LIBERALE VISIE OP DEFENSIE spraken ,wee anr Kerkelijk Leven MAANDAG 3 MAART 1958 V.V.D.-vergadering te Hengelo Soekarno en Hatta De heren Korthals en Van Riel, resp. lid van de Tweede en Eerste Kamer heb ben tijdens de jaarvergadering van de VVD in Hengelo de liberale visie op de defensie vraagstukken belicht. De heer Korthals toonde 7,ich een krachtig voor. stander van voldoende geoefende mili taire vrijwilligers ter bescherming van het thuisfront ingeval van „totale oor log". Dat minister Staf door de Kamer moest, gedwongen worden plaats te ma. ken voor de Nationale Reserve, knakte volgens sprekers dan ook het vertrouwen in de bewindsman. De heer Korthals wil voorkomen, dat door de financiële positie van ons land „m het vlees van de krijgsmacht zal worden gesneden". Wel dienen, volgens hem, op" de ministeries en bij de drie defensiemachten coördinaties plaats te hebben, waardoor voordeliger en doel matiger kan worden gewerkt en aange kocht met minder ambtenaren. Officie ren moeten bij hun opleiding bedrijfs economisch geschoold worden. De krijgs macht moet beschouwd worden als een groot bedrijf met de grootste efficiency, ook al moeten daarbij heilige huisjes instorten. De heer Korthals hield ook een pleidooi om jonge onderofficieren kansen tot opleiding voor een midden kader te geven tot óe rang van kapitein. BEWEEGLIJKE EENHEDEN Mr. van Riel liet zich kennen als een voorstander van kleine, hoogst beweeg lijke gevechtseenheden onder uiterst be kwame leiding, die onafhankelijk kun nen opereren en weinig kwetsbaar zijn bij atoomaanvallen. Spreker was voor stander van een beroepsleger. Dit zal niet goedkoper zijn dan de doorstroom- op lei ding van 70.000 man dienstplichti gen per jaar. die na hun diensttijd hoog stens noc bij de territoriale troepen kunnen dienen, maar men ontkomt aan de noodzaak om doorlopend opnieuw 70 000 jonge mensen aan het produktie. proces te onttrekken. De heer Van Riel is ook een voorstander van een naar essentiële mensen en materieel gede centraliseerde BB gelokaliseerd bui ten grote centra. De regering heeft daar voor ceen begrip. Er wordt nog veel te veel in termen van papier gedacht op Nieuwlandse taxi-chauffeur eist schadevergoeding (Van onze Haagse redactie) De taxichauffeur uit Nieuw en St. Jonstland, die op 27 november door het Haagse Gerechtshof was vrijge sproken van moord op de weduwe Sien Kodde Rooze. heeft inmiddels zijn advocaat mr. P. C. Adrlaanse te Mid delburg bij het Haagse Gerechtshof een eis tot schadevergoeding laten in dienen. wegens gederfde inkomsten van de tijd. dat hij heeft doorgebracht in voorlopige hechtenis. Het wetboek van strafvordering opent de mogelijkheid de tijdens voorlopige hechtenis geleden schade bij de staat te declareren, indien de zaak eindigt zonder oplegging van straf of maat regel. De eis tot schadevergoeding kan worden ingediend bij het college dat de zaak het laatst heeft behandeld, in dit geval dus het Haagse Gerechtshof- Bij de beoordeling van de billijkheid dezer eis neemt het betreffende college ook het verleden van de verdachte en ziin houding voor en tijdens het voorlopige hechtenis mede in aanmerking. OECUMENISCHE SAMENWERKING In de vergadering van de Oecumeni sche raad van Kerken, die te Utrecht werd gehouden, werden de hindernissen besproken, die in de kerkorden van de deelnemende kerken liggen om te komen tot oecumenische samenwerking. Eer lang zal een rapport in behandeling wor den genomen, waarin wegen tot verwij dering der hindernissen zullen worden aangewezen. De voorzitter van de Raad, prof. dr. W. r. Dankbaar herdacht de onlangs overleden directeur van het Hervormd Persbureau, de heer N. G. J. van Schou wenburg, die op bijzondere wijze ook de oecumene heeft gediend. DE SÏRIJD DER MODALITEITEN In de Hervormde Gemeente te Amers foort zijn besprekingen gevoerd met de afdeling van de Ver. van Vrijz. Her vormden betreffende het beroepen van ds. E. van Loenen, die deze afdeling als voorganger