in het Dorpshuis, dat tot en met de laatste plaats bezet was. De voorzitter ds. Honnef opende de feestavond, en sprak er zijn vreugde over uit, dat ook het gemeentebestuur blijk gaf van be langstelling, door de aanwezigheid van weth. en mevr. Snel. Ook de gemeente opzichter de heer Van Vliet en ds. en mevr. Hoefman werden speciaal welkom geheten. Verder richtte ds. Honnef zich met grote dank tot de heer en mevr. J. Oudshoorn, die nu reeds voor de 3de imal de gehele organisatie van deze fe.;tavond verzorgd hadden. Spr. heeft goede hoop voor de kampioenstitel voor het eerste elftal. Ds. Honnef dankte de culturele raad. voor de voorspraak bij het gemeente bestuur over de te verlenen subsidie en dankte het gemeentebestuur voor het steeds open oog en oor voor de ver eniging. Het ontspanningsgedeelte der avond was in goede handen bij de Maluka Showband. De goede conferences werden verzorgd door P. v. d. Berg en B. van Wingerden; de zang door Pia Kersber gen en Joop Koster. Ook op deze feest avond ontbrak de traditionele verloting niet. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij het muzikale ge deelte verzorgd werd door The Sunny Side Combo. Het was een buitengewoon gezellige feestavond voor RCL. DAMMEN LEIDERDORPSE DAMCLUB In het kampioenschap van Leiderdorp waren de uitslagen zoals werd verwacht. J. v. Sandijk won van H. v d. Vecht, deze laatste ls hopeloos uit vorm. C. de Koning won van W. Marijt, die lange tijd stand hield, doch later het slacht offer werd van een lichte damcombina- tie. Deegenaars won van A. Bloemen- daal. De situatie is momenteel zo, dat als Deegenaars zijn laatste partij van Verhoogt wint, hij zeker is van de titel. Hij wordt alleen nog bedreigd door J. v. Sandijk. Commissie voor gerepatrieerden De voorzitter van de Sociale Raad. mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt heeft donder, dag een regionale commissie voor gere patrieerden geïnstalleerd. In deze commissie hebben zittmg ver tegenwoordigers van de gemeente Leiden en omliggende gemeenten, van levens beschouwelijke organen te Lelden, de Stichting Pelita, de Dienst voor Sociale Zaken, het Gew. Arbeidsbureau en de Sociale Raad. De taak van de commissie is om het contact tussen de gerepatrieerden in haar gebied met de geestelijke groepe ringen te bevorderen en in het alge meen de aanpassing van de gerepa trieerden aan de Nederlandse samen leving te dienen. De werkzaamheden zullen in nauw overleg met het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg t.b.v. gerepatrieerden en het Ministerie van Maatschappelijk Werk geschieden. Voorzitter en secretaris van deze commissie zijn resp. prof. mr. W. L. G. Lemaire en mr. W. L. Schuitemaker Het secretariaat berust bij de Sociale Raad te Lelden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Gen. II mej. H. M. Bakker (Nuenen). mej. M. M. van Harmelen (Den Haag) en de heren P. van Genderen Stort (Den Haag). H. Porossen (Den Haag). L. F. J. M. Theunissen (Grevenbicht) en R. T. R. Wentges (R'dam); semi-arts- examen mej. T. Bakhoven (R'dam) en de heer A. A. Wehrmann (Katwijk aan Zee»; artsexamen de heren R. Dnkstra «Den Haagi. H. M. Greebe (Den Haag), R. Portheine (Oegstgeest). R. F. Roo- denburg (Wassenaar) en W. J. J M. Vaessen (Heerlen) kand. examen Klas sieke Taal- en letterkunde de heer R. B. C. Huygens (Den Haag). OEGSTGEEST JEUGDDIENST Niet dr. P. L. Schoonheim uit Leiden, doch ds. E. Saraber uit Voorschoten leidt de jeugddienst, die morgenochtend in de Groene Kerk wordt gehouden. VOORSCHOTEN Medische dienst Gedurende dit weekeinde zal dokter F J M. Tonino. Voorstraat 23. telef. 2493 voor spoed eisende gevallen dienst doen; voor wijkverpleegster Gezondheidscentrum, teletf. 