Gezond bied-principe OiisSuimig schaak P. van de Pol won van Grivaud. maar verloor van Van Hassel De apothekers zijn tegen een drogistenstatus in de wet ZATERDAG 1 MAART 1958 Europees kampioenschap 7112 Jacques Grivaud, helemaal uit Lyon gekomen, fungeert in Arnhem als muur bloempje. Noch donderdag iegen Wafflard en Lütgehetmann, noch vrijdagmiddag tegen Piet van de Pol kreeg hij de gelegenheid te tonen, dat hjj met recht de Franse titel in zijn bezit heeft. Piet van de Pol stapte gistermiddag nadat hij in de eerste beurt gepoedeld had naar de tafel om te bewijzen, dat hij nog altijd tot de grootmeester kaderspelers behoort. Die nederlaag tegen Rudolph nauwelijks twaalf uur tevoren geleden, zat hem dwars en Grivaud was een gewillig slachtoffer. Van de Pol was weer de kei zer van het kaderspel. Gehoorzamend aan de wil van de meester kropen de ballen langs de kaderlijnen heen en weer, met haarfijne rapelletjes werd steeds weer de ideale positie hersteld en zo steeg de score snel. De eerste 100 werden met een applaus begroet. Na 112 dreigde er even een on derbreking van het ritme te komen. Maar mathematisch werd iedere stoot berekend en zorgvuldig gerangschikt tot op 140 de ballen weer in een trosje bij elkaar lagen. Zou Van de Pol het Europees record - hij heeft het zelf in zijn bezit met 238 - verbeteren en misschien zelfs de 300 in één beurt volmaken? Het mocht niet zo zijn, want het eenbandstootje. dat de 211de carambole had moeten produce ren was mis. Is het een wonder, dat Grivaud daarna opnieuw faalde? Van de Pol poedelde ook in zijn derde beurt, maar maakte daarna met series van 47 en 43 een eind aan het lijden van de stille Fransman. In de avondpartij tegen Van Hassel kreeg Van de Pol de terugslag op zijn uitstekende prestatie van de middag. Toen de Rotterdammer erin de elfde beurt niet in slaagde de partij uit te maken - hij had, dank zij o.m. een se rie van 72, een veilig lijkende voorsprong (165289) bereikt - putte Van Hassel in de diepste geheimen van zijn arsenaal en maakte met een opportunistisch ge speelde serie van 135 de 300 vol. Van de Pol kwam in de nastoot slechts tot een van de ontbrekende elf caramboles, die hem van een remise scheidden. Na deze tweede dag zijn alleen Lüt gehetmann en Wafflard nog ongeslagen. Lütgehetmann had 13 beurten nodig om De Kleine te verslaan en zag daar door het bijzonder fraaie gemiddelde van 45, dat na de middagpartijen zijn blazoen vierde, dalen tot 36.36. nog al tijd zeer uitzonderlijk, want het Euro pees record algemeen gemiddelde staat immers met 24.24 eveneens op zijn Volleybal-competitie PW en HVL hielden punten in Leiden Wanneer wij een vergelijking zou den moeten maken tussen de wed strijden, die de overgangsklassers P.W. en Cito (Zeist) gisteravond in het Gymnasium speelden en die welke vlak daarop de hoofdklassers HVL en Die Raeckse tegen elkaar binnen de lijnen bracht, dan zou die vergelij king ongetwijfeld uitvallen in het voor deel van deovergangsklassers. Het duel P.W.Cito was spectacu lair, was, met alle gemaakte fouten, boeiend. HVLDie Raeckse kon de aanwezige toeschouwers, bij een wed strijd van de roodbaadjes zijn dat er altijd héél wat, slechts zelden een waarderend applaus ontlokken. Het enthousiasme, het heilige vuur dat zowel P.W. als Cito tot een 100% ont plooiing van hun technisch kunnen bracht, ontbrak b ij de hoofdklassers volkomen. Toch had men juist die fel heid, die wil om te winnen, mogen ver wachten van HVL en