dient, tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. De cen trale kerkeraad heeft echter het verzoek om ds. Van Loenen te beroepen afgewe zen met 16 tegen 9 stemmen. Ds. H. EENHOORN STICHTTE EIGEN GEMEENTE. De kerkeraad van de Geref. Kerk (art 31 te Zwijndrecht-Grote Lindt heeft aan de kerken van dit kerkver band bericht, dat zijn predikant, ds. H. Eenhoorn, die verleden jaar werd ge schorst welke schorsing door de classis Dordrecht onwettig werd geacht) zich thans aan het opzicht en tucht van deze kerk heeft onttrokken en is overgegaan tot. het stichten van een eigen gemeente. Hii is nu niet langer predikant van de vrijgemaakte kerken. AMERIKAANSE KARDINAAL KRIJGT HOGE FUNCTIE IN VATICAAN. Kardinaal Samuel Strich. aartsbis schop van Chicago, is benoemd tot pro prefect van de congregatie van propa ganda fide. De 70-jarige kardinaal, die van Ierse afstamming is. is de eerste Amerikaanse kardinaal, die aan het hoofd zal staan van een r.-k. kerkelijke organisatie die in Rome gevestigd is. HERV. RAAD VOOR KERK EN SCHOOL. De Hervormde Raad voor Kerk en School zal 11 april in Esplanade te Utrecht in algemene vergadering bijeen komen. Na afdoening van de huishou delijke zaken zal prof. dr. A. A. van Ruler, refereren over: „De school, het evangelie en de cultuur". Dr. A. A. Kool haas. herv predikant te Amersfoort en preses van de generale synode, zal een slotwoord spreken. NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder J. A. de Waard, kand. te Rfjaoord. GEREF. KERKEN Beroepen te Toronto (Ontario. Canada), dr. L. Praamsma te Groningen-Zuld. BAPTISTEN GEMEENTE Bedankt voor Groningen-Noord H. van der Werff te Emmen GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Slikkerveer H. Rijkeen te Vlaardlngen. dit punt. Tenslotte wees hij op de nood zaak om de Europese en Amerikaanse achterstand met het vormen van tien duizenden academisch geschoolden in te halen. Wij moeten te dien aanzien het maximum potentieel bereiken en deze opleidingen beschouwen als defensielas- ten. Ieder geschikt kind uit ons volk moet een kans krijgen voor een acade mische opleiding. VERKIEZINGEN De vergadering heeft het ontwerp- gemeenteprogram voor de partij ont worpen door prof. mr. D. Simons, aan vaard. Prof. mr. P. J. Oud werd bij acclama tie als enige kandidaat tot voorzitter herkozen. In het dagelijks bestuur werd mr. J. J. C. R. van der Bilt gekozen als kandidaat van de afdelingen Amsterdam en Den Haag. Van de kandidatenlijst voor het hoofbestuur werden gekozen mr. D. J. van Gilse te Den Haag. ir. L. G. Oldenbanning te Arnhem (aftre dend). ir. M. J. Stoel Feuerstein te Goes (aftredend), mejuffrouw mr. J. L. M. Toxopeus Pott te Delfzijl (aftredend) mr. E. H. Toxopeus te Breda als nieuw lid. Niet herkiesbaar had zich gesteld dr. M. P. Vrij uit Eindhoven. Directeuren verdacht van verduistering (Speciale berichtgeving) Twee directeuren van de NV Smelt- en Raffineerbedrijf Alcu-metaal In de Utrechtse wijk Zuilen, zijn door de marechaussee aangehouden verdacht van verduistering van vele tiendui zenden guldens ten nadele van het Rijk. Het bedrijf had een contract met het directoraat Materieel Landmacht- tot het omsmelten van honderden tonnen hulzen (van pistoolmunitie tot grana ten) in blokken messing. Volgens de di rectie van het omsmeltbedrijf zou men hierbij altijd een gewichtsverlies van ten hoogste 3 in rekening mogen bren gen. ook als het verlies minder was. In de afgelopen vier jaar zou men daar door het Rijk hebben benadeeld voor een bedrag dat de f 40.000 zeker zal over schrijden. De zaak is aan het rollen gekomen, doordat een ontslagen werknemer over de toepassing van de contractsclausule mededelingen is gaan doen. De beide directeuren zijn in het Huis van Bewaring te Utrecht opgesloten. De N.V heeft nog een derde directeur, die niet werd aangehouden. De reden hiervan is. dat deze directeur pas sinds korte tijd aan de zaak is ver bonden en bij de verduisteringsaffaire een ondergeschikte rol heeft gespeeld. Verder