OLLYWOOD CDCTA r.ADE ft VI\L I M VHIW V Minder films van hetere kwaliteit moet andere koers inslaan SLACHTOFFER VAN PUBLICITEIT j Zware concurrentie van televisie Befaamd. filmcentrum wordt ook belangrijk t.v.»middelpunt Hollywoods filmindustrie verandert.Men moet wel.Jaren lang heeft deze zich op een verheven voetstuk plaatsende filmwereld met de grootste verbetenheid weerstand geboden aan de snelle opkomst van de parvenu-achtige klasse der televisiespelers. Maar het feit bleef, dat de televisie met veel geld en goede woorden steeds meer filmacteurs tot zich begon te trekken. En ook kon men niet achteloos voorbijgaan aan de dikke drommen mensen, die er de voor keur aan gaven thuis een knopje om te draaien en zich daardoor gratis amusement te verschaffen inplaats van de tocht naar de bioscoop te ondernemen. Men moest toen wel eieren voor zijn geld kiezen en het gevolg is nu, dat zich een steeds hechtere band gaat ontwikkelen tussen de Amerikaanse industrieën van de televisie en de film. de film worden vastgelegd en als ge volg van de reusachtige concurrentie van de t.v. zag Hollywood de enorme filmstudio's en terreinen, de grote aan tallen acteurs, schrijvers, regisseurs en cameramensen gedeeltelijk ongebruikt blijven. Daarbij komt nog:, dat deze mensen zich bij de televisie direct thuis voe len, zij het dan dat de t.v.-uitzendin- gen doorgaans een half uur of een uur duren en dus korter zijn dan de bio scoopfilms. Maar evenals bij de film zijn de uitzendingen van de televisie vaak gebonden aan een speciale acteur of actrice. Ook de verhalen, waarop de uitzendingen zijn gebaseerd, worden vaak geleverd door filmscenarioschrij vers. Of komen van een groep van nieuwe schrijvers, die de televisie door haar eigen stuwkracht heeft gescha pen. Alles bij elkaar was Hollywood dus logischerwijs dé plaats voor het pro duceren van de televisie-uitzendingen. Kwaliteit Voor de filmmaatschappijen is de televisie dan ook een bron van de hoognodige inkomsten geworden. Im mers de concurrentie van dit nieuwe medium was ontegenzeggelijk groot. Dit was duidelijk te merken in het tel- kenjare afnemende aantal gemaakte films. Men moet ons echter niet mis verstaan. Het feit. dat er steeds meer televisie-uitzendingen in Hollywood op de film of op de magnetische band worden vastgelegd, wil nog niet zeggen, dat de filmindustrie van ondergeschikt belang is geworden. Integendeel, de filmindustrie is en blijft een industrie met een geheel eigen karakter. De produktieleiders concentreren alleen nu hun aandacht op minder films, maar dan op films van meer dan gewone kwaliteiten. Met andere woorden: zij leggen zich meer toe op kwaliteit dan op kwan titeit, een streven, dat niet alleen op zich zelf al zeer kan worden toe gejuicht, maar dat door de uitdaging van de televisie als de enig juiste moet worden gezien. Voor ons, Nederlandse kijkers, een bijna onbegrijpelijke luxe wij moeten nu eenmaal genoegen riemen met wat Bussum ons biedt maar dc Amerikaanse televisiekijkers klagen er wel eens over. dat op hetzelfde tijdstip door twee of meer stations grote shows worden uitgezonden. Daar is het anders dan bij ons. Daar spreekt het publiek ook een woordje mee. Dus werden op een be- paalde zondagavond in oktober jl. achtereenvolgens drie groots gemonteerde shows uitgezonden door alle drie stations, onder de titel ,,Een grote avond op de televisie Op de lijst van mede werkenden kwamen heel wat namen van sterren voor, die hun populariteit in eerste instantie aan de film te danken hebben. Bing Crosby en Frank Sinatra verzorgden tezamen een programma van meer dan een uur. Anderhalf uur waren de kijkers getuige van een massale viering van de 75stc verjaardag van een grote oliemaatschappijwaaraan