Commando-wisseling bij Marine komst Centrum te Voorschoten Vijf-en-zeventig jarig jubileum van de „Lofstenr' te Voorschoten VRIJDAG 7 MAART 1958 Hedenmiddag tegen 2 uur heeft de kapitein ter zee R. M. Crommelin het commando over het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten overgedragen aan de kapitein ter zee A. van Altena. Nadat de officieren voorgesteld waren aan de nieuwe commandant en de op het grasveld opgestelde troepen waren geïnspecteerd, sprak de heer Cromme lin officieren, onderofficieren en man schappen toe. De scheidende commandant, kapi tein tec zee R. M. Crommelin (links) stelt de officieren voor aan de nieuwe commandant (midden), kapitein ter zee A. van Altena. (Foto L.D./Van Vliet) Hij merkte o.m. op, dat hij het ver- I In de hulde werd vanzelfsprekend ook de echtgenote van de jubilaris be trokken. die hem in deze 25 jaren steeds trouw terzijde heeft gestaan. Tenslotte werd aan de jubilaris een I enveloppe met inhoud overhandigd, ter- I wijl mevrouw Plomp bloemen kreeg aan- I geboden. Jaarfeest geref J.V. en M.V. In het Geref. Jeugdgebouw „Irene" 1 hielden de Jongelingsvereniging „Eben Haezer" en Meisjesvereniging „Van Knop tot Bloem" hun gecombineerde jaarvergadering. Met schriftlezing en gebed en een kort welkomstwoord opende de voorzitter, de heer H. Meyer deze avond. Na het zin gen van het J.V.-bondslied, werd er een inleiding gehouden over het Ned. Bijbel Genootschap, door de heer C. Grims. die vertelde hoe men tot oprichting van het N.B.G. was gekomen, in navolging van Engeland. Dit genootschap heeft zich ten doel gesteld de bijbel geheel of in gedeelten in alle mogelijke talen te ver spreiden. Na zware klappen in de tweede wereldoorlog, trekken de colporteurs er weer op uit en boeken verrassende resul taten. Ook dit is interkerkelijke arbeid. Na het zingen van het bondslied der M.V. werd afgevaardigden gelegenheid gegeven hun felicitaties over te brengen. Namens de kerkeraad werd gesproken door de heer A. v. d. Sijs, die zei, dat de kerkeraad er zich over verheugde, dat in deze voor vele naburige landen zo don kere tijd het evangelie betreffende, onze verenigingen ook dit jaar weer hun jaarfeest konden vieren. Namens de Vrouwenvereniging „De Lampen bran dende" sprak mevr. Verwijs. Namens de Mannenvereniging „Rond om het Woord" werd gefeliciteerd door de heer Van Raven. De heer L. Meyer sprak als erelid. Een ontroerend moment was toch wel het voorlezen van de brief van de 88- jarige ere-voorzitter, de heer W. Sam- som, die gezien z'n hoge leeftijd niet meer aanwezig kon zijn. De heer Sam- som heeft een bedankbrief terug ont vangen vergezeld van een feestelijke taart. Jaarverslagen werden uitgebracht door de dames C. v. d. Stoel en N. Mol, en de heren J. Verra en H. Maat. Met declamatie van Ps. 91 van Gabr. Smit besloot mej. Dompeling dit gedeel te van de avond vóór de pauze. Na de pauze werd het vrolijke toneel stuk „Pension Hommeles" ten tonele gebracht, waarbij menigmaal hartelijk Moskou en de agenda van topconferentie Hedenochtend is in Moskou de Rus sische nota van 28 febr. aan de Ameri kaanse regering gepubliceerd, waarin nog twee agenda punten voor een top conferentie worden voorgesteld, die niet vermeld worden in Boelganins brief aan Eisenhower. Deze punten zijn: een verbod van het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden, gekoppeld aan opheffing van militaire steunpunten in het buitenland en, als tweede punt, het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Moskou wil praten over de eenheid van Duits land en de toestand in de Oosteuropese staten. Van de nood een „burgerdeugd" gemaakt I gestaan, verklaarde de kapt. ter zee Crommelin het commando over het M.O.C. te hebben neergelegd. De kapt. ie;- zee Van Altena achtte het trouwen, dat hij twee jaar geleden had