is er ook rekening mee gehou den dat het bedrijf grote schade zou leiden als de gehele directie zou worden aangehouden. N.V.V. tegen infiltratie communisten uit E.V.C. Voor hen geen plaats Het N.V.V. heeft aangekondigd, dat het voorzorgsmaatregelen heeft geno men tegen een infiltratie van commu nisten uit de E.V.C. in eigen gelede ren met de bedoeling ondermijnende arbeid te verrichten. De mededeling van het N.V.V. luidt als volgt: „Met grote aandacht volgt het N.V.V. de controverse tussen de Communisti sche Partjj Nederland en de Een heidsvakcentrale, welke thans in een kritiek stadium is gekomen. Het N.V.V. realiseert zich ten volle, dat, nu de pogingen om de E.V.C. te doen uitgroeien tot een machtige vakbewe ging onder communistische controle, totaal mislukt zjjn, de dagen van deze communistische mantelorganisaties ge teld zijn. Het is aan het N.V.V. bekend, dat de C.P.N., aan wier gezag de E.V.C. is on derworpen. thans alles in het werk stelt de leden van deze organisatie te doen opgaan in de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Aldus zal men willen trachten deze vakcentrale uit te hollen naar het voorbeeld van de Franse CGT. in de jaren kort na de oorlog. Ofschoon het N.V.V. zich geen grote zorgen maakt over de infiltratiepogingen, welke thans in versterkte mate zullen voorkomen, heeft het de aangesloten bonden ver zocht waakzaam te zyn en maatregelen te treffen, waardoor elke infiltratie kan worden voorkomen. Het Vakverbond herhaalt de ten tyde van de bloedige onderdrukking van de Hongaarse opstand afgelegde verklaring, dat voor communisten in- zyn rjjen geen plaats is. Het N.V.V. heeft voorts in zijn kader blad „De Vakbeweging" uitvoerig uit eengezet. op welke verwacht kan wor den, dat dergelijke pogingen zullen wor den ondernomen. Het Vakverbond Is er van overtuigd, dat de aangesloten bon den, zonder daarbij in Mc-Carthyisme te vervallen, zich zullen weten te be schermen tegen de vorming van commu nistische cellen in hun rijen. Het N.V.V. laat er geen twijfel over bestaan, dat. zo er ondanks voorzorgsmaatregelen toch communisten zouden infiltreren, deze onherroepelijk uit de organisaties zullen worden gestoten, zodra hun on dermijnende arbeid blijkt." Grafische export boven de 90 miljoen Van het Grafisch Exportcentrum wordt vernomen, dat de Nederlandse grafische export in 1957 inclusief f.1352 000 clichés in totaal f.90 601 500 heeft bedragen. De resultaten over 1956 bedroegen in totaal f. 82.062.428. De stijging van de grafische export in één jaar tijds in guldens uitgedrukt be droeg 10^2%; in gewicht uitgedrukt 10 9%, waardoor het totale gewicht van deze export in 1957 komt op 17 865.000 kg. Gezien de grote teruggang in de ex port naar Indonesië en de moeilijkheden bij de invoer in verschillende andere landen, is de stijging met 10%% een verheugend resultaat te noemen. Weer honderden nieuwe repatrianten in Budel Zaterdagmorgen is in Weert een extra trein gearriveerd met 459 repatrianten uit Indonesië, die vrijdag met de „Syd ney" in Genua waren aangekomen na een 25 daagse reis. 's Middags kwam op nieuw een extra trein met 493 repatrian ten. die eveneens vrijdag in Genua waren aangekomen met de „Aurelia". Ook arriveerden 150 passagiers van de „Orion". Gisteren kwamen nog 393 repatrianten aan, die eveneens met de „Orion" uit Indonesië waren vertrokken Zij allen zijn naar de legerplaats Budel overge bracht. waar hun een hartelijk welkom bereid is. I „ALTIJD WEDERZIJDS BEGRIP President Soekarno en oud-vice-presi- dent dr. Moh. Hatta hebben vandaag ln het Merdeka-paleis te Djakarta opnieuw een onderhoud gehad, dat twee uren heeft geduurd. De woordvoerder der Centrale regering deelde mede, dat over dit gesprek geen officieel communiqué zal worden uitge geven. Volgens Radio-Djakarta heeft presi dent Soekarno verklaard, dat hij en Hatta hebben gesproken over de wijze, waarop de huidige vraagstukken, waar voor Indonesië staat geplaatst, zouden kunnen worden opgelost. De