-,L r. l i Onzekerheid over toekomst kwelt boeren in Biesbosch Vader van Anne Frank wil geen toneel of film over zijn dochter zien Onzekere toestand bleef bestendigd ZUID-HOLLAND w WOORD VAN BEZINNING GEEF HEM DE RUIMTE! Vati homlerden jongeren ontvang ik brieven''' Zaterdag 8 maart 1958 O Moet restje Hollands oer-landschap verdwijnen Mensen verstoken van comfort (Van onze correspondent) Iedere winter weer ondervinden de bewoners van de Brabantse en Zuidhollandse Biesbosch, het gebied met Werkendam, Sliedrecht, Lage Zwaluwe en Geertruidenberg op de vier hoeken, de ongemak ken van wateroverlast. De kaden rond de laagliggende polders zijn niet bij machte hoog water te keren en ingevolge een overheids maatregel mag hierin geen verandering worden gebracht. Zo weten agrariërs in de her en der opgetrokken boerderijen wat het zeggen wil te wonen in „de lage landen bij de zee". Elk jaar ook voelen natuurbeschermers en watersportliefhebbers zich verder teruggedron gen in de strijd om het behoud van de met kreken en vaarten door sneden griendhout- en rietvlakten, wegens haar zeldzame flora en fauna een interessant studieterrein voor wetenschappelijk onderzoek en in haar isolement en ruigheid voor de vrijheidminnende water toerist een van de geliefdste plekjes, die nog een belangrijk deel van de Biesbosch uitmaken. 25 hectare op het oog moeten hebben, die gemakkelijk rendabel zullen zijn te maken. De vooruitgang die hierin zit, ondanks het feit, dat de werkelijke landwinst gering zal zijn, laat zich wel raden. Op die manier zouden zeker 120 boerenbedrijven bestaanszekerheid kun nen krijgen. De voorziening in het thans heersende gebrek aan agrarische arbeiders zal door vaste verbindingen met de omliggende streken eveneens aanmerkelijk in de goede richting wor den gestimuleerd, zodat het huidige verlies van 15 a 20 reisuren per week per arbeider zal kunnen worden uit geschakeld. Bij eventuele indijking verdient het ook aanbeveling, zo zei ons Made's burgemeester, de heer A. J. Th. W. F. M. Crul, tot een nieuwe be stuurlijke verdeling van de Biesbosch, die momenteel onder vier gemeenten ressorteert, te geraken, wat de streek zelf alleen maar ten goede kan komen. DORDRECHT HARZMNXVELD SLIEDRECHT IMOERDUK geertruidenberg NOORD-BRABANT Landbouw- en weidegronden beslaan reeds het overgrote deel van de Biesbosch. Momenteel zijn zij nog vrijwel aan de elementen overgeleverd. Of Rijkswaterstaat bereid is haar plan waarbij dit gehele gebied wordt ingedijkt) op te geven voor het voorstel van de natuurbescherming zal de toekomst moeten uitwijzen. Watersport- en natuurliefhebbers ijveren voor de aanleg van een dijk zoals de stippellijn aangeeftzodat de zuid- westelijke hoek van de Brabantse Biesbosch voor recreatie en wetenschappelijk onderzoek gereser veerd kan blijven. De situatie, zoals die na de stormramp van februari 1953 in dit gebied is ontstaan, bleef tot op he den ongewijzigd, ondanks pers campagnes, debatten in de Tweede Kamer, acties van belanghebben den en toezeggingen van de rege ring. Onzekerheid kwelt de boer, die in de laatste jaren door een on bekende oorzaak ook 's zomers in de hooi- en oogsttijd het ivater zijn land zag binnendringen, onbekend heid met en ongerustheid over het lot van dit laatste restje Hollands oer-landscliap is tevens beschoren aan de bioloog, zeiler en iedereen, die zijn liefhebberij of wetenschap pelijke belangstelling voor deze ruigte niet kan onderdrukken. Zullen de boeren in de Biesbosch, meestal door gebrek aan grond elders naar dit voor een agrariër onherberg zame oord gedreven, hun kinderen nog tot na de uitvoering van de Deltawer ken met hun zesde jaar „de deur uit moeten doen" om aan de vaste wal geregeld onderwijs te kunnen genieten en zijn zo nog zo'n tien vijftien jaar genoodzaakt verstoken te blijven van het meest voor de hand liggende com fort als gas-, drinkwater- en elektrici teitsvoorzieningen en goede verbin dingswegen? Of zullen de broedplaat sen van de zeldzame vogelsoorten, de bijzondere vegetatie en de kreken en lassen, lustoord voor natuurliefheb- ers. binnen enkele jaren verleden tijd zijn? Het