PARUS IS ONGERUST OVER DE ONTWIKKELING IN ALGERIJE WEERBERICHT Vergeefse poging om Imre Nagy weer in liet gareel te krijgen barbeter bert, v.tqimonrijp Radio-Padang weer in de lucht H. Walenkamp Zn Fa. D. KRET Zn. Tegenstanders van de regering voorspellen val van kabinet binnen twee of drie weken Ontevredenheid in Parlement 96ste jaargang ZATERDAG 1 MAART 1958 No. 29380 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kadar keert met lege handen terug Hij wees een hoge functie en toekomstig premierschap zonder meer van de hand Radio-Boekarest meldt, dat een afvaardiging van de Hongaarse communistische party, onder leiding van Janos Kadar, oud-premier en thans algemeen party- secretaris, die in Roemenië besprekingen met leiders van party en regering heeft gevoerd, weer in Hongarye is teruggekeerd. Het te Wenen in het Hongaars verschonende dagblad „Magyar Hirado" meldt, dat het eigeniyke doel van het bezoek der Hongaarse communistische afvaar diging was. in contact te komen met Imre Nagy, premier in de herfst van 1956, die door de Sovjetrussische autoriteiten werd afgezet en thans In ballingschap in Roemenië verblijft. Kadar c.s. hadden gewild dat Nagy zyn „misdaden" zou hebben bekend. Indien hy dat zou hebben gedaan, zou hem een hoge functie op cultureel gebied zyn aangeboden en hij had zelfs, na een overgangsperiode, weer minister-president kunnen worden. De Hongaarse communistische autoriteiten hadden op deze wijze voordeel willen trekken uit Nagy's populariteit by het Hongaarse volk. Nagy heeft dit plan echter verijdeld, door zich volmaakt onwillig te betonen de hem toegedachte rol te spelen. En de Hongaarse minister van staat Gyula Kallai heeft Imre Nagy er donderdag j.l. in een toespraak in felle bewoordingen van beschuldigd een „imperialist" en „vyand des volks" te zyn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll I Lijstnuimisering in Kieskring Leiden De nummering van de kandida- teniysten voor de op 26 maart a.s. te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten is voor de Kies. kring Leiden als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid. 2. Katholieke Volksparty. 3. Anti Revolutionaire Partij. 4. Christelijk Historische Unie. 5. Volkspartij voor Vryheid en Democratie. 6. Communistische Partij Nederland. Staatkundig Gereformeerde Party. 8. Gereformeerd Politiek Verbond. In de Kieskring Gouda is daarbij nog als lijst nummer 9 toegevoegd j de lust Voogd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tientallen kinderen bij busramp gedood Bij Prestonburg in de Amerikaanse staat Kentucky is een schoolbus na een aanrijding met een vrachtauto in de I sterk gezwollen rivier de Sandy terecht- gekomen. Van de ongeveer veertig scho- t lieren werden er 22 gedood. Ook de chauffeur heeft zich niet kunnen redden. De overige kinderen hebben de bus, voordat deze geheel onder water ver dween. door de achterdeur kunnen ver laten. De rivier is op de plaats van het I ongeluk tien meter diep. „Zilveren Broodmand" voor prof. dr. B. C. P. Jansen De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten heeft besloten de Zilveren Broodmand 1957 toe te kennen aan prof. dr. B. C P. Jansen, voorheen hoog leraar in de fysiologische chemie aan de Universiteit van Amsterdam en direc teur van het Nederlands Instituut voor Volksvoeding. De overhandiging zal 20 maart in hotel Wittebrug te 's-Graven- hage geschieden. De Zilveren Broodmand is in 1956 in gesteld als onderscheiding wegens bij zondere verdiensten voor de Nederlandse voedselvoorziening. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, be- stuuriyk, economisch, organisatorisch of technisch terrein. De eerste Zilveren Broodman is op 14 februari 1957 uitge reikt aan de toenmalige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. S. L. Mansholt. lBREESTP.I75*TEL233371 Frankrijk wijzigt houding inzake topconferentie Frankrük is van mening, dat een ver gadering van ministers vooraf behoeft te gaan aan een topconferentie van vier mogendheden, zo deelde een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mede. Dit betekent een wijziging van het Franse standpunt. De NAVO-raad had in december jL een voorafgaande vergadering van mi nisters van Buitenlandse Zaken als voorwaarde gesteld voor een topcon ferentie. Totnogtoe had Frankrük zich meer aan deze richtlijn gehouden dan Engeland of Amerika. Tegenover journalisten verklaarde de woordvoerder, dat Frankrijks houding niet veranderd was. Een topconfe rentie moet zeer zorgvuldig worden voorbereid en de Franse regering is van mening, dat een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken op een bepaald ogenblik van nut kan zijn voor bestudering der resultaten van voorafgaande diplomatieke besprekin gen, aldus de woordvoerder. Ook zender Boekit Tinggi zou hersteld zijn Radio-Padang is gisteravond weer in de lucht geweest. De uitzen ding werd enige minuten lang opgevangen voordat de zender om 23.20 uur plaatselijke tijd sloot. In kringen van „opstandelingen" te Singapore' werd gezegd, dat ook de zendinstallatie van Boekit Tinggi hersteld is. De uitzendingen van de herstelde zenders zouden hervat zijn op een geheime plaats in de bergen. De dienst voor radiografische verbindingen in Singapore deelt mee, dat het signaal uit Padang even sterk was als voor het bombardement op het radiostation. Er werd echter op een nieuwe frequentie uitge zonden, ongeveer op die van Radio-Djakarta. Volgens berichten die deze week in Singapore waren ontvangen, redden de „opstandelingen" materiaal van de gebombardeerde zenders en trachtten zij een en ander te repareren in schuilplaatsen diep onder de grond. zingwekkend" heeft genoemd. De sultan zou hebben gezegd, dat beide partijen In het Indonesische conflict „goede mensen" waren. Wat de Sultan met beide partyen be doelde. aldus volgens Pia deze woord voerder, zyn de wettige regering van Indonesië en de „opstandige kliek van Achmad Hoessein." De Sultan, als oud-minister van De fensie. behoort toch te weten wat Hoes sein, Simbolon en Loebis werkeiyk zijn: „avonturiers die de wetten hebben geschonden en de Indonesische staat en het volk schade hebben berokkend" Er is geen compromis meer mogeiyk tussen de regering, die voldoende tact en terughoudendheid heeft betoond, en de ..opstandelingen". „De enige oplossing is hen te straffen", aldus de woordvoerder. 95 Alleen de „Groningen" in Straat Malakka Het Indonesische persbureau Antara meldde gisteren, dat in de Straat Ma kassar. tussen Borneo en Celebes, „ver scheidene Nederlandse oorlogsschepen patrouilleren". Van de zijde van de Marinevoorlich tingsdienst wordt vernomen, dat alleen gesteld mevr. A. Blaman (boven) en prof. dr. J. Presser (onder), dcpatrouilleert. Het zusterschip de „Dren- schrijver van hét geschenk tijdens de boekenweek van vorig jaar. Nieuw-Guinea. Wij vechten door!" De korte tüd dat Radio-Padang in Singapore werd opgevangen, hoorde men een stem zeggen: „De officieren en manschappen van de bewapende troepen in Midden-Sumatra handha ven hun belofte om te vechten tenein de de doeleinden van de revolutionaire raad te verwerkelijken, en zijn bereid alle eventualiteiten onder het oog te zien. met inbegrip van het gebruik van geweld door de regering-Djoean- da". Intussen hebben vele openbare organisaties, waaronder studenten en veteranen van de strijdkrachten ook hun steun beloofd om het land te helpen verdedigen. De radio zei: „Wij dringen er bij de bevolking op aan te allen tijde kalm en waakzaam te zün en zich niet te laten beïnvloeden door de propaganda en beschuldigingen door de regering via Radio-Djakarta". Radio-Padang zei vandaag weer in de lucht te zullen zün om 18.00 uur Su- matraanse tijd. „En eenmaal in de lucht, zullen we in de lucht biyven", aldus de radio. Schijngevechten in Djakarta Indonesische troepen hebben gisteren schyngevechten geleverd in de straten van Djakarta. Volgens de legerwoord- voerder hadden deze oefeningen ten doel de nationale waakzaamheid te verhogen. Met stalen helmen en volledig oorlogs tenue