Uitbreiding der Ned.-Australische samenwerking inzake Nieuw-Guinea werkverruimi ng Honderd vijf tii voor miljoen WEERBERICHT Ambtenaren naar Port Moresby Topconferentie in Genève? De financiering nog een vraag BLIKGROENTEN Nu héél goedkoop! Tegenstrijdige berichten over de ontwikkeling in Polen DAMESSWEATERS 96ste jaargang VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 No. 29379 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j w Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witw 8meei Lelden Ouo no 67055 HoofdredacteurJ. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gemeenschappelijk bestuursplan Van officiële zijde wordt bekend gemaakt: „In overleg met de Australische regering is be sloten de volgende maatregelen te nemen ter uit breiding van de Nederlands-Australische samen werking t.a.v. Nieuw-Guinea: a. Nederlandse en Australische liaison-ambte naren zullen resp. te Port Moresby en Hollandia worden gestationeerd. b. Aan Harer Majesteits ambassade te Canberra zal een attaché worden verbonden, die speciaal belast zal zijn met de behandeling van Nieuw- Guinea-aangelegenheden. Hiertoe zal een ambte naar van het ministerie van Zaken Overzee worden aangewezen. c. Naast het gebruikelijke diplomatieke overleg tussen beide regeringen over Nieuw-Guinea- aangelegenheden zullen regelmatig besprekingen worden gehouden tussen ambtenaren uit Neder lands-, resp. Australisch Nieuw-Guinea (Papoea) en vertegenwoordigers van de departementen van beide landen, die bij het beleid inzake Nieuw- Guinea zijn betrokken. De eerste bespreking zal medio dit jaar worden gehouden. Ongevaarlijke reactor Het Westduitse verbond van onder nemingen op chemisch gebied heeft in Bonn bekendgemaakt dat professor Friedrich Henglein een nieuw type atoomreactor heeft ontworpen dat de „gevaarlijke factoren", welke het onge luk in Windscale (Engeland) hebben veroorzaakt, uitschakelt. Beheerste kernfusie in Rusland De Sovjet-Unie heeft vandaag gemeld, een beheerste kernfusie tot stand ge bracht te hebben in een proef waarbij een temperatuur van „meer dan een miljoen graden celsius" werd bereikt. Naar beslissing over eigen toekomst Alls voetbalwedstrijden afgelast 'Speciale berichtgeving) De KNVB heeft alle voor zondag vastgestelde wedstrijden, zowel in de j sectie betaald voetbal als amateur voetbal, afgelast. Het gehele pro gramma wordt één week verschoven. Bovenbedoelde maatregelen zün gebaseerd op de gemeenschappelijke Nederlands- Australische verklaring van 6 november 1957. Hierin hebben de beide regeringen zich uitgesproken voor voortzetting en versterking van de bestaande samenwer king t.a.v. het bestuur van Nieuw-Guinea. In deze gemeenschappelijke verklaring hebben de regeringen voorts, uitgaande van de geografische en etnologische verwantschap van de bevolkingen van de Nederlandse en Australische delen van Nieuw-Guinea, enige gezamenlijke richtlijnen van bestuursbeleid bekend gemaakt. Doelstelling van dit beleid is een zodanige vooruitgang en ontwikkeling van de betrokken gebieden te bereiken, dat de inwoners in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te beslissen". Engeland verwacht overleg in jxdi a-s. Uit gezaghebbende bron te Lon den verneemt het Amerikaanse persbureau United Press, dat de Engelse regering de verwachting koestert, dat de „conferentie op het hoogste niveau", waarvan reeds geruime tijd sprake is, in de maand juli te Genève zal worden gehouden. Engeland voorziet de deelneming van Sovjet-Rusland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland aan deze conferentie. Maar er wordt rekening mee gehouden, dat het aantal deelnemers groter zal zijn in geval Sovjet-Rusland vasthoudt aan gelijkheid met het Westen. De voorbereidingen voor deze topcon ferentie zouden via de diplomatieke vertegenwoordigers der deelnemende landen in Moskou afgewerkt worden. De ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Amerika zijn gereed