Die Raeckse, daar beide ploegen, HVL weliswaar in min dere mate, de punten uitstekend kun nen gebruiken. Voor PW en Cito staat niets meer op het spel. noch degradatie, noch een kampioenschap. Nu dient dadelijk te worden gezegd, dat Die Raeckse voor HVL een weinig tot groot spel inspirerende tegenstander was. Sieval en zijn mannen hebben, om klassewerk te vertonen, dat is in het recente verleden wel gebleken, een sterke stimulans nodig. Wat de Haarlemmers in het Gym nasium aan volleybal laten zien, is de moeite van het vermelden nauwelijks waard. Cito daarentegen stimuleerde PW wel, sterker nog, zij dwong Bekooy c.s. zich tot het alleruiterste te geven. In de eerste set waren de Zeistenaren nog niet geacclamatiseerd. PW schreef die set gemakkelijk op zijn naam, 15-6. Maar in de 2de en 3de set werden er van weerszijden sterren en strepen ge slagen. Het zou te ver voeren het ver loop van de hevige, strijd in die twee sets op de voet te volgen. De cijfers van de set-standen illustreren voldoende hóé groot de spanning is geweest. Even Met één verliespartij volgt Vervest op de derde plaats en dan als laatste kans hebber. zij het alleen nog maar theore tisch, Piet van de Pol. UITSLAGEN Grivaud 37 5 20 7.40 Van de Pol 300 5 210 60.00 Rudolph 203 26 25 7.80 De Kleine 300 26 52 11.53 Lütgehetmann 300 5 152 60.— Van Hassel 178 5 129 35.60 Vervest 221 9 78 24.55 Wafflard 300 9 119 33.33 Van Hassel 300 12 135 25.00 Van de Pol 290 12 72 24.16 Grivaud 247 15 57 16.46 Vervest 300 15 112 20.00 Lütgehetmann 300 13 202 23.07 De Kleine 219 13 90 16.84 Wafflard 300 9 72 33.33 Rudolph 100 9 44 11.11 Na de tweede dag luidt de stand m.p. car brt. h.s. a. g. Lütgehetmann 8 1200 33 202 36.36 Wafflard 8 1200 47 119 25.53 Vervest 6 1121 54 112 20.75 Van de Pol 4 1189 46 210 25.84 Van Hassel 2 736 42 135 17.52 De Kleine 2 857 66 90 12.98 Rudolph 2 642 62 58 10.35 Grivaud 0 500 44 57 11.36 moet alleen worden gememoreerd de omzetting door PW van een 7—11 ach terstand in de 3de set in een 1413 voorsprong. Sieval. Schievers en Bekooy mag voor die omzetting een pluim op de hoed worden gestoken. Feilloos waren deze „grote" drie in de afwerking van de aanval. Het Cito-blok bestond een voudigweg niet. Het 15de punt werd gescoord met een doorslagbal. De Zeis tenaren, murw gebeukt door de Leidse smash, reageerden er niet op. HVL befeon onzeker tegen Die Raeckse. De vlotte wijze, waarop de Haarlem mers een 4, 5 punten voorsprong bij elkaar speelden, bracht langs de lijn even een angstige spanning, dat HVL een zoveelste nederlaag in successie te gemoet ging. Na de eerste „volle laag" was evenwel het Haarlemse kruit ver schoten. Met 156 kwam het technisch overwicht van HVL duidelijk tot uiting. De strijd had in 3 sets kunnen zijn be slist, indien Sieval en zijn mannen niet te vroeg op hun lauweren hadden willen gaan rustten. Nu won Die Raeckse zowaar de 3de set met 16—14. De hoop op een gelijk spel werd de gasten ech ter in het begin van de beslissende set al ontnomen, toen v. Hoek en De Weyert een paar „dreunen" verkochten, die het Haarlemse moreel tot in zijn grondvesten aantastten. Rustig bleef HVL baas in eigen huis, 15—12. (Advertentie) WIELRENNEN. Swift Morgen rijden de A- en B- klassers een 40 km. trainingsrit; de af- stand voor de C- en D-klasse is 25 km. j Start 10 uur te Oud-Ade. De uitslag van de hometrainwedstrijd I luidt als volgt: A- en B-klasse 2x1 km.: 1. A. Prangers 1.32.8. 2. A. v. Hou- welingen 1.33.4. 