jonge stralende vorstin J verankerde zich vast in harten der onderdanen Tragische gebeurtenissen legden haar zware last op de schouders Conflict tussen staat en kerk Italië in zeer acuut geworden 97ste jaargang Woensdag 5 maart 1958 Derde blad no. 29383 Van Lillibet tot Koningin Elizabeth Het huis staat er niet meeri weer terugkerende plichten vervullen, de De Duitse homaanslagen die in fe^e de tweede wereldoorlog Londen vaard met gratie, opgewekt humeur en zo deerlijk havenden, vaagden ook de woning aan Bruton Street 17 weg. Het is spijtig voor het En gelse volk, zo gehecht aan tradi ties en met zulke sterke banden verweven aan zijn vorstenhuis. Want in dat huis werd in de och tenduren van de 21ste april 1926 een meisje geboren, een meisje, dat later Koningin Elizabeth II zou worden. Niemand dacht in 1926 aan die mogelijkheid. Koning George V teas sterk, soldatesk en gezond en leek nog vele jaren als vorst voor de boeg te hebben. Zijn oudste zoon. Edward, Prins van Wales, kon zich koesteren 91M 'jidjuvpidod diujoud udd ui dacht er toen aan, dat de vader van dat meisje, de hertog van York, nog eens Koning zou worden? Deze verlegen maar ook zeer beminde zoon van de Koning was getrouwd met de charmante jonge Hertogin van York. De blijde gebeurtenis in dit gezin bracht niet alleen vreugde bij de ouders, maar het gehele Gemenebest, ja feitelijk de gehele wereld deelde in hun geluk. Haar jeugd bracht de Prinses door in het ouderlijk huis aan Piccadilly 145 te Lon den. Haar omgeving was vrolijk. Het huis bestond uit ruime kamers, geschil derd in pasteltinten, steeds opgefleurd met grote bossen bloemen. De rustige en elegante meubelen droegen veel bij tot de harmonische sfeer in het huis, dat voorts een binnenplaats bezat, net groot genoeg om al het lawaai van Piccadilly te vervagen en er was een kleine achter tuin. die direct uitzicht bood op de fraaie groene grasvelden van Hyde Park. In deze sfeervolle omgeving groeide het jonge Prinsesje voorspoedig op, on kundig van de zware taak. die nog eens op haar schouders zou komen rusten. Toen zij leerde praten, sprak de Prinses haar eigen naam uit als „Lillibet", een naam. die zó aantrekkelijk was, dat hij onmiddellijk door personen uit haar naaste omgeving werd overgenomen en gehandhaafd. Het meisje stond zeer in de gunst by haar regerende grootouders en speciaal b^j haar grootvader, Koning George V. Het was een leuk meisje met een fris oprechte belangstelling. Plicht kwam op de allereerste plaats, de persoon eerst op de laatste. Goud en deviezen vèr boven de 4 miljard Volgens de verkorte weekstaat van de Ned. Bank per 3 maart is de goudvoor raad onveranderd gebleven. De netto deviezenreserve is aangegroeid met ca. f. 50 miljoen, waardoor goud en deviezen samen nu f. 4426 miljoen belopen, ter wijl zij aan het begin van het jaar nog beneden de f.4 miljard waren. Nieuwe Kamerleden De heer M. Visser (WD) uit Arnhem vader haar nog maar zo kort geleden is gistermiddag geïnstalleerd als lid der uitgeleide had gedaan stond zij er Tweede Kamer als opvolger van mevrouw op om de bemanningsleden van het Fortanier De Wit. Hij legde daartoe vliegtuig persoonlijk te bedanken. En zU had voor allen, die een gebaar van sympathie toonden, een glimlach over. Veel reizen de vereiste eden af. Meer dan zes jaar zijn sindsdien ver- 1 lopen, maar deze stralende Koningin heeft zich reeds vast verankerd in de harten van haar onderdanen over de ge hele wereld. Zij heeft reeds meer gereisd In de vacature, ontstaan door het uit- I treden van mr. Sassen, is gistermiddag als lid van de Eerste Kamer beëdigd de [heer J. L. P. M. Teyssen <KVP>, burge meester van Waalwijk. Gezond lesje Nu Koningin Elizabeth II Eens Lillibet open gezicht, blauwe ogen en mooi blond haar. Maar het was in het bij zonder haar ondeugende openhartig heid, en ernstigheid, die