Raad Leiderdorp betreurt stugge verhouding tot Leiden Pogingen tot verbetering zijn steeds gestrand PYGMEEEN WORDEN BOEREN! ZATERDAG 1 MAART 1958 Waardering voor raadslid M. Moraal De voorzitter stelde in de gemeente raadsvergadering van Leiderdorp het eerst aan de orde onderzoek van de ge loofsbrieven en beëdiging van het nieuw benoemde raadslid de heer J. Peeren- boom. Toen dit was geschied sprak hij namens allen om de raadstafel woorden van grote waardering aan het adres van de heer M. Moraal die wegens, gezond heidsredenen als raadslid had bedankt. Hij hoopte op spoedig algeheel herstel van de heer Moraal. Bij het punt ingekomen stukken en mededelingen, kwam de verhouding tot Leiden aan de orde, zulks naar aanleiding van een in een vorige ver gadering door de heer Los gestelde vraag. Burgemeester Van Diepeningen constateerde, dat de goede verhoudin gen van Leiden en de omliggende ge meenten te wensen overlieten en daar om had Leiderdorp by schrijven van 8 januari aan Leiden voorgesteld een gemeenschappelijke bijeenkomst te houden om nader tot elkaar te komen vóórdat met Ged. Staten besprekin gen zouden worden gevoerd. Blijkens het antwoord van Leiden d.d. 3 fe bruari, voelde men hier wel voor als ook van andere gemeenten een zoda nig verzoek werd ontvangen. B. en W. van Leiderdorp hebben hierop geant woord dat zy het niet op hun weg vonden liggen dit andere gemeenten te adviseren, maar wel alle gemeenten wilden uitnodigingen voor een bespre king naar Leiderdorp te komen. Volgens een telefonisch onderhoud werd hiervoor in Leiden niets gevoeld en zo is men nog geen stap verder. Wat nu de uitnodiging voor dc lezing over de Rijnmond betreft wil len B. en W. indien de raad daar prijs op zou stellen wel vragen of de raad daarbij tegenwoordig mag zijn. Geen van de raadsleden had hier belangstelling voor. Na deze uiteenzetting van de voor zitter zei de heer Los zich af te vra gen of de opmerkingen in de raads vergadering van Leiden gemaakt wel bevorderlijk zijn voor het herstel van een goede sfeer. De heer Schoppen sloot zich daarbij aan. Ook hij be twijfelde of de bespreking naar aan leiding van het goed bedoelde voor stel van de heer Huurman de ge meenten nader tot elkaar zou kunnen brengen. En hiema kon dan met de afhande ling van de uitvoerige égenda worden begonnen. OUDEN VAN DAGEN. Bij het voorstel tot subsidieverlening aan het Comité voor Ontspanning ouden van dagen, merkte de heer Kuilenberg op dat naar li ij meende de verkeersin- spectie moeilijkheden had met de auto tochten. Hij vroeg of deze tochten niet ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Gen. II mej. N. Eensink (Voorburg); mevr. J. A. L. Kandou-Warouw (Leiden) en de heren J. de Boer (Den Haag)M. van Doorninck (Deventer); H. N. B. M. Kemme (Rijswijk); F. van Peer (Delft) en G. Schoemaker (Bilthovei\)voor het Semi-artsex. mej. P. J. M. Kruijf (Den Haag) en de heren C. A. Donker (Rot terdam); F. C. M. T. Palmen Wasse naar) H. van Rees (Vught) en A. A. de Zeeuw ('s-Gravendeel)voor het arts examen de heren R. W. Cobbs (USA); E. J. M. Crabbendam tOegstgeest)J. A. Eulderink (Enschede) en J. C. de Knegt (Oegstgeest)voor het doet. examen Ned. Recht de heren A. L. N. van Ingen (Den Haag) en C. J. van Schaarden burg (Rotterdam); voor het kano. examen Psychologie de heer P. W. J. M. Kooien (Rotterdam) en voor het doet. examen Psychologie de heer W. H. Ctto (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Agnes Cornelia, dr van J. van Kampen en C. Duivenvoorde, Georgetina Johanna, dr. van J. J. Bodde en A. G. van 't Kruys. Hans, zn van J. A. van Valderen en M. J. van As. Aart Johannes, zn van