ALOUDE TRADITIE HERLEEFDE! Jij de dood van de Prins van Rome, ïdelman van waarlijk grote allure TOENEMENDE KRITIEK OP HET AMERIKAANSE STAATSHOOFD D1 DE lis vijand van dictatuur en als vriend van de amien was hij voorbeeld voor Romeinse adel lij leefde van liapje rauwe sla Ontstemming over veelvuldige vakantiesjuist op ogenblik dat de werkloosheid nog groeit Druppel doet emmer overlopen Parijs bereidt toeristenseizoen al voor met zeer modern snufje 'ste jaargang Zaterdag 1 maart 1958 Vijfde blad no. 29380 Een van Italië's oudste families uitgestorven (Van onze Romeinse correspondent) Met de dood van Prins Doria Panfili Landi (de „Prins van Rome") idigt in de mannelijke tak een der oudste en vermaardste geslachten n Italië. De Doria's zijn eeuwen lang doges, admiraals en kerk raten geweest in de republiek Genua, waar de oude binnenstad ndom de kerk van San Matteo hun domein was. Aan de zeekust bij n Fruttuoso, onder het voorgebergte van Portofino, rusten in mid- leeuwse tomben de oudsten van het roemrucht geslacht. Wie Rome heeft bezocht kent althans de naam Doria. Het paleis n het Corso met zijn bijna duizend zalen is na het Vaticaan en het ïirinaal het grootste van Italië en de kunstschatten, die er bewaard irden, zijn van dien aard, dat Keizer Wilhelm II in 1893, toen hij lië bezocht en tezamen met de Koning en de Koningin van Italië met een dertigtal groothertogen en groothertoginnen het feest woond, dat Don Alfonso, de vader van de thans overleden prins, I georganiseerd, het nodig vond zijn gastheer te waarschuwen, dat 4 zich bij zijn tegenbezoek aan Berlijn natuurlijk niet moest voor- Hen, dat de Keizer hem zo luisterrijk en in zulk een woning zou nnen ontvangen. de ijn dochter zet traditie voort e schilderijengalerij van de Doria's, rvan onze landgenoot dr. H. Timon ker tot zyn dood op 5 februari 1955 cteur was, is de rijkste particuliere lameling ter werld. De Doria's bezit- voorts te Rome nog een ander groot sis aan de Piazza Navone en dat ver- irde plein met zijn drie grandioze ginen is door een Doria Panfili, s Innocentius X, aangelegd, ven buiten de stadsmuren achter de iculus is het zomerverblijf der ia's, een villa, waarvan het park zo >t is, dat een wq^ideling rondom de r antieke Romeinse muren en squa len gevormde afsluitmuur 'n wande- betekent van ruim zes kilometer. e prins, die een veertigtal titels voer- bezat vooral in Zuid-Italië uitge- kte landgoederen. Hy leefde echter rst eenvoudig en het hele personeel iet statige paleis bestond uit een oor-domus, die onlangs (tachtig jaar gestorven is en een dienstbode, itta Doria, *s Prinsen dochter, deed ist als chauffeur van de ook al weer bescheiden auto. Een groot deel van nkomsten der onmetelijk rijke bezit- en kwam ten goede aan ziekenhuizen huizen en gestichten voor ouden dagen, die de uiterst vrome Prins opgericht en onderhield. Géén vriend van Mussolini rins Doria was een verfijnd aristo lt, een zeer welwillend en hoffelijk i, maar niet gemakkelijk in de om- g. Wars van alle demagogie had hij afkeer van het fascistisch regime, kwam in grote moeilijkheden, toen in 1935, op de dag waarop de Ita- nse burgers werden opgeroepen hun iwringen „op het altaar des vader- ls te offeren" om de oorlog tegen iopië te bekostigen, weigerde de vlag te haneen en deuren en vensters van paleis gesloten hield. Op fascistische tdagen, wanneer de grote paleizen in ne alle geïllumineerd waren, maakte een vreemde indruk midden in de l de enorme massa van het paleis ia hermetisch gesloten en verduis- I te zien. In het voorjaar van 1940, 1 alles er op wees. dat Mussolini zich Duitsland zou aansluiten, bezocht is Doria de Koning in diens zomer- >lyf te San Rossore. De Koning (de 1 van het