uitgeruste militairen leverden straatgevechten, om een vyandeiyke aanval op de hoofdstad af te slaan. „Verbazing" over de Sultan Het persbureau Pia meldde, dat een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting een kort geleden door Sultan Hamgkoen Boe- wono van Djocja in San Francisco af gelegd e verklaring „werkeiyk verba- Fiat aan anti-Ned. maatregelen Het Indonesische parlement heeft gis teravond de anti-Nederlandse acties in de campagne voor de overdracht van Ned. Nieuw-Guinea goedgekeurd. De maatregelen van de regering tot ver krijging van het door Nederland be stuurde gebiedsdeel werden goedge- keurd met 95 tegen 20 stemmen. De stemming, waarvan de uitslag de toekomst van het kabinet-Djoeanda waarborgt, werd bijgewoond door mi nisters. Zoon voor Soekarno Eén van de twee echtgenoten van president Soekarno van Indonesië. Har- tini. heeft gisteren in 't zomerpaleis te Bogor het leven geschonken aan een zoon, aldus heeft het persbureau Pia gemeld. Soekarno had by deze echtge note reeds een zoontje van drie jaar. De president heeft vyf kinderen by zyn andere echtgenote, Fatm&watl. voor SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat alt 16 pagina's en een Bijvoegsel. Gisteren werd in de Amsterdam-1 se Schouwburg de boekenweek of-\ ficieel geopend. In de pauze werden o.m. aan H.Mde Koningin voor-' Advertentie Rustig weer De Franse zaakgelastigde te Tunis. Benard, heeft by het Tunesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen de wijze, waarop de be trokkenen werden gearresteerd en uit het land gezet. Van de zyde der Franse ambassade ;e Tunis is medegedeeld dat Tunesische po litie zich vrydag voor het aanbreken van de dag by de woning der betrokkenen had vervoegd. De twaalf Fransen werden daarop gearresteerd, terwijl in hun wo ningen huiszoeking is verricht. Een internationaalhof van Arbitrage te Genève. dat de Marokkaanse klacht over de onderschepping en arrestatie van vijf Algerijnse leiders tijdens een vlucht van Marokko naar Tunis behan delde heeft gisteren zün werk neerge legd als gevolg van het wegloDen van twee Arabische leden van het vijfkop pige tribunaal. De Libanees Makkwai en de Marok kaan Latif Filali verlieten het gebouw als protest tegen een meerderheids be sluit dat geen van de vyf Algerijnen zou mogen getuigen. De andere leden van het scheidsgerecht waren een Frans man. een Belg en een Italiaan. Overal in West-Europa zijn de1 Nederland kn/gt de nodige overlas: stromingen in de omgeving van El- tivieren sterk gezwollen, en ook\ te verduren. Een beeld van de ever-' ten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Ons land komt morgen in een gebied met weinig wind waarbij de bewolking gaat afnemen en de vorstkansen vooral in het oosten van het land weer groter worden. Overdag lopen de temperaturen tot enkele graden boven het vriespunt op. (Opgemaakt te 10 uur). 2 MAART Zon op: 7.26 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 14.31 uur; onder: 5.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.04 uur en 12.38 uur. Laagwater te 7.59 uur en 20.43 uur. (3/3: hoogwater te 1.15 uur en 13.37 uur. laagwater te 9.10 en 21.45 uur). In Frankrük bestaat ongerustheid over de toestand in Algerüe en de toekom stige Franse positie in dat land. Dit heeft onder meer tot koersdaling op de Parüse beurs geleid. De koersverliezen bedroegen gisteren voor de voornaamste aandelen gemiddeld vijf tot zes procent. Sedert de vorige week vrijdag zijn de koersen gemiddeld tien procent gedaald. De gevechten op grotere schaal in Oost-Algerüe hebben twijfel doen rijzen aan de mogelijkheid om de opstand met militaire middelen te beëindigen, daar de opstandelingen thans over betere wapens dan ooit tevoren biyken te beschikken. Minister van Buitenlandse Zaken Pineau sprak van opleiding van Algerünse vliegers in Egypte. De ongerustheid wordt ook in parlementaire kringen groter. Een delegatie van conservatieven heeft gisteren een bezoek aan premier Gaillard gebracht en hem gevraagd nog 50.000 tot 80.000 