w Plannen voor de kerkdag hervormde classis nemen vastere vormen aan F Charlotte Kohier, begenadigde voor dlraehtskiiïist enares Studeert u laat?.... Talrijke personen zijn bij de voorbereidingen betrokken l7ste jaargang Zaterdag 8 maart 1958 Tweede blad no. 29386 Langdurige ovaties Yvette als 25ste in de zeer schone reeks Tweeendertig jaar staat Charlotte Kohier thans op de planken, zeven lar als toneelspeelster, 25 jaar als voordrachtskunstenares. En al heeft j over succes als toneelspeelster niet te klagen - men denke aan rollen Is Badeloch, Electra, Medea en lady Macbeth, om er enkele te noemen - tch is het als voordrachtskunstenares in de eerste plaats, dat zij haar rote faam heeft gevestigd en zich plaatste op een hoogte, die hier te lan- e zeker niet door een ander wordt gehaald. Hoeveel schoonheid heeft zij niet geschonken in diverse oeuvres! En hoe ist zij haar voordrachtsgaven niet te verrijken met haar toneelkunstige inleg. Met behoud van wat juist voor voordrachten zo nodig is, dictie, ■pvere weergave en gevoeligheid van stem (met het laatste weet zij te oekeren bij het nabootsen van een reeks stemmen, zowel van vrouwen als ia nnen) bracht zij daarnaast een overtuigende mimiek, die het woord, ccentueerde en er een ongekende glans aan gaf. Afscheid J. P. A. van Vloodorp ALS ONDERDIRECTEUR VAN DE ROTTERDAMSCHE BANK Medio maart zal de heer J. P. A. van Vloodorp, onder-directeur van het kantoor Leiden der Rotterdamsche Bank N.V., in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie neerleggen. Vrijdag middag a.s. tussen 4 uur en halfzes be staat er voor de relaties gelegenheid om ten kantore Rapenburg 27 afscheid van hem te nemen. De heer Van Vloodorp trad op 18- jarige leeftijd als jongste bediende in dienst van deze instelling. Al spoedig volgde zijn benoeming tot bijzonder pro curatiehouder, waarna hij op 1 juli 1944. na het overlijden van de heer N. D. de Boer. deze opvolgde als algemeen procu ratiehouder. Op 1 januari 1950 werd hij benoemd tot onder-directeur en werd daardoor de belangrijkste medewerker van mr. M. A. V. Slingenberg, die op 15 mei 1949 mr. J. H. Hehewerth als directeur was opgevolgd en welke laatste op zijn beurt de leiding in 1945 had overgenomen van de heer P. A. de Gooyer. Gedurende zijn ruim 40-jarige carrière maakte de heer Van Vloodorp twee wereldoorlogen en verscheidene econo mische crises mee met alle daaraan voor het bankwezen verbonden wisselvallig heden, maar de sensatie van zyn leven beleefde hij op 1 februari 1945. dus in de Bezettingstijd, toen op klaarlichte dag des morgens tegen halfelf een overval op de bank werd gepleegd, en de indringers onder dreiging met revolvers met een bedrag van ongeveer honderduizend gul den verdwenen. Een in een aangrenzend vertrek aanwezig bedrag van 2 a 3 ton lieten zij ongemoeid. Na de Bevrijding is het vermiste be drag via „de Ondergrondse" tot de laatste cent terugontvangen, zij het zonder toevoeging van rente.Later is gebleken, dat het „ontvreemde" bedrag is gebruikt voor de uitbetaling van salarissen aan het stakende spoorweg personeel. CORRESPONDENTIE Ingezonden stukken, waarvan de af zender of de schrijver ons met bekend is. komen niet voor plaatsing in aan merking. »rber| ïram. adlo) ar di Vïels. rliei 19 00 21 00 citaL We zullen de lange rij van gebrachte Verken, die een aanvang nam met 13 jjüchnitzlers Fraulein Else, niet in de her- 17 003nering terugroepen, we willen als voor muz.ns het hoogtepunt noemen het Spaanse irogr.'rasquita met de onvergetelijke drui- Nws.en-scène, die nooit uit het geheugen zal aan als onovertroffen juweeltje van itbeeldingskracht. Men denke eens: 25 loeiiaar aUeen het toneel te vullen als solo- B0f0.ctrice en dan zó, dat Charlotte Kohier vanen apart begrip is geworden, i 2-4 Dat heeft zij weten 'te bereiken door en zeldzame verteltrant noemt zij Ten-*chzelf niet het liefst: vertelster? (toten verteltrant van „verhalen", die aan- 'iding geven tot het beroeren van de nensenziel van jong tót oud. Want blij- 'en we allen niet toegankelijk voor een U. 