om met de be sprekingen te beginnen. Tot op heden heeft de Russische regering nog niet geantwoord op een Westers voorstel om met de voorbereiding van de topconfe rentie te beginnen; er zijn echter aan wijzingen, dat de Russische regering bereid is om toe te stemmen in een (voorbereidende) conferentie der minis ters van Buitenlandse Zaken. De Russische regering was tot nog toe niet geneigd mede te werken aan een conferentie der ministers van Buiten landse Zaken. Welke aanwijzingen de Westerse diplomaten in Moskou hebben voor een Russische koersverandering op dit punt, is op dit ogenblik niet bekend. Advertentie Unilever maakte 463 miljoen winst De raad van bestuur van de Unilever N.V. heeft de voorlopige resultatency- fers over het boekjaar 1957 gepubliceerd. Men verwacht geen verschillen van be tekenis met de definitieve cijfers, die na het accountantsonderzoek zullen wor den vastgesteld, zodat vrijwel vaststaat, dat deze Nederlandse industrie in het vorig jaar een winst geboekt heeft van f 463 miljoen (in 1956 f. 550 miljoen). De naar de winst geheven belasting zal f. 257 miljoen bedragen. De raad van bestuur is voornemens aan de op 24 april a.s. te houden algemene vergade ring voor te stellen over 1957 een slot- dividend gelijk aan vorig jaar d.i. 10V4% uit te keren op de gewone aandelen van de Nederlandse maatschappij. Ook voor de Engelse maatschappij Unilever Ltd., die in 1957 een winst van f. 445 miljoen maakte, stelt men eenzelfde slotdividend als vorig jaar voor nl. 11%% op het gewone kapitaal. Met inbegrip van de op 17 december j.l. betaalbaar gestelde interim dividenden zal dan het totale dividend over 1957 voor Unilever N.V. 15% en voor Unilever Ltd. 17%% be dragen. Het ligt in de bedoeling de slot- dividenden in mei a.s. betaalbaar te stellen. De jaarverslagen van de beide maatschappijen zullen in de eerste week van april verschijnen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat de regering voor de bestrijding van de te grote werkloosheid in bepaalde gebieden en bedrijfstakken heeft besloten tot maatregelen die in totaal 150 miljoen gulden zullen belopen. De financiële positie van het Rijk en de gemeenten blijft zorgelijk, zei hij voorts, en de ont wikkeling in Indonesië zal tot een vergroting van het tekort van het Rijk met eveneens 150 miljoen gulden of meer leiden. De vraag welke maatregelen van financiële aard tengevolge van de thans genomen beslissingen ter verruiming van de werkgelegenheid nodig zijn, wordt mede in verband met de Indonesische consequenties op korte termijn nader onder het oog gezien. Daarmee wilde de heer Biewenga nog niet zeggen, dat het Rijk dan maar geld moet lenen. Men weet trouwens, dat het Rijk de kapitaalmarkt, waar geld kan worden geleend, wil overlaten aan de gemeenten, die hun grote kortlo pende schuld moeten omzetten in lang lopende schuld. Daarop zal de aanvul lende mededeling van minister Suur hoff wel slaan, dat voor de financiering van het tekort ook de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt in de eerst komende tijd mede in de beschouwingen zal worden betrokken. Misschien komt er een compromis: een gedeelte lenen en voor de rest be lastingverhoging. Overigens is het eigenlijke debat over de werkloosheid na het antwoord op de vragen van de heer Biewenga geschorst tot volgende week dinsdag. ..Wereldburger nummer l'\ Gary I en die zich op Capri heeft terugge- Davis, die thans een verblijfsver- j trokken om zijn memoires te schrij- gunning voor enige weken heeft ven. met zijn beroemd geworden gekregen van de Italiaanse regering wereldpaspoort. Belastingverhoging? Na deze verklaring van minister Suurhoff, in antwoord op vragen van de heer Biewenga (A.