huis Savoie kan maar net i teleken worden met die der Doria's) ving hem niet en liet door een ïerheer zeggen, dat hij graag schrif- j |k de reden van het bezoek zou ont- gen. En Prins Doria schreef aan ;or Emanuel III een duidelijke brief r de oude vriendschapbanden, die ids hebben bestaan tussen Engeland, i nkrijk en Italië en bezwoer hem in m van de eeuwenoude vriendschap ien de huizen Savoie en Doria geen olg te geven aan de dwaze voorne- is van Mussolini en zijn fascisten, Italië in het ongeluk zouden storten, tor Emanuel liet hem weten, dat hy brief ontvangen had on Filippo liet zyn schilderijenverza- ng in kisten opbergen en het gmotse ïis, waaraan generaties van architec- hebben gewerkt, met zandzakken en mmuren tegen oorlogsschade beveili- Hy ontving een brief van de nst voor schone kunsten om hem ik te zeggen voor zijn goede zorgen antwoordde, dat „officiële lofuitln- zijn smart niet verminderden over gebeurde en evenmin iets vermoch- tegen de gevaren waaraan de kunst- atten van Italië nutteloos werden otgesteld. Dat antwoord werd hem >r het ministerie teruggezonden en stuurde een tweede in nog krachtiger men! Is misdadiger weggevoerd... >p 13 augustus 1940 werd hij te Val- ibrosa in Toscane gevangen genomen, zyn vrouw en zyn dochter zagen hem als een misdadiger met handboeien aan, door de carabinieri worden weggeleid. Hij werd veroordeeld om gedurende twee jaren als „politiek banneling" in kleine dorpjes te vertoeven, die hij niet verla ten mocht. De Prinses was steeds aan zyn zijde. Prins Doria, die tengevolge van een spierverrekking en een ijskoud bad in de Theems (hy was in zijn jeugd een groot sportman) aan ruggegraats- verkromming leed. had ui' dankbaarheid zijn Engelse verpleegster gehuwd. Ook zijn moeder en zijn grootmoeder waren Engelsen, maSr behoorden tot de hoog ste adel. Na de bevrijding van Rome werd Prins Doria, verreweg de populairste van de Romeinse Prinsen, door het Geallieerde opperbevel tot burgemeester van Rome benoemd. Hij was een bijzonder slecht spreker, maar vermaard is zijn toe spraak gebleven tot de duizendkoppige menigte, die hem bij zijn benoeming toe- Juichte op het plein van het Kapitool. In Italië was toen de burgeroorlog tussen fascisten en anti-fascisten in volle gang en Prins Doria hield een rede, bestaande uit twee woorden in Romeinse "dialect „volemese bene" (laat ons een beetje van elkaar houden). Zijn eerste daad als burgemeester was, dat hij alje ruiten uit het paleis Doria liet wegne men (er zijn meer dan tweeduizend vensters!), opdat het glas gebruikt zou kunnen worden voor nieuwe ruiten in de door luchtbombardementen beschadigde schoolgebouwen. Afkerig van alles wat men „aan de weg timmeren" noemt, heeft hij zich in 1946 niet verkiesbaar gesteld en zyn burgemeesterschap heeft dus slechts anderhalf jaar geduurd. Maar hij was een voorbeeld voor de ge hele bevolking. Moei voorbeeld De geschiedenis kent waarschijnlijk geen twee zo schatrijke en hoogadellijke persoon, die in zulk een eenvoud leefde en alleen aan inderen dacht. Onder zijn klassegenoten, de voor het merendeel verre van voorbeeldige leden van de Romeinse adel. lachte men wel eens om zyn levenswijze, maar voor het volk. was Prins Doria, die „leeft van een hapje rauwe sla" de door allen vereerde „Prins van Rome", de enig overlevende van het geslacht. Prinses Orietta, een knappe vrouw van ruim dertig jaar, volgt haar vaders voorbeeld na; zij beheert haar -goederen, maar alle tyd die haar rest gebruikt zij om onvermogende zieken te verplegen. Aan het uitgaande leven der hoofdstad neemt zy op geen enkele wijze deel, zomin als haar vader dit deed. Hollywoods zware eter Mynheer Sebastian Cabot is wat ipen noemt een zwaargewicht. Schoon