president voegde er aan toe, dat „tussen hem en Hatta altijd wederztjds begrip bestaat". Radio-Djakarta meldde voorts, dat binnenkort een derde ontmoeting zal plaats hebben. Na afloop van hun besprekingen schudden Soekarno en Hatta elkaar voor de journalisten de hand. Soekarno zei tot de verslaggevers: ,3oeng Hatta en ik hebben nationale vraagstukken besproken en we hebben tezamen naar een uitweg uit de moeilijkheden gezocht". Gevraagd naar de onderwerpen van het gesprek, antwoordde de president: „Alles". Op de vraag of zij tot een gemeen schappelijk begrip waren gekomen ant woordde president Soekarno: „Ja, na tuurlijk, want anders zouden wij van daag niet bij elkaar zijn gekomen". Aandrang op samenwerking De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta heeft vandaag gemeld, dat de „strij draad voor Zuid-Sumatra" heeft aangedrongen op herstel van de samen werking tussen Soekarno en Hatta. Vol gens dit blad heeft deze raad. waarbij 15 partijen en groepen zijn aangesloten, de waarschuwing doen horen, dat als de tegenwoordige problemen niet spoedig worden opgelost, het Indonesische volk de mogelijkheid van een burgeroorlog onder ogen moet zien. Seebroto commandant Oost-lndonesië Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft de benoeming bekend gemaakt van brigade-generaal Gatot Soebroto, waarnemend chef-staf van de Land macht, tot militair commandant van Oost-lndonesië. Generaal Gatot Soebroto, die vroeger deze post reeds heeft bekleed, werd op- Water breekt door keerkade in Nijmegen De Waal bij Nijmegen is op twee plaatsen van de stenen keerkade. welke de benedenstad moeten beschermen tegen het hoge water als de hoofdkaden overstroomt zijn, doorgebroken. Het wa ter stond reeds meer dan V-> meter op de kade. In de keerkade zijn twee ope ningen die leiden naar de Grote Straat en Achter de Vismarkt, afgedamd met houten schuttingen en daartussen ge storte mest. welke waterkerend is. Een I van deze damwanden werd eerst over spoeld en brak daarna door. Het gevolg hiervan is dat een deel van de Steen straat. van de Grote Straat en Achter de Vismarkt overstroomd zijn. De in woners ondervinden veel last van het water. Door een tweede nooddamwand met zandzakken te dichten is het water niet tot de benedenstad kunnen doordringen en de schade tot- het uiterste beperkt gebleven. Er is Inmiddels een lichte val ingetreden. Naar een Europese t.v.-journaaldienst (Van onze Haagse redactie» Op 10 en 11 dezer wordt in het Inter nationaal Cultureel Centrum (I.C.C.) te Amsterdam een conferentie gehouden van hoofdredacteuren van de tv.-jour naaldiensten in de West-Europese lan den. Buiten Europa heeft men ook grote belangstelling voor dit internationaal overleg, waarbij wordt nagegaan op welke wijze de nieuws-films op een zo snel mogelijke manier ter kennis van de kijkers kunnen worden gebracht- De huidige situatie is zo, dat elk land zijn actualiteiten-filmstrook per vliegtuig expedieert naar de journaaldienst in de vreemde, die hiervoor belangstelling heeft. Vanzelfsprekend treden er ver tragingen op De oplossing zou kunnen zijn. dat het filmnieuws in het land van herkomst blijft en van daaruit via het Eurovisie-net wordt vertoond. Moeilijk heden kunnen daarbij ontstaan door de uiteenlopende verlangens ten aanzien van het tijdstip van uitzenden. Op de komende conferentie, die wordt gepresideerd door de directeur van de Italiaanse televisie (vice-voorzitter is de heer Rengelink) zal onderzocht worden, of de instelling van een internationale redactie, die haar zetel zou kunnen krij gen in een der Westeuropese hoofdste den (gedacht wordt aan Brussel), waar devol kan zijn. Deze redactie zou dit „Europa nieuws" iedere dag op een vast gesteld tijdstip via het Eurovisie-net uit zenden. In elk land zal voor het com mentaar in de geldende taal worden ge zorgd. Gehandhaafd blijven dan de journaal diensten. welke het nationale nieuws waarvoor buiten de grenzen geen be langstelling bestaat, zullen verzorgen. Het