-R.) óver de werkloosheid, vroeg men zich af of er belastingverhoging in de lucht hangt. De financiering van het extra tekort van 300 miljoen gulden is mogelijk door belastingverhoging, door lenen of door inflatie. Belastingverhoging wilde de heer Biewenga niet onder alle omstandigheden afwijzen, maar men moet er wel bij bedenken, dat belastingverhoging de werkloosheid in de hand werkt. Inflatoire financiering met waardevermindering van de gul den als gevolg, moet in ieder geval worden voorkomen. V O o SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Zachtere lucht De Bilt verwacht tot morgenavond. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Langzame stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 MAART Zon op: 7.28 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 13.20 uur; onder: 4.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.18 uur. Laagwater te 6.25 uur en 19.21 uur. (Advertentie) T Dit nummer bestaat uit H pagina's. C, Vjfèfcte>: Welke maatregelen De maatregelen, die minister Suurhoff aankondigde ter verruiming van de werkgelegenheid, zijn de volgende: 1. In de gebieden met grote werkloos heid «in de provincies Groningen, Friesland en Drente, alsmede gedeel ten van Overijssel. Gelderland en Noord-Brabant) zal op korte termijn een aanvullend program van werken met een normaal karakter in de over heidssector tot uitvoering worden ge bracht ten bedrage van 55 miljoen gulden; 2. het bedrag voor aanvullende werken voor tewerkstelling van werklozen zal met tien miljoen gulden worden ver hoogd, waardoor duurdere objecten in uitvoering kunnen worden ge nomen 3. boven de reeds toegewezen aantallen zal nog subsidie worden verleend voor 3000 woningwetwoningen, die ten dele in de betreffende gebieden zullen worden gebouwd; 4. het goedkeuringsbeleid voor bouw werken, andere dan woningen, in de particuliere sector, zal ook verder af gestemd blijven op de aanwezige bouwcapaciteit; 5. in het kader van de bevordering van de industrialisatie in gebieden, die in economische ontwikkeling zijn achter gebleven, zal de werkingssfeer van de op dit gebied bestaande regelingen worden verruimd. Het ligt niet in de bedoeling het huidige subsidie in de aanlegkosten van industrieterrein te verruimen, maar wel zal op korte termijn een geheel nieuwe regeling worden getroffen voor de subsidiëring van de industriebevordering in kern gemeenten, welke regeling ruime mo gelijkheden zal bieden. Inmiddels is het bedrag voor subsidie met f250.000 verhoogd tot een miljoen gulden. Ten behoeve van de bouw van industrie hallen in kerngemeenten van de ont wikkelingsgebieden zal van Rijkkswege worden bevorderd, dat financierings middelen worden gevonden. De pre mieregeling voor het gebied van Etten en Rucphen zal 1 maart herleven. 6. op korte termijn worden uitgestelde overheidsorders tot een totaal van 25 miljoen gulden alsnog geplaatst bij ondernemingen, die door het uitblij ven van deze orders in bijzondere mate waren getroffen. Intensief overleg is gaande tussen het Departement van Financiën en van Eco nomische Zaken met de Maatschappij voor Exportfinanciering over de vraag, wat voor de bevordering van de export kan worden gedaan. Dit zou men een beeld van witte leid en Manchester door een glij- wanhoop kunnen noemen. Het is j partij het verkeer vastliep en einde een luchtopname uit Midden-Enge- j loze colonnes vervolgens insneeuw- land, waar op een weg tussen Shef~ I den. Koffieprijs verlaagd Naar wg uit vakkringen vernemen is de verkoopprijs van koffie met ingang van 28 februari, al naar gelang de soorten, van 12 tot 4 cent per pakje van 250 gram verlaagd. Economische democratisering aangekondigd Volgt Gomoelka stalinistische koers De voornaamste ontwerper van economische plannen voor de Poolse regering, Jedrychowsky, heeft decentralisering en democratisering van het economische leven aangekondigd. Deze bekendmaking geschiedde in een toespraak tot leiding gevende Poolse communisten, namelijk In een voltallige zitting van het centrale comité. Directies en arbeidersraden van fabrieken zullen meer bevoegdheden krijgen. Verder kondigde Jedrychowsky een verhoging van de