30% KORTING Het voornaamste was: Irma Kolassi raakte met haar zang het hart WACHT U JAREN LANG BINNENKORT: Bruckner in welkome herhaling Brigadier H. Lagerwij nam afscheid van Leidse politie ffiontkd Een nieuwe beheersvorm voor de openbare school Y. en D. bracht modenieuwtjes 96ste jaargang Vrijdag 28 februari 1958 Tweede blad no. 29379 Flipse (hersteld) voor K. en O. Men kan misschien schouderophalend beweren, dat „romantiek" niet meer van deze tijd is. Men kan haar „irreëel" en volkomen „onnuttig" heten, maar als men Irma Kolassi op haar wijze en met haar intense doorleving het „Poème de l'amour et de la mer" van Ernest Chausson, op de prachtige teksten van Maurice Bouchor hoort zingen, culminerend in het van een oneindige melancholie getuigend „Le temps des lilas et le temps de roses, ne reviendra plus a ce prin- temps-ci" en „Notre amour est mort a jamais", dan ontkomt zélfs de meest verharde scepticus en cynicus daar niet aan! Wélk een begenadigde melodie, die zich in de voorgaande liederen reeds aankondigt en welk een weemoed omhuivert dat ganse poëem uit het „fin de siècle", dat zo karakteristiek is voor de smartelijke, geestelijke beklemming, waarmee de overgevoelige kunstenaars van die tijd getekend waren. Als een hemels geschenk hebben wij Chausson weer ondergaan, gebracht door deze Griekse kunstenares, die met de betekenis dezer liederen vereenzelvigd leek en er op ontroerende, innige en be zielde wijze uitdrukking aan gaf. Nu kan men opmerken iedereen kan het horen! dat de lagere regionen van haar omvangrijke stem. waarvan wij betwijfelen of zij inderdaad een mezzo is. sinds wij haar op 8 maart 1955 in de Zuiderkerk (concert Leids Acade misch Kunstcentrum) hoorden, zich duidelijk opofferingen hebben moeten getroosten ten bate van het glansrijke hoge register, zodat zij in de meer or kestraal gedachte eerste twee liederen meermalen door het orkest overstemd werd. Doch in dit geval lijkt zulks naar ons gevoel toch wel een bijkomstigheid. Hoofdzaak was de smartelijke expres sie welke haar voordracht kenmerkte en waardoor deze wellicht „decadente", doch toch volstrekt wondere Chausson zijn volledige waarde verkreeg. In een harmonisch opgaan met Flipse en zijn Rotterdams Orkest en met een subliem gesolieerde introductie tot het laatste lied van cello-solist Brill, heeft Irma Kolassi deze zangen gebracht en er het „hart", dat niet meer van deze tijd mag zijn, recht mee geraakt. Dat is 't allervoornaamste- Wij huldigen haar alleen reeds daar voor! Als tweede evenement, althans voor ons gevoel, een herhaling van Bruck ner's „Vierde" symfonie, diens „roman tische". Oók „romantiek" derhalve, maar van een geheel andere soort, in casu de „na- tuurromantiek". Vitale, levenskrachtige romantiek, ondanks de weldadig aan doende klassieke rust tot in elk onder deel. overtuigend geaccentueerd door de in het algemeen snelle, maar nimmer te snelle of onrustige tempi van Flipse. Maatschappij voor Toonkunst Jhr. Ir. A. C. VON WEILER THANS VOORZITTER. Onder leiding van de voorzitter, ir. W. H. B. van Dunné, werd de jaarver-' gadering van de Maatschappij voor Toonkunst gehouden. Jaarverslagen werden uitgebracht door de secretaresse en de penningmeester, aan wie décharge werd verleend voor zijn accuraat beheer. Dank zij subsidie van gemeente, provincie en rijk was het mogelijk de positie van de leerkrachten, verbonden aan de muziekschool der Maatschappij, iets te verbeteren. De aftredende bestuursleden, de heren C. de Kemp, Th. J. Hannema en L. Mo- lijn werden herkozen, terwijl in de vaca ture van wijlen