'erhaal, mits dat natuurlijk en spon- odagaan, zonder pose, wordt weergegeven? o gen: 4-45, Voor haar zilveren jubileum was de keus gevallen op een novelle van Guy de Maupassant: Yvette. Weliswaar niet het sterkste werk van deze zo vrucht bare auteur uit de tyd, die de Fransen 3te". niet zonder reden aanduiden als „la belle époque", maar toch een goede ko- vertegenwoordiger van deze zo jong 9-1® (43 jaar) overleden Franse naturalist, uur* petekind van Flaubert, die hem on- od„ derricht gaf. Als rijpe vruchten ont- 9 ij vloden romans, verhalen, essays en uïir. zelfs een drietal toneelwerken (al was dit laatste niet zijn beste zijde) inruim te tien jaar zijn pen. Meesterlijk van tot vorm, scherp geobseerveerd en niet ge- }?or speend van droge humor, van Yvette is de onschuldige, tot Jonge lre. trouw gerijpte, achttienjarige dochter tan een „meesteres in de liefde", die ïich omgeeft met avonturiers van bei- lerlei kunne en zich voor die liefde [waar laat betalen. Men ziet: het thema. vai* lat Shaw later benutte voor zyn ^®r" .Mevr. Warrens bedrijfHoewel met 3j ie neus als het ware gedrukt op deze ven •>oel van verrotting, is Yvette volgens de luteur nog volledig kuis en onwetend. Tot de liefde ook tot haar komt en zij est, laardoor ontdekt, wat haar moeder /oor „zaken" doét. Als haar pogen haar noeder terug te brengen op het pad der of ieugd natuurlijk faalt, wil zij zich van iet. leven beroven door chloroform, maar Charlotte Kohier tijdens haar op treden gisteravond in de Leidse Schouwburg. (Foto L D./Van Vliet) het geheel vermocht dit niet te bewerk stelligen. In minder dan geen tijd hing haar gehoor aan haar lippen en na afloop werd haar terecht een langdurige ova tie gebracht, waaraan schier geen eind scheen te komen. Een zestal bloemstukken onderstreepten deze Ambassadeur in Argentinië I Bij K.b. is mr. J. C. van Beusekom, I ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambas- I sadeur in de Republiek Argentinië. warme huldiging, waarvoor de kunste nares met enkele hartelijke woorden dankte, blij, dat zij blijkbaar in staat was om de harten van ons volk te veroveren. Nog zij de vertaling van Adriaan Mor- riën even apart geprezen. Met Yvette heeft deze voordrachts kunstenares pur sang aan haar reeks van successen een parel toegevoegd. Ook al blijven wij Frasquita als de schoonste parel uit het snoer beschouwen. Het daverend succes van deze avond heeft de afd. Leiden van de Bond van Boekverkopers, die deze voorstelling had georganiseerd in verband met de Boe kenweek doen besluiten nog een avond te geven, waarvoor 18 maart is vastge steld. Leidse grafici maakten wereldreis A.N.G.B. ZORGDE VOOR VROLIJKE ONTSPANNINGSAVOND Daartoe in staat gesteld door de afd. Leiden van de Alg. Ned. Grafische Bond maakten de Leidse grafici gisteravond in 180 minuten een reis om de wereld. Het reisplan voor deze wereldreis kwam uit de koker van Anova Musical Show. Eerste en Tweede „gelachvoerder" waren resp. Toby Rix en John Pims. Alvorens het grote gezelschap start en eindpunt waren