antwoord op deze vragen wordt misschien vervat in de nota, die de minister van Verkeer en Waterstaat geruime tijd geleden aan de Tweede Kamer heeft beloofd en die waar schijnlijk dit jaar kan worden ver wacht, nadat het, thans nog niet beëindigde, interdepartementale over leg in een rapport de vruchten van zijn onderzoek zal hebben uitgestald. Er bestaat overigens twijfel of de inlossing op de ministeriële belofte inderdaad reeds zo spoedig zal plaats hebben. Intensievere landbouw De ongeveer 130 zielen tellende, in de verspreid liggende boerderijen en woningen gehuisveste bevolking, van dit plus minus 3700 hectare omvatten de gebied tussen Amer en Nieuwe Mer- wede wenst niets liever dan vandaag nog te beginnen met de aanleg van een machtige dijk rond de gehele Biesbosch en goede verbindingswegen met het vasteland, zodat het niet meer kan voorkomen, zoals nu nog vaak het ge val is, dat de Biesbosche baby's worden geboren aan boord van de boten van de Rijkspolitie te water, die in zich voordoende gevallen belast is met het zieken- en kraamvrouwen vervoer! Ook de reparatie van de in het ongerede geraakte landbouwwerktuigen. die thans voor herstelwerkzaamheden van een dag langer dan een week uit het bedrijf moeten worden genomen (bij het transport over water naar het vasteland moet worden gewacht op gunstig tij en weer), zal dan vele malen vlotter kunnen gebeuren. We genaanleg en de bouw van een bevol kingskern, waarin de streekplannen van voor de februariramp reeds voor zagen, zouden en dat laat zich begrij pen. eveneens zeer van pas komen. De pioniers in de Biesbosch zien overigens, net als elders, hun kinderen het liefst om zich heen en een school in zo'n nieuw te scheppen bevolkingskern staat dan ook boven aan de lijst. Bij deze geestelijke noden het vervullen van godsdienstige plichten en het on derhouden van contact met geloofsge noten stuit evenzeer op onoverkomen- lijke bezwaren lijkt de afwezigheid van gas, water en elektriciteit van ondergeschikt belang. In onze moderne samenleving zijn dit niettemin toch wel zaken, zonder welke het leven een zware en trieste opgaaf schijnt. Meer mogelijkheden In een gesprek met de burgemeester van Made en Drimmelen, de Brabantse gemeente, die een belangrijk deel van de Biesbosch haar grondgebied mag noemen, bleek ons overigens, dat met het verwezenlijken van bovenge noemde verlangens nog lang niet alle mogelijkheden zijn uitgeput. Op dit ogenblik biedt de Biesbosch namelijk ruimte aan 20 agrarische bedrijven, in grootte variërend van 25 tot 150 hectare. Na indijking zal evenwel een veel intensievere grondbewerking mo gelijk zijn en een daarop volgende ver kaveling zou uitsluitend bedrijven van Naar aanleiding van de berichten over de bouw van een kernenergie centrale in dit gebied, zei de burge meester nog: „Deze plannen bevin den zich in het stadium van voor onderzoek en er is nog niets zeker. Voor de verschaffing van werkgele genheid in onze gemeente zagen we echter liever de aanleg van een scheepswerf". Aanslibbingsproces De Biesbosch, land van platen, gor zen, grienden, kreken en plassen, maar ook van steeds verder aanslibbende polders staat voor een belangrijke keuze die verstrekkende gevolgen kan hebben voor haar toekomstig wezen. Betekent het natuurlijk proces, dat direct na het ontstaan van de Bies bosch tijdens de St.-Elisabethsvloed in 1421 is ingezet, het wijken van het water voor de grond welke het zelf heeft aangevoerd, een vingerwijzing voor het beeld van dit wezen? Op het nevenstaande kaartje is te zien hoe ver de ontwikkeling van de, met matige veiligheid biedende kaden omringde polders zich uitstrekt. Slechts het zuid-westelijke gedeelte van de Bra bantse Biesbosch bezit nog geheel zijn oorspronkelijk karakter. De uitslag van de strijd om dit laatste bolwerk van Hollands oer-landschap, waarbij gees telijke en materiële waarden botsen, ligt in d2 schoot van de toekomst. aiiJUv-i ONS leven bestaat uit een aan eenschakeling van ont~ce- tdngen met mensen. Als wij er eens op gaan letten, zal het ons verbazen met hoeveel mensen je elke dag en elke week te maken hebt. Veel van deze ont