de heer C. Grijpmawerd gekozen jhr. ir. A. C. von Weiier. Tot leden van de kipcommissie wer den benoemd de heren J. C. van Eek en mr. P. J. Teebaal, met als reserve de heer P. Fontein. De obligaties no. 3 en no. 20 werden uitgeloot. Aan het jaarverslag 1956/1957 wordt het volgende ontleend: Op 31 augustus 1957 bedroeg het aan tal leerlingen der muziekschool 1352; om enkele cijfers te noemen: piano 279, viool 100, cello 29, fluit 32, klarinet 28, trompet 19, kerkorgel 31, zang 34, ac cordeon 52, ballet 375, blokfluit (klas sen) 171, operetteklas 92. De directeur, de heer Henk Geir- naert, heeft in het bijzonder zeer sterk het .samen musiceren" bevorderd, het geen tot uiting kwam op de diverse leer lingen-uitvoeringen. De adjunct-directeur van de muziek school, de heer L. Stevens, werd door de Stichting Volksmuziekschool Leiden benoemd tot adjunct-directeur van ge noemde Stichting en tot consulent voor het zangonderwijs aan de openbare en prot.-chr. scholen. Zowel de contactcommissie, gevormd door de heer Richard Boer, mej. mr. E. Modderman en de heer Henk Berghout, als het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst bespraken meerdere malen de positie van de leerkrachten der mu ziekschool. Aangezien van de leerlingen der mu ziekschool een zeer groot aantal (416) afkomstig is uit andere gemeenten dan Leiden, zal aan de gemeenten, waaruit ten minste vijf leerlingen de muziek school in Leiden bezoeken, een subsidie worden gevraagd. (Op dit moment kan worden medegedeeld, dat tot op heden door de gemeenten Warmond, Rijns burg, Zoeterwoude, Voorschoten en Wou- brugge dit verzoek is ingewilligd). De drie concerten, in het cursusjaar 1956/'57 gegeven, werden verzorgd door Nan Merriman, het Wiener Oktett en Les solistes de Zagreb, Het Toonkunstkoor gaf onder leiding van Iskar Aribo twee zeer geslaagde uitvoeringen. Eén concert werd gegeven in het kader van het Holland Festival. Het Toonkunstorkest repeteerde dit jaar voor het laatst onder leiding van Henk Geirnaert. Deze had verzocht met ingang van 1 september 1957 te wor den ontheven van zijn functie. Tot voorzitter van de orkestcommissie werd gekozen de heer M. Zaalberg i.p.v. mr. P. J. Teebaal, die de wens te ken nen had gegeven het voorzitterschap neer te leggen. In de bestuursvergadering, gehouden na afloop van de ledenvergadering, werd jhr. ir. A. C. von Weiier benoemd tot voorzitter. De heer Von Weiier is voor de Maat schappij geen onbekende. Reeds dertien jaren heeft hy indertijd deel uitge maakt van bet bestuur. Hoe méér men Bruckner hoort, des te heviger stijgt de bewondering voor hem: hoe hij, van de eerste kwint-interval af, ons dompelt in het Oostenrijkse land schap en ons de sfeer ervan doet inade men. Hoe hij de spanningen, ondanks de kunstmatig lijkende onderbrekingen of inzinkingen, de herhalingen en de uit weidingen, toch telkens van climax naar climax vasthoudt en ons meeneemt naar de wijding van de allesoverkoepelende bekroning. En hoe Bruckner vooral het koper, de hoorns en de tuba's in alle brille laat stralen en voor de blazers toch ook een doorzichtig Scherzo zonder weerga weet te schrijven. Telkens wanneer wij met deze bij uit stek „bevattelijke" Vierde geconfronteerd worden, bekruipt ons het verlangen zijn andere symfonieën óók te horen. De aan dacht blijft té sterk. juist in verband met die bevattelijkheid? op deze „vierde" geconcentreerd. En Bruckner schreef er zo véél: wel negen, met de „Nulde" erby, tien. Men hoort die alle te zelden Flipse gaf intussen van deze symfonie met grote stuwkracht een eerlyke. be