de Leidse „lucht haven": Stadsgehoorzaal op reis ging, riep de Leidse afdelingsvoorzitter, de heer N. Langezaal, het een hartelijk welkom toe. Mede tochtgenoten waren bestuursleden van de Leidse Bestuurders- bond en vele gepensioneerden van de Leidse afdeling Als „verstekeling" maak te de bondssecretaris, de heer W. Relage. deze wereldreis mede. Voordat het gezel schap de „douane" was gepasseerd, bracht de heer Relage zijn mede-passa giers onder het oog, dat het ook in deze tijd nog zeer veel zin heeft om lid te zijn van een moderne vakbeweging. Met name hebben de grafici geen reden tot klagen. Zeel veel werd voor hen in maatschappelijk en sociaal opzicht be reikt Zo hebben zij tegenwoordig een goede rgeling bij pensionering, kwam een betere C.A.O. voor het cartonage- bedrijf. de lichtdrukbedrijven en voor de administratieve werkers in het dagblad bedrijf tot stand en kregen zij o.a een loon-compensatie voor de huurverho- I ging. Ook in dit jaar, waarin de bona- I fide vakbeweging reeds heeft aangedron- gen op het treffen van maatregelen ter j opvanging van de werkloosheid, staat de bij het N.V.V. aangesloten A.N.G.B. o^ de bres voor de belangen van de grafici. In dit verband wekte de heer Relage de aanwezigen tot een krachtige propagan distische actie op Bouwt mee. aldus spreker, aan onze A.N.G.B Na deze propagandistische woorden draaiden de „motoren" op volle toeren en werd via Parijs, waar een Frans 'cabaret veel afleiding schonk. Wenen: met zijn „Wien. Wién. nu du allein" zijn Donau en Prater bereikt. Van hier j ging het naar Italië, naar de populaire Londense Music Halls, naar Hongarije, Spanje. Amerika, waar nog even bij een filmstudio werd binnengestapt, en China om tenslotte in Amsterdam, met zijn „goeie ouwe Wester" terug te keren. Op deze wereldreis waren o.a. Mary Scotty een charmante „stewwardess". Lydi Groeneveld een lieve airhostess, Stefani een uitstekend goochelaar en „The Constellations" een ensemble waar mu ziek in zat. (Advertentie) "Besteedt den dieren Tijd bii «%n en bij nachten. J"""" g" '0"S »w krachten tn onversleren zijt" fcff» dichtte Huygens H«r'"k dan zo'n kostehjlcverU*. C K,nS *P™t bij de studie rCn °PtOChrCn onrel. e "teemde woordjes kwikking FILMS VAN DEZE WEEK: Romy Schneider: l Voorbij Mombasa III en slot dreigt de dood Spannende avonturen LEVERANCIER van STALEN en HOUTEN MEUBELEN voer KANTOOR en PRIVÉ BLANK EIKEN BUREAU iladmaat 105 x 65 cm., 4 opberg- 'den met centrale sluiting Ook gebeitst leverbaar. j Tevoren sprak de heer De Cler een kort welkomstwoord, waarna onze bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de grote betekenis van het boek als vul ling van de vrijetijdsbesteding schetste, waarbij hij er op wees, dat Leiden zeker geen achterlijke plaats inneemt in het bezit van uitmuntende bibliotheken, kan bogen op beroemde drukkers en even eens op beste schrijvers. M. HAARLEMMERSTRAAT 18A" Fermenteerschuren op Sumatra afgebrand Een fermenteerschuur van de „Klam- bir Lima" «Oostkust van Sumatra) tabaksplantage is kort geleden afge brand. De schade wordt geschat op 55.000 roepiahs. De brand ontstond in de struiken bij de schuur. Eerder brandde de fermenteerschuur van de „Medan Estate'" af. Het vuur vond toen zijn weg langs de zijkant van jde schuur. De schade hiervan werd ge- schat op 200.000 roepiahs. Beide geval len worden thans onderzocht. Tweede pinksterdag in Leiden •22. ie roes, die de toepassing van dit mid- lol haar brengt, doet haar levenswil j!erker dan ooit ontwaken en ook zij liest de weg van de liefde Navrant