intiatief tot deze conferentie is van Nederland uitgegaan. Antilliaanse ministers in ons land aangekomen Dp Antilliaansp minister-president, de heer E Jonckheer, en de minister van Sociale en Economische Zaken, de heer C D Kroon, zijn vannacht per vliegtuig uit Willemstad in ons land aangekomen. Morgen zullen beide mi nisters beleefdheidsbezoeken afleggen bij premier dr. Drees en de minister van Zaken Overzee, mr. Helders. Zij zullen in Den Haag een aantal „lopende zaken" tussen de Antillen en Nederland bespreken. Aangenomen wordt, dat hiertoe ook de kwestie van de uitzetting van de Nederlandse jour nalist De Wit uit de Antillen zal beho ren. Kindje doodgevn. In een woonwagen te Heerlerheide is een kindje van vier maanden overleden. De vader, die het lijkje naar het St.- Josephziekenhuis te Heerlen bracht, ver klaarde daar, dat het kindje, slechts schamel gekleed en toegedekt, de nacht had doorgebracht op de vloer van de onverwarmde wagen. Aangenomen wordt, dat het kindje tengevolge van de bevrie zing is overleden. Van de zijde der justitie is een onderzoek naar de doods oorzaak gelast. H.K.H. Prinses Beatrix gefoto grafeerd tijdens de aanbieding van bloemenkransen door Hindoestani in Suriname. gevolgd door kolonel Warouw, die later tot militair attaché in Peking werd be noemd, en thans door de revolutionaire regering in Midden-Sumatra is benoemd tot minister van Wederopbouw. Indonesisch protest Het consulaat van Indonesië te Sin gapore heeft voor de tweede maal bij de regering van Singapore geprotesteerd tegen de activiteit van de Indonesische tegenregering. Deze stap is gedaan, aldus bepaalde inlichtingen, nadat „opstandelingen"- leiders te Singapore een bijeenkomst hadden gehouden. Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat te Singapore heeft mee gedeeld, dat 12 te Singapore ingeschre ven schepen in verschillende Indonesi sche havens worden vastgehouden, omdat met deze schepen ruilhandel is gedreven. Zij zullen niet worden vrijge geven voordat hun papieren in orde zijn. Deze woordvoerder voegde eraan toe, dat de Indonesische autoriteiten wensen samen te werken met de regering te Singapore om een einde te maken aan de ruilhandel met havens die in handen van de opstandelingen zijn. Weer daling dekkingspercentage Blijkens de jongste weekbalans van de Bank van Indonesië zijn de Indonesische goud- en deviezenreserves de afgelopen week opnieuw gedaald, en wel met 0.29% tot 10.10% van de geldcirculatie en andere opeisbare verplichtingen. De goud- en deviezenreserves stegen met 2 miljoen tot 1.989 miljoen roepiah, terwijl het geld in omloop met 517 mil joen vermeerderde tot rp. 18.674 miljoen. Jemen sluit zich bij Egypte - Syrië aan Het Koninkrijk Jemen, een onafhan kelijke staat in de zuidwestelijke hoek van Arabië, die geregerd wordt door de Imam Ahmad, heeft zich aangesloten bij de Verenigde Arabische republiek van Egypte en Syrië. Deze mededeling is gisteren in de Syrische hoofdstad Da mascus gedaan aan president Nasser van Egypte en Kroonprins Mohammed al Badr van Jemen. Laatstgenoemde sprak de hoop uit. dat de aansluiting van zyn land bij de Egyptisch-Syrische combinatie „Zuid-Arabië zal bevryden". Dit sloeg kennelijk op de aanspraken van Jemen op het Britse protectoraat Aden. Jemen is lid van de Verenigde Naties en eveneens van de Arabische liga. Het heeft een oppervlakte van 190.000 km2 en een bevolking van naar schatting vier miljoen mensen. Het nieuwe akkoord betreft politieke, eco nomische. opvoedkundige en militaire aspecten- Het leger zou onder één op perbevel komen met de legers van de beide andere staten. Eisenhower geheel hersteld Eisenhowers dokters hebben zaterdag medegedeeld, dat de president volledig hersteld is van de „hersenaanval" (lich te beroerte), die hij in november van het vorig jaar heeft gehad. Men heeft niets kunnen constateren waaruit blijkt, dat zijn centraal zenuwstelsel enig letsel heeft gekregen, aldus de verklaring van drie neurologen, die de