i een eer en genoegen het commando over gevraagd, volledig had verkregen. De te mogen nemen. Gedurende de enkele goede samenwerking is nog verder be- i dagen dat hij zich in het kamp had kun- 0D vorderd en ik heb alle reden tot tevre- nen voorbereiden op zijn nieuwe functie, 'werd gelachen, zodat de spelers(sters) denheid over uw gedrag, aldus spr. had hij zich natuurlijk niet geheel in tot slot een hartelijk applaus ontvingen. Hoogtepunten tijdens de afgelopen twee kunnen werken. Hij deed dan ook een jaar waren het bezoek van Prins Bern- j beroep op allen hem te steunen in het hard aan het kamp, de verschillende uitoefenen van zijn taak. Hij wenste de beëdigingen, de diverse activiteiten op heer Crommelin geluk met zijn benoe- het gebied van de recreatie. De heer ming in een andere functie en verkraar- Crommelin memoreerde voorts, dat er in de daarop het commando aanvaard te de afgelopen twee jaar 30.000 recruten 1 hebben. Hiermede was deze korte een- OEGSTGFJiS'l aan de voet wordt het oude dorre land tot nieuw leven gebracht en verrijzen er nieuwe steden en nederzettingen. Het volk. dat bijna 2000 jaren als vreemde ling onder de volkeren geleefd heeft, nauwelijks geduld en vaak mishandeld en vervolgd, bouwt aan zijn oud-nieuw vaderland. Het is een mooi land. wiens schoonheid toch niet te vergelijken is met die van andere landen, die mis schien mooier zijn dan Israël Maar er gaat een bekoring van uit zoals dat met geen land het geval is. Bij jood. christen en mohammedaan wekken vele plaatsen herinneringen op, j die zeer nauw verbonden zijn met de j heiligste gevoelens van een mens. Tal van dia's verduidelijkten het ge sproken woord. VOORSCHOTEN Botsing tussen tram en auto eist twee gewonden Vanmorgen omstreeks elf uur had op 1 de Veurseweg ter hoogte van de Knip- laan een aanrijding plaats tussen een j I uit de richting Leiden komende tram 1 en een splinternieuwe veewagen. De twee inzittenden van de auto liepen bei- den een hersenschudding alsmede en- kele snijwonden op. Zij zijn na behan- deling in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, naar hun woning vervoerd. De j veewagen werd aanzienlijk beschadigd. Mr. E. J. Anneveldt. hoofd van de j afdeling Staats- en Strafrecht van het j 1 Ministerie van Justitie en wonende te Voorschoten, is benoemd tot adjunct- secretaris van een staatscommissie tot 1 I bestudering van het Loterijwezen. de „poort tot de vloot" binnen gekomen voudige plechtigheid ten einde, waren. Met dank aan allen, die hem in de afgelopen twee jaar ter zijde hadden - FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Lewis-Brumsen, z., Londen; Blomberg-Tromp Meesters, z.. Arnhem; Berlijn-Wieringa, d., Werkendam. Getrouwd: A. B. Markholt en A. Ver meulen, Seattle (Ver. Staten); J. Hout koop en C. J. Mostert, Muiderberg. Overleden: D. de Wit-Wolbers. vr., 74 j.. Voorburg; J. H. M. van Eeghen, m., 72 j., Haarlem; Ch. F. L. Mirandolle, m., 97 j„ De Steeg; G. Jobse-Plaisier, vr.. 74 j., Rotterdam; G. Vogelvanger- Waucquez, vr., 73 j., Brussel; W. H. Post, m., 89 j., Territet tZw.). STADSNIEUWS Toestand op de Leidse arbeidsmarkt geeft geen reden tot ongerustheid De toestand op de arbeidsmarkt in het rayon Leiden, dat behalve de Sleu telstad de gemeenten Alkemade, Leider dorp. Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude omvat, is bepaald niet onrustbarend te noemen. De gere gistreerde mannelijke arbeidsreserve, in januari 1958 1232 en in februari van ditzelfde jaar 1182, is op het totale aan tal van 40.000 werkende mannen in dit gewest ongeveer 3 r/ Het werkloosheidscijfer bewoog zich van maart tot juli in 1957 om de 200. In september en oktober deed' zich een lichte stijging voor. Daarna is het aan tal snel opgelopen, t.w. in november 540, in december 974 en in januari 1232. De maand februari geeft een ietwat be scheiden daling te zien (50) zulks in tegenstelling tot de landelijke cijfers. De toeneming van de werkloosheid doet zich ook in het gewest Leiden vnl. ge voelen in de bouwnijverheid (301 werk loze mannen), in de metaalnijverheid (142 werkloze mannen) en in de textiel industrie (44 werkloze mannen). Wat de losse arbeiders betreft waren er eind februari jl. 237 werklozen. DIPLOMA ZWEMMEN Gisteravond werd in de Leidse Over dekte onder auspiciën van de Leidse Golfbrekers diploma gezwommen. Er waren 80 deelnemers. De geslaagden zijn: 'Meisjes A: Elly v. d. Zee, Annelies Ammerlaan. Corry Kettenis, Els de Munek. Laura Castelijn. Marianne van Brussel. Joke de Groot. Joke Verhoeven. Els Frielinck. Joke van Berge Henegou wen, Marijke Jansen. Ansje Tetteroo. Joke Lansdaal. Marianne Berends. Ger- da Kordelaar, Hanneke Kop. Lydia van Loef. Loesje van Velzen, Bep Schuk- king. Henny Egberts. Greet Boerken, Ti ne de Wit, Johanna Mind erop. Toos Vo gelenzang. Jopie de Heyden, Marianne v. d. Linden. Elly Zandvliet, Betsy van Lochem, Felicia Boogers. Jongens A: Frans Dickhoff, Benny Juffermans. Henny Juffermans. Dick v. Nieulande, Theo Prins. Jos Walenkamp. Wilbert Hettinga, Theo Post. Louk van Deventer. Paul Rijnbeek. Johnnie ter Beek. Sjef Rosdorff, Jan van Benten. Benny Ramakers. Gerard Spendel. Frans van Zandwijk, Han Damen, Martien Kortekaas. Meisjes B: Toosje Verver. Tony Heems kerk. Ans Gottenbos. Rietje de Heyden. Yvonne Stolwijk, Plony van Leeuwen, Loes Balleur, Anneke Belt, Dorientje Buis. Mieke Oude Alink. Afra Brandt. Emmy Brandt. Bertha Scheffers, Ria Lagerberg, Willy Visser. Gemma Buis. Theo Kroon. Irene v. Veldhuizen. Joke Jansen. Jopie Kroon. Rosemarie Wijs man. Ans v. d. Linden. Ineke Pouw. Els de Vrind, Rosemarie Geneman. Jongens B: Jos Lenting. Toon Timp. Harrv Scheffers. Gerard Döfferhoff. Henk Boetekees. Pim Biegstraten, Jacq. Bcetekees. Het examen werd afgenomen door de heer H. v. d. Reijden, official van de KNZB. LEIDERDORP W. Plomp 25 jaar bij Ouderzorg-de Ridder Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Plomp als machine-bank werker in dienst trad van de N.V. Steen- en Kleiwarcnfabrieken Ouder zorgde Ridder, alhier. Ter gelegenheid van dit bijzondere feit werd de jubilaris hedenmorgen met echtgenote en zoon in het privé-kantoor ontvangen door de directeur. Deze memoreerde in een hartelijke Het huidige Israël Ingeleid door ds. b. C. Visser namens de Rhüngeesterwijkgemeente van de Herv. Kerk sprak gisteravond ds Tabaks. blatt in Irene voor een talrijk gehoor over het hedendaagse Israël, waar spre. ker geruime tijd heeft gewerkt. Het leven in de jonge staat Israël is er een van velerlei schakeringen. Het wordt bepaald door de ongunstige lig ging van de staat Israël. Immers de to tale grens is meer dan 1000 km lang met vijandige buren. Voorts is van invloed het conglomeraat van bevolkingsgroepen, gekomen uit alle windstreken der aarde, verschillend van taal en zeden. Dit be paalt in grote mate het leven in de staat Israël. Enerzijds eist het van de jonge staat het. uiterste van waakzaamheid en pa raatheid. anderzijds een inspanning van alle krachten om al die bevolkingsgroe pen samen te smelten tot één natie door toespraak de bijzondere kwaliteiten, die de onderlinge verschillen, die de bcvol de jubilaris gedurende zijn 25-jarig i king van Israël nog uit elkander houden, dienstverband bij de onderneming had weg te nemen en het bewustzijn te ten toongespreid Juist ten aanzien van zijn taak. welke thans als chef machinist is het onder houden van het machinepark, had de heer Plomp zich steeds een getrouw medewerker getoond voor wie nooit iets teveel was en die tijdens de campagne er steeds voor zorgde, dat het machine park in uitstekende conditie verkeerde, waarbij de jubilaris dag en nacht