2177. WARMOND Kath. Vrouwengilde In het Stationskoffiehuis hield het Katholiek Vrouwengilde, afdeling War mond een bijeenkomst- De presidente, mevr. Meskers-Hen driks. opende en bracht in herinnering de Bid- en Boetedag op 25 maart a.s. De avond van 22 april, welke op het programma staat, zal handelen over het onderwerp ..'s Avonds nog fit", komt te vervallen; hiervoor in de plaats komt broeder Daniël deze avond verzorgen met een causerie over zijn werk. Ook zuilen er films worden vertoond over Nieuw-Guinea en Keukenhof. Het uitgaansdagje van het Katholiek Vrouwengilde is bepaadd op 4 Juni a.s. Er zal dan een bezoek worden gebracht aan het Muiderslot, de Schaapskooi in Laren en de Anna's Hoeve- Bij de loting wie naar Lourdes kan gaan. kwam de heer L. Beugelsdijk uit det bus Deze patiënt is reeds 20 Jaren ziek en zal nu in de gelegenheid zijn om per speciaal vervoer naar Lourdes te reizen op kosten van het gilde. Verder was er nog een lezing over ..De vrouiw in de politiek en de vrouw in het openbare leven". Fanfare naar Duits corso De Warmondse Fanfare heeft van het stadsbestuur van Bad Neuenahr <D.). de bekende badplaats gelegen in het romantische Aihrdal, de vererende uitnodiging ontvangen om met het korps deel te nemen aan het in sep tember as. daar ter plaaJtse te houden bloemencorso. Aanleiding tot deze uitnodiging was de zeer gunstige indruk, die dit korps heeft achtergelaten bij de bestuurders van genoemde plaats, toen zij een be zoek brachten aan het bloemencorso in de bollenstreek, waarbij ook de War mondse Fanfare haar medewerking ver leende. BINDINGSAVOND B.B. In de zaal van hotel De Stad Rome gaf de Bescherming Bevolking een bin dingsavond voor haar leden en geno digden. Het grootste gedeelte van de avond werd verzorgd door de heer Joop Theunisz. de bekende xeelztfdige ar tiest- De avond werd geopend door het blokhoofd, de heer Brouwer. Hierna trad de heer Joop Theunisz voor het voetlicht. WASSENAAR FANCY FAIR Gisteravond werd in de grote zaal van het Dorpscentrum een fancy fair ge opend. waarvan de opbrengst is bestemd voor de drumband van de Chr. Gymnas tiekvereniging Irene. Er zijn vele attrac ties opgesteld, waarmee men zich ook hedenavond van half 8 tot half 11 kan vermaken. Op het podium kan men een consumptie gebruiken. Aan de fancy fair is een verloting ver bonden met als hoofdprijs een radio toestel. De commissaris van politie alhier verzoekt de bestuurder van de personen auto. welke op donderdag 6 maart j.l. te omstreeks 24 uur op een parkeerter rein aan Den Deyl vóór een trekker met oplegger geparkeerd stond, met welke auto hij wegreed in de richting Den Haag. zich voor het geven van inlich tingen in verbinding te willen stellen met de afdeling verkeerspolitie.aan zijn bureau, tel. K 1751 - 3333 toestel 003. ZOETERWOUDE Herstel weg in zijn geheel uitvoeren In de op donderdag 13 maart as. te houden vergadering van de raad dezer gemeente zal o.a worden behandeld een voorstel van B. en W. tot intrekking van een ondershandse aanbesteding van de gedeeltelijke verbetering van de Zuld'buurtseweg vanaf de R -K Kerk tot aan de Geerbrug. Deze weg moet n.l. worden verhoogd, doch tevens moet de berm aan de land zijde worden verzwaard De raad had nu besloten om alleen de wegverhoging te laten uitvoeren en hiervoor een on- dershandse aanbesteding gehouden. De kosten zouden f. 16.345.— bedragen. De geldmiddelen waren echter nog niet aanwezig. Ged. Staten hebben nu medegedeeld, dat het technisch niet verantwoord is dit. werk in twee gedeelten te laten uit voeren en geven daarom in overweging het besluit tot ondershandse aanbeste ding ln te trekken en het gehele werk voor te bereiden en het totale bedrag van de kosten op de begroting te bren gen Genoemd college is zelfs bereid een eventuele aanvrage om de nodige financieringsmiddelen bij de minister te ondersteunen b. en W. stellen nu toot aldus te be sluiten. Wanneer men weet dat deze weg te vens een waterkering is. die al lang veel te laag is. zodat bij de noordooster wind van de vorige week. waarbij het water over de weg dreigde te stromen, de nodige zandzakken op de weg moes ten worden aangebracht, dan is er geen twijfel of dezelfde noordooster wind heeft een gunstige invloed gehad op het besluit van Ged. Staten thans de nodige gelden beschikbaar te stellen. RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op donderdag 13 maart 1958 te 19 45 uur ten gemeentehuize bijeen ter behande ling van o.m. de volgende punten: Ver zoek van het bestuur van de St -Aloy- siussohool, Schenkelwrg, om medewer king voor het aanschaffen