aan de haak weegt hij zo'n 225 pond en het is juist dit stevige gewicht, dat hem een flinke boterham bezorgt. Want deze mijnheer Cabot werkt in Hollywood. Zijn bijna onverzadigbare eetlust wordt daar gestild, wanneer hij in films grote hoeveelheden voedsel naar binnen mag slaan. „Ik moet daar, geloof ik, dank baar voor zijn. want op deze manier krijg ik tenminste mijn middagmaal gratis", merkte hij lachend op. „Soms nemen wy een eetscène wel vier- of vijf maal door en tegen de tijd, dat de vol gende scène moet worden opgenomen, heb ik echt wel een volle maaltijd ach ter de rug". In „Terreur in een stad in Texas" kan men Cabot kreeft, en si naasappelen zien eten. „Dat was nog eens een maaltijd" verzucht Cabot nog likkebaardend als hij eraan terugdenkt. By Cabot moet men dan ook met verhaaltjes over dieet aankomen. Integendeel, hij hoopt nog lange tyd tot Hollywoods zware eters te behoren. Cabot komt uit Londen. Hij kwam in Hollywood terecht na enkele belangrijke rollen te hebben gespeeld, zoals het hoofd van het Huis Capulet in ..Romeo en Julia", die prijzen op het filmfestival van Venetië in 1954 in de wacht sleepte. Later speelde hij een schurkenrol in „Ivanhoe" en vervolgens een rol als eer- lyk man in de „Drie Musketiers", tele visiefilms. die in Europa werden ge maakt. M.G.M. bracht hem naar Hol lywood voor Kismet" en thans heeft Walt Disney hem gecontracteerd voor ..Westward 'ho, the wagons" en „Johnny Tremain". PHILIPS RADIO '58 J persoonlijke service U«|* UU« .«•■•loon 14S00 (Van onze Amerikaanse correspondent) Druppels zijn kleinigheden, die de emmer doen overlopen. De om weg van 4500 km., die president Eisenhower heeft gemaakt om zijn echtgenote en een paar vriendinnen naar Arizona te brengen (en daar zelf en passant even golf te spelen), zou wel eens zulk een „kleinig heid" geweest kunnen zijn. Nuchter bezien, is dat uitstapje van de pre sident niet iets om zich over op te winden. Brengt men het terug tot Nederlandse proporties, dan betekent het dat het staatshoofd, in plaats van rechtstreeks van Rotterdam naar den Haag te rijden, een omweg gekozen heeft via UtrechtEn toch lijkt die escapade van Eisen hower een vrij ernstige blunder. Dit was nu precies iets, waarmede hij het grote publiek „tegen de haren in streek". President trekt er zich niets van aan De ontstemming over Eisenhowers veelvuldige vakanties is langzamerhand vrij algemeen geworden, temeer omdat het wild levende dieren met uitroeiing bedreigd folgens een artikel in het januari- tnmer van The Courier, een uitgave i de UNESCO (de opvoedkundige en tensohappelyke organisatie der V.N.), rden talrijke soorten van in het wild ende dieren met de ondergang be- ïigd. omdat de mens de natuurlijke .geving der dieren vernietigt en de tuurlijke hulpbronnen worden leeg- ihmderd. In de 19de eeuw werden 'entig diersoorten uitgeroeid en in de ;elopen vyftig jaar was dit met veer- soorten het geval- Thans wordt snwel het voortbestaan van nog 600 irten bedreigd, hetgeen moet worden geschreven aan de steeds verder irtschrydende bodemerosie en de al intensieve moderne landbouwmetho- n. E Faschungs- (Carnavals-) tijd in Wenen heeft me indertijd de schoonste dansavonden van m'n leven ge geven Avond 'aan avond waren en zijn er ook nu nog bals, georga niseerd voor en door diplomaten, geleerden, doktoren, kunstenaars tot schoonsteenvegers, schoen poetsers en stratenschrobbers toe en wie van de wals, de échte „Wienerwals" houdt, kan er zich enige weken lang onvermoeid aan over geven. De Wener raakt door die wals nooit vermoeid: hij zwiert, wan neer hy de entrées betalen kan. door de prachtigste zalen met stralend verlichte kronen en goudomrande spiegels langs de wanden, waarin