J. Mander- sloot en A. G. Vlaming, Gerrit Cornells Teunls, zn van G. C. T. van der Lip en N J. Vuljk, Lauru8. zn van L. Klap en M. Os kam. Franklin, zn van G. van Polanen en A. Versteeg. Neeltje Cornelia, dr van G. Tegelaar en R. van der Voort, Elisabeth Johanna, dr van L. G. Teeuwen en E. M. W. van Kouwenhove, Johanna Clazlna. dr van C. J. Baartman en G. C. Hoogenes. Robbert, zn van F. van der Gaag en M. L. Arnoldus, Tineke, dr van M. Heins en J. Beek. Hubertus Cornells Gerardus. zn van S. C. Slingerland en J. J. Zandvliet. Roe- land Anthonie, zn van R. A. de Haas en E. Luijendijk. Gerdlna Klazina. dr van N. W. Rozeboom en J. I. Gubler, wlllem, zn van G. van Rijn en J van der Boon. ONDERTROUWD W. J. J. Pompe en S. S. Castelein. J. L. Schmale en H. Polman. P. van Egmond en M. Arbouw, C. van Helden en J Fallaux. J. Wondergem en C. M. Tijssen. R. A. Gou- tier en G. S. Beuk. H. Honsbeek en M. M. van der Kwaak. W. Develing en W. van den Berg. M. H. Mol en W. C. de Geus. J. Vos en A. J. M. Loekemeijer. T. Gijsman en M. van Es. GETROUWD G. van Slingerland en A. M. C. Elder- horst. H. J. Kroon en A- A. L. Edelaar. M. van Rhijn en J. A. van der Bent. F. J. H. van Gerven en J. M. E. Brouwer, P. Veef- kind en A. van Schoonderwoerd den Be- zemer. OVERLEDEN G. Mulder. 85 Jaar, man. S. P. Cornet. 53 jaar, echtgenote van J. Gljzenij. A. J. J. Crama, 69 Jaar, man, J. M. C. Schnltker. 7'J Jaar, vrouw, A. M. van Zwicht. 88 Jaar. man,man. J. Teijn. 82 Jaar, man. K. Boon. 75 Jaar. vrouw. Officiële publikaties VASTSTELLING INHAALVERBODEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebbei) besloten een inhaalverbod vast te stellen voor de Herenstraat, voor zover gelegen tussen de Konlnginnelaan en de Zoeterwoudsesingel. en de Morsweg. voor zover gelegen tussen de Paul Kruge.rstraat en de wegsplitsing Lage Morsweg Hoge Morsweg. gesplitst korrden worden, d.w.z. niet al len op dezelfde dag. De voorzitter merk te op dat dit maar aan het comité moest worden overgelaten. De subsidie werd gesteld op f0 50 met een minimum van f200 Tot geneeskundige voor de kosteloze inentingen over 1958 werd benoemd dr. E. J. Hoefman. VOLKSTUINEN Bij het yoorstel tot verhuur van volks tuintjes toonde de raad zich bezorgd voor de bestaande Volkstuindersvereni- ging ..Leiderdorp Vooruit". De heren Nievaart, Broxterman, Kuilenberg en Los opperden hiertegen bezwaren. Waarom niet de van gemeentewege be schikbare groftd in handen te geven van de vollkstuindersveremging werd o.a. op gemerkt Ook zagen sommigen hierin een concurrentie ten opzichte van deze vereniging. Wat het eerste betreft merkte de voorzitter op. dat men bij verhuring van de beschikbare grond nl. meer dan ha. bij de Pachekamer te recht moest komen en dit achtten B. en W. ongewenst omdat men de grond in reserve wil houden voor beroepstuin ders. Bij verhuring van kleine perceel tjes is dat niet nodig. De voorzitter zei toe, dat met de belangen van de be staande tuindersvereniging zeer zeker rekening zal worden gehouden en dat inzake de voorwaarden waaronder de volkstuintjes verhuurd zullen worden overleg zal worden gepleegd met het bestuur van „Leiderdorp Vooruit". SUBSIDIES De subsidiëring van diverse vereni gingen. waarmede ook de Culturele Raad annex as. gaf ook aanleiding tot breedvoerige gedachten-wisseling, zulks ook naar aanleiding van opmerkingen van de 'heren Boo; en Los over deze raad eerder gemaakt. De heer Boot had n.l. het denikbeeid geopperd de Cultu rele Raad te splitsen in afdelingen van sporCbelangen en culturele zaken. B. en W. deelden mede. dat blijkens een on derhoud met het bestuur van de Cul turele Raad, deze raad