3. C. Verdegaal 1.34.8, 4. J. Faas 1.35.2, 5. A. v. d. Kaaij 1.42.4. C-klasse 2x1 km.: 1. W. v. d. Berg 1.38, 2. H. Grimbergen 1.43.4. D-klasse 2 x 500 m.: 1. F. Leemans 55, 2. F. Brit- tijn 55.8, 3. J. Boelèe 55 8 Afdeling Leiden KNVB De Afdeling Leiden van de KNVB deelt mede, dat het dit week-eind af gelaste programma is verschoven naar de komende week. Hockeyprogramma niet geheel afgelast De competitieleider van de Kon. Ned. Hockeybond heeft in verband met de gesteldheid der terreinen alle voor zondag vastgestelde wedstrijden afge last, Er is een uitzondering gemaakt voor twee wedstrijden in de westelijke eerste klasse: TOGODelftse Studenten en LarenHHIJC. Omtrent het al of niet doorgaan van deze twee wedstrij den zal zondagmorgen een beslissing worden genomen. Nieuwe systeem voor snelle woningbouw in Frankrijk In Rouaan neemt een grote Franse bouwonderneming een proef om dankzij een geperfectioneerd systeem van mon- tagebouw in één maand een gebouw van vijf verdiepingen, dat vijftig flats bevat, te voltooien. Ér wordt dag en nacht ge werkt. Met de bouw werd op 17 februari be gonnen. Vandaag zouden de eerste drie flats aan de nieuwe bewoners overge dragen worden. De woningen zijn voor zien van centrale verwarming. Voor een drie-kamerflat betaalt men ongeveer 1.6 miljoen frank (16.000 gulden). Uit talrijke landen, waaronder Neder land en de Sovjet-Unie, komen deskun digen het nieuwe systeem bestuderen. Een fabriek in Noord-Frankrijk heeft aan België al materiaal voor 170 wonin gen geleverd. Preeident Elsenhower le gisteren naar het Walter Reed hospitaal gegaan voor een perldieke medische controle. Ook heeft hij er een kies laten trekken. De perschef van het Witte Huls, Hagarty, heeft meegedeeld dat de president gisteren ls opgehouden het antl-bloedstolllngsmiddel in »,e ne men. dat hij sinds zijn hartaanval heeft gebruikt. De nieuwe geneesmiddelenwet Hun omzet zou niet behoeven te dalen (Van onze Haagse redactie) De drogisten worden in de wet niet er kend als geneesmiddelenverkopers, en dat is een van hun grootste bezwaren tegen het wetsontwerp on de geneesmid delenvoorziening, dat binnenkort in de Tweede Kamer komt. Op een j.l. maan dag gehouden persconferentie hebben zij hun standpunt nog eens uiteengezet. In antwoord hierop hebben de apothekers nu meegedeeld, dat hun inziens een „drogistenstatus in de wet" onjuist en gevaarlijk ls. Naar dr. J. H. M. Winters namens de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie. verklaarde, zou het toe laten der drogisten tot de - zij het be perkte - uitoefening der artsenijbereid- kunst onvermijdelijk een uitholling van het apothekersberoep en een daling van het peil der farmacie tengevolge heb ben. De opleiding van de drogisten ver eist volgens hun eigen orgaan slechts 8 a 10 weken aanvulling op de lagere school. Moeten zij nu op grond van deze vakbekwaamheid een status krijgen in de wet, die de volksgezondheid regelt? De apothekers vragen zich bovendien af of de „drogistenstatus" praktisch wel Leden Operaballet per 1 september ontslagen Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Am sterdam heeft de directie van de Nederlandse opera toestemming ver leend de 34 leden van het operaballet (en twee pianisten, Inspeciënt en repe titor) te ontslaan. De directie der opera heeft gisteren allen hun ontslag per I september a.s. schriftelijk aan gezegd. De directie van het Gewestelijk Ar beidsbureau deelde aan de betrokkenen mede, dat hij bij de