president hadden onderzocht. Hagerty, Eisenhowers perschef, ver klaarde dat de president niet alleen een neurologisch onderzoek heeft ondergaan, maar ook een medisch onderzoek op ander gebied. Op de vraag van verslaggevers of een en ander betekende, dat Eisenhower weer volledig hersteld is en niet alleen de gevolgen van de aanval in november te boven is gekomen, antwoordde Hager ty: ik geloof dat ik uw vraag bevestigend Senator Malone verwacht grote economische crisis Volgens de Amerikaanse Senator George Malone is de grootste depressie van de geschiedenis op komst en hij wijt dat voor een groot deel aan de New- yorkse bainkierswereld. De senator deed deze sombere voorspelling in de televi sieshow ..See it now" een voorstelling die van tevoren op de film wordt opge nomen. Als er een stad is die Amerika meer schade toebrengt dan Washington, dat is het New York. zei hij onder meer. En dat is, omdat daar allemaal „inter nationalisten wonen. „Ze bouwen daar zulke hoge gebouwen." zei hij, „dat zij de landen van Europa en Azië gemak kelijker kunnen zien dan die kleine staatjes ten westen van de rivier de Hudson", Ze denken daar dat alles wat zij doen goed is, aldus de Senator, maar eens zullen zy vanuit hun hoge gebouwen neerploffen, namelijk „als de grootste depressie uit de geschiedenis hen treft, en die depressie is al begonnen". Een andere Senator, Hubert H. Hum phrey, verklaarde zondagavond in het televisieprogramma van de CBS „Face the nation", dat de hemel van de Ame rikaanse economie donker en grauw zal worden, voordat de zon weer doorbreekt. Hij sprak zich uit voor belastingverla ging voor de lagere inkomens om zo de bestedingen weer te doen stijgen. De huidige moeilijkheden in de Ame rikaanse economie noemde hij een „ge plande recessie", teweeg gebracht door de regeringspolitiek van krappe geld- markt-hoge-interest. Amerika kan zich zo'n recessie niet veroorloven, zei hfj verder. Als zij aan houdt. wordt zjj een grote overwinning voor Sovjet-Rusland. moet beantwoorden. De president volgt echter nog bepaalde gedragslijnen van wege de hartaanval die hij heeft gehad. Het betreft hier o.m. een vetarm dieet, een dagelijkse rustperiode en het inne men van middelen die het stollen van het bloed moeten tegengaan. SLEUTELTJES GEVRAAGD Bekwame strijksters en meisjes gevraagd bij Stoom- Chemische Wasserij „De Zon" Fa. H. J. Dieben. Zoeterwoudse Singel 23. Op gezlnswas be langrijke korting. Wij betalen veel geld voor gebruikte goederen, zoals ra dio's, stofzuigers. pick-ups. gram.motoren. elektr. moto ren. meubelen fietsen, brom- en motorfietsen, auto's enz. In- en verkoop G. van Vliet, Janvossensteeg 34. Aangeb. zlt-slaapkamer, met of zonder kabinet en gebruik badkamer, voor 1 of 2 dames, b. b. h. h. Brieven bur. van dit blad onder no. 8722 k. Studentenhuls „Wallon". Rapenburg 12, vraagt voor spoedige Indiensttreding, enige bekwame werksters. Eventuele gegadigden dienen zich op te geven bij de Huiscommissaris. Dame zoekt te Oegstgeest, ongemeub. zit- en slaapk. Liefst met kookgelegenh of met warme maaltijd. Brieven bur. van dit blad no. 1386 k. Echtpaar m. 2 kind., zoekt ongemeub. etage of kamers, ln Lelden of omgeving, op net te stand. Brieven bur. van dit blad onder no. 8766 k. Mevr. Kongen vraagt flinke werkster. Aanmelden 's avonds na 7 uur. Plantsoen 59. Bekwaam jaehtschllder ge vraagd. D. Mulder. Jachtwerf „De Watersport". Molenlaan 43. Tel. 23425 Voorschoten. Leerling op jachtwerf ge vraagd. D Mulder. Jachtwerf „De Watersport", Molenlaan 43 Tel. 2325, Voorschoten. Nette zelfst. dienstbode ge vraagd. boven 20 Jaar. f 40 per week met kost. Tevens werk ster gevr., voor de ocht. mid dag en avonduren. Hotel Nieuw Minerva, Vrouwensteeg 11. Om de hoe-k bellen Tel. 26358 Dame zoekt kamer(tje). Ge meubileerd of ongemeubileerd. Br. bur. v, d. blad no. 8771 k. Gevraagd hypotheek voor aankoop huls. Genegen goede rente en aflossing te geven Br. bur. v. d. blad no. 8767 k. Gevraagd, wegens teleur stelling. net meisje, v. d. of d. en n. Mevrouw Stapel. Rhn- zichtweg 33. Oegstgeest. Tel. 23790. Gevraagd nette hulp 1/d. huishouding Genegen ook eventueel wlnkelwerk te ver richten. Bezit van rijbewijs strekt tot aanbeveling. Veel vrije tijd. Briewen bur. van dit blad onder no. 1408 k. FUnke werkster gevraagd, voor 1 of 2 middagen per week. Mevr. de Groot, Melch. Treubl. 