[eurzeii in de ban der onzekerheid Verhouding dwang—vrijheid dreigt uit het oog te worden verloren Handel en voorraden industrie zullen de moeten a a n vu Hen Vernieuwing Duitse treilervloot werd ook in 1957 voortgezet Te grote socialistische invloed ite jaargang Zaterdag 1 maart 1958 Zesde blad no. 29380 EELJlJZJïLJn^B-MJïL-BK ittere pillen voor vele vennootschappen (Van onze financiële medewerker) et is voor de Amsterdamse beurs moeilijk de moed erin te houden als haar le zuster te New York dikwijls met lagere koersen afkomt. Al of niet geslaagde rrimenten met kunstmanen e.d. mogen eens wat beweging brengen, tenslotte igt het toch van de tendens van het algemene bedrijfsnieuws af hoe het koers- zich zal ontwikkelen. De winsten van vandaag zijn over het algemeen hier el als In het buitenland nog zeer bevredigend, maar zoals w(j reeds betoogden, ingrüker is thans hoe de vooruitzichten zijn en daarover bestaat niet die erhei'd die, men zich zou wensen. De meningen van vooraanstaande lieden in V.S. z(jn over de aard en de langdurigheid der recessie verdeeld en vooralsnog iresident Eisenhower daarover, vermoedelijk ambtshalve, het meest optimistisch lemd. De staalindustrie echter, vanouds de graadmeter van de economische lijvigheid, is teruggelopen tot weinig meer dan de helft der capaciteit, en de omsten der spoorwegen bijv. zijn zodanig, dat bjj vele maatschappijen verliezen itaan, waartegenover de toegestane tarievenverhoging van 2 weinig soulaas Ut. sneinde nu meer leven in de econo- :he brouwerij te brengen heeft men tmerika het percentage der ver- ite reserves die de banken moeten ïouden tegenover de deposito's, met half procent verlaagd, waardoor on er 3 miljard vrij komt voor kre- rerlening. Op deze wijze wil men de stingverlaging. waarop algemeen lt aangedrongen, voorlopig vermij- Vooral uit kringen van de automo- ndustrie is men zeer geporteerd voor stingverlaging, begrijpelijk overigens de winsten teruglopen, de voorra- stijgen en de belangstelling voor 3e wagens ook in Amerika die voor ere terugdringt, vooral uit economi- I, maar ook uit verkeerstechnische wegingenGeneral Motors, die lange de grootste „winstmaker" was van r.S., is van de eerste plaats verdron- door de American Tel. Tel., die minder conjunctuurgevoelig en dus iwichtiger bedrijf heeft. >n onzent is de verplichte kasreserve banken, gekoppeld aan de deviezen- iVes. van 4 tot 5% verhoogd, hetgeen •anken noopt tezamen ongeveer f 250 ioen bij de circulatiebank aan te den, tegen f 200 miljoen als eis tot 'er. Praktische moeilijkheden vloeien ruit echter vooralsnog voor de ban- niet voort, daar zij zich met een ied van f300 miljoen ruimschoots »n het minimum bevinden. het algemeen ondervindt de vraag krediet reeds een natuurlijke be ing door de hoge rente enerzijds en afnemende voorraden anderzijds, rdoor eerder geld vrijkomt, verigens zal de wal wat de voorraad- ping betreft, ook het schip moeten in, zowel bij de groot- en kleinhan- als bij de fabrikanten en de indus- 5n. Uit de jaarvergadering van J. vyers is naar voren gekomen, dat de ulhandel op het ogenblik op mini- n-voorraden werkt en dat, blijft het liek kopen zoals het de laatste maan- gedaan heeft, aanvulling van deze Taden onvermijdelijk is. Van beta- Smoeilijkheden der debiteuren is bij •rs geen sprake, zodat de kredietver- ng relatief zeer gering is. :n andere opmerking ter vergadering deze vennootschap die de aandacht lient. is deze. dat bij het jeugdige oneel de hang naar verandering van