Tweede Amerikaanse kunstmaan gelanceerd en spoorloos verdwenen WEERBERICH' Radiosignalen bleven uit na een feilloos lijkende start Rentebijslag voor particuliere woningbouw werd afgewezen 97ste jaargang DONDERDAG 6 MAART 1958 No. 29384 LEIDSCH DAGBL Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AVJÖLAU VUUK LLIULIN tlN UM; t. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 In heelal of in zee? Amerikaanse Sabrein Korea neergeschoten De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat luchtdoel artillerie der communisten nabij de grens van de gedemilitariseerde zone in Korea een Amerikaanse Gisteravond om 19.28 uur Nederlandse tijd is de tweede Ameri kaanse kunstmaan, officieel de „1958-Beta" geheten maar algemeen de „Explorer II" genoemd, gelanceerd met behulp van een Jupiter- raket van het leger waarmee ook de Explorer I in de ruimte werd gebracht. Maar nadat aanvankelijk de lancering geslaagd leek te zijn.kon men geen spoor meer ontdekken van de kunstsatelliet. Nog steeds verkeert men in het onzekere of de kunstmaan in haar baan is ge komen of ergens is neergestort. Er zijn namelijk geen radiosignalen opgevangen, zodat in ieder geval wel vaststaat, dat de zenderappara- tuur beschadigd is indien de maan om de aarde zou cirkelen. Deskun digen menen, dat het nog enkele dagen zal duren voordat men zekerheid over het lot van de kunstmaan heeft. Nu de radiosignalen hierover geen uitsluitsel geven moet men met andere middelen (o.a. radar) nagaan of de Explorer II nu (zwijgend) deel uitmaakt van de groeiende kunstmaanfamilie van Moeder Aarde of ergens is neer gestort. Is het eerste het geval dan is de waarde van deze satelliet voor de wetenschap aanzienlijk gedevalueerd omdat de geregistreerde gegevens de aarde niet kunnen bereiken. "O 111 had vijf kg wetenschappelijke meetin- Kegelbai e zender strumenten aan boord voor het registre- ren van de temperaturen aan de opper- De Explorer II had de vorm van een vlakte van de metalen huid. de tempe- potlood en een lengte van ongeveer twee raturen in de kunstmaan, de erosie door meter. Het gewicht bedroeg ruim veer- kosmisch stof en de intensiteit van de tien kg tegen bijna 14 kg van de eerste kosmische straling. Amerikaanse kunstmaan. De satelliet De sterkste van de twee zenders aan boord van de kunstmaan zou, indien alles goed verlopen was. ook door radio amateurs makkelijk waar te nemen zijn, en deze zender zou twee drie weken in functie kunnen blijven. De signalen van de zwakste zender zouden slechts met zeer nauwkeurige ontvangsttoestellen zijn op te vangen. Deze zender zou niet permanent wer ken. doch slechts wanneer deze van de Amerikaanse waarnemingsstations af radiografisch in werking zou worden gesteld. Dan zouden de op een band opnemer vastgelegde waarnemingen worden uitgezonden tot de zender weer van de grond af uitgeschakeld zou worden. Daardoor hoopte men deze zender een levensduur van drie tot vier maanden te kunnen geven. De hoogte van de baan van de nieuwe kunstmaan zou iets geringer zijn dan die van de eerste satelliet. De hoek waaronder de Explorer II ten opzichte van de evenaar werd weggeschoten was dezelfde als bij zijn voorganger, n.l. 45 graden. Vierde rakettrap in ongerede? Nadat dr. William H. Pickering, direc teur van het Technisch Jetvoortstu- wingslaboratorium van Californië, die de leiding van de lancering had, aanvanke lijk had verklaard, dat alles goed was verlopen, moest hij later toen de radio signalen uitbleven verklaren, dat er ken nelijk iets mis was gegaan. Na enige tijd kreeg men aanwijzingen, dat de vierde trap van de raket niet goed ge functioneerd zou hebben, doch zekerheid hieromtrent bestaat niet. Zou dit inder daad het geval zijn geweest, dan zou de kunstmaan niet om de aarde draaien maar ergens tussen Amerika en Afrika in de Atlantische Oceaan zijn gestort. De lancering werd o.m. bijgewoond door dr. Wernher von Braun, de vroe gere Duitse, tegenwoordig belangrijkste Amerikaanse raketspecialist en ruimte vaartpionier. In de loop van hedenochtend was nog steeds geen antwoord mogelijk op de vraag: Waar is de Explorer II, in zee of zwijgend in het heelal? „Sabre"-straaljager omlaag heeft geschoten. De vlieger van