2, Leiden. Gevraagd een bekwaam broodbakker, bij H Tijsterman. Dorpsstr. 80 Oegstgeest. Tel. 20512. Gevr. flink meisje, van 8 tot 5 uur ('s middags warme maaltijd), 's Zondags vrij. 's Zaterdags om de week vrije middag. Aanmelden tussen 7-8 uur. Gereform. Rusthuis. Hooi gracht 38 Gevraagd een net r.-k. meisje, voor de hele dag. Mevr. Elshof. Haarlemmerstr. 139 a. Per 1 april gemeiib. kamer gevrmet was-, kook- en stookgelegenh.. door student. Br. bur. v. d. blad no. 8787 k. le klas kapster gevraagd, die 's avonds permanent. Brie ven bur. v. d. blad no. 8783 k. Voor direct gevraagd flink dienstmeisje. Meerdere hulp aanwezig, v. d. KooiJ. Rljms- burgerweg 140. Wegens teleurstelling voor direct gevraagd verpleeghulp, v. d. Kooy. Rijnsburgerweg 140 AANGEBODEN Pracht kinderwagen, don kerblauw. te koop. Weinig ge bruikt, als nieuw. Prijs f 85. Bevr Leldseweg 389, Voor schoten. Iedereen Is enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, éénpers. vanaf 19.50. tweepers. f26.50. Smlt's bedden-tapijtenmagazijn Mare 98. Vrouwensteeg 9, tel. 23913. Alba Llen wasmachines f 395 met. sneldroger. Gaan 'n men senleven mee. Enkele bescha digde machines belangrijk goedkoper. Ook gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 2 Lelden. Kerkstraat 48, Noordwijk. Zeeweg 1. Katwijk aan Zee. II Rijwielen f 25 goedkoper. Enorm restant klnderrywle- len voor Jongens en meisjes, met remnaaf. 5 kleuren. Volle garantie. Thans f 56.Alleen contant. Fa. Dusoswa. Turf markt 2. Lelden. Kerkstraat 48 Noordwijk. Zeeweg 1, Katwijk aan Zee. Vroege pasen, vroege schoon maak. Witten, sauzen, behan gen ln de nieuwste dessins. Wy zitten nu nog niet tot over de oren ln ons werk. Stouten. Sohclpenkade 23 en Lange Raamsteeg 3. Tel. 21751. Uw adres voor rotan meube len. mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen: Fa. v. d. Vaart, Lange Pieterskerkkoor- steeg 24. Reparatie-inrichting. Tel. 30534. Hoest Uw kind? Natter- mann's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op. smaakt goed Flacon f 2 bij elke drogist. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50, was machines f 135.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spul 214. Den Haag, têlef K 1700: 11.34.91 bug. 11.53.96. Alle motoronderdele.i lieeft motorsloperil Car Bolman. Hekkelaan 223, Den Haag. tele foon 11.45.01. Kredieten van f 2500 of min der voor aanschaffing huis raad. motoren, bromfietsen, elektr. app. tegen lage rente en aflossing. Brieven bur. van dit blad onder no. 1342 k. Wist U dat als U eigenaar bent van een Renault 4 met een automatische koppeling. U daar het rijexamen mee af mag leggen. Inl. tel. 32472. R| Tp koop salonzitje, bestaan de uit 2-zltsbank. 2 fauteuils, keurig gobelin f 150, blank eiken eettafel langw. f 25. ko peren spiegel f 5. Zoeterwoud se Singel 106 tegenov. Plantage Aangeb. divan (moet ver steld worden), wringer met bok, ameublement, hondehok. groot buffet, Wilton kleed, rookstoel. uitsohuiftafel t. e. a. b. Lombokstraat 60, Lelden. Direct te huur voor eelitp. zonder kind., grote gemeub. zlt-slaapk. met of zonder pension, groot balkon, gebr. van keuken, le stand, t o. Ac. Ziekenhuis. Mariënpoelstr. 1 a. 's Avonds na 6 uur bezichti gen. Voor stud, of derg., ruime gestoff. kamer te huur Prof.- wijk. Brieven bur. van dit blad onder no. 8720 k. Aangeboden een prima he ren- en damesrijwiel, tevens een kacheltje voor werkplaats (Duveltje), en grammofoonver sterker. een luidspreker, elek trische tussenmeter. Gerrit Doustraat 23. Klein slaapkamertje te huur aangeboden, aan werkend meisje. Brieven bur. van dit blad onder no. 8665 k. Te koop aangeb. een 1. g. st. verk. Jawa motor, 250 cc. Tussen 57 uur. Te bevr.: Spleghelstraat 37. Lelden. Wegens vertrek Philips ra dio. type BX 410 A, als nieuw met F.M. enz., f 100. Sleestof zuiger, 125 V., geheel compleet en prima zuigend f 30, Philips p.