tgever afneemt, zodat een vastere I ontstaat. Deze gezindheid, gepaard de toenemende arbeidsproduktivi- door de vrees voor mogelijk ontslag geven, ervaart men in vele takken bedrijf en dit is dan de lichtzijde de toenemende arbeidsreserve (de iagse naam voor werkloosheid) ten- )lge van de vallende ontslagen of, de bedrijven waar vakbekwame ar- ,ers nodig zijn, verkorting van ar- Jstijd. Toenemende arbeidsprodukti- It en toegewijder arbeid komen te- l aan de kwaliteit en de kostprijs der Jukten ten goede. Er zijn in ons I thans een kleine 900 bedrijven en rijfjes die tot verkorting van werk- 7ijn overgegaan, terwijl omstreeks Ofde tijd van het vorig jaar daarvan .of nauwelijks sprake was. H is niet alleen het algemene con- ituurbeeld in ons land dat minder ekkend is. maar ook het verlies van )nesië en de gevolgen van de jongste iscaties van de Nederlandse bedrij- aldaar doen zich gevoelen. De heer- Ie chaos verlamt het produktieap- jat en stagneert de afvoer van nog tezice produkten. tewijl het gevaar het verlies van de markten in Ne- tnd en de daaraan verbonden werk- hheden en diensten dreigend is. I is dezer dagen bericht, dat de In- Isische regering de overeenkomst de Billiton Maatschappij niet heeft (ngd. Men kon hierbij betrekkelijk Bes" blijven, omdat de overeenkomst de Billiton Maatschappij, die reeds 1927 dateert en dus al met het voor- Ige N.I. Gouvernement was aahge- i, juist aan het eind van februari ip. nadat het lopende contract in voor vjjf Jaar was verlengd. DeBil- I Mij en het N. I. Gouvernement )en dest ijds opgericht de Gemeen - .ppelijke Mijnbouw Maatschappij ton. waarin de toenmalige regering f 10 miljoen aandelen participeerde !e Billiton voor f 6 miljoen. De Bil- i Mij voerde het beheer en trok •uit mede haar inkomsten. Dat het snede thans afgelopen is. is duide- al zal de Billiton proberen zoveel elijk te redden. Dat het tot heden (loeiende bedrijf van deze voortref- t beheerde mijnbouwmaatschappij handen van onbekwame en onbe- lamde lieden moet worden achterge- fi, is afgezien van de financiële strop, pen zeer bittere zaak, voor de aan houders niet alleen, maar in het. bij- ler voor directie en commissarissen ie medewerkers der vennootschap, at die aandeelhouders betreft, de iton Maatschanpil heeft haar bakens g verzet en Indonesië is lang niet r de voornaamste kurk waaYop zij !t. Volgens recente mededelingen !t weliswaar nog 60 r7 van de inkom- uit Indonesië getrokkeD. maar de fee 40^ zijn ruim voldoende om het llge dividend te betalen. Wat de be zittingen betreft is het zo gesteld, dat 907« daarvan buiten Indonesië gelegen is. Intussen zal Nederland behalve de derving van rechtstreekse inkomsten uit dit mijnbedrijf (welke inkomsten overi gens de laatste jaren traag en zeer on regelmatig werden overgemaakt) ook de verwerking van tin moeten missen, daar nu reeds het Banka-tin en straks ook het Billiton-tin niet meer naar Arnhem ter versmelting zal worden verscheept, maar naar Amerika. In troe bel water is het goed vissen Dit ondervinden ook de bestuurders van de Senembah Maatschappij, eertijds een onzer grote Sumatra-tabaksmaat- schappyen, behorende tot de z.g.n. „big four". (Arendsburg, Senembah, Deli Mij en Deli Batavia). Arendsburg. Deli Mij en Deli Batavia verenigden zich in de Verenigde Deli Maatschappijen, Senem bah bleef zelfstandig, maar zag een bui tenlandse (Noorse) groep, wie zij in 1955 een grote post aandelen vekocht. meer en meer de overhand krygen in de ven nootschap. De groep roert