een tweede „Sabre" verklaarde, dat het toe stel werd getroffen, terwijl het op geringe hoogte vloog. Hij meldde te hebben waargenomen, dat de bestuurder van het getroffen toe stel met zijn valscherm aan de communistische zijde van de be standslijn is gedaald. Nog geen belastingverhoging Voorzorgen Churehiüs echtgenote en dochter naar Londen (Van onze Londense correspondent» De algemene toestand van Sir Winston Churchill is thans dermate verbeterd, dat Lady Churchill en haar dochter Sarah binnen een paar dagen naar Lon den zullen terugkeren E: is nog geen datum vastgesteld voor de terugkeer van Sir Winston zelf. Dagelijks mag hij reeds enkele uren het bed verlaten. Hij is op voor het gebruiken van de lunch en rookt af en toe een sigaar. Chur- chills lijfarts. Lord Moran. logeert thans bij hem. Einde van Kamerdebat zonder uitspraken (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer over de werkloosheid is gisteren geëindigd zon der bepaalde uitspraken. De in uitzicht gestelde moties werden niet ingediend. Het economische structuurprobleem (de grote werkloosheid in bepaalde gebieden) kan beter worden besproken, zei minister Suurhoff, aan de hand van de in dustrialisatienota, waarvan de indiening volgens minister Vondeling in april wordt verwacht. Belastingverhoging (ter dekking van de extra uitgaven voor de werkverrui ming) heeft de regering niet aange roerd, erkende minister Suurhoff, maar zij heeft terzake ook geen afwijzende beslissing genomen. Die beslissing zal over enige tijd vallen, als een beter in zicht in de economische en financiële toestand mogelijk is. In ieder geval heeft de regering er nota van genomen, dat de woordvoerders van vier partijen (PvdA, KVP, AR en CHU) belastingver hoging niet afwijzen als het niet anders kan. De drie communistische moties werden verworpen. Zij kregen alleen de steun van de indieners. Komende maanden nog moeilijk Tenslotte heeft minister Witte een rentebijslag of tweede hypotheek afge wezen als middel om de particuliere woningbouw te bevorderen. a;ls bezwaar noemde hij de administratieve romp slomp. De rente zou kunstmatig hoog worden gehouden. Bovendien moet men niet de kapitalen onderschatten, die nodig zouden zijn. Dat geld zit. niet in de schatkist. Bovendien had de minister i nog twaalf andere argumenten (die hij I niet opsomde) tegen rentebijslag en tweede hypotheek. I Inderdaad is de particuliere woning bouw de laatste maanden teruggelopen. Daarom is in februari de premieregeling voor de particuliere woningen verbeterd. Er is daardoor voor de particulieren een gunstiger klimaat ontstaan. De verrui ming van de kapitaalmarkt en de daling 1 van de rente leiden ook tot omstandig heden. waardoor het voor de particuliere bouw mogelijk wordt weer aan de slag te gaan. Men moet niet de voorstelling wekken, vermaande de minister, dat de regering de particulieren in de kou laat staan. Gemiddeld wordt voor de particuliere premiebouw een subsidie verleend van f. 5300 gulden per woning. Dat bedrag behoeft niet te worden terugbetaald. Dat systeem is eenvoudig en het heeft goed gewerkt. Het zijn de gemeenten, die meer open moeten staart voor de parti culiere bouw bij de toewijzing van grond. Zij moeten inzien, dat de volkshuisves- ting mede afhankelijk is van de mate, waarin zij de particuliere bouw aan moedigen. Indien de kapitaalmarkt niet ruimer wordt en in weerwil van de nieuwe pre mieregeling de woningbouw achterblijft bij de mogelijkheden met de beschikbare bouwcapaciteit, zullen grotere subsidies nodig zijn. maar dan in de vorm van jaarlijkse bijdragen of hypotheekrege lingen. De minister zou het zeer betreu ren indien in die richting moet worden gekoerst, maar om eventueel gereed te zijn, laat hij dergelijke regelingen thans uitwerken. Hij is echter overtuigd, dat de toe stand in de tweede helft van dit jaar beter zal worden, nadat de eerstkomen de maanden nog moeilijk zullen zijn om met de particuliere woningbouw op gang te komen. In dit verband had de heer Dommer (PvdA) de verwachting uitgesproken, dat dit jaar in totaal nog wel 90.000 woningen gereed zullen ko men. maar dat in 1959 het aantal zal terugvallen op 65.000. Daarom voelde ook hij wel iets voor een