zielde en voornaam gehouden schilde ring, zoals wy haar van hem gewoon zyn. Hij voerde er zyn gehoor mee vér om hoog, uit de talloze gifzwammen der ba naliteit, die onze eeuw overwoekeren. En dit gehoor heeft er hem getild uit de tijd en verplaats in de eeuwig heid ovationele dank voor betuigd. Dit vyfde concert'der K. en O. mees- terserle is geopend met Paul Dukas'van 1911 daterend „La Peri" (Fanfare et poè me choreografique)dat tot een zelf standige eenheid, dus los van het to neel, is uitgegroeid Dukas' gerenommeerde zelfkritiek hoevel composities van eigen hand heeft hy niet verscheurd? kon niet verhin deren. dat in dit overigens op een mees terlijke climax uitlopende werk, de her halingen veelvuldig zyn. De kleurige instrumentatie, waaraan Flipse, ook met behulp van de twee har pen, alle aandacht besteedt, is hier evident. Gelyk aan alle Fransen gaf Flipse hier zyn hoogste toewyding, al onmiddellijk herkenbaar in de koperfanfare, welke aan „La Peri", zo zonder ballet, eigen- lyk wat overbodig vooraf gaat. En het orkest heeft zijn suggestieve intenties, die récht op de man af gaan en ook een grote souplesse van het orkest waarborgen, nauwlettend opge vangen. Het was voor alle K. en O.- ers een vreugde Flipse, die zulk een belangrijke rol in ons muziekleven speelt, na zijn ziekte nu geheel her steld en geladen met de van hem be kende, oud-vertrouwde energie, weer aan het werk te zien! H. AFSCHEID J F. KLOEG VAN LICHTFABRIEKEN In verband met het bereiken van de pensioenleeftyd en na een bijna 30- jarige diensttijd nam de heer J. F. Kloeg van de Lichtfabrieken, afd. Gas, gisteren afscheid. Vele personeelsleden, onder wie een aantal gepensioneerden van deze dienst, hadden zich in de kantine verzameld om bij dit afscheid tegenwoordig te zyn. De heer O. Kruysdijk richtte zich hier als eerste tot de scheidende ambtenaar. Hij memoreerde de aangename samen werking met de heer Kloeg en prees hem als een man, die altyd paraat was en onder vaak moeilijke omstandigheden zyn taak vervulde. Aan het einde van zyn toespraak bood de heer Kruysdijk. mede namens de naaste medewerkers, een aandenken aan. Verder voerden het woord de heren P. M. van Steen. W. P. Dool en H. C. Fisser, de laatste namens de gepensio neerden. Zy allen spraken hun waarde ring uit voor de heer Kloeg. die steeds met grote energie recht op het doel af ging. Hij verlangde veel van zyn men sen, maar was zelf daarbij een voorbeeld van grote plichtsbetrachting, aldus deze sprekers. De heer Dool haalde enkele herinne ringen op van ondervonden moeilykhe. den bij storingen e.d. Namens het fit- terspersoneel bood de heer Dool een mand met fruit aan. De voorzitter der Peroneelsvereniging, de heer H. van Woudenberg, sprak na mens het bestuur zyn erkentelykheid uit voor de collegialiteit en de wyze, waarop de heer Kloeg goede personeels- verhoudingen bevorderde. Met de beste wensen voor de toekomst, en als aandenken aan de vele jaren, by de fabrieken doorgebracht, overhandig de spreker hem een attentie. De heer Kloeg dankte tenslotte allen voor hun bewijzen van sympathie en verzekerde, steeds te blijven meeleven met bedrijf en personeel. (Advertentie) nog even met het kopen van een bril. I Binnenkort openen wij een optiekzaak aan de Haarlemmerstraat 214 te Leiden. Advertentie Wèg keelpijn keeltabl. helpen direct A. M. VAN ZWICHT OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 88 jaar is na een langdurig ziekbed in het Diaco- nessenhuis overleden de heer A. M. van Zwicht, gedurende vele jaren een bekend boekverkoper in onze stad en voorts