moetingen liggen aan de opper vlakte en hebben een plaatsje in het levensbedrijf van elke dag. „Goeiemorgen, bakker. Eén wit en één bruin. Hoeveel krijgt U? Alstublief. Dag bakker." In andere gevallen zie je van te voren reeds verlangend uit naar de komende ontmoeting, omdat je van die ontmoeting iets, wellicht véél verwacht. Je wordt er rijker van. Oude vriendschappen worden her nieuwd, nieuwe innèrlijke contacten worden gelegd. Het pakt ook wel eens héél an ders uit. Dat je na een gesprek reageert met: „Nou, zeg, geef hem de ruimte." Daarmee bedoelende: bemoei je met hem verder maar niet. Op verder contact wordt geen prijs gesteld. Een deur valt dicht. In de bijbel staat een verhaal, waarin een vader zijn zoon ook de ruimte geeft. U kent dat ver haal toch? „Iemand had twee zo nen. De jongste van hen zeide tot zijn vader: Vader, geef mij het deel van ons vermogen dat mij toe komt? En hij verdeelde het bezit onder hen. En weinige dagen later maakte de jongste zoon alles te gelde en ging op reis naar een ver land Deze vader dacht óók: geef hem de ruimte.Er viel ook een deur dicht. En dat nog wel de deur van een ouderlijk huis, de deur waar door een vader en een kind met elkaar in contact stonden. Tragi scher kan het niet. Maar ook: directer „naar het leven" kan het niet. Dat verhaal had anno 1958 geschreven kunnen zijn. Onze Jeugd, die er schoon ge noeg van heeft om altijd maar als baby behandeld te worden, om maar te moéten mee doen aan ge woonten, te moeten instemmen met inzichten, die als verouderd worden gekenschetst, die de hunne niet zijn. Die „ouwe heer" van mij! Wat doen we dan als ouders? Er tegen ingaan? Met de vuist op tafel slaan? Het maar eens duide- lijk en ongezouten zeggen, dat het nu toch afgelopen moet zijn mét al die nieuwlichterij en aanstel lerij? Of naar de andere kant door slaan en zeggen: geef hem de ruimte. Ik bemoei me niet meer met hem. De deur is dicht. Moet opvoeding strak zijn? Moet opvoeding volkomen vrij zijn? De vader uit het bijbelse verhaal gaf zijn zoon de ruimte. Maar op een héél bijzondere manier. Om het met de woorden van de dichter W. A. P. Smit (Masscheroen 1941) te zeggen: „Maar toen de verloren 'zoon van de hoeve ging, koos de Vader geen toon van verbittering. Met een dwingend verbod was de reis wel belet, had de zoon wel zijn lot weer gevoegd naar de wet. Maar hU was dan geweest niet waarlijk meer zoon: slechts een slaaf is bevreesd voor des meesters geboón. En daarom liet hem zijn vader gaan met een glimlach en met een groet, en bleef hij zo lang ter poor te staan, tot reeds ver zich zijn zoon had gespoed. Tóén eerst verkeerde zijn glimlach in rouw en leunde hij zwaar aan de wand; Want hij wist dat zijn zoon zich verliezen zou in de zonden van 't goddeloos land. Maar óók: dat voor altijd in 't hart van zijn kind hij zou staan in de open poort, Met het teder gebaar, dat de liefde vindt en dat tot terugkomst bekoort." Kijk, dat is het. Geef hem de ruimte! Werkelijk de ruimte. Om daarin tegelijkertijd de deur open te houden. Loslaten en in dat loslaten innerlijk vast te houden. Op deze wijze hebben ouders met hun kinderen om te gaan. op deze wijze zal de éne mens met de an dere moéten, mógen verkeren. Om aldus nè, te doen wat de Here God ons voordeed. Want ook God, onze Vader, geeft ons de ruimte. De ruimte van Zijn vasthoudende liefde. Deze Ruimte, deze vrijheid om héén te gaan vond Hij nodig om ons als Zijn kinderen terug te krijgen. E. SARABER jr. Herv. predikant te Voorschoten Het is teveel realiteit voor me Achter de uitgestrekte met griend en riet begroeide gorzen en plassen van de Brabantse Biesbosch liggen de kaden ver scholen, die te dikwijls onmachtig blijken het boerenland tegen het aanstormende water te beschermen. Dc vader van Anne Frank zal nooit een actrice gaan zien, die zijn dochter uitbeeldt, maar zal de rest van zijn leven op zijn eigen manier de geest van de jonge martelares uit de tweede wereldoorlog trachten levend te houden. Otto Frank, de acht en zestigja rige handelaar in specerijen zal niet naar de film gaan kijken, zoals hij ook niet is gaan kijken, toen in tientallen