zich thans zodanig, dat drie commissarissen en een directeur ontslag hebben genomen. Straks zal het dan in functie zijnde bestuur een terugbetaling op de aande len doen of een voorstel tot inkoop van aandelen bekend maken De voorgeno men zaken met een in Zwitserland op te richten scheepsfinancieringsmij. welke zaken met liquide middelen van de Se nembah zouden worden gedreven, vin den om verschillende redenen geen door gang. De aftredende bestuurders zijn terecht van mening dat aandeelhouders hun gelden (in 1955 werd nog f5 mil joen a pari bij aandeelhouders geplaatst) niet hebben verstrekt voor de financie ring van een bedrijf dat aan de Senem bah volkomen vreemd is. Dat de Senem bah na de oorlog ook overigens zelf niet gelukkig geweest is met haar nieuwe activiteit op eigen terrein, kan haar niet al te zeer worden verweten, al heeft bijv. de Ver. Deli meer gezorgd buiten Indonesië emplooi te vinden en met succes. Intussen mogen aandeelhouders van de Senembah in de gegeven om standigheden nog blij zijn, dat een deel van hun geld gered kan worden Maar bitter is ook deze zaak.... Een plezierig ogenblik hebben de aan deelhouders van Hoyng gehad, die bij een beurskoers van ca. 70^ een bod op hun aandelen kregen van 110fó. Het be stuur der vennootschap had nog een jcoper voor hogere prijs, maar geeft aan eerstgenoemd bod de voorkeur. Aandeel houders hebben van hun bezit veel dis plezier beleefd Dit voordeeltje zij hun daarom gegund. Rotterdamse smalfilmers toonden hun kunnen De leden van de Rotterdamse Smal film Liga hebben gisteravond hun Leid. se collega's in de filmzaal van Smit Rontgenapparatenfabriek aan de Heren gracht enkele staaltjes laten zien van het hoge peil, dat zij met hun filmhobby hebben bereikt. De gasten uit de Maas. stad werden welkom geheten door de Leidse voorzitter, de heer H. Kleibrink, die daarop het woord gaf aan zjjn Rotterdamse functiegenoot. de heer Van Eldik, die de getoonde films van een kort commentaar voorzag en de op- en aanmerkingen van de Leidse toeschou wers in ontvangst nam. Het programmaatje begon met de ver. toning van een kort, geestig' filmpje onder de titel „De spijker", waarin op kostelijke wijze de angst werd weerge geven van een man. die meende een kopspijkertje te hebben ingeslikt. „Het model" was een pikant verhaaltje, waar. bij de makers nogal hebben getobd met de clou. De punt. die men er uit einde lijk aan zoog, was naar onze smaak een beetje geforceerd, maar het geestige filmpje was ongetwijfeld kundig in el kaar gezet. Trouwens, ook de volgende film, die vertoond werd, „Ontgooche ling", leed aan hetzelfde euvel. De tot wanhoop brengende papierert berg. die een aspirant-emigrante moet doorwor stelen was bijzonder suggestief op het celluloid vastgelegd, maar de kwasi- geestige climax, die het verhaal moest afronden was niet alleen weinig origi neel, maar bovendien nogal onduidelijk verfilmd, hetgeen helaas de ontegen. zeglijke goede kwaliteiten bezittende rolprent als geheel naar omlaag trok jammer genoeg was de mist oorzaak, dat iemand niet op tijd in de Sleutelstad kon zijn en daarom moesten de kijkers het zonder het bijpassende geluid en dus zonder het commentaar stellen bij de knappe kleurige reportage, die gemaakt was van Costa Brava, de woeste Spaanse kust ten noorden van Barcelona. „Het gebeurde in Barcelona" was wederom een „groepsfilm". Om de animo te sti muleren worden in Rotterdam soms een groepje personen aangewezen, die geza- Twee nieuwe treilers met een „Slipway" (Van