klaar stond. De directeur noemde daarnaast voor al de vakkennis van de jubilaris, die voor het bedrijf in deze 25 jaren van onschatbare waarde is gebleken. bewustzijn - wekken, dat zij tot een en hetzelfde volk behoren. Dit vergt veel geduld en tact van de zijde der overheid en een groot aanpassingsvermogen van de bevolking zelf. Doch ondanks deze moeilijkheden wordt er in deze jonge staat gewerkt met een tempo dat de grootste bewon dering afdwingt. Het verlangen om van het land. dat door erosie en andere oorzaken in de loop der eeuwen tot een woestenij ge worden is, weer tot een land, vloeiende van melk en honing te maken, bezielt iedere Israëliër. De opbouw van het land gaat gestadig voort. Met het wapen „Is zij oud of wordt zij weer jong?". We hebben nooit ronduit van een koor gezegd dat het oud is. Dat is het als het zich niet meer met nieuwe jeugd laat versmelten, als het verstard is in verouderde hebbelijkheden, als de geest die levend maakt, er niet meer in huizen kan. Nu ontmoetten we de Voorschotense „Lofstem", 75 jaar oud. die vele jaren lang buiten openbaar optreden gebleven was en waarvan we alleen bü geruchte Iets wisten. Is zij oud, of wil en kan zjj weer jong worden? Het jubileumconcert in de Oeref. Kerk heeft ons daarover In het onzekere gelaten. Er zijn symptomen van het ene en van het andere. Het programma beziend, was dit de aanbevelingsbrief van iemand van eru ditie en distinctie. Dit verwijst naar de dirigent, Nico Verhoeven, een man die in ieder geval het nobele voorheeft en wiens artistieke smaak we reeds kenden. Echter dient ware wil samen te gaan met ware kunde. En hier wringt iets bij dit koor. De kunde schemerde door. maar zij zal in de huidige samenstelling nooit volkomen worden. De wil kan evenmin volledig zijn geweest. Wij be doelen enerzijds dat terdege naar jong bloed moet worden gezocht, zal door stemversmelting elastisch bewogenheid mogelijk kunnen worden. Anderzijds dat niet voldoende is ingezien, dat een pro gramma op een hoog plan ook de hoog ste inspanning als voorwaarde insluit. Het niveau heeft immers op zeer ver schillende trappen gelegen. De kantate „Dir Seele des Weltalls" van Mozart kreeg een vlotte, heldere vertolking met levende klank, de diri gent had zijn greep op de koristen. Een kostbaar motet van Gibbons werd daar entegen troebel omdat men, ontspoord, moeizaam voortdobberde en geen steun zocht in de dirigent. Met een heel mooi motet van de Portugees Perez liep het ongeveer ook zo. noemen en de beroemde orkesthymne met de sopraansolo van Mendelssohn. Deze solo. evenals die in de Mozart- kantate, had de vocaliste Caroline van Dorp. Wat bij haar allereerst treft is de stemschoonheid. Haar interpretaties val len op door de zilveren reinheid van haar fijngetrokken zanglijnen. Mocht aanvankelijk de stem wat dun geleken hebben, de groeiende expressiviteit ver breedde haar en bracht toen ook glans mede. Wanneer en waar deze sopraan het waagde zich zelf te vergeten, ont stond bekoring. Haar aangewezen taak is het groot maken van de haar gege ven stemmiddelen. Zij ontving bloemen, die er ook waren voor de pianiste mevr. Doorn-Blok, terwijl aan de dirigent boe ken over muziek geschonken werden. Als solist hoorden we de organist Leen 't Hart 'beiaardier van Leiden). Het meest heeft deze met vaste hand fameus spelende organist geboeid in Variaties van onze geniale Antoni van Noordt, door de fijn geciseleerde cim- balende figuren. Pachelbel 'Preludium in d) had te lijden van registerarmoede, maar hoe frappant tekent zich in deze Zuidduitser de na hem komende Bach reeds af! Walther (Partita) vonden we artistiek veel minder. Het woord is gevoerd, behalve door de De groepsstemmen moeten orkestraal „gestreken" kunnen worden, er is in de notenbeelden te veel individualiteit ge-1 verenigingsvoorzitter