haar zo bij hem bemind maakte. Hij vertelde haar lachend, dat zij de enige persoon ter wereld was, die hem ooit had bevolen „de deur te sluiten". Dat zal wel waar zijn geweest ook. Haar grootmoeder, Koningin Mary, gaf haar eens een gezond lesje. Meisjes achtig als zij was. hield zij ervan om gefotografeerd en toegejuicht te worden en zij was verrukt, wanneer er hand- j kusjes naar haar werden geworpen. Het gebeurde tijdens een bezoek aan een tentoonstelling in Londen. De kleine Prinses, enthousiast over de belangstel- line, die van alle zijden werd betoond, vroeg aan haar grootmoeder: „Zullen de mensen niet blij zijn. wanneer zij mij zien vertrekken?" Het antwoord was kort en bondig. De jonge Lillibet werd onmiddellijk met een kinderverzorgster naar huis gestuurd. Door een zijdeur moest zij het gebouw verlaten, zodat niemand van de menigte haar kon zien. Het was een hard gelag, maar ongetwijfeld een wijs lesje. Doch toen kwamen de schokkende ge beurtenissen, die niet alleen Engeland in rep en roer brachten, maar over de gehele wereld de gemoederen bezig hielden. Gebeurtenissen, die ook een grote invloed zouden hebben op het leven van het inmiddels tienjarige meisje, dat meteen haar jeugd als ge ëindigd moest geschouwen. Haar grootvader. Koning George V stierf en zijn opvolger. Koning Edward VIII deed afstand van de troon terwille van een gescheiden vrouw. Grote verandering Het sloeg als een bom in in het gezin aan Piccadilly. De vader van Lillibet werd Koning George VI. Hij kreeg de zware last op zijn tengere schouders n.l. het leiderschap van een groot Gemene best van Volken, dat één kwart van het gehele wereldoppervlak beslaat en van een volk, dat meer dan een kwart uit maakt van de gehele wereldbevolking. En Elizabeth werd Kroonprinses. Zij zou eens deze last van haar vader moeten overnemen en haar hele opleiding moest in die gee.4 veranderd worden. Zij ver huisde met haar familie naar Bucking ham Palace. Maar haar gevoel voor humor en de rust, die steeds haar ken merkende karaktertrek was geweest, lie- ten haar nu niet in de steek. Gelaten accepteerde zij, wat kwam en zou moe- ten komen. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft Prinses Elizabeth nog een tijdje in het leger gediend, zij bleek spoedig een uit- dan enige andere monarch voor haar. Zij heeft onderdanen ontmoet in Cana da, in Australië, in Nieuw-Zeeland. in Afrika, in West-Indië en in vele andere hoeken van de wereld. Zij heeft verschil lende staatsiebezoeken afgelegd, o.m. in Frankryk en de Verenigde Staten. Over al wist zij zich bemind te maken. En nu staat ons land op het programma. Zoals bekend, zal Koningin Elizabeth II en haar gemaal van 25 tot 27 maart a.s. te gast zijn bij Koningin Juliana en Prins Bernhard. Een jonge vorstin zal dan een bezoek brengen aan Nederland. Heel Enge land en vele Britse onderdanen daar buiten zullen meeleven met dit vorste lijk uitstapje. Talrijke journalisten en fotografen zullen de Engelse Koningin op haar tocht vergezellen en zy zullen het vaderland en de vaderlanders nauwkeurig verslag uitbrengen van de bewegingen van de jonge vrouw, die reeds heeft getoond hun Koningin te zijn en dat zij hun moeilijkheden kent en begrijpt. Koningin Elizabeth bevindt zich op een meer verantwoordelijke, dan bevoorrechte positie, want zij is de onzichtbare band, die de volkeren van alle rassen, die het grote Geme nebest vormen, samenbindt, in hun gemeenschappelijke idealen. De les uit haar jeugd - plicht voor alles - heeft zij in de praktijk gebracht. In de vacature van prof. mr. G. de Grooth VVD heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau* benoemd ver klaard tot lid der Eerste Kamer de heer N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello te Loenen aan de Vecht. Tot lid der Tweede Kamer is in de vacature J. F. Reuter (CPN) benoemd