onze speciale correspondent) De Duitse treilervloot is in 1957 in vergelijking met vroegere jaren slechts in geringe mate uitgebreid zo lezen wij in de Allgemeine Fisch- wirtschaftszeitung. Er werden in 1957 zes kolenstokers (in 1956 zestien) uit de vaart genomen en 8 nieuwe schepen aan de vloot toegevoegd (in 1956 tien). De helft van deze schepen is met visver werking- en diepvriesinstallaties uitgerust, zodat het jaar 1957 als het jaar van verdere ontwikkeling van oorspronkelijk vangschip tot gecom bineerde vang-fabriektreiler gelden kan. Op het gebied van de scheepbouw is ook nog een nieuwe weg ingeslagen: 2 van de nieuwe treilers zijn schepen, waarvan het achterschip een „slipway" heeft. Evenals bij een walvisvaarder, wordt de vangst hier via het achter schip aan boord gehesen. Bij deze treilers komen dus de visborden en het net met de inhoud via deze slipway aan boord. De galgen ont breken hier dus. Voorts is het totale vermogen van de jaar 1958 begon met 209 eenheden met vloot aanmerkelijk uitgebreid Begin 1957 bestond de vloot uit 207 schepen een inhoud van 113 913 brt en een vangcapaciteit van 988 000 manden. Het menlyk een film gaan maken De vier makers van deze rolprent hadden zich het verhaal over het ontstaan van het lied „Stille nacht" tot onderwerp ge steld, zoals men dat met Kerstmis reeds enige malen op de televisie heeft kun nen zien. Het sluitstuk van dit zeer gewaardeerde programma was een bij zonder amusante film over het oude trammetje van Rotterdam, dat als titel „Eilandenexpresse" droeg. Jaarrede van prof. Oud voor de V.V.Ü. Opkomen voor de menselijke waardigheid In zijn jaarrede voor het congres van de V.V.D. te Hengelo heeft de voorzitter prof. mr. P. J. Oud de wederopleving der liberale gedachte aangesneden. Z. 1. be wijst de gang vair zaken sedert 1945 steeds duidelijker dat de juiste verhouding tussen dwang en vrijheid uit het oog dreigt te wyden verloren. Krachtens geheel zijn beginsel staat voor de liberaal altijd voorop, dat aan de mens de volle gelegenheid moet worden geboden tot ontplooiing van al zijn gaven. Zich afvragend, wat de vrijheid van de mens vordert, beziet hij ook de taak van het overheidsgezag. Er kwam niet veel van terecht Het gezag verspeelt zijn recht, aldus prof. Oud. indien het uit het oog verliest, dat het is geroepen zoveel als het in zijn vermogen is het recht van de mens op volledige ontplooiing van zijn per soonlijkheid voor verwezenlijking vat baar te maken. Het gevaar, dat dit uit het oog is verloren, is vooral aanwezig als de socialistische invloed op het rege ringsbeleid te groot wordt. Verhouding Staat-individu De verhouding tussen Staat en indi vidu noemde prof. Oud een der meest brandende problemen van onze tyd. De vrijheid van de mens komt in ge drang, indien de Staat het leven zo danig in boeien slaat, dat ademhalen onmogelijk wordt. Bij ontwikkeling van maatschappelijke krachten tot machtsposities wordt de vrijheid van beweging van brede groepen der be volking eveneens bedreigd. De taak van de Staat is in het ene geval de boeien te slaken. In het andere geval mag de Staat zich niet onthouden en is tot ingrijpen verplicht. Dit is in de historie altjjd de liberale zienswijze geweest. In het licht van de weifelende hoog conjunctuur stelde prof. Oud voorts uitvoerig, dat bewezen is, dat de over heid niet tot taak heeft en ook niet over de middelen beschikt de conjunc tuur in de hand gehouden. Er is van de aangekondigde politiek niet veel terecht gekomen. De