verlening van de ontslagvergunning heeft overwogen, dat van reorganisatie van het ballet sprake is. De ontslagaanvraag werd door de directie der opera ingediend, nadat de leden van het ballet hadden geweigerd het voorstel van de directie te accepte ren, die maandag j.l. verzocht de termijn voor het afsluiten van nieuwe contracten met hen te moven verlengen van 1 maart tot 1 mei a.s. ie verwezenlijken zou zijn. Van de on geveer 6000 drogisten en erkende detail listen bezitten ongeveer 2000 het diplo ma. Een „status" op grond van de volks gezondheid zou natuurlijk alleen voor de gediplomeerde 2000 kunnen gelden. De overige 4000 zouden dan moeten verdwij nen. l-.e'geen nieuwe problemen zou op werpen. Zou op economische gronden en vanwege „historische rechten" de sta tus dan ook maar aan alle 6000 moeten worden verleend, dus ook aan de niet- vakbekwame, dan vervalt daarmee elk argument voor een wettelijke drogisten status, want waarom wel aan de ene niet-vakbekwame en niet aan de ande re? Indien de drogisten bang zijn, dat hun Pharmacon-kartel zal verdwijnen door de nieuwe wet, dan zou de regering dit kunnen voorkomen door dit kartel verbindend te verklaren. Het ls de apothekers overigens niet duidelijk waar om Pharmacon zou moeten verdwijnen door het huidige wetsontwerp. In elk geval zou het controle- en Inspectie apparaat van Pharmacon kunnen blij ven bestaan. Bovendien kan het op grond van de wet af te kondigen „ver- f>akte geneesmiddelenbeslult" de contro- e op alle geneesmiddelen van de bron tot en met de aflevering reglementeren. Volgern de apothekers is er geen en kele reden voor de vrees, dat de omzet der drogisten als gevolg van de nieuwe wet zal dalen. Industrie en handel zul len er altijd wel voor zorgen, dat er ge noeg verpakte geneesmiddelen buiten de apotheek kunnen worden verkocht. Sportsplinters Krijgen alle kinderen in Ammerstol spaargeld terug? Er is een kans, dat alle kinderen wier spaargeld verloren is gegaan als gevolg van de verduistering, waarvan de direc teur van de Ammerstolse Spaarbank wordt verdacht, schadeloos zullen worden gesteld. Nadat eerst een Amsterdamse student voor dit doel f. 5000,— had ge schonken, is er nu een aanbod ontvan gen van een spaarbank in de Krlmpener. waard ook de rest van dit spaargeld (circa f. 15.000) aan te zuiveren, op voor waarde dat de kleine spaarders naar deze bank zullen overgaan. Ook andere banken hebben laten blij ken. dat zij er prijs op stellen spaarders van de thans niet meer functionerende spaarbank te Ammerstol voor hun bank te winnen. Zoals bekend is kwam op 18 februari j .l aan het licht, dat een 59-Jarige ac countant. directeur van de Stichting Ammerstolse Spaarbank, ervan verdacht wordt zich jarenlang aan spaar- en an. I dere gelden te hebben vergrepen. Vol- Na rondrit ging Prinses winkelen Het laatste gedeelte van het be zoek van Prinses Beatrix aan de West. haar verblijf in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo, begon gister ochtend met een rondrit door de stad en de naaste omgeving. Vrolijk wapperende vlaggen en enthousiast wuivende mensen waren allerwege. Na een kwartier werd gestopt voor een nieuwe moskee, die van binnen werd bezichtigd, zodat de Prinses volgens de mohammedaanse wetten haar schoenen moest uittrekken. De moskee werd enkele maanden gele den geopend en ingewijd. Bij het vertrek van de hoge gast riep de priester, de maulana. de gelovigen op tot een gebed voor het welzijn van het Huis van Oranje in het algemeen en de Koningin in het bijzonder. Van deze moskee vertrok het gezelschap naar het bedrijf van Bruynzeel. dat eveneens werd bekeken. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Beekhuizen, waar eerst even werd stilgehouden bij de woningen van geselecteeerden. die bereid zijn in hun vrije tijd met hulp en onder toe zicht van de Stichting Volkshuisvesting Surnname een eigen woning te bouwen met aanmerkelijk lagere bouwkosten door het uitsparen van arbeidsloon en andere lasten. Na aankomst in Beek huizen volgde een grootse huldiging van de Prinses, waaraan door nagenoeg alle bewoners werd deelgenomen. Talrijke geschenken werden aangeboden. Hierna werden enkele woonwijken voor kleine landbouwers en arbeiders bezocht. Van daar naar de Beatrix Stichting voor ou den van dagen en vervolgens de huis houdschool. Met een bezoek aan het bu reau van „Home economics" van het Surinaams-Amerikaans bureau voor technische samenwerking, werd deze bij zonder vermoeiende tocht besloten. De Prinses bleef dan ook 's middags uit rusten in de heerlijk koele tuin van het paleis en speelde met mevrouw Van Tilburg en enkele leden uit haar gevolg, haar lievelingsspel, canasta. Tegen het eind van de middag ging zij onverwacht met jkvr. Roëll en haar secretaresse, mej. Meurs de stad in om enkele zilver smeden te bezoeken. De bevolking her kende haar reeds spoedig, maar gedroeg zich gelukkig bescheiden, zodat de Prin ses rustig een keus kon maken. Gisteravond woonde Prinses Beatrix een culturele avond bij in het gebouw van het toneelgezelschap Thalia. Deze vereniging van amateurs bracht haar verschillende fragmenten uit bestaande Surinaamse toneelstukken, speciaal van het volkstoneel, als een soort revue aan elkaar geregen. Een allergenoeglijkste en interessante avond. gens de laatste schattingen zou een be drag van f. 150.000.verdwenen zijn Ten einde een zo goed mogelijk over zicht te krijgen van de hoogte van het aan spaargelden verduisterde oedrag, heeft de Rijkspolitie te Bergambacht nu thans alle spaarders verzocht de spaar bankboekjes naar haar op te sturen Op zondag 9 maart zullen op de overdekte baan te Doetinchem wedstrij den worden gehouden tussen een ten- nisploeg van de ,,top-jeugd" en een team van de Internationale Club van Neder land. De samenstelling van beide ploe gen is nog niet bekend. Gisteravond zijn te Utrecht twee partijen uit de 14e ronde van het toer nooi om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland gespeeld. De re sultaten waren: Jurcka—Huisman 20, DukelVan Dijk 1—1. Het kampioenschap ereklasse groot biljart libre van d© Nieuwe Nederlandse Biljartbond, dat van 14 t.m. 16 maart in Wychen zou worden gehouden, is een week vervroegd. De speeldata zijn thans dus 7 t.m. 9 maart. Het voorlopig Ned. hockey-elftal zal zondag 9 maart in Tilburg een oefen wedstrijd spelen tegen de Duitse ploeg Rot Weiss. Voor de B-ploeg is voor de zelfde dag eveneens in Tilburg een oe fenwedstrijd teg&i Düsseldorf vastge steld. De Trofee Edmond Gentil, onder scheiding voor de beste wielerprestatie van het seizoen, is voor 1957 toegewezen aan de Fransman Roger Riviere die 18 september j.l. het wereld-uurrecord op zijn naam heeft gebracht. Hij verkreeg bij de tweede stemming 24 stemmen, tegen Van Steenbergen (B.) 6 en De Bruyne B.) 4. Te Oslo is gisteren een begin ge maakt met het toernooi om het wereld- en Europees kampioenschap ijshockey. ■JsJecho Slowakije won met 51 van ^inland en Zweden met 9—0 van Noor- Pripm Onze bridgerubriek Het ls een gezond bied-principe, een vrtf sterk spel waarin echter geen vyfkaart aanwezig is, laag te openen als het enigszins gaat zelfs met 1 ruiten of 1 klaveren. Men beeft dan meer kans waardevolle inlichtingen te krijgen, dan wanneer men met een hoger bod begint. Hoe dit principe werkt zien we nog eens in een spel uit de landenwedstryd NederlandBelgië, welke onlangs in Den Haag werd gehouden en welke door onze landgenoten met 73 (3 overwinningen. 