Van der Neut door weest, waardoor de indruk van samen-1 de voorzitter van de Bond van Zang- en zang niet vermeden is. Koorzang is Oratoriumverenigingen. Deze greep te- méér, is een zingend organisme, vraagt j rug op enkele gegevens uit de kroniek kleurvermogen en evenwicht van kleu- van „De Lofstem" en schilderde die als ren. vraagt vrijere beweging van de „moeite en verdriet". Daarom verheugde stemmenstroom. Dit was er wel bij mo menten, maar niet als een eens en voor al verworven bezit. Men stond dan ook Onze stadgenoot, mr. dr. S. Roze- voor een grote uitvoering wat onwennig mond. oud-directeur van de Gem. Dienst en niet geheel klaar. De intenties van van Sociale Zaken, is als vertegenwoor- j de dirigent zijn overigens voldoende dieer van de Nationale Raad voor Maat- I duidelijk geweest en het kan hem wor- schappelijk Werk benoemd tot lid van j den toevertrouwd. de Staatscommissie tot onderzoek van We hebben intuss ennog een gebed, het Loterijwezen. 1 van Mozart en een motet van Haydn te I het hem dat het koor tegen de stroom is blijven doorroeien en juist daarom was het feestelijk gedenken zo geheel gerechtigd. De 75 jaren moeten nu als opdracht worden verstaan, nu na en ondanks alle geleden ellende! Met de „Avondzang" van de aanwe zige (en naar wij menen, de oud-diri gent) Leo Mens is het concert besloten. V. Woonboot weer in het water De grote woonboot ..Johanna Corne lia". die vorige week uit het water na bij de Scheepswerf AHemansgeest werd gehaald, is gistermiddag weer in zijn element teruggekeerd. De afstand van 270 meter was toen afgelegd en het grote gevaarte kon in de Vliet glijden, i De vreugde over de geslaagde tocht was zo groot, zowel bij de eigenaresse als bij het personeel van de fa. Tfjssen j te Leiden, dat voor het transport zorg- de, dat er nog een fles champagne aan te pas kwam. De eigenaresse liet de fles kapot knallen, even voor het schip langzaam te water gleed. En daarmede was een moeilijk werk tot een goed einde gébracht! WARMOND LEDENVERGADERING K.V.P. Onder voorzitterschap van de heer A. G. van Leeuwen hield de K V P. afde ling Warmond een algemene ledenver gadering. De heer P. C. Vergouwen, lid der Provinciale Staten, sprak over de problemen in en rond Warmond, zoals het Leidse Merenplan. de ruilverkave- j ling en de recreatie. Hierna volgde de hoofdschotel van deze avond. ml. het stellen van kandï- daten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Door de leden werden de vol- gende kandidaten ingediend: H. C. van der Drift, S. van Schie en G. J. van I der Kroft. Het bestuur snelde naast de huidige leden, waarvan alleen de heer A. Beugelsdijk niet in de gemeenteraad terug zal keren, als nieuiwe kandidaten: mr. V. C. Groenendijk, P. C. Schaken- bos, W. C. Welsink en mevr. Meskers- I Hendriks, terwijl de heer J. van der Geest als plaatsvervangend kandidaat j werd genoteerd. De voorzitter bracht nog een woord van dank aan de heer A. Beugelsdijk voor zijn werk in 'het belang van de ge meente gedaan. De stemming zal later plaats hebben. WASSENAAR Ouden van dagen hielden gezellige bijeenkomst Het bestuur van de afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, heeft in het Dorpscentrum voor de leden en andere belangstellenden een gezel lige avond georganiseerd, waarop o.m. door de heer A. Bloemendal een lezing met lichtbeelden werd gehouden over zijn tocht door de Oostenrijkse en Ita liaanse alpen. De waarnemend voorzitter, de heer P. Th. Stolk, zei bij de opening, dat de leden vorige week waren opgeschrikt door het plotselinge overlijden van hun voorzitter, de heer Huckriede. Voor het bestuur lag hierin een reden om zich te beraden over het doorgaan van de avond, waartoe werd besloten, omdat opschorten zeker niet in de geest van de overledene was. Spreker verzocht de aanwezigen