helemaal niet op ten splitsing gesteld was. De heer Boot voerde hiertegen aan. dat hij het ook wel anders had gehoord. Hij vond even als de heer Los de Culturele Raad een te log lichaam. Met betrekking tot de voorgestelde subsidies merkte de heer Peerenboom op. dat volgens zijn indruk men te gauw geneigd is tegen de overheid aan te leunen. Hij vroeg zich daarom af, waar is het begin en waar het eind. Vrijwel alle leden maakten over dit punt nog opmerkingen, maar de voor zitter gaf ln overweging nu de voor stellen maar aan te nemen en dan zou voor een volgend jaar nog eens grondig de huishouding van alle verenigingen worden nagegaan en ook de betaalde contributies kunnen worden bezien. Zo werd dan ook besloten Het betrof hier subsidies over 1957. ANDERE PUNTEN. Tot nieuw lid van de Woonruimte commissie werd benoemd mevr B. SerteCruden. Besloten werd nog tot verkoop van bouwgrond in het Zijlkwartler aan het bouwbedrijf Koningen en Batenburg te 's-Gravenhage voor een koopprijs van f. 200.000. Het betreft hier de grond, aan gekocht van de heer Laken, gelegen aan de M. P. Splin'terlaan. Nadat nog besloten was tot het aangaan van een kasgeldlening volgde sluiting. Kon. onderscheiding Bij zijn afscheid van Leidse politie Gistermiddag is adjudant F. J. Teu- nissen in de kamer van de commisaris op het politiebureau te Leiden onder scheiden met de gouden medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Teunissen kreeg deze onder scheiding naar aanleiding van ziin af scheid van de politie te Leiden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na 40 jaar in politiedienst te zijn geweest. De heer Teunissen is ja renlang een actief lid geweest van het Politie Muziekgezelschap, waarvan hij de laatste jaren voorzitter was. Hem viel een hartelijke huldiging te beurt. Hij werd toegesproken door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de loopbaan van de heer Teunissen op de voet volgde. De heer Teunissen trad in dienst van de politie in Tiel. In 1920 kwam hij in Lei den. Hier heeft hij de verschillende af delingen doorlopen; sinds 1946 was hij verbonden aan de recherche. De burgemeester zei in dit verband, dat de heer Teunissen steeds een voor treffelijk politieman is geweest? De na druk legde hij op het vele goede werk, dat deze verricht heeft voor de politie- muziek. Hij was voorzitter van het mu ziekgezelschap en hij heeft op deze wijze voor de representatie van de Leid se politie buitengewoon goed werk ge daan. „Wij zien graag", aldus de burgemees ter. „dat ook buiten het dagelijks werk. door functionarissen van de politie aan de teamgeest en representatie gewerkt wordt. Dat het politie-muziekkorps zulk een goede naam in de stad en ook daar buiten gekregen heeft, is onder meer te danken aan de activiteit van de heer Teunissen. Daarom was hij zo verheugd, dat bij dit afscheid een koninklijke on derscheiding het werk van de voorzitter in een bijzonder licht plaatst. De burge meester speldde hem vervolgens de gou den medaille, op, waarna hij ook mevr. Teunissen met deze onderscheiding voor haar echtgenoot gelukwenste. De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, meende, dat de heer Teunissen niet gedacht kon hebben; dat hij. enige minuten na een persoonlijk praatje weer terug zou keren in de kamer van de commissaris om een onderscheiding in ontvangst te nemen. Als ere-voorzitter van het politie muziekgezelschap ver heugde het hem. dat. de heer Teunissen deze onderscheiding had gekregen. Het gebeurt niet vaak. dat er bij de politie Jaarvergadering „D.E.V." De goedbezochte vergaderingen van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden" doen de naam van de vereniging altijd eer aan. Een gezellige stemming, een prettige vlotte leiding geven telkenmale ondanks weer en wind een volle zaal in cafe „Aniba". Gisteravond verwelkomde voorzitter J. H. Smit bestuur en leden voor de jaar vergadering. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dankzeg ging goedgekeurd. Bij acclamatie wer den drie bestuursleden, de heren J. H. Smit, J. Roman en A. Hofman herko zen. Voor de kascommissie werd de medewerking van de heren H Groenen dijk en F Poelijoe gevraagd en ver kregen. Na de pauze werden de diverse kweek- wedstrijden. welke dit seizoen gehouden zullen worden, besproken waarbij de voorzitter het voorstel deed om belange loos buren of kennissen bij te staan met raad en daad, waarbij een tweeledig doel nagestreefd kan worden, n.l. be langstelling en liefde voor bloem en plant en een mogelijkheid tot leden werving. Hierna hield de voorzitter een cause rie over nieuwe zaaibloemen in de tuin. Buiten de geijkte zaaibloemen als Afri kanen, goudsbloemen enz. komt er de laatste tyd een kentering in het zaai bloemenassortiment. Spreker noemde o.a. de Sanvitalia, de browallia, verbena ca- nadense en andere, alle compact, laag- bloeiende plantjes, waarvan hij kleur en zaaiwijze duidelijk aangaf. Hij wees er o.a. op bij het kopen van zaad van petunia en asters er vooral op te letten om resistente rassen te vragen. Ook de eenjarige klimplanten werden uitvoerig behandeld zodat de aanwezigen prak tische aanwijzingen ontvingen over de dit voorjaar onder glas of buiten te zaaien bloemen. Spreker zegde de aanwezigen toe de stroom van dikwijls onuitspreekbare Latijnse namen op papier te zetten en toe te zenden. Het was voor de vak technicus Smit niet moeilijk de talrijke vragen naar genoegen te beantwoorden. Tot slot van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat 13 maart in de zelfde zaal de gekweekte bollen ter keu ring aanwezig moeten zijn. voor F. J. Teunissen een onderscheiding gegeven wordt, in dit geval heeft de gouden medaille het werk van de scheidende adjudant bekroond. Het was Uw persoonlijk streven, dat het Leidse muziekgezelschap nog eens in de hoogste klasse opgenomen zou worden. Hoewel dit nog niet het geval is kan men toch getuigen, dat onder Uw leiding de politiemuziek een grote vlucht heeft genomen, ook al zijn er thans - evenals bij het politiekorps - vacatures. Hij hpopte, dat de heer Teunissen nog goed werk voor het muziekgezelschap zou kunnen blijven doen. De adjudant E. Beens, die de heer Teunissen als voorzitter van de politie muziek is opgevolgd, wenste de oud voorzitter namens de leden geluk. Hij wees erop. dat de heer Teunissen ..ber gen werk" heeft verzet. Namens het ge zelschap bood hij de heer Teunissen de kleine draagmedaille aan. die bij deze onderscheiding hoort. Vóór alle aanwezigen de scheidende adjudant de hand drukten sprak deze een dankwoord, waarin hij de burge meester voor de vriendelijke woorden en de onderscheiding bedankte, de com missaris dank bracht en van de nieuwe voorzitter de bestuursleden en de leden de belofte afdwong, dat zij er naai* zou den blijven streven in de ..vaandelklas se" geplaatst te worden. Na dit intiem samenzijn volgde nog een hartelijk afscheid in de wacht, waar de vele verdiensten van de heer Teunis sen eveneens hoog werden aangeslagen. Afscheid W. Baars en P. M. van Steen VAN STED. LICHTFABRIEKEN Opnieuw was er aan de Lichtfabrie ken een afscheid. Ditmaal van de heren W. Baars en P. M. van Steen. Dit af scheid was het uitvloeisel van het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Het officiële afscheid vond plaats in de kamer