geschreven en met begrip en {eernis, doch wat de onschuld van iTvette betreft, toch niet volledig over tuigend: daarvoor is Yvette te scherp 5? van geest getekend. i3 2 3 3^ We mogen het in Charlotte Kohier Saarom des te meer waarderen, dat zij 0 neze hoofdfiguur, waaraan zij speciaal al haar kracht en charme gaf, nog aan- pemelijker wist 'te maken dan de auteur (elf, j Maar ook verder deed zij Guy de 1 Maupassant alle recht wedervaren, i Slechts enkele kleine coupures waren ).4 aangebracht en deze deden het verhaal 1 geen afbreuk. }1 Met de haar zo by uitstek eigen in- dringingskracht heeft Charlotte Kohier rich ingewerkt in die periode van licht zinnigheid van het Frankrijk van die tijden, die trots alles toch omgeven 2 blijft van een fascinerende charme. Zij wist haar gehoor en de schouwburg j was tot de laatste plaats uitverkocht i3 geheel te brengen onder de ban van i de Paryse fiacres, de drijvende dansge legenheden in de Seine en van het mi- lieu, dat hier moest worden opgeroepen. Misschien soms even ietwat te schel door mimiek toegespitst, doen afbreuk aan Reeds thans activering der gemeenteleden De plannen voor de kerkdag der hervormde classis Leiden beginnen vastere vormen aan te nemen. Tot voor kort hadden de organisatoren wel in grote lijnen vastgesteld, welke activiteiten er op tweede pink sterdag zouden plaats moeten hebben, doch veel hing daarbij natuurlijk af van de medewerking, die men van velerlei kant moest ontvangen. Thans heeft men reeds zoveel toezeggingen binnen, dat het pro gramma min of meer volledig is geworden. Enkele open plaatsen en vraagtekens hoopt men spoedig weggewerkt te hebben. De kerkdag begint met een kerkdienst in de Pieterskerk, die geleid zal worden door de praeses van de classis, ds. D J. Vossers uit Leiden. De dienst zal niet langer dan drie kwartier uren. en der halve reeds om 10.45 uur afgelopen zijn. Niet minder dan zes koren zullen mede werking verlenen en o m. de speciaal voor deze dienst door Adriaan Blanken - stein gecomponeerde introïtus zingen. Het zijn de kerkkoren van Leiden, Voor schoten. Hillegom, Alphen, Boskoop en Rijnsburg. Na afloop van de kerkdienst wordt er een kopje koffie geserveerd in de kerk. Om half twaalf beginnen dan de bijeen komsten in de Pieterskerk en de Stads gehoorzaal, waarin gesproken zal wor den over: „De vreugde en nood van het gemeente zijn". Inleiders zijn de heer J. Vink. hoofd ener school te Katwijk aan Zee en prof. dr. A. Teeuw. hoog leraar te Leiden. Beide heren zullen af wisselend spreken in de kerk en in de Stadsgehoorzaal, hetgeen ook tijdens de middagbijeenkomst het geval zal zijn, zodat alle deelnemers dezelfde inleidin gen zullen horen. Woningnood, verkeer, werk De middagbijeenkomsten vangen om 1.45 uur aan in de Pieterskerk en de Stadsgehoorzaal, en duren ongeveer een uur. Het onderwerp van de kerkdag „God met ons" zal dan belicht worden vanuit verschillende praktische aspec ten. Een maatschappelijk werkster xai oningnooA, verder tal spraken over de w« burgemeester H. Duiker, van Katwijk, het verkeersprobleem belichten, terwijl een derde, nog onbekende inleider, zal spreken over het werk. Ook deze inleiders zullen hun toe spraakje tweemaal houden: in de Pie terskerk en in de Gehoorzaal. Er is mo gelijkheid tot een korte discussie. Culturele activiteiten Het tweede gedeelte van de middag is bestemd voor culturele activiteiten De lekenspelgroep Oudshoorn-Alphen geeft in de Stadsgehoorzaal een opvoering i van het door M.Nijhoff geschreven stuk: „Des Heilands tuin". Elders in de