-up. 125 V. f 25. Hugo de Vriesstraat 72. Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30. Solex de Luxe f399 50. p. m. f20.24 Inclusief all risk verzekering. Service Station, Gebr. Hulsman Ho- gewoerd 6668, telef. 31292. Woonhuis, uil neembaar, al les nieuw, alle maten, woonk., 2 sl .kamers, hal, w c. f3500. Tekening, beschrijving ln con ditie na ontvangst van f 2.50. HandelsbedrijfZoeterwoudse- weg 23. tel. 21830. H Flinke woonark. 2 sl.kamers, grote woonark keuk., IJzeren onderbouw. Billijke prijs. Han delsbedrijf Zoeterwoudse weg 23. tel. 21830. Aangeboden, wegens om standigheden. lederen motor pak (broek en Jasje). Tevens bromfiets, 9 maanden oud. Alles ln prima staat. Spotprijs. Levendaal 171. n Behangen, schilderen wit ten. Alle materialen en volle waar voor Uw geld. Wij hebben 30-]arige ervaring, dus kun nen Juist voorlichten. Komt U gerust praten. Rich. J. Blok. Hogewoerd 62 tel. 23123. Er kend schilder-behanger. Vrouwen die de Knlttax kennen breien nooit meer op de pennen. Knlttax breima chines met 198 naalden en draadgelelder. 't Breimachine huls. Haarl-straat 196 A. Lei den. Vraagt een demonstratie! Phllps radio, salonkast, spot prijs, klelnbeeldcamera f 15. gitaar in foedraal, nieuw Phl- lishave. herenpolshorl., hand radio. kookplaat enz. Janvos sensteeg 5 (bovenhuis). Permanenten, z.g. stroom- krul permanent f 5. Nog altijd de sterkste en langst houdbare permanent. Jac. Ramak da mes- en herenkapper. Haven 10 Lelden. Tel. 26353. Ifl Grote zlt-slaapkamer en kleine kamer te huur, per I april, voorzien van water, gas en elektra, gedeeltelijk gestof feerd. voor dame. b. b. h. h. Br. bur. v. d. blad no. 8770 k. Witte kinderwagen, ln pri ma staat, half Engels. J. v. Holland, Tulpstr. 2, Katwijk Binnen. Graszoden ln elke hoeveel heid aangeboden. I. Phllippo, Margrietstraat 5. Lelden. Tel. 26414. De els des tijds ls, het be zit van een auto. Vraagt vrij blijvend een proefrit met een Renault Dauphlne en het zal voor U een openbaring zijn. Tel. 32472. N.8.U. bromfiets aangeb., L pr. staat. Evertsenstr. 58, nabil de Zijlsingel. Te koop aangeb. groente en teeltvergunning met num mer, groot. 436 are. 722 are. Brieven bur. van dit blad on der no. 1335 k. Te koop Philips radio. 3 g.l„ alle voltages, klein toestel f 25. G. W. Erades, Oude Varkenmarkt 7, Lelden. DIVERSEN Meisje zoekt, aardige vrien din. leeftyd plm. 16 J. Brieven bur. van dit blad no. 8756 k. Jarige zoon of dochter? Kinderpartijtje? Een uur film vertoning bij U thuis f 15. A. G. Ober fotohandel. Hoog landse Kerkikoorsteeg 5. Telèf. 24134. Dames, voor elke haarsoort de juiste permanent, koud of lauw f 10. Wassen, watergolf f 2.50. Kapsalon ...Lucien", Haarlemmerstraat 234. Telef. 20714. Mooi benedenhuis In Anna v. Saksenstr., 2 kamers. 2 slaapkamers, tuin, rullen voor heel huls, 5 a 6 kamers met tuin. omgeving Willem de Zwijgerlaan of Julianakacie Leiden. Brieven bur van dit blad onder no. 8674 k. Woningrull. Aangeb. 2e etage, 4 kamerflat met bad»:., keuk.. balkon. ln A'd im-Z„ goede stand. Gevr. le etag". 4- of 3-kamerflat, omtr Riins- burgerweg Leiden. Brieven bur. van dit blad no. 1371 k. Woningrull. Wie wil myn 3- kamerflat rullen voor een heel huisje, omgeving Kool. Brieven bur. van dit blad no. 8768 k. Dames, de nieuwste model len zijn aangekomen voor het vervormen van Uw hoed. voor f 3 als nieuw terug. Dinsdag en zaterdag na 2 uur afwezig. Nleuwstraat 18. bij Den Burcht Wie wil mUn woning rul len in Drente (of Haarlem) voor een woning ln Alphen a. d. Rijn. Inlichtingen: C. Gebert d a J Martens. Hoorn no. 364. Alphen a/d. Rijn. Net meisje zoekt leuke vriendin. Leeft. 14 tot 15 Jaar, Br. bur. v. d. blad no. 8785 k

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 24