waar u dubbel van geniet! Prof. dr. W. J. de Haas tachtig jaar halfzware D. Scheer nam na bijna 40 jaar afscheid van Ambachtsschool Bevrijdend musiceren van een verwarmend Residentie-Orkest 97ste jaargang Maandag 3 maart 1958 Tweede blad no. 29381 R.-K. kerkenbouwzondag OOK IN LEIDEN EN OMSTREKEN VELE KERKEN NODIG. In de bisdommen Haarlem en Rotter dam was het gisteren kerkenbouwzondag, zodat in alle r.-k. kerken werd ge- preekt en gecollecteerd over en voor de bouw van nieuwe kerken in deze bis dommen. Alleen reeds in het bisdom Rotterdam, waaronder dus ook Leiden 1 valt, kampt men momenteel met een j tekort van meer dan honderd kerken. Vaak zyn de tijdelijke voorzieningen, die j in de beide bisdommen getroffen zijn, van het primitiefste soort. De missen I worden gelezen in garages, wagons, fa briekshallen, cafés en afgedankte scho len. Gelukkig is een dergelijke nood sprong in Leiden niet nodig geweest In I de loop van het vorig jaar kwam de ver- bouwing en restauratie van de dekenale Bt.-Lodewykskerk gereed en dit bete kende een hele verademing voor de overige Leidse parochies. In „Sursum Corda" lezen wij echter, dat ook deze kerk weer snel de topbezetting nadert. En ook de andere parochies groeien meer en meer. In de Leonarduskerk aan de Haagweg worden iedere zondag zes missen gelezen, maar het is nauwelijks voldoende. Zoals bekend, wordt echter binnen afzienbare tijd een noodkerk ge plaatst aan de Boshuizerlaan en op het urgentieprogram voor 1959 staat een nieuwe definitieve kerk op dezelfde plek In de omliggende plaatsen is de situa tie vaak ongunstiger. Het r.-k. volksdeel van het zich zo snel uitbreidende Lei derdorp heeft dringend behoefte aan twee nieuwe parochies. In Woubrugge heeft men een noodoplossing kunnen vinden van Hoogmade uit. En in Alphen aan de Rijn staat een nieuw benoemde bouwpastoor te popelen van ongeduld, om zijn taak te kunnen beginnen. Al thans in een noodkerk, waarvan het bis dom er twaalf heeft aangeschaft om daar. waar de vraag het dringendst is. te kunnen helpen. In de Bollenstreek liggen de kaarten nog wat gunstiger. Daar is de kerkenbouw niet achterge bleven bij de huizenbouw Maar de ont wikkelingsplannen van Noordwijkerhout, lieke kringen zelfs van een „noodtoe stand" spreekt. Het laat zich begrijpen. f1! Hillegom Zjjn Veel- dat de bisschoppen van Haarlem en De kuststrook ten zuiden van Rotterdam gisteren door middel van de «an i dringende behoefte parochiegeestelijkheid een dringend be- hptoironic I - !n ,ons steeds meer roep hebben gedaan op de rooms-katho- I h*oi n,!t owu* vakantiecentrum, is .Heken om een steentje bij te dragen tot Jnj,] voorzien van r.-k. ker- i de financiering van de bouw van de zooat men daar in rooms-katho- in hun ogen vaak zo nodige kerken. Gisteren heeft prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogr- leraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit die zich o.m. een wereldnaam verwierf door van het Leidse Kamerlingh Onnes Laboratorium het koudste plekje op aarde" te maken, zijn tachtigste verjaar dag gevierd in zijn huidige ivoonplaats Bilthoven. Onlangs schreven wij uitvoerig over het belangrijke wetenschappelijke werk en de markante persoonlijk heid van deze eminente natuurkundige. Zaterdag togen enkele vertegenwoordigers van de Leidse Universitaire gemeenschap naar Bilthoven om de bejaarde oud-hoogleraar geluk te wensen en geschenken aan te bieden, onder meer prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. C. J. Gorter, als directeur van het Kamerlingh Onnes Laborato- rium, dr. J. van den Handel, lector in de natuur kunde dr. G. J. van den Berg, wetenschappelijk hoofdambtenaar van het K. O. Laboratorium en de heer A. R. B. Gerritse namens de Instrumentmakers- school. De foto toont prof. De Haas bij het in ont vangst nemen van een huldeblijk uit handen van dr. Van den Berg. Op de achtergrond de echtgenote van de Leidse oud-hoogleraar mevr. De Haas-Lorentz. Foto L.D.