medewerking werd verleend door talrijke be roemde artiesten. En tenslotte een televisievertolking van ,.Pinocchio waarvan wij hierboven eer. beeld zien. De titelrol werd gespeeld door Mickey Rooney (in het midden). Verder van links naar rechts Walter Slezak (Geppetto)Mata (Pippet Dancer). Fran Allison (Blue Fairy) en Jerry Collonna (Ringmaster) Zelfs nu nog wereldnieuws Nog veel bezoekers Terugkeer naar film niet waarschijnlijk De televisie biedt ook de opera nieuwe mogelijkheden. Dat blijkt wel uit het feit, dat de nieuwe opera van Norman Dollo Joio "The Trial at Rouen", zijn wereldpremière beleefde op het Amerikaanse televisie scherm. De muziekcritici waren eenstemmig in hun lofuitingen. Elaine Malbin (uiterst rechts) speelde en zong Jeanne d'Arc. geplaatst tegen over de inquisitie. Anderen waren, van links naar rechts. Hugh Thompson als bisschop Cauchon, Paul Llkena als cipier en Chester Watson als broeder Julien. Een tendens, niet mis te verstaan! Het vakblad van het amuse mentswezen „Variety" heeft een apart kolommetje, waarin nauw keurig de bewegingen van de men sen uit de toneelwereld geregis treerd worden. Uit deze gegevens kunnen interessante conclusies ge trokken loorden. Het is nog niet zo lang geleden, nog slechts enkele jaren, dat steeds meer mensen de vliegreis van Los Angelos (in de buurt van Hollywood) naar New York (het centrum van de televi sie-opnamen) en terug onderna men. Het leek er soms veel op of een groot deel van de Hollywood- sterren brachten meer tijd in het vliegtuig door dan in de studio. Dat kon uiteraard niet zo doorgaan en de aankondigingen in „Variety" begonnen allengs geringer in aan tal te ivorden. Dit includeert een tendens, die door niemand kon loorden misverstaan. Zoals de zaken er nu voorstaan heeft Hollywood haar aanzien aanmerkelijk verhoogd door aan de faam van film centrum ook die van een belangrijk televisiemiddelpunt toe te voegen. Toen de televisie nog haar populariteit moest veroveren betrokken de drie nationale t.v.-(netwerken slechts en kele programma's uit Hollywood, maar thans neemt het aantal oorspronke lijke en reeds eerder verfilmde produk- ties afkomstig van de westkust ge stadig toe. Oorzaken Wij gaven reeds enkele oorzaken voor deze verandering. Er zijn er nog meer aan te wijzen. Het gemak, waarmede filmacteurs in steeds groter getale voor de televisie gingen en gaan spelen is er slechts één van en vermoedelijk niet eens de belangrijkste. In de eerste plaats komt het. natuurlijk, omdat er steeds meer televisieprogramma's op Maar zelfs de lange films (tot dus ver uitsluitend die van vóór 1948) en de vele speciaal voor de televisie opge nomen produkties zijn niet in staat de mensen iedere avond voor hun huis kamertoestel gevangen te houden. Bij zondere films, zoals „De reis om de wereld in 80 dagen", „De brug over de Kwai-rivier" en „De tien geboden" om er slechts enkele te noemen leveren het bewijs, dat de film nog steeds in staat is vele bezoekers to trekken. De conclusie van een en ander is, dat zowel film als televisie een eigen plaats in de amusementswereld in nemen. De vraag is dus maar, hoever de tendens van „naar Hollywood" zal doorgaan. Een dergelijke verhuizing bergt natuurlijk naast detastbare voor delen ook gevaren in zich. De op de film of band vastgelegde televisie-uit zendingen. die gemakkelijk per lucht post kunnen worden verzonden, zijn eigenlijk in tegenspraak met het idee en ook met de hoge kosten, die aan de uitzendingen via het televisienet werk ten grondslag liggen. Maar zon der netwerken zou het. amusement via de ethergolven, zoals Amerika dat he den tendage kent. nauwelijks meer denkbaar zijn. Een andere vraag is ook, wat er zal gebeuren, wanneer eens de reser ve-voorraad