stad vindt een filmvoorstelling plaats, ter wijl er ook een rondwandeling door I Leiden wordt georganiseerd, waarbij speciaal de oudste plekjes bezocht zullen worden. Het museum van Volkenkunde zal die dag geopend zijn en een speciale I rondleiding houden. De pantomime- groep van het vormingscentrum „Oud- I Poelgeest" treedt op in een der zalen van de Stadsgehoorzaal, terwijl de dich ter Hans Andreas uit eigen werk zal I voordragen. Adriaan Blankenstein zal met medewerking van een solist een l concert geven in de Pieterskerk. Men heeft dus een ruime keus uit deze vele I activiteiten. Het is natuurlijk niet mo gelijk alles „na te lopen", en dat Is dan ook niet de bedoeling. Men heeft zoveel punten georganiseerd om elk wat wils te bieden-Men verwacht minstens £00p personen, zodat spreiding Jeugdkerkdag Lange tyd heeft men overwogen een jeugdkerkdag te organiseren en inmid dels heeft men besloten deze inderdaad te houden. De organisatie is In handen van de classicale commissie voor het jeugdwerk. Het centrum zal liggen in de Burcht, zowel in de zalen als op de rotonde. Het programma bestaat o.m. uitspelen, film en een hagepreek. Er zijn speciale pro gramma's voor kinderen van 7 tot 11 en van 12 tot 16 jaar. De sluiting van de kerkdag zal geza menlijk plaats hebben om 5 30 uur op het Pieterskerkplein, waar men enkele liederen zal zingen. Ds. Kloek, voorzitter van de grote kerkdagcommissie, zal een slotwoord spreken Talrijke medewerkers Wie dit uitgebreide programma beziet, zal tot de slotsom moeten komen, dat verscheidene personen uit de classis bij de organisatie betrokken moeten zijn. Er i zijn vier commissies ingesteld, waarvan één de grote centrale commissie is. Hier in hebben zitting als voorzitter ds. P. Kloek (Leiden», als secretaresse mej. G. Stroo (Koudekerk) en verder mevr. F. Th. v. d WindPeereboom Voller rAarlanderveen). ds. J. H. Bogers (Al- iphen), ds. E. H. Kalkman (Voorhout), ids. F Offringa (Katwijk aan Zee), ds. G. Cadee (Oudshoorn-Alphen) en de heren F. Bunt (Noordwyk), H D. Lens LeidenH. A. Bal (Noordwijk). J A Mulder (Oegstgeest) en mr. A. W Kist (Oegstgeest). De culturele commissie wordt gevormd door mevrouw Van der Wind en de heren Bal en Kist: de fi nanciële commissie bestaat uit de heren Lens. Mulder en Bunt en de muziek- commissie heeft tot leden de heren Adriaan Blankenstein (Leiden), Dirk van Vliet (Alphen) en S. P. Visser (Hil legom). Gemeente-zijn Er zijn dus bjj de voorbereidingen vele personen betrokken en bovendien moei men nog denken aan alle gemeentele den. die zich reeds thans bezinnen veelal onder leiding van een predikant I op het thema van de kerkdag: „God met ons". Het doel van de kerkdagen: de gemeenten te activeren en bewust te maken van hun gemeenta-xUn. wordt loor al dit voorber«idw»d« werk xeer Trianon Er is inderdaad nog een week bijgekomen, zoals we al voorspel den, maar het wordt wel onherroepelijk de laatste Wie dus nog niet Romy's ontwikkeling tot Koningin v. Engeland gadesloeg, moet zich haasten, want na a.s donderdag verdwijnt zij van het Leidse filmtoneel. Althans voorlopig, want de roep om Romy klinkt luid en aanhoudend De Graaf van Luxemburg Kostelijke operette Lido. De Wiener Operette is van alle tijden en evenzeer voor alle leef tijden. Toen u zo tussen 10 en 20 jaar uw eerste operette zag. ging er een nieuwe wereld voor u open. Een wereld I van klatergoud, akkoord, maar toch een van onbezorgde vrolijkheid, van brui sende levensvreugde, van kleurrijke tafrelen, vermakelyke intriges en luch tige muziek, waarvan de