-Van Vliet Jubileum en afscheid van de heer A. v. d. Leek Een klein vrouwtje, dat jaren ge- leden werkzaam was bij de Johan Parmentier Textielfabrieken N. V. te; Leiden, heeft een zeer grote invloed gehad op het leven van de heer A. van der Leek. Lage Rijndijk 73a. Niet alleen was zij de directe aanleiding van het feit. dat ook hij in dienst van deze fa. trad. ais zijn echtgenote deelde zij later ook zijn verdere vreugden en zorgen. Zij had dus alle recht om mee te delen in de hulde, die de heer Van der Leek zaterdagmorgen ten deel viel. toen hij zijn 45-jarig dienstjubi- leum vierde. Er viel eehter een scha duw over dit feest, daar de directie en personeelsleden meteen afscheid moesten nemen van een zeer ge ziene figuur die reeds vorig jaar de pensioengerechtigde leeftijd had be reikt. maar volgaarne toestemming had ontvangen om de 45 jaar vol te maken. De bijeenkomst in de kantine van het bedrijf, tijdens welke afscheid van de heer Van der Leek en zyn familie werd genomen, stond onder leiding van de personeelschef, de heer J. J. v. d. Burg, die meteen het woord gaf aan de di recteur, de heer J. Parmentier. Deze gaf een kort schets van de loopbaan van de heer Van der Leek, die als zovelen bij Parmentier, was begonnen in de ver verij en via de spinnery opklom tot baas in de kammerij. Sinds 1936 heeft hij deze functie met zorg en toewijding vervuld, waarvoor de heer Parmentier hem zeer erkentelijk was. Zijn dank baarheid kreeg 'tastbai-e vorm in een enveloppe met inhoud. De heer P. Melet. voorzitter van de ontspannings vereniging, prees de jubilaris als een trouw lid van deze vereniging. De be wezen diensten werden gehonoreerd met het ere-lidmaatschap en een kist siga ren. Namens het jubileumfonds bood ook de heer A. v. d. Broek een ge schenk onder couvert aan, waarna de heer A. Diersman, die de scheidende kambaas zal opvolgen, namens het per soneel van de kammerij getuigenis af legde van hun spijt over het vertrek van de heer Van der Leek. De heer J. Roorda, directeur van de kousenfa- briek, kwam ook afscheid nemen. Hij gaf de jubilaris de raad zijn herinne ringen eens op papier 'te zetten. Onge twijfeld zouden dergelijke memoires van iemand, die drie geslachten Parmentier heeft meegemaakt, de moeite waard zijn. De heer H. Roest, technisch be drijfsleider, schetste de heer Van dei- Leek die bij zijn 40-jarig jubileum werd onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau als een „markante figuur en de vertrouwde baas". Nadat de heer Van der Leek bedankt had voor de vriendelijke woorden en de ge schenken. had een ieder gelegenheid om hem persoonlijk geluk te wensen en af scheid te nemen. INTERKERKELIJKE SAMENKOMST De Contact-Commissie voor Evangeli satiewerk houdt woensdag in de Mara- »atha kerk een interkerkelijke samen komst onder het motto „Een vrij leven". Medewerking aan deze avond verlenen dr. P. L Schoonheim. sr.-kapt A de Graaf, de zangbrigade en het muziek gezelschap van het Leger des Heils. het duo Van EgmondWaanders en Frans 1b d. Barden torgel). Leerling werd leraar Het leven van de thans 65-jarige heer D. Scheer is wel met zeer bijzondere banden aan de Leidse Ambachtsschool verbonden. Bezocht hij in zijn jeugd reeds deze school om het timmervak te leren, nadien was hij bijna veertig jaar als leraar timmeren aan deze onderwijsinrichting verbonden. Hoewel hij zaterdag middag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam, is hij ook dan nog niet los van de school. Nog een maand zal hij voor de klas blijven staan, om dan zijn werk aan zjjn opvolger over te dragen. Populair concert K. O. Gehoor werd tot geestdrift meegesleept Een .populair" concert? Ja léker: een „populair" concert! Maar tegelijkertijd een concert vol sterke, nog altijd door-en-door levenskrachtige muziekent géén „bedenksels" van een verintellectua- l'seerde eeuw, doch van een. die vol waarachtige muziek was (de iwe). ten concert waaraan een ieder, die het met de muziek qoed meent vakman zowel als liefhebber het hart kon ophalen: de uitvoerende even gelijk als de luisteraar. Ondanks dit feit vond toch reeds za terdagmiddag een hartelijk afscheid plaats en hebben bestuur, directeur, col legae en leerlingen de heer Scheer dui delijk gemaakt hoe zeer zijn arbeid in deze