hij dan in de eerste plaats zijn charmante, nog altyd witgehandschoende dame want de Weense is in dit opzicht aartsconservatief! en vervolgens zichzelf bewonde ren mag. IN een stad als Wenen kan 't niet verwonderen, dat het „operabal" van al deze festi- viteiten aan de lopende band het hoogtepunt vormt. De „Opera" is 't centrum van héél kunstlievend Wenen: zij is eenmaal het „heiligdom" ge weest van mannen als Gustav Mahler, Richard Strauss en tientallen andere muzikale cory feeën en nog steeds handhaaft zij haar glorie met onze land genoot Theo Baylé als een der groten, gelijk eertijds sopranen als Maria Jeritza, Elisabeth Schumann, een bas als Richard Mayer of een tenor als Jan Kiepura dat waren. Het waren „grootse" dagen, toen wij achter de partituur gedoken en met talloze an dere leerlingen ademloos op het schellinkje zaten f in de „Steh- parterre" stonden, dan wel, by uitzonderlijke gelegenheden en wanneer Bruintje het trekken kon, het iets „hoger-op" in casu de zaal ofde loge zochten, maar.... dat kwam helaas zel den voor. BIJ dit alles was toch het „Operabal" een van de climaxen in ons jeugdig bestaan: dan waren daar alle „sterren" van het operafirma ment aanwezig. WU bewonderden hen van uit onze schuilhoeken met de eer bied. die voor zulke fenomenen past, gelyk zy allen voor de met de „opera" verbonden Weners worden aanbeden. Dat is iets specifieks „Weens" en ge zult het zelden ergens anders inten ser zien of meemaken: de Wag- nerhelden en heldinnen, de vrouwen en mannen, die de wer ken van Mozart, Verdi, Puccini, Strauss -of welke andere compo nisten ook, op de „Bühne" waar maken, schrijden dan in alle eerbiedwaardigheid vlak langs U heen en ge kunt haast niet be- grypen, dat in iedere keel een miljoenenschat verborgen is. En als zy dan in eikaars ar men of in die van vrienden of vriendinnen aan U voorby zwe ven. wordt het „sprookje" wer- kelykheid: er is voor een jongeman geen groter romantiek denkbaar. Het is misschien maar goed* dat hy nog niet te veel achter de schermen van het leven heeft gekeken. Want dan zou hy óók zien. hoeveel afgunst of andere menselijke zwakheden achter deze .schone schijn" ver huld is E „maskers" warm ugen twaalf uur letterlyk zowel als figuurlyk gevallen en ge beleefde ontheven aan al het aardse! de heerlykste droom, wanneer de allerschoon ste Wienerinnetjes van het opera-ballet aan het verwonderd oog langs gleden, zó soepel, ele gant en gracieus, dat ge ze met „engelen" kon vergeiyken. Op de klanken der beroemde „Wiener Philharmoniker", waar van ieder lid ,',Herr Professor" in de muziek is, wist ge tenslotte de droom niet meer van de wer kelijkheid te ondersoheiden en leek het paradys op aarde ver- wezenlykt. O! zoete herinnering aan die tyd, welke getuige deze recente opname, na alle ellende die Wenen in en na de oorlog moest doormaken en waarvan Carol Reed's „The third man" met Orson Welles als die „derde man" zulk een schril beeld gaf. nu weer in aloude traditievolle schildering herleefd is FANTASIO. men in deze periode van economische achteruitgang het gevoel heeft, dat de toestand des lands voortdurende atten tie behoeft. Maar de president negeerde die ontstemming en besloot, na een va kantie van tien dagen in de staat Geor gia. niet rechtstreeks naar Washington terug te vliegen, doch een omweg te maken via Arizona, waar mevrouw Ei senhower - met nog een paar andere dames - wilde gaan logeren in het luxe schoonheidsinstituut van Elisabeth Ar den. Inplaats van 750 mijl had Eisenho wers toestel nu 3825 myl te vliegen Het lijkt wel of de president de publieke ontstemming aan zijn golfschoenen lapt, want op de dag. toen de kranten vol stonden over de publieke geprikkeldheid, verklaarde