films uit Hollywoods glansperiode zijn altijd nog enigs zins betwistbare aantrekkings kracht op de televisiekijkers heeft verloren en er speciaal voor de on verzadigbare kijklustigen nieuwe films gemaakt zullen moeten worden. Maar als wij eenmaal zover zijn, kunnen wij eerst met beslistheid nagaan, welke richting de reeds thans zichtbare tendens uiteindelijk zal inslaan. De moeilijkheid bij een tendens is immers, dat in het begin niet nauwkeurig is vast te stellen, welke bepaalde richting deze zal nemen Een opwindend moment uit de speciale televisievertolking van de twee uur dutende ..Peter Pan" Maey Martin speelde de titelrol en Cyrel Ritchard dit van kapitein Hook (Van een onzer redacteuren Niet zo lang geleden circuleerde in de wereldpers een bericht, als zou Greta Garbo van plan zijn de draad van haar eens vrijwillig afgebroken filmcarrière weer op te nemen. Zij zou eindelijk zijn gezwicht voor de enorme drang, die nog steeds van filmzijde op haar wordt uitgeoefend, om weer eens een rol te accepteren. Eens zegde deze wereldberoemde Zweedse actrice op het toppunt van haar roem de filmwereld vaarwel en sindsdien begeeft zij zich vermomd door de wereld. Herhaalde malen heeft zij in de afgelopen jaren categorisch verklaard nimmer een terug keer naar het witte doek te zullen ambiëren. En zouden nu plotseling al deze uitspraken ongedaan zijn? Zou zij toch bezweken zijn voor het goud, dat lokte? Niets veranderlijker dan een mens, maar dat juist Garbo zo'n radicale ommezwaai zou maken, lijkt ons - op zijn zachtst uitgedrukt - toch wel onwaarschijnlijk. Bij liet leven reeds legende Hoe kwam dit praatje eigenlijk in de wereld? De oorsprong moeten wij zoe ken bij de heer Irving Rapper, direc teur van de filmmaatschappij Warner Brothers, die te Rome verklaarde, dat hp met Greta Garbo haar medewer king zou bespreken aan een verfilming van de Beatrijslegende „The miracle". Rapper verklaarde, dat Garbo te ken nen zou hebben gegeven belangstelling te hebben voor de rol van de moeder overste van een non, die uit een kloos ter wegloopt na verliefd te zijn gewor den op een Engels officier, die in het hospitaal van het klooster wordt ver pleegd. Was de wens wellicht de vader van Rappers gedachte? Het is moeilijk met zekerheid te zeggen, maar in ieder ge val nam de wereldpers zijn uitlating gretig over en verbond daar meteen maar - de minstens toch wel voorba rige - conclusie aan vast. dat Garbo weer zou gaan filmen. Ongetwijfeld zou Rapper er geen bezwaar tegen hebben. Hij zei letterlijk in de Ita liaanse hoofdstad. „Garbo heeft zulk een sereniteit, en zulk een schoonheid, dat ik geen betere persoon zou kunnen wensen voor deze rol". Zo'n gezegde behoeft geen commentaar Dramatische rel Het verhaal, waarop ..The miracle" is gebaseerd, komt in het kort op het volgende neer. Een neef van de her tog van Wellington wordt in de strijd tegen de Napoleontische legers gewond. Hij wordt liefderijk in een klooster opgenomen en verpleegd. Een jonge novice raakt echter verliefd op hem en zij verlaat het klooster. Zij beleeft en kele liefdesgeschiedenissen, terwijl het Mariabeeld uit de kloosterkapel is ver dwenen. Zij keert terug op de dag van het bal. dat. de inmiddels genezen of ficier geeft, aan de vooravond van de slag, waarin Wellington Napoleon overwint. Maria schenkt de novice ver giffenis. Rapper vertelde er in Rome bij, dat de meeste buitenscènes van deze film in Spanje worden opgeno men. Men heeft het oog laten vallen op een oud klooster in de buurt van Barcelona, dat nu als museum in ge bruik is. Ook bij Madrid en elders in Span je zullen buitenopnamen worden ge maakt. Inderdaad is de rol van moe der-overste in deze geschiedenis - die een wat moderner versie mag