bij velen bekend doordat zyn winkel aan de Breestraat lange jaren fungeerde als bespreekbureau voor de voorstellingen in de Leidse Schouwburg en gedurende korte tijd ook voor de concerten in de Stadsgehoorzaal. De heer Van Zwicht vestigde zich in 1903 in onze stad cn bleef tot op hoge leeftyd in het zakenleven werkzaam. In 1949 mocht hy onder grote belangstelling als nestor van de Leidse boekverkopers zyn tachtigste verjaardag vieren. Zyn stoffelyk overschot zal a s. maan dagmiddag om 2 uur op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Onze stadgenoot de heer J. J. Gotten- bos, behoort tot een van de prijswin naars van de door de Vlaamse Akademie voor Geneeskunde uitgeschreven prys- vraag. waarin gevraagd werd naar een vergelyking van de voedingswaarde van boter en margarine. Tydens een in Brus sel gehouden vergadering werd hem een gedenkpenning uitgereikt. Geen korfbal Alle voor zaterdag en zondag a.s. vast gestelde wedstrijden voor de Koninklyke Nederlandse Korfbalbond en zyn regio nale bonden zijn in verband met de ge- I steldheid van de terreinen afgelast. I De Christelyke Korfbal Bond nam I eenzelfde beslissing. Gistermiddag heeft het Leidse poli tiekorps in het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat afscheid genomen van brigadier H. Lagerwij, die na een 40-jarige diensttijd waarvan 28 bij het korps te Leiden met pensioen gaat. Het was hoofdinspecteur D. J. Verzij den, die als eerste spreker zich wendde tot brigadier Lagerwij. Hij zeide wel een zekere weemoed bij de brigadier te ver onderstellen nu hij de dienst moest ver laten; daarvoor is hij teveel politie man. Nooit trad hy op de voorgrond, maar speciale opdrachten werden altijd strikt uitgevoerd. De hoofdinspecteur sprak van de collegialiteit, waardoor de brigadier zo byzonder geschikt wasvoor wachtcommandant en hij bracht dank voor al hetgeen de heer Lagerwij in het belang van het korps had gedaan. Wij hopen, dat U zo nu en dan nog eens het hoofdbureau komt binnenglippen, aldus hoofdinspecteur Verzyden. Vervolgens was het woord aan de ad judant W. Akkerman. Ook deze stelde de vele verdiensten van de brigadier in het licht en zeide, dat er in het korps altijd een aangename herinnering aan collega Lagerwij zou blijven bestaan. Enkele geschenken werden aangeboden. Hoofdagent L. J. den Houter, ploeg oudste van ploeg 3, was de laatste, die met gemeende woorden afscheid van brigadier Lagerwy nam. Mede namens zijn collega's bood hy de brigadier een vishengel met toebehoren aan. Brigadier Lagerwij zeide in zyn dank woord, tot in lengte van dagen op een prettige diensttijd terug te kunnen zien;de algemene dienst heeft hij altyd de dienst met de meeste variatie gevon den. Een vrolyke noot wist brigadier Lagerwij aan zijn afscheidswoord te geven met enkele komische passages uit zijn lange loopbaan. Met dank aan de commissaris die reeds afscheid had genomen alle sprekers en de mannen van ploeg 3, die hij spoedige promotie kansen toewenste, besloot de brigadier. Velen hebben hem hierna voor het laatst in dienstverband de hand ge schud. Tot opvolger van brigadier Lagerwy is aangesteld de tot brigadier bevor derde rechercheur H. Boorsma. Rechercheur F. Teunissen. (rechts) die vandaag het voorbeeld van zijn collega zal volgen, neemt afscheid van de heer H. Lagerweij. (Foto L.D./Van Vliet) Lezers schrijven WINTER-ONGEMAKKEN Nu de straten door gladheid vaak vrijwel onbegaanbaar zyn, zou het van humaniteit en sociaal gevoel getuigen, indien men zich de geringe moeite zou willen getroosten de trottoirs begaan baar te maken