soldaten naar Algerije te zenden. Een woord voerder van de delegatie zei na het onderhoud, dat men niet ingenomen was met het antwoord van de premier. Waarschijniyk heeft de premier geweigerd, omdat de minister van Financiën geen kans ziet de middelen voor een dergelyke te verschaffen. Bevolking gaat zich weer achter de rebellen scharen De ontevredenheid over de behande ling van het Noordafrikaanse probleem door de regering neemt in het parle ment toe. Tegenstanders van de rege ring voorspellen een mogelijke omver werping van de regering binnen twee of drie weken. Het rechtse avondblad „l'Information" schrijft, dat, tengevolge van het uitdun nen of terugtrekken van troepen uit sommige delen van Algerije „de massa van de mohammedaanse bevolking weer de neiging vertoont zich achter de op standelingen te scharen". De minister voor Algerije, Lacoste, had tot voor kort beweerd, dat de psychologische greep van de opstandige beweging op de mo hammedaanse bevolking gebroken was. Tenslotte is men van mening, dat de besprekingen die de Amerikaans Robert Murphy in Tunis voert, in een impasse verkeren. Murphy, die zijn goede dien sten in het geschil tussen Frankrijk en Tunesië verleent, heeft gisteren nog een onderhoud met president Bomguiba ge had. Volgens Tunesische kringen spra ken zü over de kwestie van de ontrui ming van Tunesië door de Franse troepen. Algerijns plan voor een Frans-Afrikaans gemenebest1 De verbannen Algerünse nationalis tenleider Messali Hadj heeft vrydag ge- Zeer natte winter 1957/1958 Het KNMI deelt mede: Gedurende de afgelopen drie winter maanden was de temperatuur te De Bilt gemiddeld 2.9 graden Celsius togen 2.2 graden normaal. Het was over het alge meen minder zacht dan gedurende de winter van het vorige jaar. Van de 90 dagen, die de genoemde drie maanden tellen, waren er 52 aan de warme kant. In de Bilt vroor het op 36 dagen tegen 42- normaal. Het aantal uren zonne schijn was te de Bilt 154 tegen 173 nor maal, vooral in januari en februari was het weer veelal somber. De hoeveelheid neerslag die in de Bilt op 26 dagen ge heel of ge de el tel yk in de vorm van sneeuw viel tegen op 14 dagen normaal, bedroeg gemiddeld over het gehele land omstreeks 225 mm, zoals uit een voorlo pige berekening blijkt, zodat deze win ter tot de zeer natte winters zal dienen te worden gerekend. De normale hoe veelheid neerslag bedraagt 162 mm. pleit voor een Frans-Afrikaans gemene best in Noord-Afrika in de styl van het Britse gemenebest. Messali Hadj. leider van de Algerünse Nationale Beweging (MNA), zei in een vraaggesprek, dat Marokko en Tunesië hun houding dui- delijk moeten maken. Deze landen moe ten er zich van bewust zijn, dat het Algerijnse volk vrijheid wil en dat het van plan Is de rijkdommen van het Al gerijnse erfdeel te exploiteren in een echt-Frans-Afrikaans gemenebest. Het vraagstuk was gepubliceerd in een te Parijs verspreid bulletin van Demna. Vliegtuigbemanning nog in hotelkamers Een woordvoerder van het Franse departement voor Algerije heeft gister avond in Algiers meegedeeld, dat de vier bemanningsleden van een „vliegend fort", dat in Bone in het oosten van Al gerije is geland, hun hotelkamers niet mogen verlaten en dat de politie op wacht staat. Het vliegtuig, dat een la ding wapens aan boord had, mag Bone niet verlaten, aldüs de woordvoerder. Eerder hadden Franse autoriteiten ge zegd, dat het toest«I wel zou kunnen ver trekken. Gisteravond laat werd meege deeld, dat de veiligheidspolitie te Bone vermoedt, dat de wapens bestemd waren om aan parachutes te worden neerge laten in een zandgebied. De politie is tot deze mening gekomen door de wollen doeken, waarin de wapens waren gewik keld. Aan boord van het viermotorig vliegtuig zijn echter geen parachutes gevonden. Twaalf Fransen, die gisteren uit Tune sië zijn gezet, zijn aan boord van een vliegtuig gebracht, dat naar Parys is vertrokken. De Tunesische autoriteiten hebben, geen reden voor hun uitzetting vermeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1