Prins Philip Te pronk stellen van „cessionanten" ZATERDAG 8 MAART PAGINA 4 Jong Ma rine- officier werd Prins - gemaal Oog en oorvan Britse vorstin vlagvertoon energiek, sportief en actief, Geen louter fliB stippelt zijn eigen taak uit Toen de televisiesectie van de B.B.C. ter gelegenheid van de opening van het Internationaal Geofysisch Jaar een groots weten schappelijk programma verzorgde, werd deze anderhalf uur durende uitzending ingeleid en becommentariseerd door een lange, slanke man met een prettig innemend gezicht, in hoge mate fotogeniek. Ongetwijfeld zou voor deze sympathieke commentator een goede toekomst bij de televisie zijn weggelegd, ware het niet, dat het lot hem reeds jaren tevoren op een geheel andere plaats had gezet, n.l. als Prins-gemaal achter en naast de eerste vrouw van Engeland, Koningin Elizabeth II. Sedert februari 1952 vervult Prins Philip, de voormalig e zeeofficier, de belangrijke rol van Gemaal. Het is niet doenlijk zijn positie juist te omschrijven. Men zou bijna kun nen zeggen, zijn taak is net zo groot, als hij hem wil maken. Maar als hoofd van zijn gezin, echtge noot van Koningin Elizabeth en vader van de toekomstige koning, is hij zeker de bekendste man in Groot-Brittannië. En zeer waar schijnlijk ook de populairste. enlfu^aas kan vergeet hij het. De standhouders op de Jaarbeurs zullen geconfronteerd worden met twee vor stelijke personen, die werkelijke be langstelling hebben voor het geëxpo seerde en zij zullen er goed aan doen hen niet met een soort „kluitje in het riet te sturenGeen van beiden zou het appreciëren De tijden veranderen. Wij leven niet meer in het tijdbestek van Koningin Victoria, waarin ieder woord van kri tiek rondweg ongepast en ongehoord was. Victoria was de almachtige vorstin, volkomen onaantastbaar. Hoe anders is het vandaag de dag! In onze dagen moeten ook vorsten en vorstin nen hun populariteit „verdienen". Wij willen daarmede niets oneerbiedigs zeggen, maar wie herinnert zich niet de malse kritiek, die de oud-hoofdre dacteur van de „Punch" vorig jaar over het hoofd van zijn vorstin uit stortte. Een storm van verontwaardi ging ging door het land. maar toch... De toespraken van de Koningin wer den menselijker, eenvoudiger en direc ter. meer van hart tot hart. En men kan er staat op maken, dat de „man achter de schermen", Philip, de voormalige zeeofficier, ven om miltder Victoriaans op te treden, minder ongenaakbaar dus, terdege heeft gesteund. In hem heeft het Britse volk een Prins-gemaal, die - hoewel onge twijfeld verlegen, want hoe zou hij er anders toekomen om tegen de filmster Jane Mansfield slechts „Wat jammer, dat het nu juist vandaag regent" te zeggen - een open oog heeft voor wat een ko ningschap in onze tijden moet zijn. Niet de absoluut verhevene, noch de eenvoud-tot-het-uiterste, maar een in stelling, welke tot de fantasie blijft spreken, zonder in exclusieve excessen toevlucht te zoeken. Kortom: gewoon, menselijk, eerlijk en oprecht. En dan zó, dat dat gewone, dat menselijke, dat eerlijke en dat oprechte iets schenkt en iets betekent. Werkelijke taak En juist de positieve instelling van Prins Philip tegen deze moderne reali teit, heeft hem zo bemind gemaakt in alle lagen van het Britse volk en ook ver daarbuiten. Zijn pas begonnen car rière bij de Marine werd afgebroken, toen zijn jonge vrouw de Britse kroon kreeg te torsen. Zij kreeg plotseling een officieel, druk bezet leven, terwijl hij niets om handen had. Maar hij paste zich voortreffelijk aan en creëer de voor zichzelf een werkelijke taak: de Koningin bijstaan, steunen, helpen, maar bovenal completeren. Hij trok naar alle delen van de wereld om te zien. hoe de onderdanen van de vorstin leefden en werkten. Hij treedt niet al leen op als „oog en oor" van zijn vrouw, maar ook wel