ouderdomspensioenen aan alsmede een verhoging van de huren, die nu zeer laag zjjn. Mensen, die niet voldoende produktief werk verrichten, zullen elders te werk worden gesteld. De boeren zullen hun gezamenlijke schuld van ruim een miljard gulden moeten betalen, welke schuld is ontstaan, doordat de boeren de grondbelasting en andere lasten niet hebben voldaan en niet de vereiste hoeveelheden produkten aan de staat hebben geleverd. Het is de moeilijke taak van partijsecretaris Gomoelka, aldus Jedrychowsky, om de boeren, die in het Stalinistische tijdperk een politiek van passief verzet hebben gevolgd, weer tot doeltreffend werken te brengen. „Reactie en dericalisme op het platteland" Uit het bovenstaande zou afgeleid kunnen worden, dat de koers in Polen op economisch gebied minder „stalinis tisch" wordt dan tot dusver. Onze Weense correspondent, prof. dr. N. Grei- temann, bericht ons intussen het vol gende: Politieke waarnemers in Polen wijzen er met bezorgdheid op, dat Gomoelka in zijn politieke positie, in zijn ideeën en uitdrukkingen, steeds meer overeen komst gaat vertonen met de Stalinis tische vleugel. Kort geleden heeft hij in 'n redevoering een hartstochtelijk pleidooi uitgesproken ten gunstie van de cen trale communistische jeugdvereniging Z.M.P., die in oktober 1956 werd opge heven. Hij noemde het verdwijnen van deze communistische organisatie een grote fout. De twee jeugdorganisaties, die daarvoor in de plaats zijn gekomen, n.l. de socialistische en de rooms-katho- liek getinte boerenjeugdbond moeten nu volgens Gomoelka, in de geest van de Z.M.P., dus meer communistisch, de op voeding van de jeugd overnemen. Bo vendien heeft de Poolse partij-secretaris een principiële waardering voor de col lectieve boerderijen uitgesproken. „De tegenwoordige boerenjeugd is de gene ratie, die de beslissende stap moet doen om van het afzonderlijke werk op het platteland over te gaan tot de collec tieve organisatie van de gehele agra rische produktie", aldus Gomoelka. Ten slotte riep hij zijn partijvrienden op, om te strijden^tegen „reactie en dericalis me" op het platteland". Volgens politieke waarnemers schij nen de Poolse boeren zich nog steeds tegen iedere, ook gematigde vorm. van communisme te verzetten, en vooral de boerenjeugdbond, die om begrijpelijke redenen in nauw contact staat met de clerus, laat geen communistische infil tratie toe. In verband met deze koers verandering van Gomoelka wordt het begrijpelijk, dat hij in de laatste tijd steeds meer het vertrouwen gaat genie ten van Moskou, inzonderheid van Kroesjtsjef. Advertentie met mouwen. Alle moderne kleuren. 5.25 NATUURLIJK BIJ Fransen houden in Algerije een vliegend fort vast In Bone (Algerije) houden de Fransen thans een „vliegend fort" vast, dat dins, dagavond gedwongen werd tot landen Aan boord bevindt zich drie ton aan wa. pens, o.a. driehonderd bazoeka's. vier mortieren en honderd machinepistolen. De bemanning van het toestel :s vrijge laten. Zij bestond uit twee Amerikanen, een Engelsman en een Israëliër. Volgens de documenten was het toestel op weg van Israël naar Venezuela. Volgens de gezagvoerder zijn de wapens een ge schenk van Israël aan Venezuela, voor diensten, welke dat land aan Israël had verleend." HAARLEMMERSTRAAT 172 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Massa-arrestaties in Roemenië gemeld Volgens in Wenen ontvangen berich ten zouden in Roemenië „enkele duizen den" voormalige grondeigenaars, officie ren. hoge ambtenaren en mensen in vrije beroepen gearresteerd zijn. De politie zou nieuwe arrestaties willen j verrichten. Het lot van de gearresteerden Is niet bekend, maar waarnemers in Wenen zeggen, dat de laatste arrestaties van vele voormalige „burgerlijke elementen" werd verricht om arbeidskrachten te I krijgen voor de aanleg van een kanaal Ivan de Donau naar de Zwarte Zee. Dit project had men later laten varen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1