Werkloosheidsbestrijding in Kamer Een stralende Prinses op Schiphol WEERBERICHT Over belastingverhoging geen definitieve uitspraken „VOORWAARDEN VAN MOSKOU ZIJN NIET AANVAARDBAAR" Ttvee teleurgestelde Prinsessen Vanochtend werd 5e slaelitoffer van Geleense mijnramp geborgen 96ste Jaargang WOENSDAG 5 MAART 1958 No. 29383 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De maatregelen van de regering ter bestrijding van de werkloosheid zullen 150 miljoen gulden kosten (waarbij nog 150 miljoen extra komen als gevolg van de ontwikkeling in Indonesië. Om daarvoor de belasting te verhogen is niet nuttig en niet ge- wenst, verklaarde de heer Biewenga (AR) gisteren in de Tweede Kamer. Belastingvérhoging zou de werkloosheid vergroten, zei de heer Van Mastrigt (CHU), hoewel hij, evenals de heer Biewenga, ten aanzien van belastingverhoging niet „nooit" wilde zeggen. Ook de heer Andriessen (KVP) wilde niet van belastingverhoging weten. Hij drong aan op bezuiniging of lenen en herinnerde schamper aan de rede in Zwolle van de heer Vermeer, voorzitter van de P. v. d. A., „die blijkbaar belastingverhoging als alleen-zaligmakend beschouwt". Even afwachten Hiertegenover merkte de heer Roe mers (PvdA) echter op, dat hij zich nog geen mening over de dekking van de extra uitgaven heeft gevormd. ,,Wij so cialisten", zei hij. schrikken niet voor belastingmaatregelen terug als zij nodig zijn. maar het is de vraag of belasting verhoging in de huidige omstandigheden de beste maatregel zou zijn. Dat zal af hangen van de ontwikkeling van de con junctuur. Daarom kon hij er zich mee verenigingen, dat de regering zich nog bezint op de wijze van dekking en hij behield zich zijn standpunt voor totdat de regering met voorstellen komt. In bezuiniging zag de heer Roemers het gevaar dat daardoor de werkgele genheid vermindert. Men kreeg uit het debat sterk de indruk, dat de woord voerders van de verschillende partijen zich nog niet wilden uitspreken over de maatregelen ter dekking van de extra uitgaven, (waartoe belastingverhoging Prins Rainier van Monaco tegen beknotting van macht Prins Rainier van Monaco heeft zijn parlement er in een brief aan herinnerd dat hij de absolute soeverein is en niet zal dulden dat zijn macht wordt beknot. Na de verkiezingen van januari is er een nationale raad gekomen die meer zeggenschap in staatszaken wenst. De staat wordt sedert de middeleeuwen ge regeerd door de familie Grimaldi. De brief van Prins Rainier was ge richt aan de voorzitter van de nationale raad, de arts Joseph Simon. De prins zegt o.m.: „Het is duidelijk dat Monaco niet zou bestaan zonder zijn soevereine prins". De nationale raad eist onder meer ge lijke rechten voor de vrouwen, die geen kiesrecht hebben. Ook wil de raad Prins Rainier het recht ontnemen de rege ringsraad te benoemen, die bestaat uit een Franse minister van Staat en drie adv' eurs. Gaat Perzische vorstenpaar tot echtscheiding over? Een woordvoerder van het Perzische hof heeft geen commentaar willen leve. ren op geruchten van Duitse herkomst volgens welke de Sjah van Perzië en Keizerin Soraja tot een echtscheiding zouden willen komen. Dit zou in verband staan met het uitblijven van de geboorte van een kroonprins in Perzië. Keizerin Soraja vertoeft reeds ruim een week in Duitsand. Haar vader. Chalil Esfandiari, die Perzisch ambas sadeur te Bonn is, ligt daar met een ge broken been. De Perzische Senator Assad is maan. dag in Keulen aangekomen waar hü door de Keizerin in de Perzische am bassade werd ontvangen. Hü zou. aldus wordt bericht, de Keizerin om haar in stemming moeten vragen met maatre gelen welke Sjah Mohammed Reza zou willen nemen om de troonsopvolging te verzekeren. Onrust in Karatsji kost twintig mensen het leven Bij ongeregeldheden tussen tweedui zend Pathanen en plaatselijke bewoners in de buitenwijken van Karatsji zijn twintig mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 gewond. Volgens een onbevestigd bericht opende de