op te staan en een ogen blik stilte in acht te nemen ter nage dachtenis van hun beste vriend. De heer Stolk gaf voorts uiting aan zijn voldoening over de goede op komst en wenste allen een gezellige avond. Alvorens tot zijn eigenlijke lezing te komen vertelde de heer Bloemendal zo het een en ander over de bergsport, over de verzorging in de berghutten, de al penverenigingen, welke voor de opleiding van de gidsen zorgen, het gevaar om zonder gids de bergen in te gaan enz. Voorts verhaalde hij aan de hand van een 170-tal fraaie door hemzelf ge maakte kleurenfoto's van zijn op 12 juli jl. met een gezelschap van vijftien personen vanuit Innsbrück aangevangen tocht door de Dolomieten, waarbij de Peitlerkofel van 2874 m. werd bestegen. Vanuit Bolzano had verder de meer ge vaarlijke bestijging plaats van de ruim 3200 m. hoge Ortler door zeven leden van het gezelschap, die daarvoor wer den goedgekeurd. Tijdens een pauze werd door de voor zitter een beroep gedaan op de aanwe zigen. die nog geen lid waren zich aan te sluiten. RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente komt woens dag 12 maart in openbare vergadering I bijeen. JONGEN VIEL DOOR RUIT In de ouderlijke woning aan de Tey- I lingerhorstlaan viel de 15-jarige Robert I Heymeyer door de ruit van de vestibule- deur. waardoor de slagader in zijn lin kerpols werd opengesneden en hij aan I zijn rechteroor werd gewond Na de eerste hulp werd hij voor Verdere be handeling naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden gebracht. Slofavond Cotuvo in Voorschoten In het Cultureel Centrum, dat dexe avond geheel gevuld was, heeft de COTUVO (Comité tot opsporing van tuberculose in Voorschoten) de actie af gesloten. Burgemeester C. J. van der Hoeven wees in zijn welkomstwoord op het speciale karakter van deze avond: nJ. de grote ernst, omdat het een zaak van de volksgezondheid betreft en de oprechte vreugde, dat de actie zo goed geslaagd is. dank zij het feit. dat van de „nood" een „burgerdeugd" gemaakt is. In totaal zijn 7166 personen doorge licht. of zij staan onder geregelde con trole. Dat betekent, dat 85,2ri van de bevolking nu geregeld onderzocht wordt. Het aantal weigeraars bedroeg deze keer 9.Sr'r tegen 7.6% in 1954. Spreker bracht bijzondere dank aan mevr Van Oosterom—Van Konijnen burg. die „de grote motor" van deze actie is geweest en aan de dames Gnodde. De Vries en Doggenaar. die ge durende 2'j maand de administratie gevoerd hebben. Na daarna alle mede werkers en in het bijzonder nog de huis bezoekersisters) bedankt te hebben, kreeg de heer Strelitski het woord als voorzitter van de jury van de tekenwed strijd. waarin verder zitting hadden, zuster Salome en mevr. De Waal Male- fijt De heer Strelitski wees erop. dat de prijswinnaars nu niet moesten den ken. dat ze het nu wel konden, want er was zeer veel talent op tekengebied ln Voorschoten gebleken. Burgemeester Van der Hoeven ging daarna over tot het uitreiken van de prijzen. Dr. D. Ruiter, directeur van het Distr. Consultatiebureau te Leiden, gaf daar na een overzicht van de actie, waaruit bleek, dat 4 gevallen van actieve long- t.uberculose gevonden waren. 66 gevallen van inactieve t.b.c 4 goedaardige long ziekten. 179 niet tuberculose afwijkin gen. 52 afwijkingen van hart en bloed vaten, 53 van ribben en borstkas en 6 andere afwijkingen. Gelukkig waren de actieve gevallen niet van ernstige aard. Zij verkeerden in het beginstadium. Dank zij het bevolkingsonderzoek in het gehele land is de longtuberculose op zichzelf een goedaardige ziekte gewor den. Na de pauze werd door de leerlingen van de openbare lagere Parkschool een operette opgevoerd, die reeds op een ouderavond van die school ten tonele was gebracht en die ook nu weer veel I succes oogstte, niet in het minst door de bijzonder fraaie