1 gelük spel en 1 ne derlaag) werd gewonnen: Sch. A H 10 8 Ha. A 5 Ru. A H 7 5 KI. 10 4 3 Sch. V B 9 6 3 2 N Sch. 7 5 4 Ha. 7 4 TO AHa. 8 3 Ru. V 10 8 3 >V Ru. B 9 KI. H Z KI. V B 9 8 6 5 Sch. Ha. H V B 10 9 6 2 Ru. 6 4 2 KI. A 7 2 De Belgen boden als nz ow pasten noord 1 schoppen zuid 2 harten noord 3 ruiten zuid 4 harten noord pas. De Nederlanders boden: noord 1 rui ten zuid 1 harten noord 1 schoppen zuid 4 harten noord 5 harten zuid 6 harten. Vergelijk de biedingen en ge ziet, dat I de Belgische noord zichzelf van verder bieden ontheven achtte, omdat hij al sterk had geboden (3 ruiten is een nieuwe kleur op drie-niveau en daarom sterk) De Belgische zuid was bang een slag in troef en één in klaveren te zullen verliezen. De Nederlandse noord bood tot en met 1 schoppen helemaal niet „sterk" doch toen hij de sprong naar 4 harten hoorde, wist hij zeker dat er nog iets meer gedaan moest worden. Waarom „vroeg noord nu niet naar azen en bood hij 5 harten?". De oplossing is logisch 5 harten zegt n 1.: „Partner, jouw aantal azen interesseert mij niet lk heb er zelf genoeg om eventueel kleinslam te spelen: je moet echter nog wat „over waarde" hebben om slam mogelijk te maken, en met name In klaveren, de kleur die wij nog niet boden. Let U erop. dat nz óók 6 harten kun nen maken als zuid klaveren heer-vrouw gehad zou hebben en niet als zuid b.v. klaveren vrouw-boer had. En wat zou noord dan met „azen vragen" opgescho ten zijn? Als hjj géén aas bij zuid hoort is hij nog even ver noord weet dan n.l. nooit, of zuid over klaveren heer be schikt. Zoals het spel zit. is grootslam te maken. Hoe, dat moet Uzelf maar eens proberen het is een aardige oefening in speeltechnlek. Neemt U maar aan, dat west met troef uitkomt. Veel succes! H. W. FILABSKL Een overzicht van de in aanbouw zijnde kernenergiecentrale in Berke ley in Engeland. Men hoopt de cen trale in 1960 te voltooien. De kosten bedragen ongeveer 400 miljoen gul den. De capaciteit zal 275000 kilo watt bedragen. Onze schaukrubriek Van de drie jonge Leidse schaakspelers, M. v. Steenis, R. D. Westra en M. D. Etmans, van wie wij in onze vorige rubrieken reeds het een en ander bespraken, is laatstgenoemde wel de meest onstuimige. Hij schroomt niet om direct na de eerste beginzet een of twee pionnen te offeren, teneinde met zijn stukken zodanig te manoeuvreren, dat het de tegenstander vaak begint te duizelenDenkt men een gunstige stelling te hebben bereikt, dan verrast Etmans vriend en vjjand met een pointe die aan de dagen van de grote Morphy doet denken. Weliswaar is zijn offervaardigheid niet altijd correct die vindt mede zijn oorzaak in de weinige bedenktijd die hij gebruikt doch wanneer hij voortdurend met sterke spelers in contact komt zal zijn schaakkracht in belangrijke mate toenemen. In ons commentaar by onderstaande partijen zullen we enige aantekeningen van Etmans toevoegen. Hoogoventoernooi Beverwijk 1958. Wit M. D. Etmans. Zwart: H. Molenbroek (V.A.S.). Oostduitse universiteiten worden gelijkgeschakeld Het centrale comité van de Oostduitse communistische party heeft in Oost- Berlyn een „universitaire bijeenkomst" georganiseerd, welke ten doel heeft de communistische leer ook in de Oost duitse universiteiten vaster te veranke ren. Ter conferentie zullen maatregelen j worden besproken, waardoor „het over- j wicht van het wetenschappelijk socia- lisme op reactionaire theorieën en klein burgerlijke opvattingen" moet worden verzekerd. In kringen der Oostduitse communis- tische partij meent men. dat de studen- i ten tot nu toe „ideologisch onvoldoende I zijn voorgelicht" en dat een groot aan tal professoren in deze een „neutrale houding" heeft aangenomen. Dit heeft reeds, na de gebeurtenissen in Polen en Hongarije, tot een zuivering onder het korps der hoogleraren geleid. Van Oostduitse communistische zijde is medegedeeld, dat het onderwijspro gramma der hogescholen zal worden ge wijzigd. opdat nog meer de nadruk zal worden gelegd op de communistische voorlichting. Koningsgambiet 1. e2—e4 e7—e52. f2—f4 e5xf4; 3. Pgl—f3 Lf8e7. De Cunningham—verdediging. Volgens recente onderzoekingen is dit een van de beste verdedigingen tegen het Ko ningsgambiet. 4. Lfl—c4 Pg8—f6! Vroeger hield men alleen rekening met 4. Lh4t; 5. Kfl Lf6; 6. e5 Le7, doch de tekstzet past beter in het geko zen systeem. 5. e4e5 Niet 5. Pc3 wegens 5Pxe4! etc. 5Pf6g4!6. d2—d4 d7—d5: 7. e5xd6 e.p. Le7xd6; 8. Ddl—e2t Pg4 e3. Direct De7 levert gelijk spel op. Nu krijgt wit een grote voorsprong in ontwikkeling (Etmans). 9. Lel x e3 f4 x e3; 10. De2xe3 Dd8 e7; 11. De3xe7t Ld6xe7; 12. 0—0 0—0; 13. Pf3e5 Le7—f6 1 Op 13Le6 volgt 14. d5 Ld7; 15. d6 etc. (Etmans). 14. Pbl—c3 Lf6 x e5; 15. d4xe5 Pb8— I c6; 16. Pc3b5 Pc6 x e5; 17 Pb5 r c7 Ta8 b8; 18. Lc4b3 b7—b5 I Ogenschijnlijk ls er niets aan de hand, I doch zwart zit om een goede voortzet ting verlegen. I 19. Tal—el! Pe5—c4; 20. Pc7xb5! i De pointe ls dat het aanlokkelijke 20. 1 Pd2 faalt op 21. Lxf7t Kh8; 22. Tf2l Txb5; 23. Txd2 etc. (Etmans). 20Lc8d721. Lb3 x c4 Ld7xb5; 22. Lc4 x b5 Tb8 x b5. Wit heeft nu een gewonnen stelling I bereikt. Er volgde nog: 23 b3 Ta5; 24 a4 Tc5; 25 c4 Tc7; 26. Tf5 f6; 27 Tb5 Tfd8; 28 c5 Tdd2; 29 b4 Ta2; 30. a5 Tcd7; 31. Khl! Tdd2; 32. Tb7 h5; 33 Tgl h4!; 34 h3 Tdc2. 35 Txa7 f5; 36 b5! Txc5; 37 b« Tcb5; 38 b7 Kh739. a6 Kg6; 40 Ta8 Tab2; 41. j Th8. Zwart geeft het op. Voor j aars toernooi Arnhem 1957. Wit: M. D. Etmans. Zwart: H. Tan Koningsgambiet. 1 e4 e5; 2. f4 exf4; 3. PfJ Le7; 4. Lc4 Pf6; 5. e5 Pe4 Dit is minder sterk dan Pg4. Het ver schil tussen Pe4 en Pg4 ls, dat het paard niet dadelijk met h2—h3 verdreven kan worden wegens 6Lh4t; 7. Kfl Pf2; 8. Del Pxhl; 9 Dxh4 Dxh4; 10 Pxh4 Pg3t en zwart heeft de kwaliteit ver overd. 6. 0—0. Sterker ia 6. d3! Lh4t; 7. Kfl Pf2; 8. Del Pxhl: 9. Dxh4 etc. (Etmans) 6d5; 7. exdfl Pxd6; 8. Lb3 Pc6; 9. d4 Pa5; 10 Lxf4 Pxb3; 11. axb3 0—0; 12. Pbl—c3 g5(!)13. Lxd6 Lxdö; 14. Pe4 Lf415. c3 f5; 16. Pc5 b6: 17. Pd3 Le3t; 18. Khl g4; 19 Pe5 Lb7; 20. Dell Voorkomt Dh4 etc. 20 Lg5; 21. Pf4 Tffl; 22 De2! Dwingt zwart om op f4 te ruilen, want er dreigde Dc4t etc. (Etmans). 22. Lxf4; 23 Txf4 Ld5; 24. Tafl Th6; 25. Txf5 Dh4; 26. Dxg4t Opgege ven! Slotstelling I 1* I 1 1 T *1 W 4 r SB r s fiü M HÏ:* 1 ft 1 ét f 1 'BB 5a Het slot ls door de zwartspeler niet sterk behandeld. Hij bevond zich echter in hevige tijdnood. JERRY BEY.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5