schoolgemeenschap op prijs werd gesteld. De voorzitter van het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool", ir. J. J. G. van Hoek, wees er om. op. dat de heer Scheer een eerste klas vakman was. die bij zijn leerlingen bijzonder geliefd was en zich voor het leven in de school sterk interesseerde. Bovendien was hij een enthousiast lid van de Vola, de ver eniging van oud-leerlingen van de Am bachtsschool. Namens het bestuur, dat de heer Scheer node ziet vertrekken, bood spreker een „produkt van eigen bodem" aan: een boekenkast. De directeur, de heer C. Brilman, die bijna veertig jaar met de heer Scheer in de school heeft samengewerkt, had eveneens grote waardering voor het do ceren van de scheidende leraar, wiens gelijkmatige natuur spreker op hoge prijs stelde. Dank zij uw grote vakkennis en 7 er wijl de heer D. Scheer (links) aantekeningen maakt, drukt Fred die Pet mevr. Scheer de hand ten afscheid. (Foto L.D./Van Vliet) uw wijze van les geven, hebt gij, aldus spreker, een juiste basis gelegd, waarop de verdere studie kon worden opge bouwd. Mede dank zij uw kwaliteiten hebben vele van uw leerlingen een goede positie in de maatschappij veroverd. Mede namens de leraren bood de direc teur de heer Scheer een tuinameuble- ment aan. De heer F de Vries, voorzitter van de afdeling Leiden van de Bond van leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs, die zijn woorden van waardering in dichtvorm had gegoten, wees o.a. op de grote activiteit, welke de heer Scheer in deze afdeling hij is 31 jaar secre taris geweest heeft ontwikkeld De heer J. P. Zwanenburg, voorzitter van de Vola, schonk speciale aandacht aan hetgeen de heer Scheer voor deae ver- Dat alles schonk ons zaterdagavond het Residentie-Orkest voor een zaal waarin nauwelijks een plaats onbezet was. Een Residentie-Orkest, waarvan de leden zelf er een enorm en bevrijdend plezier in handen om „populaire" wer ken te spelen, met smaak gerangschikt en uitgevoerd onder de enthousiaste leiding van Willem van Otterloo, die wü zelfs hoe weinig komt dat voor? nu eens op het podium zagen lachen bij deze stormachtige opgetogenheid der toehoorders. Alle gestrengheid leek geweken! Het R.-O. speelde met een haast on gekend élan en een strijkersklank van zeer aparte schoonheid. Nu niet in eigenlijk verfoeilijke ar rangementen, waarin men deze werken dikwijls van andere ensembles hoort, maar zoals ze oorspronkelijk bedoeld zijn. Elke instrumentalist kreeg er volop zangerig en vloeiend in te „musiceren" met het hart in de eerste plaats, mocht tonen, wat hij (zij) waard is. tezamen vormend een stralend orkest in glan zende. verwarmende egaliteit en in volle accuratesse, zonder de minste zweem van routine, van „dat kennen we nu wel" of „er zich met een Jantje-van- Leiden" van afmaken Maar fris en spontaan, alsof 't voor de eerste maal was! Die werken dan waren Schuberts me- lodieuse „Rosamunde"-ouverture. Bizets „Arlesienne"-suite, de balletmuziek uit Gounods Faust, de Espana-rapsodie van Chabrier en als solo-extra het hoorn concert in Es gr. t. K. 447 het derde van de vier van Mozart met de. al liet hij een enkele steek vallen, want een ongelukje ligt voor de hoornist ln een uiterst kleine hoek. voortreffelijk blazende Piet Schijf. Deze werken zijn alle zo menigmaal gespeeld, dat wij er niet gedetailleerd over hoeven te schrijven. Al het gehoorde werd een balsem voor het oor: de milde melancholie van Schubert, de pure innigheid van Mozart, de gevoelige, in stemmige kleurenwisse- ling gehouden „Arlesienne" met de rit mische kracht van de mars van de te onderschatte, want geniale Bizet hoor zo'n strijkersunisono ln absolute een heid daarin! de charme, gratie en „zoetheid" zo men wil van Gounod, die hier ook satanisch voor de dag kon ko men, alsmede de dynamiek van Cha- briers „Espana" in al haar orkestrale fascinatie, met als unieke voorbeelden der Spaanse dans: de Jota en de Ma- laguena. Doch bovenal heeft ons Bizet gegre pen: het Adagietto in deze suite was wel een zijner meest verheven ingevin gen en het behoort tot de fijnzinnigste juwelen uit de