degelijk als een man, die zich een eigen doel heeft ge steld. Voor alles is Prins Philip een prak tisch man. De officiële toespraken en plichtplegingen, die nu eenmaal bg bezoeken van vorstelijke personen schijnen te horen, interesseren hem zichtbaar matig. Zijn belangstelling gaat verder, zoals keer op keer blijkt, wanneer hij er in kolenmijnen, fabrie ken en constructiewerkplaatsen op uit trekt om zelf eens rond te neuzen. Hfj houdt er niet van als dan alles met een officieel tintje overgoten is. Alles moet zijn gewone gang gaan. Zo wil Prins Philip het, omdat hij alleen dan een getrouw beeld kan krijgen van industrie, handel en verkeer en vooral van de mensen, die daarin hun dage- Iqks brood verdienen. Diepgaande interesse Hoe vaak kan men hem niet aan zien. dat het prachtig voorbereide epeechje van een of andere burgemees- fcr liet ene oor invliegt om er bij het andere oor weer even hard uit te vlie gen? En later vindt men hem dan terug in een zeer geïnteresseerd ge sprek met dezelfde burgemeester, waarbij hij door zijn intelligente en indringende vragen een veel beter oor deel kan vellen. Men kan er zeker van zijn. dat het bezoek, dat hij met Prins Bernhard. aan de Utrechtse Jaarbeurs zal brengen op de ochtend van 2fi maart, niet louter zal bestaan uit het uitwisselen van beleefdheden. Deco rum. goed. ook Prins Philip ziet daar de noodzaak van in. Maar als het Het voordeel van een Britse Prins gemaal is nu eenmaal, dat hij niet als zijn echtgenote zo sterk is beperkt in woorden en daden. Hij kan vrijuit spreken, hetgeen een vorstin nu juist niet mag. Daardoor is het de Hertog van Edinburgh - die wordt beschreven als energiek, intelligent, actief en bqzon- der nieuwsgierig naar 't hoe en waar om - mogelijk om onbevooroordeeld alle problemen te beschouwen en wan neer de gelegenheid zich voordoet, zal Prins Philip niet nalaten zijn kornis te vergroten en een dieper inzicht te krijgen in de dingen, die hem interes seren. Niet als vlagvertoon Hij voelt er ook bitter weinig voor om zich te lenen louter en alleen als lagvertoon. Toen iemand hem eens vroeg een bepaalde functie op zich te nemen, antwoordde hij: „Ik wil wel Iets doen, maar alleen als het nieuw en noodzakelijk is". Een showbaantje zal hij nimmer accepteren en aan vaardt hij een zekere functie, dan zal hij er zich nooit met een Jantje van Leiden van afmaken. Om een voor beeld te geven, hij is een van de ac tiefste voorzitters, die de Britse Na tionale Sportvelden Vereniging ooit heeft bezeten. Om zich geheel en al met de doelstellingen en de werkwijze van dit instituut, dat zorgt voor de aanleg en onderhoud van sportvelden voor de jeugd, vertrouwd te maken, ging hij kort na zijn benoeming tot voorzitter geruime tijd op het hoofd kantoor werken om zich de problemen, waarmede hij geconfronteerd zou wor den, eigen te maken. De echte jongen, verzot op avontuur is nooit in hem verloren gegaan, ter wijl de sport in hem een daadwerke lijke beoefenaar heeft. Cricket, polo en zeilen, het zijn zijn favoriete sporten. En niet te vergeten vliegen, hoewel niet zo intensief als Prins Bernhard. In Londen introduceerde hij bijv. de helikopter. Van de tuinen achter Buc kingham Palace stijgt hij vaak op met een hefschroefvliegtuig als hij ergens een officieel of officieus bezoek moet brengen. Hij kan het maar nauwelijks ver kroppen, dat straalvliegtuigen voor hem „verboden" zijn verklaard. Anders dan Prins Bernhard dus. die reeds vele prototypen en serietoestellen heeft be vlogen. Prins Bernhard is echter ook inspecteur-generaal van o.m. de Kon. Luchtmacht een functie, welke voor Prins Philip tot zijn grote spijt, niet is weggelegd. Prins Philip, een dynamisch man, die zowel graag her gen beklimt als in de kolenmijnen afdaalt, zaken zélf in handen neemt en