meest populaire melodietjes nog dagen lang in uw oren bleven naklinken. Onverschillig of die eerste operette nu Walzertraum, Wiener Blut, Driemadlerhaus, Der Bettelstudent i of De Graaf van Luxemburg heette, zij 1 maakte op uw jeugdig gemoed een diepe i indruk en het merkwaardige is, dat ge er iedere volgende keer met evenveel plezier heen gaat als de vorige. Tegen i de tijd, dat een operette ons niet langer kan bekoren, is er met onze geestelijke of lichamelijke gesteldheid beslist iets niet meer in orde. Natuurlijk: er is ver schil tussen de ene vertolking en de andere. De rolbezetting kan de ene keer beter zijn dan de andere, de montering kan in rijkdom variëren, het stemmen- materiaal en de orkestrale begeleiding kunnen goed of minder goed uitvallen, maar de sfeer blijft en zij blijft altijd aantrekkelijk, omdat zij appeleert aan gevoelens van fantasie en romantiek, welke in ieder mens sluimeren. In Lido draait deze week „De Graaf van Luxemburg" en voor de zoveelste maal sinds die beroemde eerste, zal ieder een genieten van dit vrolijke spel van klank en kleur, waaraan oor en oog zich kunnen vergasten. Juist in deze tijd van atoomgeweld, al dan niet gelukkende raket-lancerin gen en spannende voorbereidingen van topconferenties, waarvan het bestaan van de halve mensheid afhangt, bete kent het kijken en luisteren naar zo'n sprankelende operette een ontspannende vlucht uit de werkelijkheid, waarmede we niemand kwaad en onszelf alleen maar een genoeglijke avond bereiden. Het leven is vaak zo ernstig en lood zwaar. Waarom van tijd tot tijd ook niet wat van deze onschuldige luchtigheid? „Nathalie" Zij staat voor niets! Luxor Een „gangster"-film van prima gehalte is „Nathalie" met Mar- tine Carol in de hoofdrol. Het is in zo'n geval hoofdzaak, dat de bendeleider tot op 't nippertje onbekend blijft en daar aan voldoet dit verhaal ten volle .of U moet scherpzinniger zijn dan de de tectives, die in de loop dezer gebeurte nissen heel wat op te knappen hebben. Eerst als ze geconfronteerd worden met iemand, die hen overhoop wil schieten, komen ze er achter, wie de man is en ze zijn toch al héél lang met hem om gegaan. In deze Nathalie gaat het om een ge stolen broche van 70.000 gulden en een waardevol pakket. Ook om een gravin, die duistere zaken doet Dan is er ook nog die pittige mannequin, die haar eigen gang gaat. om alle raadsels cp te lossen Ze is iedereen te vlug af: de gangsters, de politie en de rechercheur, die al gauw zijn hart aan haar verloren heeft en.... omgekeerd. Maar de raad- sles worden niet opgelost, voordat Na thalie een serie moeilijke ogenblikken heeft doorgemaakt, die wij niemand i graag zouden toewensen. Ze overwint ze alle met het gelukkige resultaat, dat de detectives met operi ogen staan te kij ken over haar vingervlugheid en kor daatheid. Werkelyk, dat had detective Pipart j niet gedacht; hy had eerder gedacht, dat Nathalie de schuldige was en een reeks relaties in de onderwerld had om van te huiveren. Komaan: als U een avondje huiveren wilt. ga dan deze Nathalie en haar vrienden bekijken en U zult zien. hoe ze haar mannetje staat. Nathalie staat immers voor niets? Philippe Clay. Michel en Louis Seig- ner zijn haar comparanten Ze weten tenslotte allen, wat ze aan haar hebben. Christian Jacque verzorgde op knappe wijze de regie. Rex Cornel Wilde, Donna Reed. Leo Glenen. Ron Randell. Regis>eur George Marshall had wel klinkende na men ter beschikkng, toen hij begon met de verfilming van het spannende scena rio ..Beyond Mombasa". Het is de ge schiedenis