.Windsor Castle_ r WAAR DE BRITSE VORSTIN LEEFT EN WERKT (het meest romantische kasteel ter wereld" Statig/ imposant en massaal, maar mooi is Buckingham Palace niet! Eenvoud tussen formele praal VIJF KASTELEN Sandringham House in het graafschap Nor folk. Men kan niet zeggen, dat het weste lijke front van dit bui tenhuis bepaald veel eenheid van stijl bezit. Het Britse koninklijke bezoek aan ons land van 25 tot 27 maart a.s. begint zoals bekend in de ochtenduren van dinsdag 25 maart, wanneer het sierlijke koninklijke jacht „Brittannia" de haven van IJmuiden binnenglijdt. Vandaar stoomt het door naar het IJ. Op de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade bij de Sint-Nicolaaskerk zullen de hoge gasten van Koningin Juliana en Prins Bernhard voor het eerst voet op Neder landse bodem zetten en het zal tot donderdag avond duren, eer zij weer op Engels grondgebied staan. In dit geval dan op de „Brittannia", welke inmiddels ligplaats zal hebben gekozen aan de Parkkade te Rotterdam. De beide tussenliggende dagen zijn volgens het onlangs bekend gemaakte programma totaal gevuld met allerlei officiële bezoeken, ontvangsten en andere plechtigheden. De nachten zullen worden doorgebracht in het paleis op de Dam en in Huis ten Bosch in de Residentie. Binnen de muren van Windsor Castle. Rechts de ronde toren, links een deel van de kapel van St.-George, twee markante punten in dit eeuwenoude gebouwencomplex, waar alles traditie ademt. Het Britse vorstelijke paar zal dan voor de eerste maal kennis maken met enkele koninklijke woningen in ons land. Onwillekeurig zullen zjj in ge dachten vergelijkingen maken met hun residenties, zoals zij die in Groot- Brittannië kennen. En dan zal het hun ongetwijfeld opvallen, dat de Neder landse paleizen zeker wat betreft oppervlakte en inhoud schraal af steken bü het enorme Buckingham Palace, de officiële Londense residen tie van de Britse vorstin, en het zo traditierijke Windsor Castle. Dit zijn dan nog maar twee van de vijf woningen, waarover het vorstelijk gezin kan beschikken, want in Schot- lands hoofdstad Edinburgh staat nog het paleisje „Holyrood House" even. eens staatseigendom en voorts heelt Koningin Elisabeth II nog twee wo ningen in privé bezit: Balmoral Castle in Schotland, idyllisch gelegen aan de oever van de rivier Dee en Sandring ham House in het graafschap Norfolk, waar het koninklijk gezin zo enigs zins mogelijk ieder jaar de kerstda gen doorbrengt. Eigen vertrekken In deze eigen woningen van de vorstin zal men vergeefs zoeken naar de pracht en praal, die haar staats- verbLijven kenmerken. Dat wil echter nog niet zeggen, dat er in die staats- woningen geen vertrekken zijn, waar de Koningin, haar echtgenoot en hun kinderen zich echt „thuis" zouden kun nen voelen. Zowel in Buckingham Palace als in Windsor Castle bevinden zich apartementen, welke geheel vol gens de smaak en wensen van het vors telijk paar zijn ingericht. Het zijn als het ware flatjes, ingekapseld tussen de officiële luister en het formele verguld sel. Eenvoudig van stijl met een meu bilering, die in niets doet denken aan die van de staatsievertrekken. In Windsor Castle kan men b.v. in de Victoriatoren door architect Sir Hugh Casson verbouwd tot een „land huis" en daarbij herdoopt in ,,Ko- Romantisch kasteel Buckingham Palace is dus de offi ciële Londense residentie van de Britse vorstin, maar Windsor Castle is het rijkste aan traditie en dat betekent voor de Engelsman nu eenmaal alles. Reeds een driehonderd jaar geleden werd het door de beroemde Samuel Pepys in zijn „Dagboek" genoemd als „het meest romantische kasteel ter wereld". Het is niet alleen de Engelse ijdelheid, die hem deze uitspraak heeft doen maken. Ook nu nog, drie eeuwen na Pepys kan men het een dertigtal kilometers ten westen van Londen in het graafschap Berkshire op een licht glooiende heuvel aan de oever van de Theems gelegen kasteel misschien nog wel het meest romantische kasteel ter wereld noemen. Romantisch, omdat het door vele eeuwen heen de ver steende personificatie is geweest van een machtig wereldrijk. Romantisch, omdat