orkestlitteratuur. En de levendige Farandole vormt een schitte rend besluit. Deze Bizet. aan wie te veel schouderophoulend voorbij wordt gegaan, al bewondert men zijn meester werk „Carmen" is toch een grote per soonlijkheid geweest! Het was een zeldzaam voorrecht dit alles met zoveel verve en warme musi- ceervreugde bovenal, te horen, een avond bij te mogen wonen, waarover niemand zich het hoofd behoefde te breken, de problemen zelfs niet als wolkjes aan de horizon aanwezig waren En het orkest durfde nu eens ongeremd „uit-zichzelf- te-tredenHet wilde dat ook en heeft van alle in dit programma geboden ge legenheden ruimschoots gebruik ge maakt! Het was prettig te mogen constateren een intense voldoening óók! hoe het véélgehoorde. dus overbekende, althans voor ons, toch telkens weer ver- rassend-nieuwe ontdekkingen en schit tering biedt, wanneer allen er zich zo „gedreven", geïnspireerd en wars van Hollandse nuchterheid als ditmaal, ver voerend aan wjjden. Dit was muziekmaken op z'n best! Een ganse zaal is er geestdriftig door meegesleept en stak die geest drift niet onder stoelen en banken. Een „populair" programma, maar hoeveel houdt dat woord „populair" op deze wyze in! Opgediend met inzicht en staande op hoog niveau, heeft K. en O. er recht mee in de roos geschoten. H. eniging er\ in landelijk verband ais ad ministrateur van de Bond. heeft ge daan. Nadat de heer Nasveld gesproken had namens de hout- en meubelafde ling van de school, deed dit de heer D de Hart in zijn kwaliteit van voorzitter van „Blijf Fit", de sportclub van de school, waarvan de heer Scheer één der oprichters en een enthousiast lid is. De j heer Los. oud-bestuurslid van de Avond- vaktekenschool te Voorschoten, van wel ke school de heer Scheer 28 jaar direc teur was, memoreerde de grote verdien sten. die de heer Scheer ook voor deze I school heeft gehad De heer A N Zek- veld, die namens de club van oud-lera ren het woord voerde, bracht in herin nering, dat de heer Scheer reeds als leerling van de school grote volharding aan de dag legde om iets te bereiken, hetgeen in later jaren is geprolongeerd Tenslotte werd deze middag ook de stem van de leerlingen gehoord. Freddie Pet vertelde „meester" Scheer, dat hy veel voor de leerlingen had gedaan en dat zij wederkerig veel van hem moch ten leren. Alle sprekers zorgden er deze middag voor. dat de boekenkast en de disco theek van dp heer Scheer een waarde volle aanvulling ontvingen Aan het einde van des* a f scheid «.bij eenkomst sprak de heer Scheer, wiens j Leiden van de Incasso Bank N V. 'sedert echtgenote in deze hulde deelde, een ,Q£.. uitvoerig dankwoord, waarin hH vele 1951 samengevoegd met het kantoor van facetten van het aehoolleven belichtte. I de Amsterdamsche Bank N.V., alhier). OEFENING „DAKLOOS I" Onder het motto „Dakloos I" heeft de Dienst Sociale Verzorging van de B B een geslaagde oefening gehouden in het opvangen en onderbrengen van daklozen. De pseudo-daklozen vonden een eerste onderkomen in een tweetal in bedrijf gestelde verzamelposten. Daarnaast functioneerde het in het Patronaats gebouw te Oegstgeest ondergebrachte I Opvangcentrum. Na het veronderstelde signaal „Einde luchtalarm" kon een gedeelte van de daklozen uit de verzamelpost naar hun wel beschadigde, doch nog bewoonbare huis terugkeren: anderen vonden bij familie of kennissen een onderkomen. Zij. die deze mogelijkheid niet hadden werden overgebracht naar het Opvang centrum. Hier stond hun bed gespreid. Zy behoefden niet met een lege maag naar bed. aangezien de nyvere D.S.V.