landen van de wereld het voor het toneel bewerkte ..Dag boek" van z\jn dochter werd opge voerd. „Ik wil het niet zien, noch op het toneel, noch op het scherm", zei de vader met zachte stem. „Ik heb het allemaal van te nabij meegemaakt. Het is teveel realiteit voor me". Frank, die gezond terugkeerde uit Duitse concentratiekampen („ik ver toefde enige tijd in het ziekenhuis en ontsnapte daardoor aan heel wat kwellingen"), zei veel vertrouwen te hebben in Mille Perkins, het meisje dat Anne Frank zal uitbeelden. „Mille was zeer verlegen tijdens onze eerste ontmoeting. Zij is zeer knap. zij is ook gevoelig. „Ik mag haar erg graag zo zei Frank. Frank, die om zo weinig mogelijk publiciteit vroeg voor hem en zijn tweede vrouw Fritzi, die ook in een Nazi-kamp heeft gezeten, waar ze haar eerste man en een zoon verloor, keerde dezer dagen uit Hollywood, waar hij filmproducent George Stevens heeft geholpen bij het reconstrueren van het verhaal van de onderduiking, naar Nederland terug. Volgens Frank is het dagboek zelf de beste gids bij het zoeken naar een juiste karakterisering van het kind, dat 13 jaar was toen het moest onder duiken en 15 jaar toen het door de Duitsers werd ontdekt. Levendig en impulsief „Wat voor een kind Anne was? Precies zoals ze schrijft in haar dag boek", zo zei hij. „Levendig. impulsief en een beetje hoogmoedig Ze hield van mooie klederen en zelfs toen zij zat ondergedoken, hield ze haar nagels goed bij. Ze wilde er verzorgd uitzien, wilde alles weten en alles doen De grote liefde van de vader voor zijn dochter, die op een foto van haarzelf krabbelde „zoals ik op deze foto sta, zou ik er heel mijn leven willen uit zien. Misschien zou ik dan een kans krijgen om naar Hollywood te gaan is de vader kennelijk tot steun op zijn "m,Wat is mijn leven", zei hij. „Sinds ,Het Dagboek" verscheen, zijn er tal rijke stichtingen en scholen in net leven geroepen in haar naam in haar geest". ,Het toneel en de film hebben een missie haar missie. Het Is niet illeen Hitier, noch de oorlog, en noch alleen haar moed. het is veel meer", zei de vader. „Van honderden jongeren in de wereld heb Ik briever ontvangen. Voor hen vormde het dagboek een pijnlijke ervaring en een aanleiding om zich beter te leren kennen". Bijdrage aan mensdom „Het doet me vreemd aan als ik er aan denk, dat miljoenen mensen Anne en haar vader kennen. En dan te weten, dat ik „Het Dagboek" aanvan kelijk niet wilde laten publiceren. Maar Anne schreef ..ik wil ook na mijn dood blijven leven, bijdragen aan het mens dom" en het vervullen van haar wens heeft me enige voldoening geschonken. Miljoenen mensen hebben in de oorlog verliezen geleden. Ik ben niet de enige. Ik kan het moeilijk vergeten, daarbij wil ik ook niet vergeten. Maar ik ben niet bitter gestemd. Het dagboek en de invloed, die daarvan uit gaan, heeft me troost geschonken". Veel jonge lezers hebben Frank om raad gevraagd. Sommigen schrijven „Ik heb geen wer kelijke vrienden om mee te praten, misschien zou U, die Anne's problemen zo goed begreep, mij kunnen helpen". Natuurlijk antwoord ik zo goed als in mijn vermogen ligt, zo zei Frank. „Een Japanse jongen, schreef me een brief en vroeg vergiffenis voor het feit. dat zijn land de zijde van Duits land had gekozen. Hij was nog jong, maar zestien jaar en had dus part noch deel aan de oorlog. Maar het zegt heel wat." Frank heeft geen enkele zeggenschap in het maken van de rolprent. Hjj is echter vol vertrouwen, dat de te maken film een getrouw beeld zal geven van het leven van Anne. Frank is tijdens zijn bezoek aan Hollywood ook geraadpleegd over de kleding die zijn dochter pleegde te dragen en over de wijze waarop zjj haar haar droeg. Verdere advie zen zal Frank in Amsterdam kunnen geven als de makers daar zullen zijn voor het maken van de opnamen voor de film". De vader van Anne Frank in gesprek met de jeugdige Mille Perkins uit New York. van beroep fotomodel, die in de film de schrijfster van het inmiddels beroemd geworden ..Dagboek" zal uitbeelden. ..Ik heb vertrouwen in dat meisje", zo verklaar de heer Frank.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13