verklaard de heer B. Brandsen te Am sterdam. Han Tik Swie naar Amsterdam vertrokken (Van onze correspondent in Djakarta» De bekende Chinees-Indonesische za kenman, ir. Han Tik Swie. mededirec teur van de Mascotte Auto Handelmaat schappij in Djakarta, heeft vandaag per SAS-vhegtuig Indonesië verlaten mei bestemming Amsterdam. Han werd enige tijd geleden uit de gevangenis ont slagen. Hij had een straf van anderhalf jaar uitgezeten omdat hij in juli 1956 tijdens een incident de militaire arts Harjono zodanig had geslagen, dat deze in het ziekenhuis moest worden opge nomen DRIE PRIJZEN' VOOR HANS DERCKSEN. Gisteravond is aan Hans Dercksen, leerling aan het Amsterdams conserva torium, na een door hem gegeven con cert in de Bachzaal van deze instelling, de prijs van uitnemendheid uitgereikt. Tevens ontving hij de Elisabeth Everts- prijs en de jubileumprijs van Toonkunst. De jury bestond uit de heren Eduardo del Puyeo, George van Renesse. dr. J. Daniskas, en de directeur en hoofdleer krachten voor piano van het conserva torium. gras vervuld. pepermunt komt zij haar belofte na. In KING schenkt zij nieuwe inspiratie. door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter optrekking en verkwikking Driejarig jongetje in Alphen gedood Toen gistermiddag de drie-jarige Chrisje Veerman uit de Zaalbergstra t onverwachts vanaf het trottoir m de Naar aanleiding van de veroordeling van de bisschop van Prato door de I daarbh Sdoor een^ihst1 pT-se rende'" dper- rechtbank te Florence wegens laster tegen een niet in de kerk gehuwd echtpaar geeft onze correspondent in Rome nog de volgende feiten als achtergrond voor een goed begrip van de emotie, welke door dit proces in Italië is teweeggebracht: sonenauto gegrepen en tegen de grond gesmakt. De verwondingen die het ventje had opgelopen waren zeer ernstig, zodat on middellijke overbrenging naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden gewenst was. Hier is het kereltje enkele uren na aankomst overleden. De bestuurder van de auto. ds. M. S. I Roos, chr. geref. predikant alhier, heeft nog wel alle mogelijke moeite gedaan In de laatste maanden is het ernstige conflict tussen kerk en staat in Italië een aanrijding te voorkomen, wat hern Al te ijverige geestelijken maken het de communisten bij verkiezingen gemakkelijk zeer acuut geworden. De clericale druk wordt steeds groter op elk gebied en als reactie daarop ontstaat een anti-clericaJisme (In Italië, waar men nu eenmaal het Vaticaan binnen de landsgrenzen heeft, Is anti-clericalisme een veel sterker en ook veel begrijpelijker geesteshouding dan in andere landen). Zolang dit anti- clericalisme alleen tot uiting komt bij personen, die weten waar het om gaat en niet de priester of de kerk als zodanig bestrijden, maar de zich met de politiek bemoeiende priester en de kerk. die tracht het staatsgezag te ondermijnen, is alles in orde. Maar helaas hebben de communisten zich op de zaak geworpen. De ver kiezingen staan voor de deur en voor de eenvoudigen van geest is het verleidelijk christen-democraten en rooms-katholieken te verwarren. echter helaas niet meer gelukt is. Roos treft geen enkele schuld. Ds. (Advertentie) Anti-clericalisme wordt strijd tegen de kerk In de communistische mond wordt anti-clericalisme weldra tot strijd tegen de kerk. tegen de geestelijkheid, tegen het. christendom, tegen elke religie Al te ijverige geestelijken, als deze bisschop Fiordelli. maken het de communisten gemakkelijk. Een nog veel pijnlijker ge val deed zich voor op Sicilië. Bij een mijnongeluk waren daar negen arbei ders om het leven gekomen in een zwa- velmijn. Er werd een groots opgezette begrafenis georganiseerd in de hoofd kerk van het stadje Caltanisetta. maar toen de stoet verscheen, liet de pastoor acht van de lijken de kerk binnendra gen. doch weigerde het lijk van de ne gende toe te laten. Wat had deze man misdaan? Het was een gelovige rooms- katholiek, een arme. ongeschoolde mijn werker. Terugkerend uit de oorlog en WIHIIIIIIIimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilliiniiiiiiiiiiiiiiiii Bisschop Fiordelli tekent hoger beroep aan De verdediger van mgr. Fiordelli, de r.