van de directeur, ir. Y. Ykema. Deze dankte beiden, mede na mens het Gemeentebestuur, voor de wyze waarop zij op bescheiden plaatsen in het bedrijf de gemeenschap hadden gediend. De directeur verbond aan zijn afscheidswoord de beste wensen voor een gelukkige levensavond en sprak tevens de wens uit dat zij aan hun diensttyd aangename herinneringen zullen bewa ren. Ook de overige bij dit afscheid aan wezigen spraken de beide heren op waar derende wijze toe en sloten zich gaarne bij de woorden van ir. Ykema aan. Na mens het bestuur van de Personeelsver eniging werd aan beiden een waarde volle attentie aangeboden. De heren Baars en Van Steen betuig den hun dank voor de tot hen gerichte woorden en gaven de verzekering dat zy met veel genoegen aan de by de fa brieken doorgebrachte tyd zullen terug denken In intieme kring had de heer Baars reeds afscheid genomen en daarbij werd hem dank gebracht voor de wijze, waar op deze onder dikwyis moeilijke omstan digheden met opgewektheid zijn taak had volbracht. Het personeel van de afdeling gas distributie had zich in de kantine ver zameld om van hun collega P M van Steen afscheid te nemen. Daar werd het woord gevoerd door de heren J F. Kloeg en W. P. Dool. die vele jaren met de heer Van Steen hadden samenge werkt en die hem prezen om zijn colle giale omgang en zijn nooit verflauwend optimisme. Aan deze hartelijke toespra ken waren enige attenties verbonden Aangezien de heer Van Steen ook be stuurslid der Personeelsvereniging en van de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning is. werd hem door de voorzitters van beide instanties, de he ren H van Woudenberg en A. Lepelaar, op hartelijke wijze dank gebracht voor de steeds op spontane manier verleende medewerking, zy overhandigden daarbij een attentie. Van de gelegenheid tot af scheid nemen werd door velen gebruik gemaakt. BAZAR „STAALWIJK" Teneinde de schuld, welke nog rust op cri restauratie van de grote zaal van het hervormde wykcentrum „Staaiwyk", wordt dinsdag en woensdag in het ge bouw Staalwijk een bazar gehouden. De officiële opening zal plaats hebben dinsdagmiddag om 2,15 uur. waarna om half drie de deuren open gaan voor .eder, die iets voor dit doel wil besteden. De bazar zal die middag geopend biyven tot 5 uur; de volgende dag gaan de deuren reeds om 2 uur open. eveneens tot 5 uur Op beide avonden is de bazar geopend van 7 tot 10.30 uur. Behalve tal van goe deren, die men kan kopen zal men ver scheidene attracties aantreffen, bene vens een theeechenkery. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J C. van Eek te Leiden; het woon- ?n winkelhuis aan het Utrechtse Jaagpad 56a, in bod f. 6.000—koper: J. de Bolster te Lei den q.q voor f. 6.001.— TENTOONSTELLING AC AD. ZIEKENHUIS Van 7 tot 12 maart zal in het Acade misch Ziekenhuis een tentoonstelling tot voorlichting over het beroep van verplegenden worden gehouden. De be doeling hiervan is om jonge vrouwen en meisjes, die voelen voor het beroep van verpleegster, de nodige inlichtingen te verschaffen. De tentoonstelling is georganiseerd door alle Leidse ziekenhuizen alsmede door de Psychiatrische Inrichting „En degeest" en de Paedologisöhe Kliniek „Curium" te feegstgeest. AANRIJDING OP KANAALWEG Donderdagmiddag is de 16-jarige wiel rijder G. Kreuger. wonende aan de Lage Ryndijk, op de Kanaahveg ter hoogte van de Krabbelaan door een auto ge grepen. De jongen, die plotseling naar links afsloeg, kreeg ernstige verwon dingen aan het gezicht en beide benen. De EHD. heeft het slachtoffer naar het Ac ad. Ziekenhuis overgebracht. OEGSTGEEST Afwerking koor Groene Kerk De afwerking van het koor der Groene