van nieuwe leermiddelen voor de vakken aardrijks kunde en vaderlandse geschiedenis; verzoek van het bestuur van de St -Ber nards-school Hoge Rijndijk tot het ver lenen van een voorschot op de vergoe ding over 1958; verzoek van het bestuur van een bijzondere kleuterschool om vaststelling van de vergoedingen over 1957 en het voorschot op die vergoedin- gen over 1958; verlenen van een subsi- i die aan de Ohr. Lagere Tuinbouwschool te Rijnsburg; verzoek van het bestuur van de Grote Westeindse Polder be treffende onderhoud en restauratie van de molen ..Zelden van Passé"; verzoek I van het bestuur van de Drooggemaakte Geer en Kleine Blankaartpolder om subsidie in de onderhoudskosten van de Geerweg. het openbaarverklaren van 1 diverse straten en wegen; verbeteren van een gedeelte van de Zuidbuurtse- Twee ongelukken op Rijksweg te Oegstgeest iFoto L.D./Van Vliet) Gistermiddag om 5 uur reed een personenauto uit de richting Am sterdam over de rijksweg onder de gemeente Oegstgeest. Nabij de Slaagh slipte de auto in de bocht en kwam zodoende in de linker berm terecht, waar de auto op de linker kant kwam te liggen. De 28-jarige bestuurder uit Amsterdam en zijn twee mede-inzittenden konden on gedeerd uit het voertuig kruipen. Iets ernstiger was het ongeluk, dat gisteravond tegen half acht ge* beurde. Een personenauto, komen de uit de richting Amsterdam, week nabij de Drie Witte Palen op de rijksweg onder Oegstgeest. plotse ling iets naar links uitvermoede lijk door glijden. De weg was glad. het sneeuwde en desondanks reed de bestuurder ongeveer 80 km. De bestuurder gaf tegenstuur en wist zijn wagen weer naar rechts te krij gen. Hij zag echter geen kans zijn auto weer in het rechte spoor te brengen, zodat hij in de berm te recht kwam. waar hij over de kop sloeg en omgekeerd bleef liggen. De bestuurdereen 24-jarige in woner van Scheveningen. werd niet noemenswaardig gewonddoch zijn verloofde liep een ernstige hersen schudding op. De auto werd ernstig beschadigd Op de foto de eerstgenoemde auto in de berm van de weg. Tijdens heiige sneeuwstorm Tussen Den Haag en Zoetermeer (Van onze Haagse redactie) Vier vliegtuigjes van de Kon. Lucht macht. behorende tot de groep lichte vliegtuigen 298. gestationeerd op do vliegbasis Ypenburg, hebben gistermid dag, tijdens een hevige sneeuwjacht een voorzorgslanding gemaakt in polders, gelegen tussen Den Haag en Zoetermeer. Onder deze vliegtuigen bevond zich ook een Hiller-helikopter, die op weg was van Harderwijk naar Ypenburg. De sergeant-vlieger kon. vliegende boven Zoetermeer, door de hevige sneeuwjacht niets meer zien en van enige oriëntatie was geen sprake. Hij besloot tot een voorzorgslanding en wist zijn helikopter keurig, zonder maar een schrammetje schade, ln een besneeuw weiland langs de Rijksweg Den Haag—Utrecht in de nabijheid van een benzinestation aan de grond te zetten Toen het weer na verloop van enige tijd opklaarde, steeg de sergeant, die nog een militair bij zich had. op. in de hoop zijn basis te berei ken. Tijdens deze vlucht ontdekte hij. dat hij zonder benzine was en zo moest hij die kilometer verder opnieuw een landing maken. Dit geschiedde op 'n afgeschoten stukje weiland vlak langs de Rijksweg. Een paar honderd meter verder van deze plaats was even over vier uur een Pipercup van de Kon Luchtmacht, eveneens daartoe genood zaakt door de sneeuwjacht, neereestre- ken. ook zonder dat er enige schade be rokkend was. Personeel van de vliegba sis Ypenburg was enige tijd later bij de beide toestellen aanwezig om de situatie in ogenschouw te nemen. De bedoeling was .om zowel de helikopter als de Pi percup zo spoedig mogelijk op de basis te krijgen, maar telkens kwamen er nieuwe sneeuwjachten. Toen de duister- i nis inviel, kon van deze plannen dan ook niets meer komen Later bleek, dat ln polders nabij Nootdorp en Leidschen- dam nog twee lichte vliegtuigen van de Kon Luchtmacht, eveneens op weg naar i de vliegbasis Ypenburg. een voorzorgs landing hadden moeten maken. Een van deze twee toestellen zou daarbij ln een sloot terecht gekomen zijn. Staatssecretaris Alles gedaan om veiligheid in de mijn te verzekeren Het