door het strooien van zand, as of dergelijke stoffen. Voorts wordt het hoog tijd, dat de buitenwijken niet langer stiefmoederlijk door de gemeentelijke gladheid-bestrij ders worden bedeeld. Met vriendelyke dank voor de plaatsruimte, EEN LEZER. betaalde U veel le veel voor Uw bril. PARTICULIEREN en leden van alle riekenlondsen genieten bij ons op brilmonturen Voor ziekenfondsleden alle enkelvoudige glazen zonder bijbetaling. N.V. UNIE-OPTIEK Amsterdam l Haarlemmerstraat 214, Leiden. JA Afdeling Leiden Volksonderwijs bijeen Het voorstel tot het invoeren van die Volksonderwijs in vele delen een nieuwe beheersvorm voor de het land voert voor de stióhtang openbare school is gisteravond uit voerig besproken in de ledenvergade ring van de Vereniging Volksonder wijs afdeling Leiden. De heer P. van Thuijll. algemeen se cretaris van het. hoofdbestuur, schetste in een uitvoerige rede de harde strijd, Individuele zelfbescherming De Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking heeft, met de uitgifte van een brochure, een begin gemaakt met de voorlichting op het terrein van de individuele zelfbescherming. Op po pulaire wijze wordt in deze brochure uiteengezet wat een ieder in eigen om geving en met betrekkelijk bescheiden middelen kan doen om zich te bescher men tegen de gevolgen van oorlogsge weld. Ruime aandacht wordt besteed aan de gevolgen van het gebruik van kernwapenen en de mogelijkheid zich Zaklijn wint op alle fronten (Van een bijzondere medewerkster) Gistermorgen en -middag presenteerde V. en D. haar voorjaarscollectie. Deze collectie muntte uit door zeer modieuze en aparte modellen. De „zak"-lyn heeft hier op alle fronten terrein gewonnen, al is het dan in een nieuw silhouet. Van een geheel loshangend model is geen sprake meer; altyd wordt het accent op de heup gelegd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. J. M. Dek- huvzen (Nijmegen); kand.ex. Engelse taal- en letterkunde mej. I. D David (Leiden): kand.ex. Slavische taal- en letterkunde de heer H. Hamburger (Voorschoten). Van voren is de lijn flauw gemodel leerd, de rug is meestal blousend, soms wel tot op kniehoogte. De ruimte wordt daar door een grote knoop byeen ge houden. De lyn, tot dergelijke proporties te ruggebracht is zeer elegant en heus voor de meeste vrouwen wel draagbaar, al verwekten sommige modellen soms enige hilariteit. Een blauwwit gestreepte japon met ceintuur op heuphoogte en een model hoed uit de twintiger jaren deed inder daad wat vreemd aan. Een heel ander effect gaf het gele zak-jurkje met een bolstaand geplisseerd rugpand en van onder een plissé strook, gecompleteerd door een blauw hoedje en dito hand schoenen. Een gebloemde popeline ja pon. die aan de achterkant was voor zien van een ruim vallend los pand en van onder weer was bevestigd, oogstte eveneens veel succes. Hiernaast werden verschillende japonnen in het chemisier model met aangeknoopte mouw en wijde plooirokken getoond. Snoezig in dit model was een japon vervaardigd van een pepita-ruitje. De rechte rokken waren vaak van onder ongeveer op kniehoogte voorzien van een apart aangezette band veelal met knopen. Japonnen met bypassende jasjes vie len er in velerlei variaties te bewonde ren. zowel in effen, geruite als ge streepte dessins. Soms in mooie wollen natté weefsels of ook wel in linnen. Ook hier waren de jasjes vloeiend van lyn, heel kort of tot op heuplengte voorzien I lende tinten, van een strakke baad. Heel mooi wasen wit. van van openbare scholen. Het openbaar onder- I wijs heeft veel minder wettelyke waar borgen dan het