tegen ongerief geen enkel bezwaar heeft. Een intelligent man ook, waarmee het Britse volk zich gelukkig kan prijzen. Britse opvoeding Wie is eigenlijk deze man, die aan de zijde van de Koningin leeft en die geen „proeftijd" nodig had eer hij het ver trouwen van het volk zover had ge wonnen, dat hij Prins-gemaal kon worden, iets waarover de gemaal van Koningin Victoria zeventien jaar moest doen? De Prins-gemaal mag dan geen vast omschre en functie hebben, als echtgenoot van Koningin Elizabeth 11 en als vader van Kroonprins Charles rust toch een belangrijke taak op zijn schou ders. Hier ziet men het Brits vorstelijke gezin bijeen in de tuinen van Buckingham Palace. De Hertog van Edingburg kwam in dertijd als zesde in aanmerking voor de Griekse troon. Zijn vader was Prins Andrew van Griekenland, die in 1943 overleed. Zijn moeder is de Prinses Alice van Battenberg. de dochter van de eerste Markies van Mil ford Haven. Hij werd geboren te Corfu, doch ont ving van zijn geboorte af een door en door Engelse opvoeding bij zijn oom. Lord Mountbatten. In diens huis ont moette hij regelmatig de jonge Prin ses Elizabeth. Het jonge meisje en de nogal verlegen, magere jongen waren van de aanvang af de beste vrienden. Zij gaven eikaar geschenken en corres- L EI DEN heeft héél wat be roemde mannen door zijn straten zien gaan. Ge zoudt ze wel weer eens wil len ontmoeten: een Rembrandt byv. of een Boerhaave, een.Lu cas van Leyden of een Clu6ius, een Hildebrandt of een Piet Paaltjens. een Einthoven of een Lorentz tenslotte. Natuurlijk: het was een geheel ander Leiden dan het Leiden van nu. het was nog een echt „provinciaals" Leiden, maar door de vele grote mannen die er woonden, was ook zijn naam groot. Wie denkt niet aan het grap je „Boerhaave. Europa" en de brief kwam stante pede op het Rapenburg terecht WE kunnen dus trots zijn op onze mooie en vooral bekende stad, die zelfs door mannen als Churchill en Smits bezocht is. Dat zit nu wel in verband met onze door Willem de Zwijger geschonken Universiteit dat hebben we al in de vijfde klas van de lagere school geleerd maar afgezien daarvan, munt Leiden toch ook door andere historische gebouwen uit. die een woordje mee mogen spreken en waarin onze voor vaderen prestaties hebben gele verd, waarover de wereld nu nóg spreekt. Om daarbij niet al te zeer in het verleden terug te duiken: een burgemeester De Gijselaar- bank herinnert aan de man, die de enige „goeie" Leidenaar was, zonder aan de anderen afbreuk te willen doen ZU allen flaneerden door we mogen dat wel met eni ge voldoening zeggen ons fraaie Leiden en zé moeten, ieder in hun eeuw, onder de in druk zijn gekomen van onze onvolprezen straten en grach ten (Breestraat of Rapenburg), wier wereldvermaardheid hele geslachten tot een bezoek inspi reerde, ze hebben rondgeneusd in onze hofjes en er even de stilte geproefd, ze zagen wat de Lakenhal waard is of stonden eerbiedig bij de graven in Hoog landse- of Pieterskerk of zijn zelfs doorgedrongen tot de ge heimenissen van het beroemde „zweetkamertje", waarin sinds eeuwen alle Leidse gegradueer den een „stief kwartiertje" heb ben doorgebracht, al of niet met de ellendigste herinneringen. ZO wandelen wij ook nu door dit schilderachtige Leiden, dat vooral sinds de heldhaf tige afweer der Spanjaarden van zich heeft laten spreken en niet gauw door buitenlanders wordt overgeslagen, als het- er om gaat in Europa steden te bezoeken, die per sé bezocht moeten wor den. Op dat lijstje ontbreekt de Sleutelstad niet en onze nering doenden trekken er profijt van, dat ze ervan verwachten. En op hun rondwandelingen worden ze altijd weer getroffen door het sierlijke silhouet van de Marekerk, die met een beetje fantasie herinnert aan het kerk je te Oudenbosoh of zelfs aan de Sint Pieter te