politie het vuur om de menigte te verspreiden. De gevechten begonnen naar aanlei ding van een twist tussen een Pathaan en een winkelier. Later raakten onge veer 2.000 Pathanen slaags met de plaat selijke bewoners. Huizen werden in brand gestoken en winkels geplunderd- kan behoren), nu er verkiezingen in zicht zijn. Voor de Prov. Staten op 26 maart en voor de gemeenteraden op 28 mei. In het debat over de werkloosheid werd er algemeen op attent gemaakt, dat hierbij sprake is van een economisch structuurproblcem, want het aantal werklozen is zeer ongelijk verdeeld over het land. Het beenderen- en spieren- stelsel van ons economische leven, de structuur, blükt niet overal even sterk te zyn. Om die reden vond de heer Andriessen het toch wel van belang, de afzonder- lüke cijfers te kennen van de plaatselü- ke werkloosheid, want een zogenaamd verantwoord algemeen werkloosheids percentage van 3Co voor het gehele land, is onaanvaardbaar, zei hij, indien er plaatselijk pieken voorkomen van 18 tot 20%. Daarbij vestigde de heer Roemers (PvdA) er de aandacht op, dat terwijl in 1954 in het algemeen de werkloosheid van geen betekenis was en ook geen sprake was van een overspanning van de arbeidsmarkt» het werkloosheidsper centage in de provincies Groningen, Friesland en Drente nog aanzienlijk meer dan 3bedroeg. Daarom drong de heer Zegering Hadders (VVD) er op aan. dat in de noordelijke provincies vooral werken worden uitgevoerd, die de voorwaarden verbeteren voor het aan trekken van nieuwe fabrieken, waardoor de werkgelegenheid wordt verruimd. Ook de heer Van Mastrigt (CHU) be pleitte de uitbreiding van normale open bare werken als het beste middel om de in ontwikkeling achtergebleven gebieden te ontsluiten en aantrekkelijk te maken voor industrievestiging als de bedrijvig heid weer opleeft. In dit verband drong de heer Andries sen (KVP) ook aan op een volledig her stel van de premie voor industrievesti ging in deze gebieden. Eventueel zou hij daarover door middel van een motie een uitspraak van de Kamer vragen. De heer Van Mastrigt zei bij voorbaat steun toe. Slot op pag. 2 Albert Kuyle overleden Gisteravond is in zijn woonplaats te Bilthoven op 51-jarige leeftijd overle den de schrijver Albert Kuyle 'Louis Maria Albertus Kuitenbrouwer» Kuyle is oprichter en leider geweest van de uitgeverij „De Gemeenschap" Tegelij kertijd was hij redacteur van het tijd schrift ..De Gemeenschap" der katho lieke jongeren. Voorts is hij een der oprichters ge weest van „De nieuwe gemeenschap". Hij heeft geschreven „Seinen" (1924); „Zeiltocht" (1925); „Songs of kalua" (1927); met Albert Helman samen- „Van pij en burnoes" (1927); „De Bries" (1929»; „Weerlicht" (1932); „Harten en brood" (1933); „Tussen Keulen en Pa rijs" (1934», „Alarm" (1934); ..Jonas" (1934»; „Het land van de dorst" >1935) en „Rond een blauw meer" (1936» Dulles over ministersconferentie „W ij trillen niet meedoen aan bedrog of aan een grap'' zegt Amerikaans minister De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft gisteren op zyn wekelijkse persconferentie de Russische voorwaarden voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken (voorafgaande aan een top conferentie) onaanvaardbaar genoemd. De Verenigde Staten, aldus Dulles, willen niet meedoen aan bedrog of een grap en zij willen niet een bijeenkomst doen slagen, waar men zich feitelijk niet met iets van betekenis zal bezighouden. Ook voelen zij niet voor een bijeenkomst waar op een scherpe manier meningsver schillen worden onderzocht, hetgeen de spanning zou doen toenemen. Dulles zei geen kwestie van enige betekenis te kennen, waarover de V.S. en de Sovjet-Unie het, gezien de bestaande standpunten, naar redelijke waarschijnlijkheid eens kunnen worden. Ook een woordvoerder van de Franse regering gaf gisteren te kennen, dat hij het niet waarschijnlijk achtte, dat de ministers van Buitenlandse Zaken bijeenkomen, als de Sovjet-Unie vasthouden aan haar eis, dat er eerst een datum