kostuums. Burgemeester Van der Hoeven dankte aan het slot de leiders en leidsters voor hun medewerking. TENTOONSTELLING De tekeningen, die bij de COTUVO- I tekenwedstrijd werden bekroond en nog enkele andere goede tekeningen, worden I zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur ter be zichtiging in het Cultureel Centrum nog tentoongesteld, om ook hen. die geen uitnodiging voor de COTUVO-slotavond hadden, in de gelegenheid te stellen deze tekeningen, die over het geheel bijzonder goed geslaagd zijn, te komen bezichtigen. Philippijnen wil geen visa aan Indonesiërs geven De regering van de Philippijnen heeft haar consuls in de Aziatische steden o.a. Singapore en Hongkong opdracht gegeven geen visa meer te verstrekken aan Indonesiërs, ongeacht tto welke partij zij behoren. De Phi- lippgnse regering heeft deze maat regel genomen om niet te worden be trokken in het Indonesische geschil. Driftige koopman hield huis in kamer officier van Justitie (Van onze correspondent) Vanmorgen heeft de 59-jarige koop man uit Haarlem, in een driftbui een grote ravage aangericht in de kamer van de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman in het paleis van Justitie aan de Jansstraat in Haarlem. De koopman was een goede bekende van de heer Van der Valk Bouman. daar hij reeds ongeveer dertig keer veroordeeld is, terwijl hij bovendien 300 maal een proces-verbaal heeft gekregen wegens stroperij. Gedurende al die jaren heeft hij nooit blijk gegeven een wrok te koes teren tegen de Officier van Justitie. Vanmórgen stormde hij echter het ge bouw aan de Jansstraat binnen en liep hij regelrecht naar de kamer van de heer Van der Valk Bouman. die nog niet aanwezig was. In deze kamer smeet hij eerst een zware glazen asbak door een raam. vervolgens sloeg hij een bureau lamp stuk en daarna gooide hij een ta fel om. waarbij ook een groot aantal boeken kris kras door de kamer werd geslingerd. Inmiddels had men bij het parket in de nabijliggende kamer het waai gehoord en korte tijd later werd de man door de concierge en een wacht meester overmeesterd. Mr. v. d. Valk Bouman. die hem daarna verhoorde, vertelde ons. dat de koopman .die naar sterke drank rook. zijn rijbewijs, dat hij bij een van zijn laatste veroordelingen was kwijt geraakt, wilde terughebben en daarom de Officier van Justitie had op gezocht. De koopman is na verhoor weer op vrije voeten gesteld, aangezien men voor vernieling geen hechtenis kan op leggen. BEURSOVERZICHT Amsterdam liep op Wallstreet vooruit Amsterdam 7 maart. De drastische discontoverlaging in Amerika, door de Federal Reserve Board, van 2% tot 2was door Am sterdam een stimulans. Vanmiddag werd hier vooruitgelopen op hogere koersen, die men vandaag in Wallstreet ver wacht, omdat daar de discontoverlaging pas na beurs bekend werd. De verlaging heeft als hoofdzakelyk doel, de econo mische toestand in Amerika nieuw leven in te blazen. Aangezien de Europese beurzen in grote mate afhankelijk zUn van het. koersverloop in Amerika, is het van het grootste belang, dat het be- dryfsleven In Amerika floreert. Aandelen Kon. Olie lagen vast ln de markt ingevolge Wallstreet. Hard wordt er in Amerika gewerkt, om de aanhou dende prijsdalingen van de olieproduk- ten een halt toe te roepen en om van de te grote voorraden af te komen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de koersen van de oliewaarden in New York de laatste dagen aan de vaste kant zijn. Voor Kon. Olie werd vanmiddag op het Damrak ruim f. 155 genoteerd, tegen gisteren f. 151. Een koerswinst derhalve van ruim f. 4.