-k. bisschop van Prato, die o.m. veroordeeld is tot betaling van een boete en de proceskosten, omdat hij een alleen-voor-de-wet-getrouwd echtpaar „voor publieke zondaars, die in concubinaat leven" heeft uit gemaakt. heeft gisteren hoger be roep tegen dit vonnis aangetekend. -Het echtpaar had de bisschop aangeklaagd wegens smaad. De Rechtbank verklaarde ook. dat mgr. Fiordelli waarschijnlijk schadever goeding zal moeten betalen aan het echtpaar. De grootte van de scha devergoeding zal later worden vast gesteld. Geiukkiae daaen I Stekende chauffeuse van legerwagens te zijn. Langzamerhand echter verscheen Toen Elizabeth vier jaar oud was. zij verscheen meer en meer in het openbaar als werd haar zusje Margaret geboren en de I Kroonprinses. Zy werd benoemd tot lid twee kinderen groeiden op als onafschei- van de Raad van State, toen haar vader delijke kameraadjes. De opvoeding van een bezoek bracht aan het slagveld. De Prinses Elizabeth was strikt, maar zy j geruchten hadden haar naam reeds ver werd niet erg aan banden gelegd. Haar bonden met die van Prins Philip van lessen kreeg zij veelal thuis. Haar moe- I Griekenland. Philip, de charmante zee der leerde haar lezen en schrijven en i man, die zij reeds uit haar jeugd kende, later ontving zij van particuliere leer- deelde haar voorliefde voor muziek en meesters lessen in het Frans en het haar andere Interesses. Het Britse impe- Duits en bovendien in muziek, geschie- rium jubelde, toen de jonge Kroonprin- dends en andere vakken. Het waren ses de Prins trouwde. Zij had toen een gelukkige dagen: waardigheid en orde- korte periode van vrijheid achter de rug, i lijkheid thuis, heerlijke ritten te paard, bezoeken aan theaters, filmvoorstellin- waarbij zij een waakzaam oog hield op j gen, dans- en cocktailpartijen, maar nu j haar kwikzilvefig zusje, het aanschou- groeiden haar officiële plichten, waar wen van de kleurryke ceremonie „Troo- bovendien de zorg voor haar eigen ge- ping the Colour" er was zoveel om zinnetje bijkwam. haar kinderlijke fantasie te laten wer ken. Om haar heen veel personen, waar zy van hield: haar grootvader, de Koning, wiens strenge uiterlijk haar niet hinder de, Koningin Mary met haar kaarsrech te houding, haar vader, altijd genaak baar en vol begrip en haar moeder, stra lend. waardig en vriendelijk. Maar haar leven was een leven van discipline. Zij zag hiervan overal voorbeelden om haar heen. Ztf zag haaar ouders hun altijd Toen bezweek np tragische Avijze, Koning George VI. aan fle enorme en voor hem ondragelijke last, die hy ronder klagen voor zijn volk had ge dragen. De jonge en knappe Prinses erd Hare Majesteit Koningin Eliza beth II. Op dat moment van gemeng de gevoelens van verdriet en hoop. zag het Britse volk opnieuw de grootheid van hun nieuwe vorstin. Toen zy op het vliegveld terugkwam waar haar Jhr. mr. A. W.L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, oud-Gouverneur- Generaal van Ned. Indië. de laatste die deze functie bekleedde en die de bezettingsjaren in Japanse gevangen kampen doorbracht, tevens oud-ambassadeur an ons land in a rijs. hoopt vrijdag a.s. zeventig jaar te ivorden. Hij is thans in Wassenaar woon achtig illlllllllllillllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll uit Duitse gevangenschap had hij be merkt dat zijn vrouw inmiddels met een andere man was gaan samenleven. Hij bleef alleen met een kind van vier jaar. Een jonge buurvrouw hielp hem met een en ander en op de duur was er een ver houding ontstaan tussen hem en die