voor de topconferentie wordt vastgesteld. Engeland heeft tot dusver geen com mentaar op het jongste Russische voorstel geleverd. Vele Westerse bezwaren Op de vraag, of de V.S. absoluut eisen dat de Duitse kwestie op de agenda van een topconferentie wordt opgenomen, antwoordde Dulles, dat hij hier op eigen gezag geen antwoord op kon geven, daar men rekening dient te houden met de opvattingen van de bondgenoten en met het feit, dat wat de V.S. betreft, de pre sident uiteindelijk beslst. Wel herinnerde de minister er aan, dat men in 1955 op de topconferentie van Genève had erkend, dat het Duitse vraagstuk nauw verbonden was met de veiligheid in Europa. Voorts hadden de vier deelnemende mogendheden erkend verantwoordelijkheid te hebben inzake de eenwording van Duitsland, terwijl zij het er ook over eens waren geweest, dat Duitsland moet worden herenigd door middel van vrüe verkiezingen overeen- Zelden zo'n ongedwongen sfeer SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook op klaringen. Matige tot krachtige, in htï noorden tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets kou der overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur\ 6 MAART Zon op: 7.17 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 19.56 uur; onder: 7.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.35 cn 15.50 uur. Laagwater te 11.43 uur. Dil nummer bestaat uit 12 pagina's. H.K.H. Prinses Beatrix is gister avond met een vertraging van bijna twee cn een half uur met de super constellation „Griffioen" van haar reis naar de West op Schip hol teruggekeerd. Zij werd op het platform door H.M. Koningin Juliana begroet. Zowel boven in het restaurant, als op omloop en op het platform (voor de bevoorrechten) waren zeer veel mensen aanwezig, toen het grote toestel in het licht van vele felle lam pen vlak voor de aankomsthal tot stilstand kwam en de Prinses als eer ste in de deuropening verscheen. Onder aan de trap lichtten de ogen van Koningin Juliana op, toen zü haar Prinses Beatrix is van haar glo- iteuze bezoek aan de West gister avond op Sthiphol in ons land teruggekeerd. Zij werd begroet door Koningin Juliana. oudste dochter, met een boeket witte bloemen in haar hand, een wit hoedje op het hoofd en een gryze mantel, stralend van vreugde over de geslaag de reis en over de gelukkige thuis komst in de opening van het toestel zag verschijnen. Onze Kroonprinses kwam snel de trap afgedaald en moeder en dochter vielen elkaar in de armen. Daarop schudde Prinses Beatrix de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, de directeur van de N.V. Luchthaven I Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, de gevolmachtigd minister van j Suriname, mr. dr. R. H. Pos en de ge- 1 volmachtigd minister van de Nederland- se Antillen, mr. W. F. M. Lampe, de hand. Afscheid van bemanning Zelden heerste er op Schiphol bij een Koninklijke aankomst zo'n ongedwongen sfeer als in de daarop volgende minuten. Terwijl de lichtbundels van de vele televisie en van de radiojournaals de groeiende menigte, die zich om Koningin en Beatrix groepeerde, vasthield, terwijl i zij zich langzaam naar de hal verplaat- I ste. en men de ingang van de ontvangst kamer al bijna was genaderd, keerde de j Prinses, die zich haast met moeite een weg door de mensen moest banen, plot seling terug om afscheid te nemen van de bemanning der Super-Constellation. De gezagvoerder stelde zich ijlings met zijn zeven bemanningsleden en de ste wardess in een rij op en vriendelyk schudde de Prinses ieder van hen ten afscheid de hand. Daarna kreeg het enthousiaste publiek boven op de omloop gelegenheid de Kroonprinses toe te juichen. Prinses Beatrix was er zo verrast door. dat ze naar boven wuivend in de richting van de omloop en de ontvangstkamer liep, doch in alle drukte op het platform realiseerde ze zich plotseling, dat ze haar moeder kwijt was. Weer keerde ze zich om, schoot in een lach en liep snel naar Hare Majesteit terug, die