byzonder onderwys. In de meeste gemeenten kunnen de voor standers hiervan volstaan met handte keningen van ouders van 50 kinderen. Dan moet de gemeente -tot stichting van een bijzondere school overgaan. Aan de hand van enkele voorbeelden toonde de heer Van Thuijll aan. dat in bepaalde gemeenten een veel groter aantal hand tekeningen van ouders, voorstanders van het openbaar onderwijs, niet tot stichting van een openbare school heeft geleid, omdat het in meerderheid con fessionele gemeentebestuur medewer king weigerde. Deze medewerking is niet door de wet voorgeschreven. Bestaat er in een dergelijke gemeente wel een openbare school, dan nedgt het gemeentebestuur er nogal eens toe om tegenstanders van het openbaar onder wys als onderwijzers aan de openbare school te benoemen. De belangen van dit onderwys zijn bij een gemeentebe stuur vaaJk onvoldoende gewaarborgd Aan de gelijkstelling mag niet wor den getornd, aldus spreker, maar de voor het openbaar onderwys nadelige regelingen moeten verdwynen. De nieu we beheersvorm is één van de middelen zeker niet het enige tot verster king van de positie van de openbare school. Volksonderwys acht het van grote be tekenis. wanneer de ouders, die hun kin deren naar de openbare school zenden, de voorstanders dus van het openbaar onderwys. en de leerkrachten, die hy dat onderwys werkzaam zyn. meer direct by de gang van zaken op de school wor den betrokken, zodat een zekere mate van medezeggenschap en medeverant woordelijkheid wordt verkregen. Deze opzet mag de huidige wettelijke grond slagen van het openbaar onderwijs met aantasten. De openbare school blylt overheidsschool. Vervolgens behandelde spreker samen stelling en taak van de voor elke school in te stellen schoolcommissie, bestaande uit twee leerkrachten, onder wie by voor keur het hoofd van de school en vijf ouders en de schoolraad, die de belan gen van het openbaar onderwys als ge heel in de gemeente, vooral in een grote gemeente, zouden moeten behartigen. Het betoog van de heer Van Thuijll leidde tot een uitvoerige discussie. O.m. werd van verschillende zyden bepleit i dat het hoofd der school in elk geval zitting zou moeten hebben in de school commissie. De voorzitter, mr. J. Dryber. deelde mede. dat Volksonderwys ook dit jaar weer zijn aandeel zal nemen in de pro paganda voor de openbare school bij de I ouders, wier kinderen de leerplichtige leeftijd hebben bereikt. Verder zal in de volgende vergadering aandacht worden geschonken aan de door minister Cals ingediende ontwerpen van wet tot wy- ziging van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwys. een tweed ensemble met een exclusieve garnering van bruin leer. Byzonder elegant was een marine mantelkostuum van Shetlandstof, waarby een wit hoedje met gedrukte motieven, het nieuwe snufje uit Italië, werd gedragen. Klassiek van model, was een rozerood mantelkostuum door de aparte verwer king van een aangegeven ceintuur van uit de figuurnaad tot aan de taille aan de achterkant. Naast de rechtvallende mantels wa ren er ook zoals gezegd verschillende exemplaren geïnspireerd op de zaklyn Een rode mantel van prachtige wol len natté stof met afstaande kraag en ruime rug tot op kniehoogte trok zeer de aandacht, evenals een marineblauwe die op de rug aan de bovenkant van witte parelmoer knopen was voorzien en dan tonvormig ruim viel. Een beigewitte gestreepte regenman tel was een leuke aanwinst voor de lente. Voor de zomercocktailtoiletten waren ditmaal gebloemde stoffen gekozen, veel in roze motieven. De rokken waren zo wel ballonvormig als