van een man. die in Afrika aankomt om zijn broer te bezoeken, die daar een uraniummijn zou hebben ont dekt en dan moet ervaren, dat zijn broer is gedood. Het zou gebeurd zijn door lui paardmannen, maar Matt Campbell verdenkt de plotseling opduikende „com pagnons". Deze twee mannen en Matt gaan op step naar de mijn en tijdens deze tocht door het Afrikaanse oerwoud gebeuren er nogal wat vreemde dingen. Het komt tenslotte allemaal wel op zijn pootjes terecht, maar eer het zover is hebben de toeschouwers enkele bijzon der spannende momenten kunnen door leven, hebben zij een aantal boeiende opnamen van de imponerende schoon heid van het donkere Afrikaanse woud kunnen bewonderen en hebben zij kun nen ervaren, dat genoemde filmsterren onder leiding van Marshall tot knap spel konden komen. En voor de liefheb bers: ook Eddie Calvert met „zijn gou den trompet" laat zich nog even horen. Johnny knapt het op Eddie Constantine volgens oud recept Casino Natuurlyk knapt Johnny het opHoe zou het anders kunnen. Deze zo stoere, energieke en bijzonder doortastende Johnny Jordan is er im mers niet onder te krijgen. In zijn sim pele eentje blijkt hij zelfs opgewassen tegen een goed gedisciplineerd legertje bandieten, dat behoorlijk is voorzien van stevige knuisten en feilloos functione rende wapens. Maar al deze anders zo gevaarlijke attributen moeten falen tegen de onaantastbare Johnny. Deze Johnny is immers Eddie Constantine, de werkelijk niet knappe, maar wel zeer mannelijke held van talloze Franse avonturenfilms. En het is nu eenmaal niet denkbaar, dat het idool van de grote schare liefhebbers van dit genre rolprenten langdurige of zelfs blijvende schade zou worden berokkend. Het zou de naam en faam van deze onoverwin nelijke niet ten goede komen. En daar moet dan maar wat spanning aan op geofferd worden, want tevoren staat reeds vast dat de schurken geen schijn van kans hebben in deze ongelijke strijd. En eigenlijk weet men ook, dat het vrou welijk schoon, waarmede het pad van onze kranige held zo rijk is gegarneerd, slechts figureert. Het laat hem zeker niet onberoerd, maar hij laat zich zel den verstrikken. Enfin, men weet het allemaal als men naar een Eddie Con stantine gaat kijken, maar het ls ge zellig. vrolijk en onderhoudend en dat is ook wat waard. Internationale conferentie over zeerecht te Genève HET STANDPUNT VAN INDONESIË Het hoofd van dè Indonesische dele gatie naar de internationale conferentie voor het zeerecht. Achmad Soebardjo, heeft tijdens het algemene debat het standpunt van zijn land met betrekking tot de afbakening der territoriale wate ren uiteengezet. Het kan niet worden ontkend, dat het vaststellen van een uniforme grens voor de territoriale wateren wenselijk is. Wij moeten erkennen, dat de rechtszekerheid zulk een uniformiteit eist. Doch aan de andere kant. zulk een „rechtszekerheid" is en kan ook niet de formele zin alleen de uiteindelijke bedoeling van het recht zyn. Uniformiteit in de breedte van de territoriale wateren kan alleen werke lijke waarde hebben indien, by het vast stellen van zulk een uniforme regeling, de rechtmatige belangen van de landen en volkeren voldoende in het oog wor den gehouden. Het is zeer de vraag of aan deze voorwaarden kan worden vol daan. Mijn delegatie is daarom van oordeel, dat naast het streven tot vaststelling van een uniforme grens, mogelijkheden moeten worden geschapen voor afwij king van de algemene regel, indien zulks onder bijzondere omstandigheden nood zakelijk ia

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3