hier en daar niet onbedenkelijke toeneming van de werkloosheid zou geen pro bleem voor de huidige regering behoe ven te zijn. Uit het in goede jaren Indonesië en het communisme De liberale houding bij de soevereini teitsoverdracht in 1949 in herinnering brengend, waarbij in vrees voor chaos een wet, die het minste kwaad kon. werd aanvaard, zeide prof. Oud. dat de toen verwachte ontwikkeling zich thans voor doet. Reeksen rechtschendingen bereikten een climax in de verdrijving der Ne derlanders en een zware slag voor de Nederlandse economie. De grootste tragiek is echter, dat de Indonesische volken zelf het eerste slachtoffer drei gen te worden. Chaos dreigt. Het regeringsgezag is tot nul gereduceerd. Het communisme slaat zijn worgende klauwe uit. En de bevolking zal reden hebben zich af te vragen of het Nederlandse regime moest worden verdreven om voor de barbaarse methoden van de communistische dictatuur plaats t£ maken, zo zeide prof. Oud. Wij mogen de hoop echter niet verliezen, want er is kans, dat in Indonesië zelf de tegenkrachten het zullen winnen. De strijd in Indonesië acht prof. Oud een facet van het nog grotere gevaar, dat de wereld na de overwinning op nationaal-socialisme en fascisme is gaan bedreigen. De enige methode van ver- gevormde potje gefinancierde over- weer is hechte aaneensluiting der vrije heidswerken en door belastingverla- volken aan beide zijden van de Oceaan, ging zou er immers onmiddellijk weer Wij moeten het ideaal der Europese een- nemingslust, redelijke voorzieningen bij ziekte, ongeval, werkloosheid, inva liditeit en voor ouden van dagen en weduwen en wezen. Het tegendeel van sociale rechtvaardigheid is het voort durend opjagen van lonen en prijzen. Een eis is voorts een vergroting van de mogelijkheid tot individuele bezits vorming. In het verloop van zijn rede heeft prof. Oud nog met voldoening de groei van de partij en de zeer verheugende ontwikkeling van de liberale jongeren organisaties (JOVD en liberale studen tenverenigingen) als zelfstandige vereni gingen vastgesteld. Hij spoorde zijn hoorders aan in de partijbesturen ook aan jongeren een plaats in te ruimen. Herdenking mevrouw Van RielSmeenge Het is te vroeg om conclusies te trek ken uit de motie-Bieuwenga (A.R.) over de werkloosheid, die donderdag in do Tweede Kamer in behandeling werd genomen, zo zei prof. Oud. Het is wel dulelijk. dat een op belastingverlaging gerichte anti-depressie politiek van deze regering niet te verwachten is. Veeleer kan men pogingen van minis ter Hofstra verwachten, om onder aan sporing van de door de voorzitter van de j P. v. d. Ade heer Vermeer, geuite wens. belastingen te verhogen. Dit is nu de theorie en de praktijk der socialis tische conjunctuurpohtiek. zo riep prof. I Oud uit. De rede van de heer Oud werd her haaldelijk met applaus en gejuich onerbroken. en aan het slot beloond met een ovationeel applaus dat hem door de aanwezigen staande werd ge bracht. Namens de vergadering werd een telegram van aanhankelijkheid en trouw aan H.M. Koningin Juliana en 1 haar gezin gezonden. Vervolgens werden aan het begin van dc besloten huishoudelijke ver gadering, overleden leden met grote verdienste voor de V.V.D., onder wie mevrouw Van RielSmeenge, her dacht. eeninhoud van 113.913 brt en een vangcapaciteit van ruim 1 miljoen man den. Het is voor het eerst dat deze grens is gepasseerd. Verdeeld over vier vissersplaatsen komt men per 1 januari 1958 tot het volgende overzicht: Haven aantal Bremerhaven 112 (110) Cuxhaven 48 (48) Hamburg 35 (35) Kiel 14 (14) tonn. in brt 62 425 >60.234) 24.828 (24 702) 19.176 (18 716) 7 484 7.484) Liberalisme komt op voor vrijheid, maar het is een dwaling te menen, dat een politiek van vrijheid altijd negatief moet zijn. Bij ingrijpen van Staatswege moet echter maat worden gehouden. Men moet zich vooral niet verbeelden, dat de overheid in staat is alle kwalen van het maatschappelijk leven te gene zen. voldoende werkgelegenheid moeten zijn. Maar integendeel: zelfs leden van de regeringspartijen zijn veront rust. Ook over de besluitvaardigheid en slagvaardigheid der regering Het vervult prof. Oud niet met leedver maak. wel met ergernis, dat degenen, die voor de oorlog zo'n hoge toon aansloegen tegen het kabinet-Colijn. thans blijk geven niets te kunnen ver wezenlijken van datgene, wat men als de eenvoudigste zaak van de wereld heeft voorgesteld. De socialistische knoet Volgens spr. komt de tegenwoordige I praktijk op het regeren onder de knoet der socialisten neer. Onder die knoet j aanvaardde men huurblokkering en be- lastingverhoging en liet zich in de land- I bouwpolitiek op wegen drijven, die men 1 eigenlijk niet wilde gaan. heid nastreven met vastberadenheid, doch daarbij de reële kijk op onze ge rechtvaardigde belangen niet uit het oog verliezen. De groten lopen zo gemakke lijk over de kleintjes heen. Rechtvaardigheid Nu de wereld in twee kampen Is ver deeld, is Europese samenwerking alleen niet voldoende. In ons kamp wenst men voor alles de goederen te bewaren ener beschaving, die zich door de eeuwen heen in de wereld van Christendom en humanisme heeft ontwikkeld. Beiden gaan zij uit van de waardigheid van de mens. Rechtvaardigheid is de hechtste grond slag, waarop een maatschappij kan worden gebouwd. Tot die rechtvaardigheid rekent prof. Oud gelijke kansen voor alle leden van ons volk, ook bü het onderwijs, eerlijke beloning voor bekwaamheid en onder - lr. G. de Rooy onderscheiden Gisteren heeft de hoogste Marinelei- ding afscheid genomen van het onder- I hoofd van de hoofdafdeling materieel, ir G. de Rooy, die met ingang van heden i met pensioen is gegaan. Staatssecretaris Moorman noemde de heer de Rooy een der actiefste werkers. I die vooral in de na-oorlogse jaren een i aandeel hebben gehad in de wederop bouw van de Kon. Marine. Niet alleen de Kon. Marine, maar ook de regering is de heer de Rooy bijzonder erkentelijk voor het geen hij in deze voor Nederland heeft gedaan. Daarom is de heer de Rooy door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer de Rooy is 39 jaar bij de Kon. Marine als scheepsbouwkundig ingenieur werkzaam geweest. 209 (207) 113.913 (111.136) Ook op het gebied van de voortstu wingsmachine heeft zich in 1957 de mo dernisering voortgezet. In 1957 kwam geen kolenstoker meer in de vaart, zo dat van dit type schip, nadat 6 schepen zijn afgevoerd, nog 151 (157) eenheden in de vloot voorhanden zyn. Het aantal schepen voorzien van een oliestookinrichting of dieselmotor is thans 29 treilers. Ook hier sloeg men nieuwe wegen in.Gedurende 1957 werd de 3de stoomtreiler, voorzien van een turbine-installatie, in gebruik genomen. Dit jaar is voor het eerst een proef ge nomen met een treiler voorzien van een gasturbine. Ondanks het feit dat de vloot groter en moderner werd, bleven de vangsten minder dan in 1956. Hierdoor ontkwam het bedrijf niet aan verliezen, ook mede ten gevolge van stijgende be- drijfsonkosten en nieuwbouwprijzen. De vooruitzichten voor een verdere