onderzoek door de opzichters van de Staatsmijnen en het onderzoek, dat het Staatstoezicht op de mijnen nog moest instellen, in de op 3 maart inge storte pijler van de Staatsmijn Maurits, waren gebruikelijke routine-onderzoeken, zo heeft de staatssecretaris van Econo mische Zaken meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Tans. Aan de staatssecretaris is niet geble ken. dat niet alles is gedaan om de vei ligheid in de pijler, waar het ongeluk plaatsvond, te verzekeren Overigens wacht de staatssecretaris het resultaat van het Staatstoezicht af Ook het verschil in taal heeft geen rol gespeeld bij het verloop van het ongeluk. Behoudens de Italianen spraken allen Nederlands. De instructeurs, onder wier leiding de Italianen in de pijler werkten, beheersten zoals trouwens steeds het ge val is. wanneer Italianen die de Neder landse taal nog niet machtig zijn, onder gronds worden tewerkgesteld, de Ita liaanse taal voldoende om hun de nodige aanwijzingen te geven. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 8 maart Leldsi Coöp Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 56-91. kroten 6-7. boeren kool 20-23, rode kool 7-11. gele kool 10- 12. groene kool 14-22. prei 31-48. rabar ber 54. spinazie 84-102, stoofsla 162. sprui ten A 42-74, Idem B 37-71, uien plcklers 6-17, waspeen 31-34. witlof 38-91; per 100 stuks: sla A 21-32. Idem B 23-28; per 100 bos: peterselie 20. raapstelen 4-11, radijs 41. selderie 9-11. weg: toekennen van een duurtetoeslag over het eerste halfjaar 1958 aan het daarvoor in aanmerking komend ge meen tepersoneel; aanvuli.r.g en wijzi ging van de legesverordening. Dodenherdenking op 3 mei De commissie Nationale Herdenking heeft de burgemeesters in Nederland meegedeeld, dat de dodenherdenking dit jaar zal worden gehouden op saterdag 3 mei. De commissie geeft voor deze herden king weer de volgende aanwijzingen- Vlaggen ..halfstok" van 1800 uur tot zonsondergang; houden van „stille toch ten" te 19.30 uur zonder toespraken, vlaggen of vaandels: lulden van alle kerkklokken van 19.45 uur tot 30 secon den voor 20.00 uur; overal en algemeen in acht nemen van twee minuten vol komen stilte, aanvangende 20 00 uur precies; houden van herdenkingsbijeen komsten in de kerken of andere gebou wen. Voorts ia het gewenst van 18 00 uur tot 21 00 uur geen openbare vermakelijk heden te bieden. Geadviseerd wordt, van 19 00 tot 21 00 uur vooral het cafébedrijf tot de kleinst mogelijke omvang te beperken, de bui tenverlichting. zoals neons en lichtbak ken te doven en geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de offi ciële Nederlandse radioprogramma's De „Nederlandse Bioscoopbond" heeft zijn leden geadviseerd de theaters van 18 00 uur tot 21.00 uur te sluiten en. eveneens van 18 00—21.00 uur geen neon- of an dere lichtreclame te bezigen- De strijd tussen advocaat en Haags puzzelbureau De exploitant van het puzzelbureau „Het gouden woord" in Den Haag heeft nu ook een aanklacht ingediend tegen de Amsterdamse advocaat mr R. P. Kokosky, die zoals bekend, bij de offi cier van Justitie in Den Haag een aan klacht ingediend tegen de exploitant, os. onder het motief dat hU diens goede trouw in twijfel trok. Naar de exploitant ons mededeelt gaat de puzzelactie ge woon door. Prof. Heisenberg over verenigd veldtheorie Professor Werner Heisenberg heeft gisteren een verklaring afgelegd om een einde te maken aan „de overdreven be richten" over zijn nieuwe verenigde veld theorie. Hij zegt. dat de uiteenzetting, die htf onlangs heeft gegeven, betrek king had op een hypothese van de theorie der elementaire deeltjes, waar van de juistheid nog moet worden aan getoond door een onderzoek in de ko mende jaren. De stelling is door professor Wolf gang Pauli uit ZUrich en professor Hei senberg geformuleerd en zal door de twee geleerden in een wetenschappeliik tijdschrift gepubliceerd worden z(j is voortgekomen uit voorbereidende werk zaamheden. die enkele jaren aan het In stituut Max Planck te Göttingen, ln samenwerking met verscheidene Duitse en buitenlandse geleerden, zijn verricht, aldus prof. Heisenberg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9