Eisenhower, dat het hem in Arizona zo goed was bevallen, dat hy van plan was om over twee weken te rug te gaan en dan vier dagen daar te biyven. Alleen kleine inzinking? Waarschijnlyk is geen uitspraak van ud-presldent Hoover zo bekend als zijn ewering ..prosperity is just around the orner" (welvaart is juist om de hoek). Hoover verklaarde dit vlak voor de grote economische ineenstorting van 1929. Niets wijst erop. dat Amerika op nieuw aan de vooravond van zulk een catastrofe staat maar daarom behoeft het toch ook niet juist te zyn. dat de economische toestand zich in maart zal gaan herstellen. Dat laatste heeft presi dent Eisenhower voorspeld, maar hij ia er niet in geslaagd om de zakenmensen te overtuigen. Men hoopt natuurlijk, dat de president gelijk zal krijgen, maar men wacht af en pas in april zal men waarschijnlijk kunnen zien of de reces sie slechts een kleine inzinking is ge weest dan wel iets emstigers. Het aantal werklozen bedraagt op het ogenblik ongeveer 5 miljoen. Drie sec toren van de economie zijn vooral ge troffen: de metaalnijverheid, de ma- bine-industrie (de fabrieken in Ameri- breiden zich op het ogenblik weinig i en ten derde: de auto-industrie. In auto-stad Detroit is 12 procent van arbeiders zonder werk! Van regeringszyde heeft men het niet bij bemoedigende woorden gelaten. Men heeft besloten tot de bouw van nieuwe postkantoren (een werkverschaffing voor de bouwnijverheid) en men heeft - door een kredietverruiming - de onderne mingszin wat willen stimuleren. Ondub belzinnig succes is tot dusver uitgeble ven en de democratische meerderheid in het Congres heeft wetsontwerpen voor bereid tot belastingverlaging en tot ver snelde aanleg van een groot wegennet. Zelfs Time Democraten hun programma wel door zetten. Van een sluitende begroting kan dan geen sprake meer zijn. Zelfs het weekblad „Time" heeft thans onomwonden kritiek doen horen op pre sident Eisenhower vanwege zijn veelvul dige afwezigheid. Vooral psychologisch acht het blad het onjuist, dat de preei- dent zoveel bulten Washington vertoeft. Het volk krijgt de indruk, dat er niet voortdurend iemand aan het roer staat. Het concern „Time", „Life" en „For tune" ls altijd (onder leiding van Luce) zeer pro-Eisenhower geweest en iemand heeft de opmerking gemaakt, dat kri tiek van Time op Ike vergelijkbaar is met kritiek van de Osservatore Romano op de Paus! De Democraten moeten er zich, poli tiek bezien, natuurlyk 'over verheugen, dat het aanzien van de meest' populaire Republikein zo sterk is gedaald. Zij heb ben juist te Washington een grote par ty-by eenkomst gehouden en ieder glun derde daar van optimisme. Zowel bij de verkiezingen van 1958 als bij die van 1960 venvachten zy flinke overwinnin gen en - nu de kansen voor een demo cratische president in 1960 zo goed schynen - is het gedrang voor de top- plaats aanzienlijk. Wel negen serieuze kandidaten worden genoemd in het De mocratische kamp. In alfabetische volg orde zijn het: senator Gore, gouverneur Harriman, senator Johnson, senator Ke- fauver, senator Kennedy, gouverneur Meyner, Stevenson, senator Symington en gouverneur Williams. Bij de Republi keinen is vice-president Nixon de favo riet voor 1960 met senator Knowland als tot dusverre de enige ernstige concur rent. BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 25605 32731i De Republikeinse regering zal nog wel kans zien zulke maatregelen uit te stel len tot begin april. Blijkt dan dat de toestand verbetert, dan kunnen de Re publikeinen aan hun tegenstanders ver wijten. dat zij - uit politieke motieven - als ongeluksprofeten hebben geposeerd. Maar blijft voorlopig een gunstige ken tering uit (en vele zakenlieden verwach ten minder spoedig een