om het uit gebreide en ommuurde complex een iêaas van trots, onverzettelijk heid en adeldom en de geur van 'n rijkgeschakeerde historie hangt, kracht demonstrerend en traditie niet loochenend. Romantisch ook, omdat in de parken vaak jonge ninginstoren" kamers aantreffen, welke moderne Scandinavische meu belen bevatten, destijds door het vors telijk paar zelf uitgezocht tijdens het staatsiebezoek aan Zweden. Gekocht in een van de weinige „vrije uurtjes die ter beschikking stonden. Bovendien werden in deze flatjes keukentjes ge maakt, waarin Koningin Elizabeth en eventueel Prins Philip naar hartelust kunnen kokkerellen, zonder dat een kritische chefkok'hun misprijzend op de vingers kijkt. Volgens ingewijden is het experimenteren met potten e:i pannen een van de grote liefhebberijen van deze hoge personen. Meereizend perscneel Uiteraard is het voor Koningin Elizabeth niet mogelijk zich steeds be. zig te houden met het huishoudelijke leven in het paleis. De verantwoording daarvoor rust op de schouders van de opperkamerheer, majoor Mark Mil. bank. Wel krijgt zij iedere dag het menu voor het diner ter inzage en het is geen uitzondering, wanneer zij daar in het een en ander verandert. Geen der vijf woningen heeft overi gens een volledige huishoudelijke staf. Het 'grootste deel van het personeel reist steeds met het vorstelijk paar mee, hetgeen natuurlijk wel een minia tuur-volksverhuizing betekent, maar ongetwijfeld economische voordelen biedt. Prins Philip heeft bovendien in de loop der jaren vele hinderlijke plooien in het paleisleven drastisch glad gestrekeh, bepaalde gebruiken vereenvoudigd, verwaterde traditionele gewoonten opgeruimd, kortom ook dit leven op een modernere leest geschoeid. In vele opzichten doet hij dan ook denken aan Prins Bernhard of mis schien zou men zelfs moeten zeggen, dat Prins Philip zich Prins Bernhard ten voorbeeld heeft gesteld. De grauwe, monumentale en imponerende, maar weinig fraaie voorgevel van de be- kendste van de koninklijke residenties:Buckingham Palace. Het is Willem de Veroveraar geweest, die omstreeks 1070 reeds de fundamen ten voor dit gasteel liet leggen, een schakel in de keten van forten, die de hoofdstad van het land moesten be schermen. Ook de inwendige aankle ding van dit trotse kasteel ademt tra ditie. Men kan zeggen, dat het van de keldergewelven tot aan de dakspanten doortrokken is van traditie. Britse traditie, ufclke van geen wijken wil \Veten en welke angstvallig bewaard en gecultiveerd wordt als hing de macht van het in de laatste jaren toch vrij sterk gekortwiekte Britse imperium alleen af van de gebruiken uit vroegere tijden. Zinvolle gebruiken echter, om dat zij vast verankerd zijn in het Britse leven, onverbrekelijk verbonden met de Britse historie. Niet mooiimposant Zo oud en zo traditierijk als Windsor Castle is Buckingham Palace dus niet. Koningin Victoria was de eerste Britse monarch, diè dit paleis betrok. En dat geschiedde in 1837. zeven en een halve eeuw dus nadat de eerste fundamenten gelegd waren voor Windsor Castle. Sedert 1837, het jaar van de kroning van Koningin Victoria, is Buckingham Palace echter de officiële hoofdstede lijke residentie van de Britse vorst ge bleven. De privé vertrekken van de tegen woordige vorstin bevinden zich in de veranderd en opnieuw ingericht, zodat zij meer in overeenstemming waren met de betrekkelijk eenvoudige smaak van de vorstin. Buckingham Palace, geen mooi, maar wèl een indrukwekkend paleis en wereldbekend! Statig en imponerend en met zijn stugge frondgevel een massale indruk achter latend, ver rijst het vuilgrijze getinte gebouw achter de hoge, goudgepunte hekken aan het einde van de indrukwekkend brede, lange en kaarsrechte boule vard Mali. Buckingham Palace: een grijzig ge bouw, dat in 1911 een nieuwe voor gevel kreeg. Toen werd namelijk pal tegen de in de loop van tientallen jaren verweerde stenen een nieuwe gevel uit Portland steen opgetrokken, welke als het ware gelijk een nauw sluitend masker de vleugel, die opge trokken was ten behoeve van het uitgebreide gezin van Koningin Vic toria een nieuw