rentebijslag of tweede hypotheek voor de niet dure wo ningen om de particuliere bouw te sti muleren. Er bleek dus een overgrote meerder heid in de Tweede Kamer iets te willen doen ter ondersteuning van de particu. liere woningbouw, maar de heer Biewen- ga (AR) zag toch af van het indienen van een motie, zoals hij in uitzicht had gesteld, al was hij door het antwoord van de minister niet volledig gerustgesteld, i Tot een uitspraak kwam de Kamer dus I niet. Industrialisatie Over de eigenlijke werkloosheid zei minister Vondeling (als waarnemend minister van Economische Zaken) dat cie snelheid van de ontwikkeling de rege ring had verrast. Nog in november j.l. verzetten minister Zijlstra zich tegen herstel van de in april afgeschafte pre- mie voor industrievestiging in de ont wikkelingsgebieden met grote blijvende I werkloosheid. Thans is die premierege ling ten dele hersteld over volledig her stel van deze premieregeling voor alle vroegere gebieden, waarop de heer An- driessen vooral had aangedrongen, zei I minister Vondeling, dat een verbeterde I regeling in voorbereiding is. De hoofd- lijnen daarvan zullen vermeld staan in de industrialisatienota. Deze vier charmante dames zullen binnenkort op de Wereldtentoon stelling in Brussel in de Nederland- se afdeling werkzaam zijn als gast- I vrouwen. Zij werden gisteren ge fotografeerd tijdens een wandelin getje over het Lange Voorhout in Den Haag. Aanzienlijk meer sparen! Koning Saoetl van een Het is nog de vraag of alle ontwikke lingsgebieden voor die premieregeling weer in aanmerking komen. Een con centratie op een klein aantal kerngebie den wordt wenselijk geacht, maar het is ook mogelijk, dat er nieuwe gebieden in worden betrokken. Van het indienen van een motie zag ook de heer Andries- sen af. Minister Suurhoff verklaarde nog, dat hij het ermede eens was, dat ons volk meer zal moeten sparen omdat in de komende jaren, in samenhang met de eenwording van Europa, enorme investeringen nodig zullen zijn. „By mij leeft de overtuiging," aldus de minister, dat het Nederlandse volk in de toekomst genoodzaakt zal zijn een aanzienlijk groter deel van het nationale inkomen te sparen om de werkgelegen heid in stand te houden". N'a de discus sie over de industrialisatienota zal de regering overwegen aan de S.E.R. advies te vragen over de economische toestand en de vooruitzichten. Franse weekbladen in beslag genomen Opnieuw zijn de lezers van drie Franse weekbladen vandaag vergeefs bij moordplan tegen Nasser beschuldigd De chef van de inlichtingendienst van het Syrische leger, kolonel Serraj, heeft Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië gisteren ervan beschuldigd, dat hij hem meer dan 20 miljoen gulden heeft aangeboden voor het vermoorden van president Nasser en het verhinderen van de Egyptisch-Syrische aaneenslui ting in de Verenigde Arabische repu bliek. Serraj verklaarde in Dacascus. dat de schoonvader van Assad Ibrahim, hem cheques voor twee miljoen gul den had gegeven en hem meer geld en het presidentschap van Syrië had beloofd als hij zou slagen. Kolonel Serraj had de cheques ge- ind en de Egyptische opperbevelheb ber van de Egyptisch-Syrische strijd krachten, maarschalk Hakim Amer, van het komplot op de hoogte ge bracht. Het geld zal nu voor de Ver enigde Arabische republiek gebruikt worden. Serraj zei voorts, dat het plan was gemaakt Nasser tijdens een reis met een vliegtuig te laten verongelukken «use door het toestel neer te schieten. De hun Ver- Staten zouden het nieuwe bewind in Syrië direct erkend hebben, zei hij. President Nasser had eerder op de dag de samenzwering eveneens onthuld. Hij zei dat Serraj cheques waren aange boden. welke, uit de Arabische hoofdstad afkomstig waren. doch hij noemde Koning Saoed niet met name. Waarnemers in Beiroet (Libanon) houden rekening met de mogelijkheid, dat Egypte en Syrië de betrekkingen met Saoedi-Arabië zullen verbreken. De Jupiter-raket met de Explorer II startwaarheen? (Radiografisch overgebrachte foto) Advertentie kiosk komen vragen naar hun periodiek. De minister van Binnenlandse Zaken, Maurice BourgèsMaunoury, heeft van nacht namelijk de beslissing genomen de communistische „France-N'ouvelle", de linkse „France Observateur" en „l'Ex- press", het weekblad, dat als de spreek trompet van oud-premier Pierre Mendès- France beschouwd wordt, in beslag te doen nemen. Bovendien bericht het katholieke onafhankelijke weekblad I „Témoignage Chrétien". dat zyn num- j mers die voor Algerije bestemd waren V#QllQd0S6 klSïdam bezweken voor de 68ste maal nu in beslag zijn genomen, zodat de directie tot haar spijt m MOnrreCII. Tien dOden besluiten moest in het vervolg geen Maartse buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele regen-, hagel- of natte sneeuw buien. afgewisseld door opklaringen, matige tot krachtige, tijdelijk harde wind tussen west en noord, tamelijk koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 MAART. Zon op: 7.14 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 21.20 uur. onder: 7.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.17 en 16 32 uur. Laagwater te 0.03 en 12.30 uur. Dit nummer bestaat trit 12 pagina's. I exemplaren meer naar Algerije te zen- den. „France Observateur" heeft in Algerije dezelfde ervaringen gehad en in een brief van de directeur Claude Bourdet werd medegedeeld, dat de regering de onafhankelijke persorganen langs deze weg tot een bankroet en definitief zwij gen hoopt te brengen. Elke inbeslagne ming kost een krant namelijk miljoenen franken. Het argument, waarmee deze persbrei del iedere keer gerechtvaardigd moet worden, dat de betrokken kranten zich schuldig zouden maken aan ondermij ning van de moraal en aantasting van de eer van het Franse leger. Een motief van zeer elastisch karakter, omdat de Franse hoge militairen over het alge meen bijzonder lange tenen hebben. Zo werd „France Observateur" vorige week gestraft, omdat er een uittreksel in was opgenomen uit een boek. daarin een politiek gevangene beschrijft, hoe som mige Franse militairen in Algerije hem tot spreken hadden pogen te brengen, middelen, die griezelig veel op de be ruchte S.S.-methoden gelijken. Ook ..l'Express" heeft zijn verschijningsver bod te wijten aan een artikel over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Alge rije. „De overwinning" getiteld, van de hand van de vermaarde filosoof-drama- 1 turg Jean-Paul Sartre. Er is gisteren te Montreal in Canada op een plaats in een rivier waar een brug wordt gebouwd, een kistdam be zweken. waarbij een tiental arbeiders is omgekomen die op de bodem van de ri vier aan het werk waren, Twee of drie arbeiders wisten zich in veiligheid te stellen. Russen laten Fransman vrij De Franse officier Lucien Gouzler, die in 1949 door Sovjetrussische autoriteiten aan de Hongaarse grens in hechtenis werd genomen en tot 25 jaar dwang arbeid werd veroordeeld door een recht bank te Moskou, is woensdag op vrije voeten gesteld. Kapitein Gouzier heeft gevangen gezeten in een gevangenis te Moskou en te Wladimir in de omgeving van de Russische hoofdstad. Hij zal morgen naar Frankrijk vertrekken. Nu ook fraude iu Waddinxveen De Israëlische ambassadeur in de ,Eban (links) in gesprek m.t d Verenigde Stalen en Israëls perma-ambassadeur van Israël in Neder- nente vertegenwoordiger bij de land, de heer H. A. Cidor in Verenigde Naties, de heer Abba de Amsterdamse Koopmansbeurs. aar de heer Eban gisteravond een lezing hield over de plaats van zijn land tussen de volkeren. De Rijkspolitie heelt een 24-1arige ambtenaar aan het postkantoor te Wad- dixveen. aangehouden. De jongeman wordt ervan verdacht gelden te hebben verduisterd. Bij het innen of storten van gelden traden er verschillen aan het li nill< licht, vjyiërend van f25, tot 1100, fjCTCiiiiUIIUCI U iHMItTli De aangehoudene schijnt dit geld in zijn I I. zak te hebben gestoken Het op deze door pokkeil lil llldia U1,zf yerduisterdf> bedrag moet vrij aan- 1 zienlijk zyn. Verscheidene inwoners van Fen pokKcnepidcmie in het b.ed van Waddinxveen zjjn op deze wijze ceöu- Bilaspocr in de Indische staat Madhya peerd Pradesj heeft zevenhonderd mensen- De PTT-recherche heeft deze zaax in levens geeist. behandeling, doch wenste ln dit stadium De autoriteiten zijn op grote schaal van het onderzoek nog geen nadere n- met inentingen begonnen. 1 lichtingen te verstrekken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1