meterswijd, zoals de crinolinerok ons deed zien. Heel mooi was een bleuzyden jurkje, met een changeant tulle overrok. De 4 mannequins brachten tot slot mooie kanten bruidsjaponnen. Bijzonder flatteus was de japon in Engelse stijl, die voorzien was van de grote kraag. Het aanbrengen van bloemen achter in de sluier was iets nieuws. De voornaamste modekleuren waren blauw in verschil vuurrood, boterbloemgeel E en A-bomexplosie daartegen te beschermen. Nadat een be knopte uiteenzetting is gegeven van de vormen hoe een eventueel oorlogsgeweld met deze wapenen zich kan voordoen, wordt uitvoerig ingegaan op de indivi duele zelfbescherming. Een kelder en een diepe schuilloopgraaf in een tuin bieden hiertoe reeds een goede mogelijk heid. Met het oog op de moderne aanvals middelen is het echter niet voldoende tijdelijk dekking te zoeken in een ruim te. die alleen bescherming biedt tegen rondspattende scherven. De H-bom. die evenals de A-bom de radioactieve neerslag over uitgestrekte gebieden kan verspreiden, heeft de zelf bescherming tegen radioactieve neerslag tot. een geheel ander vraagstuk gemaakt. Men stelle zich voor wat er gebeurt als de fallout over een landstreek neerdaalt. Er is tijdig gewaarschuwd cn men ziet geen vernielingen, geen branden, geen slachtoffers van oorlogsgeweld. Misschien ziet men een lichte stofre gen, die over steden en dorpen neerdaalt. Misschien zelfs dat niet eens. Men zal er zorg voor moeten dragen zover mogelijk van dat gevaarlijke stof verwijderd te blijven. d.w.z. zoveel mogelijk muren of andere voorwerpen van vaste stof tussen zichzelf en de buitenlucht te houden. Zo enigszins mogelijk moet er in de schuilplaats gelegenheid zijn om te kun nen slapen. Behalve dat in deze brochure, welke tegen een kleine vergoeding verkrijg baar is bij het Bureau van de B B (Langebrug 56) nog tal van nuttige wenken worden gegeven op het terrein van de zelfbescherming bij een even- LEIDSE UNIVERSITEIT By beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is aan de heer J Snijder, wetenschappeiyk ambtenaar lste klasse by de natuurkunde aan de Leidse Universiteit van 1 januari 1958 tot een nader te bepalen datum op dracht verleend in de faculteit der wis- en natuurkunde van deze universiteit onderwijs te geven in de elektrotechniek, in het bijzonder de radiotechniek; is aan de heer H. G. Verdonk, cardioloog, te 's-Gravenhage, opdracht verleend om van 1 januari 1958 tot een nader te bepalen datum in de faculteit der ge neeskunde aan de Leidse Universiteit onderwys te geven in de cardiologie. TWEE TENTOONSTELLINGEN IN „LAKENHAL" Van 7 maart tot 14 april a.s. worden in „De Lakenhal" de tekeningen ten toongesteld. welke Chris le Roy in 1956 aan de Gemeente Leiden heeft overge dragen en die dateren uit zijn Leidse periode (19191921). Gedurende dezelfde periode wordt in de Lakenhal een tentoonstelling gehou den van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey. De heer J. C. Ebbinge Wubben, directeur van het Mu seum Boymans te Rotterdam zal een in leiding houden, waarna de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot de opening zal verrichten. Ter aanvulling van ons verslag van gisteren betreffende de Interscholaire Culturele Ontmoeting verzocht mer. tuele aanval met kernwapenen, volgt ook ons mede te delen, dat de Jury voor het nog een uiteenzetting van de organisa- j muzikale gedeelte bestond uit de heer tie - opzet en taak - van de Bescher- I en mevrouw Stevens en de heren Mar- ming Bevolking. tien Opdam en Han Zirkzee.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3