aangezicht gaf. Kolossaal, groots, imposant, dat is Buckingham Palace, maar schoon..? Neen, bepaald niet. Windsor Castle: een groot, geheel ommuurd complex. Even onder het midden de kapel van St." George, juist boven het midden de ronde toren, verrijzend op een lage heuvel. liefde is opgebloeid. En dan, ver bindt niet een ieder, al of niet in het hart. romantiek aan een eeuwenoud kasteel? Burchten vor men immers nog steeds de weer spiegeling van jeugddromen. noordelijke vleugel van dit gigantische gebouw. In tegenstelling tot de op uiterlijke pracht en praal ingestelde staatsievertrekkerf, zijn deze ruimten eenvoudig ingericht. Bovendien zijn zij lang niet zo koel en onpersoonlijk groot. Na haar troonsbestijging werden de verschillende vertrekken enigszins reeds een achthonderd jaar gelede® zijn gebouwd, maar tot tweemaal toè werd het door de Engelsen platge brand, zodat het grootste deel van Holyrood House dateert uit de zeven tiende eeuw, al hoewel enkele vertrek ken, die nog in gebruik zijn geweesl door de tragische Koningin Mary van Schotland, nog bewaard zijn gebleven. De staatsievertrekken van dit paleis zijn ingericht volgens aanwijzingen van Koningin Mary. Elizabeths groot moeder, die zich zeer veel moeite heeft getroost de koninklijke verblijven een waardige inrichting te geven. Privéwoningen Platgebrand Het derde staatspaleis staat ln Schotland, in Edinburgh „Holyrood House". Nagenoeg ieder jaar brengen Koningin Elizabeth en Prins Philip daar in de zomer een paar dagen door. Officieel zou deze vorstelijke woning Nogmaals, er zijn in al deze met veel luister aangeklede officiële woningen vertrekken, waar de vorstin en haar gemaal zich op hun gemak kunnen voelen, maar hun harten gaan toch uit naar de privé woningen van Koningin Elizabeth: Balmoral Castle en San- dringham House, Balmoral Castle biedt een wijd uitzicht op het dal van de rivier. Dee, een snelvlietende stroom, een waar dorado voor zalmvissers Het huis werd een honderd jaar geleden gebouwd door Koningin Victoria en haar gemaal Prins Albert. Het mag officieel een kasteel genoemd worden, de inrichting is afgezien van de balzaal volkomen informeel en rus tig. Het is een buitenhuis voor de vorstelijke familie, waar familieleden en vrienden ontvangen kunnen worden zonder de officiële ceremoniële gebrui ken, die elders verplicht zijn. Geen wonder, dat de vorstelijke familie er dan ook gaarne vertoeft en Koningin Elizabeth brengt er ieder jaar twee keer een vakantie door. Het is een rustpunt in het drukke, formeel inge richte leven van de vorstin. Vaak kan men dan de leden van de vorstelijke familie zien winkelen in het nabij ge legen dorpje Ballater. Vaak opent een van hen een bazaar of patroneert een tuinfeest, dat gehouden wordt ter on dersteuning van een of ander plaatse lijke weldadigheidsactie. In een kerkje van onregelmatig gehouden stenen met banken van ruw hout, vervullen de vorstelijke familieleden hun gods dienstige plichten. Zijn zij graag in Balmoral Castle, op dit eiland van rust in een zeer druk leven, Sandringham House vormt voor het vorstelijk paar een echt „huis". Het is in een ondefineerbare stijl opgetrokken uit rood zandsteen en comfortabel ingericht. De omge ving bestaat uit akkers en bossen, terwijl het moerasachtig gebied langszij het nabij gelegen riviertje de Wash beroemd is om zijn wilde een den en andere voor jagers aanlokke lijke vogels. Van dit door de Britse monar chen zeer geliefde buitenhuis, gele gen in de buurt van het pittores- que oude stadje King's Lynn, uit weerklinkt iedere eerste kerstdag - zo de koninklijke familie niet in het buitenland vertoeftde stem van de vorstin in haar kerstbood schap voor haar onderdanen. Sangdringham heeft niets offi cieels en niets plechtstatigs. Het is gewoon een flink buitenhuis, waar het goed en rustig toeven is voor een koningin, voor haar gemaal en voor haar kinderen. Ook een vorst of een vorstin komt zulks toe ...I! Een heerlijke woning is dit Balmoral Castle, gelegen in het lieflijke Schotse graaf schap Aberdeenshire.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11