— ofwel ruim 20 punten op de oude basis. Aandelen Philips ontmoetten wederom belangstelling van Londen en konden een koerswinst van 5 punten noteren. H°i Unileverconcern, dat met de Vita N.V. wil gaan samenwerken op het gebied van de diepvriesprodukten als groente, fruit, vis, etc., maakte vanmiddag een goede beurt ter beurze. De aandelen ste gen ruim 4 punten. Aku's, gisteren reeds 3 punten hoger, deden het vandaag kalm aan en avanceerden een half pro. cent. Voor de aandelen KLM blijft er in Amerika aanhoudende belangstelling be. staan. De koers in Amsterdam was dien tengevolge f. 3.50 hoger en kwam weer op de introductieprijs van f. 110,te recht. Scheepvaarten verdeeld en cul tures onregelmatig. HVA's liepen op van 88'' i tot 90, tegen gisteren 86%. Senem. bah daarentegen daalde van 57% tot 56' 2, tegen gisteren 58 De verlaging van het daggeld van 3 tot 2%% werd ter beurze als logisch be schouwd. nu de geldruimte is toegeno men. Niettemin deed deze verlaging haar invloed gelden op de koersen van de Staatspapieren. Reeds direct na ope ning prevaleerde de vraag en in het verdere beursverloop bleef dit zo. De koersen stelden zich doorelkaar genomen circa boven de vorige slotprijzen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 maart Londen 10.62 10 62L-. N York 3.78%—3.79V Mon treal 3 86)1—3 87,',. Parijs 89 77%— 89 87%. Brussel 7.59%—7.60%. Frank furt 90.21—90 26. Zurich 86 45'-—86 50% Zürich (vt. fr 88 42%—88 47% Stock holm 73 0773.12. Kopenhagen 54.85% 5490%. Oslo 53 06—53 11. Milaan 60 79% —60 84%. Wenen 14.57%—14 58%. Beurs van Amsterdam industr.obus.tie. Vrijdag 7 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen Ned. '53 3% Grootboek obl.3% Ned. '47 3% (3) Ned '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned '37 3 Ned. W B. lening 6% Ned. W.B lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mi).en (Ver.) H.VA Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJ3. Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr <f. 20. idem (50 A f 20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KL.M Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv ünie A'dam '47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3 Leiden 1947 R'dam '37 I-III 3% ad f. 1000 Vorige Slotkoers koers v heden 91% 92 78 87% 88* 90% 88% 89% 88 89* 84 ,V 84% 85% 85% 85% 85% 85% 87 V4 107 86 106% 106% 90 L 89% 92% 92% 90% 90 )j 61% 86% 86% 87 ANDELEN 25% 25% 77% 77 V« 146% 147% 47% 48 62% 63 86% 89% 33% 33% 58% 56% 11% 11% 151% 152% 191 192% 298 300 172% 174 279% 285 306 306% 225 226 257% 262% 145 145 335% 338% 207% 206 178% 180% 630% 647% 15030 154 90 151.10 155 10 133% 133% 119% 120 106.30 110 122 123% 113% 113% 137 136% j 145% 146% 194% 198 119 120% i 113% 113% OBLIGATIES gen 89% 83 90 1 91% 90% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 95 Premieleningen 97 88 87 A'dam '56 I 2% 84% 84% Adam '56 II 2% 94 94% Eindhoven '54 2% 80% 81 Enschede'54 2% 82 81% Den Haag '52 I 2% 92 92% Idem n 2% 96% 93 R'dam *52 I 2% 93 93 Idem n 2% 96% Utrecht '52 2% 92% NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 193 194% H.B.Ü. eert187% 186 Rott. Bank 164% 166% Twentsche Bank157 157 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum. H Mij Ned G. en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm Internatio Rott. Droogdok Mij Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24fj Intern. Nickel 75% Anaconda 41% Bethlehem Steel39% Cities Service 47% General Motors 33}| Kennecott 80% Republic 8teel 42% Shell OU 64% Union Pacific 25% Un. States Steel 59% 213% 214 B 32% 33 170 173 94 93 56% 58 485 477 8% 86 69 35* 77 V4 4311 40% 49 34% 83% 43% 66 26% 61% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 6/3 Edelmet Kon AA 43GB 44 Pref wa Idem 57' itt Electrolas B 310GB 315 B Holl Constructie 340B 345 B Ing our v Bouwnljv 119 118 Int Kunststof! Ind 30% 30% Leldsche Wolsplnn 149 150 Sikkens Lakfab '53 (97 1 790 GL Ver louwfa brieken 149% 149% Wernlnk's Betonm 71% 73 B Van Wijk Textiel 66% 67 GB

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11