Rome, het sil houet, dat aan alle kanten steeds weer opdoemt en U nauwelijks los laat. HEEL in de verde zien wij de Marekerk liggen: er gaat iets vertrouwenwekkends van uit. alsof onze goede, oude stad er door beschermd wordt. Zij is met de andere kerken, of met het Stadhuis, het Gerecht, de Waag of zelfs de „blauwe steen", waaraan zo velen achte loos voorbij lopen, een van de rotsvaste punten, waaromheen het traditierijke Leidse leven zidh beweegt en waaraan wij allen min of meer onze hechte liefde verpand hebben. Want wie, als onze voorva deren, éénmaal door Leiden wandelde en oog heeft voor schoonheid, heeft de stad leren liefhebben enwaarderen En nu niet aankomen met het praatje, dat „wereldsteden" zo veel mooier zijn. Dat is werkelijk niet aardig! FANTASIO. Foto Wil Eiselin. Rijswijk. dondeerden met elkaar, maar Prins Philips hart ging uit naar de zee. Deze wens kon gemakkelijk in vervulling gaan. Hij bezat alles, wat een goed zeeman nodig heeft: de bereidheid om hard te werken, een gezond gevoel voor discipline, de manier om kameraad schappelijk met zijn medemensen om te gaan, zucht naar avontuur en een grote liefde voor de sport. Gezien Marine-officier Toen hij er de leeftijd voor had werd hij toegelaten tot het Royal Na val College te Dartmouth, waar hij de trofee won voor de beste cadet. Als of ficier was hij later zeer gezien. Tijdens de werktyd stond hij geen gekheid toe, maar buiten diensttijd was hij zeer humaan. Al voor 1947 was het bekend, dat Prinses Elizabeth en Luitenant Philip Mountbatten elkaar meer zagen dan officieel geoorloofd was. En op 9 juli 1947 gaf Koning George VI dan ook toestemming voor de verloving van de jonge Prins met de jonge Prinses. Nog hetzelfde jaar trouwden zij. Heel de wereld verheugde zich in het jonge geluk, dat werd gezegend met de geboorte van Prins Charles en Prinses Anne. Zoals gezegd. Prins Philip behoefde voor de titel van Prins-gemaal geen „proeftijd" te doorstaan. Heel het volk weet, dat hij een grote liefde voelt voor het gehele Britse rijk. Het weet ook, dat de kennis, die hij heeft ver gaard sinds hg „Gemaal" is geworden, hem in staat zal stellen de Koningin te stennen in de nog voor haar liggende jaren- Drie dagen, van 25 tot 27 maart a.s. heeft het Nederlandse volk de ge legenheid om ook hem beter te leren kennen. Uit het Leids Jaarboekje van 1906 Volgens privilege van hertog Philips den Schoone van 30 Juli 1501 was de cessionant, (dat is h\j, die brieven van cessie had verkre gen, waarbij hem was toegestaan om zich door afstand van zijn boe del van zijn schulden te bevrijden), gehouden om „korts na de interi- natie van de voorschreeve brieven van cessie te komen in de stad Leyden, ende voor 't Stadhuys al- daer te staan, in sijn onderste kleed, drie dagen achter een volgende, op een plaetse hoogh sijnde drie of vier trappen, elcken dagh een uyre, te weeten van half twaelven tot half een uyren op de middagh." Lang bleef deze te pronk stelling in gebruik om hen af te schrikken, die te vlug de voordeelen van de cessie wilden inroepen, en toen in 1G71 vrijstelling hiervan werd ver zocht, werd die eerst verleend „na voorgaende ernstige speculatie, of oock eenich voordeel of nutticheid voor den jegenwoordigen tijd in het practiseren van het voorschreve privilege soude resideeren" en nadat men hierover advies had ge vraagd van de Rotterdamsche pro cureurs, omdat ook aldaar deze be paling voor de cessionanten had gegolden. In Rotterdam werd echter reeds lang de cessionant niet meer aldus „getracteerd" en „nae rijpe delibe ratie" besloot men dan ook eindelijk in Leiden om den cessionant vrij te stellen „van de voorschreve infa- mie", waaraan het kleine trapje aan bet Stadhuis nog de herinnering bewaart.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 16