vrouw. Hij had haar willen trouwen, maar in Italië, waar echtscheiding on mogelijk is. kan dit niet en dus leefde hij „als openlijk zondaar" Er werden twee kinderen geboren, die niet beter wisten of hun vader en moe der waren getrouwd. Nu, na het schan daal. door de pastoor verwekt, bevin den zy zich in een scheve positie en weten, dat zij bij de burgerlijke stand staan ingeschreven als kinderen van een andere moeder, de eerste vrouw van hun vader. Gelukkig heeft Caltanisetta een verstandige burgemeester, die, hoewel hij christen-democraat is. toch begreep dat de pastoor te ver ging en in het stad huis in tegenwoordigheid van alle auto riteiten van stad en provincie een spe ciale rouwdienst, zy het dan zonder pastoor, hield voor ..de arme zondaar die overigens op last van de pastoor niet in gewijde grond begraven mocht wor den. Leef verstandig! Werk niet onder hoogspanning. Doe het Uever geleidelijk aan. MAAR.*., dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD poeders, tabletten en cachets Zehelpeo •□elcoafdoeod,behouden lange lijd hun werking en veroorraken geen vermoeidheid of vervuiling. Zijn daardoor geschikt om lijdena hel werk Ie worden VRAGEN OVER DE SPAARBANK TE AMMERSTOL. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Peschar, heeft aan de minister \an Financiën de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het juist, dat de spaarbank van Ammerstol niet onder het toezicht stond, zoals dit is geregeld in de wet toezicht kredietwezen?; 2. wil de minister mee delen welke hiervan de oorzaken zyn? 3, is de minister bereid maatregelen te' nemen, waardoor gebeurtenissen, zoals zich t.a.v. de in vraag 1 genoemde spaar bank hebben voorgedaan, zoveel als mo gelijk is worden voorkomen? Reacties op veroordeling De veroordeling van de r.-k. bisschop van Prato wegens smaad heeft diverse reacties opgeroepen in de Italiaanse pers. Zoals bekend heeft een Italiaanse bezoeken en boodschappen uiting heb ben gegeven an hun solidariteit met de bisschop van Prato. Het Romeinse blad „II Messagero", dat gewoonlijk de regering steunt, schrijft dat de droefheid van de kerk begrijpelijk is. Het blad kenschetst ech ter de reactie van sommige vertegen woordigers vande kerk „als overdreven hoewel i en inopportuun". Een woordvoerder van premier Zoli j zei tegen journalisten dat Zoli „als rooms-katholiek de gang van zaken be treurt. maar dat hij als premier van mening is dat het recht zijn loop moet hebben". Het communistische blad „l'Unita" noemt de bedekte toespelingen van het Vaticaan, dat zij die betrokken zyn bij het proces tegen de bisschop zich auto matisch blootstellen aan excommunica tie „een terugkeer naar de middel eeuwen". Het blad van het Vaticaan, de „Os- servatore Romano", vestigt de aandacht op twee artikelen van het r.-k. kerke lijke recht, waarin bepaald wordt dat Rechtbank de bisschop, die een alleen zij. die een bisschop voor een Rechtbank voor de wet getrouwd paartje voor van leken durven dagen en zij. die de „openbare zondaars die in concubinaat leven" uitgemaakt heeft, veroordeeld tot een boete van circa 240 gulden De uitvoering van het vonnis is echter op geschort. Het orgaan van de Katholieke Actie kerk in de uitoefening van haar rech ten belemmeren, automatisch geëxcom municeerd worden In sommige Vaticaanse kringen is men van mening, dat deze artikelen van toe passing zyn op het echtpaar, dat de in Italië „II Quotidiano" schrijft, dat de bisschop voor het gerecht heeft gedaagd strijdbare rooms-katholieken de kerke- en misschien ook op zijn verdedigers Ze lijke hiërarchie steunen en dat vele le- zouden echter niet slaan op de rechters den van de Katholieke Actie, onder wie i die zichzelf misschien alleen maar als kardinalen en aartsbisschoppen, door I „gewaarschuwd" kunnen beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5