vlootuitbreiding in het jaar 1958 zien er dan ook niet erg rooskleurig uit. Op de bouwlijsten van de werven staan slechts 7 nieuwbouwcontracten, die voor het grootste gedeelte in 1956 reeds zijn afgesloten. In 1957 hielden de reders noodgedwongen op om opdrachten te verstrekken Geen rederij kon in vol doende mate een behoorlijke financie ring verkrijgen. De reders beklagen zich in het bijzonder over de thans geldende belas tingma a tregelen. Yul wist van niets Toen het Amerikaanse filmidool van het kaalgeschoren hoofd, Yul Brynner, dezer dagen in Frankfort aankwam ter gelegenheid van de eerste vertoning van de grote Cecil B. Demille-produktie „De tien geboden", werd zijn komst met meer dan normale belangstelling tegemoet ge zien. Immers, de geruchten wilden, dat hij een proces zou beginnen tegen de Duitse tekstschrijver Bert Lutterbacn, die een liedje geschreven heeft, dat „Kaalkop" heet." Daarin wordt op sap pige wijze beschreven hoe alle Ameri kaanse mannen hun hoofd kaal laten scheren, omdat de meisjes zo gek zijn op blinkende schedels. Het liedje werd een eersteklas carnevalsdeun. Lutter- bach had ook de filmster een plaat ge stuurd met de op zijn hoofd geïnspi reerde tekst en de verhalen zeiden ver der, dat deze goed betaalde ster uit Hol lywood daarop in toorn was ontstoken en onmiddellijk opdracht had gegeven om de tekstschrijver een proces aan te doen. Toen Brynner ernaar gevraagd werd, 1 moest hij echter bekennen nog nooit van het liedje te hebben gehoord. Hij had J ook helemaal geen plannen om een pro. ces of iets van dien aard te oegmnen. „Trouwens, 99 procent van de anekdotes over mijn hoofd en mezelf blijven mij onbekend", zo verzuchtte hij. Het ziet er dus naar uit, dat mijnheer Lutterbach wel weet. hoe hij reclame moet maken.. Honorering van tandartsen en apothekers hij Algemene Ziekenfondsen voor de onderscheidene tandheelkundig® verrichtingen, zoals extracties, vullingen, prothesen enz. vastgesteld. De Ziekenfondsraad heeft de overeen komst goedgekeurd. De meerdere kosten voor de Ziekenfondsen voortvloeiend® uit de nieuwe tarieven, zullen voor het jaar 1958 naar schatting in totaal f. 5.618 000 bedragen, waarvan f. 4.358 000 voor de wettelijke verzekering (verplich te en bepaardenverze kering) en f. 1.250000 voor de vrijwillige verzeke ring. De Ziekenfondsraad heeft voorts zijn goedkeuring verleend aan een voor apo thekers, verbonden aan algemene zieken, fondsen, geldende nieuwe regeling van. honorering en kostenvergoeding voor het Jaar 1958. Het zeer hoog aestcaen water in 1 Hierdoor zullen dc totale kosten der Algemene Ziekenfondsen voor apothe- de Rijn zoekt thans onstuimig een 1 kershulp voor het jaar 1958 naar raming stijgen met f 2.220 000, waarvan uitweg via de overlaat bij Tolkamer, f 1.730 000 voor de wettelijke verzeke- A j ill ring 'verplichte en be jaarden verzeke- Up de achtergrond Looith. i ring tezamen i en f. 440.000 voor de vrij- 1 willig® veraekering. De Ziekenfondsraad deelt mede: Zoal® bekend Is, heeft de commissie van bindend advies inzake het tandart. senconflict ln oktober 1957 een uitspraak gedaan betreffende de honorering van tandartsenhulp aan ziekenfondsverze kerden. Op basis van de bedoelde uitspraak (27 cent per verrichtingsminuut) i3 thans een nieuwe overeenkomst tussen de organisaties van Algemene Zieken fondsen en de Ned. Maatschappij tot be vordering der tandheelkunde tot stand gekomen. Hierbij zijn de nieuwe tarieven

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 19