zijn van de eeuwenoude Beatrijslegende - zeer dramatisch. Rapper en anderen met hem, zijn van mening, dat deze rol Greta Garbo wel op het lijf gesneden leek. Voor hun geestesoog zagen zij vermoedelijk al visioenen van een her rezen ster van de eens zo triomfaal gevierde actrice. Maar wij geloven niet in zo'n sprookje. Wij achten Greta Garbo te verstandig om een dergelijke riskante stap te zetten. Het aantal succesvolle rentrees is vooral in het keiharde film- vak met een klein cijfer aan te geven. Gloria Swanson is een enkel voorbeeld van iemand die wel slaagde. Maar zij was Greta Garbo niet. Zij was tijdens haar leven niet reeds een legende ge worden. GRETA GARBO de sfinx Slachtoffer Waarschijnlijk bestaat er geen twee de persoon op 'aarde, die zó het slacht offer is geworden van te enthousiaste journalistieke pennen als juist deze Greta Louisa Gustafsson. het Zweedse meisje, dat haar carrière begon als modiste-mannequin. Zij werkte in een klein modefilmpje mee. kon daarna de toneelschool be zoeken en speelde korte tijd in de Kon. Schouwburg te Stockholm. In 1924 deed zij haar intrede in de filmwereld, waar zij werd geïntrodu ceerd door Mauritz Stiller, die haar een rol gaf in zijn film „Gösta Ber- ling", waarmede zij meteen al succes oogstte?Reeds het volgende jaar debu teerde zij bij de Amerikaanse film (Metro Goldwyn Mayer) en van meet af aan was haar naam gevestigd, eerst als vertolkster van hoofdrollen in de zwijgende, daarna in geluidfilms. Als een komeet schoot haar ster omhoog. Om enkele van haar beroemdste wer ken te noemen: „The Flesh and the devil". „Anna Karenina", „Conquest". „Ninotchka" en haar allerlaatste in 1941: „The twofaced woman". Achtervolgd Meedogenloos werd zij. de beroemde en gevierde actrice, steeds achtervolgd door de belangstelling van publiek en. pers op elke plaats en op elk tijdstip. En juist deze enorme belangstelling maakte, dat Garbo de publiciteit op een bijna onmogelijke manier ging ha ten en dat een van de mooiste vrou wen ter wereld ook een van de een zaamste werd. Niet zo lang geleden lichtte Greta Garbo een tip op van het persoonlijke drama dat zich aan haar voltrokken moet hebben. ,.Ik zei nooit, ik wil alleen zijn, ik zei slechts, dat ik alleen gelaten wenste te wor den. En daar zit een heel verschil in". Maar nooit werd zij met rust gela ten, ook niet toen zij in 1941 eenmaal een punt had gezet achter haar - tot dat moment steeds voortdurende - filmactiviteit. Waarschijnlijk is het nooit de bedoeling geweest van Greta Garbo om permanent op te houden met filmen, maar toen zij zich een maal had teruggetrokken heeft zij vermoedelijk opgezien tegen de publi citeit, die zich weer rond haar persoon zou ontketenen. Vandaar de latere duidelijke uitspraken, dat zij voorgoed een streep had gezet onder haar film carrière. Het is niet de eerste keer, dat het gerucht de ronde doet, dat Greta weer een film zou gaan maken. Maar het is niet waarschijnlijk, dat deze wensdroom van vele filmma kers ooit realiteit zal worden. Schoonheid en roem zijn verganke lijk. Het publiek heeft bovendien in de jaren dat Garbo in haar vrij willig isolement leefde, de filmster geïdealiseerd. Wanneer de nu 52- jarige Zweedse actrice een rentree zou wagen, zou dat haast zeker op een teleurstelling moeten uitlopen. En het lijkt ondenkbaar, dat zeker een gevoelige natuur als Garbo zich daaraan zou wagen Een van de weinige keren, dat men Greta Garbo lachend op hei witte scherm heeft gezien. Het was in de beroemde film „Conquest", waarin zij speelde naast Charles Boyer, die de rol van Napoleon ver tolkte. Zelden ook is haar schoonheid beter tot uiting gekomen dan juist bij die stralende lach

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11