- sters voor een ketel erwtensoep gezorgd hadden. ZILVEREN JUBILEUM A. VAN BENTEN De heer A. van Benten, werkzaam in de effecten-afdeling, hoopt donderdag het feit te gedenken, dat hy 25 jaar geleden in dienst trad van het kantoor Jubileum bij Leids Onderling Ziekenfonds Dezer dagen herdacht de heer W F. van Leeuwen, dat hy 25 jaren werk- zaaih was bij het ziekenfondswezen, waarvan eerst geruime tijd bij zieken fonds „Hulp der Mensheid" en vervol gens bij 't Burgerziekenfonds van „Vesta" en de laatste jaren bij het „Leids On derling Ziekenfonds". Overeenkomstig de wens van de jubilaris, werd dit ju bileum vrijdagavond met het bestuur en het personeel in intieme kring ge vierd. De voorzitter, de heer J J. van Stralen, herinnerde er aan, dat de jubi laris eerst in een andere functie had gewerkt, doch sinds 1 maart 1933 zyn krachten geeft aan de belangen van het ziekenfondswezen. Toen door de fusie van het ziekenfonds „Vooruit" en het toenmalige „Ziekenzorg" het onderling beheerde ziekenfonds „L.O.Z." tot stand kwam, werd hij in de functie van chef van de buitendienst aangesteld. Het be stuur heeft mogen constateren, dat hy door zijn ijver en werkkracht getoond heeft deze functie ten volle waard te zijn. De voorzitter sprak de wens uit, dat de heer Van Leeuwen de resterende jaren, die hem nog scheiden van zijn pensioen, met dezelfde ijver en toewy- ding moge werkzaam zijn bij L.O.Z De heer Koekebakkër. die sprak als hoofd van het personeel, memoreerde, dat het de eerste tyd by L.O.Z. een moeilijke tyd was voor de heer Van Leeuwen, in verband met de reorganisa tie van het werk. dat hem werd opge dragen. in het bijzonder de gewijzigde wijkindeling voor agenten-incasseerders. Voorts noemde hij het uitbrengen van rapporten over het personeel van de buitendienst! en over hun werk Uiter aard behoren deze steeds objectief te zyn, doch zyn bescheidenheid en colle gialiteit maken het hem, by het nemen van een beslissing, wel eens moeilijk. Hij hoopte in de toekomst op dezelfde vriendschappelijke wijze met de heer Van Leeuwen te mogen samenwerken. Namens het personeel voerde de heer Van Diggelen het woord. Hij wees op het voorrecht, dat iemand 25 jaren lang z'n beste krachten geeft aan hetzelfde bedrijf. Hij kende de jubilaris van vroe ger, toen hy met hem als collega had samengewerkt bij „Vesta". De verhou ding superieur en ondergeschikte is steeds zeer vriendschappelijk geweest. De heer Van Leeuwen memoreerde, dat hij vroeger bouwkundig-opzichter was. doch door de crisisjaren by het ziekenfondswezen kwam. van wélke ver andering hy geen spijt heeft gehad Dit werk heeft zijn volle liefde. Tenslotte dankte hij de sprekers voor hun vrien delijke woorden en goede wensen Aan de jubilaris werden een enve loppe met inhoud en een fototoestel aangeboden, terwijl zyn echtgenote bloe men en bonbons ontving. Humor is troef BIJ DE SPEELTUINVERENIGING „OM DE DOORBRAAK" „Humor is troef" was de titel van het cabaretprogramma, dat zaterdag in het St.-Antoniusclubhuis, waar de Speeltuinvereniging „Om de Door braak" haar jaarlijkse feestavond organiseerde, op de planken werd ge bracht. Het cabaretgezelschap bestond uit personeelsleden van de Kon. Ned. Grofsmederij. Voordat dit gezelschap echter haar troefkaart „humor" uitspeelde, had de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer J. van Iterson, in een vlotte toe spraak de leden en belangstellenden als mede afgevaardigden van zustervereni gingen welkom geheten. Inplaats van de gebruikelyke terugblik op het afgelopen jaar. liet spreker het erby de voornaam ste punten aan te roeren, omdat op de as. jaarvergadering de resultaten van het verenigingsjaar genoegzaam ter sprake zullen komen. De muziek voerde deze avond wel de boventoon. Het amusementsorkest de ..Metal Music Players" startte met en kele succesnummers. Het element variété was vertegen woordigd in de „Konegro Boys", een stel stoere knapen die er hun liefhebberij in hebben, by wyze van acrobatische pres taties. in allerlei onmogelijke houdingen boven op eikaar te gaan staan en hier door menselyke torens van de grilligste samenstelling te bouwen Andere vertegenwoordigers van de lichte muze waren de mondaccordeon- virtuozen „De Cromaldies", die in enkele populaire nummers muzikale kwaliteiten ten toon spreidden. Een trapje hoger op de artistieke ladder stonden „Twee jongens met een gitaar" met enkele originele liedjes, welke zy zeer beschaafd voordroegen Voor ie lachsalvo' «orgden deze a voor irtsjes De hoe W F. van Ay nd de leiding van het gezellige bal. dat de avond be sloot Voor de dansmuziek zorgden „The Music Players".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 23