of Willibrordkerk nadert haar voltooiing. Enkele weken geleden is de vorm van een kruis in de achterwant gehakt en einde vorige week is het doopvont, pas send by de kerk. geplaatst. Het is ont worpen en uitgevoerd door de beeldhou wer Ad. Slinger te Den Haag. Het is uit één stuk gemaakt van petit-graniet. De bovenkant en het inwendige van de kom zijn gepolijst. Basement, schacht en kom zijn achtkantig, terwijl op vier vlakken van de kom de volgende christelijke symbolen zijn aangebracht: duif, alpha en omega, schip en vis. Er zijn voorts verblijdende berichten uit de „kleedknoopkamer". De dames die eigenhandig het kleed geheel vervaar digen, werken met zo'n enthousiasme, dat men reeds over de helft is gevorderd. In dit tempo zal het misschien met Pasen gereed zyn. VOORSCHOTEN De kerkdiensten in de hervormde Dorpskerk beginnen van zondag 2 maart af weer 's morgens om 10 uur en niet meer, zoals in de wintermaanden, om half elf. WASSENAAR Gemeente-avond N.P.B. De afdeling van de Ned. Protestanten bond hield een gemeente-avond, waarin ds. P. Zuurdeeg uit Parijs, voorganger van de N.P.B.-afdeling aldaar, sprak over de kerkelyke en sociale aspecten van het leven in Frankrijk. Na een inleidend woord en enige me dedelingen van de voorzitter, de heer W. van Hemert. belichtte ds. Zuurdeeg spe ciaal een viertal karaktertrekken van het Franse volk: individualiteit, conser vatisme, intellectualiteit en genialiteit. De byzondere gesteldheid van de Fransman op zelfstandigheid werd door spreker aangetoond aan de hand van verschillende voorbeelden. Ten aanzien van het conservatisme wees spreker op de grondtoon van de gesprekken, vooral ln de provincie, n.l. de begeerte om met rust gelaten te wor den. Men wenst geen vernieuwing. Wat de intellectualiteit betreft merkte ds. Zuurdeeg op. dat het onderwys in Frankryk op hoog peil staat. De cultu rele vorming, sterker voortgezet op de middelbare school, behoort by de op voeding. De genialiteit van de Fransman, zijn uitvindersmentaliteit en oorspronkelijk heid, stellen hem in staat in korte tyd een verandering aan te brengen als hy ziet, dat het misloopt. De reorganisatie van de spoorwegen en de elektriciteits voorziening sedert de oorlog zijn spre kende voorbeelden. In Frankrijk mag men in menig opzicht een vyftig jaar ten achter zyn, maar men verstaat daar de kunst om. wanneer men er zich een maal toe heeft gezet, in tien jaar zo een achterstand in te halen. Dr. H. Faber sloot de avond, welke werd opgeluisterd door het kerkkoor. Afscheid brigadier De Vries Gistermorgen nam brigadier M. T. de Vries afscheid na een diensttijd van 38 jaar, waarvan 28 jaar in Wasse naar. Hij werd met zyn echtgenote ontvangen in de theoriezaal van het politiebureau, waar aanwezig waren In het Duitse plaatsje Wittlich is een dieselloccmotief met twee wa gons van een vier en een half meter hoog viaduct gevallen, bovenop een geparkeerde bus. De wagenvoerder van de trein werd op slag gedoodvier voorbij gangers werden gewond door rond vliegende stenen. Van de bus bleef met veel meer over dan een hoopje verwrongen plaatstaal. commissaris J. Maandag, de hoofdin specteur, de beide inspecteurs, vele collega's en ook wethouder-loco-bur- gemeester, mr. dr. J. Hazenberg. Commissaris Maandag schetste de loopbaan van de heer De Vries, waarna hy opmerkte, dat diens werk en optre den steeds door zyn superieuren wer den gewaardeerd. Zyn kalmte, doortas- i tendheid en zwygzaamheid maakten hem tot een model politieman. Zeer ge waardeerd door zyn collega's toonde hy zich ook een welwillend chef. Belast Thet het onderhoud van de mobilifoon- apparatuur kwam zyn technische