verbetering dan president Eisenhower), dan zullen de Filmonderscheidingen De buitenlandse pers vereniging in Hollywood heeft, de Engelse acteur Alec Guiness voor zijn optreden in 3ridge on the river Kwai" en de Ameri kaanse actrice Joanne Woodwaard voor haar rol in „Three faces of Eve" tot de beste acteur en actrioe van het jaar uitgeroepen. De regisseur van „Bridge on the river Kwai", de Engelsman David Lean, ont ving de „Golden Globe" als beste regis seur. Zijn produkt kreeg het predicaat „Film van het jaar", overigens de vierde bekroning. Frank Sinatra en Kay Kendall wer den voor hun optreden in resp. ,Pal Joey".en „Les girls" onderscheiden voor het beste optreden in een musical. „The happy road" heeft volgens de jury het meeste bygedragen tot het kweken van internationaal begrip. Elsa Lancaster en Red Buttons ont vingen voor hun optreden in resp. „Witness for the prosecution" en .Bayo- nara" de „Golden globes" voor de beste byrollen Evenals vorige jaren heeft men een opinie-onderzoek gehouden naar de po pulairste acteur en actrice in het bui tenland. Dit jaar werden het Doris Day en Tony Curtis. De „Cecil B. de Mille ajward", waar mede prestaties ten behoeve van de filmindustrie in het algemeen worden beloond, werd toegewezen aan Buddy Ad'ler, directeur van de 20th Century Fox. In totaal werden 31 „Golden Globes" uitgereikt. Dit geschiedde gedurende een banket ln het Ambassador-hotel in Hollywood, dat. door talryke vooraanstaande figu ren uit de filmwereld werd bijgewoond. Autobus met gesynchroniseerd commentaar gemeenteraad plechtig werd ingewyd, ligt name lijk een overeenkomstig beginsel ten grondslag als aan de cinerama-biosco- penniet op één klein vast puntje loeren, maar de blik over een uitgestrekte vlakte kunnen verwyden. Het voertuig heeft trou wens nog meer trekken (Van onze Paryse correspondent) De paasdagen worden ook in Parijs beschouwd als de eerste aanloop tot het toeristenseizoen, en 't ls dus helemaal niet zó voorbarig daar nu vast even over te mijmeren. En daarom wilden we U van daag iets vertellen van het nieuwste snufje, dat de toerist-in-spé hier voor de oude Notre Dame al staat op te wachten. Een auto bus met twee etages, die we van de zomer op deze plaats en voor andere ver maarde monumenten wel meer aanschouwen zullen. Het gevaarte is bijna he lemaal in plexiglas opge trokken, zodat de reizigers alle kanten op kunnen zal worden overgenomen kijken Dat is belangrijk, door een soort walkie- Aan het ontwerp voor talkie. Iedere reiziger-toe deze toeristenbus. die de- schouwer heeft een kop- zer dagen door de Paryse telefoon tot zyn beschik king en met één draai aan een knop hoort hy dan het commentaar dat op ge luidsbanden is opgenomen en dat betrekking heefc op de bezienswaardigheid, waarvoor de bus stilhoudt. Het talenprobleem is met dezelfde handomdraai op gelost. Want net afs by de Verenigde Naties staan de met een cinema gemeen, inzittenden meerdere talen Niet alleen dat de fau teuils met de zachtste ze tels van het modernste filmpaleis kunnen wed ijveren. bovendien is het beeld, dat de reizigers van de stad onder ogen wordt gebracht, nog: gesynchro niseerd. De gids is name lijk op de requisletenzol- der van het moderne toe risme bygezet en zyn rol ter keuze. En dan nog een voordeel: de commentaren zijn gegarandeerd histo- risch-verantwoord en ze werden geredigeerd door Frankrijks besta auteurs. U ziet 't: Parijs is bij de voorbereiding van het ko mend seizoen, waarbij 't ook een korreltje hoopt mee te kunnen pikken van de mensenmassa's uit al 's werelds dreven, die voor de Brusselse wereldexpo sitie worden verwacht, dit keer niet over één nacht ys gegaan!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7