nog steeds omstuwd door de aanwezigen in middels ook naar de ontvangstkamer op weg was. Ten tweede male juichte het publiek op de omloop spontaan de Koningin en de Kroonprinses toe, totdat deze met het gevolg en de gasten in de ontvangstkamer verdween. Prinsessen teleurgesteld Intussen bleven de hofauto's op het platform en dus ook het "ubliek in het restaurant en op de omloop op het ver trek van de Koninklijke gasten wachten. Tien minuten later namen de Koningin en de Prinses, alsmede jkvr. C. E. B. Röell. kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong en mej. mr. M. Meurs. die onze Kroonprinses op haar reis naar Suri name en de Nederlandse Antillen hebben begeleid, in de hofauto's plaats. Ook dit geschiedde onder hartelijke en spontane toejuichingen van het publiek. Intussen was de vertraging van de aankomst voor twee Nederlandse meisjes een büzonder grote teleurstel ling. Dat waren de Prinsessen Margriet en Marijke, die er de hele dag op ge vlast hadden om samen met moeder om half zeven naar Schiphol te gaan. want Prinses Beatrix zou om half acht komen. Toen in de loop van de middag bleek, dat het veel later zou worden, werd van dit plan afgezien. Voor de jeugdige Prinsessen werd het te laat om er bü te zün. Prinses Beatrix heeft op haar thuisreis tijdens een tussenlanding te Lissabon 'n kort bezoek aan deze stad gebracht in I gezelschap van Prinses Maria del Pilar, oudste dochter van de graaf van Bar celona. Op het vliegveld werd H.K.I I begroet door de Nederlandse ambassadeur I in Portugal en mevrouw Elink Schuur- Iman, en door de heer Pereira Coutinho, secretaris van de president van Portugal. komstig de belangen van het Duitse volk en de Europese veiligheid. Dulles was van oordeel, dat het van twijfelachtige wijsheid zou getuigen, als men een tweede topconferentie belegde om de resultaten van de eerste te be graven in plaats van deze uit te wer ken. Het standpunt van de NAVO-lan- den in dit opzicht was met algemene stemmen op de NAVO-topconferentie van december j.l. te Parijs tot uitdruk king gebracht. Tijdverspilling van Moskou en dubbelzinnigheid In de Russische nota heeft Moskou laten weten, dat er van weerskanten een gelijk aantal ministers van Buiten landse Zaken aan het overleg zou moe ten deelnemen en dat Polen, Tsjecho- Slowakije en Roemenië vertegenwoor digd dienen te zijn. In commentaar hierop zei Dulles zich niet met de op vatting te kunnen verenigen, dat men Engeland en Frankrijk enerzijds en bijv. Roemenië en Bulgarije anderzijds gelijk zou kunnen stellen. Als de Sovjet-Unie enige mensen in het gesprek wilde be trekken, die automatisch haar woorden zouden herhalen zodat die woorden drie of vier in plaats van één maal zouden worden gezegd, was dat tijdverspilling, doch het was in het belang van de vrede om deze „bezoeking" te aanvaarden. Dulles veronderstelde dat de V.S. hier mee akkoord zouden gaan. De minister noemde het Russische standpunt ten aanzien van een moge lijke topconferentie dubbelzinnig. Ener- züds willen de Russen een agenda met belangrijke kwesties, maar anderzyds zijn zij van oordeel, dat de agenda moet bestaan uit punten, waarover men het waarschünlijk eens zou kunnen worden. Dit laatste zou moeilik kunnen worden bereikt zonder op de standpunten van de regeringen in te gaan. Wellicht zou deze inconsequentie echter kunnen wor den opgelost op een voor de V.S. aan vaardbare wjjze. Hoewel de bestaande standpunten een akkoord niet waar- De vlag aan de hoofdingang van de mijn ..Maurits" te Heerlen hangt halfstok na de instorting, welke zeven mijnwerkers het leven kostte. schijnlijk maken, betekent dit niet, dat het onmogelijk zal zyn door een op de juiste wijze uitgevoerde „verkenning" I enige punten vah overeenkomst te vinden. NAVO-raad verwerpt voorwaarden van Moskou De permanente raad van de NAVO heeft de Russische voorwaarden voor het houden van een topconferentie ver worpen. In kringen van de NAVO zei men na de vergadering: „Het Westen kan niet akkoord gaan met het beleg gen van een topconferentie als er niet enige overeenstemming bestaat over be langrijke problemen waaronder de Euro pese veiligheid en de hereniging van Duitsland. De NAVO-bondgenoten, aldus heette het, willen dat de minister van Buiten landse Zaken de basis voor een topcon ferentie leggen, na een grondige bespre king van de kwesties die Oost en West verdeeld houden. „Wü moeten de Rus sische voorstellen geduldig blijven be studeren en tegenvoorstellen doen totdat wü het eens zyn over een agenda, die tot enig succes kan leiden". In NAVO-kringen wordt gezegd dat er voor een degelyke voorbereiding van een topconferentie weinig tyd is als men zich wil houden aan het Russische tijd schema dat de minister in april verga deren en de regeringshoofden in juni. De NAVO heeft al een vergadering van zyn ministers van Defensie voor april vastgesteld en van zyn ministers van Buitenlandse Zaken voor mei. Toch is volgens het Westen een grondige voor bereiding beslist noodzakelijk. Losgeraakte „brak" als oorsaak „Steen verschuiving tvas niet te voorzien (Van onze correspondent) Vijf van de zeven slachtoffers, die in de ondergrondse werken van Staatsmijn Maurits door stenen bedolven werden, zijn thans geborgen. Voor de stoffelijke overschotten is een rouwkapel op de mijn inge richt. De opruimingsploegen vorderen twee tot drie meter per team en derhalve per etmaal zes tot negen meter. Morgen hoopt men reeds alle slachtoffers geborgen te hebben. Tele: grammen van deel neming Vandaag zal de ondernemingsraad van de Staatsmijnen in een buitenge wone zitting bijeenkomen om namens de directie op de hoogte gesteld te worden van de ramp. Intussen heeft ir. A. Hel lemans, directeur der Staatsmijnen, onder wie de ondergrondse werken res sortoren, tydens een gistermiddag ge houden persconferentie in de Staats mijn Maurits ten stelligste ontkend, dat de ramp veroorzaakt zou zyn door het instorten van de pyler of van het pijler dak. De ramp is te wüten aan een steen verschuiving. welke niet voorzien kon worden en welke verschuiving behoort tot de ergste dingen, welke de kolen- ontginning kan ontmoeten. Voorzorgen De pijler, welke eerst de vorige week was aangezet, stond volkomen veilig, gelijk dat in münwerkerstermen heet. Bij het aanzetten van nieuwe pijlers, moeten steeds bijzondere voorzorgs maatregelen in acht g. omen worden en die heeft men ook alle getroffen. Men was reeds ongeveer vier meter met de ontginning gevorderd toen zich maandagmiddag omstreeks vüf uur plotseling de verschuiving voordeed. Een laag los gesteente tussen de kolenlaag, die ontgonnen werd. en het vaste gesteente, welke laag een „brak" genoemd wordt, kwam in beweging en raakte los zonder een enkele waar schuwing. De laag schoof van boven het kolenfront schuin omlaag de pijler in en bedolf daar de zeven münwer- kers, die niet meer tijdig uit de voe ten hadden kunnen komen. Onmiddellijk maatregelen Onmiddellijk ls de bedrijfsleiding tele fonisch gewaarschuwd door twee mijn- werkers, die de dans ontsprongen wa ren. waarop onmiddellyk maatregelen getroffen werden om de ingesloten myn- werkers te bevrijden. Men wist echter van meet af. dat zü de dood door ver stikking hadden gevonden onder de losse leistoen. die de pijler büna vulde tot het in tact gebleven pylerdak. Het bleek echter, dat de by de püler beho rende galerü ontzet was. zodat men eerst deze galery in orde heeft moeten maken, om nieuwe ongelukken by het reddingswerk te voorkomen. Om zeven uur is men dinsdagavond met het eigen lijke bergingswerk in de pijler begonnen. Het opruimingswerk zal nog ver scheidene dagen in beslag nemen. Bü de directie van de Staatsmijnen zijn telegrammen van deelneming bin nengekomen o.a. van de staatssecretar.» van Economische Zaken. dr. G. M. Veldkamp, van de voorzitter en secre taris van de Mynindustrieraad en »u de „National Coalboard" te Londen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1