ken nis het korps zeer ten goede. Namen» het korps bood hij de scheidende bri gadier een boek over vogelkunde aan én mevr. De Vries bloemen. Loco-burgemeester Hazenberg r.elde met voldoening vast. dat door het ge meentebestuur ten volle wordt gedeeld in de waardering welke in het korps voor de scheidende bestaat. Hy sprak er zyn vreugde over uit. dat de heer De Vries door zyn functie van marktmees ter nog niet helemaal uit de gemeentc- lyke kring zal verdwynen. Hoofdinspecteur Wolf bood namens de Wassenaarse Politie Schiet- en Sport vereniging een taart aan en brigadier A. van Delft betuigde de heer De Vries na mens de plaatselyke afdeling van de Ned. Politiebond dank voor diens ac tiviteiten. Nadat de heer De Vries een dank woord had gesproken was er gelegenheid voor een persoonlijk afscheid. Met de Italiaanse schepen ..Syd ney", „Aureüa" en „Neptunia" zyn gis teren meer dan 1100 repatriërende Ne derlanders uit Indonesië in Genua aan gekomen. Zy hebben met speciale trei nen de reis naar ons land voortgeaeu Opmerkelijk feit in de Kongo Kleinezwarte zwervers in de rimboe nu vrije mensen met spade en ploeg (Van onze Brusselse correspondent) .werp: de kleine Pygmeeën. Het zioarte volkje van zwervers in de Het gesprek in Belgisch Kongo en rimboe, de jagers met giftige pijlen, in de Belgische koloniale kringen te waarmee olifanten worden gedood, Brussel loopt thans over één onder- gaat namelijk zijn zwerversbestaan De Vlaamse cineast Gerard de Boe met een pygmee in Oeële (oost east Kjerara ae Doe met een py provincie van Belgisch Kongo), opgeven en zich wijden aan de landbouwOnder leiding van een landbouwdeskundige, de heer J. P. Hallet, is een geslaagd experiment ondernomen in het gebied van Noord-Kivoe, een provincie aan de Evenaar, in de buurt van het Tan ganyika meer. De Pygmeeën zijn nooit vrije mensen geweest. Zij wer den door de andere zwarte stammen tot een soort loondienst gedwongen, die niet ver staat van slavernij. In ruil voor speren en zout moesten de Pygmeeën op jacht gaan en de le den van de stammen der „grote mensen" van vers vlees voorzien. Voor een groot deel is dat nog zo. In het oerwoud zijn de heer Hallet en enige zwarte medewerkers begon nen met het ontbossen en het klaar maken van 40 kleine landbouwplek- ken. Zij wisten dat het allesbehalve gemakkelijk zou zijn om de Pyg meeën hiervoor ivarm te maken. De kleine mannetjes volgden de zaak. aanvankelijk vanuit de bossen, maar toen gebeurde het wonder: enkele Pygmeeën aanvaardden de voor hen klaar gemaakte landbouwgrond en begonnen zelfs spade en ploeg te hanteren Op dit ogenblik wordt er nu in Noord-Kivoe 62 hectare grond door Pygmeeën bewerkt. Na enkele maanden ging de heer Hallet over tot het opstellen van een be volking s staat. wat tot nu toe nooit ivas. gelukt. Men slaagde er in van dè andere zwarte stammen te ver krijgen, dat zij van hun voogdij schap over de Pygmeeën afzagen, waardoor deze voor het eerst van hun leven als vrije mensen konden uitgaan. De heer Hallet houdt zich thans verder bezig met zijn beschermelin gen. Ten behoeve van de toeristen, die ervoor betalen, worden door groepen Pygmeeen danseJi uitge voerd, of kleine ambachtelijke kunstvoorwerpen aangeboden. De opbrengst hiervan gaat in de ge meenschappelijke kas en wordt ge bruikt voor de aankoop van land- bouwmateriaal. Er wordt reeds ge dacht aan overjarige teelten, zoals de cultuur van robustakoffie. De Pygmeeen wonen niet langer in hut ten van takken en boombladeren, maar in nette lemen huisjes. Het ja gersvolk legt er het bijltje bij neer en slaat de hand aan de ploeg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9